Aanpak Grote Westelijke Drie in beraad over het Midden-Oosten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groot-Brittannië is gereed om dadelijk in te grijpen V.S. willen Japan van tevoren geen schadevergoeding beloven Studenten betogen in Tiflis, zo meldt de New York Times Sovjet-leiders krijgen een Brits-Russische lijfwacht Conferentie in mei te Parijs Het woord is aan. Atoomproeven gaan in elk geval door Radio-Moskou vervangt volkslied door marsmuziek bij dagopening Washington zwijgt Dividendvoorstel Hoogovens: 10^2 Straaljagerpiloot uit Haarlem verongelukt Bij oefening in West- Duits land Illegale stroom Chinese emigranten naar de V.S. Temperatuur boven normaal Weer rapport Anti-Sovjets versierden de tuin van de Russische ambassade in Londen "gs i> 9 0 70e JAARGANG No 221 ZATERDAG 24 MAART 1956 301e JAARGANG No 66 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hufjsman ERGERNIS IN DEN LANDE over het uitblijven van een behoorlijk tempo in de woningbouw is groeiende. In de Pers hoort men zulk geluid steeds scherper tot uiting komen. Er is op dit punt heel wat lank moedigheid geweest en men heeft zich laten paaien met de vele andere prestaties van wederopbouw, die na de oorlog in Nederland met zo'n grote snelheid zijn vol bracht. Maar op den duur kon deze vol daanheid, gesteund door buitenlandse lof tuitingen, de grote nadelen van de misluk king met de woningbouw niet verbloemen. De N.R.C. zegt in een hoofdartikel: „Eigen lijk eerst in het afgelopen jaar is ons volk jn dit opzicht wakker geworden. Wij weten njet of dit door de voorspelling is geweest dat het wel 1970 zal worden, eer de toe stand op woninggebied van vóór 1940 zal zijn hersteld. Misschien waren het de klachten van moedeloze en radeloze ge meentebestuurders, die de lijst van woning zoekenden maar steeds langer zagen wor den Of de industrie, die eindelijk eens krachtig gezegd heeft dat het zo niet langer kan." Het Rotterdamse blad herinnert aan het tekort aan begrip voor de grote werkloos heid in de dertiger jaren. Het is van me ning dat ook nu de morele gevaren onder schat worden. Er wordt wel gepoogd het leed zo rechtvaardig mogelijk te verdelen, maar de grote aanpak blijft uit. Die was er wel na de watersnood. Waarom nu niet? Het ontbreekt niet aan financieringsmidde len. Maar wij missen regeerkracht en be stuurskracht, meent de N.R.C. Wij kunnen wel vergaderen, maar geen beslissingen nemen. Men kan dit laatste nu wel tegenspreken en zeggen dat het in zijn algemeenheid te ver gaat en dat in een aantal zaken wèl beslissingen zijn genomen. Gisteren nog ten aanzien van het Ouderdomspensioen. Toch schuilt er, geloof ik, veel waars in de cri- tiek van de N.R.C. Dat wij wel vergaderen kunnen, maar moeilijk beslissingen nemen is een waarheid, die in dit blad trouwens ook al meermalen te berde is gebracht, soms in ironische vorm, maar daarom niet minder gemeend. Wij zijn inderdaad één der meest vergaderende volken der wereld, zo niet het meest vergaderende. Wij zijn zeer sterk in het vormen van adviesraden en van talloze commissies en subcommis sies. Wij brengen rapporten uit bij duizen den. Het werk van al die commissies en raden vertragen wij intussen manmoedig door ze veel te groot te maken, in heilige eerbied voor ons belachelijke zuilen systeem. De zogenaamde verzuiling bepaalt zich al lang' niet meer tot politieke licha men, maar wordt met dodelijke ernst ook toegepast bij instellingen, die nóch met politiek, noch met theologische tegenstel lingen ooit maar het geringste te maken hebben. Als men zich er eens rekenschap van kon geven, hoeveel nationale tijd vol komen onnodig verbroddeld wordt in ver gaderingen, zou men er van schrikken. Het