Minister Staf streeft naar paraat legerkorps van twee divisies o 3UNKIE IEN RICK J Ouderdomswet aangenomen Moord met staatsie Lichtingscontingent kan echter niet worden vergroot; verlenging eerste oefening sociaal niet verantwoord KOKOS KOLLEKTIE FEUILLETON Sportdag door Wil Wanting Tweede Kamer stemt in met actie-Monnet De stakers en de heer D. Joh. Krijger Foto-expositie „Wij mensen" geopend ZATERDAG 24 MAART 1956 MINSTER STAF HEEFT de Eerste Kamer geantwoord op haar Voorlopig Verslag over de begroting van Oorlog. Over het defensiebeleid in het algemeen zegt de minister, dat het niet goed mogelijk lijkt te bepalen, in hoeverre de huidige situatie, waarin het ontstaan van een volledige atoomoorlog tot onherroepelijke zelfver nietiging zou kunnen leiden, wel de mogelijkheid zou laten voor een gewapend optreden op beperkte schaal, zonder het ernstige risico te lopen dat daarbij eveneens van atoomwapens gebruik zou worden gemaakt en zich daaruit een volledige atoom oorlog zou ontwikkelen. Dat het westen echter ook op een verdediging tegen een „beperkte" militaire aggressie voorbereid moet zijn en blijven, staat voor de minister vast. Indien zulk een beperkte aggressie niet met conventionele middelen kan worden afgeweerd, moet niet geaarzeld worden desnoods met daartoe geschikte taktische atoomwapens een vijandelijke overmacht te neutraliseren. In de Tweede Kamer is de minister des tijds niet ingegaan op vragen omtrent tijdens de eerste Geneefse conferentie ver schenen berichten over een voorstel tot in voering in Europa van een zogenaamde „bufferzone", omdat het Geneefse overleg door de minister van Buitenlandse Zaken bij de behandeling van diens begroting vollediger zou worden besproken, dan hem zelf mogelijk was te doen. In antwoord op opnieuw gestelde vragen merkt hij op, dat er geen plannen van de westelijke mogend heden tot instelling van een bufferzone hebben bestaan. De veiligheidswaarborgen, welke gedurende de tweede Geneefse con ferentie van westelijke zijde aan de Sovjet- Unie zijn aangeboden voor het geval een herenigd Duitsland tot de NAVO zou toe treden, hielden geen daartoe strekkend voorstel in. De NAVO „De beginselen van bondgenootschappe lijke samenwerking, neergelegd in het Noordatlantisch Verdrag, beantwoorden zo volledig aan de uitgangspunten van de Nederlandse regering voor haar buiten lands beleid, dat zij niets wenst na te laten om de verwerkelijking daarvan zo krach tig mogelijk te bevorderen. De mate van bondgenootschappelijke samenwerking welke binnen de Noordatlantische Ver dragsorganisatie bereikbaar is, wordt ech ter beperkt door verschillen in de aard en omvang van de belangen, welke de leden- staten zowel binnen hun nationale sfeer als in de internationale verhoudingen in het bijzonder te behartigen hebben. Waar deze belangen gelijk lopen en dit is bij uitstek het geval voor wat be treft de noodzaak tot een gezamenlijke militaire verdediging kan de samen werking hechter en inniger worden dan op terreinen, waar de belangen in omvang en richting uiteengaan, of waar reeds an dere vormen van samenwerking geworteld zijn en bevredigende resultaten opleveren. Wanneer dit wordt beseft en wordt aan vaard, dat de beginselen van bet Noord atlantisch Verdrag niet. binnen afzienbare tijd kunnen leiden tot een over de gehele lijn even sterk geïntegreerde Atlantische gemeenschap, dan bestaat geen aanleiding tot gevoelens van teleurstelling of mindere voldoening over de tot op heden in de NAVO bereikte samenwerking", aldus mi nister Staf. De minister zegt verder, dat het met een totalitaire politieke structuur als die van het communistische blok veel eenvoudiger is om een sterk geïntegreerde