Kroesjtsjev zwoer niet Stalin, maar het Stalinisme af r Caballero FIETSEN! FIETSEN! Vierde revolutie werkt van boven naar beneden AKKERTJES „They taste like home" GEEF DE GEEN KANS! Heeft de griep vat opU? Brussel streeft naar betere betrekkingen met Bonn Leermeester Sovjet-leiders lijken zeker van hun zaak Correcties in plaats van annexaties aan de Oostelijke grens J 3 helpen direct Agenda voor Haarlem Griekse primaat overleden Zwarte handel gevolg van staking in Denemarken CONSTANTE KWALITEIT A. v. d. BOGAARD Rode mieren belagen dorp op midden-Java DONDERDAG 22 MAART 1956 MOSKOU (United Press) - De directeur van het United Press-bureau in Mos kou, Henry Shapiro, heeft een verslag gegeven van de oorzaken en gevolgen can de nieuwe lijn, die de Russische leiders in hun binnenlandse politiek gaan colgen. Dit bericht van Shapiro, de deken van de buitenlandse correspondenten in Moskou, werd achttien uur door de Sovjet-censuur opgehouden, maar kon tenslotte getelegrafeerd worden zonder dat de term „de vierde revolutie" ge schrapt werd. Hier volgt de beschouwing van Shapiro: De vreedzame, onbloedige revolutie in de Sovjet-Unie blijkt langzaam omgevormd te worden tot een intensieve campagne om het Sovjet-volk vertrouwd te maken met de nieuwe doelstellingen in het binnenlands beleid van de regering. Russische leiders schatten dat deze heropvoedingscampagne tien jaar zal kosten aleer het bolwerk rond het eens zo machtige ideool Stalin in de geest van het Russische publiek ge slecht is. Deze revolutie komt van boven naar beneden in plaats van „onder naar boven". De campagne wordt behoedzaam, behendig en doelbewust niet tegen Stalin persoonlijk, maar tegen het verschijnsel van het Stalinisme geleid. Dit Stalinisme wordt met „de cultus van de persoonsverheerlijking" aangeduid. Naar verluidt heeft de eerste secretaris van de communistische partij der Sovjet- Unie, Nikita Kroesjtsjev, op 28 februari tijdens een besloten zitting van het twin tigste partijcongres te Moskou in een rede het absolutistische en tirannieke één-mans- gezag met alle daaraan klevende euvels, scherp veroordeeld. Mét fouten en zeer laakbare daden van Stalin werd aangetoond welke gevaren een autocratisch gezag met zich brengt. Tezelfdertijd wijdde Kroesjtsjev uit over de buitengewone verdiensten van Stalin als revolutionair leider voordat hij het Leninistische beginsel van het collectieve leiderschap yerving door dat van de dic tatuur. Er bestaat blijkbaar geen twijfel aan, dat in tegenstelling tot wat men in het Westen schijnt te menen Stalin de ge schiedenis zal ingaan als een van de be langrijkste bouwers van het Sovjetregiem. Maar Kroesjtsjev heeft tegelijkertijd on miskenbaar duidelijk gemaakt, dat het Stalinisme niet voor een herhaling vatbaar is. Hij heeft er nadrukkelijk op aangedron gen, dat alles in het werk gesteld zal wor den te voorkomen, dat het ooit weer zover zal komen. Dit is dan ook de reden, dat Kroesjtsjev, uit naam van het nieuw gekozen centrale comité van de communistische partij, eiste, dat aan zijn rede in de Sovjet-Unie zelf een zo groot mogelijke bekendheid zou worden gegeven. Daarom wordt deze rede nu op tienduizenden vergaderingen en bijeenkom sten voorgelezen en besproken zodat vrij wel elke Sovjet-burgeer op de hoogte komt van de inhoud. Gezien het opzienbarende karakter van deze onthullingen en de klaarblijkelijke gevolgen hebben de Sovjetleiders blijkbaar besloten deze rede als een louter binnen landse kwestie te beschouwen en hem niet ADVERTENTIE GRIEP Voelt U zich rillerig, koortsig, loom, dan kunt U er zeker van zijn, dat de griep U tot slacht offer gekozen heeft. Sla de aanval onmiddellijk af: vroeg onder de wol, een hete drank en één of twee „AKKERTJES" en morgen gaat U weer fit aan het werk. Zorg vooral nu, dat U "AKKERTJES" in huis hebt. Hoe sneller Uw tegen aanval, hoe zekerder Uw over winning op de ziektekiemen. DONDERDAG 22 MAART Palace: „The French line", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „La Ronde". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,M' sieur la Caille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters vergeten niet", 18 jaar, 2.30 uur. Rembrandt: De duivelsgeneraal". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 7 en 9.15 uur, Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Roxy-theater: 8 uur, Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wordt de film „De leukste thuis" gedraaid. Zuider kapel: 8 uur, Bijzondere Zendingsavond. Zendeling W. Konemann spreekt over „De pioniers van de Baliem-vallei". Concert gebouw: 8 uur, Voor de C.P.N. geeft Theater Hollandia een cabaret-revue. Frans Halsmu seum: 2 uur, Voor de Volksuniversiteit geeft H. P. Baard zijn derde lezing in de cursus „De kunstschatten van het Frans Hals museum". VRIJDAG 23 MAART Minerva: „De prins student", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het loon der schande", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Studio: „Een meisje voor dag en nacht", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strandaffaire", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoog in het zadel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Semiramis", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „De ondergang van Metaluna", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: 8.15 uur, Laatste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o. 1. v. Jan de Hoog met als solist Theo Olof, viool. De Leeuwerik: 8 uur, Openbare ver gadering Partij van de Arbeid. Spreeksters mejuffrouw Corrie Tendeloo en mevrouw N. van de WallDuyvendak. Minerva-theater: 8 uur, Voor de Volksuniversiteit spreekt Kees Hana over „Lenteglorie aan de Cóte d' Azur". in het buitenland te publiceren. De buiten landse pers heeft de rede van Kroesjtsjev onvermijdelijk in een overdreven vorm be kendheid gegeven in de gehele wereld. Een welomschreven onthulling van Sta- lins fouten moge dan nieuw zijn, de cam pagne tegen de persoonsverheerlijking be gon reeds onmiddellijk na de dood van Stalin in maart 1953. Reeds tegen het einde van dat jaar be richtte Shapiro uitvoerig over de revolu tionaire veranderingen, die de regering- Malenkov invoerde. Hieronder was een plan om de zuiveringsprocessen uit het midden van de dertiger jaren op hun juistheid te toetsen en desnoods te herzien. Tal van slachtoffers van deze processen werden vrijgelaten en kregen volledig eer herstel. Naar verluidt zouden tegen eind 1954 de meeste politieke gevangenen in vrijheid gesteld zijn. Zij kregen boven ieder ander de voprrang ten aanzien van de behuizing, pensioenen en gezondheids zorg. Op 10 maart publiceerde het partij orgaan „Pravda" een brief van 139 oude bolsjewieken, die het nieuwe centrale comité begroetten. Onder hen bevonden zich 31 vrouwen, die naar men aannemen mag weduwen zijn van communisten van de oude stempel. Het Stalinisme heeft niet slechts het scheppen van het „vadertje Stalin" of een almachtige heerser in het Kremlin be tekend, maar ook het ontstaan van tien tallen „kleine Stalins" provinciale en plaatselijke partijbonzen, die zich onaan tastbaar in hun macht maakten en zelf de wet in hun regionalen stelden. Daarom is deze campagne tegnn de persoonsverering gericht op elke sector van de Sovjet-pira mide, van de eerste secretaris van de partij tot de leiders van partijcellen in kleine dorpen. De sluizen van de openbare discussie en critiek zijn wijder geopend dan ooit tevoren. Elke Sovjet-burger kan zich beginnen te verheugen in een zekere vrijheid van vrees. Nimmer in de twintig jaar, dat Shapiro in de Sovjet-Unie verbleef, heeft hij zoveel en zo openhartig haren praten, zodra er ook maar een paar mensen bijeen zijn, als nu. Toen hij tegenover een Russische kennis zijn verbazing te kennen gaf over zoveel openhartigheid en vrijmoedigheid, begon deze luidkeels het liedje „Wie is er bang voor de grote boze wolf, de grote, boze wolf" te zingen. Sterker nog, de massa wordt aangemoe digd te discussiëren en critiek te leveren. „Het verheerlijken van een persoon heeft een verwijdering tussen leiders en