Secretaris Werkgeversverbond voorziet moeilijkheden Financiële deelneming van de staat in nationale maatschappij V erbammee Communistische doelen volgens Eisenhower niet veranderd Amerikaanse ontwerp resolutie in de Veiligheidsraad Vrijere loonpolitiek „Rem van prijsstabilisatie werkt niet overal gelijk Landelijke gasvoorziening Amerika moet begrip kweken voor zijn vreedzame bedoelingen Hammarskjoeld moet onderzoek gaan instellen naar Palestijnse vraagstuk Directeur van confectie fabriek gearresteerd Wordt Rotterdam de oliestad van het Ruhr- gebied? Schietgrage mensen in het grensgebied, zegt Nehroe Boerderijbrand te Geulle Gemeenteraadsverkiezing in Tiel Dulles terug van reis in tien Aziatische landen Bonn wil Krupp als eenheid handhaven Staalgieterijen en kolen mijnen moeten in het concern blijven Granaten tussen de pieren opgebaggerd Bokser overleden na k.o.-nederlaag Bloedbad in Algerijns dorp: 36 doden Tweejarig kind onder rijdende patate-kraam Ernstig gewond naar het ziekenhuis Londen meldt atoom- proeven in de Sovjet-Unie Zaak-Anneke Beekman Lagere straf voor ex-pleegmoeder DONDERDAG 22 MAART 1956 99 0e secretaris van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, xnr. A. J. R. Mauritz, heeft heden voor de A.V.R.O.-microfoon gesproken over „Loonbeleid en Welvaart". Door het akkoord over de loonpolitiek, dat op vrijdag 16 maart werd bereikt, is een nieuwe basis gelegd voor het loonpolitieke beleid, dat bekrachtigd werd door de goedkeuring van de regering op 19 maart, zei mr. Mauritz, die van mening was dat nU niet ineens alle problemen op dit gebied in de verschillende bedrijfstakken in de komende maanden gemakkelijk zullen worden opgelost. Zelfs zullen zijns inziens de moeilijkheden bij het in toepassing brengen van de centraal genomen besluiten dit maal groter zijn dan de laatste jaren het geval geweest is. Dit vindt volgens hem zijn oorzaak hierin, dat in de loonvorming bij deze gelegenheid een groter element van vrijheid is gebracht. Voorkomen moet worden dat deze vrijere loonvorming bij een frappe arbeidsmarkt tot zodanige loonsverhogingen gaat leiden, dat allerlei prijs verhogingen hiervan het gevolg zijn en inflatieverschijnselen zich gaan voordoen. Aanderzijds zullen ook de moeilijkheden juist nu groter zijn, omdat het door de regering nagestreefde en door het bedrijfs leven eveneens voorgestane prijsstabilisa- üebeleid op zichzelf reeds een krachtige rem betekent voor de mogelijkheid tot loonsverhoging over te gaan. Niettemin mag volgens mr. Mauritz vertrouwd wor den dat in de komende maanden een be perkte verhoging van de lonen in tal van gevallen mogelijk zal blijken. De goede sociale betrekkingen in het Nederlandse bedrijfsleven leveren daarnaast een zekere waarborg op, dat moeilijke situaties met bezonnenheid zullen worden tegemoetge- treden. In een terugblik op wat aan het akkoord van 16 maart is voorafgegaan zei mr. Mau ritz het SER-rapport van februari weinig bevredigend te achten. Het in 1954 voor het eerst bij dit soort rapporten toegepaste systeem om een vergelijking te maken tus sen de ontwikkeling van het looninkomen. per werknemer en die van het nationale inkomen per hoofd van de beroepsbevol king heeft in 1 y2 jaar tijds tot allerlei te genstellingen en moeilijkheden geleid. Te leurstellend noemde hij ook de in het rap port voorkomende meerderheidsuitspraak van de raad dat een huurverhoging per 1 juli 1957 te prefereren zou zijn boven een per 1 januari. Een dergelijk uitstel zou niet alleen voor onze volkshuisvesting maar ook voor het loonbeleid schadelijk zijn. Toch is overigens dit SER-rapport voor de loonbe- sprekingen van de afgelopen weken van waarde geweest. Ondanks de aanvankelijke ernstige wrij vingen in de Stichting van de Arbeid, die volgens mr. Mauritz echter ten dele op een misverstand bleken te hebben berust, is men later met gebruikmaking van het rapport eenstemmig tot