KARPETTEN PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1Z1GER ZWITSAL Verkeer IJmuiden-Haarlem eind 1956 door 23 meter brede tunnel Fa. B. ENGELENBERG O Wereldnieuws Aannemersbedrijf N.V. Nelis ontwierp efficiënte werkmethode De radio geeft vrijdag Zoek ió liet zo TARSIS J 2 Tussen Hagelingerweg en van den Vondellaan OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Proeven met onbemand doelvliegtuig Prijsindex levensonderhoud steeg met één punt BUCKLEY'S MIXTURA Overdracht van het bevel der zeestrijdkrachten Tapijtfabriek ging failliet door knoeierijen van directeur Fries in de rechtszaal de nieuwste dessins in Perzisch en modern BOUCLé HAARVELOURS CASIMIR BESHIR Amerikaanse filmprijs voor „Marty" Ernest Borgine en Anna Magnani onderscheiden Nieuwe KLM-zomerdienst- regeling voor 1956 Examens Donzige huidjes DONDERDAG 22 MAART 1956 IN HET LAND TUSSEN Driehuis en Santpoort even ten noorden van de Hagelinger weg hebben twee slanke torenkranen in de ochtend van woensdag de eerste silo's,, tot de nok gevuld met beton, in de bouwput gezwaaid om een begin te maken met de bouw van de 370 meter lange en 23 meter brede verkeerstunnel, die straks de directe verbinding moet gaan vormen tussen IJmuiden en Haarlem. Vijf en een halve meter diep zal de middenmoot van deze open tunnel straks onder de spoorbaan lig gen, die van het nieuwe Santpoortse station wordt afgetakt om via de spoorwegtunnel onder het Noordzeekanaal naar Beverwijk te leiden. Boven de autobussen, vracht wagens en personenwagens, die een negen meter brede hoofdweg tot hun beschik king hebben en de tot het langzame verkeer behorende voertuigen, die over twee pa rallelwegen zullen rijden, kunnen dan in de loop van volgend jaar de elektrische treinstellen van de spoorwegen van en naar Haarlem denderen. Het aannemersbedrijf N.V. Nelis uit Velsen en Haarlem, dat het miljoenenkarwei onder handen heeft, heeft voor de bouw een geheel nieuwe en zeer efficiënte werkmethode ontworpen, die gis teren bij het storten van de middenmoot in toepassing werd gebracht. Door het ge bruik van nieuwe soorten bouwmachines is men er aldus in geslaagd het benodigde personeel tot een derde terug te brengen en daarbij de snelheid van betonstorten nog te vergroten tot 25 kubieke meter per uur. Omstreeks 1 november hoopt men de tunnel, die dan in totaal 13.000 kubieke meter beton zal bevatten, gereed te hebben. De tweede fase in het tunnelplan van Velsen omvat tal van grote projecten, maar ongetwijfeld is het kunstwerk bij Driehuis tussen de Van den Vondellaan en de Hage lingerweg het grootste, dat Rijkswaterstaat heeft aanbesteed. Al tal van maanden groe pen de fel oranje geschilderde keetjes van de firma Nelis rond de bouwput bijeen. Draglines en bulldozers en tal van vracht wagens beheersten aanvankelijk het beeld op dit terrein, toen het personeel voor de taak stond ruim 90.000 kubieke meter grond weg te graven. Een gedeelte van de vrij gekomen grond werd gebruikt voor de aan leg van de spoorbaan tussen Santpoort en de ingang van de spoorwegtunnel onder het Noordzeekanaal. 