Minister Suurhoff wil geen beperking der aanpassing GRIEP! Agenda voor Haarlem hefarme 4 Washington steunt Parijs in de Algerijnse kwestie Parijs zoekt bemiddelaars in de Algerijnse kwestie Toetreding tot vluchtelingen verdrag goedgekeurd Ouderdomsvoorziening Alle amendementen wijst hij af Amerikaanse houding jegens Europees kolonialismelijkt zich te wijzigen Sultan van Marokko en Bourguiba van Tunesië zijn aanvaardbaar EERSTE KAMER Binnenkort mededelingen over het vraagstuk der Indische Nederlanders 3 De aanpassing Verbetering voor weduwen Tunesië onafhankelijk van Frankrijk 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine ,,4 doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen ialen! Nehroe in juli naar de VS, Canada en Duitsland Kerkelijk Nieuws Verspreide gevechen in Algerije: 47 doden (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff is een bescheiden man, die zijn kracht in nuchtere zakelijkheid zoekt. Dat toonde hij dinsdag in de Tweede Kamer in zijn rede ter verdediging van het wetsontwerp inzake algemene ouderdomsverzekering. Hij stelde voorop, hoe zeer aan het oud-Kamerlid Berger door zijn werk vooral in de Raad van Vakcentrales zeer uitzonderlijke verdiensten toekomen bij de voorbereiding van de regeling en zette de betekenis uiteen van wat er nu staat te gebeuren. Van de noodwet-Ouder domsvoorziening kregen op 1 januari 369.000 burgers uitkeringen ten bedrage van 279 miljoen gulden.. Als de nu aanhangige wet in werking treedt, zullen daarvan 712.000 personen profiteren. De uitkeringen zullen niet minder dan 722 miljoen gulden bedragen. Deze wet is een belangrijke stap op weg naar een oplossing van het zo ernstige probleem „oud en arm". Door de eensgezindheid, waarmee het ontwerp was begroet was men tot een in zichzelf sluitend systeem gekomen, tot iets, dat de minister noemde een „eenheid op een hoger plan", heel wat meer dbn een min of meer slap compromis. Velen, uit uiteenlopende kring, hebben bijgedragen tot deze nationale oplossing van een nationaal probleem. Minister Suurhoff meende echter één ding voor zichzelf te mogen opeisen, namelijk, dat evenzeer als hij verantwoor delijk was voor de invoering van de differentiatie in de loonpolitiek, de verant woordelijkheid voor de vormgeving en voor de indiening van dit wetsontwerp op hem als minister van Sociale Zaken rustte. Niet dat hij er prijs op zou stellen, wanneer men straks in plaats van „trekkers van Drees" zou gaan spreken van „trekkers van Suurhoff", wat hij trouwens ook niet goed vond klinken. Van harte hoopte hij, dat de nu voorgestelde regeling er in belangrijke mate toe zal bijdragen, dat de bejaarden als groep niet langer aan het kortste eind zullen trekken bij de verdeling van het nationale inkomen. maken. Hiertegen wilde de minister ernstig v/aarschuwen. Over een toekomstige verhoging van de uitkering, afgezien dan van het geval van stijging van de loonindex, sprak de minis ter zich liever nog niet uit; hij vond het beter af te wachten wat er met particu liere pensioenvoorzieningen zal gaan ge beuren. De Sociaal-Economische Raad heeft des tijds de kosten van levensonderhoud van ongehuwden op ongeveer 60 percent van die voor gehuwden berekend en daarop be rustte de in het ontwerp aangenomen ver houding wat de grootte van de uitkering betreft. Voor wijziging hiervan voelde de minister niets. Of de premie 6 <4 dan wel 7 percent van het loon (tot een maximum van 6000) zal bedragen, kon minister Suurhoff nog niet zeggen. Het zou zijns inzien het beste zijn hieromtrent zo laat mogelijk te beslissen. Minister Suurhoff. Bij de beantwoording van de door ver schillende sprekers gemaakte opmerkingen voegde minister Suurhoff de commu nisten toe, dat men, indien men een groot project als dit wil aanpakken, niet voor een dubbeltje op de eerste rang kan zitten. Het is nodig, dat de