een uitgangspunt voor het verdere overleg kunnen komen. Tenslotte is mede door het optreden van de regering het akkoord tot stand gebracht. Dit opent enerzijds mogelijkheden voor een verbetering van de arbeidsvoorwaarden, anderzijds maakt het gelijktijdig een voor zichtig begin met een meer vrije loonpoli tiek. Verdacht van brandstichting De politie te Enschede heeft gearresteerd, verdacht van brandstichting, de directeur van een confectiefabriek, waarop 29 maart van het vorig jaar een ernstige brand woedde. De directeur heeft van de ver zekering een bedrag ontvangen van f 90.000. Zekere J. B. uit Enschede heeft aan zijn vroegere werkgever, die geldschieter van de directeur was, een chantagebrief ge schreven, waarin hij dreigde de recherche er van in kennis te stellen dat de geld schieter op de hoogte zou zijn geweest van de brandstichting in genoemde confectie fabriek. J. B. verlangde f 25.000 poste res tante te Utrecht. De geldschieter deed aangifte bij de re cherche en op verzoek van de politie te Enschede is B. onlangs gearresteerd in het hoofdpostkantoor te Utrecht, toen hij het geld in ontvangst zou nemen. Mede op grond van de verklaringen van de echt genote van de directeur der confectie fabriek is deze daarna gearresteerd. Nog altijd doet de vraag opgeld, of de Pijpleiding, die olie naar het Ruhrgebied zal voeren, in Rotterdam-Pernis zal begin nen, dan wel in Wilhelmshaven. In Rot terdam wacht men gelaten de beslissing af en in havenkringen is men in het alge meen van oordeel, dat indien niet de natio nale gevoelens van de Duitsers de door slaggevende factor worden, maar het eco nomisch inzicht, zonder twijfel de keuze op Rotterdam zal vallen. Volgens de jongste berichten kan reeds als vaststaand worden aangenomen, dat de grote olieraffinaderij voor de Duitse bonds republiek door de Esso A. G. uit Hamburg aan de noordkant van Keulen zal verrij zen, tegenover de Farbenfabrieken van Leverkusen. Het zou een project zijn van ongeveer 500 miljoen rijksmark. De finan ciering zou in handen zijn van de Standard Oil Cy te New York Jersey, in samenwer king met een achttal andere oliemaat schappijen en aangezien dan het Ameri kaanse kapitaal een woordje mee gaat spreken, kan men wel aannemen, dat de exploitatiemogelijkheden een groot ge wicht in de schaal zullen leggen. In de eerste plaats wijst men op het feit, dat Rotterdam ongeveer 50 km. dich terbij ligt, hetgeen op de aanleg al een besparing van ongeveer 50 miljoen mark zou betekenen. In de tweede plaats is men van oordeel, dat men ongetwijfeld reke ning zal houden met de 250 zeemijlen, die 6e route naar Wilhelmshaven langer is, hetgeen heen en terug voor de tankschepen een tijd- en kosten verlies van bijna twee dasen kan betekenen. Voorts blijft dan nog de vraag, of de "grote supertankers" die de Nieuwe Wa terweg kunnen binnenvaren, even veilig in Wilhelmshaven kunnen komen. Het varen net minder grote tankschepen wordt eco nomisch bezwaarlijker. Dat Nederland invoerrechten zou heffen indien Rotterdam zou worden gekozen, wordt ontkend, want transitogoederen zijn, ook bij tijdelijke opslag, in Rotterdam vrij van belasting. Tot op zekere hoogte, aldus mr. Mau ritz, vormen de door het akkoord mogelijk gemaakte verbeteringen een experiment. De remmingen zijn nu de stringente centrale loonpolitiek verlaten wordt, al blijft de loonbeheersing van kracht voor een deel verlegd van het loonbeleid naar het prijsstabilisatiebeleid. „Maar het experiment kan nieuwe moei lijkheden doen ontstaan, want de remmin gen van de prijsstabilisatie werken ongelijk. De loonfactor speelt niet overal dezelfde rol in de kostenstructuur van ons bedrijfs leven. Een meer gedifferentieerd loonbe leid heeft op die grond reeds een onge lijke uitwerking in verschillende bedrij ven. En juist aan een grote mate van ge lijkheid en gelijkgerichtheid is men in de loonpolitiek gewend geraakt", zo besloot