1200 m3 in 48 uur Toen de betonnen werkvloer in de bouw put lag, verrezen aan beide zijden de hoge torenkranen, die langs de gehele „oever" van de put kunnen rijden om de door trein tjes van de betonmolen aangevoerde beton, die in silo's is vergaard, in de bouwput te tillen. Gisteren is dan een begin gemaakt met het aanbrengen van het eerste en diepst gelegen gedeelte van het wegdek in deze tunnel. Twaalfhonderd kubieke meter be ton moesten hiertoe worden gestort en men hoopte deze hoeveelheid ononderbroken in 48 uur te storten. Vannacht verlichtten schijnwerpers met een totale sterkte van 20.000 Watt het werkterrein, waar onder hoogspanning, maar toch in alle rust werd aangepakt. Efficiency Geen kruiwagen komt bij dit werk te pas en daarmee had de firma Nelis al de eerste grote moeilijkheid van de personeels- schaarste, die thans in alle bedrijven heerst overwonnen. Het is niet „zwart van de mensen" op dit grote project; geen einde loos geloop voor welke arbeider dan ook. De nieuwe soorten bouwmachines, die de firma bij dit karwei in gebruik heeft-ge nomen, hebben dit in de hand gewerkt. Het zand en grind wordt achter de beton molens door sleepschoppen aangevoerd en uit twee enorme silo's, die elk 15.000 kg kunnen bevatten, vloeit het cement naar het verzamelpunt toe. Elke toegevoerde hoeveelheid zand, grind en cement wordt op een wijzerplaat geregistreerd en wan- ADVERTENT1E Doelstraat 59 Haarlem Tel. 15252 FLEZA PLASTIC ENAMEL in prachtige kleuren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.50 Orgel en zang. 11.15 Voordracht. 11.35 Piano, viool en fluit. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Viool, cello en piano. (14.2014.40 Litterair programma). .15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzi kale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmu ziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, cau serie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Afscheid van Holland, klankbeeld. 19.30 Het menselijk lijden, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamerkoor. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Etherforum. 22.10 Bui tenlands overzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio 10.05 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano duo. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de vrouwen van het platteland. 12.40 Kamerkoor. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 voor de vrouw. 14.00 Koor en solist. '4.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital. 15.55 Platen. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor met platen-intermezzo. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.05 Lichte muziek, 18.30 Vragen- beantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Causerie door Prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verklaring en toelichting: Het werk in de ontwikkelings gebieden. 19.20 Regeringsuitz.: Het Emigra tiepraatje. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Kamerkoor, orkest en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Manon, opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Strijkkwartet. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ontmoe ting met Mozart. 20.15 Pianovoordracht. 20.30 Symfonisch orkest en solist. (21.35 21.50 Kunstkaleidoscoop). 22.25 Nieuws. 22.40 Internationale Radio-Universiteit. 22.5523.00 Nieuws. neer de juiste samenstelling is bereikt, voert een bak de stoffen naar de beton molen. Na de menging in de molen rijdt een treintje met de op wagentjes staande silo's onder de molen en vloeit het beton uit een verzamelbak in de silo's. Vervolgens rijden de wagentjes in de richting van de torenkraan en deze licht de silo's op om ze de put in te draaien. Bij dit mengings- en transportproces zijn slechts zes man betrokken en in de put zorgen daarna nog vier man voor het opentrekken van elke silo en het verspreiden van het beton in de bekisting. Water in kelders Wanneer de tunnel gereed zal zijn is al leen het gedeelte, waar de spoorbaan haar kruist, overdekt. Het hemelwater zal dus vrij 'toegang tot de hellende rijbanen heb ben en zou zich in het diepst