Vertind. „C0VELINE" bromfiets? MACHINALE HOUTBEWERKING (WtSCHE VlAe Triumph 1 zitkamer en 2 slaapkamers r U zoekt een De enige koffiemelk mei Opgewekte draaiorgelklanken in het Frans Halsmuseum Flinke meisjes gevr. Mr. Romke de Waard vertelde er het fijne van voor de Volksuniversiteit „Plasticol in zit! 15 Nieuwe wisselprijs Orgelconcours Compositiewedstrijd en X o nier-Academie Organisatie voor inter nationale bijstand gevormd Omzetten detailhandel in januari bevredigend Stationsbeambte veroordeeld, machinist vrijgesproken Goud „vlucht" uitTanger Brandjes op woensdag; kinderen in het spel Britse regering prijst weer algemene versobering aan Scheepvaart TANDARTSASSISTENTE Yoorjaars- en zomerkleding Bekw. mach. stiksters v. méér PONDERDAG 22 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De stilte der eeuwen in het Frans Hals museum werd woensdagavond verbroken door allerlei merkwaardige klanken, die tenslotte culmineerden in een stuk opge wekte hedendaagse draaiorgelmuziek. Al deze klanken begeleidden een voordracht van mr. Romke de Waard uit Amsterdam voor de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken over het Amsterdamse piere ment. Hij beschreef eerst een aantal mechani sche orgels, die de voorloper waren van het thans zo specifiek Nederlandse piere ment. De oorsprong daarvan lag bij het waterorgel in de zeventiende eeuw, dat men niet moet verwarren met de „musi cerende fonteinen", die thans een bekende attractie zijn. Zij bevatten een cylinder (volgens hetzelfde principe als de speel- trommel van het klokkenspel) die door water op schepraderen in beweging ge bracht werden. Een ander mechanisch orgel was het „Flötenuhr", het fluituurwerk, een tegen hanger van de speeldoos, waarbij de cylin der op vaste tijdstippen aan het draaien werd gebracht door de gewichten van de klok. Beroemde componisten als Handel, Haydn en Mozart hebben wel muziek voor dergelijke fluit-uurwerken geschreven. Het eerste mechanische orgel dat door handbeweging aan het draaien werd ge bracht, was het „kanarie-orgel", nog steeds voor huiskamergebruik en in het bijzonder bestemd voor het animeren van zangvogels. In het begin van de achttiende eeuw wer den de eerste mechanische orgels als straat orgels gefabriceerd door de fabriek van Poireau in Mirecourt. Dit orgel werd aan een riem gedragen (vandaar de naam buik orgel) en had voornamelijk een begelei dende functie voor zangers. Daarbij hield de ontwikkeling van de mechanische orgels met cylinders op, vooral door de beperkin gen, die de cylinder' stelde aan het reper toire. Wel kon men verschillende melodieën doen weerklinken door deze cylinder te verschuiven, maar verder dan acht melo dieën per cylinder kwam men toch niet.. Tot grote hilariteit van de toehoorders trok mr. De Waard, die reeds een paar voorbeelden van buikorgel-muziek op pla ten had doen horen, energiek zijn jas en vest uit en gordde zich een buikorgel aan teneinde deze muziek eigenhandig te pro duceren. Na 1880 begon ee nieuwe ontwikkeling toen de fabriek van Gavioli in Frankrijk voor kermissen grote mechanische orgels fabriceerde, waarvan de muziek niet door cylinders werd voortgebracht, maar door de bekende orgelboeken. Daarmee behoor de de monotonie van de cylinders tot het verleden en de muziek werd puntiger en expressiever. Bovendien kon men de boe ken zo lang maken als men wilde en er een grote voorraad van meenemen. De blinde Belg Léon Warnier kwam op het idee om dit systeem ook in Nederland