en uniform georganiseerde krijgsmacht op te bouwen. De tweede wereldoorlog heeft echter be wezen, dat ook democratische landen in vrijwillige samenwerking tot indrukwek kende militaire prestaties kunnen komen. ADVERTENTIE Wij brengen de nieuwe VOOR1 A ARS- Prima moderne kokos, zowel effen als met ingeweven dessins 100 breed 8.35 70 breed 5.50 FRAAIE KOKOSMATTEN in de moderne blokdessins 200 x 300 56.25 HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 28 De vondst van het lijk in het staatsie- rijtuig had Van Abel's naam in Illingen op de tong gebracht en de venijnige tong van verzuurde oude vrijsters, die alleen nog in kleinere provinciesteden schijnen voort te vegeteren en de tongen van af gunstige concurrenten, ze zouden maar al te graag op de grote sensatie blijven sab belen en zuigen. Van Abel's naam zou daar bij steeds meer in het gedrang komen, van verdachtmakingen, lasterpraatjes, „ik-heb- 't-altijd-wel-gezegd", „moet-je-toch-eens- horen". En als het lijk in het staatsierijtuig nog niet genoeg was geweest, was daar nu nog de moord op zijn pensiongast bijgekomen. Na het schandaal met de stal, nu ook nog een schandaal met het pension! Was het al niet onrustbarend, dat de beide dames studenten, die vandaag van vakantie moes ten thuiskomen, bij het vernemen van al die schokkende gebeurtenissen, gezegd had den toch maar eerst liever bij vriendinnen p&jctuu Ir. C. Staf De minister vat de vraag, of reeds iets bepaald of bekend is omtrent een plan om voortaan een aantal belangrijke taken uit één gemeeneschappelijke pot te betalen, op als betrekking te hebben op het in de laatste bijeenkomst van de Atlantische Raad van Nederlandse zijde gedane voor stel, de luchtverdediging van Europa te gaan financieren overeenkomstig de wijze, waarop het infrastructuurprogramma wordt bekostigd. Omtrent dit voorstel, dat gegrond was op de overweging, dat zo wel een Europees vroegtijdig waarschu wingssysteem, als een verbindingssysteem en een systeem van opstelling van geleide projectielen een volstrekt gezamenlijke uitvoering behoefden, is echter nog niets beslist. Nieuwe organisatie nog in studie De verwachting, dat in begin 1956 alge mene richtlijnen voor reorganisatie van de landmacht zouden worden gegeven, is niet in vervulling gegaan. Inmiddels is het noodzakelijk om, hetzij met Saceur, hetzij met de bevelhebber der landstrijdkrachten Centraal Europa, in rechtstreeks overleg te treden en deze een ontwerp-organisatie voor te leggen, zoals die voor de Neder landse divisie zou kunnen gelden. Dit zal, naarmate de werkzaamheden van de stu diegroep vorderen, geschieden. Welke de termijn voor een volledige toepassing van een reorganisatie zal zijn, is moeilijk te zeggen, aldus minister Staf. Voorts staat nog geenszins vast, of de reorganisatie nieuw materieel zal vragen De studies over dit aspect van de reorga nisatie zijn nog geenszins geëindigd. De tweede parate divisie Tot goed begrip van de vraagstukken, verband houdende met de aanbeveling, dat Nederland een tweede parate divisie vormt, zegt de minister: „De verantwoordelijk heid van Saceur voor de verdediging van Europa maakt het wenselijk, dat zoveel mogelijk van de hem ter beschikking ge stelde of te stellen eenheden paraat aan wezig zijn. Te meer geldt deze wenselijk heid van een zo groot mogelijke parate macht, wanneer wordt overgegaan van de Rijn-IJsselverdediging naar een meer be weeglijke, voorwaartse verdediging, die mogelijk wordt bij de oprichting van de Duitse strijdkrachten en de mogelijkheid van gebruik van atoomwapens. Het doel van de NAVO is, vóór alles een oorlog te voorkomen. Daarvoor is nodig, dat de ver moedelijke tegenstander twee