Minister overlegt met Kamer commissie over de aanpassing Uitbreiding PEN-centrale Velsen Moord met staatsie Ouderdomsvoorziening Drie wijzigingen aangenomen meer dan 1000 broeken! Gelukkige winnaars naar Londen FEUILLETON donderdag 2 2 maart 1956 4 Tijdbom in bed van Cyprus' gouverneur h Grieks personeelslid vermist Athene zoekt Arabische steun voor Cyprus NIET LANGER ZOEKEN Belgische regering wil de vorstschade verlichten Kerkelijk Nieuws Onderzoek naar „Vacupan"-vereniging Provinciale Staten van Noordholland tanden adem FHS Betaling abonnementsgeld per giro Voormalige „volksvijanden" in Rusland vrijgelaten Russisch-Japans overleg in Londen vastgelopen Verzending van zeepost Md door Wil Wanting (Van onze parlementaire redacteur) Over enkele ondergeschikte twistpunten van de Ouderdomswet heeft de Tweede Kamer gisteren beslist, maar over de hoofdzaak, de mogelijkheid om het ouderdoms pensioen gedeeltelijk of geheel te korten op pensioenen van werkgeverszijde en de voorstellen tot beperking van die korting, is het debat op verzoek van minister Suur- hoff geschorst, opdat hij met de Kamerleden die de openbare behandeling van de Ouderdomswet hebben voorbereid binnenskamers overleg kan plegen over een op lossing. Door middel van amendementen willen de heren Van Lier (PvdA) en De Kort (KVP), de mogelijkheid van korting, die niet verplicht is, beperken. Tezamen vormen de KVP en de PvdA, een grote meerderheid in de Kamer. Daarom wilde minister Suurhoff niet direct over de amendementen laten stemmen, maar binnens kamers eerst nog eens met de heren praten om te zien of er een aanvaardbare oplos sing is te vinden. Met het overleg binnenskamers werd direct begonnen. Vandaag hoopt men tot een beslissing te kunnen komen. Een amendement-Reuter (C.P.N.), dat de 65-jarige of oudere vrouw, ook als haar jongere man nog werkt, het gehuwden pensioen zou moeten ontvangen noemde minister Suurhoff onaanvaardbaar. Mr. Van Lier (P. v. d. A.) stelde voor de 65- jarige gehuwde vrouw, wier man nog geen 65 jaar is, recht op gehuwden pensioen toe te kennen als zij kostwinster is. Doordat men in dit geval de individuele gezinsomstandigheden bij de.wet zou gaan betrekken, had de minister hiertegen be zwaar. In zijn dupliek had minister Suurhoff nogmaals verklaard dat aanpassingsbépa- lingen onontbeerlijk zijn wil de regeling niet op losse schroeven komen te staan. Of de pensioenfondsen van de mogelijkheid tot inkorting van hun pensioenen zullen over gaan zal uitsluitend van hun beslissingen afhangen, waarbij de aangesloten werk nemers een woordje kunnen meespreken. Bij zitten en opstaan verwierp de Kamer het amendement-Reuter, dat alleen de steun van de communisten kreeg. De door de minister tegen het amendement-Van Lier aangevoerde argumenten vond de heer Stapelkamp (a.r.) met zijn fractie zo over tuigend, dat de Anti-Revolutionairen het „tegen" lieten horen. Het amendement werd met 68 tegen 10 stemmen aangeno men. De heer Reuter (C.P.N. wilde de uit keringen voor ongehuwden gesteld op 804, doen verhogen tot 1152 en voor ge huwden het voorgestelde bedrag van 1338 tot 1656. De heer Kikkert (C.H.) beval aan het pensioen van de weduwnaar of weduwe, nadat tenminste 5 jaar achtereen een ech telijke huishouding is gevormd, 70 pet. te laten bedragen van het gehuwdenpensioen, dus 936. De heer De Kort (K.V.P.) wilde een weduwnaar of weduwe die met invalide kinderen overblijft, het gehuwdenpensioen laten behouden. Minister Suurhof merkte op dat in de commissie van voorbereiding van een zo vergaand amendement als dat van de heer Reuter niets gebleken was. In 