JONGEMAN Paasfeest „Schuld van alle onrust bij de opposanten" ligt Glazenwassers Voor Televisie DE MOOY vlees van het PAASBEEST ONZE BEROEMDE ROLLADE half om half 1.80 p.p. SLAGERIJ ROOIJERS Guus Hermus in „Lieve Schim" Curveprijs bemoeilijkt veelal continuïteit van de bouw TUINZADEN 3 GEOEF. HEREN Standard Electric Jaarverslag van Dierenbescherming: Bestuursvisie op asyl-kwestie uitvoerig toegelicht Nieuwe Comedia wordt opgenomen in Nederlands Toneelgezelschap Bouw-activiteit in Haarlem Tabernal's Zaadhandel Halfwas-Electricien (monteur) en leerling f de eerste prijs MAANDAG 26 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Scheepvaart Gembouw en „St. Josef" wachten nog steeds Examens GEM. HUISJE te huur gevr. VRL. PERSONEEL In het thans verschenen jaarverslag over 1955 van de Vereniging tegen het Mishan delen van Dieren voor Haarlem en Omstre ken wordt onder meer gezegd: „Het jaar 1955 heeft zich gekenmerkt door een grote onrust. Met voldoening kan echter worden geconstateerd dat het leden tal, ondanks alle moeilijkheden, geen reden tot bezorgdheid geeft. Het bewoog zich van. op 1 januari 1955 3173 leden tot 3204 op 31 december 1955. Gehouden werden 43 bestuursvergade ringen, die steeds in een prettige sfeer ver liepen. Behalve de jaarvergadering op 30 maart en de voortgezette jaarvergadering op 26 mei werd nog een buitengewone leden vergadering gehouden op 28 oktober, zulks krachtens vonnis van de president der rechtbank te Haarlem, voor zover bekend een unicum in het bestaan der Vereniging. Met het Dierenrampenfonds en de Blau we Cirkel-Organisatie (te vergelijken met het Rode Kruis voor mensen), bestaat op het ogenblik een zeer hechte en zeer harte lijke samenwerking. Voor de cursussen, welke dr. Heek voor het Dierenrampen fonds geeft, bestaat grote belangstelling. De practische oefeningen waaronder een grote oefening in samenwerking met het Rode Kruis en de B.B. in Haarlem) hadden een bevredigend verloop. De samenwerking met de asylarts dr. Heck was steeds uitstekend, evenals met de inspecteur, de heer Drenth. De beheerder van het asyl, de heer S. Weiland, heeft door het aanvaarden van een voor hem gunstiger betrekking per 31 december 1955 het dienstverband met de Vereniging beëindigd. De heer G. J. Klein Woud volgde hem op, terwijl werd overeen gekomen, dat zijn echtgenote hem zal as sisteren en/of vervangen. Ook onder het overige personeel had verloop plaats, als gevolg van positieverbetering, verhuizing of andere particuliere omstandigheden. Het uittreden van enkele bestuursleden Doordat hij zich niet meer herkiesbaar stelde, kwam na de jaarvergadering een einde aan het bestuurslidmaatschap van de heer D. W. Lasschuit, die in een zeer moei lijke periode zijn taak heeft vervuld. Op de jaarvergadering werden de heren D. J. H. Dreux, D. van der Grift en O. M. baron Groenix van Zoelen in de opengevallen va catures gekozen. Vóór de voortgezette jaar vergadering van 26 mei 1955 trad mevrouw J. C. StrebeLangendonk uit het bestuur, terwijl de heer D. J. H. Dreux om hem mo verende reden in augustus 1955 meende, zijn bestuurslidmaatschap te moeten be ëindigen. Vast staat, dat de diepere oorzaak tot het uittreden van deze bestuursleden geheel voor rekening komt van diegenen, die ver antwoordelijk zijn voor de onrust in de vereniging en wier hetze- en haatzaai-cam- pagne tegen dit bestuur, zich van ieder middel bedient. Het asyl De polikliniek, welke elke maandag- en vrijdagavond wordt gehouden, was ook dit jaar weer een toevlucht voor vele on- en minvermogenden, die hulp zochten voor hun dieren. Binnen de mate van het mogelijke heeft het bestuur in samenwerking met de asyl arts er steeds op toegezien, dat het asyl er keurig uitzag en dat de dieren wat voeding, verzorging en medische behandeling be treft, niets te kort kwamen Het was het be stuur een grote voldoening te constateren, dat objectieve beoordelaars daaromtrent hun voldoening uitspraken. De gang van zaken in het asyl geeft, wat de dieren betreft, het bestuur