PÈTROLE HAHN Ballet en pantomime Eerste paal voor Merck-Sharp en Dohme-fabriek geheid 'S Voor het eerst na drie jaar daalde het aantal inwoners in Haarlem Kort en bondig Aanhangwagen met tien ton goederen gleed de sloot in In laatste kwartaal 1955 werden minder woningen gebouwd dan voorgaande jaren Toegangsweg tot grote fabrieken in Waarderpolder bijna onberijdbaar Dochteronderneming van grote Amerikaanse industrie in Haarlem Basketbalprogramma Nieuwe organist Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering van Kring Haarlem KNZB Brommers en scooter verongelukt M f Wi Uw echtgenoot/heeft hoofdroos, Het Zwanenmeerdoor Nederlandse Opera Nederlandse Pantomime in Centraal The at er in het Centraal Theater te Amsterdam kan men tot het einde van deze maand de kennismaking met de onder artistieke lei ding van Jan Bronk staande Nederlandse Pantomime hernieuwen. Met de beste wil van de wereld kan ik er niet geestdriftig over zijn, hoewel het mij zeker niet aan sympathie ontbreekt. Een conclusie over de pantomime als kunstvorm is naar aanlei ding van het thans geboden programma niet mogelijk. Wel werd men in de over tuiging gesterkt dat deze de beste kansen heeft in het cabaret: de parodistische bur Het bestuur van ..Dierenbescherming" WOENSDAG 21 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan de Nijverheidsweg op het industrie terrein in de Waarderpolder is vanochtend, in tegenwoordigheid van burgemeester mr. 0. P. F. M. Cremers, wethouder W. F. Happé en verschillende andere vooraan staande Haarlemmers, de eerste paal ge heid voor het fabriekscomplex van Merck- Sharpe en Dohme, dochterfabriek voor Europa van de bekende Amerikaanse che mische en pharmaceutische industrie Merck Co. Inc., te Rahway, New Jersey. Omstreeks twaalf uur stelde burgemeester Cremers de heimachine in werking, die de eerste paal de grond in dreef. Voorlopig worden twee hectaren van het terrein tot fabriekscomplex bestemd, terwijl Merck-Sharp en Dohme Nederland bovendien nog optie heeft op zes hectaren aangrenzend bouwterrein. Het ontwerp van de gebouwen, bestaande uit een kantoorge bouw annex pharmaceutische fabriek met een grondoppervlak van 1200 vierkante meter (het grote gebouw rechts op de perspectieftekening), een chemische fabriek van twee verdiepingen met eveneens in totaal ongeveer 1200 m2 werkruimte, een ketelhuis en enkele kleinere bijgebouwen. Het ontwerp is van het Aalsmeerse ar chitectbureau Berghoef en Klarenbeek. De bouw van het gehele complex zal, onvoor ziene omstandigheden, begin december voltooid zijn. Merck-Sharpe en Dohme zal in deze mo derne, lichte en bijzonder efficiënt in te richten fabriek aanvankelijk met een kern van vijftig man personeel, later uit te breiden tot 200 empoyés, vele chemische en pharmaceutische producten gaan vervaar digen voor de gehele Europese markt. Voorlopig zal deze produktie zijn afge stemd op de resultaten en werkwijzen, die in de Amerikaanse moederfabriek ont wikkeld zijn, maar in de toekomst hoopt men hier ook te kunnen komen tot de in richting van een eigen research-afdeling. De fabricage van de genoemde producten stelt uiteraard de hoogste eisen aan de zuiverheid en de dosering van de te ge bruiken grondstoffen en derivaten, maar ook aan de hygiënische voorzieningen in het bedrijf zelf. Met al deze eisen is stringent rekening gehouden; het afwegen, mengen en verpakken der verschillende pharmaceutische middelen zal dan ook goeddeels automatisch en zonder dat de samenstellende delen door een mensen hand beroerd worden, gebeuren. In de pharmaceutische fabriek wordt voor de fabricage van injectie-vloeistoffen zelfs een steriele afdeling ingericht, waar de em ployés zich aan dezelfde voorzorgen moe ten onderwerpen als een chirurg voor het betreden van de operatiekamer. De heren A. F. Heiche, directeur, en