mr. Mauritz, die nog opmerkte dat het overleg in de Stichting van de Arbeid en tussen de stichting en de regering over de toepassing van de meer gedifferentieerde loonpolitiek wordt voortgezet. Voorlopige overeenkomst om vuren te staken in de Pendsjaab NIEUW DELHI (Reuter/A.F.P.) Een nieuw incident aan de grens tussen India en Pakistan bij Amritsar (Pendsjaab) heeft volgens een Indiase mededeling geen slachtoffers gekost. Er wordt niet meer ge schoten. De Indiase en de Pakistaanse poli- tiecommandant bij Amritsar hebben een voorlopige overeenkomst om het vuren te staken gesloten. Vandaag zullen zij pogen tot een definitief akkoord te komen. Volgens de „Press trust of India" (P.T.I.) is over een front van zestien kilometer ge vochten, nadat Pakistaanse politiemannen op Indiaas gebied zouden zijn doorgedron gen en met automatische wapens het vuur hadden geopend op een Indiase patrouille. In Amritsar (India) is men van mening, aldus de P.T.I., dat de Pakistani's bezit willen nemen van een strook grond, die bij de verdeling in 1947 aan India was toege wezen. Dit was het vijfde Pakistaans-India- se grensincident in twaalf dagen. Volgens in Nieuw Delhi ontvangen be richten uit Amritsar zijn bij het grensinci dent van zondagavond 22 Pakistaanse sol daten gesneuveld en 28 gewond. Aan In diase zijde vielen vier doden en veertien gewonden. In het Indiase Lagerhuis heeft premier Nehroe verklaard van mening te zijn, dat de grensincidenten niet met een vooropge zette bedoeling geschieden, doch het werk zijn van „schietgrage" mensen. Hij voegde hieraan toe, dat men desalniettemin de mo„ gelijkheid van een onvoorziene gebeurtenis niet buiten beschouwing kan laten,. Nehroe zei, dat de verdedigingspositie van India „zeer is beïnvloed" door de Amerikaanse hulp aan Pakistan. Berichten van de „P. T. India", als zou den de Pakistanen bij Amritsar automati sche wapens hebben gebruikt, die Pakistan heeft ontvangen op grond van het verdrag voor militaire bestand, zijn te Karatsji „vol komen vals en boosaardig" genoemd. Pakistan wil in Mei te Teheran het ge schil met India over Kasjmir en het geschil met Afghanistan over de Pathanen aan de raad van de verdragsorganisatie van Bag dad voor leggen. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot deelneming van de staat in de financiering van een op te richten Nederlandse n.v., die zich ten doel stelt de coördinatie van de afstandsgasvoorziening in Nederland. In de memorie van toelich ting, welke is ondertekend door de minis ters van Economische Zaken en van Finan ciën, wordt medegedeeld dat de snelle ont wikkeling van de afstandsgasvoorziening in ons land ertoe heeft geleid, dat de ver zorgingsgebieden van de onderscheiden soorten afstandsgas geleidelijk aan naar elkaar zijn toegegroeid en elkaar reeds thans in vele gevallen raken. Wanneer over enkele jaren de overscha keling op afstandsgas zal zijn voltooid, dan zal de aaneensluiting van de verzorgings gebieden der verschillende soorten af standsgas vrijwel volledig zijn. Vrijwel alle openbare gasbedrijven zullen dan op een gastransportnet zijn aangesloten. Deze ont wikkeling maakt een reorganisatie van de levering van afstandsgas noodzakelijk. Voor een zo volledig mogelijk gebruik van de in 1960 beschikbare hoeveelheid af standsgas is een doorbreking van de be staande grenzen van de gasvoorzieningsge- bieden noodzakelijk. Teneinde te kunnen bereiken, dat een nauwe samenwerking tussen producenten en belanghebbenden tot het beoogde resul taat leidt, zal echter eerst moeten worden voldaan aan het aanleggen van verbin dingsleidingen tussen de bestaande nog ge scheiden transportnetten van de verschil lende soorten afstandsgas en aan het tot zodanige proporties terugbrengen van de verschillen in gaskwaliteit tussen de ver schillende soorten afstandsgas voor zover aanwezig dat een onderlinge uitwisseling technisch mogelijk wordt. De landelijke