PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Politieke naijver doorkruist het lekkenproces in Parijs Ruim 310.000 personen deden in 1955 rijbewijs-examen Wereldnieuws Spionage-inzet zvordt hoe langer hoe meer op de achtergrond gedrongen De radio geeft donderdag zo 2 Engelse aanvraag voor luchtlijn op Rotterdam Corporatieve staatsvorm in Portugal Nieuw wetsontwerp maakt het stelsel vrijwel volledig Meer dan 2500 waren 60 jaar of ouder Krupp stelt economisch tegenoffensief voor Voorstel in Washington om hulp door handel te vervangen Christen-democraten gaan coëxistentie bespreken Stenen potje met gouden munten gevonden Benelux katholieke partijen vergaderden in Antwerpen Strafbaar bevoor radingssysteem Schenking aan de staat voor prijsuitkering Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS ió het r ROTS VAN TARIK J WOENSDAG 21 MAART 1956 (Van onze correspondent in Parijs) Het einde van het proces voor de militaire rechtbank in Parijs tegen de journalist Baranès en de drie hoge ambtenaren van het nationale defensiecomité, is nog niet in zicht. Het warnet van intriges, politieke naijver, administratieve slordigheid en journalistieke achterklap is er niet doorzichtiger op geworden. Van werkelijke spionage is nog maar weinig aan het licht gekomen. Wanneer men Baranès even buiten beschouwing laat, dan ziet het er naar uit dat de beklaagdenbank voornamelijk door stromannen wordt bezet, terwijl de ware beschuldigden nog op vrije voeten rondlopen. De schuldigen aan wat? Het is wel dui delijk dat er onder verantwoordelijkheid van de secretaris-generaal Jean Mons (die tussen twee gendarmen als beschuldigde het proces meemaakt) door zün onderge schikten Turpin en Labrusse ietwat licht zinnig met de geheimen van de nationale verdediging is omgesprongen, Maar dat die geheimen door hen in handen van de vijand of van de Franse communisten werden gespeeld is nog allerminst be wezen. Zeker is slechts dat er dingen in de kranten zijn gekomen, die het opperbevel en de regering liever onder zich hadden willen houden. Misschien heeft dat weinig verschil gemaakt, maar daarom konden deze drie hoofdambtenaren toch nog niet van spionage worden beschuldigd. Labrusse en Turpin zijn mensen met zeer linkse politieke denkbeelden hoe wel géén communisten die een einde wilden helpen maken aan een moordende oorlog in Vietnam, die geen enkel uitzicht meer bood. Verraad? De meeste Fransen dachten toen ongetwijfeld niet anders over de gebeurtenissen in Indochina, en de opinie dat de toenmalige regering La- nielBidault te laks was in het zoeken naar een mogelijkheid van overleg met de vijand, was in die dagen tamelijk algemeen verbreid. Het is van de kant van de regering, en van Mons, stellig onverantwoordelijk ge weest linksgezinden als Labrusse en Tur pin, op hun hoge posten te handhaven. Ze hadden niet aan de verleiding mogen wor den blootgesteld. Een ernstige beleidsfout dus van de toenmalige minister van Oor log, generaal Koenig, die ook al voor het getuigenhekje is verschenen. Turpin en Labrusse zijn tekort gescho ten, omdat ze, vooral tegenover verschil lende journalisten, niet de vereiste ge heimhouding hebben betracht. Maar overi gens wordt er op de Franse ministeries dagelijks uit de school geklapt zonder dat er processen van komen. Volgens een des- kundige-getuige zouden de meeste militaire geheimen, tengevolge van de uitgebreid heid van het administratieve defensie-ap paraat, regelmatig onder een tweehonderd paar ogen komen. Voor een groot deel kun nen de lekken dus ook zijn veroorzaakt door de ondoelmatige organisatie van de administratieve