gelegen deel van de tunnel kunnen verzamelen. Dit zal ook inderdaad geschieden, maar de auto mobilist of fietser zal niets van die water hoos merken. Via putten wordt het water opgevangen in kelders, die onder het middendeel van de tunnel zijn gelegen. Een pompinstallatie zal er voor zorgen, dat de kelders regel matig worden geleegd. Schaftlokaal Ook aan de verzorging van de arbeiders heeft de firma Nelis bij dit werk de groot ste aandacht besteed. Los van rapporten en uitspraken van commissies heeft de firma overwogen wat men op dit gebied zou kunnen doen. De kleine smerige hokjes, die vaak op een bouwterrein worden aange troffen. werden getransformeerd in een vriendelijk schaftlokaal, waar tevens de kleding kan worden opgehangen, waar wasplaatsen zijn en waarachter zindelijke toiletten zijn gelegen. Woensdag zijn een^startbrug en twee be proevingsmodellen. vaji het A viol and a AT- 21 onbemand doelvliegtuig per schip uit Papendrecht naar zee vertrokken voor het uitvoeren van slingerproeven. De AT-21 is reeds enige tijd in ontwikkeling bij Avio- landa. De slingerproeven zijn noodzakelijk om de uitwerking van de bewegingen van het schip op de startbrug-in volle zee te kunnen nagaan. Dit onderzoek zal enige tijd in be slag nemen. De AT-21 is onder meer ontworpen voor het gebruik van schepen af. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het levens onderhoud samengesteld per 15 februari 1956 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer steeg van 15 januari op 15 februari met 1 punt van 105 naar 106. In hoofdzaak was dit een gevolg van stijgingen bij de groep voeding, waar van het indexcijfer 2 punten hoger lag dan op 15 januari. Binnen deze groep liep het prijsindexcijfer voor groenten in be langrijke mate op, namelijk van 115 tot 130. Voorts stegen de prijzen van rundvlees er. eieren. De stijging van de uitgaven voor con sumptieve doeleinden veroorzaakte tevens een stijging van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte afhankelijk is van het voor de aanschaffing van het goederen- en dienstenpakket noodzakelijke loon. Het indexcijfer voor de groep ver zekeringen en belastingen steeg daardoor eveneens. ADVERTENTIE Bij HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRtCT Op woensdagochtend 28 maart zal de be velhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" zijn functie van bevelhebber der zeestrijdkrach ten overdragen aan de commandant der zeemacht in Nederland, vice-adimiraal F. T. Burghard, waardoor de functies van bevel hebber der zeestrijdkrachten en comman dant der zeemacht in Nederland in één per soon zullen zijn verenigd. Zijn functie van chef marinestaf zal vice-admiraal De Booy de volgende dag in het ministerie van Marine te 's-Gravenhage overdragen aan vice-admiraal H. H. L. Propper. Tijdens de overdracht te Rotterdam zal Hr. Ms. „De Ruyter" gemeerd liggen in de Parkhaven. Aan de Parkkade zullen ge meerd liggen Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. fregat „Van Ewijck" en Hr. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw". De plechtigheid zal worden opgeluisterd door de marinierskapel der Koninklijke Marine, een detachement van Hr. Ms. krui ser „De Ruyter" en een detachement ma riniers in ceremonieel tenue. Het zal de eerste keer zijn dat een detachement ma riniers in het nieuwe ceremoniële tenue bij een officiële plechtigheid optreedt. Een jaar gevangenisstraf is geëist tegen de voormalige directeur van een inmiddels failliet'verklaarde tapijtfabriek te Huizen, de 51-jarige genaturaliseerde Nederlan der H. R., een Duitser van origine. Hem was verduistering van