dingen ge heel duidelijk worden gemaakt. Het eerste is, dat op een aggressie onmiddellijk een verschrikkelijke vergelding zal volgen. Het tweede, dat het hem niet mogelijk zal zijn Europa in één ren te overrompelen en te bezetten. Voor dit laatste is nodig dat een sterk scherm van parate strijdkrachten zo dicht mogelijk bij hem staat opgesteld. Voor dit scherm heeft SHAPE Nederland gevraagd zo mogelijk nog een tweede pa rate divisie te leveren. Het aantal parate troepen dat een land kan opstellen, wordt bepaald door de grootte van het jaarlijks beschikbare lich tingscontingent en de duur van de eerste oefening. In Nederland blijft het lichtings contingent tot 1963 vrijwel onveranderd. Het is niet voor vergroting vatbaar, tenzij door drastische inkrimpingen van de vrij- te blijven slapen? Was dit het begin van het verlopen van zijn pensionbedrijf? En zijn mooie staatsierijtuig stond ook nog altijd onder beslag op het politie bureau. Zou hij dat ooit nog kunnen ge bruiken, na de afgrijselijke vondst die erin gedaan was?'"En verbeeldde hij het zich, of was het de laatste dagen met bestellingen voor de stal opeens zoveel stiller geweest dan anders? Zich om en om draaiend tus sen de warme lakens lag Van Abel over dat alles te tobben. Hij was niet alleen een energiek, maar ook een gelovig man. In de welstand, die hem tot dusver in het leven ten deel was gevallen, zag hij de werking van een Ho gere Macht, door hard te werken, een handje te helpen. Maar nu bekroop twijfel hem. Had hij te hoog willen grijpen? Had hij zich tot zijn stalhouderij moeten bepalen? En niet moeten proberen om ook nog door een pensionbedrijf nog meer geld, altijd maar meer geld te verdienen? Waren de slagen, die deze week op zijn huis waren neergekomen, voor hem misschien een hemelse straf? Wie kon daarop een antwoord geven? En dan: Jonkheer Tjadde! Jhr. Tjadde, die de glorie was van Van Abel's pension! Van alle bewoners van het huis wist alleen Van Abel dat de jonkheer die avond door twee heren in een auto was afgehaald en sindsdien niet meer was teruggekomen. Maar behalve Prosters kamer was nu ook die van de jonkheer door de politie ver- stellings- en uitstelregelingen. Het onder de huidige regelingen beschikbare contin gent wordt geheel uitgeput en zelfs moet reeds op volgende lichtingen worden voor uitgegrepen. Ook verlenging van de duur der eerste oefening acht de minister onder de huidige omstandigheid niet mogelijk, immers sociaal ni,et verantwoord. Het aan tal parate troepen is dus niet voor ver groting vatbaar. Uit dit aantal worden met de huidige organisatie verkregen de ene parate divisie en een evenredig paraat gedeelte van de legerkorpseenheden, waar toe Nederland zich na grondig overleg met SHAPE in NAVO-verband heeft verbon den, benevens de voor de luchtdoelartille rie nodige parate troepen. De nieuwe wens van SHAPE komt er dan ook op neer,'dat uit één parate divisie plus de parate legerkorpseenheden een paraat legerkorps van twee divisies wordt gevormd. Divisie van *13.000 man Aan de wens van SHAPE zal alleen vol daan kunnen worden, indien zowel de or ganieke sterkte van de divisie kan worden verminderd alsook een aantal thans parate legerkorpstroepen door mobilisable wordt vervangen. Het is ook en vooral met het oog hierop, dat een divisieorganisatie met een sterkte van 13.000 a 14.000 man het meest aantrekkelijke voorkomt. De minister gaat uitvoerig in op een artikel in een Nederlands persorgaan, waarin onder meer aan de hand van de berichtgeving over de Amerikaanse ma noeuvres „Sage Brush", de stelling werd besproken, dat de taktische luchtmacht wellicht als eerste van alle strijdmacht middelen haar betekenis zal