diensten. Alweer: een te- De Britse luchtvaartmaatschappij „Mor- non Air Services Ltd.", die gevestigd is-op het vliegveld Croydon bij Londen, heeft aan de Engelse instanties vergunning ge vraagd voor het onderhouden van een dienst tussen Londen (van Croydon en of het vliegveld Gatwick) en Rotterdam. De maatschappij zal de dienst uitvoeren met De Havilland „Dove" vliegtuigen. Het is haar bedoeling van twee tot vijf vluchten per dag te maken. Zij vraagt de vergun ning aan voor een tijdvak van tien jaar, te beginnen op 1 september 1956. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 voor de kleuters. 11.00 Kookpraatj e. 11.15 Kamerorkest en solist. 12.00 Orgel en saxofoon. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen12.35 Lichte mu ziek. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.30 De Verenigde Naties en de Himalaya, cau serie. 14.45 Fluit en Klavecimbel. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Uitwisselingsprogramma over Griekenland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Jazz muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Phiihar- monisch orkest en solist. 21.20 Dichterliebe, hoorspel. 22.20 Piano. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Ac tualiteiten of platen. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Platen. 14.00 Platen. 14.25 Hollandse liederen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Viool, piano en cello. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Orgelconcert. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Platen. 17.55 Vocaal ensemble en solist. 13.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal Perspectief, causerie. 19.30 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkro niek. 22.10 Orgelconcert, 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Pro gramma over het weggebruik in Nederland. 20.13 Tele-Foto-tips. 20.30 Filmpraatje. 20.45 Knipkunst. 21.05 Reportage van de gym- nastiekuitvoering in Krasnapolsky. 21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Om- roep-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Kamerorkest. 16.45 Meis jeskoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Repor tage. 19.40 Omroeporkest. 19.50 Causerie. 20.00 Moderne muziek. 20.30 Symphonie-orkest en solist. 21.25 Platen. 21.40 Symfonie-orkest en solist. 22.20 Nieuws. 22.35 Kamerorkest. 22.53 —23,00 Nieuws. kort waarvoor de regeringen in de eerste plaats aansprakelijk gesteld moeten wor den. Met Baranès is het anders, en ernstiger gesteld dan bij de drie overige beschuldig den. Hij kan zich niet beroepen op een eventueel eerlijke overtuiging of op zijn bezorgdheid voor de toekomst van het va derland. Baranès verkocht zijn „geheimen", die hij „aankleedde" in vervalste rappor ten, aan ieder die er maar belangstelling voor hebben kon. Hij pleegde verraad naar alle zijden. Maar zijn aandeel is nog nau welijks ter sprake gekomen, omdat de kern van de zaak tot dusver vooral achter poli tieke naijver verscholen gaat. Men kan voorts wel aannemen dat de voormalige Parijse politie-prefect Baylot en de inspecteur Dides. die nu als Pouja- dist in de Nationale Vergadering zit, in dertijd alles hebben gedaan om met ver dachtmakingen de ministers van het kabi net Mendès-France, en in het bijzonder Mitterrand, die de portefeuille van Binnen landse Zaken beheerde, te bestoken. Ba ranès had in zijn rapport geschreven dat een der ministers Mitterrand of Faure de communisten inlichtte over de mi litaire plannen in Vietnam, Baranès had dat kennelijk uit zijn duim gezogen. Maar Baylot en Dides ontleenden aan