ROME Door de Bank overgenomen schat kistpapier steeg tot f 240 miljoen Ondertunneling bij Pijlslaan, overbrugging bij Westergracht Schrijnende armoede wordt energiek aangepakt in Italië PAYOT Marie Bell als „Bérénice" Concessies van N.S. maakten plannen aanvaardbaar voor gemeen te Haarlem Amsterdamse Beurs HELDER'S i Weekstaat Nederlandsche Bank 13 Nieuwe opzet van spoowegkruisingen: Staten Bolwerk opnieuw voor verkeer afgesloten Verlichting niet in orde Nieuwe straatnamen in Haarlem-West Ken jaar geëist wegens poging tot doodslag W. M. A. Anten veertig jaar hij Heringa De groeiende Amerikaanse chemische Industrie In een certificaat Chemical Fund CHEMICAL FUND INC. Op Palmpasen optocht van kinderen in Haarlem-Noord Wilhelminastraat-Oost een nacht zonder water Uitspraken rechtbank Dr. Schiphorst sprak voor Europese Federalisten: Uit Helder's verpakte reuze-ksuze van een biscuit je geniet je! Controle op kloppen van kleden Luister naar Madame Doet. „Musicorda" zette jubileum goed in Amerikaanse universiteiten berispt DONDERDAG 22 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoals kort geleden in de Haarlemse ge meenteraad reeds werd medegedeeld, is er van de zijde der Nederlandse Spoorwegen cen oplossing voor de kwestie van de ondertunneling van de spoorbaan bij de pijlslaan en de YVestergracht voorgesteld, die heel wat meer perspectief biedt, dan er tot dusver voor de gemeente Haarlem in deze zaak zat. En wel met name, doordat het aantal woningen, dat eraan ten offer 20U moeten vallen, hierdoor werd vermin derd van 80 tot omstreeks 15. De grote moeilijkheid bij dit alles was de handhaving van het goederenstation tussen de Pijlslaan en de Westergracht, waarin de N.S. onverbiddelijk bleven. Omdat het van beide zijden toegankelijk diende te blijven, kon er van ophoging geen sprake zijn en moesten dus de beide niet-niveau- kruisingen tunnels worden inplaats van viaducten. En de aanleg daarvan zou on vermijdelijk gepaard zijn gegaan met een gevoelig verlies van het huizenbezit, dat de gemeente niet kon aanvaarden. Er kwam een impasse in de onderhandelingen, want cp deze wijze viel er met de gemeente ook n;et meer te praten, tenzij de N.S. conces sies zouden doen. En gelukkig hebben de Spoorwegen daar in het verlossende woord gesproken, zodat er thans wat de technische kant van het probleem aangaat overeenstemming be staat. De N.S. die aanvankelijk meenden dat de gemeente het verlies aan huizen wat had overdreven, moesten dit bezwaar, na het grondig onderzocht te hebben, volledig onderschrijven. Concessies De concessies, die de N.S. toen gedaan hebben, waren mede mogelijk geworden door haar reeds bestaande plannen voor haar emplacement in Watergraafsmeer, waarmee het goederenstation bewesten Haarlem één geheel vormt. De gewijzigde toestand bij Watergraafs meer zal een beperking van de mogelijk heden van het Haarlemse goederenstation mogelijk maken, zodat de N.S. hun eis lieten vallen, dat dit aan beide zijden toe gankelijk zou zijn. Alleen de toegankelijk heid aan de Pijlslaan diende gehandhaafd te blijven, maar voor de Westergracht werd ervan afgezien, zodat de baan daar omhoog kan. Dft betekent dus, dat er aan weerszijden van het goederenstation twee niet-niveau- kruisingen van verschillende aard komen: voor de Pijlslaan wordt het een tunnel, want de weg gaat omlaag en de baan blijft op dezelfde hoogte en voor de Westergracht wordt het een viaduct, want de baan gaat ADVERTENTIE EXCLUSIEVE TOURINGCARREIS 17 dagen. Vertrek 13 april. 