hele bevolking meebetaalt, uitgezonderd diegenen, die niets kunnen opbrengen. Eerlijkheidshalve moest hij tegenover ds. Zandt (Staatk. Geref.), op gevaar af, dat deze afgevaardigde toch nog zou tegenstemmen, volhouden, dat we hier toch met verzekering te maken hebben, zij het dan in moderne vorm. Zowel aan dit Kamerlid als aan prof. Lemaire (onafh. Kath.) hield de bewindsman voor, dat er voldoende met gemoedsbezwaren rekening is gehouden, alsook, dat het onjuist is te beweren, dat „de kerk" door het nu ge kozen stelsel gedwongen wordt aan de ver zekering deel te nemen. Dit geldt voor iedere Nederlander, dus ook voor een pre dikant. Maar hier staat de kerk buiten. De minister wees erop, dat de staat alleen de uitkeringen waarborgt waarop de wet recht geeft. Als daarin dus mettertijd verandering komt (bijvoorbeeld wat de 65- jarige leeftijd aangaat, waarop de uitkering begint), dan geldt die waarborg slechts ten opzichte van de gewijzigde uitkeringsbe palingen. Inderdaad vallen er wel harde sociale gevallen aan te wijzen, gelijk som mige sprekers hadden gedaan, bijvoorbeeld het geval van de nog niet 65-jarige weduwe van een pensioentrekker, die door dat zij, weduwe geworden, niet voortgaat pensioen te ontvangen. Maar als men zich door op zichzelf sympathieke sociale be wogenheid ertoe laat brengen in deze wet voorzieningen op te nemen, die, vreemd aan het wezen van ouderdomsvoorziening, daarin niet thuis horen, dan zou men steeds verder afglijden en er „broddelwerk" van WOENSDAG 21 MAART Minerva: „Detective Father Brown", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer mad ness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De ge lieven van Verona", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „M'sieur la Caille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters vergeten niet", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De daiivels- generaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertge bouw, 7 en 9.15 uur: Vertoning van de film ..Tot vijf over twaalf". Stadsschouwburg, 8.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeen schap geeft de toneelgroep „Theater" een opvoering van „De dochter van de bronnen- maker". Frans Halsmuseum, 8 uur: Voor de volksuniversiteit houdt mr. Romke de Waard een lezing over „Het Amsterdamse piere ment" met demonstratie van draaiorgel. Ge bouw Cultura, 8 uur: mevrouw N. J. van Saane-Korsten verzorgt helderziende expe rimenten voor de Ned. Ver. van Spiritisten .iHarmonia". Brinkman, Houtplein, 8 uur: Voor de Be weging van Europese Federalisten spreekt dr. J. B. J. M. Schiphorst over „Vergeten delen van Europa". DONDERDAG 22 MAART Palace: „The French line", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „La Ronde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. L'do: „M'sieur la Caille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters vergeten niet", '8 jaar, 2.30 uur. Rembrandt: „De duivels- generaal", 18 jaar, 2," 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 7 en 9.15 uur: Verto ning van de film „Tot vijf over twaalf". Boxy-theter, 8 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wordt de film „De leukste thuis" gedraaid. Zuiderkapel, 8 uur: Bijzondere Zendingsavond. Zendeling W. Konemann spreekt over „De pioniers van de Baliem-vallei". Concertgebouw, 8 uur: Voor de C.P.N geeft Theater Hollandia een ca baret-revue. Frans Halsmuseum, 2 uur: Voor de Volksuniversiteit geeft H. P. Baard zijn derde lezing in de cursus „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". Na onder meer de premie-inning door de belastingdienst te hebben verdedigd, kwam de minister aan het „min of meer beruchte probleem van de aanpassing." Dit bleek het belangrijkste strijdpunt te zijn. Behalve veel meningsverschil hieromtrent was in dit verband ook een agitatie gedreven, die volgens