reden tot grote voldoening. In het afgelopen jaar immers is bewezen ondanks voorspellingén van hen, die zich als deskundigen aandienden en die dit be stuur als volkomen onbekwaam voor zijn taak doodverfden dat het mogelijk is zonder gezonde dieren af te maken, in een grote stad met belangrijke randgemeenten een dierentehuis te exploiteren als een waar toevluchtsoord voor alle veriatenen en verschoppelingen onder de dieren. De financiële resultaten waren dit jaar minder dan het voorgaande door het wegvallen der pension inkomsten, een tegenvaller die onze kas evenwel kan dragen. Wij weten nu waar wij aan toe zijn en daar de nieuwe beheerder het asyl zeer zeker zo econo misch mogelijk zal exploiteren, zonder ove rigens de dieren te kort te doen, twijfelen wij er niet aan, voor het volgend jaar een aanzienlijk betere exploitatierekening te kunnen overleggen. De oorzaak der conflicten Het mag voldoende bekend geacht worden, dat de oorzaak van alle moei lijkheden, die nog steeds onze vereni ging in beroering houden, gelegen is in het feit, dat het thans optredende be stuur het aannemen van pensiondieren, het wassen en het trimmen en derge- lijken volledig heeft opgeheven, als thuisbehorende bij de middenstand. Het stelt zich op het standpunt, dat het asyl een dierentuin behoort te zijn voor de zwervers, wier verzorging moet prevaleren en niet een instelling met een commerciële inslag. Ook de stelling, die de zogenaamde des kundigen zo graag en hardnekkig poneren, namelijk dat tóch voor alle zwervers geen tehuis te vinden is (heeft men dit in het verleden wel eens ernstig geprobeerd?) is althans voor Haarlem onhoudbaar gebleken en door de feiten volkomen achterhaald. Dat ook dit resultaat voor het bestuur een reden tot grote voldoening is, zal ieder waarachtig dierenvriend begrijpen. Het af maken der zwervers, om de pensiondieren plaatsruimte te verschaffen, is verleden tijd geworden. Op het ogenblik is de toestand zo, dat geen dier wordt afgemaakt dan op advies van een dierenarts en door een dierenarts en op de meest humane wijze. Dieren, die door de eigenaren ter pijnloze doding wor den aangemeld, worden alleen door de asylarts afgemaakt, indien uit een schrifte lijk attest van een andere dierenarts de noodzaak daartoe blijkt. Voor het geval geen attest wordt overgelegd en gevreesd moet worden, dat de eigenaar het dier el ders zal laten afmaken, heeft het personeel strenge instructies, het dier op te nemen voor een goed tehuis. Bij ons weten gaat, wat betreft het af maken, of liever gezegd het niet-afmaken van dieren, geen vereniging in den lande zo ver als wij. Wij zijn er trots op, dat onze thans nog pionierswerk is in Haardem, moet later gemeengoed zijn in geheel Ne derland! Nog vele wensen Hoewel er dus voor de dieren veel ver beterde, hebben wij nog vele wensen in petto ten gunste van het dierentehuis, dat als geheel nog wel doeltreffend is, maar toch op bepaalde punten dringend verbete ring behoeft. Een eerste vereiste is even wel, dat het bestuur in een rustige sfeer deze plannen ter hand kan nemen en niet bij voortduring wordt gehinderd door lie den, die willens en wetens, gedreven door privégeraaktheden of andere min of meer duistere beweegredenen, zout leggen op v i.t- i I DliUSUllI, V. 11. xvc, ieder slakje, oat binnen hun gezichtskring Bussum. 25 te Bandarmashur. komt, onder meer door het schrijven van Bintang, 24 te Makassar. Algenib, pass. 23 Guardafui n. Suez. Alpherat. 23 v. Boston n. Philadelphia. Amstelveen, 24 te Bahrein. Artemis, 24 v. New Orleans n. Maracaibo. Aardijk, 25 te Antwerpen. Agamemon, 25 te Baltimore. Alamak. 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Alioth, 24 te Rotterdam. Alhena. 26 te Montevideo. Almdijk, 24 v. Houston n. Le Havre. Alwaki, 25 te Antwerpen. Amerskerk. 