1957 zou dat voorstel ruim een kwart miljard kosten, zodat een premie van ruim 9 pet. nodig zou zijn. Dit is volstrekt onaanvaard baar. Wat de heer Kikkert voorstond zoü 50 miljoen per jaar vergen, hetgeen op een premieverhoging met een Vs percent zou neerkomen. Ook tegen dit amendement had de minister zeer grote bezwaren. Het voor- stel-De Kort zou een nieuwe inbreuk op de wet betekenen, doordat er een element van ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS individuele gezinsomstandigheden in zou komen. Maar dit was ook al gebeurd door de aanneming van het amendement-Van Lier (over de gehuwde vrouw-kostwinster) en dus besefte de minister, dat hij zich thans minder sterk tegen deze wijziging kon verzetten. Nadat de heer Kikkert zijn amendement had ingetrokken, verwierp de Kamer de wijzigingsvoorstellen van de heer Reuter. De K.V.P. en de Communis ten stemden in met het amendement-De Kort, dat dus verworpen werd. Tegemoetkoming aan weduwen Minister Suurhoff nam een amendement- Van Lier over, waardoor de nog niet 65- jarige weduwe gedurende een jaar (in plaats van een half jaar) het tot de dood van haar man genoten gehuwdenpensioen uitbetaald zal krijgen. Een amendement-De Kort (K.V.P.), beogende van het begrip „inkomen" uit te zonderen de uitkeringen ingevolge de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen nam de Kamer aan. Alleen de C.H.- en enige A.R.-leden waren er tegen. De heer Van de Wetering (C.H.) kwam er tegen op, dat een zelfstandige die in de vermogensbelasting is aangeslagen, ook al bedraagt zijn inkomen minder dan 1500 (in dat geval behoeft nl. overigens door een zelfstandige geen premie te wor den betaaldgeen vrijstelling van premie betaling zal genieten. Een door hem hier tegen gericht amendement wees de minis ter af. Hij betwistte, dat er in zulk een geval on macht tot premiebetaling zou zijn. Alleen de C.H., de V.V.D., de Staatk. Gereformeer den, prof. Lemaire (onafh. Kath.) en de Communisten waren voor, zodat het amen dement verworpen werd. Toen de Kamer genaderd was aan de artikelen inzake de aanpassing, werden de beraadslagingen ge schorst, omdat de minister eerst met de commissie van voorbereiding overleg wilde plegen. NICOSIA (Reuter) Woensdagmorgen is een tijdbom gevonden in de slaapkamer van de Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding. De bom is verwijderd en onschadelijk gemaakt. De bom, die gevon- j den werd tussen de matrassen van het bed van de gouverneur, was naar alle waar schijnlijkheid al een dag tevoren geplaatst. Sir John Harding zei desgevraagd, dat hij beter dan gewoonlijk had geslapen. Een jonge Griekse Cyprioot, die deel uit maakt van het personeel van het gouver nementshuis, verscheen woensdag niet op zijn werk. Hij wordt nog vermist. Enige maanden geleden verspreidde de „EOKA", de geheime organisatie van de Griekse Cyprioten, vlugschriften waarin zij dreigde de gouverneur te zullen doden, zelfs in zijn slaapkamer. Verzetsstrijders hebben een overval ge daan op een politiebureau. Boeken en do cumenten werden in brand gestoken. Te Nicosia werd brand gesticht in een Griekse winkel. Volgens de politie zou dit het werk zijn van Turkse Cyprioten. Elf Griekse Cyprioten en een Turk zijn dinsdag in Ni cosia bij anti-Griekse, door Turken op touw gezette relletjes, gewond. Twee Türk- se Cyprioten werden gearresteerd. Woens dag is het lijk gevonden van een doodge schoten Turkse herder. Volgens een offi ciële mededeling wordt geen politieke be tekenis aan deze gebeurtenis toegekend. Vierentwintig Turkse Cyprioten uit Vas- silia, waar maandag bij botsingen