gaan ver liezen. Voor de nabije toekomst ziet de minister geen vermindering van de grote betekenis van de taktische luchtstrijdkrachten. Voor geen van de vele taken van deze lucht strijdkrachten is nog een absoluut ver vangingsmiddel in zicht. Met name zijn nog geen geleide projectielen ontwikkeld, die de trefzekerheid bereiken, waaraan de grondstrijdkrachten bij directe luchtsteun behoefte hebben. Kleine vliegvelden De minister beantwoordt dan de vraag, of de bevolkingsdichtheid van ons land niet heel sterk dwingt tot het zoeken van een mogelijkheid van een groot aantal kleine vliegvelden. Inderdaad, zegt hij, zou een groot aantal van dergelijke kleine vliegvelden de oplossing zijn voor de be veiliging van onze luchtstrijdkrachten, vooropgesteld althans dat wij over vlieg tuigen zouden beschikken, welke van dit soort vliegvelden zouden kunnen opereren. Dergelijke vliegtuigen zijn echter nog niet beschikbaar, terwijl evenmin reeds te voor zien is, of en wanneer ze wel beschikbaar zullen komen. In verschillende landen wordt bijzondere aandacht besteed aan de ontwikkeling van vliegtuigen met verticale start- en landingsmogelijkheid, doch een bevredigend resultaat is tot nu toe niet bereikt. Ook andere middelen om lange startbanen onnodig te maken zijn nog niet in een verder stadium dan van ontwikke ling of beproeving. Op de vraag of het niet noodzakelijk is, dat onze luchtmacht ook met atoombom men wordt bewapend, antwoordt de mi nister, dat onder de NAVO-bondgenoten ADVERTENTIE ooooooooooooooooooooooooooooccocccoooooocoooaxoccoocoa 5 In het voorlopig verslag der Eerste B Kamer over de Marinebegroting hadden enkele leden gevraagd of het lossen van 8 saluutschoten door een bodem van de x Koninklijke Marine b\j de ontvangst g van Sint Nicolaas in Amsterdam wel in overeenstemming was met het pro- tocol. Minister Staf zegt in zijn antwoord g dat deze „saluutschoten" niet een saluut vormden in de zin van het „Reglement Eerbewijzen" der Koninklijke Marine. Het wenPdan ook niet afgegeven door een van de oorlogsschepen, doch was afkomstig uit een 3,7 cm vuurmond, een museumstuk uit de tijd der Atjeh- oorlogen, opgesteld in een roeisloep. De 8 voornaamste bedoeling van de op- 8 drachtgever was om door het maken - van lawaai een bijdrage tot de alge- 8 mene feestvreugde te leveren. De enige 8 8 associatie met het marine-protocol, 8 8 welke kan worden vermoed, is het ge- 8 tal van elf schoten. Dit getal zou een 8 aanwijzing kunnen zyn, dat in de privé waardering van de commandant der 8 maritieme middelen te Amsterdam de 3 in Nederland zo populaire kindervriend geassimileerd is met een commandeur o der Konkinklijke Marine. XXDOOO(X)OOOOOCOOCXXXXX)OCCOOOOCOOCOCX> xcooccoco overlaten, ongegrond. De nieuwe Staten- generaal en regering zullen echter op nieuw de internationale toestand in be schouwing moeten nemen en zich afvra gen, welke defensieverplichtingen deze voor ons land met zich brengt. Komt men daarbij tot de gevolgtrekking, dat geen verlaging van onze defensie-inspanning gerechtvaardigd is, dan zal uit die con- cusie voortvloeien, welke bedragen in vol gende defensiebegrotingen zullen moeten worden opgenomen. In deze nieuwe be schouwing van de toestand zullen dan mede kunnen worden betrokken de aan passingen van onze strijdkrachten aan de ontwikkeling van de techniek der oorlog voering, welke nu nog slechts in beginsel bekend zijn, doch zich dan wellicht weer wat concreter zullen hebben afgetekend, alsook eventueel nieuwe prioriteiten, welke van invloed zullen zijn op de onderlinge verhouding zee-, land- en luchtstrijd krachten. Momenteel is nog allerminst een situatie aanwezig, waarbij van een zekere ver