VOORTREKKERS A?H geeft Uw haar glans, c |loed en kracht SPRINGBOK JViemeijer tabah „Geen sigaretten-automaten in Haarlem" Vierde Scholendag van Bond v T van Christelijke Scholen lj(orte"bond,8 Tzveé referaten over verhouding tussen school en maatschappij in „Dreefzicht" Bloemendaal Erkend de beste Met het weekend naar buiten 11 H. J. Bouman overleden Huldiging Wim de Jong Een ruime vierdeurs sedan van standing. Vraagt demonstratie. Prijs ƒ5195.— Importeurs voor Nederland van Standard/Triumph automobielen: LOUWMAN PARQUI - DEN HAAG - Lekstraat 1-7 - Tel 772070 Wethouder Geluk geeft sein tot schoonmaak Loutje Verbeteringen in Prov. Ziekenhuizen Hogere lonen in de mijnindustrie voorgesteld T.V.-uitwisseling met België Burgerlijke Stand van Haarlem ACC0RDE0NV0UW BLIJVEND VERS MMi Uitslag detaillisten-enquête Meerderheid der ondervraagde winkeliers is er tegen (Jok weinig animo voor dinsdagmiddagverkoop Examens Gevecht op zuid-Gelebes kost 68 mensen het leven Vragen over verbouwing in Rijksmuseum DONDERDAG 22 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT y/OENSDAG HIELD DE Bond. van Christelijke Scholen voor Haarlem en omgeving in restaurant „Dreefzicht" haar vierde jaarlijkse scholendag. Nadat de vergadering 's morgens met gezang en gebed was geopend, sprak wethouder W. C. Bakker een moord van welkom tot de aanwezigen en verklaarde dat deze scholendag gewijd zou zijn aan een bijzonder actueel onderwerp, namelijk de verhouding tussen school en maatschappij. Vervolgens herdacht de heer Bakker met een kort woord de onlangs overleden predikant ds. M. G. Blauw, die zeer veel voor het Christelijk onderwijs heeft gedaan. De aanwezigen hoorden deze toespraak staande aan. Hierna werd het woord gegeven aan de heer C. van der Zwet, leider van het Christelijk paedagogisch Studiecentrum., die een referaat hield over „School en maatschappij". De heer Van der Zwet begon met erop te wijzen dat het gevaarlijk is bij de op voeding eenzijdig naar de school te kijken. Zij, die zich blindstaren op de school, staan vaak buiten het leven. Aan de andere kant heeft het zich eenzijdig richten op de maatschappij ook zijn bezwaren. Bij de verhouding tussen school en maatschappij moeten we het kind zelf in het middel punt plaatsen. De spreker ontmoette bij het onderwijs vaak de neiging om de moeilijkheden, die zich bij de opvoeding voordoen toe te schrijven aan invloeden buiten de school. Men spreekt dan vaak van onverantwoordelijke ouders, van de slechte invloed, die er van radio, televisie en bioscoop uitgaat, zonder de vraag te willen beantwoorden of de school niets tot de oplossing van deze problemen kan bij dragen. De primaire taak van het Christe lijk onderwijs zag de heer Van der Zwet in de hulp, die dit onderwijs kan geven bij de ontwikkeling van het kind tot vol wassene en bij de geestelijke groei naar zelfstandigheid. Verontschuldigingen Vele onderwijzers zien de kinderen nog te veel als „ships that pass in the night". Als verontschuldigingen worden dan aan gevoerd de te grote klassen en de te lage salarissen. Het rekening houden met God en met het kind is het enige fundament van school en maatschappij. De onder wijzers zijn bij hun acties vaak meer ge neigd zich met zich zelf bezig te houden dan met het kind. Dit uit zich vaak in straffen, waarbij verzuimd wordt de ach tergronden van de misdraging te onder zoeken. De spreker stond nogal sceptisch tegenover vele veranderingen, die onder het motto „vernieuwing" worden aange kondigd: „Als je bij je werk rekening houdt met het kind, vernieuw je iedere dag". Resumerend kwam de heer Van der Zwet tot de slotsom dat aandacht voor de vorming van persoonlijkheid mogelijk is, óók in klassen van vijftig leerlingen. „Geef de kinderen de kans zelf de moeilijkheden te overwinnen. Geef ze zelfvertrouwen en vooral: geef ze zelf een voorbeeld van een persoonlijkheid." Na deze woorden was er een korte pauze, waarna verscheidene aanwezigen van de gelegenheid gebruik maakten met de inleider in discussie te treden. Bedrijfsleven Des middags had men de heer A. Stoel uitgenodigd de problemen van de kant van het bedrijfsleven toe te lichten. De heer Stoel, die personeelsfunctionaris van één onzer grote industrieën is, besprak in zijn inleiding de grote veranderingen, die zich bij het bedrijfsleven sinds de oorlog heb ben voorgedaan, zowel op sociaal als tech nisch gebied. Hoe de arbeider meer zelf bewust is geworden en ook de onder nemers hebben leren beseffen dat zij geen technisch produkt kunnen afleveren zon der de hulp van de mens in hun bedrijf. Daarom staat óók in het bedrijfsleven de mens centraal. Het is van groot belang dat de mensen in het bedrijfsleven mate rieel én geestelijk een menswaardig be staan hebben. Want iedere mens voelt de behoefte aan verantwoordelijkheid, zelf standigheid en samenwerking. Deze drie factoren wil men venvezen- lijken door inplaats van de autoritaire lei ding, de methode van overleg bij de werk opdrachten te volgen. De ontwikkeling op technisch gebied heeft tot gevolg gehad dat er van de mens op de duur minder spierkracht en meer hersenwerk gevraagd zal worden. En hier kwam de heer Stoel bij het onderwijs te recht, waarbij hij zich afvroeg of het onderwijs zich gerealiseerd heeft dat er in ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij drogisten. kippers en specieilzeken de toekomst veel meer vaklieden zullen nodig zijn dan administratief personeel. Laag peil Bij de bedrijfscursussen heeft men de ervaring opgedaan dat het peil van de leerlingen die deze cursussen volgen en die in de meeste gevallen van de am bachtsscholen afkomen, wanhopig laag is. Spreker kwam tot de conclusie dat er bij deze leerlingen van een bewuste keuze van een technisch beroep geen sprake is ge weest. Hij achtte dit voor de Nederlande industrie fnuikend. De lagere technische scholen zouden dus op een hoger plan ge bracht moeten worden en de heer Stoel vroeg zich af wie er voor verantwoorde lijk waren dat de kinderen eerder naar een ULO-school toegingen dan dat zij een goed handwerk wilden leren. De industrie en het onderwijs zouden tot samenwerking moeten komen om te bereiken dat de kin deren opgroeien tot zelfstandige mensen. Hoe deze samenwerking te verwezenlijken was, meende de heer Stoel te zien in de richting van kleine discussiegroepen van mensen uit het bedrijfsleven en onderwijs krachten. Ook nodigde hij onderwijsmen sen uit eens een kijkje te nemen bij de bedrijven om te kijken hoe hun oude pupillen terecht gekomen zijn. Bij dit alles zou de karaktervorming primair moeten zijn. De middag werd besloten met een korte discussie naar aanleiding van het bespro kene, waarna voorzitter B. J. Thijssen de vergadering sloot. BINNENLAND Op overweg omgekomen. De 26-jarige H. J. Clemens uit Gilze Rijen is op een on bewaakte spoorwegovergang in Gilze Rijen door een trein aangereden. Hij was op slag dood. Hij naderde op zijn bromfiets de over weg op