in te voeren en de uit Duitsland afkomstige en lange tijd in Breda gevestigde Duitse orgelbou wer Karl Frei perfectioneerde het, bouw- Aan de improvisatiewedstrijd van het zesde Internationale Orgelconcours, die op 11 juli in de Grote Kerk te Haarlem ge houden wordt, nerpen deel: Hector Zeoli uit Buenos Aires, Leopold Hager uit Salzburg, Wolfram Gehring uit Keulen, Klaas Bolt uit Haarlem en Johan van Dommele uit Bennekom. De prestaties zullen worden beoordeeld door een jury, waarin thans ook een com ponist is opgenomen. Deze bestaat uit An ton Heiller (Oostenrijk), Finn Viderö (De nemarken) en Sem Dresden (Nederland). Daar de vorige wisselprijs de zoge naamde Zilveren Tulp, beschikbaar gesteld door de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur definitief in het bezit van Piet Kee is gekomen, moest een nieuwe worden uitgeloofd. Deze is een geschenk van de gemeente Haarlem en werd in de vorm van een groot, openklapbaar medail lon, ontworpen door de edelsmid Nico Wit- teman te Amsterdam. De namen van de winnaars der vorige wedstrijden zijn reeds aan de binnenzijde gegraveerd. Rond een gekleurde miniatuur, de heilige Caecilia achter een klein orgel voorstellend, is het randschrift „Prix de Challenge Haarlem" aangebracht. Aan de binnenkant staat ge graveerd: „Wisselprijs in improvisatiewed strijd op het orgel in de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem". Voor 1956 is wederom een compositie- prijsvraag uitgeschreven, waarin gevraagd wordt een orgelstuk in de vorm van een sonatine, waarin geen oude vormen als koraal-variatie, passacaglia en dergelijke mogen worden opgenomen, met een speel- duur van ten hoogste een kwartier. Er zal een prijs van vierhonderd gulden worden toegekend. Het bekroonde werk zal op 13 juli door Albert de Klerk op het orgel van Cavaillé Coll in de gemeentelijke Concert zaal ten gehore worden gebracht tijdens een concert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, waaraan ook vier vocale solisten en een N.C.R.V.-koor medewerken. Hoofd nummers van het programma zijn werken van Mozart en Hindemith voor orgel en orkest. Na afloop zal burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de wisselprijs van de im- provisatiew.edstrijd uitreiken in de ridder zaal van het stadhuis. Op Hl juli geven de deelnemers aan de wedstrijd een concert in de Grote Kerk met een programma naar eigen keuze. Op 12 juli concerteren op hetzelfde instrument de beide buitenlandse juryleden. Alle concer ten. die zijn opgenomen in het Holland Fes tival, worden uitgezonden door de N.C.R.V. en de Wereldomroep. Voor de tweede keer wordt deze zomer, na het gebleken succes van de eerste proef neming, een Academie voor organisten in gesteld. Tot de docenten behoren Jeanne Demessieux, prof. Friedrich Bihn, prof. An ton Heiller en ir. Henk Badings. Voorts zullen er lezingen worden gehouden door Ladv Susi Jeans, prof. Norbert. Dufourcq, Prof. Gustav Leonhardt. Hennie Schouten, D- A. Flentrop, prof. .T. Ahrens en prof. Friedrich Bihn. Directeur is.de initiatief nemer J. Obermayer te Heemstede. De les sen worden gegeven in de Grote Kerk en in de Concertzaal te Haarlem; de lezingen in de Muziekschool van „Toonkunst". De deel nemers zullen ook hef pas gerestaureerde orgel te Zwolle bezoeken. De academie be gint op 7 juli en wordt de 27ste gesloten. de en wijzigde er orgels voor en arrangeer de daartoe tal van muziekstukken. Ons land was het enige waarin deze straat-„uitgave"' van het boek-orgel