gasvoorziening zal door een nationale gasmaatschappij geschieden. De nationale gasmaatschappij zal in de eerste plaats een coördinerende functie moeten vervullen met betrekking tot de bestem ming van het beschikbaar komend af standsgas en de verdeling over de gegadig den. De nationale maatschappij zal afzon derlijk contracten sluiten met de drie grote gemeenten, waarbij deze zich verbinden hun reservecapaciteit ter beschikking te stellen voor dekking van tijdelijke tekorten elders. De nationale gasmaatschappij zal moeten fungeren als het toporgaan van de lande lijke gasvoorziening en zal in staat moeten zijn de coördinatie van de gehele Neder landse gasvoorziening op zich te nemen. Zij Naar huis kerende mijnwerkers ontdek ten woensdagavond brand in de dubbele boerderij „Moorveldshof" te Geulle, onder de gemeente Ulenstraten, bewoond door de families Janssen-Waelen en Waelen-Crom- baeh. De mijnwerkers moesten de bewoners, die in bed lagen, wekken door met stenen de ruiten in te gooien. De schuur en de stallen brandden geheel uit, doch het talrijke vee had men bijtijds naar buiten kunnen jagen. Ook twee trac tors en landbouwmachines, alsmede grote hoeveelheden graan, hooi en stro werden een prooi der vlammen. De brandweer van Maastricht slaagde erin de beide woon huizen te behouden, met uitzondering van het dak van een der woningen, dat ge deeltelijk werd vernield. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, is aan zienlijk. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door kortsluiting. Wegens de wijziging van de gemeente grenzen zijn in Tiel gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Daarbij zijn in totaal 9179 geldige stemmen uitgebracht. De PvdA behaalde 4523, de KVP 2494, de WD 995, de protestants-christelijke par tijen 999 en de CPN 168 stemmen. De PvdA kreeg 8 zetels (in de vorige raad 7), de KVP 5 (de vorige keer 4), de VVD 2 (vorige keer-2), de protestants-christelijke partijen 2 (vorige keer 2). heeft de bevoegdheid om de producent te verplichten afstandsgas dat door hem wordt geproduceerd of voor verkoop be schikbaar is aan haar te verkopen. Even eens heeft zij de bevoegdheid overschotten van de producenten te kopen, indien zij daarvoor elders plaatsingsmogelijkheid ziet Daardoor wordt een zo volledig mogelijk nuttig gebruik van het beschikbare af standsgas bevorderd, zonder dat dit gaat ten koste van de economische belangen van de betreffende producent. De financiering Het maatschappelijk kapitaal van de gas maatschappij is voorlopig beperkt tot een bedrag van twee miljoen gulden, waarvan door de oprichters 1.2 miljoen zal worden geplaatst. Het aantal regionale organen dat zal deelnemen staat nog niet vast. Aan de Staten-Generaal wordt thans verzocht de ministers machtiging te ver lenen om deel te nemen voor een bedrag van tweemaal 100.000 in het maatschap pelijk kapitaal van de op te richten natio nale gasmaatschappij. Het staat nog niet vast wat uiteindelijk de omvang van de kapitaalbehoefte zal zijn. Voorts vragen de ministers aan de Staten- Generaal machtiging namens de staat ten behoeve van de Nationale Gasmaatschappi; de betaling te garanderen op door deze maatschappij aangegane geldleningen en wel tot ten hoogste een bedrag van 2 mil joen, dat een met het relatieve aandeel van de staat in het geplaatste maatschappelijk kapitaal van de n.v. overeenkomend deel is van de totale door de nationale gasmaat schappij op te nemen leningen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is van een reis,waarop hij in negen tien dagen tien Aziatische landen bezocht heeft, te Washington teruggekeerd. Dulles zei van oordeel te zijn, dat „de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie en de an dere Amerikaanse veiligheidsmaatregelen in Zuidoost-Azië een schild vormen tegen hernieuwde aggressie". Na zijn aankomst had de minister een kort onderhoud met president