gehele apparaat, op allerlei gebied, is veel te log en te moeilijk hanteerbaar geworden. De Duitsers spraken van „Ueber- organisation". Tijdens de bezetting van Ne derland hebben zij zelf de nadelen, vaak tot onze spot en voordeel, niet onduidelijk gedemonstreerd. Dit had ons tot waarschu wing kunnen strekken, maar die heeft jam mer genoeg niet gewerkt. De Hollandse neiging tot perfectionisme en de wonder lijke voorliefde voor vergaderen, die een aantal mensen schijnt te bezielen, hebben hun invloed doen gelden. Als ons nage slacht ooit een blik mocht slaan in de dos siers betreffende het onderwerp weder opbouw, zal het met verbazing daarvan kennisnemen en zich overigens zorgvuldig van nauwkeurige lezing onthouden. Het zal begrijpen dat het hieruit niet veel leren kan en geneigd zijn die dossiers te verge lijken met de enorme hoeveelheden on vruchtbaar gepraat over het onderwerp internationale ontwapening. Vermoedelijk zal de UNO binnenkort wel eens om kre diet moeten vragen om een nieuw bijge bouw neer te zetten alleen voor de dossiers over dit onderwerp. Intussen is, met Kamerverkiezingen in het vooruitzicht, een voortgezette campagne in de Nederlandse pers ten aanzien van de woningbouw te verwachten. Wij hopen op een frisse figuur in het nieuwe ministerie, die met een nieuw plan zal komen van zo krachtige aanpak, dat hij regering en Ka mer een schrik bezorgt en er zijn ministe riële leven onmiddellijk bij op het spel zet. Wij hebben dringende behoefte aan minis ters, die niet eeuwig, naar compromissen zitten te zoeken, maar hun politieke huid op het spel durven te zetten. R. P. WASHINGTON (United Press) Uit diplomatieke bron wordt vernomen dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk voornemens zijn begin mei in Parijs over het Midden-Oosten te confereren. Zij zijn van plan overleg te plegen voor of na de zitting van de Noordatlantische ministerraad, die tegen 4 mei in Parijs is vastgesteld. Zij willen dan het Arabisch-Israelisch geschil, de defensie van het Midden-Oosten, Noord-Afrika en Cyprus bespreken. Men verwacht dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, naar de conferentie zal komen met een plan voor Britse militaire actie in geval de spanning tussen de Arabieren en de Joden op oorlog mocht uitlopen. De Amerikaanse regering overweegt ernstig om het Congres toestemming te vragen zonodig geweld te gebruiken als de inspanningen van de Veiligheidsraad mislukken. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat er waarheid zou zyn gelegen in het bericht uit Caïro, volgens hetwelk de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk op het punt zouden staan een geheime overeenkomst te sluiten inzake invloedssferen. In het bericht werd gezegd, dat de geheime overeenkomst het Verre Oosten aan de Verenigde Staten zou geven, het Midden-Oosten aan Groot-Brittannië en Noord-Afrika aan Frankrijk. In Londen hebben officiële bronnen ge zegd, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie in Parijs de laatste hand zullen leggen aan plannen voor een gezamenlijk militair optreden in het Midden-Oosten, mocht het in dat ge bied tot een oorlog komen. Volgens deze bronnen worden juni en juli als de meest critieke maanden beschouwd voor het uit breken van een conflict op grote schaal tussen Israel en de Arabische landen. Deze ministers-conferentie over het Midden- Oosten is door Frankrijk voorgesteld. Volgens officiële bronnen zullen de Wes telijke ministers de huidige kritieke toe stand in het Midden-Oosten bespreken in het licht van eventuele stappen van de UNO om Israel en zijn Arabische naburen te verzoenen. De Verenigde Staten hebben de Veiligheidsraad verzocht ernstige aan dacht te