Advies van een Delftse hoogleraar over spoorwegverbinding met KNHS AAMBEIEN jsjLÜpt Samenhang van Noord en Zuid, als het over het Noordzeekanaal gaat, onverbrekelijk Plan IJmond-Noord in Staten aanvaard Motie over agrarische noden door G.S. overgenomen VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! 5 Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand Buitenlandse werven bouwen groter schip voor zelfde geld als Franse werf Ouders uit Eldik hielden hun kinderen thuis Vijftien jaar geëist tegen Nijmegenaar Wegens aanslagen op meisjes en bijna 200 inbraken Oefensmaldeel V neemt deel aan „Dawn Breeze" Textielgroothandel voor 15.000 opgelicht WOENSDAG 21 MAART 1956 pE GEHELE DINSDAG heeft de bijna voltallige vergade ring der Provinciale Staten van Noord hol land besteed aan het streekplan voor de IJmond-Noord, dat straks gewijd zal worden door een equivalent voor het zuidelijk deel van de IJmond. Dat daarbij alleen de Statenleden leden van de commissie van onderzoek aan het woord kwamen had zijn bedoeling: slechts zij hebben zich met kracht in de complete materie van het IJ mond-plan en zijn voorge schiedenis, zijn details en de daarop uitgebrachte reeks be zwaren kunnen inwerken. Zoals wij in onze vorige editie nog hebben kunnen melden, bleek reeds tijdens de ochtend zitting, dat de noden der verdreven agrarische bevolking er moeten er 466 verdwijnen voor de expanderende indus trieën en de groeiende bedrijven in dit Amerikaans-groeiende gebied alle afgevaardigden hebben bewogen. Maar niet alleen de hierna samenhangende problematiek is in ongeveer acht uren vergaderen doorgenomen en besproken, ook de meer materiële vraagstukken als het omleggingsplan de toekomstige verbinding der Hoogovens met de nieuwe spoorlijn uit de tunnel hielden de staten bezig, met het resultaat, dat men zich kennelijk meer kon verenigen met de door Hoogovens en Van Gelder gesteunde rechtstreekse spoorwegverbinding dan met de omlegging om Velsen-Noord heen. Het streekplan is tenslotte aangenomen mét een motie, ingediend namens de commissie van onderzpek en overgenomen door het college van Gedeputeerden, die de vervanging van dè tuinbonwgronden in de nieuwe IJsel- meerpolders bepleitte en in het algemeen om een oplossing vroeg voor deze gedupeerde agrariërs. De toekomst van het Noordzeekanaal als wereld-scheepvaartader speelde in de bepalingen der standpunten sterk mee, samen met het parallelkanaal voor de binnenscheepvaart, dat met een boog tussen Amsterdam en IJmuidens Rijksbinnenhaven is ge dacht. En tenslotte: de vorming ener harmonische gemeen schap is alle statenleden naar het hart gegaan, zodat hun desiderata ook op dit punt meermalen in de discussie door klonken. Er is aan het einde der vergadering niet over de aanvaarding van het plan en de voorstellen van G. S. over de bezwaarschriften gestemd; de heer Gortzak (CPN) verklaarde zich met de zijnen niet content over de toe zeggingen aangaande de voorzieningen voor de agrariërs, die hem van de zijde van Gedeputeerden gewerden: de communistische fraktie verlangde vaste toezeggingen, maar noch de minister, noch Gedeputeerden hebben hier aan kunnen voldoen. Een poging van de heer Proper om het stringente communistische standpunt via een motie door te zetten, mislukte en de CPN onthield zich van stemming over het totale plan. Het voorbeeld van de Europese samen werking was voor de heer Harmsen (Ar beid) aan het einde van de ochtendzitting aanleiding voor een oratie ten voordele van een grotere samenwerking in de IJmond