de minister de grenzen van het redelijke overschrijdt. In het ontwerp is gestreefd naar een regeling van de aan passing, die rekening houdt met 12.000 ver schillende soorten particuliere pensioen regelingen. Het had de minister verheugd, dat de Kamer zonder agitatie het aanpas- sings-probleem had 'besproken. Voor honderdduizenden, die vrijwel geen ander inkomen hebben, biedt deze wet een uitkomst doordat zij, zonder ooit premie te hebben betaald, terstond met 1 januari 1957 de uitkering zullen krijgen. Moreel en sociaal verantwoord achtte de minister net, dat hier tegenover geen te sterke samen loop van pensioenen ontstaat. In de komen de tientallen jaren staan wij voor vrij sterke „vergrijzing" van de bevolking. De norm van een pensioen van 70 percent van het inkomen mag zijns inziens niet omhoog worden gebracht, willen wij niet een te zwaar offer vragen van onze werkende generatie, die het pensioen betaalt voor hen, die niet meer arbeiden. Er moet in dat opzicht een normverschuiving worden voorkomen en daarom is de mogelijkheid tot aanpassing van bestaande pensioenen onontbeerlijk. Overigens opent de wet alleen de moge lijkheid dat er aanpassingsregelingen in particuliere pensioenfondsen opgenomen worden. De sociale politici in de Kamer hebben hiervoor meer gevoel dan de juris ten, aldus de minister, die met hun bezwa ren tegen „aantasting van verkregen rech ten", grenzen aan de aanpassingsmogelijk heid willen stellen. De op polis verzekerde pensioenen vallen buiten de aanpassing, maar deze liggen in het algemeen een stuk lager dan 70 percent. Minister Suurhoff had geen behoefte aan in het ontwerp op te nemen garanties tegen onredelijk gebruik van de aanpassingsmogelijkheid. Welke bepalingen men in de wet ook op neemt, nooit kan worden bereikt dat de aanpassing in alle gevallen redelijk zal werken. Er blijft altijd de mogelijkheid iets onredelijks te doen. Het is daarom beter de aanpassing over te laten aan het overleg tussen werkgevers en arbeiders. Wanneer een pensioenfonds of een pensioenovereen komst tussen werkgever en arbeider een aanpassingsclausule bevat, is aanpassing altijd mogelijk. Wanneer een dergelijke kortingsbèpaling ontbreekt, mag zij alleen worden aangebracht in het pensioenregle ment van ondernemingsfondsen die worden genoemd in de Pensioen- en Spaarfondsen wet. Minister Suurhoff was alleen bereid het amendement over te nemen dat was ondertekend door leden van P. v. d. A., KVP, VVD en CHU, om de weduwe na het overlijden van haar man in plaats van ge durende zes maanden nog gedurende een jaar het hogere gehuwden-pensioen uit te keren, mits zij op de laatste dag van de zes de maand na 't tijdstip van overlijden nog geen 65 jaar is. Afwijzend Stond de minister tegenover het amendement-Kort (KVP) om voor de berekening van het premieplichtig in komen van zelfstandigen een denkbeeldige kinderbijslag van het derde kind af in min dering te brengen zolang de definitieve kinderbijslag voor zelfstandigen nog niet tot stand is gekomen. Het systeem zou door het lagere tarief voor zelfstandigen bene den een inkomen van 3100 per jaar de premie sterk drukken en het rijk en de overige Nederlanders zouden daarvoor moeten opkomen. Er werd nog kort gerepliceerd, waarbij de eenmaal ingenomen standpunten werden gehandhaafd. Vandaag 'wordt de behande ling van de afzonderlijke artikelen van 'de wet en de amendementen voortgezet. Uitbundig vreugdebetoon in Tunis na tekening van protocol PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft plechtig de onafhankelijkheid van Tunesië erkend in een gemeenschappelijk protocol dat in Parijs is ondertekend door de Tune sische premier, Ben Ammar, en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau. Het protocol heft het protec toraatsverdrag van 1881, het verdrag van Bardo, op en erkent het recht van Tunesië op een