Stabilisatiebeleid mag niet in de knel komen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weerbericht Positie huidige Russische leiders wordt zwak en gevaarlijk geacht ofu MORRIS tefwyouiw! Boelganin en Kroesjtsjev komen in Londen PRATEN Minister Zijlstra: Zo nodig zal de regering overgaan tot conjuctuur-afremmende maatregelen S Het woord is aan Het leger zou kunnen ingrijpen Voor conferenties drie dagen uitgetrokken Lonen en prijzen Graaf Van By landt bij de Koningin Verplicht verkeersonder wijs op lagere scholen Wetsontwerp wordt binnenkort ingediend Kartelbeleid Amer?k»an tegen Sukarno en Watta Pleidooi voor Nederland in de New York Times Veiligheidsraad volgende week bijeen Veertig centimeter sneeuw in New York: 141 doden Zware brand in Japan Hinderpaal Internationale Raad van Chr. Kerken schrijft Maengkom Amsterdamse universiteits senaat over Jungschlager Weinig neerslag Weerrapport il 70e JAARGANG No 218 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 21 MAART 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 63 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „De belangrijke loonstijgingen van de laatste jaren hebben de speling ii concurrentiepositie verminderd. Dit behoeft nog geen reden tot ongerii m onze concurrentiepositie verminderd. Dit behoeft nog geen reden tot ongerustheid te vormen, want er zijn voldoende aanwijzingen dat ons land in de mede dinging op de internationale markten nog goed mee kan. Maar er dient toch tegen te worden gewaakt, dat bepaalde bedrijfstakken achterop zouden raken door loonsverhogingen die op produktiviteitsverbeteringen vooruitlopen. Een concurrent!'emarge, die tijdens hoogconjunctuur geen moeilijkheden oplevert, zal mogelijk te gering blijken te zijn, indien het economische getij verloopt. Daarom moet aan het stabilisatiebeleid de hoogste voorrang worden toegekend, omdat de ervaring heeft geleerd, dat een aanpassing van lonen en van vele rijzen en marges in benedenwaartse richting op bijkans onoverkomelijke moei- ijkheden stuit". Deze opmerkingen staan in de Memorie van Antwoord van de minister van Econo mische Zaken aan de Eerste Kamer over zijn begroting voor 1956. Dankzij dit stabilisatiebeleid zo zegt de minister verder, bleken dieper ingrijpende conjunctuur-afremmende maatregelen tot nog toe niet noodzakelijk. Mocht de druk op het kosten- en prijspeil evenwel van zodanige kracht worden, dat de stabilisatie- politiek een ondersteuning zou behoeven in de vorm van een afremming van de be stedingen boven de reeds door de overheid getroffen voorzieningen, dan zal de rege ring niet aarzelen maatregelen te treffen. Dit vraagstuk is thans bij de regering in studie. De afremming van de binnenlandse bestedingen behoeft thans wellicht in min dere mate dan voorheen te stuiten op de overweging, dat een uit het buitenland af komstige vraag de plaats van de weggeval len binnenlandse uitgaven zal innemen, omdat ook het buitenland reeds de eerste stappen heeft gezet op het pad van de conjunctuurdemping. De minister betoogt dat de prijsontwik keling met grote aandacht moet worden gevolgd en dat, waar mogelijk, naar prijs verlaging moet worden gestreefd. Het sta bilisatiebeleid staat een verdere differen tiatie der lonen en een deelnemen van de werknemers in de economische resultaten van de bedrijfsvoering niet in de weg, voor zover de verhoging der lonen niet in de prijzen wordt doorberekend. Voor een algemene overproduktie bestaat naar het inzicht van de minister geen ge vaar, gezien de grote behoeften. Zijn taak is dan ook niet zozeer het beteugelen van de produktie, als wel het binnen de perken houden van de koopkrachtige vraag, zodat deze niet groter is dan met de produktie overeenkomt Bij de vrijere loonvorming moet er nauw- Prof. Dr. J. Zijlstra lettend op worden toegezien, dat bepaalde bedrijfstakken, waar de marge tussen kost prijs en verkoopprijs te weinig speelruimte zou laten, niet buiten hun schuld in moei- De Nederlandse Hoge Commissa ris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf Van Bylandt, is dinsdagmiddag ten paleize Voorhout in Den Haag door de Koningin ontvangen. Bij de Tweede Kamer zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend waarin het verkeersonderwijs bij het lager onderwijs verplicht zal worden gesteld. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. J. M. L. Th. Cals mee gedeeld tijdens een bijeenkomst op zijn departement, waarbij hem het rapport van de Commissie Verkeersonderwijs van het Verbond voor Veilig Verkeer werd over handigd. In dit rapport komt de Commisie tot de conclusie dat het verkeersonderwijs ook bij het voortgezet onderwijs zeer nood zakelijk is. Het verkeersonderwijs aan de rijpere jeugd, aldus het rapport, moet een aan vulling geven op het elementair onderricht bij het lager onderwijs. Het moet in de eerste plaats gericht zijn op de verkeers- opvoeding. Bij het onderwijs aan de rijpere jeugd moeten naast het technisch onderwijs in de eerste plaats de sociaal psychologische factoren worden bezien. lijkheden geraken. Zou echter blijken, dat sommige bedrijven niet met de algemene toonbewegingen meekunnen, omdat hun concurrentiepositie hetzij door te hoge kos ten hetzij door een teruglopende vraag te zwak is, dan zal, wanneer zulks niet door produktiviteitsverbeteringen kan worden hersteld, in sommige gevallen een omscha keling van een deel der werknemers moe ten worden aanvaard. In hoeverre zich dergelijke verschuivingen in feite zullen voordoen, is moeilijk te voorspellen. Even min valt te voorzien of het de landbouw en textielindustrie zullen zijn, die het in dit opzicht het zwaarst krijgen te verduren. Het door de minister gevoerde stabiliteits beleid is niet slechts ingegeven door econo mische overwegingen, maar ook en zelfs in belangrijke mate door sociale motie ven, waarbij in het bijzonder wordt ge tracht te voorkomen, dat de „vergeten groepen" verder achterop zouden raken. Voorts zegt minister Zijlstra dat het in harmonie brengen van structuurpolitiek en conjunctuurpolitiek een der kernvraag stukken van het economische beleid is. De prijsstabilisatiepolitiek moet daarbij als de verbindende schakel worden beschouwd. Een meer algemene prijsverlaging is vol gens hem een uiterst moeilijk te bereiken doel. Geheel uitgesloten is een zodanige prijsverlaging echter niet. Invoering van gedetailleerde maatrege len tot prijsbeheersing zou een stap terug betekenen. Deze weg zal hij dan ook slechts inslaan, indien het niet mogelijk zou blij ken door middel van overleg en vrijwillige medewerking van de zijde van het bedrijfs leven de prijsstabilisatiepolitiek te ver wezenlijken. Het omvangrijke onderzoek naar de ge volgen van zeer vele kartelafspraken is nog geenszins afgesloten. Niet alle prijskartels NEW YORK (United Press) De vroe gere chef van de Amerikaanse buitenlandse economische administratie missie in Neder land, Louis Wehle, schrijf in een ingezon den stuk aan de „New York Times" dat de Amerikanen en de andere Westerse mo gendheden blind zijn geweest voor de Rus sische plannen in Indonesië. Hij voegt daar aan toe, dat het voorgenomen bezoek van Sukarno aan Washington meer Amerikaans geld „in een bodemloze put" zou betekenen. Wehle beschuldigt de Russen ervan ai sinds 1920 bepaalde bedoelingen te heb ben gehad ten opzichte van Indonesië. Hij zegt dat zij pogen nu in Indonesië een machts-evenwicht te scheppen, teneinde het bewind in handen te nemen, wanneer de tijd er rijp voor zou zijn. Wehle schrijft, dat Indonesië voor de Russen niet meer dan een spel is geweest, waarbij zij de U.N.O., Washington en ook andere Wes terse mogendheden in de luren hebben ge legdDe Russische methode is, de Amerikaanse onwetendheid en het Ame rikaanse idealisme te gebruiken. De Nederlanders hadden in Oost-Indië een stelsel opgebouwd van hygiëne, op voeding, inheemse economie en zelfbestuur, dat veel eerlijker was en vooruitstrevend dan dat in enig ander afhankelijk land ter wereld. De Sovjet-propaganda veranderde voor ons, onschuldige