J. Dijkgraaf, assistent general manager van Merck-Sharp en Dohme Nederland, reke nen erop, dat het thans geprojecteerde fa- Het basketbalprogramma voor deze week luidt: Donderdag (Krelagehuis): Dames: HOC 4- RCH, SC Haarlem 2-HOC 2; IHJ-White Stars 2. Heren: ZBVS-Rapiditas '31; SC Haarlem 2-HOC 2; White Stars 2-IHJ 2. Vrijdag (Krelagehuis). Dames: Aurora- RCH 2; Exercitia-Rapiditas '31; Antilopen 3- ZBVS 2. Heren: IHJ 3Exercitia 2; Antilopen 2-Typhoons 2; Black Pirates-An- tilopenIHJ-HOC. Zaterdag Houtrusthallen)Heren: Anansi- Harlem Tigers; Punch-SC Haarlem. ADVERTENTIE De heer Piet Boekei, cantor-organist der Evangelisch-Lutherse gemeente te Haar lem, is in gelijke functie benoemd aan de Maranatha-kerk van de Nederlands Her vormde Gemeente te Hilversum. Tot zijn opvolger heeft de kerkeraad benoemd de heer Pieter Fischer te Amster dam, thans organist van de Protestanten bond te Weesp. Op zondag 1 april, eerste Paasdag, hoopt de nieuwe cantor-organist zijn ambt te aanvaarden. HAARLEM. 20 maart 1956 ONDERTROUWD: 20 maart: J. Riethof en G. M. Fluck. BEVALLEN van een zoon: 18 maart: A. A. Bakker-Baars; A. van Loon-Kalkman; 19 maart: W. Siertsema-Bes; G. Chr. de Rijk- Kranenburg; P. M. van den Oetelaar-van Dam; 20 maart: W. Chr. Langendam-Ree- vers. BEVALLEN van een d o c h t e r: 19 maart: C. J. M. Vissers-Hoes; R. L. Wilshaus-van der Zee; 20 maart: C. A. Vei-duin-Veldt; L. J. Stoop-Schuijt; Th. IJ. Postma-Buskermo- len. OVERLEDEN: 17 maart: F. Akersloot, 61 j., Sehagchelstraat; 18 maart: W. G. H. Pel- tcnburg-vain de Seijp, 90 j.. Van Heythuizen- weg; 19 maart: K. F. Mordhorst, 73 jaar, Thomsonlaan; J. Hammega, 57 jaar, Indi- sehestraat; H. B. Brouwer-Renaud, 80 jaar, Westerhoutpark; T. Pronk-Flens, 58 j., Gast- huisvest. De eerste paal voor Merck-Sharp gaat de grond in. briekscomplex binnen enkele jaren waar schijnlijk een belangrijke uitbreiding zal moeten ondergaan. Over de medewerking van de zijde van het Haarlemse gemeente bestuur de fabriek zou, zoals men weet, aanvankelijk in Amsterdam komen had den zij niets dan lof. De bestaande vesti ging van Merck-Sharp en Dohme in de hoofstad zal, wanneer de fabrieksgebou wen in de Waarderpolder gereed zijn, wor den opgeheven. Ontwerp van het fabriekscomplex. Ondier voorzitterschap van de heer G. Voogd werd dinsdagavond in hotel Lion d'Or in Haarlem de jaarvergadering van de kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond gehouden. De jaarver slagen gaven een gunstig beeld van het jaar 1955. Uit het financieel overzicht bleek dat de Kringfinanciën gezond zijn. Medegedeeld werd dat door HPC de volgende data voor zwemevenementen zijn vastgelegd: 24 juni kringzwemwedstrijden, 7 juli schoolzwem- wedstrijden, 10 juli dualmeet HPC-HSV (Ha- meln), 29 juli nationale selectiewedstrijden en 4 augustus 1 km kring zwemwedstrijd. De periodiek aftredende bestuursleden G. Voogd, voorzitter, P. Wapstra, secretaris, L. A. Roozekrans en J. G. Swier werden bij akklamatie herkozen. Tot leden van de zwemcommissie werden benoemd: J. van Zadel, voorzitter, mej. Do Turkenburg, me vrouw J. v. d. Wolde-Hüsken, P. de Bruyn, G. Oldenburg, J. van Lit en W. Halsema. Tot leden van de Polocommissie werden be noemd: M. Th. Mauritz, voorzitter, P. Wap stra, secretaris-competitieleider, C. Zeeman, penningmeester, H. J. KolHerie, B. Rooze krans, D. Bongertman en C. Visman. De scheidsrechterscommissie werd onveranderd herbnoemd. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten de huidige contributieregeling voor het jaar 1956 te handhaven. Bij de behandeling van de agenda voor de Bondsvergadering werd het voorstel van de Sportcommissie aangaande unificatie van de reiskosten van de polozeventallen uitvoerig besproken en besloten een tussenvoorstel in te dienen. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering werden benoemd: A. Senden, L. A. Rooze krans, J. G. Swier, C. Visman, P. van Goor, D. Forma, A. M. Heerkens Thijsen en J. J. Wensing. Besloten werd, om met ingang van het zomerseizoen aan de kringzwemkam- pioenen een speciale Kring-medaille uit te reiken. Aan de zwemvereniging „De Zee schuimers" werd medewerking toegezegd bij de organisatie van een volkszwemfeest in Zandvoort. De Polocommissie werd verzocht de organisatie van het jaarlijks waterpolo- toernooi om de kringkampioenschappen te organiseren. Medegedeeld werd dat begin april een scheidsrechterscursus zal worden gehouden. Er zijn gisteren twee bromfietsers in Velsen bij verkeersongelukken betrokken geweest: op de ventweg langs de Lange Nieuwstraat viel een bromfietser doordat hij het evenwicht verloor loen zijn bel lossprong. Met een hoofdwond is de man naar het ziekenhuis en daarna naar huis gebracht. Op de Hagelingerweg stak een brommer geheel onverwacht, zonder uit te kijken of richting aan te geven van de Pa rallelweg de straat over, 'om de Hyacin- thenstraat in te draaien en hij werd prompt aangereden door een achteropkomende automobilist, die de man niet meer kon ontwijken. De bromfiets werd beschadigd en de berijder ontsprong de dans met een gekneusde rechter pols. Op de Parallelweg langs de Rijksweg onder Santpoort zwaaide de berijder van een bakfiets plotseling van de linker naar de rechter kant van de weg met de bedoe ling voor zijn huis te stoppen. Een achter opkomende scooterrijder reed hem aan, waardoor beide voertuigen beschadigd raakten. Bij de Da Costaschool in Velsen-Noord sneuvelde een verkeerszuil, doordat een automobilist er tegenaan slripte. ADVERTENTIE dat zijn onberisRejjjk uitellijk schaadt en een zeker voorteken is van kaalhoofdigheid. Koop Phem dus een flacon PEJflfOLE HAHN, ideaal voor het behoud, de hygiene en de gezondheid der hoofdharen. Dissfeet geparfumeerd. PETROLE HAHN maakt het haar niet vet. t^égën haaruitval en hoofdroos. IMP.: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. VOORBURGWAL 239 AMSTERDAM De langzame opwaartse beweging van het inwonertal van Haarlem gedurende de laatste drie jaren is in het vierde kwartaal van 1955 -onderbroken. Voor het eerst sinds 1952 is nl. weer een daling opgetreden en wel van 166.984 inwoners op 1 oktober 1955 tot 166.765 op 1 januari 1956, dus van 219 personen. Het is uiteraard het grote ver- trekoverschot in het vierde kwartaal ge weest, dat hiervan de oorzaak is. In die periode bedroeg dit 565 personen, hetgeen meer is dan sinds jaren het geval is ge weest. Het vertrekoverschot in 1955 als ge heel is hierdoor op een hoger peil gekomen dan in 1954, nl. op 852 personen tegen 544 in 1954. De vertrekpverschotten sinds 1951, het eerste jaar waarin van een stagnatie in de groei van het Haarlemse inwonertal kon worden gesproken, bedragen: 1951 729 per sonen; 1952 1.806 personen; 1953 1.426 per sonen; 1954 544 personen; 1955 852 per sonen. Woningbouw In het vierde kwartaal van 1955 kwamen 125 woningen gereed tegen respec tievelijk 251 en 304 in de overeenkomstige perioden van 1954 en 1953. De totale productie van woningen was in 1955 als geheel eveneens lager dan in de voorafgaande jaren, nl. 494 woningen tegen 733 in 1954 en 516 in 1953. De oorzaak van deze vermindering is gelegen in het niet tijdig gereedkomen van de woningen aan de Hannie Schaftstraat. Ook het aantal woningen met de bouw waarvan werd begonnen, was in 1955 lager dan in de voorafgaande jaren, nl 515 wo ningen tegen 780 in 1954 en 682 in 1953. Deze cijfers geven echter een te somber beeld. Kort na het einde van het jaar kon nl. met de bouw van 225 woningen in Delftwijk worden begonnen. In het vierde kwartaal van 1955 werd met d«e bouw van 150 woningen begonnen. Het totaal aantal woningen in uitvoering op 1 januari 1956 bedroeg 897, dus toch nog meer dan aan het begin van de voorafgaande jaren: op 1 januari 1955 waren 876 woningen in uit voering, op 1 januari 1954 829. Huisvesting jongehuwden In het vierde kwartaal van 1955 traden 318 paren in het huwelijk. 