25 v. Hongkong n. Shanghai. Amstelkade, 25 te Pt. Said. Amstelvliet, pass. 24 Gibraltar n. Gdynia. Angolakust, 25 te Dakar. Annenkerk, 25 te Genua. Appingedijk, 25 te Rio de Janeiro. Arnedijk, 24 te New York. Attis, pass. 25 Flores Azoren n. Curacao. Averdijk, 26 te Nwe Orleans. Axeldijk, 26 te Paranagua. Argos, 24 te Eleusis. Aldabi, 5-4 te Antwerpen, 7-4 te R'dam verw. Alhena, 26 te Monetvid., 28 et Buenos Air. verw. Alnati. verm. 5-4 v. R'dam n. Buenos Aires. Aalsum, 25 v. Genua n. Pt. Said. Alkaid, 24 v. Montevideo n, Santos. Anker, pass. 25 Landsend n. Norfolk. Amsteldiep. 25 v. Pt. Said n. Ceuta. Arendsdiik, 25 te Rotterdam. Albireo. 26 te Amsterdam. Amor. 25 te Amsterdam. Amstelland, 25 te Amsterdam. Baarn, 23 te Buenaventura. Bennekom, 22 v. Callao n. Mollendo. Breda, 23 te Rotterdam. Beninkust, 24 te Dakar. Bali, 24 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Bantam. 24 v. San Francisco n. Manilla. Blitar. 26 te Tj. Priok. Blijdendijk, 25 v. Antwerpen n. New York. Britsum, 24 v. Londen n. Key West. ingezonden stukken aan de krant met vol komen verdraaiing van de feiten, daardoor onberekenbare schade teweegbrengende aan de zaak der dierenbescherming. Het wordt de hoogste tijd, dat aan dit handjevol onruststokers een niet mis te verstaan halt wordt toegeroepen. Reeds tweemaal sprak de vergadering haar vertrouwen in het door dit bestuur gevolgde beleid uit. Op 28 maart verwachten wij weer een grote opkomst van' alle goedwillende leden, die, door het uitbrengen van hun stem op de door het bestuur gestelde kandidaten, het bewijs zullen leveren van hun vertrouwen in het streven van dit bestuur." Bagan, 24 te Kendari. Bloemfontein, 24 v. Kaapstad n. Las Palmas. Bonaire, 27 te Plymouth, 29 te Amsterdam verw. Boschfontein, 1-4 te Mombasa verw. Bawean, 26 te San Francisco. Boskoop, 24 te Amsterdam. Camitia, 23 te Rotterdam. Castor KNSM, 24 te Tampa. Cradle of Liberty, pass. 23 Flores Azoren n. Pb Said. Caltex Leiden, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Camerounkust, pass. 25 Ouessant n. Bordeaux. Celebes, 25 v. Napels n. Genua. Ceronia, 24 v. Kaapstad n. Curagao. Camphuys, 24 t, Cheribon. Cottica, 25 Barbados, 27 Trinidag, 30 te Parama ribo verw. Caltex Pernis. 25 v. Pt. Said n. Rotterdam. Caltex The Hague, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Cinulia, 25 v. Pta. Cardon n. Liverpool. Onder regie van Guus Hermus en in een net iets te zoetelijk decor van Lucas Wen sing heeft Het Nieuwe Comedia zaterdag avond de eerste voorstelling in de Haar lemse Schouwburg gegeven van het lichte blijspel „Lieve schim" door Jacques Deval, die zich een jaar of vijftien voor de twee de wereldoorlog bijzonder populair maakte met twee op elkaar volgende successen, namelijk „Mademoiselle" en „Vorstelijk» emigranten". Sindsdien heeft hij nog tal rijke stukken voor de Parijse boulevard theaters geschreven, die doorgaans voor namelijk opgang maakten door de aan trekkelijke manieren, waarop de altijd wel aanwezige speelkansen werden gebruikt. Zo verschafte hij in 1948 Gérard Philipe een aanleiding zich ook de gunsten van de lachlustigen in Frankrijk te verwerven. En zo denkt iedereen, die van zijn laatste komedie de oorspronkelijke opvoering heeft gezien, eerder aan de sinds kort alom gevierde hoofdrolvertolker Robert Lamou- reux dan aan de auteur van dit onderhou dende niemendalletje. Zonder zijn prestatie in „Bobbeltje" van André Roussin te kun nen evenaren heeft Guus Hermus als ac teur nu op zijn beurt er opnieuw zijn uit zonderlijke begaafdheid voor het komische emplooi in kunnen bewijzen. Van een zo geroutineerde, handige toneel schrijver als Deval had men eigenlijk niet zo'n fantasieloos, bijna vervelend exposé verwacht, als men hier te verwerken kreeg. Alles is trouwens ditkeer wat breed uit gesponnen, zodat het in het broeierig verwarmde theater wel eens moeilijk viel zijn aandacht op het toch zo joyeus ver toonde te concentreren. Maar goed, het is tenslotte een aardige en gezellige tijds passering geworden, toen de auteur zijn poppetjes eenmaal aan het dansen had ge kregen. Hij heeft voldoende psychologisch inzicht om een nogal onwaarschijnlijk situatiespel toch ook een menselijkerwijs gesproken interessant