Westersen de Ne derlanders in genadeloze kolonialistische monsters. Wehle beschuldigt Sukarno en vice- pre sident Hatta ervan, dat zij tijdens de be zetting met de Japanners hebben gecolla boreerd. Hij noemt hen de „voornaamste radioschreeuwers van de Japans-Aziati sche welvaarts sfeer". Hij beschuldigt hen er ook van tegen de terugkeer van de Ne derlanders na de oorlog te hebben gevoch ten met gebruikmaking van Japanse wa pen- -munitievoorraden. Wehle schrijft verder dat de onderdruk king van de communistische opstand in 1948 een „geval was van twee elkaar be strijdende groepen", maar dat deze Moeso episode sedertdien met succes verdraaid is als een prapagandistisoh bewijs dat Su karno en Hatta anti-communist zijn „De Indonesiërs hebben de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk er toe gekregen met elkander te wedijveren in het verlenen van leningen om de Indone sische handel te krijgen. Moeten wij nu heus de inheemse leiders helpen bij hun pogingen de Nederlanders te bestelen en het plan van Moskou te verwezenlijken, die leiders met hun verleden van verraad en bondgenootschap met de communisten?" zo vraagt Wehle. hebben winstbejag tot oogmerk. Sommige hebben duidelijk het karakter van een ver weermiddel, hoewel de wijze, waarop hier van gebruik wordt gemaakt, niet altijd kon worden gebillijkt. Daarnaast heeft de mi nister ook moeten constateren, dat in een aantal bedrijfstakken voor prijskartellering met de daaraan verbonden verstarrings- verschijnselen geen grond was aan te voe ren. Ook wordt de prijskartellering wel ge hanteerd als middel tot handhaving van de kwaliteit der produkten, in enkele gevallen ook ter ondersteuning van een vérgaande technische samenwerking, uitwisseling van kostengegevens en dergelijke. Daarbij is echter gebleken, dat de middelen waarmee deze op zichzelf nuttige doeleinden worden nagestreefd, uit het oogpunt van algemeen belang niet steeds aanvaardbaar worden geacht. In het algemeen heeft het onder zoek tot dusverre wel de opvatting van de minister geschraagd, dat het bedrijfsleven te snel en te gemakkelijk grijpt naar kar- telleringsmethoden uit de depressiejaren. Voor meer dynamische vormen van samen werking, die expansie en rationalisatie veeleer bevorderen dan belemmeren, blijkt het bedrijfsleven, gunstige uitzonderingen daargelaten., in het algemeen nog onvol doende oog te hebben. Het kartelonderzoek is er mede oorzaak van, dat in 1955 31 pr ij zenkartels werden opgeheven (tegen 16 in 1954) en dat in de afgelopen weken van dit jaar reeds 10 prijzenkartels zijn opgeheven. Bovendien Is nog een aantal toezeggingen in deze zin gedaan. De minister heeft de indruk, dat de talrijke over deze zaak gevoerde bespre kingen het begrip van het bedrijfsleven voor de bezwaren tegen prijsafspraken hebben vergroot. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Cyrano de Bergerac: Er zijn veel mensen bij wie het gemak van spreken slechts voort komt uit het onvermogen om te zwijgen. Vandaag is dan officieel de lente begonnen. Het gezicht op Spaarndam, dat wij u hierboven bieden, is als een vriendelijke belofte van wat ons aan geneugten in dit seizoen te wachten staat. Het doet ons het woord vakantie al als een te verwezen lijken verlangen in de mond nemen en opent perspectieven op pittoreske plaatsjes en rustieke vergezichten, zoals de lezer vandaag onder ogen komen. LONDEN (United Press) Rusland is een geestelijke revolutie gaande, die begonnen is datgene te verwerpen, wat 20 jaar lang op straffe geloofd en geëerbie digd moest worden. Dit is het centrale punt van de ongelooflijke wending in het beleid, zoals gedecreteerd door de collec tieve dictators die thans Rusland regeren, zegt United Press. Het is volkomen duidelijk, dat de tegen woordige heersers van Rusland niet in. een positie zijn om Stalins politiek met Stalins methoden voort te zetten. Zfj kun nen dit niet omdat Stalins methoden te gevaarlijk zijn. Zij kunnen Stalins abso lute terreur in Rusland niet doorzetten