gemeentelijk zowel als persoonlijk. Vier min-faktoren Als vier ongunstige faktoren voor de toe komstige ontwikkeling der IJmond-Noord noemde hij de conjunctuur gevoeligheid, de éénzijdigheid van de arbeid, waaraan door meer complementaire industrieën te gemoet zou zijn te komen en het beperkte aantal functies, dat de nieuwe stad straks t« vervuilen krijgt: voornamelijk zal bij voorbeeld de middenstand afgëstemd zijn oi» de behoeften van een eenzijdige bevol king. Haarlem en Alkmaar zullen deze een zijdigheid van de middenstand nog meer bevorderen, meende de heer Harmsen. De harmonie als die in steden gelijk Gro ningen en Haarlem is moeilijk te bereiken; vergelijkingen met plaatsen als Enschedé, Eindhoven en Heerlen liggen beter, maar dan nog is een bepaalde ongerustheid ten aanzien van de groei der nieuwe IJmond- stad niet weg te cijferen. En de spanningen, die daaruit voortkomen, zijn weerspiegeld in het streekplan. Hij drong aan op een soepele bevoegd heid bij Gedeputeerde Staten, om bijvoor beeld nieuwe stuwende industrieën te we ren en tevens op een toezicht op de stede- bouwkundige ontwikkeling van Beverwijk, opdat er ook voor de leidende functiona rissen een aantrekkelijk woonoord ontstaaf. lot nu toe is de tendenz immers duidelijk merkbaar, dat de hogere functionarissen van de grote bedrijven het zuidelijk woon gebied prefereren. Hij besefte, dat de om schakeling moeite zal kosten, maar betwij felde, of zelfs het ontwerpplan flexibel ge noeg is voor een dergelijke omschakeling. Gemeenschap noodzakelijk Kort stipte hij de vorming aan van een werkelijke „gemeenschap" in een werkge bied, waar uit alle hoeken van het land en ook van het platteland de werkers sa menstromen. Hier ligt een grote taak voor kerken en verenigingen, maar ook voor de overheid, die coördinerend en stimulerend moet werken. De uitkering, die Beverwijk per hoofd der bevolking krijgt (f76) ligt ongunstig vergeleken bij die van Velse.n ((99) en dat slaat natuurlijk terug op de uitgaven voor sociale en culturele voorzie ningen; de vergelijkbare resultaten hebben hier reeds een duidelijk verschil laten zien. En hij vroeg zich af, of de provincie niet meer kan steunen. Tussen Beverwijk en Heemskerk De bestuurlijke indeling van het gebied, dat nu nog uiteenvalt in drie gemeenten, kreeg eveneens zijn aandacht: dringend noodzakelijk is momenteel de bouw van twee nieuwe wijken on de grens tussen be verwijk en Heemskerk, zo vond hij, welke op het ogenblik stagneert als gevolg van de bekende moeilijkheden over deze „an nexatie". De afgevaardigde drong op spoed aan en achtte de grenswijziging zeer logisch en ac ceptabel voor de vorming van een homo gene gemeenschap. Heemskerk staat gelukkig open voor de industriële invloeden, meende de heer Harmsen, maar het eigen karakter van deze gemeente hoeft daaraan beslist niet verloren te gaan. Van crinoline naar overall is een hele sprong, ook maatschappelijk, zo besloot hij, daarop aansluitend aandringend op de sa menwerking tussen kerken en overheid, opdat er vele gelukkige gezinnen kunnen gebonden worden aan deze nieuwe, fel- levende streek. Tuinbouw nog reden van bestaan? De klimaatsbeïnvloeding als gevolg van de afvalgassen door de grootindustrie had voor de heer F. G. Wiese (Arbeid) de vraag opgeworpen, of in deze streek de agrarische bedrijven nog wel reden tot be staan overhouden. Met dit vraagstuk zetle dan de middagzitting in. De heer Wiese bleek te hebben nage rekend, dat 38/1000e percent van de wei- do bouw, 39/1000e percent van de akker bouw en