massa teweeg gebracht en heeft het initiatief van het volk verstikt," aldus Kroesjtsjev. Buiten de tienduizenden agitatoren-propa gandisten van de partij die uitgezwermd zijn om het volk kond te doen van de be- Kroesjtsjev langrijke beslissingen van het twintigste partijcongres, gaan de hoogstgeplaatste leiders naar fabrieken en bedrijven om de arbeiders en boeren toe te spreken en dui delijk te maken, wat de nieuwe lijn van de regering en partij eigenlijk inhoudt. Maan dag hebben de eerste vice-premiers Anas- tas Mikojan en M. G. Pervoekin nog arbei ders toegesproken. „Geen wonderarbeiders en geen heilige koeien meer," zo vertellen hooggeplaatste communisten hun gehoor, die letterlijk voor hun eigen ogen de laatste symbolen van het Stalinistische fetisjisme zien ver dwijnen. Een van de meest aangehaalde leuzen, die de agitatoren gebruiken, is het gezegde van Karl Marx: waarin hij „de bijgelovige onderwerping aan het gezag" scherp veroordeelde. Hoewel de algemene reactie van het Sov jet-publiek opluchting en groot optimisme weerspiegelt, verschillen de reacties naar gelang van de plaatselijke toestanden. Men hoort vragen: „Waarom hebben wij dit niet eerder gehoord?" en „Waarom heeft dit zolang geduurd?" Het is de taak van de „agitprops" deze vragen op bevredigende wijze te beant woorden, hetgeen niet gemakkelijk is. Het zal Lang duren voor het gehele Sovjet-volk van de betekenis van deze nieuwe, demo cratischer binnenlandse politiek doordron gen is. Ir. de loop van dit proces zullen zo wel Russen als buitenlanders steeds meer inzicht- krijgen in hoe alles in dit land reilt en zeilt. De protestdemonstraties in Georgië, waarover vorige week berichten in de we reldpers verschenen, zijn een soort reactie. De autoriteiten, die blijkbaar vertrouwen op hun kracht en de aantrekkelijkheid van' hun nieuwe programma gaan rustig voort de pëfsoorisverering aan'de kaak të stellen. Na de door scholieren en studenten georga niseerde demonstraties in Tiflis (de hoofd stad van Georgië, Stalins geboorteland, dat naar verluidt door hem bevoorrecht zou zijn), werderr door de plaatselijke leiders officiële herdenkingsbijeenkomsten voor Stalin belegd. Deze bijeenkomsten worden gevolgd door massa vergaderingen, waarop het woord gevoerd werd door hooggeplaat ste partijmensen. Alles wijst er nu op, dat men de toestand in Georgië volkomen in de hand heeft. De Russische leiders hebben het streek- emotionalisme blijkbaar gelegenheid gege ven in Georgië stoom te laten afblazen. De kansen op ernstige onlusten zijn blijkbaar minimaal klein geweest, getuige het feit, dat léden van het presidium ais Kroesjt sjev, Boelganin, Malenkov, Mikojan en Molotov naar alle hoeken van de wereld reizen of reeds vertrokken zijn om ook daar de „new look" van de Sovjet-Unie te de monstreren. ATHENE (Reuter) De Grieks-ortho doxe primaat van Griekenland', aartsbis schop Spyridion, is op 83-jari'ge leeftijd overleden. Spyridion was voorzitter van het panhellenistische comité voor vereniging van Cyprus met Griekenland. Tijdens de bevrijdingsoorlog van 1912 1913 werd Spyridion ter dood veroordeeld na zijn arrestatie door de gevreesde Djavit Pasja. Een brief van de toenmalige Griek se opperbevelhebber, koning Constantijn, redde hem het leven. In de laatste oorlog werd hij ter dood veroordeeld door de Ita lianen. De Duitsers hielden hem gevangen. Hij werd ten gevolge van bemiddeling van de primaat van Griekenland, aartsbisschop Damaskinos, in vrijheid gesteld. Spyridion volgde Damaskinos later op. Spyridion was als Spyridos Vlahos in Chili aan de Zwarte Zee geboren. Hij stu deerde aan de orthodoxe theologische hoge school van Istanboel en vervolgens aan het theologische instituut te Halkin, eveneens in Turkije. KOPENHAGEN (NTB). Arbeiders uit twaalf vakken hebben zich aangesloten bij de staking in Denemarken. Alle bouwacti viteit is stil komen te staan. De conserven- fabrieken moeten hun produktie beperken. Er worden levensmiddelen gehamsterd. De eerste zwarte-handelaren zijn opgedoken in Kopenhagen, waar benzine