55 paren vestig den zich na hun huwelijk buiten de ge meente, terwijl 37 paren reeds over huis vesting beschikten. Door het huwelijk wer den dus 318—(55 37) 226 paren wo- ningbehoevend, waarvan echter 37 het voornemen te kennen hebben gegeven zich elders te gaan vestigen (bijv. adspirant- emigranten). De 189 resterende paren wen sen echter in Haarlem te blijven wonen en de vraag is nu over welke huisvesting deze categorie de beschikking heeft kunnen krijgen. Uit de gegevens, waarover het Neder lands Economisch Instituut beschikt, blijkt, dat van deze 189 paren er 11 ofwel slechts 6% zelfstandig een woning kon betrekken, dat 131 paren ofwel 69% aangewezen was op inwoning, terwijl 47 paren ofwel 25% in het geheel geen huisvesting heeft kunnen vinden. Van de 131 paren die een inwoning von den, kreeg 60% de beschikking over twee kamers, 35% over 1 kamer. Ineen minder heid van de gevallen kregen de jonggehuw den de beschikking over een eigen keuken en een eigen toilet. In 56% der gevallen moeten zij het gebruik van beide met an deren delen. Industriële o inzetten De huidige hoogconjunctuur beheerst nog steeds het economisch leven ook van Haar lem. Blijkens gegevens betreffende de in dustriële omzetten heeft de sterke stijging der omzetten zich ook in de eerste drie kwartalen van 1955 krachtig voortgezet. De totale omzet van de representatieve groep van bedrijven steeg in deze drie kwartalen met 12% boven de totale omzet in de over eenkomstige periode van 1954. Deze stijging was sterker dan die van 1953 op 1954, toen zij 5% bedroeg. De laatste jaren wordt steeds ongeveer 20% van de totale omzet geëxporteerd. Dit was ook in de eerste drie kwartalen van 1955 het geval. Tot goed begrip diene, dat het hier leveranties betreft rechtstreeks van de industrie aan de buitenlandse afnemer. Over het deel van de industriële omzet, dat via de Nederlandse handel geëxporteerd wordt, geven deze cijfers dus geen infor matie. De 20% moeten derhalve als een mi nimum worden beschouwd. Werkgelegenheid De arbeidsmarkt toont ook in het eerste kwartaal van 1956 een beeld: van volledige werkgelegenheid: een gering aantal geheel werklozen (621 tegen 1.054 op 31 januari 1955 en 1.647 op 31 januari 1954) en een relatief groot aantal aanvragen van werk gevers (1.489 tegen 796 op 31 januari 1955 en 590 op 31 januari 1954). De vraag van het bedrijfsleven naar mannelijke arbeidskrachten is ongeveer even groot als die naar vrouwelijke ar beidskrachten. Het aanbod de geheel werklozen bestond echter voor het grootste deel uit mannen, nl. 574 manner, tegen slechts 47 vrouwen. Spaarbanken De inleg bij de te Haarlem gevestigde spaarbanken bereikte in het vierde kwar taal van 1955 een recordhoogte van 8,3 miljoen gulden. In het daaraan voorafgaan de kwartaal bedroeg de inleg 8,1 miljoen gulden en in de vierde kwartalen van 1954 en 1953 respectievelijk 6.6 miljoen gulden en 5.3 miljoen gulden. Van 1950 tot en met 1955 bedroeg de inleg 125 miljoen gulden en de terugbeta ling 112 miljoen gulden; er was dus een saldo van 13 miljoen gulden. Het ingelegde bédrag vertoonde in de jaren 1950, 1951 en 1952 enige schomme ling, terwijl toen de terugbetalingen glo baal gesproken iets groter waren dan de ingelegde bedragen. In 1953 trad echter een verandering op. De inleggingen stegen in sterke mate, de terugbetalingen niet, waar door het totaal ingelegde bedrag sindsdien met circa f 18 miljoen is gestegen. Van 1950 af bedroegen de netto-besparingen f 13 miljoen. Na het Ballet der Lage Landen (zetting Jack Carter, naar