eigen nationaal leger en eigen ver antwoordelijkheid op het gebied der bui tenlandse betrekkingen. Frankrijk en Tu nesië zijn overeengekomen in onderlinge afhankelijkheid samen te werken op ge bieden van wederzijds belang, zoals defen sie en buitenlandse aangelegenheden. Vorig jaar zomer werd een overeenkomst gesloten die aan Tunesië onafhankelijkheid op binnenlands gebied toekende. In het nieuwe protocol wordt verklaard, dat be palingen van dit verdrag, die in strijd zijn met de nieuwe status van Tunesië als on afhankelijke staat aangepast zullen wor den of opgeheven. Frankrijk zal aan Tu nesië hulp verlenen bij de vorming van een leger. Op 16 april zullen besprekingen beginnen om zo spoedig mogelijk tot toepassing van de in het protocol vastgelegde beginselen te komen. Deze maand nog zullen in Tunesië verkiezingen gehouden worden voor een grondwetgevende vergadering. Algemeen verwacht men, dat Habib Bourguiba, de leider van de nationalisti sche Nieuwe-grondwetpartij, die een grote rol bij de onderhandelingen heeft gespeeld, premier van de nieuwe Tunesische re gering zal worden. Toen het nieuws van de de ondertekening van het protocol bekend werd, stroomden in Tunis tienduizenden Tunesiërs juichend en zingend de straat op. In korte tijd waren de nauwe straten van de Arabische wijk veranderd in een zee van vlaggen. Scholen, fabrieken en kantoren sloten de deuren. De claxons van alle auto's in de stad loeiden ter begroeting van het nieuwe statuut. De feestverlichting van slierten rode en witte lampen werd in de Arabische wijk ontstoken. In Tunesische regeringskringen verklaar de men, dat de onafhankelijkheid zou hel pen de vrijheid en het recht op arbeid van alle gemeenschappen, ook de Franse, te verzekeren. ADVERTENTIE V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I WASHINGTON (Reuter) Premier Nehroe van India zal van 6 of 7 juili tot 10 of 11 juli een informeel bezoek aan de Ver enigde Staten brengen, zo heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Nehroe en president Eisenhower zullen spreken over kwesties van gemeenschappelijk belang voor beide landen. Nehroe zal ook een kort bezoek aan Otta wa brengen. Vandaar vliegt hij door naar Bonn. Op de terugweg naar India zal hij twee dagen in Saoedi-Arabië doorbrengen. ADVERTENTIE BEROEMDE GEMEESMIDDELEM IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETVEN 85 c 99 (Van onze correspondent in Parijs) Ten tweede male na de opzienbarende rede van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, heeft de diplomatieke pers in Parijs de primeur gekregen van een nieuwe wending, die zich in de Westerse politiek blijkt aan te kon digen. Gisteren maakte de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, die de eregast was op een lunch van de Franse journalisten aan het dessert de gewijzigde houding van Washington kenbaar jegens het zogenaamde Europese en speciaal Franse „kolonialisme". Dillon deelde de nogal verraste journa listen mede, dat Washington volledig ach ter Frankrijk staat aan de vooravond van de gebeurtenissen in Algerije. De Ameri kaanse ambassadeur, die als bijzonder Frans-gezind bekend staat, zei de vier Al gerijnse departementen nog altijd als een onlosmakelijk deel van het Franse grond gebied te beschouwen. Dillon verklaarde verder dat het Ameri kaanse publiek en zijn regering met grote voldoening de staatkundige ontwikkeling in Marokko en Tunesië naar hur. nieuwe status van „inter-dépendance" met Frank rijk hebben gadegeslagen. Hij gaf ruiterlijk toe, dat zijn land in het verleden vaak on voldoende over de achtergronden der ver houdingen tussen Europa en de overzeese gebieden was ingelicht. Om verschillende redenen vindt men in diplomatieke kringen in Parijs de nieuwe inzichten, die getuige Dillon's woorden in Washington helaas ietwat laat zijn doorgebroken met betrekking tot de