en olie voor tien kronen (ongeveer vijf gulden) per liter worden verkocht. De bedrijven die op het tourisme zijn aangewezen vrezen een ver lies van vier miljoen kronen als de staking lang aanhoudt. Maatregelen worden overwogen om een beperking van de veerverbinding over de Grote Belt te voorkomen. De olievoorzie ning van de Deense spoorwegen, die de veerverbindingen tussen de eilanden ex ploiteren, is geregeld. Waarnemers vrezen dat het kabinet van de socialist Hansen in moeilijkheden zal raken. HELSINKI. - De Finse arbeiders, die negentien dagen geleden een algemene staking begonnen, zijn met uitzondering van de drukkers, weer aan het werk ge gaan. Kranten verschijnen nog niet. De bond van drukkers maakt geen deel uit van het algemeen vakverbond, dat de al gemene staking voor een kwart miljoen werknemers had uitgeroepen. De drukkers eisen een loonsverhoging van vijftien percent. De leden van het al gemeen vakverbond hebben een loonsver hoging van tien tot twaalf mark (zestien tot twintig cent) per uur gekregen. De spoorwegmachinisten zijn intussen weer in staking gegaan, omdat zij bij hun terugkeer op het werk zouden zijn „onder vraagd". Een van de voorwaarden bij het beëindigen van de staking was, dat de sta kers geen last zouden ondervinden van hun actie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Zij smaken naar thuis Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. Wees verstandig! Neem bij het minste of geringste teken van griep of verkoud heid 1 of 2 NO U R YT IE N-t abl etten op wat water. NOURYTIEN is het vol maakt moderne, symptomatiscl) wer kende geneesmiddel, uit 5 vermaarde componenten samengesteld, dat ook door mensen met een gevoelige maag uitstekend wordt verdragen. NOURYTIEN is volmaakt veilig en werkt zekerder dan enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een omme zien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. (Van onze correspondent in Brussel) De gewijzigde ontwikkeling in de Bel gische buitenlandse politiek tegenover de Duitssprekende, sedert 1919 tot België be horende oost-kantons, en in de houding van Brussel tegenover Bonn in het alge meen, schijnt met een merkwaardige con sequentie te worden doorgevoerd. De Bel gische overheid heeft klaarblijkelijk de bedoeling met West-Duitsland de beste be trekkingen te ontwikkelen, welke in de gegeven omstandigheden mogelijk zijn. Ook inzake de grenscorrecties komt dat tot uiting. In de senaatscommissie voor buiten landse zaken heeft minister Spaak voor zichtig toegegeven dat Brussel en Bonn onderhandelen over „enkele hangende kwesties" onder meer over de grenscorrec ties, de bron van de Vesder en een Bel- gisch-Westduits cultureel akkoord. In 1945 kreeg België de mogelijkheid om een vrij belangrijk Duits grondgebied in te Eeuwenlang heeft een deel der mensheid hardnekkig ge weigerd, de lessen in aesthe- tica ter harte te nemen, die de natuur met onvermoeibaar geduld doceerde. Terwijl ieder voorjaar weer de wel dadige werking der kleur schakeringen op velden, in bossen, duinen en boomgaar den demonstreerde, beplakte de mens de muren van zijn huizen aan de binnenkant met donkerpaars behang en aan de buitenzijde met grauw pleisterwerk. De meubels moesten een onveranderlijk strenge, donkerbruine tint vertonen en deze zelfde tint moest terug te vinden zijn in de tapijten. Zij was zelfs terug te vinden in de sombere har ten der bewoners, die een vrolijke, afstekende kleur nuance ondergingen als een vloek in een catechisatie. Maar dat is nu veranderd. In moderne interieurs en nieuwe ontwerpen voor meu bilering schuwt men de kleu ren niet meer. Er wordt ge speeld met licht en donker, met helle en zachte tinten, wier vrolijke vrijages de con trasten veroorzaken die het leven veraangenamen. De stoelen mogen helrood of diepzwart zijn, op een wit tapijt met afstekende rand, de muren vangen het zonlicht en kaatsen het terug door het hele huis, inplaats van het met paarse somberheid op te slor pen en te verteren. Men noemt dit modern en nieuw, doch het is zo oud als