Grigoriev) en het Neder lands Ballet (instudering door Ljoebov Egorova) heeft thans ook het Ballet van de Nederlandse Opera de tweede akte van het zestig jaar oude romantische werk „Het Zwanenmeer" met muziek van Tsjaikofsky op het repertoire genomen. Maandagavond werd er met het Amsterdams Kunstmaand Orkest onder leiding van Anton Kersjes in de goedbezette Rotterdamse Schouwburg de eerste voorstelling van gegeven. De toe schrijving in het programma luidt als volgt: „Frangoise Adret heeft deze versie ge maakt naar die van de Ballets Russes on der Serge de Diaghilev, zoals deze het bal let in Frankrijk en Engeland introduceerde naar de originele choreografie van Marius Petipa en Ivanov". De moeilijke kwestie van authenticiteit buiten beschouwing latende, moet worden vastgesteld, dat er van de gevoelsinhoud in deze op afwisseling van charme gerichte vertoning niets, maar dan ook helemaal niets is overgebleven. „Het Zwanenmeer" is hier alleen als divertissement opgevat, waaruit men zonder bezwaar ook de uan- tomime ter vertolking van het handelings element had kunnen weglaten, evenals trouwens de verentooi, die eigenlijk alleen maar het demi-mondaine karakter accen tueerde. Overigens werd de ontwerper van de meer merkwaardige dan mooie costuums en van het weinig tot de gedroomde sfeer bijdragende decor niet genoemd. Wat men te zien kreeg was een suite van uit diverse akten van het ballet gekozen solodansen en ensembles, op ouderwetse wijze als „num mers" gepresenteerd, waaraan zich nauwe lijks associaties lieten verbinden met de oorspronkelijke opzet. Zo diende nu het corps de ballet, alleen maar ter versiering: er werd zelfs geen poging ondernomen om er een zin aan te geven, zoals bij voorbeeld een bescherming zöekende samenscholing van weërloöSflSftf te^en mannelijke aggressiviteit (de jagers).. Doch als kunmg -opgebouwd schouwspel was het helaas wat slordig gebodene zeker niet onaantrekkelijk. Dat Maria Sylvaine er onder deze omstandigheden niet in kon slagen de rol van Odette anders dan als technische bravouraria uit te werken, mag men haar nauwelijks verwijten. Ofschoon haar bewegingen wat kort en hard waren en de eerste solovariatie door tempoverlies aanzienlijk aan waarde inboette, kreeg men toch wel de indruk dat zij, uiteraard in aansluiting bij de traditie, naar een per soonlijke interpretatie streefde. De duetten (met Martin Scheepers als Prins Siegfried, moeizaam zoekend naar zijn vorm) zullen stellig beter ingespeeld raken. Zoals wel waaruit men zonder bezwaar ook de pan- zijn partij aan vriend Benno gegund, als hoedanig Hans van Manen zich wist te onderscheiden. De pas-de-quatres van de „cygnettes" viel zeer teleurstellend uit, temeer daar één van het kwartet door een losgeraakt schoenbandje tussen de coulissen moest vluchten. Vooral dank zij Coby Spoelstra en Alexandra van Rhijn kon men zich ge lukkig prijzen met het inlassen van een pas-de-sept. Zoals eertijds in het Maria Theater te Sint Petersburg, waren er ook nu drie in plaats van twee leidende zwa nen. Johan Verdoner vervulde de rol van de hier terecht op de achtergrond blijvende tovenaar Von Rothbart in een costuum. dat hem meer op een vleermuis deed gelijken dan op een uil, zoals het libretto voor schrijft. Het Rotterdamse publiek was gul met waardering. leske „De meesterfotografen" was eigenlijk het enige werkelijk geslaagde nummer. Voortdurend werd men aan de burgerlijk- romantische afkomst van dit genre herin nerd, waarbij men «aan Jean-Gaspard De- burau in een obscuur Parijs variététheater in de dagen van Théophile Gautier moet denken. Wie deze afkomst niet verloochent, zoals de ook hier te lande populaire Marcel Marceau, kan met de mengeling van het komische en het sentimentele ingestelde pantomime succes boeken. In de regionen van de ernst handhaaft