575.geheel verzorgd. Uitstekende hotels. Nog enige plaatsen. JVachtverbod in Rozenstraat Het Staten Bolwerk te Haarlem wordt opnieuw verbeterd en de werkzaamheden zullen enkele weken in beslag nemen. Bij het gebouw van de Raad van Arbeid wordt de weg verbreed. Het verkeer zal in die periode worden omgelegd. Veel verkeer wordt verwacht in de Ro zenstraat. Daarom is een tijdelijk wacht- verbod ingesteld. De directie van de NZH heeft besloten tijdelijk wijziging te brengen in de route van de buslijnen 3, 4 en 8. In westelijke richting rijden de bussen door de Rozen straat naar de brug (waar een halte is) na bij hét viaduct Staten Bolwerk. Op de te rugreis wordt gereden langs de Schoter singel. Een halte is ingesteld bij de Maer- ten van Heemskerkstraat. Toen het Sta ten Bolwerk vorig jaar was opgebroken reden de autobussen voor het station via het Kenaupark en de Parklaan. Daar een grote omweg genomen moest worden heeft men besloten een kortere route te kiezen, die parallel loopt aan het Staten Bolwerk. In de loop van woensdag heeft de Haar lemse politie 117 processen-verbaal opge maakt tegen overtreders van verkeers- voorschriften. In het bijzonder is gister avond controle uitgeoefend op de verlich ting van auto's en fietsen. Enkele nieuwe of nog aan te leggen straten in de omgeving van de St. Bavo- basiliek aan de Leidsevaart hebben thans bij besluit van burgemeester en wethouders namen gekregen. Het zijn de geprojecteerde doortrekki: g van het Emmaplein naar de Jan Stuyts' aat- Van Oosten de Bruyn- straat, die .'oneens Jan Stuytstraat gaat heten, he' n:euwe plein dat omvat wordt door de d're b'okjes in aanbouw zijnde woningen -u bejaarden op het vroegere grasveld y de hoofdingang van de St. Bavo, da: naam krijgt van Bisschop Bottemanne Hein (naar Caspar Martinus Bottemanne. van 1883 tot 1903 bisschop van Haarlem) en de nieuwe straat ten noorden van ditzelfde complex huizen parallel aan de Westergracht die thans Jos. Cuypersstraat gedoopt is De huidige Jos Cuy persstraat die dwars op de in aanleg zijnde nieuwe idem staat wordt gedegradeerd tot Jos. Cuyperspad. daar omhoog cn de weg blijft vrijwel op dezelfde hoogte. Daardoor zal het aantal huizen, dat er op deze plaats aan ten offer moet vallen, vermoedelijk tot acht beperkt kunnen worden. Hierbij hebben de Spoorwegen nog een belangrijke concessie gedaan: voor dit via duct is afgezien van een „betonbed" voor de rails, dat bij dergelijke kunstwerken bijzonder goed voldoet, maar dat hier een doorrijhoogte-verlies van ongeveer 70 cen timeter zou veroorzaken, zodat de weg toch verlaagd zou moeten worden. Inplaats daarvan hebben de N.S. in dit geval genoegen genomen met een gewone stalen constructie van de overbrugging, die zij ook reeds voor de kruising bij Heem sledeAerdenhout hebben gekozen. Dit viaduct komt zuidelijker dan de huidige spoorwegovergang, want de Westergracht is gedoemd te verdwijnen en plaats te maken voor de verkeersweg, die onder dit viaduct zal doorvoeren. De financiering is een kwestie van rijk eri gemeente. Zodra de zaak geregeld is, zijn de spoorwegen bereid het werk te doen beginnen. De Haarlemse rechtbank zette vanmor gen de zaak voort tegen een 26-jarige ar beider uit Zaandijk, tegen wie de officier van Justitie in september van het vorig jaar wegens poging tot doodslag "drie jaar gevangenisstraf had geëist. De verdachte zou in maart en juli van 1955 getracht heb ben zijn echtgenote, die hem dikwijls terg de, de keel dicht te knijpen. De rechtbank meende destijds, dat de verdachte aan een psychiatrisch onderzoek moest worden on derworpen. Naar aanleiding van dit rapport, dat in middels is uitgebracht, verklaarde de offi cier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, dat hij de verdachte thans meer wilde zien als een patiënt en hij bracht zijn eis daar mee dan ook in overeenstemming: een jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbe schikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. Tijdens de zitting verklaarde het echt paar de goede verstandhouding in het hu welijk te willen herstellen. De rechtbank zal uitspraak doen op 5 april. Op 24 maart zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer W. M. A. Anten chef van de afdeling bliksembeveiliging, in dienst trad van de N.V. Heringa en Wuthrich te Haarlem. Zaterdagmiddag zullen de vele relaties van de jubilaris in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haar lem de gelegenheid krijgen om hun geluk wensen aan te bieden. ADVERTENTIE Ten kantore van de firma D.W. Brand, Keizersgracht 2'5, Amsterdam is het jaarv ra lag over 1955 in de Nederlandse taal verkrijgbaar. De waarde van de Nederlandse certificaten welkeop 19 maart 1952 ter beurze van Amsterdam geïntroduceerd werden, steeg van f. 460,75 per certificaat van 10 aandelen tot f. 703,- thans. De Nederlandse houder ontving in die periode in Nederland aan dividend uit lopende inkomsten en gerealiseerde kapitaalwinsten in totaal f. 105,74, zodat het gemiddelde rendement voor de houder die op 19 maart 1952 een certificaat heeft gekocht 5,7 °'o bedraagt. in 1955 heeft het CHEMICAL FUND INC. uitgekeerd een dividend van 0,99, op basis waarvan bij de huidige koers van S 18'" of f. 703,- per certi ficaat van 10 aandelen het rende ment bedraagt: 5°'o. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin stelt zich voor op zondag 25 maart Palmpaas-optochten met de kin deren van de diverse speeltuinen te hou den. De kinderen van de speeltuin „Noor dervreugd" verzamelen z^ch om 1 uur op. de speeltuin aan de Ambachtstraat en ver trekken om half twee, voorafgegaan door de muziekvereniging „Soli Deo Gloria" voor het maken van een route door Haar lem-Noord. Men gaat via Rijksstraatweg, Jan Gijzenkade, Eemstraat, Rijksstraatweg, Hudsonstraat, Timorstraat, Zaanenstraat. Zaanenlaan, Middenweg, Van Nesstraat, Van Wickevoort Crommelinstraat weer te rug naar de speeltuin in de Ambachtstraat. Om halfelf gisteravond zagen voorbij gangers in de Wilhelminastraat hoek Alexanderstraat grote golven water uit het trottoir opwellen en zich een weg banen naar de gootputten, die deze plotselinge invasie maar nauwelijks konden verwer ken. Een politieagent werd gewaarschuwd, die op zijn beurt de technisch dienst van het gemeente waterbedrijf alarmeerde. Nauwelijks tien minuten later was een auto van deze dienst, bemand met vier werklieden en een opzichter reeds ter plaatse, wie voorshands niets anders te doen stond dan de toevoer van de hoofd leidingen af te sluiten. Het gevolg daar van was, dat de bewoners van alle panden aan de oostzijde van de Wilhelminastraat van het Wilsonplein tot aan de Raaks van leidingwater verstoken waren. Di verse van deze bewoners onder andere een aantal artsen, zijn door de opzichter nog van dit tijdelijk ongerief op de hoogte gesteld, terwijl de werklieden begonnen met het openbreken van de straat om het lek op te sporen. Een breuk in een hulp stuk nabij een afsluiter bleek de oorzaak van de overstroming te zijn, maar de werkploeg is toch vrijwel de gehele nacht in touw geweest om het euvel te herstel len. Vanochtend om half zes was de zaak gerepareerd en kon de Wilhelminastraat- oost weer deelnemen aan de waterhuishou ding. 3-3'/,% NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98'Vis 99% 327% 319% 272% 480 345 349 344% 212% 371 29S 722% 703 116 206 203 290 137% 144% 248 223 225% 238 85% 166% ,60% 49 81 45 Openings koersen 99"/i, 99% 322% 319 273 314 475 345 348 342 2121 367 300 715 694 117 206 202 290 137 144 248 223 225 I 238 83 162% 58 47% 79% 44% De Haarlemse