van de tuinbouw 0,4 dit alles van het landelijk totaal opgeofferd zal moeten worden aan 't streekplan IJmond- Noord. in zijn grote verband gezien snijdt de du pering der tuinders dus niet diep, maar wanneer men het probleem terughaalt in de lokale sfeer der tuinderstragedie gaan de cijfers andere, menselijker taal spreken. Als methoden om de getroffenen te hei pen .,en spiegel hun nooit een integrale vervanging van hun grond voor" noem de hij de uitkoop van tuinders, een her scholing in de richting van de nieuwe con stellatie (40 van de jonge tuinders boven de 25 jaren hebben hun beroepskeuze nog niet gedaan!) en verplaatsing van de be drijven. De in de ochtend ingediende motie, die voortkwam uit de commissie, beval vooral deze verplaatsing bij voorkeur in de aandacht aan en kan dus ten volle op de steun van de arbeidafgevaardigden reke nen. De socialistische vertegenwoordiger zag onder meer heil in de verplaatsing van weideboeren uit de geestgronden naar de IJselmeerpolders, waardoor dan ruimte vrij komt voor een aantal tuinders. In prin cipe was hij dan ook tegen de ingebruikne ming van de 110 hektare tuingrond als „vervangende grond". De waterhuishouding leek dit Statenlid nogal dreigend, zowel \7oor de tuinbouw als voor de industrie. De afgelopen eeuw is de „woeste grond" steeds meer dienst baar gemaakt aan de woningbouw en dit leek hem in het algemeen niet juist, wil de recreatie van de bevolking niet in de knel komen; het kwam de heer Wiese boven dien onverantwoord voor de tuinders in Kennemerland te verplaatsen zonder daar bij de bedrijven te saneren. Naast de motie zou hij graag aandrang op de gemeenten willen zien uitgeoefend, om deze vraag stukken in eigen brein tot een harmonische oplossing te brengen. Tegen omleggingsplan De heer J. Rozeman ontplooide het VVD-standpunt ten opzichte van het zo fel- omstreden omleggingsplan voor Velsen- Noord; dat onder meer door Hoogovens, Nederlandse Spoorwegen en de gemeenten Velsen en Beverwijk op economische en andere gronden onaanvaardbaar wordt ge acht. Hij geloofde, dat Provinciale Staten zich achter deze sterke argumentaties moeten scharen; de bezwaren voor de bewoners van Velsen-Noord leken hem bij omleg- lingsplan of geen-omleggingsplan even sterk: men blijft daar, hoe dan ook, aan de sfeer van een rangeeremplacement vast zitten. Niet eens was hij het met andere bezwaarden, die uit de Beverwijkse „wa rande" opsteeg, toen bleek, dat het streek plan daar een snelverkeersweg had gedacht. Hoewel er wellicht een tussenoplossing mo gelijk is, die ook het bedreigde buiten „Westerhout" veilig stelt. „Een streekplan is zonder meer een in breuk op de gemeentelijke autonomie" meende de heer J. W. van Gelder (A.R.). die de supervisie van de provinciale overheid in dit opzicht weinig geslaagd vond. Een provinciale schadevergoedings verordening is volgens hem niet nodig en zelfs ietwat voorbarig onder meer omdat de uitspraak van de Kroon te dezen op zichte over het streekplan voor de Zaan streek nog niet is afgekomen. De kanaalverbreding moet volgens hem tegelijk met het streekplan voor Zuió- Kennemerland behandeld worden en aan gaande de toekomstige spoorwegtracé's door Velsen-Noord meende hij na rijp be raad te moeten meegaan met het plan, dat door Hoogovens en Spoorwegen wordt ge steund, al zou uitstel in deze precaire kwes tie wellicht de beste oplossing kunnen blij ken te zijn. Na hem kwam mevrouw E. T e e b o o m-v. West aan het woord na mens de CPN en vervolgens kreeg de heer W. Thomassen (Arbeid) de gelegen