aspect te verlenen, zodat men niet alleen de vrij spoedig tot zekerheid groeiende hoop koestert dat al les goed afloopt, maar vooral benieuwd is naar de wijze waarop de favoriete vrouw in deze zonderlinge driehoeksverhouding het pleit in haar voordeel zal winnen. Bo vendien zijn de dialogen niet zonder geest. Er zijn heel wat opmerkingen te beluiste ren, die men zelf wel als ,bon mot" in de conversatie zou willen gebruiken. De - zoals het programma zegt - koste lijk naïeve en daardoor zo charmante ope retteschrijver Patrice Voise leeft samen met zijn secretaresse Alix Armitage in de woning van zijn tante, een voormalig kas teeltje te Chaville, met zo'n tot boeken kast gecamoufleerde geheime deur als men voornamelijk aantreft in thrillers voor het amateurtoneel, een overblijfsel uit de amoureuze praktijk van een vroegere adel lijke bewoner. Deze vervult een belang rijke functie in de strategie van de dood gewaande echtgenote Irène om haar plaats aan de zijde van Patrice te heroveren. Door zich te manifesteren als schim weet zij hem te overtuigen van wat hij mist door haar afwezigheid en zijn ogen te openen voor de baatzuchtige motieven van haar voorbarige opvolgster. Hoe dat alle maal in zijn werk gaat, zal ik niet verra den om het plezier van toekomstige toe schouwers niet te bederven. Men mag wel aannemen, dat zonder „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van Noel Co ward dit blijspel niet geschreven zou zijn. Men kan er ook een omgekeerd stuk my thologie in zien: hoe Eurydice haar Orfeus terughaalt uit de onderwereld, waartoe hij neergetrokken dreigt te worden. Hoe dan ook, het niet zo talrijke publiek heeft de wel amusante verwikkelingen met allerlei geijkte toneeltrucs met kennelijk plezier gevolgd. Dat was dan in hoofdzaak te dan ken aan Guus Hermus, die alle stuipen van verwondering tot vertwijfeling met het trekken van dwaze gezichten sugges tief kenbaar weet te maken. Het gaat hem allemaal zo gemakkelijk af, dat men de neiging voelt opkomen hem te waarschu wen niet in de goedkope kluchtigheid van de komiek te vervallen. Gelukkig wist hij maat te houden, ook in zulke „opgelegde" scènes als de ietwat benevelde thuiskomst na een copieus diner. Hartveroverend was de kostelijke heroïek aan het slot! Al was het van de zaal uit moeilijk haar voor een schim aan te zien, hetgeen wel niemand als een bezwaar zal hebben aan gevoeld, toch heb ik bewondering voor de luchtige en toch lieve wijze waarop Bep Dekker de titelrol vervulde. Bovendien: zij kleedt en zij beweegt zich goed, hetgeen in een dergelijk genre veel waard is. Annie vereniging hier pionierswerk verricht. Wat van den Vorstenbosch stond in de schoenen van de geraffineerde Alix voor een taak waarop haar talent nog niet berekend is, maar zij liet geen twijfel bestaan aan het bedoelde type, waarvoor zij zeker een com pliment verdient. Jammer was het dat meD maar zo weinig van die heerlijke tante van Magda Janssens te zien kreeg. Lucas Wen sing en Frans Koppers maakten de kleine bezetting vol. Op de vijfde rij links in de zaal zat een betrekkelijk kleine heer van een jaar of vijftig net iets smakelijker te lachen dan de toeschouwers in zijn buurt. Dat was Frits van Dijk, die de artistieke leiding krijgt ran de A-afdeling van het te vor men Nederlands Toneelgezelschap, waarin de leden van Het Nieuwe Comedia, met Guus Hermes en John Gobau, zullen wor den opgenomen. Het besluit tot opheffing van het eigen ensemble heeft men geno men, toen bleek dat er alleen subsidie be schikbaar zou komen voor een zogenaamd „spreidingsgezelschap" voor het zuiden van het land, tot welke taak men zich niet aan getrokken voelde. De reeds voor Het Nieuwe Comedia in de Haarlemse Schouw burg gereserveerde speeldata, zowel op enkele weekeinden als in de abonnements series, worden overgenomen door het Ne derlands Toneelgezelschap, waarvan ver der leden van De Toneelvereniging deel uitmaken en waartoe ook Rie Gilhuys, die geruime tijd niet op de planken verscheen, is toegetreden. Frits van Dijk zei me: ..Ik geloof dat we nu werkelijk een gelukkig voorbeeld van toneelcoördinatie krijgen". DAVID KONING. Coryda, 26 te Curasao. Crania, pass. 25 Ceylon n. Calcutta. Daphnis, 23 v. Rotterdam n. W.Indië. Drente. 