die „ont hulling" de vrijheid hun onmiddellijke superieur. Mitterrand, in onwetendheid te laten omtrent de resultaten van hun on derzoek. Met hun machinaties schenen ze zelfs vat te hebben op de vrienden van Mitterrand en op zijn premier, Mendès- France, in het bijzonder, die donderdag zal worden gehoord. Mitterrand heeft meege deeld dat hij pas officieel op de hoogte werd gesteld toen het onderzoek, met me deweten van verschillende ministers, al weken bezig was. Frangois Mitterrand, pas negenendertig jaar oud, is nu minister van Justitie. Het was voor het eerst dat de hoogste magis traat als getuige in een proces gehoord werd. Men kan moeilijk zeggen dat de be klaagden en de president die als mili taire rechter overigens onder het gezag staat van de minister van Defensie Mit terrand met bijzondere voorkomendheid behandeld hebben. Baranès heeft Mitter rand luidkeels voor communistisch spion uitgekreten en hem vier maal van grove leugens beticht, zonder dat de rechter hem tot de orde riep. Mitterrand heeft die bescherming overi gens nauwelijks nodig, want als debater kan hij de hele rechtbank met inbegrip van de twaalf advocaten, gemakkelijk overtroeven. Hij .heeft als een leeuw gevochten, want zijn eer om van zijn politieke carrière nog niet eens te spreken staat op het spel. Hij heeft zeker niet de indruk ge geven dat aan de talrijke verdachtmakin gen, waarvan hij het slachtoffer is gewor den, ook maar een schijn van werkelijk heid ten grondslag heeft gelegen. Niemand weet hoe lang het proces nog duren kan. Maar dat het publiek een erg hoge dunk drijgt van de politieke zeden en gewoonten en van de doelmatigheid van het Franse staatsapparaat, is bezwaarlijk vol te houden De directeur-generaal van de ..Süreté Nationale", Jean Mairey, heeft verklaard, dat Dides, die van 1945 tot 1954 een anti communistische politie-organisatie heeft geleid, betrekkingen heeft onderhouden met een zekere Roland l'Allier, een Ameri kaanse burger van Franse afkomst, die werkzaam is op de Amerikaanse ambassa de te Parijs. Het hoofd van de „Süreté" vertelde, dat Baranès zich als lid van de organisatie van Dides in september 1954 in verbinding had gesteld met de Amerikaanse geheime dienst Baranès ontkende dit ten sterk ste. Dides ontkende geheimen aan de Ame rikanen te hebben overgebracht. Hij schreeuwde „Leugenaar" tegen Mairey. De woordenwisseling tussen Mairey en Dides werd zo heftig, dat rechter Henri Niveau de Villedary, zijn papieren bij elkaar pakte, zei, dat hij zich niet langer verstaanbaar kon maken en de rechtszaal uitliep. Tevoren had Mairey gezegd, dat hij, na overleg met de minister van Binnenlandse Zaken, Gilbert Jules, niet in staat zou zijn om de bron van zijn informatie bekend te maken zelfs niet in besloten zitting waardoor hij ervan -op de hoogte was ge komen, dat Dides in contact stond met de Amerikaanse ambassade. LISSABON (Un. Press) De Portugese regering heeft bij de Nationale Vergadering een wetsontwerp ingediend tot oprichting van „corporaties voor landbouw, industrie, handel, verkeer en toerisme, krediet en verzekeringswezen, visserij en conserven- industrie". De minister voor Corporaties, dr. Viego de Macedo, deelde tijdens een persconferentie mede, dat op den duur wellicht corporaties zullen worden opge richt, die afzonderlijke bedrijfstakken om vatten zoals textiel en bouwnijverheid. Hij legde er de nadruk op dat de corporaties geen staatsorganen worden, maar autonome organisaties die parallel met de regering functioneren overeenkomstig de politiek van de „organische democratie", die de regering nastreeft. Deskundigen