Fa. B. ENGELENBERG Tl mi T A PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Wereldnieuws Veiligheidsraad zal wellicht niet aan stemmen toekomen De loonsverhoging een experiment Syrië en Libanon dringen aan op uitstel en willen gehoord worden „KNITTAX" breimachine KAAN De radio geeft dinsdag ZocU ió l\et zo MAANDAG 26 MAART 1956 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Prinses Beatrix bevestigd als lidmate van de Ned. Herv. Kerk Gekapseisde kustvaarder overeind gezet Eerste kievitsei voor de Koningin EIten koos adviescommissie voor de landdrost Ook twee Nederlanders kregen een zetel Twee duinbranden in Zandvoort M. Vermin overleden Voorzitter van Nederlandse Bioscoopbond Agenda voor Haarlem Effecten- en Geldmarkt smwU naa' Examens LIKDOORNS J NEW YORK (Reuter/AFP/UP) Uit de omgeving van Sir Pierson Dixon, de Britse voorzitter van de Veiligheidsraad wordt vernomen, dat de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie vandaag normaal doorgaat. Syrië en de Lihanon hebben uitstel gevraagd. Zij zeiden meer tijd nodig te hebben om hun zaak voor te bereiden. Deze landen zullen nu verzoeken om door de raad te worden gehoord. Daardoor zal vandaag wel niet kunnen worden gestemd over het Ameri kaanse voorstel om Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO te vra gen een onderzoek in Palestina in te stel len. Waarschijnlijk zal Israel ook gehoord willen worden. De premiers van Syrië en de Libanon, Said El Ghazzi en Abdalla El Jafi, zijn van mening, dat het Amerikaanse verzoek om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de toestand in het Midden-Oosten een inmenging betekent in de zaken van de landen in dat gebied. Zij zullen verzoeken om een bijeenkomst van de Arabische Li ga, waarop de premiers der Arabische lan den zouden moeten spreken over een ge meenschappelijke houding ten aanzien van deze kwestie. Syrië en Jordanië hebben een overeen komst gesloten, die voorziet in „vereni ging" hunner beider grenzen met Israel, zodat een Israëlische aanval op één der twee landen zal worden beschouwd als een aggressie op beiden, waartegen de Syri sche en Jordaanse strijdkrachten gezamen lijk in het geweer zouden komen, aldus is te Damascus van officiële zijde vernomen. T wij fel De „New York Times" schrijft, dat de drie-partijen-verklaring van 1950 (waar bij de Verenigde Staten, Groot-Briltannië en Frankrijk zich verbonden tussenbeide te komen ter verhindering van schending van de Palestijnse grenzen) voorafgaande goedkeuring van het Congres behoeft om toegepast te kunnen worden. „President Eisenhower heeft wel gezegd, dat wij de verklaring zeer ernstig opvatten. Maar daar is nog steeds de grondwettelijke kwestie om aan onze bedoelingen te doen twijfe len", aldus het blad. „Tenzij de president het Congres de bevoegdheid vraagt Ame rikaanse troepen te gebruiken ter handha ving van de vrede in het Nabije Oosten, zou die twijfel aggressie kunnen aanmoe digen", aldus de „New York Times". Eisenhower heeft zijn Israëlische ambt genoot Ben-Zvi ter gelegenheid van het Joodse Paasfeest in een persoonlijke bood schap de verzekering gegeven dat de Ver enigde Staten ernstige pogingen in het werk stellen om tot een vreedzame oplos sing van de Israelisch-Arabische vraag stukken te komen. Hij ried aan geduld te betrachten. Israel heeft de Amerikaanse resolutie met gemengde gevoelens ontvangen. De „Jerusalem Post" schrijft dat de beroeps politici Israel de Veiligheidsraad aanbie den en niet zozeer veiligheid twee woor den die helaas niet hetzelfde betekenen. Het blad schrijft dat de resolutie geen aan wijzing geeft dat de raad de kern van de zaak zal bespreken en niet. opnieuw het probleem der grenzen onderhanden zal nemen". De pogingen om een oorlog te voorko men en aan Israel veiligheid te bieden „zijn klaarblijkelijk bedoeld om Israel alles te geven behalve wapens waarmee het zich zou kunnen verdedigen indien het aange vallen wordt". Volgens het blad zal Groot- Brittannië de Arabische staten, als die een aanval op Israel ondernemen, waarschijn lijk niet bestrijden. Een bende uit de Libanon heeft zater dagavond een overval gedaan op Israëlisch gebied, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Een Arabische dorpeling werd gewond. De overvallers werden teruggedreven. ADVERTENTIE Dem onstratie leverbaar ook met voorzet-apparaat dins., donder-, zaterdagmiddag 2—5 u. ff ff DE W O L B A A L Gen. Cronjéstr. 