rela ties tussen zekere Europese landen en ge bieden, die zij vroeger als hun bezit be schouwden, bijzonder belangrijk. De Alge rijnse rebellen en de Arabische Liga ple gen in het algemeen bij hun propaganda zijde te spinnen bij de wat dubbelhartige politiek, die Washington tot dusverre ook in Noord-Afrika gevoerd heeft. De Fransen kunnen zich van nu af beroepen op de woorden van Dillon om te betogen dat Washington één lijn trekt met Parijs. Ook de Atlantische saamhorigheid kan daar door alleen maar hechter worden. Uit Dillon's uitlatingen blijkt vermoede lijk bovendien dat in het State Depart ment de Europees gezinde elementen een overwinning hebben geboekt op de isola- tionisten en de felle anti-kolonialisten, die er in het verleden toe hebben meegewerkt dat de banden tussen Frankrijk en Viet nam en tussen Nederland en Indonesië voortijdig werden doorgesneden. Voor de regering-Mollet betekent de j front-wijziging van Washington, die voor I een goed deel zeker op het credit van minister Pineau mag worden geschreven, een niet geringe versterking tegenover haar binnenlandse oppositie aan de rech terzijde, die zij in het vervolg op de on voorwaardelijke steun van de Verenigde Staten zal kunnen wijzen. (AFP) De Amerikaanse maatschappij „Vertold Aircraft Corporation" heeft een overeenkomst gesloten, waarbij zij „een groot aantal" hefschroefvliegtuigen van het type „H 21" aan het Franse ministerie van Defensie zal verkopen. De levering zal in juni beginnen. De „H 21", die de „Vertold Aircraft Company" in grote hoeveelheden aan het Amerikaanse leger en de lucht macht levert, kan twintig personen, of twaalf gewonden op brancards, vervoeren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoetermeer (toez.) H. Har- kema te Zeist. Beroepen te Sommelsdijk R. de Bruin te Barneveld. Bedankt voor Ridderkerk-Bolnes W. E. Heyboer te Geldermalsen. Geref. Kerken Beroepen te Zaltbommel-Gameren A. L. Janse de Jonge, kand. te Heerjansdam. Beroepen te Vrouwenpolder J. v. d. Wal, kand. te 's-Hertogenbosch. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen M. Blok te Rotterdam-C. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bussum en voor Tholen B. Bijleveld te Noordeloos. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Vlaardingen J. Faber te Deventer. t Doopsgez. Broederschap Beroepen te St. Anna Parochie T. Hoog slag te Ytens en Baard (Fr.). De Eerste Kamer heeft dinsdag het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 28 juli 1951 in Genève ondertekende verdrag be treffende de status van vluchtelingen goed gekeurd Tevoren had prof. Diepenhorst (A.R.) de vluchtelingen de zwaarst getroffenen van deze tijd en „levenslange slachtoffers" genoemd. Het vraagstuk van de vluchte lingen is een humanitair probleem van de eerste orde. Iedere vluchteling zal kunnen rekenen op een minimum-recht. Teleurstel lend noemde prof. Diepenhorst het dat het verdrag de mogelijkheid niet openlaat van deelneming door vluchtelingen aan de ver kiezingen en het zich aansluiten bij vak verenigingen. Prof. Beaufort (K.V.P.) noemde het vërdrag van niet te onderschatten beteke nis voor de rechtsbescherming van de vluchtelingen, die reeds zijn toegelaten. Maar hoe staat het met de vluchtelingen die nog niet zijn toegelaten? Voor hen is een duidelijke asyl-procedure van groot be lang, zo meende hij. Mevrouw V e r w e y-J o n k e r (P.v.d.A.) sprak er haar vreugde over uit, dat naar Nederlandse opvatting het begrip vluchte ling niet wordt beperkt tot hen, die afkom stig zijn uit Europese landen, maar ook betrekking heeft op hen, die uit landen bui- ten Europa afkomstig zijn. Het verdrag beschouwt zij als een begin, in tegenstel ling tot de minister van Justitie, die meent dal het doel thans is bereikt. Zij vroeg een wettelijke regeling voor die Nederlandse vrouwen, die met vluchtelingen trouwen en