tussen Turken en Grieken vierentwintig personen, merendeels Turken, werden gewond, zijn gearresteerd. Onafhankelijk buitenlands beleid mogelijk geacht, ondanks NAVO CAIRO (Reuter) De Griekse minister van Staat professor Kasimatis, die een offi cieel bezoek aan Egypte brengt, heeft pre mier Nasser een boodschap ter hand gesteld van de Griekse regering. Diplomatieke waarnemers geloven, dat hij Arabische steun tracht te winnen voor Griekenland in het geschil om Cyprus. Prof. Kasimatis zei dat Nasser hem ongevraagd steun in de kwestie-Cyprus had aangeboden. Het on derhoud met Nasser had hem de overtui ging gegeven, dat Egypte en Griekenland „door dezelfde opvattingen verbonden zijn: vrijheid van hun volken, onafhankelijkheid van hun politiek en afwijzing van alle vor men van kolonialisme". De minister zei, dat de Griekse regering het mogelijk acht een onafhankelijke buitenlandse politiek te volgen, ook al neemt zij deel aan bondge nootschappen zoals de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Bisschop Photios van Paphos, de tweede in rang ma aartsbisschop Makarios in de Grieks-orthodoxe kerkelijk hiërarchie op Cyprus, is uit Cairo te Athene aangekomen voor besprekingen met de Griekse regering over Cyprus. De bisschop verklaarde in Egypte te zijn geweest met een „vertrou welijke opdracht" en aan arrestatie te zijn ontkomen. De bisschop zei van oordeel te zijn, dat niemand aartsbisschop Makarios zou kunnen vervangen, hetzij als geestelijke of als leider van de Cyprioten. Volgens het Sovjet persbureau Tass heeft de patriarch van Moskou, Alexei, in ant woord op een telegram van wijlen aarts bisschop Spyridion van Athene, met het verzoek aan de Russisch orthodoxe kerk, al haar invloed aan te wenden om het recht op Cyprus te herstellen, geantwoord, dat de Russische kerk met de kerk van Cyprus meelijdt en bidt om uitkomst". ADVERTENTIE Bij DOUWMA keus uit Gen. Cronjéstraat 40 -44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord BRUSSEL (Belga) Bij de Belgische Ka mer van Afgevaardigden is een wetsont werp ingediend waarbij een bijzonder kre diet ter beschikking van de regering wordt gesteld, teneinde 'de land- en tuinbouwers die, tengevolge van vorstschade, uitzonder lijke verliezen hebben ondergaan, ter hulp te komen. Het bedrag van het krediet is vastgesteld op 225 miljoen frank. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl.) (toez.) J. Z wijnenburg te Kinderdijk (Nieuwlekkerland) te Giekerk-Oenkerk M. Strikwerda te Terwispel-Tijnje (Fr.) te Brouwershaven (toez.) C. Groot vic. te Zwolle. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zierikzee (2e pred.pl.) W. de Joode te Ede. De Rotterdamse recherche heeft in op dracht van de justitie een onderzoek in gesteld naar de activiteiten van de zich noemende „Vacupanvereniging" of „in-ve- ro" en bij de eveneens in die straat ge vestigde mondarts J. B. A. T. Volgens de recherche is bij dit onderzoek gebleken dat gehandeld is in strijd met de bepalingen van de wet ter bestrijding van ongewen ste praktijken bij zogenaamde tandheel kundige inrichtingen. Op grond hiervan is tegen de mondarts proces-verbaal opge maakt. Tevens is proces-verbaal opgemaakt te gen een aantal personeelsleden van de vereniging wegens het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. De vereniging werkte door het gehele land met vertegenwoordigers-propagandis ten. Dikwijls moest op het te leveren ge bit een gedeelte vooruit betaald worden of ten kantore van de vereniging of aan de vertegenwoordigers, naar het schijnt om te voorkomen dat de te behandelen perso nen, die