129 H.N. - Toegang vrij ADVERTENTIE Doolstraal 59 - Haarlem - Tel. 15252 WASBARE MUURVERVEN HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7 20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Tenor en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bon wmededelin gen. 12.35 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cause rie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. P. Glazema: Prehisto rische rotstekeningen in Soanje. Eerste lezing. De grotten van het Noorden. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Amateurproeramma. 19 45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Die lustige Witwe, operette. 21.10 De Antwoordman. 21.23 Lichte muziek en voordracht. 21.45 Lichte muziek. 22.30 Mannenkoor, braiton en klein orkest 22.55 Ik geloof, dat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten 23 00—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse chansons. 1100 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12 00 Angelus. 12 03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ham mondorgel. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Omroeporkest en soliste. 14.40 Platen. 15.30 Platen. 15 45 Voor de vrouw op het platteland. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der Boeken 19.20 Platen. 19.45 Actuali teiten. 20.00 Zesde Lijdensmeditatie. 21.00 Omroep-orkost, koor en solist. 22.30 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.50 Platen. 22.55 Schaken. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.1522.00 Muiterij op de Caine, spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Chansons. 12.15 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Klassieke muziek. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Symfonie-orkest. 16.52 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.45 Boekbespre king. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor d vrouw. 21.00 Omroep-orkest. 22 00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. Prinses Beatrix heeft zondagmorgen in de Nieuwe Zijds Kapel te Amsterdam, te zamen met een veertigtal catechisanten, openbare belijdenis des geJoofs afgelegd, waarna zij bevestigd is tot lidmate van de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. J. H. Kater, Nederlands Hervormd predikant in de hoofdstad, bij wie de prinses op cate chisatie is geweest, leidde de dienst. Hij preekte naar aanleiding van Richteren 6 14: „Ga heen in deze uwe kracht." „Wees Christen voor de wereld," zo luid de zijn. woord aan de nieuwe lidmaten, waarbij hij hen wees op de strijd die de Christen in de wereld heeft te voeren. „Beatrix, Wilhelmina, Armgard, ik ver klaar u in gemeenschap met de Kerk van Christus tot belijdend lid van de Neder lands Hervormde Kerk," zo sprak ds. Kater tot Prinses Beatrix, die als eenen twintigste van de veertig catechisanten neerknielde. Na haar werd Renée Roëll, dochter van de in de oorlog gefusilleerde intendant van het paleis Soestdijk, jhr. Roëll, en een vriendin van de prinses, als lidmate bevestigd. Bij de gezangen die gedurende de liturgie werden gezongen, waren er twee van Joost van den Vondel. Na de bediening van de Heilige Doop en de bevestiging zong de gemeente gezang 257 vers drie uit de bun del van de Nederlands Hervormde Kerk: „Door