schenken aan de groeiende span ning in het Midden-Oosten en het gevaar, dat In dat gebied een oorlog uitbreekt. Groot-Brittannië heeft officieel bevestigt, dat het een plan ontworpen heeft voor eventueel onmiddellijk militair optreden in het Midden-Oosten zo dit. noodzakelijk mocht blijken. Volgens dit plan kan Groot- Brittannië binnen 24 uur tot grootscheepse militaire interventie overgaan wanneer er een oorlog tussen Israel en de Arabische landen uitbreekt. Hiertoe kunnen parachu tisten, die op Cyprus geconcentreerd zijn en de Britse Middellandse Zeevloot optreden. Tot dusverre is echter nog geen beslissing genomen over de vorm van gezamenlijke actie, waartoe de Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië bereid zouden zijn indien het in het Midden-Oosten tot een oorlog mocht komen. De formele Britse bekendmaking is tot dusverre de krachtig ste kennisgeving van een Westelijk land. dat ingeval van Arabische of Israëlische aggressie het Westen militair zal interve niëren. Deze bekendmaking wordt gezien als een duidelijk bewijs hoe ernstig de Westelijke Grote Drie de toestand in het Midden-Oosten achten. Een woordvoerder van het Foreign Office zei dat „gehoopt wordt, dat wanneer men tot actie zal moe ten overgaan, dit zal kunnen gebeuren in overeenstemming met de UNO." De woord voerder bracht in herinnering, dat de Wes telijke Grote Drie door de driemogend- hedenverklaring van 1950 zijn gebonden de Arabieren tegen Israëlische aggressie en Israel tegen Arabische aggressie te be schermen „binnen of buiten het kader van de UNO". Hoewel de drie Westelijke ministers in mei in Parijs bijeen zullen komen ter be spreking van de coördinatie van militaire interventieplannen voor het Midden-Oos ten, acht Londen de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten blijkbaar groot genoeg om nu reeds een waarschuwing aan Israël en de Arabische landen te richten. Volgens de reeds eerder genoemde bron nen zullen de drie ministers ook spreken over de Russische oogmerken in het Mid den-Oosten voorzover die tijdens de be sprekingen tussen premier Sir Anthony- Eden en zijn hoge Russische gasten Boel- ganin en Kroesjtsjev aan het licht zullen komen. De Westelijke geallieerden be schouwen de houding van de Sovjet-Unie als een van de moeilijkste problemen met betrekking tot het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten. Suggesties om de Sovjets uit te nodigen voor een speciale conferentie over het Midden-Oosten heb ben bij de Amerikaanse en Britse autori teiten een slecht onthaal gevonden. Dit afwijzende standpunt van Washing ton en Londen is gebaseerd op „de vol komen ontmoedigende houding' welke de Sovjet-Unie reeds eerder heeft aange nomen toen zij over de kwestie van de communistische wapenleveranties aan Egypte en andere zaken betreffende het Midden-Oosten benaderd werd. Men verwacht dat de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld zijn Pa lestijnse vredesmissie in opdracht van de Veiligheidsraad op 2 april zal beginnen, zo wordt uit ingelichte bron vernomen. Ver wacht wordt dat Hammarskjoeld zijn plannen voor die reis bekend zal maken zodra de raad een Amerikaanse resolutie goedkeurt waarin de secretaris-generaal wordt opgewekt zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stellen en met Israel en de Arabische landen te onder handelen over schikkingen om de spanning in het Midden-Oosten te verminderen. Naar wjj vernemen heeft de raad van commissarissen op voordracht van de di recteur der Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden voor gesteld aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die op 17 april wordt ge houden, 10 1/2 percent dividend uit te keren op de gewone