26 te Singapore. Eendracht, verm. 24 v. Poti n. Bourgas. Eemland, pass. 25 St. Vincent n. Recife. Eos, pass. 25 Algiers n. Wismar. Erinna, 25 v. Rangoon, 28 te Chittagong verw. Esso Den Haag, pass. 25 Wight n. Sidon. Eemdijk. 26 te Lissabon. Friesland SSM. 24 te Leith verw. Farmsum, 26 te Le Havre. Gabonkust, 23 te Pte. Noire. Graveland, 23 v. Bahia n. Recife. Groote Beer, 31 te Rotterdam verw. Gadila, 24 200 m. z.w. Merauke n. Morresby. Ganymedes. 25 te Amapala. Garoet, 26 te Singapore. Gooiland, 26 te Pto. Alegre. Gouwe, pass. 25 Ouessant n. Madeira. Haarlem, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Heemskerk, 25 v. Hamburg n. Bremen. Hersilia, 25 te Pt. Au Prince. Hydra, 26 te Barranquilla. Hestia, 24 te Georgetown. Heelsum, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Hathor, 25 v. Amsterdam, pass. 26 Ouessant n. Sevilla. Hoogkerk, 25 Rotterdam. Hector, 25 te Amsterdam. Hera, 24 te Amsterdam. Isis, 24 600 m. w. Finisterre n. Londen. Indrapoera, 27 te Port Said verw. Irian, 24 te Surabaja verw. Java, pass. 25 Kp. Finisterre n. Pt. Said. Jagersfontein, verm. 5-4 v. A'dam n. Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 26 v. Tj. Priok te Amsterdam verw. Jupiter, 24 te Genua. Jason, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Kinderdijk, 24 te Boston. Kopionella, 23 v. Stanlow n. Curagao. Kota Baroe, 23 v. Barcelona n. Rotterdam. Kalydon, 25 v. Rotterdam n. Holtenau. Karimata, 26 te Surabaja. Kellia, 25 te Rotterdam. Kenia, 25 v. Ummsaid n. Rotterdam. Kertosono, 25 te Pt. Said. Korenia, 24 v. Stockholm n. Rotterdam. Kryptos, pass. 25 Kp. Guardafui n. Aden. Kasimbar, 24 te Tepa. Kalinga, pass. 25 Algiers n. Rotterdam. Kota Agoeng, 25 te Djibouti Laertes, 24 te Pt. Swettenham. Laurenskerk, 25 te Karachi. Leersum, 24 v. Galveston n. New Orleans. Lekhaven, 25 te Rio de Janeiro. Liberty Bell, pass. 25 Gibraltar n. Mena A1 Ahmadi. Lissekerk, 25 te Rotterdam. Luna, 24 te Amsterdam. Lekkerkerk, 24 nog te Basrah. Leopoldskerk, pass. 25 Perim n. Suez. Leuvekerk, 25 te Colombo. Lindekerk, 26 v. Pt. Said n. Genua. Markelo, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Mentor, 23 v. Amsterdam n. W.-Indië. Maasdam, 25 te Cobh IerL Maasland, 24 v. Las Palmas n. Montevideo. Macuba, 25 v. Balikpapan n. Sorong. Malea, pass. 25 Str. Luzon n. Singapore. Marisa, 25 t, Conakry. Murena, 26 te Hongkong. Mijdrecht, 25 te Caripito. Maashaven, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Myonia, 26 te Bangkok. Nanusa, 25 te Beyrouth. Nestor, 23 v. Curagao n. Santiago. Nias, 25 te Kuwait. Nieuw Amsterdam, 26 te New York verw.. Noordam, 26 te Rotterdam. Omala, 25 v. La Spezi n. Berre. Orion, 25 te Piraeus. Ouwerkerk, 24 te Penang. Ovula, 26 te Surabaja. Oranje, 31 te Suez verw. Oranjefontein, 30 te Kaapstad verw. Oranjestad, 28 te Madeira verw. Polyphemus, 24 te Port Swettenham. Pendrecht, pass. 24 Perim n. Mena A1 Ahmadi. Prins Philips Willem, 24 v. Dakar n. Le Havre. Prins Willem 2, 25 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje, 25 te Antwerpen. Purfina Nederland, pass. 24 Pt. Said n. Portland. P. G. Thulin, 24 op Noordzee n. Rotterdam. Prins Frederik Willem, 24 te Antwerpen. Prins Alexander, 26 te Hamburg. Pygmalion, 25 v. Cristobal n. Rotterdam. Radja, 25 v. Alexandrië n. Halifax. Rempang, 24 v. Rotterdam te Bremen. Riouw, 25 v. Singapore n. Colombo. Roepat, 25 te Norfolk. Rotti, 25 v. Bahrein n. Bombay. Rita, 25 te Telokanson verw. Ruys, 24 v. Yokkaichi, 24 te Shimitzu. Ridderkerk, 26 te East-Londen. Roebiah, 25 te San Francisco. Rijnkerk, 26 te Antwerpen. Sirrah, 23 v. Rotterdam n. Rastanura. Senegalkust, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Salatiga, 26 te Belawan. Sliedrecht, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Isle of