alge meen in gebruik kwam en de cylinder- orgels verving, zodat het een Nederlandse specialiteit werd, ofschoon het in feite bui ten de Nederlandse grenzen is ontstaan. Mr. De Waard liet voorts de verschillende in het orgel verenigde fluiten horen, zoals de bourdonfluiten (twee voor dezelfde klank, die niet precies gelijk gestemd zijn, zodat er een langzame trilling door weer klinkt), de vioolfluiter, die de muziek van draaiorgels zo doordringend maken, welke beide fluiten zorgen voor de hoofdmelodie. Voorts de cello-fluiten voor de contrapunt, waarover mr. De Waard na de pauze sprak, de bas-fluiten die een dergelijke lengte hebben, dat zij niet in het orgel kunnen staan maar er met een boog doorheen ge voerd worden en tenslotte de trom bone- fluiten. De volle klankenrijkdom van het piere ment, welke vooral ook aan het werk van de Duitser Frei te danken is, kon men deze avond beluisteren, doordat de spreker het in Haarlem bekende orgel „Zaza" had laten aanrukken en liet bespelen. Op 23 Maart zal in het Koninklijk Insti tuut voor de,Tropen te Amsterdam de op richtingsvergadering plaats vinden van de Stichting „Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand". Door het in het leven roepen van deze stichting is een organisatie tot stand geko men die - zoals het in de statuten wordt uitgedrukt - tot doel heeft „het bevorderen van internationale gerechtigheid en soli dariteit door het verlenen van technische, economische en financiële bijstand, waar zulks gewenst is in overleg en samenwer king met de desbetreffende internationale organisaties". Zij wil dit doel bereiken door het Neder landse volk in ruime en objectieve zin voor te lichten omtrent de noden van andere volken of volksgroepen, waar ook ter we reld; door volk en regering van ons land op te wekken tot een rechtvaardige bij drage ter opheffing van deze noden en door het ontwerpen en uitvoeren, bevor deren en coördineren van acties, die op de doelstelling gericht zijn. In het stichtingsbestuur zijn verenigd organisaties van werkgevers en werkne mers, kerkelijke organisaties, de landelijke toporganen op het terrein van het maat schappelijk werk, organisaties voor inter nationale samenwerking, middenstands bonden, organisaties op het terrein van kinderbescherming en gezondheidszorg, de jeugdbeweging en nog vele andere groepen. Voorts maakt als individueel lid van het bestuur een aantal Nederlanders deel uit, die persoonlijk grote belangstelling hebben voor internationale samenwerking en bij- Mand. De nieuw# stichting hoc^Lvorrp té geven aan hetgeen zowel bi.f'o'hirvolk als rege ring van ons land zeer sterk leeft: de vraag hoe ons land een zo groot en goed moge lijke bijdrage kan leveren aan in ontwik keling achtergebleven gebieden. De constituerende vergadering is een begin; de stichting kan zich thans nog niet uitspreken over bepaalde plannen. Wel kan gezegd worden dat het in de bedoeling ligt zich te wenden tot de organisaties van de UNO en dat men uit de vele projecten voor technische bijstand, die bij gebrek aan middelen niet kunnen worden uitge voerd, een keuze wil maken. Uit gegevens van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand over het omzet- verloop in het midden- en kleinbedrijf ge durende januari 1956 blijkt, dat de ontwik keling van de geldomzetten ten opzichte van de gelijknamige maand in 1955 over het geheel genomen niet onbevredigend mag worden genoemd. In alle branches werd een omzetstijging waargenomen. In de