het moment dat zowel uit de richting Breda als uit de richitng Tilburg een trein naderde. Hij liet een van de twee treinen passeren en reed toen, hoewel het belsignaal en de knipperlichten bleven werken, de overweg op, waardoor hij door de tweede trein werd aangereden. Kattekwaad. In een woning aan de Pie- ter van Aschstraat te Rotterdam is een Siamese kat op jacht naar melk tegen de slang van een gaskomfoor gesprongen. De slang raakte los maar gelukkig voor de poes rook later een agent van politie de gaslucht. Daar de bewoner afwezig was ging de poli tieman met een buurman de woning binnen. Zij maakten de slang weer vast en zetten alle ramen open. De kat, die bewusteloos in de gang lag, kwam in de frisse lucht spoedig weer bij. Vangst. De 40-jarige J. A, B., die lang heeft rondgezworven in Frankrijk en België, is bij het overschrijden van de grens door de politie te Tilburg gearresteerd, omdat hij stond gesignaleerd voor acht maanden ge vangenisstraf, hem opgelegd voor de recht bank te Arnhem. Bovendien zocht de politie te Nijmegen hem wegens uitgifte van valse honderd dollarbiljetten in de jaren 1948 en 1949. Hij wordt voorgeleid voor de Officier van Justitie te Arnhem. HAARLEM EN OMGEVING Passie-avond K.A.B.-Heemstede. De af deling Heemstede van de Katholieke Arbei ders Beweging heeft voor maandag 26 maart een Passie-avond voorbereid, welke gehou den wordt in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Medewerking verleent de toneelgroep onder regie van Bob Jansen met de opvoering van „Ik ken dien Mens niet"; een passiespel in vijftien taferelen door Her man Divendal. Week van de Fotografie. De Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie houdt een „Week van de Fotografie" van 12 tot en met 19 mei, teneinde de fotografie als middel voor een verantwoorde vrijetijds besteding en een bron van levensvreugde onder de aandacht van geheel Nederland te brengen. In tal van plaatsen worden pro paganda-a vondien en demonstraties over fotografie, kleurenfotografie en het smal- filmen gehouden. In de nacht van 19 op 20 maart is in het Diaconessenhuis alhier, in de ouderdom van 83 jaar overleden de heer H. J. Bou man. Aanvankelijk diende de heer Bouman als fourier bij het vierde regiment infante rie te Leiden. Na zijn pasportering in 1895, kwam hij aLs boekhouder in dienst bij de toenmaals bekende firma Karthaus op de Grote Markt, om spoedig daarna in ge meentedienst te treden als armenopzichter. Als zodanig was hij hoofd van het gemeen telijk bureau voor de armenzorg in het Pro veniershuis. Hij heeft in deze functie de eerste werkloosheid in 1922 meegemaakt. Enige jaren later verliet de heer Bouman om gezondheidsredenen de gemeentelijke dienst. Hij was op 1 juli 1896 toegetreden als lid der afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oudonderofficieren. In mei 1900 werd hij gekozen als secretaris dezer afdeling, in juni 1906 tot ondervoor zitter en in 1909 tot voorzitter. Deze laatste functie bekleedde de heer Bouman tot april 1951, waarna hij als ere lid in het bestuur opgenomen bleef. Sinds de opening van het afdelingsgebouw „Ge neraal van Merlen" in de Schouwtjeslaan, op 31 augustus 1909, door wijlen Prins Hendrik, is de heer Bouman beheerder van dit gebouw geweest. Zijn vele verdiensten voor bond en afde ling zijn beloond geworden met de onder scheidingen: lid van verdienste van de af deling en de bond, het kruis van verdienste eerste klas van de bond en het kruis van