aandelen en 3n/a op de priori- teitsaandclen. De raad van commissarissen der Breed band N.V. stelt voor over het boekjaar 1955 een dividend van 8 procent uit te keren. Aan Hoogovens, als de oorspronkelijke houder van de aandelen der serie a, zal een bedrag van 529.579 worden uitgekeerd en een zelfde bedrag aan de staat. De staat zal als houder van de winstbewijzen a voorts 1.466.666 ontvangen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ B i 1 d e r d ij k Zijt meester van de taal, gij zijt het van 't gemoed. Ter gelegenheid van het feit dat vrijdag de nieuwe grondwet van de republiek Pakistan in werking trad, werd op de Pakistaanse ambassade tijdens een korte plechtigheid de Pakistaanse vlag gehesen door de ambassadeur, de begum Liaquat Ali Khan. De plechtigheid werd bijgewoond door verscheidene in Nederland woonachtige Pakistani. WASHINGTON (Reuter/UP) De Ver enigde Staten hebben een Japans verzoek afgewezen om in te stemmen met het beta len van vergoeding voor alle schade die mogelijk zal voortvloeien uit de komende Amerikaanse atoomproeven in het gebied van de Grote Oceaan. In een nota aan Japan werd gezegd dat de zee vanouds het terrein is voor mili taire oefeningen en proefnemingen en dat de Verenigde Staten van mening zijn dat ongemak hierdoor veroorzaakt aan andere oude gebruiken, die van de zee worden ge maakt, geen reden is voor gerechtigde schadevergoeding. De Verenigde Staten doen echter een drievoudig aanbod in het belang „van het volledige begrip en samenwerking tussen de beide landen". 1. Samen met de Japanse regering de ge volgen te onderzoeken voor de Japanse scheepvaart als gevolg van het instellen van een gevaarlijke zone. Hierover zijn reeds besprekingen begonnen. 2. Deskundigen beschikbaar te stellen voor eventuele besprekingen die de Japan se regering zou willen voeren met betrek king tot de kwestie van atoomstraling en voor het bestuderen van de mogelijkheid zoveel mogelijk gegevens uit te wisselen over de gevolgen van atoomstraling voor het leven in de zee. 3. Als na afloop van de proefnemingen officieel bewijs wordt geleverd van grote economische schade voor Japan of Japan se onderdanen als gevolg van het instel len van de gevaarlijke zone en de proef nemingen, verdere besprekingen te voeren over de kwestie van schadevergoeding. De Verenigde Staten hebben ook het Ja panse verzoek afgewezen om de atoom proeven van dit voorjaar uit te stellen. In de nota wordt gezegd, dat de Amerikaan se regering er van overtuigd is dat de proe ven van vitaal belang zijn voor haar eigen defensie en die van de vrije wereld. Het bezit van kernwapens en de kennis daar mee te werken door leidende naties van de vrije wereld vormen de voornaamste af schrikking voor aggressie en voor oorlog, zo heet het in de nota. Het Japanse verzoek was ingegeven door de gevolgen van de grote proefontploffing van een waterstofbom op 1 maart 1954, waardoor twintig Japanse vissers in radio actieve „regen" gekomen waren. Eén van die Japanners heeft dit het leven gekost. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft te verstaan gegeven dat haar nieuwe proeven kort na 20 april zullen beginnen. Zij heeft op 1 maart de waar schuwing uitgegeven dat van 20 april af een gebied van 420.000 kwadraat-mijl rondom het proefterrein in de Marshall- groep gevarengebied zal zijn. NEW YORK (UP/Reuter/AFP) De New York Times bericht dat er een stu dentenstaking gaande is aan de universi teit van Tiflis, de hoofdstad van Georgië. Volgens het blad zijn hierover gisteravond berichten ontvangen. De studenten in Tiflis zouden waarschijnlijk staken uit protest tegen de campagne van de Sovjet-regering om Stalin te „ontheiligen". Stalin werd in de