starring zou moeten worden gesproken in dien zin, dat geen middelen meer beschik baar zouden zijn voor de aanschaf van nieuw materiaal. Van het totaal der eigen uitgaven ad rond f 1700 millioen werd ruim 35 pet besteed aan nieuw materieel en oorlogsmunitie, terwijl met inbegrip alleen de Verenigde Staten en Engeland van het MDAP-materiaal (waardoor pas atoomwapens produceren en dat deze lan den die wapens vooralsnog in eigen hand houden. De moderne jagerbommenwerpers van de Koninklijke Luchtmacht kunnen echter met atoombommen worden bewap^id. Financieel beleid De minister acht de indruk van enige Eerste Kamerleden, dat het kabinet 'het zich gemakkelijk heeft willen maken en de moeilijkheden, die het zelf ongetwijfeld voorzag, aan zijn opvolger heeft willen een reële vergelijking mogelijk wordt), het nieuwontvangen materieel ongeveer 48 pet beloopt van de eigen uitgaven plus buiten landse hulp. Voor dg jaren na 1957 zal de ruimte voor nieuwe investeringen sterk beïnvloed wor den door het bedrag van de begrotingen voor de jaren 1957 en volgende, omdat van 1957 af voor het aangaan van nieuwe ver plichtingen niet meer beschikt zal kunnen worden over uit vorige begrotingen of tegenwaardefondsen resterende gelden. (Van onze parlementaire redacteur) In een deel van onze oplaag van gisteren hebben wij nog kunnen melden dat de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming, met alleen aantekening van het „te gen" der Staatkundig Gereformeerden, de wet inzake de ouderdomsverzekering heeft aangenomen. Ministers, staatssescretaris- sen en afgevaardigden hebben terstond daarna Minister Suurhoff hartelijk met dit succes gelukgewenst. Voordat het zover was zijn er nog enige stemmingen gehouden. Met 60 tegen 24 stemmen verwierp de Kamer het tegen in korting van reeds verkregen pensioenen gerichte amendementVan Leeuwen (V.V.D.), dat alleen de steun kreeg van de communisten, de V.V.D., de Staatkundig Gereformeerden en de Anti-Revolutionai ren, uitgezonderd ds. Van de Zaal en de heer Stapelkamp. Dezelfde combinatie, nu echter versterkt door mr. Beernink (C.H.), stemde tegen het met 5925 aangenomen aanpassingsartikel 61. Tevoren had de heer Tilanus (C.H.) ver klaard de critiek op aantasting van ver kregen rechten schromelijk overdreven te achten. Hij zou met zijn fractiegenoten, na het „politiek zwaar geladen onaanvaard baar" van de minister, niet zo stemmen, dat het wetsontwerp en het daarmee op 1 januari 1957 in werking treden van de beoogde nationale oplossing in gevaar zou den komen. Voordat de Staatkundig Gere formeerden hun „tegen" lieten aantekenen, somde ds. Zandt hiervoor een reeks motie ven op, onder meer, dat zij die gewetens bezwaren tegen verzekering hebben moe ten betalen zonder enig voordeel te genie ten. Dat is, zo zei hij, een onrechtvaardige behandeling, die „ontroving" genoemd kon worden. Het stuitte hem verder tegen de Rick was klaar met tekenen; het vliegtuig stond op de muur. Toen keken ze er samen naar en wachtten af, wat gebeuren zou „Ja!!", riep Rick opeens. „Kijk 'es!!!" De tekening was van de muur verdwenen; een werkelijk vliegtuig stond levensgroot voor hen op het pleintje! „Owat 'n mooi ding!", zei Bunkie. Ze liepen er bewonderend omheen en bekeken het van alle kanten. „Zegzullen we er eens in klimmen?", stelde Bunkie toen voor. „Wel ja, laten we dat maar doen!", zei Rick. 23-24 Prof. G er brandy tegen een Europese samenwerking (Van onze parlementaire redacteur Onder leiding van de Fransman Jean Monnet, de geestelijke vader van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft zich een comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa gevormd, dat op 18 januari een