uiteindelijk naar de mondarts T. werden verwezen, op hun schreden zouden terugkeren. Ook werden propaganda-acties in het buitenland gevoerd. ADVERTENTIE Gisteren vertrokken met de dagboot van Maatschappij „Zeeland" uit Hoek van Holland de 10 gelukkige winnaars van de LEXINGTON VOETBALUITSLAG-WEDSTRIJD. Zij gaan als gasten van LEXI 5 dagen naar Londen om excursies te maken en een bezoek te brengen aan de voetbalwedstrijd CharltonWolverhampton Wanderers. Lexi zelf was bij het vertrek van het gezelschap aanwezig. In de toekomst zal de centrale te Velsen van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland uitgebreid worden, waarvoor een bedrag van negentig miljoen gulden nodig is. De dinsdag gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de plannen mogelijk gemaakt door de eerste suppietoire begro ting van het PEN, dienst 1956, goed te keuren, waarop een bedrag van dertig mil joen gulden is uitgetrokken. Bij de besprekingen werden geen bezwa ren geopperd tegen de uitbreiding, maar de heren Schippers (KVP) en W. Voorthuijsen (WD) waren van me ning, dat het voorstel eerst in de commissie van financiën behandeld had moeten wor den. Gedeputeerde de heer A. J. Pr a k k e n (Arbeid) bestreed dit. De raad van toezicht op de provinciale bedrijven hebben advies uitgebracht en dat wordt voldoende geacht. Overigens verheugde het spreker, dat het voorstel de algemene instemming had. De enorme ontwikkeling op industrieel gebied en op andere gebieden maakt het noodza kelijk, dat met de uitbreiding van de cen trale te Velsen zo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt. In 1946 werd 237 miljoen kwh geleverd en in 1955 948 mil joen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd aanvaard. Bij het voorstel tot wijziging van het reglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland brachten cle heren G. M. L a n s e r (Comm.) en B. d e V r i e s (Ar beid) het feit ter sprake dat Rijnland toe zicht wil uitoefenen op boezemkaden. Vooral de heer De Vries zette uiteen, dat hier een taak ligt voor de provincie en hij ging daarbij de geschiedenis van het wa terschapswezen na. Rijnland streeft er naar het toezicht over te nemen, maar volgens spreker is er onvoldoende reden voor. De provincie kan het beter. Voorts hoopte de heer De Vries, dat bij een toekomstige wij ziging het enkelvoudig stemrecht ingevoerd wordt. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd. De vergadering verenigde zich o.a. met de volgende voorstellen van Gedeputeerde Staten: onttrekken aan het openbaar ver keer van een gedeelte van de Pruimer.dijk en van de Sint Aagtendijk in de gemeente Beverwijk; tot het verlenen van machti ging aan het college tot het verstrekken van hypothecaire geldleningen aan ambte naren (bij het kopen van een woning); tot massajeugdwerk in Noordholland; tot het het verlenen van een subsidie voor het verlenen van een extra-subsidie aan de openbare leeszalen en bibliotheken voor de aanvulling en vernieuwing van haar boe kenbezit. Bisschoppelijk museum Gedeputeerde Staten hadden voorgesteld een subsidie van f 1000 te verlenen aan het bisdom Haarlem voor het bisschoppe lijk museum te Haarlem. Er was een be drag van f 2000 gevraagd. De heer Pi el a ge (Arbeid) zeide veel waardering te hebben voor het voorstel, dat inhoudt een vierde gedeelte van het exploitatietekort te dekken. Gevraagd was mee te werken aan een bedrag, om de helft van het tekort te dekken. Spreker vroeg de gang van zaken te volgen en eventueel nadere voorstellen te doen als blijkt, dat de subsidie onvoldoende is. Nadat het laatste door Gedeputeerde Staten was toegezegd werd het voorstel aanvaard. „Nee maarzei Rick verbaasd. „Hoe kan dat!" Bunkie hield hem de peer voor zijn neus. „Hier", zei hij. „Proef maar eens, of-ie echt is of niet!" Rick pakte de peer aan, bekeek 'm van alle kanten, en nam er een grote hap van. Het sap droop langs zijn mond „En vroeg Bunkie. „Heerlijk!", zei Rick. „Hij smaakt lekker! Maar... ik snap niet, hoe dat kan!" „Ik ook, niet", gaf Bunkie toe. „Maar het schijnt toch werkelijk een toverkrijtje te zijn". 