Grain. Sloterdijk, 24 te Rotterdam. Stad Alkmaar, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Stad Haarlem, pass. 25 Wight n. Boston. Stad Rotterdam, 25 v. Fallrivier n. Europa. Stad Schiedam, 25 te Savona. Statue of Liberty, pass. 25 Lissabon n. Fawley. Stentor, 24 v. Georgetown n. Nickerie. Sunetta, 24 v. Pulubukom n. Rangoon. Straat Banka, 24 te Priok. Statue of Liberty, 23 dw. Bougie n. Fawley. Seven Seas, 30 te R'dam, 31 te Bremerhav. verw. Sibajak, 27 et Aden, 10-4 et Fremantle verw. Stanvac C Talang Akar, 24 te Belawan. Schedpwijk, 26 te Gibraltar. Sommelsdijk, 26 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 26 te Rotterdam. Tomori, 24 te Priok. Tamo, 24 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Titus, 25 v. Hamburg n. Rostock. Tjisadane, 26 te Pt. Elizabeth. De nieuwe lente wordt in Haarlem niet door een nieuw geluid begeleid, maar wel door een reeds bekend geluid, dat in ieder geval geruststellend klinkt: het geluid van een flinke bouwactiviteit. In de sector van de premiebouw heerst grote bedrijvigheid maar er zijn ook tal van woningwetwonin gen in uitvoering, in het bijzonder in Delft- wijk. De belangrijkste projecten daarvan zijn 224 woningen voor „Volkshuisvesting", 88 woningen voor „Onze Woning", waar onder een flat voor alleenstaande werkende vrouwen en 225 woningen voor „Eigen Haard". Maar al kan men dan enige geruststelling gevoelen in de huidige bedrijvigheid, de verantwoordelijke mensen voor dit proces van stadsuitbreiding zijn pas gerust indien bovendien deze activiteit voor de naaste toekomst gewaarborgd is. Ook de Haarlemse wethouder van Open bare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, die zich vooral voor de taak gesteld ziet de continuïteit in de woning bouw zoveel mogelijk te bevorderen, wordt juist daarin telkens weer met zorgen ge confronteerd. Eén daarvan is de curveprijs, die steeds meer moeilijkheden oplevert. Het is in vele gevallen onmogelijk om deze van rijkswege gestelde maxima niet te overschrijden en er worden thans twee belangrijke projecten door opgehouden: dat van 120 woningen voor „St. Josef" in Delft- wijk en het complex van 320 systeem woningen van „Gembouw". Dat laatste project kon erbij buiten het toegestane bouwvolume om, doch de uitvoering ervan blijft een kwestie van afwachten tot de moeilijkheden betreffende de prijs opge lost zijn. Hetzelfde geldt voor de 120 wonin gen van St. Josef. „Daardoor dreigt er thans alweer een hiaat in de woningbouw voor de naaste toekomst te ontstaan en wij zullen nu reeds alles moeten doen om dat te voorkomen", aldus wethouder Happé. „Als we flatbouw met vier woonlagen gaan toepassen, komen we uit met de curveprijs. Maar juist nu v ven naar korte bouwblokken met m celafslui tingen en drie woonlagen om „kazerne bouw" te vermijden wordt het veel moeilijker om uit te komen. Deze bouw is relatief duurder en nóg meer kost een verantwoorde bouw van eengezinswonin gen. Er wordt in de curveprijs wel rekening mee gehouden, maar de marge is werkelijk te klein," zo zeide de heer Happé. „Wan neer we aantonen, dat wé er niet uitkomen, dan verwijst men ons nogal eens naar plat telandsgemeenten, die met hun eengezins woningen wél onder de curveprijs blijven. Maar die vergelijking is vrijwel niét te maken omdat dergelijke kleine gemeenten allerlei typische eigen omstandigheden hebben kunnen uitbuiten om de prijs zo veel mogelijk te drukken. Afgezien nog van het feit dat de grondkosten er meestal lager zijn." Wethouder Happé vestigde er tenslotte de aandacht op dat juist het zo algemeen wenselijk geachte streven naar woning- differentiatie door deze curveprijs, die in het algemeen te laaf is en een te kleine marge heeft, belemmerd wordt. „Wij wil len die differentiatie zo volledig mógelijk doorvoeren in Parkwijk bij de Amster damse Vaart. Dat betekent een percentage van 30 aan eengezinswoningen, 200 stuks dus. Bij deze curveprijs is daar echter geen kijk op. Zij moet nodig opnieuw onder de loep worden genomen," aldus de wethou