verdienste in zilver van het Franse natio nale verbond van onderofficieren. Ook van de afdelingsschietvereniging „Generaal van Merlen" was de heer Bou man vele jaren voorzitter en erelid. De teraardebestelling zal plaats vinden op vrijdag 23 maart op de begraafplaats „Westerveld", na aankomst van trein 12.02 uur. Op woensdagavond 28 maart zal de nieuwe damkampioen van Nederland, Wim de Jong. gehuldigd worden in het clublokaal van „Het Oosten", Bernard Zweersstraat 2 in Haarlem. Tevens zal dan de huldiging plaats vinden van het 1ste tiental van „Het Oosten" in ver band me het behalen van het eerste klasse clubkampioenschap. Na afloop geeft de heer De Jong een causerie over het damspel met toelichting van partij-fragmenten uit het afgelopen toernooi om het kampioenschap van Nederland. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dealer voor Haarlem: Dealer voor Heemstede: Fa. A. OUDEMNS, Lange Herenvest 18-14, Tel. 15921 - 21912 Fa. C. 2. BROUWERS, Zandvoortselaan 151, Tel. 02500 - 27645 Dinsdag 3 april des avonds omstreeks half acht wordt in Haarlem de actie „Een Heitje voor een Karweitje" die lande lijk van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 april gehouden zal worden door de vier Padvinders- en padvindstersorganisaties ingezet op de Grote Markt. Daar zal wet houder D. J. A. Geluk, die tevens lid is van de plaatselijke commissie van de NPV, geflankeerd door de districtsbands Haar lem van de VKJB en de NPV het sein geven orn „Loutje" te gaan schoonmaken, waarmee de actie in Haarlem wordt be gonnen. In de woensdagmorgen voortgezette verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn Gedeputeerde Staten ge machtigd het krediet voor het uitvoeren van werken in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort aan te vullen met f418.700 en de kredieten voor het doen uitvoeren van werken en de bouw van een nieuw paviljoen in het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum met f450.000 en f 112.000. Naar aanleiding van het verslag van Ge deputeerde Staten betreffende de zeewe ringen van het vaste land van Noordhol land vroeg de heer Lanser (Comm.) het college steeds aandacht te blijven besteden aan de zeeweringen. De heer B. de Vries (Arbeid) zeide onder de indruk te zijn van het grote pro gramma, dat de provincie ten aanzien van de zeeweringen zal uitvoeren. Over het geen tot stand gekomen is nabij Camper duin is spreker niet geheel bevredigd. In dien er een zware storm komt, dan is het niet uitgesloten, dat het water de duinen zal aantasten. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Blaauboer (VVD) deelde mee, dat er sedert 1953 reeds een miljoen gulden uit gegeven is voor herstel en verbetering van de kustverdediging in de provincie. Het is bekend, dat er zwakke plekken zijn, maar het college is tevreden over hetgeen reeds tot stand is gekomen. Bij Camperduin is ook gewerkt en spreker heeft het vermoe den. dat de toestand niet ongunstig te noe men is. Het verslag werd voor kennisgeving aan genomen. HEERLEN (ANP) De Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, aan gesloten bij het N.V.V., heeft naar aanlei ding van de regeringsbeslissing, waarbij de mogelijkheid wordt geopend de werkne mers te doen delen in de gestegen wel vaart, een aantal voorstellen bij de mijn- industrieraad ingediend. De bond stelt voor een uitkering ineens te verstrekken van 3 percent van het jaar loon over 1955. Voor 1956 stelt de bond voor verhoging van