de wereld. Zo oud als die wereld, welke bloemen en bloeiende bomen heeft gedra gen en in duizenden nuances groen de kracht van het kleu- rencontrast heeft trachten te bewijzen. Men zou kunnen zeggen, dat de mens eindelijk gewend is geraakt aan het vloeken in de catechisatie, omdat hij heeft ingezien dat het geen werkelijk vloeken was, doch slechts een schilderachtig en klankrijk woordenspel als con trast tegen de eentonige ge luiden van droge voordracht. Zo komt men tot de verras sende ontdekking, dat ook op andere gebieden des levens het contrast een weldaad en een verfrissing voor de geest kan zijn. Een kernachtige, ratelende reeks nietszeggende termen van bizonder genuanceerde klankenrijkdom kan de geest verhelderen en hem nieuwe vreugde schenken. Dat moet ge dan ook eens betogen tegen de meewarige móeder, die zich beklaagt dat haar jeugdig zoontje last heeft van vloekaanvallen. Het zijn meestal geen vloeken, zoals duidelijk uit de moederlijke citaten blijkt. Het zijn slechts taaicontrasten. Hij leert het van die akelige jongetjes op straat, zegt de moeder uiteraard vol wrevel. Maar van wie leren die akelige jongetjes het dan? Ik geloof namelijk dat de moe ders van die akelige jongetjes even onthutst zullen hebben geluisterd naar de aaneenge- reide donderklanken van hun zoontjes en even wrevelig andere jongetjes hebben be ticht van de uitvinding ervan. Wanneer acht geeft op men nauwlettend de vorderingen van een wiegekind op het ge bied der spreektaal, moet men onveranderlijk tot de conclu sie komen dat de eerste woor den van alle kinderen vloeken zouden kunnen worden ge noemd. Zij luisteren aandach tig naar het gebabbel van allen die zich over de wieg buigen, en pikken nu en dan de klanken, die zij het mooist vinden, eruit voor hun eigen, voorraad. Het zijn de contras terende klanken, de geluiden die, samengevoegd, zwart en wit voor het gehoor zijn. De a en de ee en de oo en de oe worden met toevallig voorbij komende medeklinkers aan eengelijmd tot een onzinnig doch goedklinkend woord, dat in zijn nuancering iets vrolijks en flinks heeft, iets uitzonder lijk levendigs en oorspronke lijks. En de opgroeiende kin deren blijven hun liefde voor het contrast trouw, ook als zij op straat komen en met ake lige jongetjes gaan spelen. Zo raken zij aan het vloe ken, naar men zegt. Doch ik geloof dat het even weinig met vloeken te maken heeft als een koe met kamermuziek. Nu wij zover zijn dat de kunst van Picasso en andere surrealisten een erkende plaats in onze waardering en musea heeft veroverd, zullen wij misschien ook op het gebied van het surrealistische geluid niet conservatief mogen blij ven en de aardigklinkende, onzinnige rateltermen van die jongetjes als uitingen van levensbewogenheid moeten ac cepteren. Alleen het staat zo raar tegenover de visite. Terugkerend tot de kleine in de wieg, valt het toch tel kens weer op dat het groeiend bewustzijn van dit wezentje zich vastklampt aan contras ten, en niet aan de dingen die wij als traditionele vormen huldigen. Hij kijkt minuten lang verbaasd naar gordijnen met gele en rode blokken op een witte achtergrond, gefas cineerd door de nuances. Doch als hij in zijn wagen naar grootmoeder wordt gereden, keurt hij de rode pluche over gordijnen geen blik waardig. Hij slaapt voortdurend in dit milieu zonder tegenstellingen, waar de ouderdom van de mens zich verhult in de ver vaagde kleuren van het leven, die tot een grauwe en onper soonlijke eenheid ineenvloeien. Het gaat hem dus niet om de gordijnen, doch om de con trasten. En later zal het hem niet gaan om de vloek, doch om de klank. De moeilijkheid is, om dit aan ouders, voogden en op voeders in kiese termen dui delijk te maken en het hun te doen accepteren zonder hui veringen. Zij zijn zeer ont vankelijk voor deze theorie wat de kleuren betreft, omdat het schitterende voorbeeld van de natuur bij hen onmid dellijk inslaat. Doch wat het vloeken aangaat, schudden zij de wijze hoofden. De natuur vloekt niet. Met enig men echter nadenken komt overal uit. Ten slotte heb