het Nederlanderschap wensen te behouden. Mr. De Vos van Steen w ij k (V.V.D.) vroeg hoe de afwijzende houding jegens de Indische Nederlanders te rijmen valt met de welwillender houding jegens de vluch telingen. Kan er geen soepeler houding jegens deze groeD. die ook in bijzonder moeilijke omstandigheden Is geraakt, wor den aangenomen? De minister van Buitenlandse Zaken, mr. B e y e n, prof. Diepenhorst beantwoordend, zei, dat er inderdaad leemten in het ver drag zijn. Niet verwacht kan worden, dat. alle wensen worden vervuld. Het is echter een zeer belangrijke stap op de moeilijke weg naar internationale rechtsorde. De kwestie van de Indische Nederlanders is in ernstige overweging. Binnenkort zul len nadere mededelingen over dit onder werp kunnen worden gedaan, zo zei de minister tot mr. De Vos van Steenwijk. Minister Van Oven betoogde hierna, dat wat de toelating en het verblijf van vluchtelingen betreft, soepel wordt opge treden. Reeds vóór het veH--" tot stand was gekomen, werd opgetre--' - volgens de normen, die in dit verdrag zijn neergelegd. Na de replieken werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Geugjes (C.P.N.) wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. (Van onze correspondent in Parijs) De volmachten, die de regering-Mollet vorige week van het parlement heeft ge kregen, zijn in werking getreden. Er zal een luchtbrug worden opgericht, waarmee in de kortst mogelijke tijd het grootst mo gelijke aantal soldaten naar Algerije zal kunnen worden overgebracht. Uit de Ver enigde Staten wordt eerstdaags een vloot helicopters verwacht. Militaire deskundigen berekenen dat Frankrijk een vierhonderd duizend man op de been moet brengen, wil het tegen alle gebeurtenissen zijn opge wassen. Het Franse leger omvat in Algerije omstreeks de helft van dat aantal. Met zo'n massale macht zouden de Fellagha, wier aantal officieel op twintig tot dertigduizend man geschat wordt, onschadelijk kunnen worden gemaakt. Mannen als Mollet, Pineau en Lacoste, de minister-president in Algerije, zien de mo gelijkheid van een dergelijke worsteling zonder enig genoegen tegemoet. Een oorlog, en dan nog wel een semi-koloniale oorlog, druist tegen alle beginselen van het socia lisme in. Men mag de vijanden rebellen, opstandelingen of Fellagha noemen, ten slotte kan de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat deze mensen niet uitslui tend bandieten en misdadigers zijn. doch zich vrijheidsstrijders voelen, met wie bo vendien later contact moet worden opge nomen. Er is dan ook een sterke stroming ook in de regering en Mendès-France valt er toe te rekenen die liever vandaag dan morgen met de Algerijnse tegenstan ders het gesprek zou willen openen. Er zijn geruchten over een spoedige ont moeting tusser de Sultan van Marokko en Habib Bourguiba, de Tunesische vrijheids held die over de toestand in Algerije zou den willen spreken. Zij zouden het Afri kaanse broedervolk kunnen opwekken met Frankrjjk in onderhandeling te treden. Er gaan ook hardnekkige geruchten over de mogelijkheid dat de Egyptische pre mier Nasser zich dan bij hen zou voegen. Op diens bemiddeling is Parijs veel minder gesteld. Men ducht niet minder een ont moeting van Nasser met de Marokkaanse Zo stelt een tekenaar zich de start voor van de raket, waarmee men binnen afzien bare tijd de kunstmatige satelliet van de aarde in de ruimte wil schieten. De tekening is gebaseerd op gegevens van de Martin fabrieken, die deze projectielen maken. Op de achtergrond de hijsinstallatie die het gevaarte op zijn plaats brengt; rechts de betonnen bunker, vanwaar de controle op de start en vlucht plaats vindt. Sultan, waarover ook voortdurend wordt gesproken. De nieuwe formule van de „In ter-dépendance", waardoor zowel de Franse banden met Marokko als met Tunesië wor den aangeduid, zou onder invloed van Nasser en