heid de betrekkelijkheid van een proble matiek als deze uiteen te zetten: wat vijf jaar geleden in de ruimtelijke ordening een credo leek, is nu allang verouderd. Dat er, zoals de heer v. Bruggen in de ochtendvergadering suggereerde, in het streekplan voor de Zaanstreek monniken werk zou zijn verricht, moest hij als bur gemeester van Zaandam betwisten: een streekplan is immers altijd aan de wijzi gingen van de tijd onderhevig. Maar het is wel zaak de hoofdlijnen en een hoog- tempo aan te houden, meende dit Staten lid, hoewel men in het geval van de IJmond de détails niet geheel kan verwaar lozen. Het kanaal en zijn toekomst Hij A'roeg aandacht A'oor een hoofdpunt uit het streekplan: het Noordzeekanaal als toegangsweg voor de wereldscheepvaart. Straks zal dit kanaal een model worden voor de wereldscheepvaartverbindingen, als Velserbrug en ponten verdwenen zijn. Het toekomstige laterale kanaal voor de binnenscheepvaart zal zich als een „trot toir" langs Van Gelder en Hoogovens kun nen Amortzetten, aansluitend op de Rijks binnenhaven. Bij deze ontwikkeling past zich de economische bloei der beide „uit einden" (Amsterdam en IJmonjI) aan, maar hier schuilen gevaren, meende de heer Tho massen. Bij A'erdere planologische werkzaamhe den A'oor de IJmond moeten de scheep- vaartbelangen centraal gezien worden, zon der dat daarbij de moderne voortgelei- dingsmiddelcn van de scheepvaart voorals nog in de beschouAving hoeven te Avorden betrokken. Ook hij betrok de vreemde situatie, dat de Noordzeekanaalproblemen tot nu toe al leen van de Noordoever bekeken zijn, in zijn beschouwing: dit alles is onverbreke lijk verbonden aan de Zuidoever. Eind 1957 spoorwegplan klaar" Een besluit op dit moment voor een der beide spoorwegplannen zou hem beter ge leken hebben dan de nu aanbevolen proce dure van uitstel over beide: men is echter wel aan dit uitstel gebonden door een komend onpartijdig „spoorwegrapport". Hij waarschuwde evenwel tegen een scha delijke vertraging, die fnuikend kan zijn voor de ontwikkeling der industrieën. Eind 1957 zou dit in kannen en kruiken moeten zijn, wil men gemeenten en provinciaal bestuur niet terecht een gebrek aan be stuurskracht kunnen verwijten. Tegen het eind van deze eeuw zullen overigens de thans in Velsen-Noord bestaande woon wijken industriegebied zijn geworden, pro feteerde de heer Thomassen en het zou onjuist zijn de bezwaren der inwoners thans al te zwaar te laten Avegen. De heer Gortzak (CPN) mengde zich ook in het debat en kaatste de bal terug over de heilige-der-tuinders, die hem eer der door de heer Wiese was toegeworpen. Vierhonderd zelfstandige Averken dreigen in de tuinbouw onteigend te Avorden. Om dat Gedeputeerden geen antwoord konden In een wolk van rook schiet een „Regulus", (geleid-projectiel) de lucht, in Amerikaanse duikirtot af bij de Californische kust. van een In het debat over de tuindersproblemen kwamen onder meer ook de vragen, die het communistische Kamerlid en Staten- lid de heer Gortzak aan de minister heeft gesteld, ter sprake. Zijn politieke opponent, de Arbeid-afgevaardigde F. G. Wiese vond deze politiek wat vreemd, zeggende dat de heer Gortzak wellicht meent, dat zijn stem zwaarder weegt dan de stem van Provinciale Staten, p 3 hoewel het ook mogelijk is, dat hij sol- 3 3 liciteert naar de functie van bescherm- f- heilige „Sint Gortzak" van de katholieke p 8 tuinders. Een functie, die naar de me- p S ning van de heer Wiese in elk geval f P veiliger is dan die van een bejubeld g communistisch