merken op dat de corporaties, met hun gilden van werkgevers en syndicaten van arbeiders, in feite als een soort van evenwichtsorganen moeten werken. Met deze maatregelen nadert het corpo ratieve stelsel in Portugal vrijwel zijn vol tooiing. In grote trekken bestaat, de corpo ratieve staat in Portugal twintig jaar als de organisatie van het maatschappelijk leven van de landbouw tot de buitenlandse handel. Portugal is het enige land, dat deze vorm volledig uitvoert. „Het beginsel is dat van de morele, poli tieke en economische eenheid van het land" aldus Macedo. Nadrukkelijk maakte de minister onderscheid met de fascistische ordening in Italië, die er een van staats organen was. Het nieuwe wetsontwerp be perkt de staatsbemoeiing tot bemiddeling bij belangengeschillen en een bepaalde vorm van toezicht. Het wetsontwerp be tekent geenszins een verandering in de politieke opvatting, veeleer het begin van een „definitieve fase" in de uitvoering van de politieke denkbeelden. Vorig jaar hebben 311.768 personen een examen voor het behalen van het rijbewijs afgelegd, namelijk 273.945 mannen en 37.823 vrouwen. Van de 273.945 mannelijke candidaten behoorden 17.889 of ongeveer 7tot de 18-jarigen; 202.791 of 73% tot de leeftijds groep van 1939 jaar; 50.709 of 19°/o tot de leeftijdsgroep van 4059 jaar en 2556 of ongeveer l°/« tot de groep van 60 jaar of ouder. Voor de vrouwelijke candidaten waren deze percentages: 18-jarigen 4,5%, 1939 jaar 72%, 4059 jaar 23% en 60 jaar en ouder 0,5%. Van de 311.768 rijexamens werden 78.963 examens of 25% afgelegd voor de categorie A (motorrijwielen en driewielers beneden 400 kg), 217.275 of 70% voor de categorie BE (personenauto's en driewielers boven 400 kg), 2417 voor de categorie CE (zware vrachtauto's) en 240 voor de categorie DE (autobussen). Voor beide categorieën CE en DE werden nog geëxamineerd 11.887 can didaten, zodat in totaal voor de categorieën CE en DE 14.544 rijexamens werden afge nomen. Er werden 986 rijexamens afge nomen met motorrijtuigen welke wegens een lichamelijk lichamelijk gebrek van de bestuurder van bijzondere voorziening wa ren voorzien. Van ongeveer 25.000 candidaten werd na gegaan hoe het verloop der afgelegde examens was. Deze 25.000 candidaten leg den 46. 655 examens af; 38,2% slaagde de eerste keer; 28,2% de tweede keer, 10,5% de derde keer, 4,8% de vierde keer, 1,7% de vijfde keer, 0,6% de zesde keer en 0,2 de zevende keer. Tijdens 311.768 rijexamens vonden 192 kleine aanrijdingen plaats. ADVERTENTIE het zenuwsterkend tonicum VOOR JONG EN OUD Sanatogen voor kinderen, Sanatogen voor ouderen. Sanatogen voor iedereen die er na een periode van slapte en lusteloosheid niet meer „tegenop kan roeien" Sanatogen óók voor U NEW YORK, (Reuter) De „New York Times" verneemt uit Bonn, dat Krupp de An^ei>kaanse regering een plan, beeft voor gesteld, dat beoogt een einde te maken aan het economisch offensief der Sovjet-Unie in Zuid-Azië, het Midden-Oosten en Afrika. Krupp wil dat de industrieconcerns van het Westen hun produktievermogen, tech nische kennis en leidersbekwaamheden in de slag brengen tegen dit offensief en dat de Verenigde Staten particuliere en rege ringskredieten tegen lage rente beschik baar stellen. Het plan gaat er van uit, dat thans de tijd is gekomen de politiek van het Westen een andere richting te geven en de hulp verlening te vervangen door handel. Een andere veronderstelling, waarvan wordt uitgegaan, is, dat economische bijstand in de vorm van handel, die voor beide par tijen lonend is, eerder zal worden aanvaard door de landen van Zuid-Azië en het Mid den-Oosten die