tapijten van de fabriek voor een waarde van f 170.000 ten laste gelegd. R. had enkele jaren gele den over zijn beleid onenigheid gekregen met zijn mede-aandeelhouders en was ver volgens ontslagen. Van een zakenrelatie in Zweden leende hij f 145.000 en van de di recteur van een meubel- en tapijtenzaak in Amsterdam f54.000. Voor deze leningen sloot hij een contract af, waarbij hij de beide geldschieters voor de geleende bedra gen tapijten van de fabriek toezegde. Ver volgens kocht hij met het geleende geld zoveel aandelen van de fabriek op, dat hij er de meerderheid van kreeg en zichzelf op deze wijze in de aandeelhoudersvergade ring weer tot directeur kon benoemen. Te rug in zijn directeurszetel liet hij regelma tig zendingen tapijten naar Zweden en naar de Amsterdamse zaak sturen, waar voor uiteraard geen afrekeningen ontvan gen werden. Hierdoor kwam de fabriek, die voor deze grote zendingen nimmer een cent ontving, in financiële moeilijkheden. In Juni 1953 vroegen 350 crediteuren het failissement aan. Er werd surseance van betaling verleend. Twee bewindvoerders werden aangesteld, die enkele maanden la ter de afnemers van de tapijten in Zweden en Amsterdam tot betaling maanden en toen ontdekten dat er onregelmatigheden waren gepleegd. Zij deden aangifte bij de justitie en de directeur werd gearresteerd. Na een zeer korte detentie beslikte het ge rechtshof te Amsterdam gunstig op het verzoek van de verdachte tot voorlopige invrijheidstelling. Eenmaal op vrije voeten verdween de directeur naar Duitsland. Door zijn optreden zijn in de eerste plaats de 350 crediteuren gedupeerd, die slechts 20 percent van*hun vorderingen uit gekeerd zullen krijgen. De totale, schade van anderhalf miijoén 'gulden zullen zij samen moeten dragen. Voorts zijn 350 man personeel van de fabriek ontslagen. Tenslotte zijn ook de geldschieters er slecht afgekomen. Voor de geleende f 54.000 heeft de Amsterdamse firma slechts voor een waarde van f 23.000 aan tapijten ont vangen. Weliswaar zijn naar Zweden tapij ten verzonden voor de volle geleende f 145.000, doch kort voor zijn arrestatie had de verdachte van deze Zweedse relatie op dezelfde voorwaarden opnieuw vijftig mille geleend, waarvoor zij geen enkel tapijt meer heeft ontvangen. De rechtbank zal op 4 april uitspraak doen. De regering heeft geantwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende het ge bruik van de Friese taal in het rechtsver keer. Daarin wordt onder meer gezegd: dat de regering niet kan toegeven, dat het voorstel aan de hoge eisen, waaraan een goede rechtsbedeling behoort te voldoen, te kort zou doen. Er zijn nadelen aan de voorstellen verbonden, doch deze wegen niet op tegen het voordeel dat het openen van een mogelijkheid- zich mondeling van de Friese taal te bedienen, tot een goede sfeer op de terechtzitting kan bijdragen, hetgeen uiteindelijk aan de rechtsbedeling als geheel ten goede komt. De regering vertrouwt, dat in Friesland een verhou ding tussen rechter en justitiabelen zal groeien, waarin enerzijds van de zijde van de rechterlijke macht begrip zal worden getoond voor hetgeen in Friesland aan gerechtvaardigde verlangens bestaat met betrekking tot het gebruik van eigen taal, en anderzijds van de justitiabelen begrip mag worden verwacht voor de noodzake lijke beperking van het gebruik van de Friese taal in de rechtspraak in het belang van rechtseenheid, rechtszekerheid en een goede rechtsbedeling. ADVERTENTIE in de moderne kleuren: antraciet, citroengeel enz. 280 x 200 68.25 310 x 225 92.50 in de moderne kleuren: antraciet, pauwblauw enz. 280 x 200 111.75 310 x 225 149.75 Wij voeren de complete kollectie van het vermaarde fabrikaat v. d. Brink en Campman te Laren 180 x 125 95. 