de vakantietoeslag tot 4 percent van het jaarloon, verhoging van de lonen van de bovengrondse tweede en derde vakgroeparbeiders met 6 percent, verhoging van de lonen van de onder grondse arbeiders, de bovengrondse eerste vakgroeparbeiders, het toezichthoudend personeel en bazen met 4 percent, en ver hoging van de salarissen van aspirant-be ambten en beambten met 4 percent. In april zal met de uitwisseling van televisieprogramma's met België een begin gemaakt worden. Dit was tot nu toe niet mogelijk als gevolg van een meningsver schil tussen de Nederlandse Televisiestich ting en de vakbonden van artiesten en musici over de honorering van de laatsten. Sedert enige tijd is onder leiding van de directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, in zijn functie van voorzitter van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgisch cultureel akkoord, overleg gevoerd tussen de stichting en de vakbonden. Dit had in zoverre resultaat, dat men besloten heeft tot een proef van vier maanden. De Nederlandse kijkers zullen in de maanden april tot augustus een aantal Belgische programma's kunnen zien. Het NIR zal daartegenover Nederlandse uit zendingen relayeren. Na afloop van deze proeftijd zullen stichting en vakbonden nogmaals om de tafel gaan zitten om naar aanleiding van de resultaten en ervaringen van de proef tot een definitief akkoord te komen. ADVERTENTIE Graag geschonken..., met smaak A gedronken 'n Moscalel Zoete, rode Kaapse wijn, waarvan Uw gasten evenveel zullen genieten.als Uzelf. Geïmporteerd" door OUD-Hurkm HAARLEM 21 maart 1956 ONDERTROUWD: 21 mrt, G. G. Kol en Th. G. M. van Noort; M. G. Schouten en G. C. Joosten; L. A. Polfliet en C. A. Nieuwen- huis; P. de Leeuw en J. A. van Laviere; P. Tervoort en J. A. C .M. Brouwer; A. J. Juffermans en E. Hessling; B. F. Logtenberg en E. Touw; A. A. Smit en A. M. Chr. Cas teren van Cattenburch; J. M. Sepers en A. J. de Vries; S. M. A .van Gennip en J. M. Ver- nout; H. Chr. A. van den Broek en E. E. Stroosma; P. H. de Koninck en C. M. van Honschoten; G. Vellekoop en J. Woortman; J. J. Visser en H. K. Beurskens; K. van Za- delhoff en J. Hangjas; R. J. van der Zijden en A. K. Vreugdenhil; F. W. Meeuwes en J. M. Harren; G. N. J. Deen en J. Winkelman. GEHUWD: 21 mrt. J. M. M. Blok en A. M. A. Vollaerts; P. J. Kopen en G. van den Berg: W. J. Moorman en L. Geutskens; A. Sijtsema en M. Wieser; P. Smit en J. M. Passchier; K. Dijt en M. M. Th. Schoonebeek; G. L. P. van Niekerk en J. M. Loerakker; J. L. Vermeijs en J. W. M. Paap; H. P, M. Rooze en R. M. C. Gransjean; W. van Gooi en J. P. Smit; K. Schoon en A. Hooglugt; P. Rietdijk en J. H. van Duiven boden; C. J. W. Spaaij en M. R. A Beltzer; A. J. Knipmeiier en J. M. Varen horst; G. Oudshoorn en W. Smit; J. Roosen en M. van der Horst; C. Blansjaar en D. Kruijer; K. Kleijn en J. A. Tromp; T. van Slooten en F. Roelofse. BEVALLEN van een zoon: 18 mrt. G. C. K. Vink—van Geijlswijk: 20 mrt, K. M. Tromp Snoek; A. C. MentjoxBesseling; C. M. J. Strengersvan Westenbrugge; A. M. Vee- nangsHeemskerk; F. J. Scholtensvan den Haak. BEVALLEN van een dochter: 20 mrt, J. E. StevensRoest; G. J. de RuigVaars; C. E. van RoodenImanse; A. C. M. Spoelstra Duiven; C. G. van der WijdenVerver. OVERLEDEN: 18 mrt. C. E. M. van der DussenVerhaart, 78 j„ Maerten van Heems kerkstraat; 19 mrt. J. van der Zwaard, 75 j., Kamperlaan; D. HoekstraVisser. 73 j., Ha- zepaterslaan: P. M. C. Kremers. 