enen Heer zijn onze harten, door enen geest en doop vereend." De dienst werd bijgewoond door Ko ningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Wilhelmina en de prinsessen Irene en Margriet. Ds. G. de Ru, praeses van de Generale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk en ds. J. H. van Beem, voor- j zitter van de Centrale Kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente in Am- I sterdam, woonden eveneens de kerkdienst I bij. Mr. H. Mulderije vertegenwoordigde de Oecumenische Raad van Kerken in Neder land. Prinses Armgard was door ziekte ver- h.nderd aanwezig te zijn. De Nederlandse kustvaarder „Condor" die eergisteren bij Maassluis gekapseisd is, is door twee drijvende bokken, drie ber gingsvaartuigen en drie sleepboten over eind gezet. Bij hoog water haalden de twee bokken, een aan de voorkant en de ander aan de achterkant, kabels onder 't scheep je door. Met lieren werden de kabels aan getrokken en langzaam rees de „Condor" op, tot de masten tenslotte de verticale stand hadden bereikt. De schepen zetten het vaartuig zo dicht mogelijk bij de kant op de bodem van de rivier, zodat men ge makkelijk de lading kon lossen. Daarna heeft een sleepboot de „Condor" naar Rot terdam gesleept, waar de schade aan het schip hersteld zal worden. Twee jongens uit Zeldam bij Goor heb ben Koningin Juliana het eerste kievitsei aangeboden De jongelui, Gerard en Frans Exterkate, die het ei zaterdag hadden ge vonden, zijn daarmee zondag, vergezeld door de burgemeester van Zeldam, naar Soestdijk gereisd. ADVERTENTIE De verkiezing van leden van een alge mene commissie van advies voor het Drost ambt Elten is vlot verlopen. De opkomst der kiezers was groot, hoewel er voor de verkiezing geen opkomstplicht bestond. Het percentage opgekomen kiezers was 84,86 percent. In de middaguren kwam de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, een kijkje nemen. Na een kort be zoek aan het raadhuis bezocht hU met de landdrost, de heer Blaauboer, de beide stembureaus. Het aantal kiesgerechtigden was 2074. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen was 1487; 273 stemmen werden ongeldig verklaard. De oorzaak hiervan moet wor den gezocht in het voor de Duitsers onge wone systeem van kiezen. Lijst 1, de lijst van oorlogsslachtoffers en rentetrekkers, heeft drie zetels behaald. Lijst 2, die van de werknemers, vier en lijst 3, die van de middenstanders gecom bineerd met de landbouwers, ook vier. Twee Nederlanders hebben elk een ze tel gekregen, te weten een werknemer op lijst 2 en op lijst 3 de plaatselijke kantoor houder van de P.T.T. Dat de uiterste voorzichtigheid geboden is met vuur nu door de strenge vorstperiode veel duinbeplanting boven de grond is doodgevroren en er tot nu toe weinig regen viel, heeft het afgelopen weekeinde be wezen. Tweemaal is de Zandvoortse brandweer het afgelopen weekeinde moeten uitrukken voor duinbranden, die gelukkig beide spoe dig konden worden geblust. Vrijdagmiddag om half drie werd brand gemeld in de dui nen achter de Hunzerug. Omstreeks 1300 vierkante meter ging in vlammen op, voor dat het vuur door de brandweer was be dwongen. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werd opnieuw bij het circuit brand ge meld. Toen de brandweer arriveerde, had den wandelaars dit begin van brand reeds kunnen doven, waardoor de schade tot en kele tientallen vierkante meters beperkt bleef op een terrein gelegen langs het cir cuit, achter paviljoen „De Vijverhut". In beide gevallen bleef de oorzaak onbekend. De Zandvoortse brandweer verzoekt drin gend de uiterste voorzichtigheid te betrach ten bij het omgaan met vuur in de duinen. In de nacht van zaterdag op zondag is op 58-jarige leeftijd te Amstelveen na een langdurige ziekte overleden de heer Mat- thieu Vermin, in leven voorzitter van de Nederlandse bioscoopbond. De heer Vermin is