200 x 140 1 19. 300 x 200 254. 325 x 225 5 1 0. 180 x 125 125.- 300 x 200 522.- 325 x 225 588.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 In het Amerikaanse filmcentrum Holly wood zijn woensdagavond voor de 28ste maal de jaarlijkse filmonderscheidingen, de „Oscars" uitgereikt. Als het beste filmverhaal van het jaar werd onderscheiden „Love me or leave me" van Daniel Fuchs. De beste film acteur was Ernest Borgine voor zijn rol in de film „Marty". Deze film kreeg boven dien een prijs als de beste van het jaar. Als beste actrice werden onderscheiden de Italiaanse actrice Anna Magnanni voor haar rol in „Rose tatoo". Als de beste regisseur werd Delbert Mann onderschei den voor de regie van de film „Marty". Verder werden o.a. met Oscars onder scheiden: de Walt Disney film „Man against the arctic" (kort documentaire), de zwart-wit fotografie in de film „The rose tatoo" door James Wong How; de kleurenfotografie in de film „To catch a thief" door Robert Burks de een-acler „Survival city" van Edmund Reek en de tekenfilm „Speedy gonzales", uitgebracht door Warner Brothers. Als de beste buitenlandse produktie werd gekozen de Japanse film „Samurai" De nieuwe KLM-zomerdienstregeling gaat op 22 april in. In deze nieuwe regeling is opgenomen een lijn naar Karthoum in de Soedan, waarvoor de besprekingen direkt werden aangevangen, toen de Soedan in deze zélf beslissingen kon gaan. nemen.. Men hoopt in de toekomst deze lijn, die ge leid zal worden via Wenen, Athene en Caïro, door te trekken tot Dar-es-Salaam. Gevlogen wordt met constellations, een maal per week. Verder zullen in het KLM- zomernet, omspannende 115 steden in 72 landen, opgenomen worden Ankara in Tur kije, Palma de Mallorca op de Balearen, Warschau in Polen en Luxemburgs hoofd stad Luxemburg, zodat dij dan een lengte van bijkans 243.000 kilometer zal hebben gekregen. Op de dienst naar Londen, die in „pool" gevlogen wordt met de B.E.A., zal de week- frequentie opgevoerd worden van 70 maal tot 77 maal, 11 keer per dag dus, waarvan de KLM 7 vluchten voor haar rekening zal nemen. Het aantal vrachtvluchten wordt verhoogd van 10 tot 14 maal per week. De frequentie van de dienst Zürich zal van acht tot tien vluchten per week ver hoogd worden, terwijl evenals verleden jaar deze zomer opnieuw vijfmaal per week 't traject BrusselGenève in charter voor de Swissair gevlogen zal worden. Op Tokio zal van 22 april af driemaal per week'in plaats van tweemaal gevlogen worden. De dagelijkse luxe-dienst op New York. „cosmopolitan" genaamd, zal voortaan het oceaan-traject non-stop vliegen, met dus slechts een landing in Shannon (Ierland) of op Prestwick (Schotland), waardoor de reistijd in deze nieuwe super-constellations met vijf kwartier bekort wordt, zodat de heenreis 16,50 uur zal vergen, de terugreis slechts 14 uur. De twee overige dagelijkse diensten zijn toeristenklasse-vluchten. Immigratiepremie. John Pickersgill, de Canadese minister voor Immigratiezaken, heeft bekend gemaakt dat de regering met ingang van 1 April voor ieder kind van 16 jaar of jonger dat in gezinsverband naar Canada emigreert een premie van zestig dol lar zal uitkeren om de emigratie naar Cana da op peil te houden. 