besluit heeft genomen met betrekking tot de bevordering van een bovennationale regeling van de atoom energie in Europa. In dat comité zitten diverse voormannen van politieke partijen en vakverenigingsleiders uit Frankrijk, Duitsland. Italië en Benelux. De Nederlandse leden der Tweede Kamer, die deel uitmaken van het comité, de heren Bruins Slot (A.R.), Burger (P.v.d.A.), Ha- zenbosch (A.R.) en Romme (K.V.P.), hebben de zaak aanhangig gemaakt in de Tweede Kamer, die in meerderheid instemt met de plannen van het comité, waarbij echter is vastgesteld dat bij voortduring moet wor den gestreefd naar een Europese eenwor ding op ruimer gebied, naar de totstand koming van een Europese gemeenschappe lijke markt, waarin de gemeenschap voor atoom-energie dan later haar plaats zal krijgen. Prof. Gerbrandy (A.R.) verzette zich gis teren in de Tweede Kamer tegen de plan nen van het comité, zoals hij zich ook heeft verzet tegen de Europese Gemeenschap voor Kolen Staal. De heer Korthals (V.V.D.) vond de zaak nog niet rijp voor een- uit spraak. Op 10 april zal er op verzoek van prof. Gerbrandy worden gestemd of men instemming betuigt met de plannen van het comité-Monnet, die in grote lijnen over eenstemmen met de plannen, die de rege ringen van Frankrijk, Duitsland, Italië en Benelux in studie hebben. Minister Beven deelde mee, dat eind april het rapport wordt verwacht van de studie commissie onder leiding van de Belgische minister Spaak over een Europese gemeen schap voor atoom-energie en een Europese gemeenschappelijke markt. Eind mei zullen de ministers van genoemde landen bijeen komen om het rapport te besnreken. Zij zullen dan bepalen wat er verder moet ge beuren en eventueel besluiten tot een rege ringsconferentie tot het opstellen van een verdrag over de zaken van de atoom-ener gie en de gemeenschappelijke markt. Mi nister Beyen had grote waardering voor de actie-Monnet, die voor de regeringen een steun in de rug betekent. zegeld, zodat Van Abel wel niet lang de enige bewaarder van dit geheim zou blij ven. Toch had hij het zelfs nog niet aan zijn zuster durven zeggen, want wie had dat ooit gedacht: Jonkheer TjaddeEn ook toen er vanavond nog voor Jhr. Tjadde was opgebeld, door een kennis zeker, had Van Abel er zich alleen maar toe bepaald te zeggen, dat de jonkheer niet aanwezig was. Hij wilde er niet aan denken, waar de jonkheer zich dan wel bevond, maar door de inspecteur wist hij, dat dit in het huis van Bewaring was. En dat vond Van Abel meer dan afschuwelijk Aan de jonkheer zelf was, toen hij met die twee heren wegging, niets te merken geweest. Hij was koel en gereserveerd ge bleven, alleen had hij bleek gezien. Van Abel had aan zijn houding niets gemerkt, dat op schuldbesef wees. Kon de jonkheer werkelijk schuldig zijn? Van Abel geloofde het niet. Trouwens ook de inspecteur scheen het met diens arrestatie dan ook niet helemaal eens te zijn. Hij had iets ge mompeld over de Commissaris en de Offi cier van Justitie en zijn schouders opge haald Energieke jongeman, die inspecteur En ters, vond Van Abel. Even dommelde hij weg. Maar het was geen verkwikkende slaap. Al stonden de ramen van zijn kamer wijd open, toch had hij het warm. Het was ook abnormaal weer voor eind april. Daar zou wel onweer van komen, dacht hij. Wakker weer, gooide hij de deken van het bed. Zo, dat lag prettiger. Weer dommelde Van Abel in, maar nu kwamen er dromen, ang stige dromen, droomvisioenen van een rood-vergulde staatsiekaros met Tjadde op de bok en Proster als palfrenier, een kle wang zwaaiend, terwijl het bloed hem uit de borst stroomde, van inspecteur Enters en rechercheur Boekje, die door het trap penhuis renden en trap op, trap