sedert eind 1945 voor zitter van de Nederlandse Bioscoopbond geweest, nadat hij nog in de algemene ver gadering te Arnhem op 27 en 28 juni 1955, voor de vierde maal in successie als enige kandidaat in deze leidende functie was ge kozen. Sedert 1933 maakte hij reeds deel uit van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond. Een half jaar geleden had de heer Vermin op aandrang der vergade ring deze functie nog aanvaard, op voor waarde dat met het oog op zijn ziekte op de jaarlijkse ledenvergadering van heden te Amsterdam, een ander zou worden be noemd tot voorzitter. MAANDAG 2fi MAART Minerva: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Het loon der schan de", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een meisje voor dag en nacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lldo* „Strandaffaire", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gedoemde patrouille", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Semiramis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onder gang van Metaluna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Renaissancezaal. Frans Halsmuseum: 8 uur, Pianorecital door Leendert Huges. Begijnhof kapel: 8 uur. Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker ds. A. van der Most. Gebouw „Zang en Vriend schap": 8 uur, Genezingsdienst Geestelijk Centrum „De grotere wereld". DINSDAG 27 MAART Minerva: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 8.15 uur Palace: „Het loon der schan de", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Friese beschuit U Proeft de verse eieren Als men kenis neemt van de jaarversla gen, welke thans geleidelijk over het jaar 1955 binnenkomen, van de daaruit blijken de winsten, in het afgelopen boekjaar be haald en van de dividenden, die worden uitgekeerd, is het zeker niet onbegrijpelijk dat de werknemers op toekenning van een groter deel van het nationaal inkomen aandringen. Er zijn ondernemingen, die niet mee kunnen komen en er zijn ook dividend verlagingen, maar over het alge meen kan niet anders worden gezegd dan dat de financiële resultaten over 1955 mee vallen, zowel voor de industrie als voor de scheepvaart, twee van de belangrijke bestaansbronnen der bevolking. De heer Twijnstra heeft er dezer dagen aan her innerd dat 433 pet. van de actieve beroeps bevolking werkzaam is in de industrie, terwijl 45 pet. van het nationaal inkomen in de nijverheid wordt verdiend, dat is bijna viermaal zoveel als het aandeel van landbouw en visserij. Daar komt dan nog 19 pet. bij voor handel en verkeer, zodat en reserveringsnormen, zomede de liqui diteitspositie van de ondernemingen daar door niet worden aangetast. Een feit is dat de bedragen, welke de laatste jaren voor afschrijving en reservering worden ingehoudèn, op zich zelf beschouwd, groot zijn. Zo groot dat ook de aandeelhouders in vele gevallen van mening zijn dat de dividenden daardoor onnodig worden ge drukt. Wij zullen de laatsten zijn om te zeggen dat zulke gevallen zich niet voor doen. Zo blijkt bijvoorbeeld uit het ver slag van een betrekkelijk kleine onderne ming als de Carton- en Papierfabriek v.h. W. A. Scholten dat bij een kapitaal van f 1.925.000. in 1954-'55 een winst na aftrek van belastingen werd gemaakt van f 1.127.492. Hiervan blijft in de vorm van afschrijvingen en reservering f889.000 in het bedrijf, terwijl slechts f 178.500 wordt uitgekeerd, waarvan f 153.000 (12 pet.) aan aandeelhouders. Deze ontvangen dus van de winst niet meer dan 15 pet., terwijl ca. 80 pet. in het bedrijf blijft Neemt men in industrie, handel en verkeer samen ca. aanmerking dat de vaste eigendommen en twee derde van het nationaal inkomen op- de deelnemingen tezamen voor f 26 op de brengen. En als het deze bedrijfstakken goed gaat, is dit dus wel de meest invloed rijke factor voor de ontwikkeling van de nationale