voedingsmiddelensector was de toe neming van de geldomzet in januari het grootst in de melk- en zuivelzaken, name lijk 14 pet. Eveneens bevredigend was de ontwikkeling in het slagersbedrijf, dat in januari een toeneming van de geldomzet boekte van 11 percent. Van geringere omvang was de omzet stijging ten opzichte van januari 1955 in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in het bakkersbedrijf, namelijk 4 percent. In het kruideniersbedrijf werd een omzetvermeerdering van slechts 2 per cent geconstateerd. In de duurzame consumptiegoederen sector was de omzet in januari in een twee tal branches zeer bevredigend te noemen. Deze branches,' de boekhandel en de kan toorboekhandel, behaalden een omzetstij ging van respectievelijk 17 en 15 percent. De toeneming van de geldomzet in de meu belbranche en in de detailhandel in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen bedroeg respectievelijk 9 en 6 percent. Daarentegen was de omzetver- betering bij de detailhandel in schoeisel en die in textielwaren zeer gering. Zij bedroeg slechts 1 percent. Van de omzetten in genotmiddelen kan worden vermeld, dat in de banketbakke rijen en in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken in januari 1956 7 percent meer werd omgezet dan in januari 1955. In de detailhandel in tabaks fabrikaten vertoonde de omzet, een stijging met 3 percent. Vergelijkt men de omzet, in januari met die in december 1955, dan blijkt dat deze in alle branches, met uitzondering van de detailhandel in textielwaren en die in meu belen. een daling te zien gaf. variërende van 11 percent voor de detailhandel in melk- en zuivelprodukten tot niet minder dan 51 percent voor die in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. Aangezien de omzet in december in het merendeel der branches zeer hoog is we gens de inkopen van het publiek voor de in die maand vallende feestdagen, moet een omzetdaling in januari daaropvolgend als een voor deze branche normaal seizoen- verschijnsel worden gezien. In een aantal branches in de duurzame consumptiegoe deren-sector werd de leruggang in de om zet enigszins geremd door de opruimings verkopen, welke in januari werden ge houden. De rechtbank te Maastricht heeft dinsdag de stationsbeambte van de Nederlandse Spoorwegen G. H. V. uit Houthem schul dig bevonden aan het geven van een fou tieve opdracht om een trein van Houthem naar Valkenburg te laten doorrijden, waardoor deze Diesel op een stilstaande goederentrein bij het emplacement Val kenburg botste, en ernstige materiële schade veroorzaakte. De beambte, tegen wie f 100 boete of 30 dagen hechtenis was geëist, werd ver oordeeld tot f 75 of 30 dagen hechtenis. De machinist N. U. uit Maastricht, die de bewuste trein in opdracht had gereden en de botsing niet had kunnen voorkomen, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde schuld. De eis tegen hem was ook f 100 of 30 dagen hechtenis geweest. TANGER (Reuter). De laatste weken zijn de overmakingen van bij banken te Tanger gedeponeerd goud naar Genève aanzienlijk toegenomen. Dit weerspiegeit de vrees in financiële kringen, dat Tanger, in geval van een vereniging van Marokko, niet langer een toevluchtsoord voor goud en kapitaal zal zijn. Te Tanger meent men, dat een dergelijke vereniging, nu Spanje klaarblijkelijk bereid is het Franse voor beeld te volgen en zijn zóne onafhankelijk heid te verlenen, niet meer ver af is. In het begin van 1955 beliep de totale hoeveelheid te Tanger gedeponeerd