leider. OOOOCOCOOOOOCXXDOOOCODOOC*X>CXXX)OOOOOOOOOC)OOCOOOOC)OOOOOOCiC geven op het lot der 400 verdreven tuin ders moest hij zich wel tot de minister wenden. „Want de toekomst van het ge west wordt niet alleen bepaald door de belangen van de Hoogovens." Repliek Tegen A'ier uur kwam mej. E. R i b b i u s P e I e t i e r namens Gedeputeerde Staten aan het woord, het een uitkomst noemen de, dat over de lokale geschillen heen een streekplan nu de toekomstige ontwikke ling gaat helpen bepalen. Over de reeds enige malen in het geding gekomen nieuwe „ruimtewet", die de invloed van provin ciale Staten wil elimineren bjj de totstand koming van streekplannen deelde mej. Rib- bius mede, dat dit ook tegen de zin en het advies van Gedeputeerden is gebeurd. Het leek haar niet goed mogelijk, dat de Rijkswaterstaat straks het eenmaal goed gekeurde streekplan omver loopt: er ligt in de IJmond reeds te veel vast. De bin dingen aan de nieuwe wooncentra voor de mens, die er leven en werken moet, waren ook haar dierbaar, waarbij zij de gevaren van een eenzijdige bevolkingsopbouw niet onderschatte, maar anderzijds de verzeke ring gaf, dat zowel de gemeenten als ge deputeerden naast de arbeiderswijken de middenstandswijken wensen in de .nieuwe bevolkingsagglomeraties. De elasticiteit van het plan is niet ge ring, meende zy: een nog verdere uitbrei ding gaat aan weerskanten van Heems kerk, waar de uitbreiding tot 140.000 zielen kan gaan en daarna is expansie tot Uit geest mogelijk, terwijl voor een nog latere datum stedebouw beoosten de nieuwe Be- A'erwijkse city overwogen zou kunnen worden, hoewel dit wel heel verre toe komstmuziek is. Gedeputeerde Staten zullen de gemeen ten zeker pogen financieel in staat te stel len, de consequenties van het plan op te vangen, aldus spreekster. De Avoonspreiding over de IJmond heeft de interesse van het provinciaal bestuur op de lange duur wordt rekening ge houden met 3500 manlijke „beroepsper sonen" en indien deze 3500 elke dag te ver op en neer moeten, zou er een trek komen te vergelijken met die uit het Gooi naar Amsterdam. De bestuurlijke ïnaenng hield mej. R i b b i u s los van het streek plan; de behoefte van VGZ aan een „hin derlijke" chemische nevenindustrie zal in derdaad niet zo gemakkelijk te dekken zijn, maar of deze behoefte er zo acuut is, betwijfelde zij, omdat Van Gelder niet dan zeer vaag op een uitwijkmogelijkheid naar Tussenwijk heeft geduid. Maar wat op Tussenwijk mag worden gebouwd, mag ook bij de Pijp, merkte zij op. De spanningen in de agrarische sector wogen ook mej. Ribbius zwaar op het hart. In totaal wordt het aantal getroffen bedrijven geschat op 466, waaronder ook die bedrijven zijn, die na 1980 getroffen zullen worden. De eerstkomende 25 jaar zullen er 362 bedrijven moeten verdwijnen, die niet allemaal vervangende grond nodig heb ben, maar waarvoor toch heel veel ge daan moet worden. Het Intercommunaal Lichaam Vervangende Tuinhouwgron- den doet inmiddels wat het kan en zal zich de eerstkomende kwart eeuw blij ven inspannen, óók in de nieuwe IJmondpolders Oost-Flevoland en Mar kerwaard. Het college van gedeputeer den ging van harte accoord met de motie uit de commissie van onderzoek: als hier leed wordt toegebracht, laat het dan verzacht worden door een behoorlijk renderend bedrijf. Positieve beloften blijven inmiddels moeilijk; er is echter, zo zei mej. Ribbius, goede hoop, dat er voor deze plotselinge „overval" helpende handen klaar staan. De beschikbaarstelling van duingronden voor tuinbouwareaal is, aldus Gedeputeer den, een begrijpelijke