welvaart in ons land, welke sinds de oorlog na Duitsland van de landen in West-Europa de grootste vooruitgang heeft getoond. Ook in het verloop van de aan delenkoersen is dit uiteraard tot uitdruk king gekomen en zoals we de vorige week nog hebben doen zien, heeft optimisme op nieuw veld gewonnen, al kon dan het ge middelde van de koersstand zijn hoogte punt van 1955 nog niet weer breiken, het geen voor een deel aan het teleurstellend koersverloop van Indonesische fondsen Is te wijten. Maar de laatste weken heeft ook hier een niet onbelangrijk herstel plaats gevonden. Een en ander maakt het verklaarbaar dat ook de werknemers een groter stuk van de nationale inkomenskoek wensen te ontvangen. Dat hiertegen echter ook wel bezwaren bestaan, is wel gebleken uit de balans voorkomen, dan krijgt men inder daad wel de indruk dat er voor een hoger dividend en/of hogere bedrijfskosten wel enige speling moet zijn. Ook bij de Heemaf zien we een winstveraeling, waarbij slechts een zeer klein deel van de beschikbare winst aan aandeelhouders wordt uitge keerd en waartegen op de jaarvergadering dan ook scherp is geopponeerd. Maar de directie heeft de andere kant van de medaille laten zien door er op te wijzen dat ook al staan de vaste eigen dommen voor f 1 op de balans, niettemin grote reserveringen nodig zijn omdat de aanschaffingskosten van het produktie- apparaat de historische kostprijs verre over treffen. Het feit dat wij aan het begin staan van de zgn. automation betekent dat de noodzakelijke investeringen de normale afschrijvingen belangrijk te boven zullen moeten gaan, wil men in de komende ja ren in binnen- en buitenland een rol van moeizame besprekingen, welke aan het I betekenis blijven vervullen. Het is in vele gevallen wel mogelijk nieuw kapitaal op te nemen, maar het rendement hiervan is doorgaans kleiner dan van het oud, het geen dus een verzwakking van de positie der onderneming betekent, welke tenslotte zowel de aandeelhouders als de werkne mers zal schaden. De vraag welk deel van de winst moet worden ingehouden en welk deel mag wor den uitgekeerd, is maar niet zo te beant woorden en dat de directies in het alge meen hiermee aan de voorzichtige kant blijven, moet als een algemeen belang worden gezien. thans tot stand gekomen compromis zijn voorafgegaan. De moeilijkheid is dat van tevoren nooit precies valt uit te maken, welke lasten een bedrijf op zich kan nemen zonder de nood zakelijke bedrijfsrentabiliteit in gevaar te brengen. Dit hangt immers in de eerste plaats samen met de gang van de wereld conjunctuur, waarin wij slechts een zeer klein aandeel hebben, met de technische en chemische bedrijfswetenschap, welke toepassing moet vinden om niet bij de on dernemingen in het buitenland achter te blijven en met de daarmee verband hou dende ontwikkeling van de arbeidspro- duktiviteit, die de hogere loonsom per werknemer moet opvangen. Ook maakt het uiteraard een groot verschil of een bedrijf kapitaals-, dan wel arbeidsintensief is, dat wil zeggen In hoeverre de arbeidslonen op do kostprijs van het produkt van invloed zijn. Vandaar ook dat de werkgevers van meet af op een zgn. differentiaticpnlitiek hebben aangedrongen, zodat niet alle on dernemingen ten aanzien van de loonsver hoging over één kam worden geschoren Deze differentiatiepolitiek zal dan ook wor den toegepast voor wat betreet de loons verhoging in de loop van het jaar 1955. welke in principe 3 pet. van de tot dusver rechtens geldende lonen en andere arbeids voorwaarden zullen bedragen, maar die Het is dan ook in zeker opzicht een ex periment wat nu ten aanzien van de lonen is besloten, omdat .lp de eerste plaats moet worden afgewacht of de bedrijven in het algemeen deze kostenverhoging zullen kun nen dragen en in de tweede plaats of de grotere consumptie, welke daarvan het ge volg is en die alleen reeds door de