zich aan niemand hebben verbonden en die politieke banden, welke regeringshulp meebrengt, wantrouwen en haten. Het plan Krupp is aan het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, het Witte Huis en de commissie voor buiten landse zaken van het Huis van Afgevaar digden voorgelegd door een aantal direc teuren van het Krupp-concern, die een bezoek aan Washington hebben gebracht. Het project, dat de naam „punt vier en een half' draagt, zou echter niet door de Amerikaanse of een andere regering moe ten worden uitgevoerd, maar door een syn dicaat van particuliere ondernemingen uit de Verenigde Staten, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en eventueel andere landen. De ondernemingen zouden streven naar winst. Schenkingen zouden uitgesloten zijn. ESSEN, (DPA) De fa Krupp heeft de Amerikaanse persberichten sterk over dreven genoemd. De politieke gevolgtrek kingen, welke men uit de besprekingen te Washington heeft gemaakt, zijn echter overdreven. Krupp wil niet politiek werk zaam zijn. Het is ondenkbaar, dat de zake lijke plannen van Krupp tegen het een of andere land gericht zouden kunnen zijn, zo verklaarde men te Essen. BRUSSEL (Belga) De internationale cultuurcommissie der „Nouvelles équipes Internationales" (Internationale unie der Christen democraten) organiseert van 21 tot 24 maart te Berlijn een conferentie over het probleem van het samen bestaan van Oost en West. De conferentie zal geopend worden door de voorzitter van de commis- sie-SÏëfah tHasèf' "voormalig gezant van Po'|^4|^ë.^ië§vaardigdqn, van ver- scherdehe Europese randen en-van de Ver enigde Staten zullen aan de conferentie deelnemen. De Belgische minister van Staat De Schrijver, internationaal voorzittèr van de „Nouvelles équipes Internationales", zal België vertegenwoordigen. ADVERTENTIE Een soldaat tikt in de kantine Een brief aan z'n schat, Josephine. De sergeant zegt: „Zeg, Joop, Doe dat kreng weg en koop Bij DANTUMA een nieuwe machine Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Bij verbouwingswerkzaamheden aan de in de oorlog beschadigde boerderij van de heer Bemelmans te Aalbeek (gemeente Hulsberg) is door een arbeider een oud stenen potje opgegraven. Het zat 30 tot 40 centimeter diep in de grond. In het potje vond men een soort zilveren snuifdoosje en 37 gouden munten met de jaartallen 1732 tot 1770. Waarschijnlijk hebben de munten meer dan anderhalve eeuw in de grond gelegen. Men neemt aan, dat zij daar be graven werden aan het einde van de acht tiende eeuw, toen de Franse troepen ons land binnenvielen. De vondst werd verdeeld tussen de eige naar van de boerderij en de arbeider. De waarde van de gevonden munten wordt geschat op 3000 tot 4000. 82. Toen tafels, stoelen, potten met bloe men en allerlei aardewerk op hen neer kletterden, kreeg de ontdekkingsreiziger een vaag vermoeden, dat hier opzet in het spel was. Hij hield de beschermende para- pluie even opzij en waagde een snelle blik omhoog. „Aha!", zei hij, „nu zie ik het. Neef Lodewijk is weer eens bezig. Hij pro beert mij altijd le hinderen, zoals je mis- i schien wel hebt gemerkt". „Lelijke schurk!" riep Panda, hou op met dat gegooi!" Maar neef Lodewijk stoorde zich hieraan niet. Alles wat hij in de kamer bij de hand vond sleepte hij naar het raam, om het op de twee klimmers te kwakken. Ver be neden hen, in de straat, keek een grote menigte verbaasd toe. Daartussen bevond zich de agent, die zich nog steeds afvroeg, oI hij hier moest ingrijpen. „Een rare ver toning", mompelde hij, „ik heb zo het ge voel, dat hier ergens een overtreding van het een of ander wordt