deze romantiek zich alleen nog als surrealisme, waar deze voorstelling dan ook vol van was. Doch daarbij heerst in de letterlijkste zin van deze uitdrukking een contradictio in termi nis, omdat het gebaar nu eenmaal uit de ons omringende werkelijkheid wordt ge nomen. Het resultaat is een verdubbeling van raadselachtigheid: men zit zich de hele avond af te vragen (meestal vergeefs de bewegingen in begrippen „vertalende") wat er nu precies bedoeld wordt, waarbij men zich nauwelijks kan onttrekken aan de ge waarwording dat het misschien niet eens de moeite waard is daar achter te komen Jan Bronk en zijn naaste medewerker Wil Spoor zijn kennelijk nog op zoek naar een vorm om uitdrukking te geven aan een inhoud, die zij spelenderwijze zullen moe ten ontdekken. Zij hebben ons nu nog niets of althans heel weinig te zeggen. Maar zij zijn vrijwel de enigen, die er zich nogal serieus mee bezig houden en daarom ver dient hun ontwikkeling met belangstelling te worden gevolgd, vooral in ons land, waar zo'n grote achterstand heerst op het gebied van de fysieke expressie. Ik schreef: nogal serieus, omdat er technisch nog heel wat aan de volmaaktheid van uitvoering ont breekt en omdat de kwaliteiten van de overige leden van het ensemble dilettantis tisch zijn. Aan het programma, dat uit negen nummers bestaat, wordt muzikale medewerking door de guitarist Herman van der Aa verleend. Er wordt veelvuldig gebruik gemaakt van concrete geluiden bij wij7P yan, V?M4toiPijjtl|y=tratip in navolging van E'tienne Deëroux,' wiens stijl men ken nelijk hüfdlgt. ^ÈooHtreffelijk is de belich ting. DAVID KONING. „Groep van tien' stelt tegenkandidaten Een deel van de oppositie in de Vereni ging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en omgeving, bekend als de „groep van tien", heeft voor de algemene vergadering van de vereniging, die vol gende week woensdag gehouden wordt, de volgende tegenkandidaten voor het bestuur gesteld: mevrouw U. C. C. Wesseling-Vers- felt te Haarlem en de heren F. E. Spiering en W. Voogd, beiden eveneens te Haarlem. BINNENLAND Bedrijfsongeval. Tijdens werkzaamhe den met een hei-installatie is de 53-jarige aannemer J. D. uit Jutrijp door een terug draaiende krukas geraakt. De heer D. werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij enige uren later in het St. Anthoniuszieken- huis te Sneek is overleden. Jubileum. Vandaag is het 75 jaar gele den dat te Utrecht de Nederlandsche Ver- eeniging voor Lokaalspoorwegen en Tram wegen werd opgericht, waaruit de N.V.T.O. is voortgekomen. Dit jubileum zal op 14 mei en 15 mei gevierd worden; op 14 mei in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage, waar de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, en de voorzitter van de N.V.T.O., dir. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis zul len spreken. Op 15 mei wordt de toerwagen- rally gehouden. Dodelijk ongeluk. De 62-jarige mevrouw Hardeman, wonende Arnhemsebovenweg 45 te Driebergen, is door een bromfiets aange reden, aan de gevolgen waarvan zij is over leden. Pseudo-vogelpest. In februari is in ons land bij 13 pluimveestapels pseudo-vogel pest voorgekomen, namelijk bij drie in Bun- nik, twee in Putten en een in Barneveld, Ede, Beverwijk, Hoornaar, Strijen, Boekei, Nieuw en ha gen en Tegelen. Drieling geboren. In een ziekenhuis te Sittard heeft mevrouw Wijermans-Radema kers uit Nuth het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moe der en kinderen maken het uitstekend. De vader van de drieling is mijnwerker. HAARLEM EN OMGEVING „Vondelkwartier". De speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" uit Oud-Schoten zal op zaterdagmiddag 24 maart voor haar ballet- en gymnastiekgroepen in de Weth. Westerveldschool aan de Overtonstraat in Haarlem-Noord een uitvoering geven. Lijdensgeschiedenis. Op