72 j., War moesstraat; M. C. H. van El—Bartels, 89 j Schotersingel; 20 mrt, H. J. Bouman, 83 j., Schouwtjeslaan; G. E. de WaalBeijerinck, 65 j., Amsterdamstraat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. C. Hoenderdosvan Eerden, z I. M. E. v. d. WerffKoster, d.; H. P. A. Hugen—Peters, z. ONDERTROUWD: B. P. Jetses en M. van Bremen; J. Weintré en A. Mayes; C. J. Sastra en G. E. Maatkamp; E. Bloemer en C. W. C. Post; L. A. Bergman en J. M. Th. Portanger. GEHUWD: A. Remken en P. E. van Vliet; C. W. van Schaik en A. Th. Kroon; H. W. van Welij en M. H. Timmerman; W. J. Dijk- mans en M. J. Dekker. OVERLEDEN: Wed. du Quesne v. Bru- chem—Müssig; Wed. C. A. SernéRoest. 67 j.; K. Snijder, 81 j.; W. D. van der Spek, 83 j. LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK meer ruimte voor gemakkelijk stoppen Een melange van 16 edele tabakken. in deze patent-tabakszak Zoals men weet hebben de organisaties van sigarenwinkeliers te Haarlem onlangs een enquête gehouden onder hun leden, teneinde een beeld te krijgen van de wensen en verlangens der winkeliers met betrek king tot de automaten-kwestie en de door sommigen voorgestane wijzinging van de plaatselijke bepalingen van de winkelslui tingswet voor deze branche van detaillis ten. De uitslag van deze enquête is thans be kend gemaakt. Op de belangrijkste vraag: Bent u voor of tegen het ingebruiknemen van sigaren- en/of sigarettenautomaten kwamen de volgende antwoorden binnen: Vóór automaten totaal 10 winkeliers (waar van drie in het centrum en 7 in het overige deel van Haarlem); tegen 85 winkeliers (centrum 20, rest van Haarlem 65). Bij de motivering van hun stem voer den de voorstanders o.m. aan dat auto maten een grotere omzet kunnen bewerk stelligen. Anderen zagen de automaten als een tegenwicht tegen de avond-(en dins dagmiddag) verkoop van rookartikelen in cafés en in de stationshal. „Uitgestorven stad" De tegenstanders menen onder andere, dat twaalf verkoopuren per dag lang ge noeg is en dat er zeer veel geld in de auto maten geïnvesteerd zou moeten worden, hetgeen vooral voor kleine zaken een groot bezwaar is.. Als de automaat toegestaan zou worden, zo zeggen anderen, moeten de winkeliers uat concurrentie-overwegin- gen meedoen met het gevolg dat er "voor hen en hun gezinnen geen vrije tijd meer overblijft, zelfs niet op de zondag, omdat de automaatbezitter ook dan zou moeten thuisblijven voor het verschaffen van wis selgeld aan de klanten. Velen zijn voorts van opinie, dat automaten geen enkel nut heb ben in een na zeven uur 's avonds „uitge storven stad" als Haarlem, en dat slechts zeer weinige winkeliers er winst mee zullen kunnen maken. Een vraag van de enquête luidde: Bent U op dinsdagmiddag liever ge opend of gesloten? Zevenentwintig si garenwinkeliers (waarvan 13 in het centrum) antwoordden, dat zij hun zaken liever ook dinsdagsmiddags open willen houden; 68 anderenwaarvan 58 in het centrum) voelen meer voor bestendiging van de huidige toestand. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tot arts mevrouw J. L. PijmanVan Ruijven, mevrouw G. van Goor—Lambo, mej. C. H. Zwaan en de heren F. C. de Waal, H. S. Lie, S. G. Looijen, L. Knook, H. de Rui ter, J. Waage, Lie Kim San, G. van Maurik, J. H. Horbeek en H. C. Brinkert, allen te Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte: mej. I. Horn en de heren H. W. J. Blijboom, J. Holtzman, Siem Oen Djoen, L. J. van der Me ij, P. A. A. Kijok, Kho Khik Soen. W. J. Hoek en J. M. de Graaf, allen te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen schei kunde de heren J. O. O. Hoeke, Haarlem; A. J. C. Hoeve, Amsterdam en P. Koster, Leeuwarden. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde mej. A. B. de Miranda, Amsterdam en met lof de heer R. Pfeijffers, Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen biologie mej. A. J. Boterenbrood te Leiden en de heren J. L. Verhoeks, J. Red- dingi"s P. Fuchs te Leiden en C. Groot te Amsterdam; doctoraal examen chemie: de heren W. C .E. Koek te Den Haag en J. A. van der Linden te Voorschoten; doctoraal examen geologie de heer K. Ismet te Lei den; doctoraal examen natuurkunde de heer E. W. Dijkstra te Leiden; doctoraal examen wiskunde de heer H. A. M. T. Oedayraysing Varma te Leiden; doctoraal examen kunst geschiedenis mevrouw O. L. Bouma te Oegst- geest (cum laude). Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, de heer S. G. Rinsma, Kollum; de heer H. Hamminga, arts te Oude Pekela. De overige vragen betreffen de open stelling van de sigarenwinkels op bizondere dagen en uren. Vierenzeventig winkeliers menen dat hun zaken op zaterdag 5 mei (Bevrijdingsdag) 's avonds op de gewone tijd gesloten moeten worden, 21 anderen willen hun winkels die avond gaarne wat langer open houden. De laatste vraag was: „Indien de ver plichte winkelsluiting op dinsdagmiddag gehandhaafd blijft, moeten onze zaken dan met het oog op bezoekers van buiten Haar lem, toch geopend blijven op dinsdagmid dagen in: A. de bollentijd, B. de Sport week en C. het zomerse hoogseizoen?" De antwoorden daarop luidden: Centrum Overige deel HrL Totaal Ja- neen Ja neen Ja neen A 15 8 24 48 39 56 B 9 14 18 54 27 68 C 13 10 24 48 37 58 Van de winkeliers, die het enquête- for mulieren invulden, vinden er 65 (centrum 20) hun bestaan uitsluitend in hun winkel. Dertig anderen (centrum 3) hebben ook andere bronnen van inkomsten. De resultaten van deze enquête zijn aan het gemeentebestuur voorgelegd. Bij motie van mr. De Leeuw (P.v.d.A.) was het college van B. en W. tijdens de behandeling der begroting 1956 in de Haarlemse ge meenteraad uitgenodigd, een nieuw onder zoek te doen instellen naar de al of niet wenselijkheid van handhaving van het au- tomatenverbod. ADVERTENTIE dan prefereert de moderne man sportieve kleding. De sport-combinatie biedt een ideale (en toch geklede) oplossing. SPORTCOLBERTS «van zuiver wollen tweeds in moderne dessins van 34— tot 79.—. Vlotte SPORTPANTALONS van voor treffelijk kamgaren in alle moderne tinten van 26.90 tot 52.50. Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 16045 DJAKARTA (ANP) In Libung, in het gebied Makassar (zuid-Celebes) heeft een hevig gevecht gewoed tussen een ben de van vijfhonderd man en een militaire eenheid, bestaande uit 21 man. Achttien militairen werden gedood, een wordt ver mist en twee werden gewond. De opstan delingen verloren vijftig man, aldus heeft het Indonesische militaire commando be kendgemaakt. Het lid van de Tweede Kamer, mr. A. B. Roosjen (A.R.) heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk gevraagd wat het doel is der verbouwingen, die op het ogenblik plaats hebben in het Rijksmuseum te Amsterdam? Hieraan heeft de heer Roosjen de vraag verbonden of de ministers van oordeel zijn, dat deze verbouwingen zo urgent genoemd moeten worden, dat het bij het bestaande woningtekort verantwoord was de daar voor noodzakelijke toestemming te ver lenen?

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13