uitke ring ineens f300 miljoen zal kunnen be dragen, niet tot een prijsstijging zal lei den. nu de Droduktiecapaciteit van de Ne derlandse industrie ook door het tekort aan personeel op haar toppunt staat. Minister Zijlstra heeft er in zijn Memorie van Antwoord op de begroting-1956 voor Economische Zaken op gewezen dat van de toelaatbare loonstijging over 20 jaar (1950-1970) eind 1955 reeds de helft was tot 6 pet. zal kunnen stijgen De eerste 8 ?ereali5:Perd, terwijl deze aanzienlijke af- pct. zal, als de minister van Economische Zaken van de noodzakelijkheid daarvan kan worden overtuigd, in de prijzen mogen worden doorberekend, voor de laatste 3 pet. is zulks echter absoluut uitgesloten Hier wordt dus aan de bedrijven en de betrokken werknemers een zekere mate van vrijheid toegestaan, waarvan gehoopt mag worden dat ze tot bevredigende over eenkomsten zal leiden. De 3 pet. uitkering ineens over 1955 is echter een maximurh. mag niet worden doorberekend en wordt als een winstuitdeling ten laste van het afgelopen jaar beschouwd, wat dus wil zeggen dat ze door de bedrijven in minde ring op de gemaakte of nog te maken re servering moet geschieden. Bij de besprekingen met de regering is van deze zijde met grote nadruk betoogd dat de prijsstabilisatiepolitiek, waaraan prof. Zijlstra zijn ministerieel hart heeft verpand, niet mag worden doorbroken, dat dus als gevolg van de thans tot stand ge komen overeenkomst geen. althans niet meer dan een zeer geringe prijsstijging mag intreden, omdat anders de Nederland se exportpositie wordt geschaad en de „Summer madness", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Havenkwartier", 18 jaar, 2.15, 7 en loonsverhoging in feite weer ongedaan zou 9.15 uur. Lido: „Strandaffaire". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur Roxy: „De gedoemde pa trouille", 14 jaar, 2,30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Semiramis", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van Metaluna", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Frans Hals museum: 8 uur, Volksuniversiteit. Forum avond met als onderwerp „Wat doet u met uw vrije tijd?". worden gemaakt door een waardevermin dering van het geld, die ons in de spiraal van de inflatie zou doen ronddraaien. Als gezegd, laten de winstcijfers van vele ondernemingen, zoals die uit de ver slagen over 1955 blijken, althans ogen schijnlijk wel een verdere verhoging van de Ionen en salarissen toe, het is echter de vraag of de noodzakelijke afschrijvings- 86. Haastig klommen Panda en de ont dekkingsreiziger verder, maar sneller nog kwam de brandweerman op de uitschuif- bare ladder omhoog. Schei uit met die gevaarlijke onzin, lui", riep hij, „ik moet jullie naar beneden brengen". Reeds strek te hij zijn hand naar hen uit, toen de ont- i dekkingsreiziger opeens een inval kreeg. „Er is maar één middel om de aandacht van een brandweerman af te leiden", mompelde hij, „en dat is hem een brandje te geven om te blussen". Met deze woor den haalde hij een groot stuk papier uit zijn zak, drukte het vast in een spleet enstak het can! Dat hielp! Zodra hij rook en vlammen zag, ontwaakte het blus- instinet van de brandweerman en hij ver gat alles om zich heen. Panda en de ont dekkingsreiziger maakten hier een dank baar gebruik van. Terwijl de brandweer man geboeid naar de vlammetjes keek en overwoog hoe hij die nu eens lekker zou gaan blussen, klom ons tweetal fcaasfip verder. wijking van de uitgestippelde groei slechts tendele is gecompenseerd door een extra- sthring van de arbeidsproduktiviteit. Wait and see - zei de oude Asquith, of wel: de tijd zal 't leren. t Amsterdam. Gemeente Universiteit. Ge slaagd voor het prooaedeutiseh examen theo logie mej. J. Londo. Amsterdam: voor het kandidaatsexamen theologie mej. A. Bos. Amsterdam en de heer G. D. Harmsen. Oegst- geest: voor het