der. Leiden. Geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde (II) mej. C. R. Wie- chert te Scheven ingen en de heren B. F. H. Arps t,e Oegst.geest; T. J. Bierman te Haar lem; P. van Genderen Stort te Den Haag: B. W. A. Lucas te Dublin: B. de Moor te Den Haag; H. R. Schutte te Voorburg: N. C. T. de Vries te Den Haag; A H Wissel te Zoeter- woude en A Zeeha te Leiden: voor het doc toraal examen geneeskunde (II) mej. J. van Duin te Rotterdam en de heren H. A. L. Cla- sener te Leiden: W. C. Cohen Tervaert te Aerdenhout; H M. Dolberg (U.S.A.); H. I. J. Duterloo te Oegstgeest; Lim Hoei Tjiag te Amsterdam; J. F. Roh (U.S.A.); A. L. Rose (U.S.A.); J. S. Wojcik (U.S.A.) en C. W. van Wijngaarden te Den Haag. Semi-artsexamen: mej. A. Verschoor te Rotterdam en de heren N. S. Fastman (U.S.A.)C. Romeijn te Den Haag; A. E. van Voorthuijsen te Den Haag en A. J. J. Vree burg te Leiden; artsexamen: de heren J. D. Mulder te Den Haag; J. H. R. Schoen te Oegstgeest en L. Simonson (U.S.A.); docto raal examen Ned. recht: mej. C. M. H. Kol stee te Den Haag; mej G. H. A. Wilmar te Den Haag en de heer B. van der Laan te Scheveningen. Tomini, pass. 25 Suez n. Belawan. Trajanus, 25 te Rotterdam. Triton, 25 te New Orleans. Tjibantjet, 24 te Hongkong. Tjiluwah, 24 te Tj. Priok. Tawali, 24 v. d. rede te Bombay. Telamon, 24 te Laguaira. Tiberius. 23 140 m. w. Oporto n. Madeira. Tero, verm. 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ternate, 24 v. New York n. Beyrouth. Utrecht, 25 te Tj. Priok. Van Linschoten, 24 te Lagos. Van Cloon, 26 te Durban. Vasum, 24 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Van Neck,«24 te Surabaja. Westertoren, 23 te Curagao. Wonosobo, 24 te Baltimore. Weltevreden, 24 te Rotterdam. Waterman, 26 v. Sydney te Kaapstad verw., verm. 27 v. Kaapstad n. Rotterdam. Westerdam, 26 v. Rotterdam te New York verw. Willem Ruys, 30 te Colombo verw. Willemstad, 29 te Trinidad, 1-4 te Curagao verw. Willem Barendsz. 26 te Kaapstad. Witmarsum, 26 te Houston. Waterland, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. IJssel, 23 v. Beyrouth n. Limasol. Zuiderkruis, 25 v. Pt. Said n. Amsterdam. KLEINE VAART Arnoudspolder, 26 te Lissabon verw. Att S, verm. 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Audacia, 24 v. Rotterdam n. Middelharnis. Aco, 24 v. Boston n. Maassluis. Advent, verm. 24 v. Fur n. Colchester. Albergen, 24 v. Bordeaux n. Casablanca. Amigo, verm. 24 v. Fur n. Colchester. Appingedam, 25 v. Rotterdam te Oporto verw. Arctic, 24 v. Vlaardingen n. Londen. Arnoudspolder, 24 v. Torbay n. Lissabon. Bab T, 22 te Requejada v. Bordeaux. Badzo, 24 v. Londen n. Rotterdam. Barracuda, verm. 24 v. Skive n. Colchester. Beekbergen, 24 v. Rouen n. Tanger. Bestevaer, verm. 24 v. Middelharnis n .Londen. Bree Helle, 24 v. Londen n. Rotterdam. Cinderella, 24 v. Duinkerken n. Rotterdam. Cornelia B3, 25 v. Dakar te Marseille verw. Conception, 22 v. Las Palmas n. Sao Francisco Do Sul. Diligentia, 24 v. Shoreham n. Thameshaven. Driebergen, verm. 24 v. Mostyn n. Rotterdam. Duurt, verm. 24 v. Delfzijl n. Boh us. Erkalin, 24 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Erasmus, 24 te Stockholm verw. Frans Bohmer, 25 v. Dakar et Rouen verw Frans v. Seumeren, verm. 24 v. Gravenchon Emden. Goeree, 24 v. Londen te Rotterdam. Haaksbergen, verm. 24 v. Verpen n. Dordrecht Hast L 26 v. Liverpool te Rotterdam verw Henriea B, verm. 24 v. Rouen n. Hansweert' Hoc Vinces, 24 v. Grimsby n. Rotterdam. Ida D, 24 v. Antwerpen te Preston verw. Ilias, 23 v. Rotterdam n. Lissabon. Joost, 22 te Bayonne v. Nantes. Jonan, 24 v. Newport te Rotterdam. Jonet, 24 v. Londen te Rotterdam. Jaba, 26 v. Limfjord te Amsterdam verw. Jan Kreumer, 24 v. Rotterdam n. Londen Jutland, 24 te Vlissingen n. zee. Keizersgracht, pass. 24 Vlissingen n. Hading.. Kaap Falga, 23 v. Amsterdam n. Harlingen Kaap St. Vincent, 20 v. Hansweert n. Cardiff Larix, 8 te Rotterdam v. Southampton. Marjan, 24 v. Rotterdam te Hansweert. Meeuw, pass. 24 Vlissingen