vrijdag 23 Maart zal in het kerkgebouw van de N.P.B. aan de Postlaan te Heemstede een gemeente-avond worden gehouden, waarin een serie licht beelden zal worden vertoond over het on derwerp „De lijdensgeschiedenis in de kunst". Toelichtingen worden gegeven door de voorgangster van de afdeling en verder zullen muziek en declamatie ten gehore worden gebracht. Jubileum I. Op 1 april zal de heer A. Th. d'Herripon, chef van het vervoerskan- toor tram te Haarlem, veertig jaar in dienst van de NZHVM zijn. Jubileum II. De heer H. W. van Brug gen, wagenvoerder I te Haarlem, is op 1 april veertig jaar in dienst van de NZHVM. Jubileum III. Op 24 maart zal de heer G. Veen, controle-beambte te Haarlem, een kwart eeuw in dienst van de Nederlandse Spoorwegen zijn. Jubileum IV. Op 27 april is de heer A. C. W. de Kort te Haarlem 25 jaar als op zichter in dienst van de N.V. Algemene Transport- en Expeditie-onderneming Van Gend en Loos. Bij de talrijke belangstellenden die zich vanmorgen verzamelden bij de plechtigheid ter gelegenheid van het heien van de eerste paal voor de fabriek van Merck-Sharp en Dliome aan de Nijverheidswegr in de Waar derpolder bevonden zich ook de gebroeders Hilarius. Deze bedrijfsleiders van de grote draadindustrie en handelmaatschappij in de Waarderpolder 19a kwamen echter niet om de feestelijkheid mee te maken, maar om de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, voor de zoveelste maal opmerkzaam te maken op de erbarmelijk slechte toestand van de verbindingsweg tussen de fabrieken van Hilarius en Figee en de Nijverheids- weg. Vanmorgen is daar namelijk weer een aanhangwagen met een lading laselectroden van de weg af gegleden en in de sloot be land. Nu is het niet de eerste keer dat een der gelijk ongeval plaats heeft. Bijna elke week kantelt er op deze weg, die vol scheuren en kuilen zit, een wagen. Bovendien wordt het sintelpad want meer is het in feite niet begrensd door twee sloten, terwijl bovendien de berm in het geheel ontbreekt. Steeds weer breekt er een stuk van de weg af hetgeen, zoals vanmorgen, bijzonder ernstige gevolgen kan hebben. De chauffeur van een Rotterdams expe ditiebedrijf verliet namelijk met zijn vrachtauto met aanhangwagen, waarop een lading van tien ton lag, de fabriek van Hilarius. De goederen, die bestemd waren om morgen per schip uit Rotterdam naar Teheran te worden vervoerd, kwamen ech ter niet ver, want na een paar honderd meter voelde de chauffeur de aanhang wagen wegzakken, de verbinding tussen de twee wagens knapte af en even later kan telde de aanhangwagen van de weg af de sloot in. De grote dozen met laselectroden, die tesamen een waarde vertegenwoordig den van ongeveer twaalfduizend gulden, verdwenen in het modderige water en zon ken naarmate de tijd vorderde steeds die per weg. Een grote exportorder was letter lijk in het water gevallen. Wanneer een dergelijk ongeluk voor de eerste keer zou hebben plaats gehad dan zouden de heren Hilarius zich over de toe stand van de weg niet zo erg beklaagd heb ben. Natuurlijk, het blijft altijd een tegen valler, wanneer een belangrijke order met grote vertraging uitgevoerd moet worden. Men heeft echter al jarenlang met deze slechte toegangsweg tot de twee grote fabrieken te kampen. Steeds weer zakken de auto's weg en elke keer opnieuw moet er een takelwagen aan te pas komen om de wagens uit hun benarde positie te be vrijden. Vanmorgen waren de heren Hi larius het wachten echter moe. Zij hadden genoeg van de besprekingen met het pol derbestuur, met B. en W. van Haarlem en met de Kamer van Koophandel. Zij wilden een nieuwe weg en liefst zo spoedig moge lijk omdat anders de fabrieken over enkele tijd alleen nog maar met kleine wagentjes of over het water te bereiken zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7