19-20 ADVERTENTIE ooc«xxxio>3cx>ooc<yoro^cfoocroni?oooooycoMoeoooooo!Xxax< U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnês f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE MOSKOU (AFP) Andrei Boebnov, een van de pioniers van het bolsjewisme die commissaris van onderwijs was, toen hij in 1937 als „vijand van het volk" werd „ge zuiverd", is onlangs in vrijheid gesteld, naar te Moskou wordt vernomen. Boëbnov, die 72 jaar is, trad in 1903 toe tot de com munistische partij, waar hij in 1912 lid van het centrale partijcomité werd. In 1917 werd hij lid van het politieke bureau en het militaire revolutionaire comité, dat de bolsjewistische N staatgreep voorbereid de. In de burgeroorlog was hij majoor en werd later hoofd van de politieke af deling van het Rode leger. Een andere overlevende van de „zuive ringen" onder Stalin, een zekere A. V. Kosarev, die eerste secretaris van de Kom somol (de Sovjet-jeugdbeweging) was tot dat hij in 1938 als „volksvijand" werd ver oordeeld, is ook kortgeleden op vrije voeten gesteld. Struikelblok vormt bezet gebied LONDEN (Reuter) De Russisch-Ja. panse besprekingen over een vredesverdrag in Londen zijn, na negen maanden onder- handelen, vastgelopen en voor onbepaald» tijd verdaagd. In een gemeenschappelijj communiqué is verklaard, dat een datum voor hervatting van de besprekingen paj zal kunnen worden vastgesteld na overle; tussen de beide landen. De Japanse delegatieleider, Matsoemote verklaarde dat hij met zijn Sovjet-colleg; Malik geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over de Japanse gebieden die de Sovjet-Unie aan het einde van de tweede wereldoorlog bezet heeft. Japan eist terug, gave van de eilanden Habomai, Sjikotan Etorofoe en Koenasjiri ten noorden var. Japan en een conferentie met alle lan den die tegen Japan gestreden hebben over de toekomst van zuid-Sachalin en de Koe- rillen, gebieden die eveneens door de Sovjets bezet zijn. De Sovjet-Unie wil slechts afstand doen van Habomai en Sji kotan. Een ander geschilpunt betreft de rechter, van de scheepvaart door de zeestraten die grenzen aan de Japanse zee. Over de an dere delen van het vredesverdrag is over eenstemming bereikt, hoewel de paragraaf over de handelsbetrekkingen nog nader ge. regeld moet worden. Matsoemoto heeft Ma- lik opnieuw gevraagd om terugzending van de Japanners die nog in de Sovjet-Unie ge. vangen gehouden worden. Volgens Malik verblijven er-nog 1300 Japanners in de Sovjet-Unie, die veroordeeld zijn wegen? oorlogsmisdaden. Zij zouden gerepatrieerd worden als een vredesverdrag ondertekend zou zijn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: m.s. „Argentina Star", 27 maart; Canada: m.s. „Noordam", 29 maart; Chili via New York: 29 maart; Indonesië: m.s. „Slamat", 26 maart; Ned. Antillen: m.s. „Flottbek", 26 maart; Nieuw Zeeland via Engeland: 31 maart. NEDERLAND ROOKT STEEDS MEER 2 IJAARL'JKS VERBRUIK VAN SIGARETTEN" EN SIGAREN PER INWONER <do>O CD CD O* CD CD CD O* (7* 26) Weer bleef het stil. Boekje zat roerloos op zijn stoel. Het pakje shag lag onaange roerd. Rustig vroeg Enters: „Meent u dat werkelijk, meneer Tjadde? Maar als u, zoals u zegt, tussen tien en elf uur uit is geweest, hoe verklaart u dan, dat u tussen kwart over tien en half elf hier door twee getuigen op het gangportaal is gehoord. Tjadde sprong op, lijkbleek nu. „....En", vervolgde Enters onbarm hartig, „door een derde getuige omstreeks dezelfde tijd op het gangportaal bent ge zien in tegenwoordigheid van de vermoor de heer Proster. Hoe verklaart u dat?" Tjadde stond voor de schrijftafel. Zijn correcte beheerste houding was geheel ver dwenen. Met de hand greep hij naar zijn hoofd. Hij wankelde, maar herstelde zich dan, slikte enige malen en schor bracht hij eruit: „Dat is ongehoord, dat is een leugen! Een infame leugen!!" Enters haalde de schouders op en poogde de ander te kalmeren: „Gaat u nu eerst weer eens rustig zitten, meneer Tjadde". Tjadde gehoorzaamde gedwee. Er kwam weer wat kleur op zijn gezicht. Zijn ogen stonden koppig, „U kunt deze getuigenissen zelf niet beter bestrijden", hielp Enters hem „dan door ons een afdoend alibi op te geven". „Dat kan ik niet", antwoordde Tjadde kort, tot het uiterste gespannen en nu zeer militant. Zijn nonchalante arrogance had hem verlaten. Het bloed, hoe misschien ook verslapt en verbleekt, verloochende zich toch niet in deze loot van een oud geslacht. Hij was nu de edelman, die de toegeworpen handschoen had opgenomen en met zijn uit dager de degen kruisen wilde, wat er ook van komen kon. „Maar waarom kunt u dat niet?", vroeg Enters zeer, verbaasd. Hij kon al wist hij zelf niet waarom, de houding van de ander toch op prijs stellen. „Daar heb ik persoonlijke redenen voor en die gaan u niet aan. Die hebben met deze zaak niets te maken". „Dat spijt me", de inspecteur maakte een gebaar, dat deze spijt onderstreepte en hij vervolgde: „Ik geef u overigens ernstig in over weging hier nog eens rustig over na te den ken. U kunt nu naar uw kamer gaan, maar u dient daar tot nader order te blijven. In geen geval moogt u het huis vandaag ver laten". Tjadde stond op. Hij scheen een hevige innerlijke strijd te voeren. Maar zijn lippen bleven stijf gesloten. Zwijgend boog hij weer, koel en hoog hartig, en verdween, niet alleen echter, maar in gezelschap van Boekje, die een met een handbeweging gegeven order van de inspecteur begrepen had. Het duurde enige tijd, eer de dikke rechercheur weerom kwam en hij rappor teerde, dat een der agenten, die beneden in het portaal verveeld het ogenblik zat af te wachten, dat de inspecteur hen zou wegzenden, jonkheer Tjadde in diens kamer gezelschap zfu houden om er op toe te zien, dat deze niets vernietigde, geen com municatie met de buitenwereld had, kort om geen „gekke dingen" zou doen. Enters zat voorover gebogen het hoofd in de handen, diep in nadenken verzonken. „Onbegrijpelijk", mompelde hij. „Onbe grijpelijk", mompelde hij. „Onbegrijpelijk! Drie positieve getuigen, waarvan één hem gezien en twee hem gehoord hebben. Waar om vertelt die kaffer dan ook niets?" „Ik vind het anders nogal duidelijk", begon Boekje. „En ik begrijp er steeds minder van", antwoordde zijn chef. „Want er moet toch een samenhang bestaan tussen het geval- Rovaart en het geval-Proster. We zijn hier tenslotte niet in Amerika, waar onmoge lijke toevalligheden mogelijk zijn. We zijn hier in Nederland, waar zulke dingen niet gebeuren". Het noemen van de naam Amerika bracht hem de vondsten in herinnering, die mor gen in de kamer van Proster gedaan. Hij greep het boekbandje met de daarin liggende brief. Er was inderdaad in dit mysterie een draad, die over de Oceaan naar Amerika liep. Hij las