Eisenhower. Vandaag volgt een uitvoeriger verslag op het Witte Huis, waarbij behalve de president ook de leiders van de twee partijen in het Congres aan wezig zullen zijn. Vervolgens zal Dulles de Senaatscommissie vqpr de buitenlandse be trekkingen zijn visie op de toestand in het Verre Oosten geven. De Tunesische premier Tahar Ben Ammar (links) en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau (rechts) gefotografeerd bij het ondertekenen van de Tunesische onafhankelijkheidsverklaring. De plechtigheid vond plaats aan de „Quai d'Orsay" in Parijs. BONN (Reuter) West-Duitsland is van mening, dat het de geallieerden kan ver zoeken de verplichting, welke aan Alfried Krupp von Bohlen und Halbach werd op gelegd, om zijn staalgieterijen en kolen mijnen te verkopen, nog eens te overwegen, zo heeft prof. Hallstein, staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken in de Westduitse Bondsdag verklaard. Hij herinnerde er aan, dat bonds kanselier Adenauer in 1954 aan de geal lieerden mededeelde, dat hij zich het recht voorbehield, de kwestie weer aanhangig te maken, wanneer Krupp en anderen, die door de ontvlechtingsbesluiten van de ge allieerden werden getroffen, moeilijkheden zouden hebben hun fabrieken tegen rede lijke voorwaarden te verkopen. De Westduitse regering zal door middel van onderhandelingen trachten te komen tot opheffing van de verplichting, die grote Westduitse industriële ondernemingen on der de ontvlechtingspolitiek der eerste na oorlogse jaren werd opgelegd inzake de afstoting en verkoop van belangen. Tot dusverre zijn alle pogingen om opheffing van de verplichtingen tot verkoop te ver krijgen mislukt door het hardnekkige ver zet van de Westelijke mogendheden die al leen hebben toegestaan, dat de verkoopter mijnen door een Westduits-geallieerde commissie verlengd kunnen worden, wan neer de verkoop van omvangrijke in dustriële belangen niet mogelijk is zonder ernstige verstoring van de Westduitse kapi taalmarkt. De baggermolen „Walrus" heeft tijdens werkzaamheden tussen de IJmuidense me ren gisteren niet minder dan 300 kleinè scherpe granaten opgevist. Het gevaarlijke stapeltje is via het hoofdbureau van politie aan de Hulpverleningsdienst overgegeven, die de projectielen onschadelijk heeft ge maakt. In de nacht van woensdag op donderdag is de Zuid-Afrikaanse bokser Hubert Essakow, die maaandag na een k.o.-nederlaag tegen Willy Tovveel in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis is vervoerd, zonder bij kermis te komen overleden. Als kind heeft Essakow drie jaar aan. kinderverlamming geleden. Toen hij van deze ziekte was hersteld ging hij boksen om zijn spieren te ontwikkelen. ALGIERS (Reuter) Franse troepen hebben in zes verschillende gevechten in oostelijk Algerije woensdag 34 opstande lingen gedood. Ongeveer 200 opstande lingen, bewapend met geweren en auto matische wapens, deden woensdagmorgen een aanval op een Franse post. Zij dood den twee militairen en vier burgers al vorens zij werden gedwongen zich terug te trekken. Andere rebellen lokten een Franse patrouille nabij Souk Ahras in een hinderlaag en doodden vier militairen. In een ander gevecht sneuvelden nog een mi litair. In Algerije zijn Mohammedanen onder ling slaags geraakt waardoor in het berg dorp Esesman tenminste 36 personen zijn gedood. In Noord-Algerije kwam het in de nacht van dinsdag op woensdag tot een hevig gevecht tussen aanhangers van de Algerijnse nationalistische beweging en het „nationale bevrijdingsfront". Ook hier vielen doden. De nationalistische beweging staat onder leiding van Messali Hadj, die als balling in Frankrijk woont. Het „Be- vrij öingsfront" wordt volgens de Fransen van Caïro uit geleid. Te Esesman kwam het tot een bloedbad toen verzetsstrijders de dorpelingen op dracht gaven telegraafpalen om te hakken. Toen deze daarmee bezig waren, hoorden zij dat de opstandelingen de vrouwen in het dorp lastig