staat Georgië geboren. Volgens het bericht is de universiteit in Tiflis gesloten en zouden de studenten hebben gedemonstreerd na de reeds eerder gemelde betogingen voor Stalin op 7 en 8 Maart. Volgens het blad is een dergelijke actie zonder voorbeeld in de moderne ge schiedenis van de Sovjet-Unie. In 1920 verzetten vele studenten zich tegen Stalin. Zij steunden Trotzky. De Sovjet-radio heeft de uitzending van de gezongen tekst van het Sovjetrussische volkslied bij het begin van de dag ver vangen door militaire muziek. In Weste lijke kringen te Moskou veronderstelt men, dat dit wijst op een mogelijke wijziging van de tekst. In het tweede couplet wordt gezegd: „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verheven daden bezield". Dit lied is met Nieuwjaar 1944 voor het eerst in de Sovjet- Unie uitgevoerd ter vervanging van de Internationale, dat het lied van de partij is gebleven. De leider van de Franse communistische partij, Jacques Duclos, heeft te Grenoble verklaard dat Stalin heeft gehandeld in de overtuiging dat hij de zaak van het socia lisme en de arbeidersklasse diende. Duclos zei in zijn eerste openbare redevoering sinds zijn terugkeer uit Moskou dat de Franse communisten niet mogen vergeten dat Stalin na de dood van Lenin een zeer belangrijk werk heeft verricht in het ver dedigen van de nalatenschap van Lenin. Pietro Nenni, de leider van de Italiaanse linkse socialisten, heeft tegenover zijn frac tie verklaard, dat de besluiten van het partijcongres te Moskou „een positieve en belangrijke stap vormen, vooral het be ginsel, dat er meer dan een weg naar een socialisme voert". Dit standpunt hadden de linkse socialisten altijd gehuldigd, „zowel Vrijdag hebben Nederlandse straaljagers in West-Duitsland schietoefeningen gehou den, waarbij een van hen, bestuurd door de 23-jarige sergeant-vlieger G. J. Haver uit Haarlem, verongelukt is. Het ongeluk gebeurde, toen de Thunderjet van de heer H. om half elf 's morgens in duikvlucht nabij de stad Delden de grond raakte en in brand vloog. De vlieger was reeds over leden toen toesnellende burgers hem uit de brandende resten van het toestel gehaaid hadden. Piloot Haver was vrijdagmorgen met de straaljager van de vliegbasis Eind hoven opgestegen. tegenover de reformisten als tegenover de communisten, die het niet hadden toe gegeven". Nenni noemde de wijze waarop ten aanzien van Stalin van koers ver anderd werd, „onverhoeds en verbijste rend", doch het gaat zijns inziens niet om een proces tegen een persoon, doch om het vraagstuk „de democratische ontwik'-eling van een socialistische maatschappij". Het centrale comité van de Oostduitse communistische partij is het eens met de „besprekingen en resoluties" van het partij congres te Moskou. Het centrale comité keurde de opvattingen van het politieke bureau van de partij goed, zoals deze tot uiting zijn gebracht in een artikel en een rede van de eerste partijsecretaris, Walter Ulbricht. Ulbricht viel daarin Stalin aan met een hevigheid, die zelfs de gepubli ceerde redevoeringen van Sovjet-leiders overtrof. Het centrale comité keurde een resolutie goed, welke het herstel van het beginsel van het collectieve leiderschap in de Sov jetrussische communistische partij toe juicht en spreekt over de toepassing ervan in Oost-Duitsland. De naam van Stalin wordt in de resolutie niet genoemd. WASHINGTON (United Press). Lincoln White, de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft geweigerd commentaar te geven op vragen van jour nalisten over klachten van de Nederlandse regering naar aanleiding van de recente verklaringen van minister Dulles in Dja karta. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, mr. J. H. van Roijen, heeft gedu rende de laatstverlopen drie dagen twee maal een onderhoud gehad met hoge func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij heeft hun mededeling gedaan van de pijnlijke indruk, die de uitlatingen van minister Foster Dulles tijdens zijn bezoek onlangs aan In donesië op de Nederlandse regering hebben gemaakt. De heer Van Roijen had over deze zaak een speciaal onderhoud met de heer Li vingston Merchant, adjunct-staatssecretaris van het departement van Buitenlandse Za ken voor Europese Aangelegenheden. G. N. Cieremans overleden In Velp overleed op 21 maart de heer G. N. Cieremans, oud-voorzitter van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne". Hij bekleedde dit voorzitterschap van 1931 tot 1934. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft bijzonderheden bekend gemaakt over een uitgebreide organisatie in Hong kong, die duizenden Chinezen tegen beta ling in staat stelt met valse papieren de Verenigde Staten binnen te komen. Onder deze Chinezen zouden zich communistische agenten kunnen bevinden. Volgens schatting van consul-generaal Drumwright waren in de afgelopen vijf jaar de kandidaten voor toelating tot de Verenigde Staten voor ten minste dertig percent niet de personen, voor wie zij zich uitgaven. Voor meer dan tachtig percent waren hun aanspraken gegrond op een of andere vorm van bedrog. Als gevolg van dit „fantastische stelsel" is het aantal Chi nezen in de Verenigde Staten van 1940 tot 1950 van 77.000 tot 117.000 gestegen. In december hielden zich in Hongkong tenminste 124 kantoren met dit verval- singswerk bezig. De kosten bedroegen per persoon vijf honderd dollar contant en 2500 dollar te betalen bij aankomst in de Ver enigde Staten, aldus het „State Depart ment", dat voorstelde de staf van het con sulaat-generaal in Honkong met zestien man te versterken. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een krach tig hogedrukgebied waarvan het centrum boven Rusland ligt en een diepe depressie ten zuiden van Ierland stroomt al enkele dagen warme, uit de tropen afkomstige, lucht over de Aloen naar de Noordzee. Tegen de zuidelijke berghellingen, waar de lucht ge dwongen wordt op te stijgen, valt in de Po- vlakte al geruime tijd regen. Zo werd in Locarno in drie dagen 190 mm afgetapt. Het Oceaanfront van de depressie bij Ierland drong de afgelopen nacht Frankijk binnen en verplaatste zich daarna in een langzaam tempo in de richting van ons land. Hierdoor nam de bewolking tijdelijk toe. Van de de pressie wordt verwacht dat zij langzaam in de richting van de Ierse Zee zal trekken en in diepte zal afnemen. Aan het genoemde front komt in de omgeving van Barcelona een storing tot ontwikkeling. Het is niet on mogelijk dat deze storing morgen reeds het weer bij ons zal beïnvloeden. De tempera turen blijven ook morgen boven normaal. De wind neemt iets af. zodat ln de komende nacht plaatselijk mistvorming kan optreden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 EXCLUSIEVE REGENKLEDING (van hedenmorgen 7 uur) (Van onze correspondent in Londen) Boelganin en Kroesjtsjev zullen be schermd worden door een lijfwacht van ne gentig man. bestaande uit veertig Russische en vijftig Britse rechercheurs, zo is over eengekomen op een conferentie tussen lui- tenant-gneraal Ivan Serov, hoofd van de geheime Sovjet-politie en Scotland Yard. Serov wilde aanvankelijk een lijfwacht van 120 Sovjetrussen, honderd meer dan oor spronkelijk gevraagd was. In aanvulling op de politiediensten van de Russen zal Scot land Yard dag en nacht een bewaking in stand houden. In officiële kringen beschouwt men de veiligheidsmaatregelen afdoende. Zodra het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev vast stond heeft Scotland Yard de gangen van alle bekende anti-Sovjet vluchtelingen na gegaan. Van Scotland Yard vertrok Serov naar het Claridge's-hotel, waar staatshoofden, vooraanstaande politici en leden van de Britse aristocratie doorgaans verblijf hou den. De Britse regering heeft voorgesteld dat Boelganin en Kroesjtsjev daar hun in trek zullen nemen. Hij vroeg aan de Vlaam se directeur, de heer Harry van Thij, hoe veel ingangen er waren en onderzocht deze zelf. Vervolgens bezocht hij Greenwich, waar de Britse marine de Russische leiders een banket zal aanbieden. Serov zei lachend, dat hij de meridiaan wilde zien. Gevraagd of hij tevreden was over de vei ligheidsmaatregelen antwoordde hij in ge broken Engels: „Zeer goed. Russische po litiemannen ook zeer goed". Het felst van alle commentators over Serov's komst was „Cassandra" van de Daily Mirror. Hij schreef: „Ik veroordeel zonder aarzeling de verschijning van deze moorddadige cipier op Britse bodem". Hij r.oemde Serov: een „kunstenaar van de dood", een „gorilla" en „een bestiale bruut". De Liberale News Chronicle schreef dat Serovs verschijning „onplezierig" was. Het blad wees er op dat hij als Sovjet-veilig heidschef volkomen in zijn recht stond zijn werk te doen. De Britten moesten zijn „verdorven en lelijke verleden" maar ver geten. Lord John Hope, parlementair staats secretaris van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteren in Edinburgh, dat er open hartig zal worden gesproken met de Rus sische leiders. Wij zouden gaarne horen, dat zij ook hebben gebroken met een an dere gewoonte van Stalin, namelijk het om brengen en onderdrukken van zoveel niet- communisten, zo zei hij. (Reuter). De struiken van de Sovjet ambassade in Londen zijn in de afgelopen nacht „versierd" met caricaturen van Boel ganin en Kroesjtsjev door jonge leden van een vereniging van anti-communistische Russen. Volgens een van de „overvallers" hadden Sovjet-beambten van de beveili gingsdienst gedreigd met twintig jaar ge vangenisstraf als zij de demonstranten ooit in handen zouden krijgen, zo meldt de „Daily Mail". weers- w> .5 en toestand •5 o n, ku 41 zB Helsinki onbewolkt z -8 0 Stockholm geheel bew. zo -1 0 Oslo sneeuw ono -2 Kopenhagen geheel bew. ozo 0 Aberdeen motregen zo 4 0,1 Dublin regen ono 8 5 Londen regen zo 9 0,1 Amsterdam zwaar bew. 3 6 0 Brussel zwaar bew. zo 8 0 Parijs regen zzo 9 0,1 Bordeaux regen zo 9 4 Grenoble zwaar bew. no 6 0 Nice regen D 11 25 Berlijn licht bew. n 3 Frankfort nevel ono -0 0,4 München zwaar bew. ono 3 0 Zürich mist windstil -2 0 Genève mist windstil 1 1 Locarno regen ozo 3 54 Wenen nevel zo 0 Innsbruck geheel bew. ozo 12 0 Rome nevel windstil 10 0 Den Helder geheel bew. matige o 4 0 Vpenburg half bew. matige o 6 0 Vlissingen licht bew. mat. ozo 6 0 Eelde dichte mist zwakke o 2 0 De Bilt zwaar bew. matige o 7 0 Twente half bew. zwakke zo 3 0 Eindhoven zwaar bew. mat. ozo 6 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. mat. ozo 6 0 Neerslag laatste 24 uur. oooooe«Kcrexx)oocooQoooa<xxxx»oooocoooorooooreMOoooooa VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vannacht hier en daar mist, morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Vrij zacht. 25 maart Zon op 6.33 uur, onder 19.04 uur. Maan op 18.14 uur. onder 5.38 uur. 26 maart Zon op 6.31 uur, onder 19.05 uur. Maan op 19.32 uur. onder 5.59 uur. Maanstanden 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 25 maart Hoog water: 2.49 en 15.06 uur. Laag water: 10.42 en 23.10 uur. Maandag 26 maart Hoog water: 3.27 en 15.44 uur. Laag water: 11.29 en 23.51 uur. oooocooooooooooooooc»ooc«>cx«x*)oo^xio^ttrroroooooci^

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1