83. Met behulp van twee houwelen en een parapluie maakte de ontdekkingsreiziger vlug een afdakje, dat hen tegen de om- laagsuizende voorwerpen beschutte. „Dit is de zogenaamde parapluie-zit", zei hij onderwijzend, „bergbeklimmers passen die altijd toe, wanneer zij door lawines wor den overvallen. Men onderscheidt de „han gende parapluie-zit" - dat is degene, die wij nu toepassen - en de „zwevende", die ook wel „parachute-zit" genoemd wordt" Dit alles was natuurlijk heel leerzaam voor Panda, maar toch vond hij het wel wat griezelig om op zo'n grote hoogte aan een parapluie te hangen. Hij zuchtte dan ook opgelucht, toen de lawine eindelijk ophield. Neef Lodewijk had alles, wat hij aan huisraad bij de hand vond, op hen neergesmeten, zonder hen te kunnen deren. „Bah", gromde hij, „alles vergeefse m.oei- te; ze hangen er nog steeds. Kan dan.niets hen omlaag halen?" De schurkachtige neef was echter niet langer de enige, die de beklimming van het Titan-gebouw wilde verhinderen, ook de plaatselijke politie kwam in actie. Aan alle politie-auto's werd draadloos de volgende oproep doorgege ven: „Hallo, hallo! Alle rijdende patrouil les moeten zich naar Titan-gebouw bege ven, dat door twee waaghalzen wordt be klommen. Haal ze omlaag! Dat is alles" Amsterdam (Gemeente-universiteit) Be vorderd met lof tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Simul taneous vibrational transitions in liquid Mixtures" de heer F. N. Hoogen, geboren te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Let teren on Wijsbegeerte op proefschrift geti teld: ..Onderzoek naar enige Psychologische Aspecten van de Woninginrichting" mevr. M. Zeldenrust-Noordanus geboren te 's-Gra venhage. Geslaagd met Inf voor het docto raalexamen Biologie: A. P. van Overbeeke, Amsterdam. Doctoraalexamen biologie: mej. A. C. M. Pieck, Amsterdam. Kandidaats examen Rechten: mej. M. S. Cohen de Lara en de heer E. Oosterhof. beiden te Amster dam. Kandidaatsexamen Psychologie: mej. E. M van Lonkhuvzen en de heren E. van Beusekom, A. H. S. Stemerd-'ng. allen te Amsterdam: H. Brink, Heemstede. Utrecht: Doctoraalexamen Opvoedkunde: J. Bijl (cum lande) te Bilthoven. Doctoraal examen Wiishceerte: H. A. van Wijlen. Am sterdam. Kandidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde K: R. Soekario, Utrecht; W. Be- rendsen, Rilthoven: J. F. W. Nuboer, Utrecht: J. M. M. van Bakel. Utrecht. Idem L: L. A. Fresen, Utrecht; R. B. Hermans, Utrecht: mej. M. L. Ritzen. Heerlen: mej. J. M. E. Janssen, Heerlen. Tdem J: J. P. de Zoeten, Utrecht. Idem A: A. H. Rasmg. Oendtl (Old Tdem F: J. M. Verhappen, Utrecht: A. H. Verdonk. Zeist. Doctoraal examen Biologie: P.'C. Heyligers. Utrecht; W. Punt. Arnhem. Doctoraalexamen Wis kunde: J. F. E. Wallin (cum laude). Utrecht. Doctoraalexamen Natuurkunde: P. Koole, Hilversum Utrecht: De heer F. P. Stapert is gepro moveerd tot doctor in de Geneeskunde op een proefschrift getiteld: ..Activiteitsbepa lingen van de .PyryYP.dehydr0ge.na5e a-Ketbglutora-Dehyd-ogenase in Spierhomo- genaten". Groningen: Doctoraalexamen Geneeskunde: de dames A J Arkema, Groningen: W. J. Lotgering. Den Haag: de heren A. E. Her mans, J. de Haan. K. D. Kunst en E. G. Vos, allen te Groningen: J. E. Hemmes. Haren (Gr.): J B. H Anker. Heemstede; J. Hoen, Dronrijp; W. P M A. Lamers. Venlo; S. Wartena. Zwolle. Doctoraalexamen Rechts geleerdheid: mej. M. A. M. Panhuysen, Maastricht. Nijmegen: Kandidaatsexamen Rechten: O. H. A. Regout. Meerssen: R. B. L. J. Morsii.k Roermond; mej. O. J. M. Blom, Weel. Rotterdam. Geslaagd voor het kandidaats examen in de Economische Wetenschappen J. D. Beltman, Rotterdam, en F. H. Blom, Den Haag. Bevorder^ tot Accountant P. Verhoog, Den Haag, en H, L. Boter, Haarlem. ADVERTENTIE Verhoging. De Franse regering heeft be sloten de ouderdomspensioenen voor 4y} miljoen mannen en vrouwen boven dé 65 jaar te verhogen. De financiering hiervan zal geschieden door een heffing te betalen door autorijders