vielen. Uit woede doodden de dorpelingen drie van de opstandelingen Als vergelding werden hierna 33 dorpe lingen, onder wie vrouwen en kinderen vermoord. Met hef schroef vlieg tuigen aangevoerde Franse militairen „decimeerden" een groep opstandelingen van zestig man. Elders in het land werden zeven Mohammedanen het slachtoffer van aanvallen door opstan delingen. Te Tizi Ouzou werd een Franse caféhouder doodgeschoten. Nu is Makarios verbannen. Good old MakariosWat zal hij in zijn mooie, volle baard glimlachen. Dit moest hij nu juist hebben. Hoe lang is het helemaal geleden, dat de Fransen good old Ben Joessef van Marokko verbannen hebben? En die meneer uit Tunis, wiens naam mij ontschoten is, maar die nu al weer lang en breed hoog te paard door zijn eigen land rijdt, luider dan ooit toegejuicht door zijn geestdriftige volgelin gen? Ik vind dit maar een halve maatregel van Sir John Harding. Als ik hèm was had ik alle inwoners van Cyprus van Cyprus verbannen. 't Zijn er maar een paar honderdduizend. In een kleine maand heb je, met grote schepen, die operatie verricht. Ge brengt er tweehonderdduizend Britten naar toe en uw Cyprus je is zó Engels en een zó Brits steunpunt als ge dat maar wensen kunt. Maar met een of twee bisschoppen bereikt ge dit niet, .Sir John. Daar komt alleen maar narigheid van. Let op mijn woorden, het wordt allemaal nog veel moeilijker. En let ook op mijn woorden, dierb're lezersschaar, dat gij het, bij leven en wel zijn, nog zult meemaken dat Makarios met bloemen en muziek op de rede van Limas sol wordt ingehaald door honderdduizend juichende Cyprioten. En dat dan als hij er nog is Sir John de eerste zal zijn om hem glimlachend tegemoet te treden en recht hartelijk de hand te drukken. Dat gaat zo in de geschiedenis. Herinnert ge u dat koninkje van de Goudkust nog? Hij werd ook uit zijn lekker warme landje gehaald door de Britten. Toen hij terugkeerde was gouverneur Cohen de eerste met de hartelijkste welkom thuis-wensen. Neen, ik zou niet solliciteren naar de Cyperse vacature. Want ik denk dat het niet lang zou duren. Wedden dat die zwarte baard over een paar maanden weer over Cyprus wappert? ELIAS. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie in Washington over de huidige anti-Stalinistische campagne der Sovjet leiders verklaard, dat de Verenigde Staten en hun voornaamste bondgenoten niet ge loven dat er een verandering is gekomen in de hoofddoelen van de communisten. Hij gelooft dan ook niet dat de bondgenoten hun waakzaamheid zouden verslappen. Het collectieve leiderschap in de Sovjet- Unie volgt nu andere methoden dan door Stalin uiteengezet werden in diens boek „Het vraagstuk van het Leninisme". Daar om moeten de Sovjet-leiders enkele dingen van Stalin verwerpen. Mogelijk zijn zij tot de ontdekking gekomen dat zij de gehele leer en ook de man verwerpen moesten, al dus Eisenhower. De Verenigde Staten moeten verzekeren dat hun vreedzame bedoelingen voor hand having van de onafhanklijkheid van andere landen begrepen worden. Eisenhower zei, dat hij deze kwestie besproken heeft met NEW YORK* (A.F.P./Reuter) De Amerikaanse UNO-delegatie zal bij de Vei ligheidsraad, wanneer die naar alle waarschijnlijkheid maandag bijeenkomt, een ontwerp-resolutie indienen, waarin se cretaris-generaal Dag Hammarskjoeld wordt verzocht zich met de belanghebbende partijen over het Palestijnse vraagstuk te verstaan ten einde de nodige maatregelen te nemen voor een vermindering van de spanning langs de bestandslijn. In de ontwerp-resolutie wordt de secre taris-generaal gevraagd zich te beijveren voor het terugtrekken van de troepen, die langs de demarcatielijn zijn gelegerd, het verkrijgen van volledige bewegingsvrijheid voor de UNO-waarnemers en het sluiten van plaatselijke akkoorden om incidenten te vermijden. De secretaris-generaal zou binnen een maand rapport moeten uitbren gen over zijn bevindingen. Aan de