af, achter de weduwe Ros-Van Abel aanzaten. Maar tenslotte losten die grauwe droomgestalten zich toch op in de barmhartige nevels van de slaap Plotseling schrok Van Abel wakker. Het was donker in de kamer. De maan scheen al onder te zijn. Hij had het nu koud, zoi zonder deken. De lome warmte van de voornacht was verdwenen. Ook was er wat wind opgestoken, die nu de open staande ramen zacht deed knarsen op hun haken en die ritselden in de klimop langs de buitenmuur. Een haan kraaide. Maar verder was het doodstil. De lichtende wijzers van het slaapkamer klokje op het nachtkastje naast het bed stonden op tien voor half vier. Behalve het wind gefluister kwam nu van buiten geen enkel geluid meer; ook de nachtgeluiden waren ingesluimerd. Of Kraakte daar een plank? Van Abel lag bewegingsloos, nog half tussen slaap en waken in. Waarvan was hij eigenlijk wak ker geworden? Van een geluid? Hij luis terde scherper nu. Maar weer hoorde hij borst, dat ook de rijken van de regeling zullen profiteren, dat zij het karakter van staatssocialisme heeft, dat zij velen zware lasten oplegt en dat verkregen rechten worden aangetast. Door de houding van de Staatkundig Gereformeerden moge de een. stemmigheid niet bereikt zijn, overigans was het een verheugend moment. In ons stakingsvergaderingsverslag waar ui't bleek, dat het vertrek van de trawler Amsterdam niet door de vissers werd1 ge. accepteerd, werd melding gemaakt van een stemming tegen de heer D. J. Krijger, di recteur van de rederij Krijger, die de traw. Ier exploiteert. Hierbij werd de kreet genoteerd: „Hij is onbetrouwbaar", maar er werd verzuimd een reactie uit dezelfde vergadering op te nemen, waarmee men voor de heer Krijger in de bres sprong. Deze omissie wordt hier mee goedgemaakt met excuses aan de heer Krijger. De minister van Buitenlandse Zaken zon- der portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in de nieuwe vleugel van het Stede- liik Museum te Amsterdam vrijdagmiddag de fototentoonstelling „Wij Mensen" („the family of man) geopend. Deze tot 29 april durende expositie omvat 503 foto's, ge maakt door fotografen (onder wie zeven Nederlanders) uit 68 landen en is gewijd aan de waardigheid van de mens. Het hoofd der afdeling fotografie van het museum van moderne kunst te New York, 'Edward Steichen, heeft het materiaal voor de ex positie gekozen uit 2 miljoen foto's. Van de oorspronkelijke tentoonstelling werden co- pieën gemaakt, waarvan er nu vijftien over de gehele wereld in omloop zijn. In zijn openingswoord prees de minister zich gelukkig „in een tijd, waarin interna tionale betrekkingen zulke gevaarlijke acute spanningen vertonen, een expositie te kunnen openen, die het besef van mense lijk eenheid zo suggestief uitbeeldt". „Speciaal de gebeurtenissen in de laatste maanden geven een Nederlandse minister van buitenlandse zaken weinig aanleiding tot een meer optimistische visie of tot een vergroot vertrouwen in rechtvaardigheid en internationale moraal. Ik behoef hier verder niet op in te gaan", zo voegde de minister er nog veelbetekenend aan toe. Vooraf spraken de directeur der stede lijke musea, de heer W. J. H. B. Sandberg en de Amerikaanse zaakgelastigde Andreas G. Ronhovde. Tot slot weerklonk van een geluidsbandje de stem van Edward Stei chen. De tentoonstelling kwam tot stand door samenwerking van het Stedelijk Museum met the United States Information Sendee ooocooccccocoor^vy-oooooooooooooocoooooooc)ooooooooooooo5 3 Groot-Brittannië beleeft vandaag twee 8 belangrijke sportevenementen: de jaar lijkse „boat-race" op de Theems en de Grand National", een paardenrace met hindernissen op het moeilijke parcours van Aintree nabij Liverpool. Deze