goud ongeveer veertig ton (18.5 miljard francs). Op 1 januari was deze hoeveelheid vermin derd tot dertig ton. Op het ogenblik zou het totaal nog acht tot tien ton bedragen. De laatste vier dagen werd uit Tanger met elk voor Genève bestemd vliegtuig goud vervoerd, in totaal ongeveer 450 kg. (twintig miljoen francs). Al kunnen niet alie drie brandjes waar voor gisteren de Velsense brandweer moest uitrukken op het credit van de jeugd ge schreven worden, twee ervan zijn toch wel door roekeloze kinderen veroorzaakt. In totaal ging er een 500 meter duinterrein verloren. Achter het Visserijlaboratorium aan de Strandweg te IJmuiden moest de brandweer optreden, toen door onbekenden de helm in brand was gestoken: 300 vier kante meter schade. Tegen vier uur brak brand uit in Driehuis bij het buiten Beeckesteyn, maar daar kon de politie de kleine daders direct meenemen: twee kna pen uit IJmuiden-Oost en een vriendje uit Haarlem, die na een onderhoud bij de kin derpolitie aan de ouders zijn doorgegeven. Bij Santpoort-Station brak in de avond een duinbrandje uit, dat waarschijnlijk door een onvoorzichtig weggegooide peuk sigaret is veroorzaakt: 100 meter schade. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft haar strijd tegen de inflatie ver scherpt door een beroep te doen op werk nemers en werkgevers, mede te werken aan het laaghouden van lonen en prijzen en door vergroting van de produktie en van de afzet in het buitenland. Dit is de enige wijze, waarop Groot-Brittannië zich zal kunnen handhaven in een wereld, waarin het zijn produkten moet verkopen, teneinde zelf in staat te zijn grondstoffen aan te kopen, aldus wordt verklaard in een wit boek onder de titel „De economische gevol gen van volledige werkgelegenheid". Het enige antwoord hierop vormt zelfbeperking, aldus het witboek. De werknemers dienen zich te onthouden van buitensporige loon eisen en de ondernemers moeten niet uit sluitend uit zijn op winstbejag. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aldabi, 20 te Bahia. Alioth, pass. 20 Finisterre n. Antwerpen. Alkaid, 20 v. Buenos Aires n. Montevideo. Aludra, 21 v. Mombasa n. Bhavnager. Amstelkade, 20 v. Bona n. Pt. Said. Amstelkroon, 20 v. New York n. Gibraltar. Amstelvliet, pass. 20 Malta n. Polen. Anker, 20 v. Amsterdam n. Norfolk. Argos, 20 v. Napels n. Calamata. Amstelbrug, 20 120 m. z. Kreta n. Gdynia. Amor, 21 te Hamburg. Aagetdijk, 20 180 m. n.n.w. Perim n. Aden Adonis. 20 v. Philadelphia n. New York. Alphard, 22 te Las Palmas. Annenkerk. pass. 21 Gibraltar n. Marseille. Arkeldijk, 20 v. Havana n. Antwerpen. Aagtedijk, 21 v. Aden n. Colombo. Akkrumdijk, 21 te Rotterdam. Alamak, 21 te Antwerpen. Alblasserdijk, 22 te Rotterdam. Aldabi, 21 v. Bahia n. Las Palmas. Alderamin. 21 v. Pt. Said n. Genua. Altair, 22 te Buenos Aires. Amstelveen 21 dw. Ras Al Hadd n. Bahrein. Boissevain, 20 v. Buenos Aires n. Santos. Blasserdijk, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Bontekoe, 21 te Menado. Boschfontein, pass. 20 Malta n. Port Said. Rempang, 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bandjermasin, 22 te Padang verw. Barumun, 21 te Biak. Banka, 21 te Amsterdam. Beninkust, pass. 21 Las Palmas n. Dakar. Boskoop, 21 te Antwerpen. Caltex Utrecht, 20 v. Rastanura n. Suez. Caltex Leiden, pass. 21 Bizerta n. Sidon. Caltex Delft, 20 110 m. n.o. Ouessant n. Sidon. Caltex Nederland, 20 160 m. z.o. Port Sudan n. Rastanura. Caltex The Hague, 20 60 m. w. Algiers n. Sidon. Castor KNSM, pass. 