begaan". Maar ter wijl hij erover peinsde, hoe hij de over treding moest omschrijven, daalde plotse ling een bloemvaas met forse kracht op zijn schedel neer. Dit bracht hem dadelijk tot daden. „Nu weet ik de aard van de overtreding!", gromde hij verhit, „bescha diging van een ambtenaar in functie!" En hij blies loeiend op zijn politiefluitje. Van de vele personen die werden afge wezen maakten slechts 48 personen van hun recht, de minister van Verkeer en Wa terstaat te verzoeken een deskundige aan te wijzen, gebruik. Aan 24 Kon alsnog een rijvaardigheidsbewijs worden afgegeven. In 1955 moesten 39 rijbewijshouders op vermoeden van onbekwaamheid een rij examen afleggen. Van 25 van de gevorder den moest het rijbewijs ongeldig worden verklaard; 9 personen bleken rijvaardig. Er werden 65 personen opgeroepen op ver moeden van ongeschiktheid; 28 werden on geschikt en 20 geschikt bevonden. Onder de ongeschikt verklaarden bevonden zich 10 epileptici. Bij het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen zijn thans to taal 14.614 personen geregistreerd met lichamelijke of geestelijke afwijkingen. Aan 14.304 werd een geneeskundige verklaring afgegeven. Een deel van hen rijdt in spe ciaal ingerichte motorrijtuigen. Aan 477 invaliden kon na een met goed gevolg afgelegd examen een geneeskundige verklaring en een rijvaardigheidsbewijs, al of niet met beperkingen, worden afge geven. Aan 373 éénogigen werd een geneeskun dige verklaring voor een rijbewijs ver strekt; aan 304 personen werd voorgeschre ven een bril te dragen. Het. landelijk afkeuringspercentage steeg van 52% in 1954 tot 54% in 1955. Deze stijging is het gevolg van het feit, dat zich in 1955 zeer vele nieuwe rijschool houders hebben gevestigd. Mede als ge volg hiervan is het percentage candidaten dat de eerste keer slaagt, gedaald. Vertegenwoordigers van de drie katho- tieke zusterpartijen uit de Beneluxlanden, de Belgische Chistelijke Volkspartij, de Ne derlandse Katholieke Volkspartij en de Luxemburgse Christelijk-Sociale Partij, hebben maandag te Antwerpen vergaderd. De vergadering, waarop de voorzitters van de Belgische C.V.P. en de Nederlandse K.V.P., de heren Lefèvre en mr. H. W. van Doorn, en de vice-voorzitters van deze par tijen aanwezig waren, heeft zich uitvoerig beraden over de verschillende problemen, die de drie partijen op het ogenblik ge meenschappelijk intresseren. Nadere ge gevens werden over het besprokene niet verstrekt. Een winkelier uit Harlingen had een nieuw, doch strafbaar systeem uitgevon den om zich te bevoorraden. Wanneer hij van een vertegenwoordiger iets had ge kocht, nodigde hij deze uit even binnen te komen. In die tijd zou zijn 17-jarige be diende wel even de lege dozen, kisten of kratten in de voor de deur staande wagen van de reiziger zetten. De goed geïnstru eerde jongeling bracht dan de lege em ballage in de wagen, maar nam gevulde mee terug naar de winkel. Veel kruide nierswaren, chocolaterieën enz. verwissel den op deze manier^ van eigenaar. Totdat dé" vertegenwoordiger' argwaan kreeg' en de politie waarschuwde. Het tweetal werd aan de tand gevoeld en viel door de mand. De winkelier, die door zijn „voordelige" zaken er een auto op na kon houden, zit thans achter slot en grendel. De bediende, die het met een bromfiets wat bescheide ner moest doen, is na verhoor weer vrij gelaten. De kunstschilderes mevrouw J. E. Wes- tendorp-Osieck, die onlangs vijfenzeventig jaar is geworden, heeft ter herinnering aan de belangstelling en werkzaamheden van wijlen haar echtgenoot, mr. K. H. Wes tendorp, voor de Rijksakademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam, een