rechtbank heeft een twee- entwintigjarige opticien uit Amsterdam wegens mishandeling een geldboete van 40. subsidiair negen dagen hechtenis op gelegd. De eis was een gevangenisstraf van een week. In de late avond van 2 juli was op de Sloterbrug in het zuidelijk deel van Haarlemmermeer een vechtpartij ontstaan tussen twee" echtparen uit Amsterdam en een zevenen dertigjarige machinehandelaar ui' Badhoevedorp, diens vrouw en de opti cien. De machinehandelaar vroeg van zijn auto uit in het Engels de weg naar Hoofd dorp. Toen de Amsterdammers begrepen, dat zij geplaagd werden, volgden een scheld- en een vechtpartij. De machinehan delaar was reeds wegens mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Interlocutoir vonnis deed de rechtbank in de zaak tegen een achtendertigjarige administrateur uit Aalsmeer, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens ver duistering van 4600. De rechtbank be paalde, dat een voorlichtingsrapport zal v/orden uitgebracht en beval de onmid dellijke gevangenneming van verdachte. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De Aalsmeerder vervalste betalingsopdrachten, die zijn werkgever de bank verstrekte voor zijn salariëring voor hem bestemd waren. Was op een betalingsopdracht een bedrag van 57 ingevuld, dan zette hij, nadat het door zijn patroon getekend was, een 5 voor het bedrag, waardoor op zijn rekening 557 overgeschreven werd. In Italië wonen 11 1/2 miljoen gezinnen. Hiervan leven ongeveer 11 1/2 percent in een staat van onvoorstelbare armoede en een even groot percentage zonder meer in armoede. Maar een armoede, die toch altijd nog heel wat erger is dan wat wij hier in Nederland daaronder verstaan. Van de beroepsbevolking in Italië is 10 per cent altijd werkloos en hetzelfde percentage werkt af en toe, maar kan van de opbrengst hiervan hun gezinnen niet onderhouden. Deze en andere, even aangrijpende bij zonderheden, zijn bekend gemaakt in een rapport van een Italiaanse parlementaire enquête-commissie, die in 1951 in het leven geroepen is om het probleem van de ar moede in Italië te bestuderen en zij werden naar voren gebracht tijdens een lezing, die dr. J. B. M J. M. Schiphorst woensdag avond in restaurant Brinkman aan het Houtplein hield voor leden van de Be weging van Europese Federalisten. Dr. Schiphorst is Romeins correspondent van het dagblad „De Tijd" en hij is, beroeps halve, bekend met dit voor Italië zo bij zonder nijpende vraagstuk. Is dit probleem alleen voor Italië van belang, moeten wfj als Europeanen èn als mensen ons ook niet verantwoordelijk voelen voor deze achtergebleven, onder ontwikkelde gebieden in een land, dat toch eenmaal de bakermat van onze beschaving was? Deze vraagstelling beheerste het be toog van dr. Schiphorst en aan het slot meende hij op deze vraag een bevestigend antwoord te moeten geven. Dr. Schiphorst begon zijn lezing met het geven van een groot aantal statistische ge gevens over de armoede. Het merkwaar dige is dat deze geografisch gezien niet gelijkelijk over Italië verdeeld is. Behalve enkele „vergeten gebieden", die we bijna in elk beschaafd land aantreffen, is het grote gebied van de Italiaanse armoede in het zuiden van het land geconcentreerd. Oorzaken De oorzaken zijn gelegen in het grote bevolkingsoverschot, het teruglopen, door allerlei oorzaken, van de emigratie, de grote werkloosheid èn het probleem van de landbouw. Honderd jaar geleden, bij de eenwording van Italië, was het zuiden nog geen achtergebleven gebied. Er waren toen landbouw, enige industrie, mijnbouw en ook het bankwezen bloeide er. De industrie kon het op de duur echter niet opnemen tegen de meer geavanceerde industrieën in Noord-Italië en daarbij