kandikaatsexamen Ned. recht de heer P. Oosterveld. Amsterdam; voor het doctoraal examen Ned. recht mej. A. W. L. Talma Stheeman en de heer I. Hertzberger. Amsterdam; voor het doctoraal examen Frans mej. M. Barto. Amsterdam; voor het doctoraal examen economie de heer J. C. P A. van Esch. Amsterdam; voor het doctoraal examen Engels de heer J. J. Putter. Alk maar. Kiemkracht. In Hongarije worden door Miklós Cserepfalvi, directeur van het centrale tandheelkundige instituut, proeven genomen met overplanting van overtollige nog niet ontwikkelde tand- kiemen uit kindergebitten bij andere personen. In de meeste gevallen werd succes geboekt, aldus meldt het Hon gaarse blad Szabad Nep. Geblokkeerd. Het ziet er naar uit dat de Simplonpas, waar zeer veel sneeuw ligt, met Pasen nog geblokkeerd zal zijn. Het dorp Simplon is volledig geïsoleerd. Er is sedert dinsdag 2.5 meter sneeuw ge vallen. De lawines die alle toegangs wegen hebben geblokkeerd, hebben ge lukkig geen mensenlevens geëist Sabotage. De Argentijnse onderminister van Gezondheid heeft medegedeeld, dat sabotage is bedreven aan de drukmeters van een aantal ijzeren longen in een ziekenhuis te Buenos Aires, waar kin deren mej kinderverlamming worden verpleegd. De sabotage is volgens de minister bedreven door onbekenden met politieke bedoelingen. Vorstschade. De vorst heeft in Zwitserland vier miljoen kilogram tuinbouwproduk- ten vernietigd. De schade voor de tuin bouwers wordt geraamd op ongeveer drie miljoen Zwitserse francs. Groenten zijn schaars en duur. Vis bij de boter. De kwaliteit van de Deen se boter neemt sterk af. Te Skjern op Jutland is gebleken, dat de voornaamste oorzaak van de kwaliteitsvermindering is. dat de boeren vis als veevoeder gebruiken. Palmzondag. Meer dan vijftienduizend pel grims en inwoners van Rome, die met Palmpasen naar het Vaticaan waren ge trokken, hebben de zegen van Paus Pius XII ontvangen. Tevoren hadden duizen den deelgenomen aan de Palmpasenpro- eessie in de St. Pieter. Uitdaging. De Sovjet-Unie heeft in een nieuwe nota de Amerikaanse beschuldi gingen tegengesproken, volgens welke de Sovjet-Unie ballons had opgelaten, die in de Vérenigde Staten en andere landen terecht waren gekomen. De Soviet-Unie daagt de Verenigde Staten uit tot het organiseren van gelijktijdige tentoonstellingen van Amerikaanse bal lons die in de Sovjet-Unie zijn neerge komen en Sovjetrussische ballons, die de Amerikaanse regering in haar bezit beweert te hebben, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. Buurpraatje. President Eisenhower, pre mier St. Laurent van Canada en presi dent Ruiz Cortines van Mexico beginnen vandaag te White Sulphur Springs in de Amerikaanse staat West-Virginia een conferentie van twee dagen. Het denk beeld is uitgegaan van Eisenhower. De conferentie is in de eerste plaats gezien als een gelegenheid om de betrekkingen van goede nabuurschap te bevestigen. Omgekomen. In de Italiaanse alpen zijn de lichamen van twee jonge Alpinisten waargenomen, die reeds acht dagen, door een touw verbonden, hangen aar. een rots boven een diepe afgrond. Door zware sneeuwstormen heeft men de mannen nog niet kunnen bereiken. Men neemt aan, dat zij van ontbering zijn omgekomen. Conan Doyle. Met ingang van 1 juni zal het centrum van de R A F. te Hawkinge in Kent, onder bevel staan van een vrouw De nieuwe commandante is ko lonel Jean Conan Doyle van het vrou welijke hulpkorps van de R A F. Zij is de dochter van Sir Arthur Conan Doyle de schepper van Sherlock Holmes. Opgelet. Toeristen, die Frankrijk zullen bezoeken, dienen er gedurende de zomer voor te zorgen dat zij reeds vrijdags maatregelen treffen om gedurende het weekeinde over contant geld te beschik ken. omdat ingevolge een regeringsbe sluit met ingang van 21 maart de ban ken aldaar des zaterdags gesloten zul len zijn. Modern. Koningin Elizabeth heeft de