partijen, die de bestandsovereenkomsten hebben ge tekend, zal worden verzocht, met Ham marskjoeld samen te werken. De ontwerp-resolutie stelt, dat het voortduren van de toestand, zoals die thans tussen Arabieren en Israaliërs bestaat, de vrede en de internationale veiligheid in ge vaar kan brengen. De situatie vereist, dat de secretaris-generaal onverwijld een on derzoek instelt naar de wijze waarop de bestandsakkoorden en de resoluties van d,e UNO-Assemblée over Palestina worden nageleefd. De aanbevelingen in vorige re soluties van de Veiligheidsraad zijn niet uitgevoerd, ondanks de pogingen van het hoofd van de UNO-waarnemers in Pales tina, generaai-majoor Bums. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis te Londen zijn instemming betuigd met het Amerikaanse verzoek om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking' van de toestand in Palestina. Syrië heeft besloten in de Veiligheids raad de kwestie te berde te brengen van de Israëlische plannen om de loop van de rivier de Jordaan te veranderen. Nabij de grensstrook van Gaza is woens dagavond een voertuig met dertig personen, getrokken door een tractor, op een Egypti sche landmijn gereden. Elf personen wer den gewond, aldus heeft een Israëlische woordvoerder meegedeeld. een buitenlandse professor, die twee jaar in de Verenigde Staten is geweest en die enkele goede denkbeelden aan de hand heeft gedaan. Over Palestina en Noord-Afrika zei Ei senhower, dat bemiddeling de zekerste weg is naar de vrede. Het midden-oosten, met zijn rijke oliebronnen, is van buitengewoon groot belang voor de vrije wereld, omdat alle landen van West-Europa van kolen op olie als brandstof zijn overgegaan of met deze overschakeling bezig zijn, aldus de president. De president drong ook aan op bemiddeling in Noord-Afrika. De Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, Dillon, had met zijn toestemming verklaard, dat de Verenigde Staten Frankrijk zullen steunen bij het zoeken naar een liberale oplossing in Noord-Afrika. De president drong, evenals de vorige week, aan op matiging bij de behandeling van het probleem der rassenscheiding in de zuidelijke staten. De Amerikanen in de zuidelijke staten zijn verplicht wat vorde ringen met de opheffing der rassenschei ding te maken. Over het bezoek van premier Nehroe van India in juli zei Eisenhower, dat dit op Nehroe's verzoek informeel en zonder veel ceremonieel vertoon zal verlopen. Neh roe heeft voorgesteld ergens buiten Wash ington, op een rustige plaats, besprekingen te voeren en Eisenhower is het daarmee ge heel eens. De president noemde Nehroe's bezoek „een van die gelegenheden voor per soonlijk contact" met de leiders van andere landen ter bevordering van een betere ver standhouding. Op de Groeneweg te IJmuiden-Oost is gistermiddag omstreeks vijf uur een twee jarig jongetje, het zoontje G. J. S. van een melkhandelaar uit de Fazantenlaan ernstig gewond geraakt onder de rijdende patate- frites kraam van de heer S. de Wit. Het kind, dat op het zuidelijke trottoir van de Groeneweg zat te spelen, moet on der de wagen geraakt zijn waarbij de mo gelijkheid niet uitgesloten is, dat hij er al onder gekropen was, toen de wagen nog stil stond en kreeg, toen het voertuig ging hij- den, het rechter achter wiel over het hoofdje. Met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is de kleine naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Vanmorgen was de toestand niet onbevredigend. LONDEN (Reuter) Het Britse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat kort geleden in de Sovjet-Unie proeven met kernwapens zijn gedaan. Nadere bij zonderheden werden niet'vermeld. De Zuidkoreaanse minister van Defensie, Sohn Won II, heeft op een persconferentie verklaard dat „in de allerlaatste tijd" een atoomwapen in Noord-Korea tot ontplof fing is gebracht. Dit zou zijn vastgesteld door een agent van de Zuidkoreaanse mili