20 Pto. Rico n. Jacksonville. Camerounkust, 21 te Amsterdam. Celebes, 21 v. Pt. Said n. Napels. Cistula, 21 v. Singapore n. Pladju. Charis P, 21 San Miguel Azoren n. Dordrecht. Cinulia, 22 te Curacao. Dorestad, 20 v. Pt. Said n. Engeland. Duivendrecht, 20 480 m. n.w. Flores Azoren n. Hamburg. Daphnis, 21 te Amsterdam. Dongedijk, 21 v. Curagao n. Antwerpen. Doris, 22 te Curagao. Elizabeth B, 22 te New Orleans verw. Esso Den Haag, pass. 21 Ouessant n. Antwerpen. Eemdijk, 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Fairsea, 18 v. Fremantle n. Sydney. Friesland KRL, 21 v. Napels, 22 te Genua. Gaasterland, 20 v. Marseille n. Tanger. Graveland, 21 te Ilheos. Guineekust,21 te Accra. Gadila, pass. 21 Flores Indon. n. Port Morresby. Gouwe, 20 v. Blyth n. Madeira. Groote Beer, 21 te Halifax. Esso Amsterdam, 21 te Antwerpen. Haarlem, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Hydra, 21 te Curacao. Helicon, 21 te Maracaibo. Ittersum, 21 te Vctoria. Indrapoera, 2 të Genua. Jason, 21 te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 20 240 m. n.o. Algiers n. Amsterdam. Kara, 21 v. Vizagapatam, 22 te Calcutta verw. Katelysia, 20 v. Pt. Said n. Gibraltar. Kinderdijk, 22 te New York verw. Kenia, pass. 20 Sukrabaai n. Ummsaid. Koratia. 20 te Geelong. Kellia, 21 t, Hamburg. Korenia, 21 te Stockholm. Kota Inten, 22 te Surabaja. Kertosono, 22 te Port Sudan. Lawak, 20 v. Cristobal n. Los Angelos. Limburg, 20 v. Rotterdam te Londen. Laprenskerk, 20 v. Khorramshar n. Karachi. Lieve Vrouwekerk, 21 te Hamburg. Loppersum, 21 te Amsterdam. Lutterkerk, 21 v. Abadan n. Pt. Said. Lekhaven, pass. 21 Fern Noronha n. Rio de Ja neiro. Macoma, 20 te Curagao. Merwede, 19 te Lagos. Mirza, pass. 20 Ceylon n. Suez, Mapia, 21 v. Suez n. Aden. Mentor, 21 te Amsterdam. Myonia, 22 te Singapore. Maashaven, 21 v. Vlaardingen te Rotterdam. Marpessa, 21 v. Curagao n. Stanlow. Nias. 21 te Khorramshar. Nw. Amsterdam, 21 v. Kingston (Jam,) n. Havana. Oberon, 21 te New York. Orestes, 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Omala, pass. 20 z. Kreta n. Berre. Ondina, 20 v. Surabaja n. Pladju. Orion, 20 te Malta. Oranjefontein, 20 70 m. z. Dakar n. Kaapstad. Oldekerk, 22 te Brisbane. Oostkerk, pass. 21 Gibraltar n. Antwerpen. Oranje, 21 v. Singapore n. Belawan. Ouwerkerk, pass. 21 Colombo n. Penang. Peperkust, 21 te Amsterdam. Pieter S, 20 v. Amsterdam n. Swansea. Pygmalion, 20 v. Launion n. Cristobal. Peperkust, 21 te Amsterdam. Prins Philips Willem, 21 te Kaolak. Prins Willem 2, 21 te Bremen. Prins Willem 3. 22 te Halifax. Prins Willem van Oranje. 21 te Le Havre. Pcrtdrecht, 21 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Rijnland. 20 v. Las Palmas n. Amsterdam. Rotti. verm. 21 v. Abadan n. Bahrein. Roggeveen, 21 150 m. z.w. Okinawa n. Kobe. Roepat, 21 v. New Orleans n. Charleston. Rondo, 22 te Colombo. Rempang, 21 te Rotterdam. Ridderkerk, 21 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Ruys 20 v. Kobe, 22 te Nagoya. Stad Rotterdam, 21 te Hamptonroads. Stad Vlaardingen, 20 v. Narvik n. Nederland. Sumatra, 20 v. Beyrouth n. Pt. Said. Scherpendrecht, pass. 20 Startpoint n. New Or leans. Schie, 20 75 m. n. Finisterre n. Oran Sibajak, 20 260 m. w. Kreta n. Pt. Said. Sibigo, 21 te Biak. Stad Maassluis. 20 120 m. z.z.w. Bergen (Nw.) n. Immingham. Stanvac Selo, 21 te Sorong. Stanvac Talang Akar, 20 te Sungeigerong. Saidja, 22 te Pladju verw. Seven Seas, 20 v. New York n. Bremen. Stad Alkmaar, 20 te Hamburg. Stad Amsterdam. 