kwam dat in 1870 de kerkelijke en koninklijke domeinen en landerijen verkocht werden aan de Napoli- taanse burgerij. De opbrengst hiervan stak de regering in Rome weer inde in dustrie van het noorden. De nieuwe eige naars waren eerder handelsmensen dan agrariërs en zij lieten het bestuur van de nieuw verworven landgoederen over aan rentmeesters, die van hun positie misbruik maakten door de pachters uit te zuigen Gevolgen De gevolgen van dit grootgrondbezit op de psyche van de bewoners waren funest door de grote macht van de landbezitters in een kleine gemeenschap zijn de boeren tot een slaafse, onderworpen mentaliteit gekomen, die weer ongunstig terugwerkt op hun initiatief en ondernemingslust. Zij verliezen elk begrip van verantwoordelijk heid voor, hun medemensen, behalv» voor hun eigen familie. Politiek zijn zij ook niet rijp: zij stemmen als - hun meester doet: conservatief en monarchistisch. Het merkwaardige nu is. dat zodra een gebied is „opengebroken" en de mensen tot enige welvaart komen, 'zij communistisch gaan stemmen. Maatregelen tot verbetering Om tot verbetering van deze schrijnende toestanden te komen, heeft de Italiaanse regering een 12-jaren-plan ontworpen, dat voorziet in een geweldige ontwikkeling van de landbouw. Parallel hiermee lopen de maatregelen tot onteigening van de grote landgoederen: de landhervorming. Het gehele zuiden is onder het beheer gekomen van een comité van ministers, genaamd „Fonds van het zuiden" Met de ontwikkeling van de landbouw gaat ge paard een enorm programma van dorpen en wegenaanleg, watervoorziening, electri- citeitsvoorziening en mechanisatie van de landbouwmethoden. Het gehele project omvat een 10 miljoen hectaren grond. Dit alles doet Italië zelf. Wat kan nu de rest van de wereld doen om deze en andere achtergebleven gebieden te helpen ont wikkelen? Dr. Schiphorst zag dit als een Europese verantwoordelijkheid. Nodig zou zijn een Europese Herstel- bank, als filiaal van de Wereldbank, om ADVERTENTIE „o I Gaf de verkorte balans van de Nederland sche Bank per 12 maart een daling te zien van de post schatkistpapier door de Cen trale Bank overgenomen van de staat, de weekstaat per 19 maart meldt een aanzien lijke stijging van deze post. De vorige week was het schatkistpapier met bijna f 22 mil joen gedaald tot f 195.8 miljoen, doch deze week is deze post met ruim f 45 miljoen gestegen tot f 240 miljoen. De Nederland sche Bank tekent hierbij aan, dat deze stij ging haar verklaring vindt in het feit dat de band, ter aanvulling van haar open markt-portefeuille, en mede met het oog op aflossingen, door de Staat op haar vlot tende schuld verricht, in de afgelopen week een bedrag aan schatkistpapier van de Staat heeft overgenomen. Naar bekend heeft de agent van het ministerie van Financiën sinds 15 maart de afgifte van schatkistpapier hervat. Uit de gegevens van het ministerie van Finan ciën blijkt, dat de schatkist-promessen in het binnenland rie vorige week zijn geste gen van f 207.fi miljoen tot f218.2 miljoen en de schatkistbiljetten zijn vermeerderd van circa f 2.920 miljoen tot f 2.936 miljoen. Er is -dus voor een bedrag van circa f 26.5 miljoen aan promessen en biljetten door de kredietinstellingen gekocht. Een en an der had tot gevolg, dat het rijk zijn tegoed met f78 miljoen kon vergroten tot f 356 miljoen. De vorige week bedroeg het te goed van de schatkist slechts f279 miljoen, een laagtepunt voor 1956. De bankbiljettencirculatie geeft opnieuw een contractie te ?ien. De chartale geld- hoeveelheid is van f 3.803 miljoen inge krompen tot f 3.777 miljoen. Dit bedrag is waarschijnlijk grotendeels ten goede ge komen aan de kredietinstellingen. Niette min geeft het