wensdroom onder hen, die in de nood zitten: maar hierbij mag nimmer uit het oog worden verloren, dat de waterwingebieden van het aller grootste belang zijn naarmate de „wa terbeschaving" stijgt, zal het beroep op het duinwater steeds sterker worden en vervuiling en verzilting van het duinwater is zeker niet tolerabel: op de erfenis der eeuwen mag niet worden ingeteerd. Zij deelde mee, dat het ministerie \'an Landbouw de minister heeft voor gesteld een brede commissie te be noemen, die rapport moet uitbrengen over de 110 hektare vervangende tuin- bouwgrond, maar zij stelde hier tegen over, dat de staten nü een beslissing moeten nemen, opdat men niet op dat rapport hoeft te wachten. Gedeputeerden bleken bereid te zijn, een amendement van de heer M e r k x over te nemen, dat de bouw van kassen op voor stedebouw bestemde grond na 1965 ge bonden zal zijn aan een vergunning, die slechts 10 jaar geldig is. Over het omleggingsplan antwoordde mej. Ribbius in den brede er kan niet met de aanleg der spoorwegen door of om Velsen-Noord heen naar KNHS en Breedband gewacht worden tot over tien jaar: in 195758 moeten de treinen er kunnen rijden. Gedeputeerden hebben een Delftse hoogleraar om advies gevraagd, dat wellicht verhelderend kan werken. Er blijven dus twee gelijke mogelijk heden in het plan: als de Staten het plan aanvaarden blijft voor de naaste toekomst een keuze mogelijk, indien de Delftse hoogleraar zijn advies heeft ingediend. Daarna komen G.S. met een gemotiveerd voorstel bij de Staten terug, wat zich binnen afzienbare tijd zal moeten afspelen. Mocht er op een goed moment niet langer op een beslissing kunnen worden gewacht, dan willen G.S. meewerken aan een tijde lijke oplossing; om de Hoogovens althans de adem niet af te snoeren. De belangen der scheepvaart prevaleren duidelijk in het streekplan een goede aanpassing van het streekplan IJ mond- Zuid is nodig en de hoop blijft, dat Rijks- ADVERTENTIE 'n geheel nieuw middel tegen V Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetj e water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. "n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. waterstaat spoedig uitsluitsel geeft o.ver de plannen met het Noordzeekanaal. Met een aantal replieken werd de be handeling afgerond; de communisten blé ven vasthouden aan scherpomschreven ga- raties voor de gedupeerde tuinders („op die manier zou het Delta-plan niet doorgaan, als er niet reëel gezorgd Averd voor de oestervissers van Ierseke" merkte mej. Ribbius op) en kantte zich op die gronden tegen het IJmond-plan en tegen half zes kwam er een eind aan deze Statenzitting, die aan dit ene agendapunt een hele dag besteedde. Prins Bernhard voorzitter van het Stichtingsbestuur Op 23 maart zal in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam de op richtingsvergadering worden gehouden van de stichting „Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand". Het bestuur zal worden geïnstalleerd door prins Bernhard, die algemeen A'oörzitter van het Stichtings bestuur zal zijn. Prof. di;. E. de Vries zal voorzitter zijn. Deze stichting is een orga nisatie, die tot doel heeft „het bevorderen van internationale gerechtigheid en solida riteit door het verlenen van technische, eco nomische en financiële bijstand, waar zulks geAvenst is, in overleg en samenAverking met de desbetreffende internationale orga nisaties". Zij wil dit doel bereiken door het Neder landse volk voor te lichten omtrent de no den van andere volkeren en volksgroepen, waar ook ter