vanwege de tegenkanting van het leger, een van Stalins voornaamste slachtoffers in het verleden. Er zijn nieuwe methoden nodig om de fouten van het verleden te herstellen. Aanvankelijk was de schuld geworpen op Beria, maar dat was niet ge noeg zodat Stalin de zondebok moest wor den van alle misdaden, die hijzelf en het huidige collectieve leiderschap samen in de afgelopen 20 jaar hebben begaan. De hui dige positie van de Russische leiders is er een van aanzienlijk gevaar en zwakheid, aldus United Press. Om verschillende redenen, zullen zowel de bureaucraten als het leger een geweld dadige verandering thans ongewenst ach ten. Het leger schijnt volkomen trouw aan het regiem te zijn. Maar niemand is er zeker van of het leger niet vandaag of morgen zal besluiten zich van de 12 man aan de top te ontdoen en het land in een volkomen nieuw tijdperk te leiden, aldus United Press. De Russische regering heeft de uitnodi ging aan een groep Britse parlementsleden, om naar Moskou te komen, ingetrokken. AHVF.RTRNTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM - TEL. 717162 Regenkleding v. Dames en Heren Verenigde Staten stellen zitting voor over crisis in het Midden-Oosten NEW YORK (United Press) De Ver enigde Staten hebben dringende en spoe dige actie van de Veiligheidsraad met be trekking tot de crisis in het Midden-Oosten gevraagd. Waarnemers achten het waar schijnlijk dat de zitting begin volgende v/eek gehouden zal worden. De Verenigde Staten zijn van mening dat de ontwikke lingen in het Palestijnse gebied het behoud van de internationale vrede en veiligheid in gevaar kunnen brengen. Het Amerikaanse verzoek kwam na in tensief overleg tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Premier Nasser van Egypte heeft onlangs aan een Westerse staatsman op erewoord verteld dat hij niet van plan is Israel aan te vallen, zo zeggen betrouwbare kringen in Londen. Men meent dat het of de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, of de Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, is geweest. Beiden hebben onlangs met Nasser ge sproken. Waarnemers merken op dat het politiek onverstandig voor Nasser zou zijn als hij in het openbaar zou toegeven dat hij geen vijandige bedoelingen jegens Israel heeft. De premier van Libië, Ben Halim, heeft in antwoord op een vraag in het parlement te Tripolis verklaard, dat in de lente een Israelisch-Arabisch conflict dreigt uit te breken en dat Libië elk Arabisch land, dat door Israel zou worden aangevallen, met allo krachten te hulp zal komen. Parlementsleden van de Labourpartij, die uitnodigingen hadden ontvangen om een „informele conferentie" over ontwape ning in Moskou bij te wonen, deelden mede dat deze uitnodigingen waren ingetrokken. De Russen gaven als reden op, dat zij tijd tekort kwamen om de bijeenkomst te or ganiseren. Deze onverwachte wending wekte onmiddellijk het vermoeden dat de Russen geen buitenlandse bezoekers in Moskou wensen met het oog op de huidige beroering aldaar veroorzaakt door de cri- tiek op Stalin en de gemelde onrust in Georgië. Volgens Reuter heeft premier Nebroe van India in het parlement als zijn mening te kennen gegeven, dat de besluiten van het laatste congres van de Russische com munistische partij waarschijnlijk verstrek kende gevolgen zullen hebben. „De nieuwe politiek schijnt gebaseerd te zijn", zei hij, „op een meer aan de werkelijkheid aan gepaste waardering van de wereldtoe stand". Peking zwijgt De vice-president van de Chinese volks republiek, maarschalk Chu Teb, heeft een bezoek gebracht aan de Russische premier Boelganin, terwijl westelijke waarnemers met grote interesse de reactie van commu nistisch China afwachten op de ontluiste ring van de figuur van Stalin. Mao Tse Tung, president van de Chinese volksrepubliek, wordt beschouwd als een vriend van Stalin. Zijn boodschap uit Pe king aan het 20ste communistische partij congres in Moskou viel uit de toon. Hij bracht namelijk hulde aan Stalin. Radio-Peking en de leiders van commu