voor de zoveelste maal nogeens de brief van Ixora over. Zij was een Nederlandse, dat was duidelijk, maar zij was in Amerika opgevoed. Dat schreef zij trouwens ook. Zij was naar Nederland gekomen om een oom op te zoe ken en had prompt met die oom ruzie ge kregen, waarbij Proster als de galante red dende ridder was opgetredendie nu alleen achterblijft met zijn treurige her inneringen en zijn oude boeken", las hij nogmaals. Oude boeken.oude boeken.maar kon dat misschien iets hebben uit te staan met die geheimzinnige, alleen door dr. Van Heukelom geziene boekverkoper, die op het donkere gangportaal van de «huize Van Abel verzen van Horatius citeerde? Deden boekverkopers dat? Enters tastte volkomen in het duister. En welke zekerheid was er, dat de ge heimzinnige onbekende inderdaad 'n boek verkoper was geweest? Alleen dr. Van Heukelom had die indruk gehad, omdat hij in het voorbijgaan een paar Latijnse woor den had opgevangen, die hij voor een boek titel had gehouden, maar die geen boektitel bleken te zijn. Doch als er helemaal geen andere sporen waren, dan loonde het mis schien toch nog, om alle boekverkopers in Illingen eens na te gaan en dat waren er heel wat en hen aan de tand te voelen over hun Latijnse kennis, eventuele nichtjes uit Amerika, relaties met Proster en be zoeken aan de Drieherendrift. Wat betekenden die Latijnse woorden eigenlijk? Enters bladerde in het telefoonboek, vond het nummer en belde professor Van den Burg. Ja, Ja, deze was het zelf. Of hij hem wat vragen mocht? Maar natuurlijk! Weer trof het Enters, welk een wonder derlijk hoog, bijna vrouwelijk stemgeluid de beroemde geleerde had; Qver de tele foon was dat nog opvallender dan in een gewoon gesprek. De professor zou het wel vreemd vinden en de inspecteur zou het hem later wel ver klaren, maar hij zou graag de vertaling hebben van een dichtregel van Horatius. „Laat u maar horen," zong de profes sorale stem welwillend. Enters las voor: „Morset fugacem per- sequitur virum". „Aha", kwam dadelijk het antwoord, dat is uit de Carmina. Die regel is onder Lati nisten een gevleugeld woord geworden. Zij betekent. En Enters, aandachtig luisterend, schreef op: „Ook de vluchteling valt in handen van de dood." „Dat wil zeggen", lichtte de geleerde nog toe, „dit is de vertaling, die de strekking het dichtst nabij komt. Uit haar verband gerukt is deze zin misschien wat duister, maar wie de Carmina kent, weet haar te plaatsen." „En kennen veel Latinisten die regel?" wilde Enters weten. „Tja, dat zou ik u niet kunnen zeggen. Ik zou denken alleen zij, die een bijzondere studie van Horatius hebben gemaakt, al weet men dat nooit en al kan zij ook in het brein van een gewone gymnasiast zijn blijven hangen. Maar waarschijnlijk dunkt me dat niet. Is die regel opgedoken in uw onderzoek? Hoe merkwaardig!" Enters bedankte de professor en verviel opnieuw in gepeins. Hij had de vertaling nu voor zich. Maar maakte die hem veel wijzer? Dan nam hij nogmaals Ixora's brief op en trof het hem hoe merkwaardig de laatste zinnen daaruit leken op die vertaalde dicht regel: dat nu ik eindelijk weer terug kan, ik het gevoel heb of ik aan de dood zelf ontsnap. Het is die dood dóór de Hol landse verveling, die ik nu tenminste kan ontvluchten Zou het mogelijk zijn, dat deze woorden uit Ixora's brief bij Proster de herinnering hadden opgeroepen aan die dichtregel, eens door hem bij Horatius gelezen? Dat zou dan een heel logische en zelfs voor de hand liggende verklaring zijn voor de notitie, door hem aan de voet van Ixora's brief gemaakt. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6