en hogere directe belastingen. De regering wil het pensioen voor de minstbedeelden van 35.000 franks op 66.000 franks per jaar brengen. De totale kosten worden op 120 miljard francs geraamd. Veelzijdig. Prins Soevanna Phoema heeft aan de Nationale Vergadering van Laos zijn nieuwe regering voorgesteld. Hij is zelf premier, minister van Buitenlandse Zaken, van Defensie, van Voorlichting en van oud-strijdersaangelegenheden. In zijn.regeringsverklaring zei de prins, dat gestreefd zal worden naar regeling van de kwestie der communistisch ge zinde Pathet Lao. Het regeringspro gram werd goedgekeurd met 33 stem men tegen een bij twee onthoudingen. Praatgraag. De inwoners van New York hebben niet veel kunnen doen tijdens de sneeuwstormen, maar praten kun nen zij destemeer. Volgens de New York Telephone Company is een nieuw record gevestigd voor het aantal tele foongesprekken. Normaal worden er in New York per dag ongeveer 17.600.00U gesprekken gevoerd maar dinsdag wa ren het er ongeveer 35.000.000. Dwarsbomen. De Poolse en Indiase leden van de internationale commissie van toezicht op het bestand in Indochina hebben in hun vijfde verslag verklaard, dat hun werkzaamheden in de com missie worden belemmerd door gèbrek aan medewerking van zowel Noord- als Zuid-Vietnam. De commissie kan niet. doelmatig werken als de moeilijkheden niet worden opgelost door de landen die deelgenomen hebben aan de Geneef- se conferentie van 1954 over Indochina, aldus het verslag. Aaneensluiting. De twee christen-democra tische partijen in het Saargebied. de pro-Duitse CDU van dr. Ney en de Christelijke Volkspartij van oud-pre mier Hoffmann, hebben besloten een partij te vormen. Dit besluit is genomen op een vergadering van vertegenwoor digers van beide partijen, bij Bonn in West-Duitsland. De vergadering werd ook bijgewoond door vertegenwoordi gers van de Westduitse CDU. De vorige week besloten de socialistische partijen van Saarland zich aaneen te sluiten. Besparing. Het Noorse parlement heeft een voorstel van de regering goedgekeurd om de manoeuvres van reservisten dit jaar niet te laten doorgaan. Hierdoor wordt ongeveer 7.5 miljoen gulden be spaard. Zwaargewicht. „Ik weeg een ton", aldus verklaarde Georgi Malenkov, de Sovjet minister van elektrische centralen, toen hij een bezoek aan een Brits krachtsta tion in een lift plaats nam. De tolk ver taalde deze mededeling voor het bege leidende gezelschap journalisten, waar op Malenkov er nog aan toevoegde: „Ik zeg het maar, omdat de heren van de pers er van overtuigd schijnen te zijn, dat ik tien ton weeg". Tegenspraak. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft de persbe-* richten onjuist genoemd, volgens welke staatssecretaris Hallstein te Parijs in beginsel de kanalisatie van de Moezel zou hebben goedgekeurd. Verder sprak de woordvoerder ook berichten tegen, dat de Westduitse regering de wereld bank zou hebben gevraagd aan de fi nanciering van het werk deel te nemen. Eersteling. In Hongkong is voor de eerste maal sedert de communisten in China de overwinning behaalden, een commu- nistisch-Chinees vrachtschip aangeko men. Het schip, de „Nan Hai 136", dat 680 ton meet, vervoerde vee en hout- Hersteld. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft met 406 tegen 61 stem men bij een onthouding een nieuwe kieswet goedgekeurd, waarbij het stelsel van evenredige vertegenwoordiging wordt hersteld. De vorige wet, die met het oog op de algemene verkiezingen in 1953 was aangenomen, bevoordeelde de groep van partijen, die meer dan de helft van het aantal stemmen op zich verenigde. Werving. Het Westduitse kabinet heeft de minister van Arbeid, Anton Storch machtiging verleend om voor het bouw bedrijf en de industrie achttienduizend Italiaanse arbeiders aan te werven. Twee maanden geleden werd met Ita lië overeenstemming bereikt over de werving van dertienduizend landarbei ders voor de Duitse landbouw. TALRIJK ZIJN de plaatsen in de Bijbel die betrekking hebben op de stad Tarsjisj, o.f Tarsis, waarmede de Phoeniciërs des tijds een uitgebreide handel hebben gedre ven. Het leerzaamst is in dit verband de weeklacht van Ezechiel, wanneer hij de gevallen stad Tyrus toevoegt: „Tarsis dreef koophandel met u vanwege de veelheid van allerlei goed; met zilver, ijzer, tin en lood handelde zij op uwe markten". De rijkdommen aan metalen waarover Tarsis de beschik king had, is door deze enkele zin volkomen duidelijk gete kend. De handel met deze stad bevond zich destijds geheel in handen van de Phoeniciërs, die Tarsis wellicht door een geluk- kig toeval hadden ontdekt maar de ligging er van als een soort staats geheim hebben bewaard teneinde hun monopolie-positie te behouden. De rijk dommen van Tarsis moeten zó overweldi gend zijn geweest, dat de Phoeniciërs na haar ontdekking als het ware in een roes van geluk hebben geleefd. Sommige mo derne schrijvers beschouwen Tarsis dan ook als een tegenhanger van de oude be schavingscentra van het osten:van Ninive Babylon, van Memphis en Thebe, van Knossos en Phaistos, een gebied dat een der grootste markten in de oudheid ver tegenwoordigde, hoewel het duizenden kilometers daarvan verwijderd was. Dat de Phoeniciërs, die met hun schepen de verbinding met dit handelsgebied on derhielden en daarvan zeer profijtelijke vruchten plukten, zich in het geheel niet geroepen gevoelden anderen over de lig ging van Tarsis in te lichten en daardoor de spoeling aanzienlijk dunner te maken dan strikt noodzakelijk was, kunnen we ons best voorstellen. Om deze handelspoli tiek te begrijpen, behoeven we alleen maar te denken aan de Portugezen, die in de 15de eeuw de zeeweg naar Indïë hadden ontdekt en daarna alles in het werk stel den om te voorkomen dat deze wetenschap gemeengoed zou worden. Konden de Portugezen echter slechts korte tijd van hun handelsmonopolie ge nieten, de Phoeniciërs wisten hun geheim aanzienlijk langer te bewaren, want gedu rende verscheiden eeuwen blijkt geen en kel gerucht over deze sprookjesstad tot de Grieken te zijn doorgedrongen. In de 7de eeuw v. Chr. maakten echter ook zij kennis met deze stad, die zij als Tartes- sos aanduidden. Herodotus de befaamde Griekse histo ricus, vertelt hoe de scheeps eigenaar Kolaios van het eiland Sarkos naai Egypte wilde varen, maar met tegen winden te kampen kreeg. Die tegenwinden kunnen we gerust als stormen of orkanen beschouwen, want heï schip van Kolaios raakte vele duizenden kilometers uit de koers en werd door de Zuilen van Hercules gedreven, waarna het als door een gun stige beschikking van het lot in Tartessos aankwam. „Deze stad", zo zegt Herodotus „ivas toen nog nieuw en nog nooit bezocht, zodat de zeevaarders bij hun thuiskomst d.e grootste winst binnenbrachten van alle Grieken". Deze uitspraak duidt zowel op de zorgvuldigheid waarmede de Phoeni ciërs hun geheim hadden bewaard, als op de xvinsten die hun monopolie hun regel matig in de schoot wierp. Vraagt men nu, waarom de Griekendie n.b. volksplantingen in Spanje bezaten nimmer te voren door de zuilen van Her cules waren gevaren, dan moeten we hierop antwoorden: omdat de Phoeniciërs de straat van Gibraltar door een net van leu gens en gruwelverhalen hadden geblok keerd. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2