taire inlichtingendienst, die de ontploffing zou hebben gadegeslagen. De minister ver strekte geen verdere bijzonderheden. Professor Nisjiwaki van de universiteit van Osaka (Japan) is van mening dat de ontploffing zondag is teweeggebracht. Hij zei dat regen en sneeuw boven Japan ra dio-actief waren en dat proefnemingen om de graad van radio-activiteit in de atmos feer te bepalen, hadden uitgewezen dat deze, sinds november toen eveneens, ook door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, een atoomontploffing in de Sovjet- Unie werd gemeld in de laatste dagen de hoogste was, die werd waargenomen. Prof. Nisjiwaki kon niet aangeven, waar de ont ploffing eventueel veroorzaakt zou zijn. Het gerechtshof te Amsterdam heeft he den uitspraak gedaan In de zaak van de verdwenen Joodse oorlogspleegkinderen Anneke Beekman en Betty Melj ado (de laatste werd in maar 1954 in een Belgisch klooster opgespoord). De 53-jarige ex-pleegmoeder van Anne ke Beekman, mevrouw G. M. L. van M. die sedert de uitspraak van de rechtbank op 24 oktober 1955 voortvluchtig is, werd door het hof veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De procureur-generaal had bevestiging van het rechtbankvonnis - acht maanden gevangenisstraf - geëist De 57-jarige zuster van de ex-pleegmoe der, E. M. van M. - die nu reeds zeven jaar met Anneke is ondergedoken - werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Ook tegen haar had de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis - twaalf maanden - geëist. De 72-jarige oud-moeder overste van het klooster Mariënburg te Bussum, mejuf frouw J. F. W. uit Vianen, die wel ter zit ting van het hof was verschenen, werd, evenals destijds door de rechtbank, vrij gesproken. Tegen haar had de procureur- generaal een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. Met bevestiging van het rechtbankvon nis sprak het hof voorts de vierde ver dachte, de 33-jarige mejuffrouw E. M. D. van M. uit Overveen, een nicht van de hoofdverdachte, vrij van het haar ten laste gelegde tijdelijk onderdak verlenen aan de beide meisjes. Tegen haar had de procureur veertien dagen geleden twee maanden voorwaardelijk geëist. Ten aanzien van de dagvaarding tegen de vijfde verdachte, de 67-jarige mejuf frouw A. H. V., (moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmeer in België verklaarde het hof de officier van justitie niet ontvankelijk in zijn vervolging. Het hof vernietigde het vonnis van de recht bank, die deze moeder-overste in eerste aanleg tot zes maanden had veroordeeld. Wel was zij van Nederlandse nationaliteit, doch het hof was van mening, dat in de Belgische wetten op de haar ten laste ge legde feiten (verborgen houden van de meisjes in het klooster) geen straf is ge steld. Het hof hief voorts het destijds door de rechtbank tegen haar gegeven bevel tot gevangenneming op. Tenslotte werd ook het vonnis van de rechtbank tegen de 45-jarige vertegen woordiger C. J. F. B. uit Voorschoten, de vroegere pater Amon, aan wie vier maan den was opgelegd, vernietigd. De procu reur-generaal had van dit vonnis bevesti ging geëist. Het hof legde deze vertegen woordiger thans twee maanden op en wel op grond van medeplichtigheid aan het misdrijf van opzettelijk een minderjarige onttrekken aan het over haar gestelde ge zag. Deze verdachte had In juni 1948 met een gehuurde en door hem bestuurde auto de beide kinderen naar het klooster te Valmeer gebracht. In Duitsland omgekomen. De 37-jarige A. Reek uit Barneveld is omgekomen bij een auto-ongeluk op de autoweg Keulen- Frankfort in, de huurt van Deesen. De vrachtauto, waarin hij als bijrijder zat, reed op een geparkeerde Duitse vrachtauto in. De chauffeur, de heer Van Leeuwen, werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Dierdorf opgenomen. De Nederlandse auto was eigendom van een bedrijf te Barneve'

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9