ik niet vergeefs mijn hoop op de natuur ge steld, en het is nu gebleken dat men daar altijd hulp krijgt als het om essenties van het leven gaat. De natuur vloekt namelijk wèl. Als in de zomer de zonnige landauwen een ganse dag ge trild hebben in het warme zonnelicht en zo de les der kleuren aan één stuk door hebben gedoceerd, wervelen grauwe wolken voor de zon en wordt de hemel inktzwart. Dan flitst het weerlicht aan en uit en dan: De krachttermen, die de hemel gebruikt om ons te laten weten dat het onweer is, gelijken als twee druppels water op de vloeken van de akelige jongetjes, al worden zij door de luidsprekers van het uitspansel duizendvoudig ver sterkt. Een ratelende, zwaar geladen rijkdom van klappe rende klanken wordt over onze hoofden uitgestort, een overvloed van contrasten rolt langs de wolken en door het luide ruisen van de regen heen weerkaatsen in de verte de levendige, frisse, oorspronke lijke en vrolijke uitbarstingen van de natuur. Het is niets zinnigs of be redeneerds, wat de donder ons toevertrouwt, want dan zou het een eentonige donder moeten wezen. Het is een im pulsieve en dolzinnige woor denstroom van het natuurlijk ste wezen dat de schepping kent een wezen dat niet echt kan vloeken, hoe krach tig het zich ook uitdrukt: het wezen Natuur zelve. J. L. lijven. In sommige kringen werd zelfs de mening geuit dat Aken de hoofdstad van Oost-België moest worderr. Tenslotte bleef de correctie beperkt tot de voorlopige an nexatie van het dorpje Bildchen en om liggende grensgebieden. De Belgische gene raal Bollen heerst goedmoedig over dit ge west, dat enkele duizenden inwoners heeft, voornamelijk rijke boeren. Het aan België toegewezen grotere gebied, waarin de rijke gemeenten Mützenich en Rötgen liggen, werd niet geannexeerd. Er schijnt een geheim akkoord te bestaan om van die grenscorrecties te zijner tijd af te zien. Al deze kwesties zullen pas actueel worden bij de discussies over het defini tieve vredesverdrag met Duitsland. Het Belgische streven schijnt te zijn: zo weinig mogelijk nieuw Duits gebied en zo weinig mogelijk DuitsersDit schijnt mogelijk te zijn door de huidige bezette smalle strook Duits gebied rond Bildchen te rui len tegen een ander gebied, waarin bijkans geen Duitsers wonen, een bosrijke streek, waarin de bron van de Vesder ligt. Deze kleine rivier stroomt naar Verviers, waar zij uitloopt in een afgedamd reservoir, dat gebruikt wordt voor het wassen van de wol. De principiële richtlijn van deze gewij zigde Belgische politiek is dat bij een even tueel conflict geen aanval van Duitsland tegen het Westen behoeft te worden ge vreesd. In de gewijzigde wereldverhouding wordt slechts een oorlog tussen het Ooste lijk en het Westelijk blok mogelijk geacht. De Belgische politiek steunt, althans voor lopig, op „correcties" van de Belgisch- Duitse grens. Men schijnt het denkbeeld van „annexaties" verzaakt te hebben. Een van de geheime redenen moet de vrees van de Belgische autoriteiten zijn om over enkele jaren opnieuw te staan tegenover een „heimattreue Front", een Duits-natio nalistische beweging, die ook vóór de oor log de terugkeer tot Duitsland propageerde. Veel van die lieden speelden in 1940 een verraderlijke rol. ADVERTENTIE MAGNEET SIMPLEX R.S. in TOUR- en SPORTMODELLEN in elke gewenste uitvoering en kleur. Betaling in overleg. Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 DJAKARTA (United Press) Heir- scharen kwaadaardige rode mieren hebben een aanval ingezet op het dorp Bagelen op Midden-Java. De mieren trekken 's nachts in slagorde op. Tal van mensen hebben uit wanhoop hun huizen verlaten. De rege ring heeft insectenbestrijders met DDT naar het dorp gestuurd. Volgens het plaatselijk bijgeloof zijn de mieren „soldaten" van een legendarische figuur, die de stamvrouw van de dorpelin gen zou zijn. Bejaarde dorpsbewoners heb ben gewaarschuwd, dat de stammoeder haar soldaten heeft gestuurd omdat de aan haar te brengen eerbewijzen veronacht zaamd zouden worden....

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5