tegoed van de handelsbanken een daling te zien van f 578 miljoen tot f551 miljoen. Eensdeels hebben de banken zoals gemeld voor circa f26.5 miljoen aan schatkistpapier gekocht, anderdeels heb ben er geldonttrekkingen bij deze instellin gen plaatsgevonden uit hoofde van beta lingen in vreemde valuta. De netto devie zenreserve is mei f 15 miljoen verminde d to! f 1.415 miljoen De goudvoorraad bleef onveranderd. voor de financiering zorg te dragen. De regeringen van de Europese landen zou den moeten deelnemen en de geïnvesteer de bedragen moeten kunnen garanderen. Dr. Schiphorst eindigde zijn betoog met de klemmende vraag: „Zal Europa dit pro bleem kunnen oplossen?" Met het oog op de gewenste Europese integratie en solidariteit hoopte hij innig van wel. Er werden na afloop nog enige vragen gesteld, waarna mr. C. C. van Helsdingen, die de spreker ook had ingeleid, dr. Schip horst bedankte voor zijn komst en de interessante voordracht, die daar het ge volg van was. Bij de Haarlemse politie zijn klachten binnengekomen over het kloppen van kleedjes en dergelijke uit geopende ramen. De klagers ondervonden hinder. Naar aanleiding hiervan zal de politie de bepa ling in de algemene politieverordening, waarin het verboden is, buiten de uren zes en acht, negen en tien en tweeëntwinting en drieëntwintig uur, kleedjes te kloppen, naleven en tegen overtreders proces-ver baal opmaken. ADVERTENTIE Het moderne euvel van een droge huid blijkt bij vrouwen van alle leeftijden steeds meer toe te nemen. Ten ein de de lelijke gevolgen ervan te voorkomen, kan men niet spoedig genoeg zijn maatrege len nemen. Mijn weldadige, gevitamineerde CRÈME NUTRICIA (op basis van de vita minen A en F) hergeeft de huid de vethou- dende elementen die zij reeds lang heeft ontbeerd en gaat de rimpelvorming tegen. De crème moet elke avond worden aange bracht en u dient deze via mijn gelaatsoefe ningen (zie mijn boekje!), die de spieren ver sterken en de huid soepel maken, diep in het huidweefsel te laten dringen. Gebruikt u als poederbasis mijn CRÈME NUTRICIA TEINTÉE, eveneens gevitamineerd, de enige foundation voor uw make-up. die geen enkel gevaar voor het uitdrogen van de huid op levert. Alle Dr. N. G. PAYOT schoonheidsprepara ten verkrijgbaar bij: PARFUMERIE Grote Houtstraat 128 Telefoon 20536 Onder bescherming van de Franse am bassadeur en onder auspiciën van de Al liance Frangaise werd woensdagavond in de. Amsterdamse .Stadsschouwburg door de „Compagnie Marie Bell" een voorstel ling van het treurspel „Bérénice" van Jean Racine gegeven, Waarvoor vrij veel be langstelling bestond. De korte tournée door ons land is georganiseerd door het Neder lands Centrum van het Internationaal Theater Instituut, dat zich ten doel stelt in ieder toneelseizoen ten minste één op voering in elk der drie bekendste Europese talen in Amsterdam. Den Haag en Rotter dam. maar zo mogelijk ook in andere ste den. te introduceren. In 1956/1957 worden verwacht: de Edinburgh Festival Company met twee stukken ter herdenking van de honderd jaar geleden geboren schrijver George Bernard Shaw, daarna het ensem ble van Madeleine Renaud en Jean Louis Rarrault met „Le Misanthrope" van Mo lière en „Occupe-toi d'Amélie" van Fey- deau en tenslotte hel Schauspielhaus Zü- rich met „Iphigenie auf Tauris" van Gnethe. Waarschijnlijk heeft niemand zich bij het zien van de opvoering van „Bérénice" aan een gevoel van teleurstelling kunnen ont trekken. vooral, omdat de vertolking van de titelrol beneden dé verwachtingen bleef. Maar toch moet men bijzonder dank baar zijn voor het genomen initiatief. De werken van Racine (1639-1699) laten zich immers eigenlijk niet vertalen. De schone vorm en de voorbeeldige