eer ste steen gelegd voor een ultra-moderne kathedraal te Coventry, die in de plaats komt van de Middeleeuwse kerk, die door Duitse bommenwerpers was ver nield. De nieuwe kathedraal, die uit be ton, staal en glas zal worden opgetrok ken, zal in 1962 zijn voltooid en onge veer tien miljoen gulden kosten. Duitse protestanten, die bij de plechtigheid waren vertegenwoordigd, zullen een ge brandschilderd raam geven. ADVERTENTIE ftRWIJOfftO MCI WONDEROLIE Weg met onhandige Ukdooruringen en gevaar lijke scheermesjes Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gev-ulverde wonderolie, lodium en het pun stillende benzocalne Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.86 hespaart U veel ellende (fiOj VERLENEN wij u, uw erfgenamen tenissen die hoogst onaangenaam waren en opvolgers, de koningin van Castilië en voor de Phoeniciërs, die tot op dit moment Leon, voor eeuwige tijden bij dit schrijven het monopolie van de handel op dit gebied alle ontdekte en nog te ontdekken eilan-in handen hadden. Phoenicië zelf was in den en vastelanden met alle heerlijkhe-middels door de Assyriërs onder de voet den. steden, burchten, plaatsen en dorpen gelopen en kon zich tegen de loop der ge- ten westen en ten zuiden van een lijn, die beurtenissen niet verzetten, zodat geen verloopt van de noordpool naar de zuid- j enkele macht de Griekse opmars naar het pool. Deze lijn zal van de Azoren en Kaap westen scheen te kunnen stuiten. Ver de op een afstand van 100 mijlen naar het westen en het f zuiden verlopen Aldus luid de het belangrijkste deel van de GR TP K SP pauselijke bul van 1493, waar- Va by Paus Alexander VI de nog Dl JVTAIyO onbekende delen van de aarde tussen de beide rijken Spanje en Portugal verdeelde. Zonder nadere toelichting schijnt ons dit momenteel een hoogst zonderlinge be slissing toe, vooral wanneer we het oog wat lang gevestigd houden op de zonder linge term „voor eeuwige tijden", die in onze tijd wel een bijzonder wereldvreemde indruk moet maken. De pauselijke bul moeten we echter méér trachten te zien als een afbakening van belangensferen dan als een schenkingsacte. En in dit licht bezien was de pauselijke beslissing in het jaar 1493 (let op het jaartal!) werkelijk niet zo vreemd als zij ons momenteel toe schijnt. Bovendien, iets dergelijks was in- de koloniale politiek helemaal niets nieuws want ruim 2000 jaar tevoren had zich in de Middellandse Zee een soortgelijk geval afgespeeld. De Griekse kolonisten waren ver naar het westen van de Middellandse Zee doorgedrongen en hadden o.a. een Phokeïsche volksplanting in Spanje te Mainake gesticht. Bovendien hadden de Grieken het rijke en van zilver over vloeiende Tartessos ontdekt, twee gebeur- (Nadruk verboden) Maar Phoenicië had in dit gedeelte van de Middellandse Zee een opvolger gekregen in Carthago, dat een ge weldige vlucht had genomen en een federatie van Phoe- nicische nederzettingen in het leven had geroepen. Nu waren de Carthagers, in te genstelling met de Phoeniciërs echte solda ten. Zij zagen onmiddellijk het geweldige strategische belang van de Straat van Gibraltar in en begrepen eveneens, dat de tijd voorbij was om deze passage met fa bels en legenden te blokkeren, zoals de Phoeniciërs hadden gedaan. De Carthagers sloten de Straat van Gibraltar met hun vloot af en ontketenden meteen een mee dogenloze handelsoorlog tegen 'de Grieken die na de slag bij Alalia in het midden van de 6de eeuw v. Chr. in hun voordeel verliep. Toen nu ook de Griekse nederzet ting Mainake verwoest was, stelden de Carthagers een demarcatielijn vast die van Cartagena naar Kaap Farina liep, en be paalden dat geen enkel Grieks schip deze lijn mocht overschrijden. Daardoor is Tar tessos definitief uit onze gezichtskring verdwenen. Nu ook nog iets over de Carthaagse ont dekkingsreizen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2