wereld; door volk en regering van ons land op te wekken tot een recht vaardige bijdrage ter opheffing van deze noden en door het ontwerpen en uitvoeren, bevorderen en coördineren van acties, dde hetzelfde doel nastreven. In het stichtingsbestuur zijn verenigd or ganisaties van werkgevers en werknemers, kerkelijke organisaties, de landelijke top organen op het terrein van het maatschap pelijk werk, organisaties voor internatio nale samenwerking, middenstandsbonden, organisaties op het terrein van kinderbe scherming en gezondheidszorg, de jeugdbe weging en vele andere groepen. Voorts ma ken als individueel lid van het bestuur enige Nederlanders deel uit, die persoonlijk grote belangstelling hebben voor interna tionale samenwerking en bijstand. Opdracht blijft toch in Frankrijk De Franse onderstaatssecretaris voor de koopvaardij heeft meegedeeld, dat Frank rijk mogelijk het plan zal opgeven voor de bouw van een schip \7an 55.000 ton ter ver vanging van de schepen „Ile de France" en „Liberté" voor de Noordatlantische route. De onderstaatssecretaris heeft gezegd, dat de Compagnie Generale Transatlantique een bedrag van 18 miljard frank voor de bouw van een schip beschikbaar heeft. De Penhoet scheepswerf in Le Havre, de enige Franse-werf die een schip \7an 55.000 ton kan bouwen, heeft medegedeeld een schip van die grootte voor 21 miljard frank le kunnen bouwen. Nederlandse, Amerikaanse en Britse Averven hebben aangeboden een schip van 55.000 ton voor 18 miljard frank te bouwen. Het wordt echter niet wenselijk geacht om een schip, dat als een pronk stuk van de Franse koopvaardijvloot moet dienen, in het buitenland te laten bouwen. Daarom wordt de bouw van een schip van 35.000 ton overwogen, dat voor het be schikbare bedrag in Frankrijk zou kunnen v,-orden gebouwd. De „Ile de France" zal over 4 jaar en de „Liberté" over zes jaar te oud zijn om nog in dienst te kunnen blij ven. Eenentwintig ouders uit Eldik waren door de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie gedagvaard om voor het kantonge recht te Tiel te verschijnen. Zij hadden hun kinderen uit protest thuis gehouden, omdat de autobus, die de kinderen naar school vervoerde, voor dit doel niet meer reed. Intussen is in de gemeente Echteld het ver voer per autobus voorlopig geregeld; de kinderen komen nu weer per bus naar school. De kantonrechter verklaarde de ouders schuldig zonder oplegging van straf. De officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft een gevangenisstraf van 15 jaar en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist tegen de Nijmeegse machinebankwerker G. M. A. van T. wegens het plegen van een drietal inbraken in 1954 en twee pogingen tot doodslag in 1952 en 1954. Deze feiten had de officier gekozen uit een bonte reeks misdrijven; er zijn niet minder dan 231 processen-verbaal tegen deze Nijmegenaar opgemaakt wegens misdrijven, die de man heeft bekend gedurende het tijdperk 1951 1954 te hebben gepleegd, waarbij 197 in braken of pogingen tot inbraak, twee po gingen tot doodslag en vier zware mis handelingen of pogingen tot zware mis handeling. Ook heeft hij in 1945 250 revol vers en 18 kilometer kabel ten nadele van de Canadezen gestolen. Hij bekende ook inbraken, die niet bij de politie bekend waren, omdat de beroofden geen aangifte hadden gedaan. De waarde van de totale buit wordt geschat op 100.000 gulden. Bij een inbraak in het huis van een in specteur van politie te Nijmegen stal hij een pistool. Met dit pistool heeft hij op 5 mei 1952 bij het sanatorium twee