taalbeheersing vormen wezenlijke elementen van het dra ma, zijn thans zelfs misschien nog de enige bestanddelen die ons aanspreken. Want hij mag dan in ziin voorwoord het ..plaire et toucher" als doel hebben gesteld, ge raakt. wordt men door de uitwerking van deze vrij larmoyante geschiedenis over keizer Titus van Rome. die om redenen van staatsbelang zijn liefdesbetrekkingen met de Palestijnse koningin Bérécine verbreekt, niet of nauwelijks. Rehagen kan men echter noa steeds scheppen in de bewogen decla matie van vaak prachtig gekozen woorden Zo komt men er toe „Bérécine" - een mar na ..Rritannicus" en zeven jaar voor .Phèdre" geschreven - voornamelijk le be schouwen als een gaaf kunstwerk van his torische waarde, interessant ook als voor bode van het burgerlijke treurspel En zo werd het ook gereproduceerd. „Heftigheid der hartstochten, schoonheid der gevoelens en sierlijkheid van uitdrukking" achtte Racine tezamen met een maximale graad van waarschijnlijkheid voor het op klas sieke leest geschoeide drama noodzakelijk Gehoorzaamheid aan de rede en gebonden heid aan de conventies, zowel artistieke als maatschappelijke, komen daar als onge noemde factoren bij. Men beseft dan ook, het stuk verstandelijk ontledend, de nood zaak van de uiterlijke vorm. Het was af gelopen met de geweldige, meeslepende passies in het theater, toen de mens in een volgend stadium der beschaving openlijk voor het geslachtsleven uitkwam. Voor zover men bij dit conflict van liefde en politieke plicht van een tragedie kan ge wagen. is het er een van onvervulbare be geerte. In zijn regie heeft Jean Louis Barrault getracht deze door dubbele conventies be paalde spanning tot uiting te laten komen door een zo groot mogelijke gelijkschake ling met de werkwijze van de dichter, die ondanks zijn neiging tot toegeven aan het pompeuze in eenvoud groot en doeltreffend kon zijn. Professor Johannes Tielrooy heeft de figuren van Racine vergeleken met standbeelden, die men ook ineens ziet Terecht was er dan ook een vrij statische mise-en-scène. waardoor alle concentratie op de innerlijke beweging gericht kon wor den. Aan de innerlijke waarheid kon men bij het optreden van Marie Bell. die ook teveel toegaf aan het precieuze en senti mentele echter amper geloven. Deze rol is irderdaad moeilijk te bezetten, wanl het is de vraag of men van een jongere ac trice de noodzakelijke gerijptheid van ta lent kan verwachten René Arrieu won als de gekwelde Antio- ehus. de meest menselijke figuur, gemak kelijk de sympathie van de zaal. Jean Chevrier liet zich waarderen als een zeer versgevoelig voordrachtkunstenaar met een nobele allure. In de bijrollen wisten William Sabatier en Marcel Tristani als de „vertrouwensmannen" zich te onderschei den. Het waren geen wonderen van toneel- speelkunst die men te aanschouwen kreeg. Maar het was toch een nuttige ervaring om dit monumentale werk, met zijn vrou welijke geest in een mannelijke vorm, ver toond te zien volgens een traditie, die in ieder geval de grandeur heeft bewaard. Het door zijn imitatie van roodgevlamd marmer wat nadrukkelijk symbolische decor had best semist kunnen worden. Hel costuum van de titelheldin kon ik niet erg geslaagd vinden. Na de pauze werd „Cécile ou I'Ecole des Pères" van Jean Anouilh vertoond, de éénakter in de stijl van Molière en Mari- vaux, uitlopend op een pikante parodie, die ook op het repertoire van de Haagse Comedie staat. Vooral dank zij Alfred Adam als de met twee tongen sprekende Monsieur Orlas werd het een kostelijk divertissement, waaraan de toeschouwers een plezierige herinnering zullen bewaren. Heel mooi waren de costuums, door nie mand minder dan Jean-Denis Malclès ontworpen. Er