nistisch China hebben tot dusver gezwe gen over de kwestie. Waarnemers in Londen hechten groot belang aan de reactie van communistisch China. Misère De ouders van 187 Italiaanse jongetjes zijn in het geheel niet gesticht over de campagne tegen Stalin. Die jongetjes he ten namelijk „Stalino". NEW YORK (Reuter) De zware sneeuwstormen die in de afgelopen dagen veertien Amerikaanse staten getroffen hebben, hebben tenminste 141 doden ge- eist. New York begint zich uit te graven. De scholen zijn gesloten. In de stad ligt de sneeuw veertig centimeter hoog. Langs de wegen die naar de binnenstad leiden, staan rijen auto's tot aan het dak inge sneeuwd. De schade in New York wordt geraamd op twee honderd miljoen dollar. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het falen, van de weerkundige dienst van New York, die de sneeuwstormen niet verwacht had er. derhalve geen waarschu wing had uitgegeven. TOKIO (Reiiter/AFP) In de Japanse stad Nosjiro heeft een zware brand meer dan duizend gebouwen verwoest. Voor zover bekend, zijn er geen slacht offers gevallen. De brand, aangewakkerd door een harde wind, woedde meer dan zeven uren. De brandweer ondervond grote moeilijkheden door een gebrek aan water. In Engeland is een simpel boompje twee ontsnapte misdadigers noodlottig geworden op een wijze, die voor een filmklucht niet onder doet, vertelt United Press. Enige dagen geleden werden de tot lange straffen veroordeelde Augustus King en Maurice Vernon in een taxi van Bristol naar de gevangenis in Exeter overgebracht. De beide mannen, die met handboeien aan elkaar zaten, begonnen tijdens de rit zo genaamd hevig te vechten, waarop de taxi vaart minderde en een parketwacht, die de twee mannen begeleidde, tussenbeide wil de komen. Op dat moment opende een van de gevangenen een deur, waarna beiden naar buiten sprongen en het op een lopen zetten. De eerste 50 meter ging alles prachtig, maar toen kwam er een slank, onschuldig berkenboompje op hun pad. In de opwinding vergaten King en Ver non. dat zij aan elkaar vastzaten en ren den elk langs een andere kant van de boom, met het gevolg, dat zij met een ge weldige klap tegen elkaar opbotsten en beiden uitgeteld konden worden Even later kon de taxi met twee half verdoofde gevangenen de reis voortzetten. De zaak Jungschlager Het secretariaat van de Internationale Raad van Christelijke Kerken heeft een schrijven gezonden aan de Indonesische regering en aan rechter Maengkom, waar in er op wordt aangedrongen dat zodanige maatregelen worden genomen, dat de uit spraak in het proces-Jungschlager in over eenstemming zal zijn met de beginselen van waarheid en gerechtigheid. Een af schrift van deze brief is gezonden aan het secretariaat van de UNO, het „State De partment" in Washington, en aan de Ne derlandse regering. Telegram aan dr. W. Drees De senaat der Gemeente Universiteit van Amsterdam heeft aan de minister-presi dent een telegram gezonden van de vol gende inhoud: „De Senaat van de Univer- teit van Amsterdam en de studentenver enigingen aan deze universiteit, te weten: het Amsterdamsch Studenten Corps, de Amsterdamse Vrouwelijke Studenten Ver eniging, Societas Studiosorum Reformato- rum, de Katholieke Studenten Vereniging Sanctus Thomas Aquinas en de Unitas Stu diosorum Amstelodamensium verzoeken uwe Excellentie dringend geen geoorloofd middel achterwege te laten om te bewerk stelligen, dat over Jungschlaeger en andere Nederlanders in Djakarta wordt rechtge sproken op een wijze, die in overeenstem ming is met de rechten van de mens". DE BILT: In de algemene luchtdrukverdeling komt geen principiële verandering. Boven Rus land handhaaft zich een krachtig hogedruk- gebied, terwijl de luchtdruk op de Atlan tische Oceaan ten westen van de Britse Eilanden laag blijft. De depressie in deze omgeving is nog iets in diepte toegenomen, en verplaatst zich op het ogenblik in zuid oostelijke richting. Een randstoring ervan is vannacht boven Spanje en de Golf van Biscaye tot ontwikkeling gekomen, en koerst