n. Glouchester. Merwestad, verm. 24 v. Naestved n. Odense Mynelis, 24 v. Marans n. Hamburg. Nero, 22 v. Arcona te Venetië. Nassauhaven, pass. 24 Vlissingen n. Kopenhagen. Oranje, 24v. Antwerpen te Rotterdam. Pieter S, verm. 24 v. Swansea n. Amsterdam Plato, 22 v. Sevilla n. Amsterdam. Pavo, 23 v. Lowestoft n. Goole. Ponza, 22 v. Gijon Mussel n. Borbeaux. Rubato, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Ransel, 24 v. Rotterdam te Cork verw. Strijpe, 24 v. Rotterdam n. Bayonne. Spes, verm. 24 v. Aalborg n. Rjttenburg. Spurt, 24 v. Vlissingen n. Hansweert. Taormina, 24 v. Brugge te Zierikzee. Tine, 24 v. St. Philipsland te Ramsgate verw Vrouwepolder, 25 v. Tunis te Ceuta verw. Veritas, 24 v. Sunderland te Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 24 v. Swansea et Antw Wilca, 24 v. Rotterdam n. Londen. Westpolder, 24 v. Oporto te Rotterdam verw. Westerhorn, 24 v. Rotterdam n. Liverpool. Wexford, 24 v. Vlissingen n. Rochester. Zeehaan, 27 v. Algiers te Liverpool verw. SLEEPVAART Ebro, 23 te Glasgow. Gele Zee. 70 m. w.z.w. Lissabon n. Genua. Hudson, 23 dw. Djeddah n. Rastanura. Rode Zee 23 240 m. o.z.o. Fayal n, Antwerpen Tyne, 23 260 m. z.o. Fayal n. Rotterdam. Zwarte Zee, 23 65 m. n.n.w. Terschelling. voor 3 a 4 maanden. Omstr. Haarlem. Brieven met prijs onder no 2089. BLOEMENKAS te huur 200 vierkante meter, tot 15 nov. Tel. K 2560-8449 SANTPOORT Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wü geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie In nieuwe gerieflijke villa te Overveen dichtbij station, bus en kerk gevr. in kl. gez. BEKW. HUISH. HULP kunn. koken. Zitslpk. met radio en gebr. v. douche. Voor goede hulp. goede con dities. Mevr. Reijners, Lon- bar Petrilaan 14, O'veen, K 2500-25834. Schoonmaakbedrijf H. G. Teiwes, Vondelstr. 88, A'dam tel. 124189, vraagt voor Am sterdam Hoog loon en reiskostenver goeding. Aanm. dinsdagav. tussen 8 en 9 uur bij de heer Deutekom, Jan HameJink- straat 83. Haarlem. GEVRAAGD Zij die interesse hebben voor opleiding, krachtinstallaties, automatische besturing enz. Prettige werkkring. ELEKTRO-TECHN. BEDRIJF H. F. v. LUYKEN Schalkwijkerstraat 21 - Haarlem TENNISPARK „EINDENHOUT" vraagt voor ZONDAGOCHTENDCLUB. NOG TE HUUR: 2 zondagavondbanen en enige week-, middagen- en ochtendbanen. Ook nog gelegenheid voor jongelui tot het meedoen in clubjes. Inlichtingen: Wagenweg 228, Telefoon 35431. 's-GRAVENHAGE TELEFONIE TELEGRAFIE RADIO GELUKRICHTERS vraagt voor de afdeling Installatie-Telefoon- apparatuur voor soldeerwerk aan telefoon-apparatuur. Gevarieerd en leerzaam werk. Leeftijd tot 30 jr. Aanmelden dagelijks bij de montageleider van de NED. STANDARD ELECTRIC MIJ. N.V. P.T.T. TELEFOONGEBOUW Zijlstraat 44 Haarlem HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN N.V. Spui 10 A Amsterdam vraagt voor spoedige indiensttreding een voor administratieve werkzaamheden. Minimum opleiding Mulo-A. Schrift, sollicitaties te richten aan afd. Vrachtzaken Natuurlijk bij de specialist om teleurstelling te voorkomen KRUISWEG 64 - TEL. 19019 24 uur Service-dienst Off. Erkend KOOPT B13 EEN VAKMAN Voor uw Feestdagen hebben wij op de beroemde Paasveemarkt te Schagen aangekocht enige EERSTE KWALITEIT KOEIEN, benevens enige VARKENS en KALVEREN van eerste kwaliteit. Dit is uw garantie, dat wij u leveren uitsluitend superieur vlees en vleeswaren, terwijl de prijzen toch scherp concurrerend zijn, o.a. RUNDERROLLADEf 2.50 en 2.75 per pond VARKENSROLLADE ƒ2.40 per pond Zeer malse ROSBIEFƒ2.75 per pond VARKENSFRICANDEAUƒ2.40 per pond KALFSFRICANDEAUƒ2.50 per pond Fün belegen HAM, iets aparts0.70 per ons Overheerlijke ROOKWORST, rauw of gekookt 1.50 per pond Onze collectie FIJNE VLEESWAREN, waarbij vele soorten vol gens eigen familierecepten door ons worden gemaakt, is reeds bijna 140 jaar terecht beroemd tot ver buiten Haarlems grenzen! Wij verzoeken u vroegtijdig te bestellen! BARTELJORISSTRAAT 36—38 TELEFOON 10195 OPGERICHT 1815

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10