werd met vaart en zwier komedie gespeeld - door Danièle Lebrun als de geraffineerd-onschuldige dochter, door Christiane Fabrega als de zakelijk- doelbewuste gouvernante en door Gilbert Edard als de onstuimig-amoureuze cheva lier - in de ware en thans als een dubbele verkwikking aandoende stijl. Het publiek reageerde uitbundig. DAVID KONING. De Haarlemse muziek- en toneelvereni ging „Musicorda" zal, zoals wij woensdag reeds meldden, donderdag 22 maart 1956 haar tweehonderste uitvoering geven sedert de oprichting in november 1948 Natuurlijk is ook voor de dirigent van Aeze vereniging, de heer A. Douwes deze tweehonderdste uitvoering bijzonder prettig, want de vereniging „Musicorda" heeft haar ontstaan immers te danken aan de heer Douwes, die enige jaren geleden op de ge dachten kwam om anderen zoveel mogelijk vreugde te schenken. De oprichter is hierin volkomen geslaagd en het is dan ook begrijpelijk dat de leden reeds bij de woensdagavond in gebouw Sint Bavo gehouden uitvoering voor de Ouden van dagen het feest op waardige wijze heb ben ingezet. Namens alle leden overhandigde mejuf frouw T. Bekker aan de heer Douwes een eetservies, terwijl de volle zaal de dirigent met een applaus dankte voor het gebodene in de loop der jaren. En dat het publiek ook deze uitvoering van „Musicorda" waardeerde bleek wel uit de reacties aan het einde van deze uitvoe ring, die besloten werd met de opvoering van de „Donaustroom"-show, waarin het publiek de prettige Weense operettemu ziek voorgeschoteld kreeg op een bijzondere wijze. De arrangeur van deze show was na tuurlijk dirigent Douwes en de wijze waar op hij deze muziek in operettevorm bracht, was voor allen zonder twijfel pakkend. Ook de zelf vervaardigde decors en costuums de den het prima, waardoor een goed slot verkregen werd. Niet alleen echter het programma na de pauze komt alle lof toe, want ook het eer ste gedeelte van het programma sloeg in. De groep muziek en zang begon haar optre den met diverse populaire wijsjes. De so listen op deze avond, de dames- Fabel, Vreekon, Mense en de heer Harmsen had den dan ook geen moeite de zaal in de juiste stemming te brengen. Ook het „Cocktailtrio" bestaande uit mej. Heuser en de heren Van der Vis en Wie- lart hadden met hun diverse goed geslaag de cowboy liedjes veel succes. Natuurlijk kwam ook de toneelgroep van de vereniging nog op de planken en de dames De Wit en Van Leeuwen boekten in samenwerkig met de heren Thoolen en Stavinga bijzonder veel succes met de klucht „de Behanger". Deze eerste feeste lijke uitvoering is zeker een groot succes geworden voor de jubilerende vereniging en het ziet er wel naar uit dat de vele ouden van dagen die vanavond in gebouw Sint Bavo en eveneens op woensdag 4 april nog de gasten zullen zijn bij de vereniging nog enkele gezellige uren tegoed hebben. Natuurlijk worden ook de donateurs en vrienden van de vereniging niet vergeten. Zaterdagavond komen zij aan de beurt in hotel-restaurant „De Leeuwerik" in de Kruisstraat en ook deze groep zal zeker te vreden huiswaarts keren. NEW YORK (Reuter) Een speciale commissie van de Amerikaanse vereniging van hoogleraren heeft geëist dat vijf uni versiteiten in de Verenigde Stater berispt zullen worden wegens „schending van de academische vrijheid en gezag". Deze uni versiteiten zouden leden van hun staf ont slagen hebben omdat zij zich beriepen op het „vijfde amendement" van de Grondwet toen zij voor een commissie van het Con gres gehoord werden, of omdat zij hun medewerking aan dergelijke commissies hadden geweigerd Onder het „f'f'h amend ment" mag een staatsburger weigeren tegen zichzelf te getuigen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15