23 te Rotterdam verw. Saroena. 21 v. Surabaja n. Makassar. Solon 22 te La Guaira Stad Haarlem, 22 te Vlaardingen. Stad Schiedam, 21 v. Gibraltar n. Savona. Statue of Liberty, pass. 21 Kreta n. Fawley. Straat Mozambique, 23 te Kaapstad verw. Sunetta, 22 te Pulubukom. Stad Arnhem, 22 te St. Vincent. Tabinta, 20 n.w. Minikoi n. Belawan. Tero, 20 160 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Tjibanjet, 20 v. Moji n. Hongkong. Tjisadane, 21 te Durban. Tomini. pass. 20 Malta n. Port Said. Tankhaven 3. 22 te Sungeigerong verw. Tiberius, 20 115 m. z.w. Ouessant n. Madeira. Taria. pass. Timor n. Singapore. Tawali, 22 te Bombay. Teiresias, pass. 22 Minikoy n. Penang. Tjitjalengka, 21 v. Mauritius n. Singapore. Talisse, 21 v. Belawan n. Penang. Tamo, 22 te Rotterdam. Telamon, 22 te Willemstad. Titus, 21 v. Rotterdam n. Bremen. Triton, 21 v. Fort Liberte n. New Orleans. Utrecht 21 v. Surabaja n. Semarang. Van Linschoten, 20 te Calabar. Van Neck, 20 v. Singapore n. Tj. Prlok. Van Riebeeck, 20 v. Singapore n. Tj. Prlok. Vasum, pass. 20 Kp. Vilano n. Rotterdam. Woensdrecht, 20 v. Pt. Said n. Rotterdam. Wieldrecht, 21 te Istanbul. Willem Ruys, pass. 20 Bizerta n. Pt. Said. Waal, 21 v. Haifa n .Antwerpen. Wonosarl, 20 v. Vancouver n. Manilla. Waterland, pass. 21 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Wonorato, 21 v. Chalna n. Calcutta. IJssel, 20 v. Alexandrië n. Beyrouth. Zuiderkruis, pass. 21 Aden n. Suez. Zuiderzee, 21 v. Le Havre n. Rouaan. KLEINE VAART Albergen, 21 v. Rotterdam te Duinkerken. Anna, 21 v. Vlissingen n. Brussel. Anne S, 21 v. Vlissingen n. Londen. Arnoudspolder, 21 v. Rotterdam n. Lissabon. Audacia, 21 v. Cardiff n. Rotterdam. Astra, pass. 21 Vlissingen n. Londen. Avontuur, 21 v. Vlissingen n. St. Maartensdijk. Aco, 21 v. Kingslynn te Rotterdam. Albion, 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Amazonas, 21 v. Caibarien n. Port Au Prince. Badzo, 21 v. Rotterdam n. Londen. Bab T, 20 v. Bordeaux n. Requejada. Casablanca, 21 v. Famagusta te Glasgow. Calvijn. 21 v. Newport te Amsterdam. Cinderella, 21 v. Duinkerken te Rotterdam. Cales Compaen, 21 v. Lowestoft te Rotterdam. Castor, 20 v. Vlissingen n. Hull. Daphnis, 21 v. Rotterdam n. Amsterdam. Deni, 21 v. Londen te Middelharnis. Dido. 21 v. Lapallice te Amsterdam. Diligentia, 21 v. Swansea te Isle of Grain. Duiveland, 21 nog rede Gdynia. Da Costa, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Erasmus, pass. 21 Kielerkanaal n. Stockholm. Erkalin, 21 v. Malmö te Kopenhagen. Friedi, 21 v. Middelharnis te Rotterdam. Ferocia, 21 v. Genua n. Barcelona. Fiducia, 21 v. Londen n. Hansweert. Gre, pass. 21 Vlissingen n. Londen. Greta, 21 v. Goole te Rotterdam. Haarlem. 21 v. Amsterdam n. Bremen. Hoogezand, pass. 21 Vlissingen" n. Eitrheim. Hast 4, 21 v. Boston te Vlissingen. Hydra, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Ida D, pass. 21 Vlissingen n. Preston. Jan Kreumer, 21 v. Londen n. Rotterdam. Joost, 20 v. Nantes n. Bayonne. Jason, 21 te Amsterdam. Kaap Falga, 19 v. Swansea n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 20 v. Hansweert n. Cardiff. Karl Grammerstorf, 21 v. R'dam n. Diminicia. Lindesingel, 21 v. Rotterdam n. Stockholm. Marjan, 21 v. Grimsby n. Rotterdam. Markab N, 21 v. Casablanca te Marseille verw. Mascotte, 21 v. Londen te Rotterdam. Matthew, verm. 21 v. Dover n. Thames. Mypuck, 21 v. Shoreham te Rotterdam. Mentor, 21 v. Rotterdam n. Amsterdam. Nigeria, 21 v. Jersey n. Antwerpen. Noorderlicht. 