wed strijden, die allebei over ongeveer 7 km. i gaan, zullen ieder ongeveer een miljoen toeschouwers trekken. Aan de „Grand National" zullen meer dan dertig paar den deelnemen. Slechts een klein deel zal de finish bereiken, want de 30 hin dernissen zijn zeer zwaar, hoewel iets minder moeilijk dan in sommige andere jaren. Er gebeurden toen zoveel onge-', lukken met de paarden, dat een storm- van protesten werd ontketend door de'- Engelse dierenvrienden. Koningin Eliza- f beth en de Russische minister Georgi Malenkov zullen zich onder de toe- 8 schouwers bevinden. De eerste „Grand National" werd gehouden in 1837. Na- dien heeft bijna iedere race zijn legen de nagelaten. De „Grand National" is gewonnen door vroegere ploegpaarden en door dieren, die voor een koets had den gelopen. Er wordt ook verteld van eigenaren, die hun paarden gedurende j de training ijsjes voerden of bier lieten drinken. ^ooooa^xxxxxxxvooocooooxxxxxxjooocxjaxioooooooooooooooc niets. Zou hij opstaan en de deken weer op het bed leggen? Maardaar kraakte toch een plank in zijn kamervloer, heel zacht, maar in de volslagen stilte toch hoorbaar. En er was ook, nog zachter een ander geluid, iets schuifelends en dan plotseling duidelijk een doffe tik als van twee harde voorwerpen, die tegen elkaar stietten. Nog altijd bewoog Van Abel zich niet, maar wijd sperde hij de ogen open. Liep er iets over zijn kamervloer? Een muis misschien? Het geluid kwam bij de deur vandaan. Langzaam wenden zich zijn ogen aan het duister. Mat schemerde de richel van zijn oude klerenkast en daarnaast plekte de spiegel boven de wastafel als een donker glanzend vlak op de muur. Toen zag hij, dat de donkere kamerhoek bij de deur in twee schakeringen van donker gescheiden was en hij besefte nu, ook omdat het wer kelijk tochtte in de kamer en dat alleen daarom de raamhaken zo kreunden, dat zijn deur open stond.Maar die had hij toch dicht gedaan? Wel niet op slot, maar toch dich Wat betekende dit? En toen zag hij en zijn ogen sperden zich wijd open van angst, en er krieuwelden ineens zweetdruppels onder zijn haar hoe hij zich uit die twee schakeringen van donker een derde los maakte, die nu geheel zelfstandig langs de kamerwand scheen te glijdenbij de tafel kwamen daar tegen het venster de omtrek aannam van een gestalte. Een inbreker, flitste Van Abel door h»t hoofd. Vroeger had hij van dat langvingeri- ge gilde al eens bezoek gehad en nadien had hij zijn maatregelen getroffen. Maar was er nu toch wéér één binnen gekomen? Langzaam, zonder gerucht te maken, gleed Van Abel's hand langs zijn hoofdkussen naar de schakelaar boven zijn bed. Stijf omklemden zijn klamgeworden vingers het knopjeeen rukmaar het bleef donker. Scherp echter had de droge tik geklon ken, door de schakelaar veroorzaakt, en de gestalte, midden in de kamer, die zich scheen gebogen te hebben over de stoel, waar Van Abel's kleren hingen, kwam met een schok overeind, gleed snel als een pan ter langs het bed naar de deur en was ver dwenen. Maar Van Abel was het bed al uit zonder naar zijn sloffen te grijpen, zonder zelfs te merken, hoe hij zijn voet schaaf de aan een beddepoot, vloog hij naar de deur de indringer achterna. Er was maar één weg, die deze genomen kon hebben: naar de trap! De gang lag echter in vol slagen duisternis. Even flitste het besef door Van Abel's brein, dat ook het nacht lampje in de gang uit was. Maar in het donker wist hij zijn weg even goed te vin den en met enkele snelle stappen was hij al bijna op de trap, toen er vanuit het trap penhuis een rustige stem naar omhoog klonk:- „Van Abel, blijf waar je bent"! (Wordt vervolgdl

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6