nu in ongeveer noordelijke richting. In de komende 24 uur zal de zuidelijke tot zuidoostelijke luchtstroming over ons land zich handhaven, maar een verder stij gende temperatuur is niet waarschijnlijk, aangezien de lucht die nu naar ons toe gebracht wordt, van oorsprong iets minder zacht is. Naast opklaringen zullen echter enkele buien voorkomen. Grote hoeveelheden neerslag worden echter niet venvacht. (van hedenmorgen 7 uur) (Van onze correspondent in Londen) Een belangrijk gedeelte van het program ma van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Engeland zal in beslag worden genomen door besprekingen met sir Anthony Eden en andere regeringslei ders, zowel in de ambtswoning van de premier als op het buitengoed Chequers. Bovendien zal premier Eden op de dag na aankomst Boelganin en Kroesjtsjev een banket aanbieden. Op 23 april zal de Rus sische leiders door de Labour-partij een diner worden aangeboden, op 25 april zal de conservatieve partij voor hen een recep tie geven. Eden legde er gisteren in het Lagerhuis, toen hij bijzonderheden over het programma mededeelde, de nadruk op, dat hij de gedachtenwisseling met de Sovjet leiders als het voornaamste doel van het bezoek beschouwde. „Alle vraagstukken welke de wereld verdeeld houden zullen aan de orde komen," zeide Eden. Toen hem gevraagd werd, wat de kosten van het bezoek zou den zijn, antwoordde hij onder algemeen gejuich: „Eén miljoenste deel van wat een H-bom kost!" Het bezoek zal van 18 tot 27 april duren. Boelganin en Kroesjtsjev arriveren in Portsmouth met een Russisch oorlogsschip. Het programma van het bezoek ziet er als volgt uit: 18 april: aankomst in Portsmouth, door reis naar Londen; 19 april: bezoek aan Buckingham Palace, kranslegging bij de cenotaaf, lunch in Sov jet-Russische ambassade, bezoek aan pre mier Eden. diner bij premier Eden; 20 april: besprekingen met Eden in Downing Street, lunch in Mansion House, diner in Royal Naval College, Greenwich; 21 april: bezoek aan atoomcentra te Har well en Oxford, diner op buitenverblijf van Eden, Chequers; 22 april: Koningin Elizabeth ontvangt Boelganin en Kroesjtsjev in de middag, receptie aangeboden door voorzitter van London County Council (gemeenteraad van groot-Londen) 23 april: vliegtocht naar Birmingham, bezoek aan vliegveld van RAF in Marham, dmer aangeboden door Labour Party; 24 april: voortzetting besprekingen in Downing Street, lunch met voorzitter van Lagerhuis, bezoek aan Lagerhuis tijdens vragenuur, theeuurtje met Lord Chancel lor en voorzitter van Lagerhuis, diner in Sovjet-Russische ambassade; 25 april: voortzetting besprekingen in Downing Street, receptie ran conservatieve partij, speciale avondvoorstelling in Co- ven tgard en; 26 april: vliegtocht naar atoomcentrum Calder Hall en Edinburgh, 's avonds terug reis naar Londen. 27 april: vertrek. toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. half bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. geheel taw. geheel bew. half bew. half bew. onbewolkt mist licht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. w ■i'2 o zo ono ozo zo zo ozo zo zzo ozo zzo zzw wnw ozo no zo nnw wzw o zo w z 3 d ei u s sr 2 zS •12 0 -3 0 -2 0 -1 0 4 8 4 0,8 1 1 0,7 8 0,8 12 0 9 6 2 0 2 0 0 0 1 0 5 0 1 18 -1 0 0 0 12 7 Vlv. Z.-Limb. licht bew. Neerslag laatste 24 uur. zwak. zzo 4 matige o 4 mat. ozo 5 zwakke zo 2 matige zo 6 mat. ozo 3 matige zo 5 matige zo 6 2 0,1 0,1 0,4 0,6 1 1 0,1 ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woens dagavond tot donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met nu en dan wat regen, maar ook' enkele op klaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 22 maart Zon op 6.40 uur, onder 18.59 uur. Maan op 14.14 uur, onder 4.25 uur. Maanstanden 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 maart Hoog water: 10.44 en 23.43 uur. Laag water: 5.38 en 18.36 uur. Donderdag 22 maart Hoog water: 12.30 en uur. Laag water: 7.25 en 20.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1