21 v. Duinkerken n. Rotterdam. Noordland, pass 21 Vlissingen n. Rouen. Noordzee, pass. 21 Vlissingen n. Gent. Nautilus, 21 v. Rouen te.Rotterdam. Oosterburgh, 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Paloma, 21 v. Esbjerg n. Gotenburg. Paul Westers, 21 v. Antwerpen te Vlissingen. Phidias. 21 v. Faro te Amsterdam. Plato. 20 v. Cadiz n. Sevilla. Pavo, 20 te Lowestoft n. Bayonne. Ponza, 16 v. Goole n. Gyon Mussel. Polaris, pass. 21 Vlissingen n. Southampton. Rubato, 21 v. Bremen te Rotterdam. Realta, pass. 21 Brunsbüttel n. Parijs. Rijnhaven, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Reliable, 21 v. Aalborg n. Aberdeen. •Spurt, 21 v. Rouen te Dordt. Startpoint. 21 v. Amsterdam n. Ramspol. Silvaplana, 21 v. Rouen n. Rotterdam. Silvretta, pass. 21 Brunsbüttel n. Rotterdam. Tine, 21 v. St. Philipsland n. Londen. Tilly, 20 te Garston v. Bayonne. Veenenburgh. 21 v. Rotterdam n. Middlesbro. Westerhorn. 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Westersingel, 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Willem Mennen, 21 v. Trinidad n. Pto. Cabello. SLEEPVAART Gele Zee, 20 100 m. z.w, Finisterre n. Genua. Noordholland, 19 v. Rotterdam te IJmuiden. Noordzee, 20 160 m. w.z.w. Ouessant n. Kandia. Poolzee, 20 v; Piraeus n. Izmir. Rode Zee, 20 300 m. z.w, Fayal n. Antwerpen. Tyne, 20 320 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Zwarte Zee, 20 v. Falisouth n. Gotenburg. De moderne muurpaint voor plafonds en trappenhuizen etc. Volkomen veegvast en dek-kend. Busjes a 5 kg f 5.50 de £)ue Saeck van de Ouegracht 95. Haarlem Tel. 16507 Gevraagd: Brieven no. 2053. DAMES, laat bijtijds uw verzorgen bij het le klas i maatatelier van mevrouw VERKAART-BERKHOUT Lancteniaan 146, tel. 23512. 'Gevraagd: VRIJSTAAND HUISJE of fiat in Haarlem of om streken vanaf 1 april tot en met medio september door verlofganger (min. 3 bedden) Br. no. 2054 of tel. 10281 of 14585 tussen 6-7 uur n.m. Gevraagd: Leerlingen Aanmelden Conf. bedr. M. D. Majenburg, Mr. Cornelis- straat 2 (ingang poort). Krulpermanent ƒ5.— Perm. met watergolf.6.— Stroomloze Tiëde perm. met watergolf ƒ8 50 spoabnvstr. 120 m.i2i3b UMRun voor alle afdelingen. Ook gehuwden, eventueel voor halve dagen, komen in aanmerking. Aanm.: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHERIJ N.V., Kampersingel 56. Haarlem. TE HUUR AANGEBODEN Gedeeltelijk gestoffeerd. Voor 1 of 2 goedgesit. dames, b.b.h.h., te Haarlem-Z. Brieven onder nummer 2050, aan het bureau van dit blad. irf - Tel Zandvoortselaan 158 - Aerdenhou 6 merken in 13 uitvoeringen uit voorraad leverbaar VAN HALL Co., O. Z. Voorburgwal 101 Amsterdam-C., heeft plaats voor ir KANTOORBEDIENDE (mnl. of vrl.) leeftijd pl.m. 1618 jaar. Voor actieve, meelevende persoon, bij voorkeur bekend met de beginselen der Engelse taal, wordt een interessante werkkring in vooruitzicht gesteld. Sollicitaties schrift., of mondeling na tel. afspraak onder no. 47735-49935. Wü hebben capaciteit vry. SPOEDIGE AFLEVERING - GUNSTIGE TARIEVEN Brieven onder no. 2051, aan het bureau van dit blad. Friesche Vlag Goudband is de koffiemelk met het hoogste percentage vaste melkbestanddelen in de juiste verhouding Daarom is een klein scheutje Friesche Vlag Goudband reeds voldoende om een buitengewoon lekker kopje koffie te krijgen goudbruin van kleur heerlijk van smaak! fovyAotul'5 glorie Flessen van 1/2 Itr. (540 1/4 Itr. (270 U/aar

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11