schen king aan de staat gedaan. Deze schenking maakt het mogelijk, dat aan de mededin gers in de- wedstrijden om de zogenaamde Prix de Rome, die daarin met de zilveren erepenning worden bekroond, een som van duizend gulden wordt toegekend, wel ke door de begunstigde naar vrije keuze mag worden besteed. De winnaar van de gouden medaille ont vangt drie keer achtereen een jaargeld uit 's rijks kas. Door de schenking van me vrouw Westendorp is het mogelijk ge maakt, dat voortaan ook de winnaars van de zilveren penning een materiële aan moediging ontvangen. Redding. In de Britse kroonkolonie Aden wordt op grote schaal gestaakt voor loonsverhoging. Maandag moest een helicopter worden gebruikt om een Arabische leider uit handen van be togende stakers te bevrijden. Opvolger. Het Poolse persbureau Pap meldt, dat Edward Ochab eenstemmig is gekozen tot eerste secretaris van het centrale comité van de Poolse commu nistische partij. Hij is opvolger van Boleslav Bieroet, die op 12 maart is overleden. Dam. De regering van de Westduitse deel staat Noord-Rijnland-Westfalen heeft een plan goedgekeurd voor de bouw van een 52 meter hoge dam voor de watervoorziening van de industrie in het Ruhrgebied. De kosten bedragen 220 miljoen DM. De dam zal aangelegd worden te Bigge in de bergen van Sauerland. De uitvoering van het werk zal acht jaar duren. Levenstekenen. De Westduitse ambassa deur in de Sovjet-Unie, dr. Wilhelm Haas, heeft de Sovjet-regering een lijst overhandigd met namen van ongeveer duizend Duitse krijgsgevangenen, van wie wordt, aangenomen dat zij zich nog in de Sovjet-Unie bevinden. Van de Duitsers die op de nieuwe lijst voor komen, zijn in de laatste jaren brieven uit de Sovjet-Unie ontvangen. Behoeften. De Britse minister van Finan ciën, Harold MacMillan, heeft een dele gatie van vertegenwoordigers van alle partijen ontvangen, die onder leiding stond van Sir Robert Boothby (conser vatief) en voorstellen deed voor een hervorming van het Britse monetaire stelsel. Volgens de de'egatie is het tegenwoordige stelsel niet meer in over eenstemming met de behoeften van het land. Tegenspraak. In officiële kringen te Bang kok spreekt men het bericht legen. dat Thailand een economische blokkade van Cambodja zou hebben bevolen. De slui ting van de grens was een politiemaat regel zonder diplomatieke beteken;s. Zij was het gevolg van grensschendingen door de Cambodjanen. De staking "an het spoorwegverkeer was het gevolg van de niet lonende exploitatie. Kras. De Westduitse socialistische jeugd beweging heeft zich op een bijeenkomst te Bergneustadt, bij Keulen, uitgespro ken tegen algemene dienstplicht, omdat hierdoor de hereniging van Duitsland bemoeilijkt zou worden. De organisatie is van oordeel, dat dienstplicht „in krasse tegenstelling is met de pogingen om tot internationale ontwapening te komen". Voorts vragen de socialistische jongeren zich af, of algemene dienst plicht in een atoomtijdperk nog wel zin heeft. Zichtbaar denken. Dr. Klausberger, assis tent aan de Weense universiteit, heeft een systeem uitgevonden waarbij een film kan worden gemaakt van hersenen in actie zodat men iemand kan zien denken. Duur grapje. Georges Vincent, die op 15 februari, met een .startpistool in de Franse Nationale Vergadering heeft ge schoten, is tot acht dagen gevangenis straf en tienduizend francs boete ver oordeeld. Uitgekookt. In Bristol begon een gepar keerde vrachtauto te rijden, doordat de dieselmotor in werking kwam ten ge volge van een brand in deze auto. De vrachtauto reed achteruit om een par keerplaats, beschadigde enkele