meisjes bedreigd. Hij vuurde drie schoten af op een der meisjes, die ernstig gewond werd. Het andere meisje kreeg een klap op het hoofd met de kolf van het pistool. Op 17 juli 1954 heeft hij een 22-jarige dienstbode die de laatste bus naar Heumen gemist had, achterop zijn bromfiets naar huis gebracht. Nabij de woning van 't meisje trok hij 'n mes en stak haar in de borst. Zij werd niet levensgevaarlijk gewond. Hij liet het meisje liggen en verdween. Soort gelijke misdrijven bekende hij ook te heb ben gepleegd in 1942 te Gorinchem. In februari 1952 had hij te Nijmegen een meisje met haar fiets van een dijk in een sloot geworpen. Van T. die gehuwd is en twee kinderen heeft, is reeds zes keer veroordeeld wegens diefstal en zware mishandeling. Hij was ter beschikking gesteld van de regering, doch kreeg proefverlof. Tijdens dit verlof pleegde hij de misdrijven. Het oefensmaldeel V van de Koninklijke Marine, onder commando van commandeur L. J. Goslings, is dinsdag een vijf dagen durende oefening begonnen met schepen en vliegtuigen van Frankrijk, Portugal, Amerika en Engeland. Het Nederlandse smaldeel, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. torpedoboot- jager „Evertsen", Hr. Ms. fregat „Van Ewijck" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zee leeuw" en „Walrus", wordt op 27 maart in Nederland terugverwacht voor de comman do-overdracht van de bevelhebber der zeestrijdkrachten te Rotterdam. De geallieerde oefening „Dawn Breeze" getiteld, zo meldt Reuter, heeft onder an dere betrekking op de bescherming van een konvooi en een smaldeel met vliegdeksche pen tegen luchtaanvallen en aanvallen van oorlogsschepen. Aan het eind van de oefe ning zullen vliegtuigen van vliegdeksche pen af aanvallen doen op doelen in zuid? Engeland. Het smaldeel V heeft van 17 tot 20 maart een bezoek gebracht aan Cadiz. ADVERTENTIE De politie in Den Haag heeft een 33- jarige Haagse koopman aangehouden, die ervan verdacht wordt een textielgroothan- del, waarvoor hij agent was in Afrika, voor 15.000 gulden benadeeld te hebben. In juni van het vorig jaar was deze koop man, die failliet was verklaard door een Haagse groothandel in textiel aangenomen om naar Afrika als agent uitgezonden te worden. Aan de firma verzweeg de koop man zijn faillissement. Vorig jaar augustus kwam hij op zijn standplaats Accra. Hij kreeg van de firma 500 pond sterling mee voor verblijfkosten. De vliegtocht naar Afrika was al betaald. Na 10 dagen in Accra geweest te zijn, ver trok de koopman naar Lagos, waar hij enige orders Avist te plaatsen. Wat de firma niet wist, was dat de agent een Haagse dame mee naar Afrika had genomen, op kosten van de firma. Hij had 1000 gulden ont\'angen om daarvoor een tropenuitrusting te kopen, maar hij besteedde dit geld voor de overtocht van zijn metgezellin. Verleden jaar november kwam de zaak uit toen de firma een hoofdvertegenwoor diger naar Afrika zond. Gebleken is dat de agent geld dat hij ontvangen had voor het vervoer \'an goederen, gebruikt had voor reisjes met zijn vriendin. Laatste üsbericht. De Rijkswaterstaat heeft het laatste ijsbericht van deze Avinter gepubliceerd. Daaruit blijkt dat de strook zwaar opeengepakt drijfijs, die zich bevindt vain de Oude Zeug voorbij Medemblik tot Wervershoof, is afgenomen tot een breedte van ongeveer 200 meter. Het ijs is nog erg hinderlijk voor de scheepvaart. Behalve dit ijs hebben de restanten van het ijs op het IJselmeer geen betekenis meer voor de- scheepvaart.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3