de Arabische Liga spoedig een wassen neus of een lege dop kunnen blijken. Het is niet alleen de Egyptische „be langstelling" voor Noord-Afrika, waarvoor Parijs bevreesd is. Ook over de aard van het Amerikaanse en Spaanse medeleven is men weinig gerust. Franco moet Londen suggesties hebben gedaan om achter de Fransen om een transactie te sluiten over Gibraltar en Spaans-Marokko. Een Amerikaanse vakbond heeft de Al gerijnse arbeiders een gulle hand toege stoken, die met graagte is aanvaard. Deze omstandigheden maken het voor de Fransen nog gevaarlijker een open oorlog met de Algerijnse rebellen te riskeren. Om eerlijke, of minder oprechte, redenen zou den die verschillende machten vermoede lijk partij kiezen tegen Frankrijk en voor het „onderdrukte en vervolgde" Algerijnse volk. Die overwegingen maken, dat Parys niet ongaarne zou zien dat het beraad Bour- guiba-Ben Joessef zo spoedig mogelijk plaats zou hebben. Op die twee figuren meent men nog altyd wel te mogen reke nen. Men hoopt in Parys dat door hun bemiddeling medio april rechtstreeks con tact met de leiders van de opstandige be weging in Algerye gelegd zal kunnen wor den. De Franse regering zou dan een confe rentie willen beleggen zoals vorige zomer met de Marokkanen in Aix-les-Bains. Daar zou de grondslag moeten worden gelegd voor algemene en vrije verkiezingen in heel Algerije. Met de overwinnaars van die ver kiezingen zou Frankrijk daarna in onder ling overleg de vormen van samenwerking voor de toekomst moeten bepalen. Zover is het, helaas, nog lang niet Algerije niet meer vrij toegankelijk voor Algerijnen uit Frankrijk ALGIERS (Reuter/AFP) Franse com mandotroepen, vervoerd met hefschroef vliegtuigen, zijn in actie gekomen tegen zestig opstandelingen nadat een groep legionairs, die in een hinderlaag was gelo pen, radiografisch om hulp had gevraagd. Zes opstandelingen werden gedood. Aan Franse zijde sneuvelde een officier. Vol gens Franse autoriteiten hebben veilig heidsstrijdkrachten nabij Seddoux de lij ken gevonden van vijftien opstandelingen. Men neemt aan, dat zij het slachtoffer zijn geworden van een andere bende. Bij ge vechten aan de Algerijns-Tunesische grens, zijn dertien opstandelingen gedood. In het gebied van Aurès Nementsja sneuvelden zes rebellen. In West-Algerije zijn bij een grote zuiveringactie vijftig mensen aange houden, die verdacht worden van sabotage en aanslagen. Bij afzonderlijke aanslagen van rebellen zijn zeven Mohammedanen gedood. Vier Franse ministers hebben in Algiers besproken welke maatregelen genomen moeten worden om een einde aan de op stand te maken. Het waren Lacoste, de mi nister met standplaats Algiers, Bourges- Maunoury (Defensie), Lejeune, staats secretaris voor het Leger, en Champeix, staatssecretaris voor Algerijnse aangele genheden. De Franse regering heeft drastische maatregelen genomen om een einde te ma ken aan het werven van Algerijnen in Frankrijk voor de verzetsbeweging in Al gerije. Op grond van de speciale bevoegd heden, welke haar door het parlement zijn verleend, heeft de regering bepaald, dat al leen personen, die in het bezit zijn van een door de overheid te Algiers verstrekte pas, naar Algerije mogen reizen. De laatste weken trekken Noordafrikaan- se arbeiders in Frankrijk in steeds grotere getale naar Algerije, waar, naar verluidt, velen van hen zich voegen bij de opstande lingen. De vliegtuigen van Frankrijk naar Algerije zijn twee weken vooruit volge boekt. Uit Konstanz in West-Duitsland zijn in alle stilte eenheden van de zevende Franse gemotoriseerde divisie vertrokken. Men vermoedt dat zij onderweg zijn naar Al gerije. Het gerucht gaat dat vele militairen in burger via Zwitserland zijn afgereisd. Ook zijn gemotoriseerde kolonnes vertrok ken in de richting van Frankrijk langs het meer van Konstanz.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5