andere voertuigen en kwam toen in een botsing tot stilstand. Door de hitte werden de eieren in een andere vrachtauto ge kookt. Inspiratie. De haardracht van minister Malenkov heeft de Londense kapper Henry Da Costa inspiratie gegeven voor een nieuw dameskapsel. Hij heeft een grote toeloop in zijn zaak in Bond Street. Voorlichting. Een Britse regeringscommis sie van onderzoek naar de Vele echt scheidingen heeft de instelling van een officieel orgaan aanbevolen, dat door voorlichting moet trachten echtschei ding te beperken. De commissie werd in 1951 ingesteld. ADVERTENTIE HAARLEM IN DE OUDHEID droeg de rots die aan de zuidpunt van Hispania Baetica (het te genwoordige Spanje) lag, de naam Calpe en vormde tezamen met de op Afrikaanse bodem gelegen Abyla (bij het hedendaagse Ceuta) de „Zuilen van Hercules". Tussen deze twee zuilen stroomt de zeestraat die de verbinding tussen de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee vormt en op het smalste punt een breedte van 13 km. heeft. Het is duidelijk, dat deze zeestraat reeds vroeg van be tekenis moet zijn gexveest. deels omdat zij de toegang tot de Atlantische Oceaan beheer- V ste, deels omdat zich hier de korste waterverbinding tussen Europa en Afrika bevindt. Vóór we echter ingaan op de avonturen die de Zuilen van Hercules in de oudheid reeds te zien hebben gekre gen, dienen ive allereerst te onderzoeken hoe de naamswijziging op het zuidelijkste pxmt van Europa is tot stand gekomen. Want een ieder zal moeten toegeven, dat tussen de namen „Gibraltar" en „de Zuilen van Hercules" wel een zó groot verschil bestaat, dat deze door een paar klankver schuivingen niet verklaard kunnen wor den. Nu waren de Arabieren die in een eeuw tijds geheel Noord-Afrika en een paar flinke lappen van Klein-Azië hadden ver overd, veel minder erfelijk belast met tra dities, m.yten en legenden dan de oude volken uit het middellandse-zeegebied. Ze zullen wel van de Zuilen van Hercules heb ben gehoord, maar het is een open vraag of die aanduiding veel betekenis voor hen heeft gehad. Hoe het ook zij, in het jaar 711 bereidden de Arabieren onder aanvoering van Tarik, de veldheer van kalief Welid, een inval in Spanje voor en als eerste daad volbrachten zij een landixig op deze zuidpunt, waar Tarik een sterk kasteel liet bouwen. Door deze sterkte kon de overtocht over de zee straat afdoende worden gedekt en tevens waren de fundamenten gelegd voor de nieuwe naam die dit punt in de toekomst zou krijgen. Want de vesting op deze, loodrecht uit zee stijgende rots, verwierf de naam „Berg van Tarik", in vloeiend Arabisch uitgespro ken als: „Djebel al Tarik" Nu weet ik uiteraard niet hoe het met uw uitspraak van het Arabisch staat, maar het komt me voor dat u na een duizend voudige herhaling van het woord Djebel- altarik, van zelf op Gibraltar dsjibraltar terecht komt. Mocht het u niet lukken, laat het u dan voldoende zijn te iveten, dat vele anderen vóór u deze verbastering wél hebben kunnen bewerkstelligen. Nu we bij de naam Gibraltar zijn aan geland, welk punt, na de verovering van Engelsen en Nederlanders in 1704 op de Spanjaarden, zich nu reeds meer dan 2xh eeuw in Engelse handen bevindt, moeten we er op wijzen, dat niet alleen de Arabi sche naam nog aan de tijd van Tarik her innert, m.aar eveneens de militaire gevan genis, die is ondergebracht in het uit de 8ste eeuw daterende Moorse kasteel. Laten we, tot goed begrip van de rol die de Zuilen van Hercules in de oudheid hebben gespeeld, eerst eens een blik slaan op het uit de Bijbel bekende Tarsjisj. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2