Vondelschool wordt drie dagen „hobby-paradijs" Kort en bondig Corso dit jaar op 21 april Vele bijzondere attracties Tijdschema met half uur verruimd ^Brieuew aan de redactie Aanmeldingsformulier 9 Jongens en meisjes demonstreren er hun liefhebberijen Veiling van inventaris kunsthandel Leffelaar Dierenbescherming Aanklacht tegen ex-asylbeheerder Vijf^fiore Jonden na Permanent vogel-rampfonds opgericht Onderbrandmeester J. Loogen jubileerde Henk Arisz dirigent van Haarlems Zanggenot Oud-Schotenaren richten open brief aan Haarlems gemeentebestuur Wachtverbod voor deel van Ged. Oude Gracht Pianorecital door Leendert Huges Bijzonder interessant M ozartprogramma Passie-avond K.A.B. te Heemstede Schout-bij -nacht-arts Broekhoff neemt afscheid Scheepvaart Gladiolenteelt op Goeree f 6.50 per kwartaal//1 0.50 per week DINSDAG 27 MAART 19 5 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gedurende de Paasvakantie zal de Von delschool aan de Juliana van Stolberglaan in Overveen drie dagen het toneel zijn van een opgewekte jeugd-activiteit. Tal van jongens en meisjes uit Haarlem en omge- ',,jng zullen op 5, 6 en 7 april in dit school gebouw samenkomen, om er aan hun leef tijdgenoten te tonen, hoe zij hun vrije tijd besteden. Zij brengen daartoe al hun knut sel-, brei-, teken- en andere hobby-spullen van huis mee, om er, in het gymnastiek lokaal en diverse andere schoollokalen, mee te demonstreren wat men met al die liefhebberijen bereiken kan. Zo.zal men hun bezig kunnen zien met schilderen, te kenen en boetseren, meccano- en scheeps- jnodellenbouw, raffia- en pitrietwerk, ra- diobouw, fotografie, leerbewerking en nog veel meer. Verschillende industrieën, speelgoedfa brikanten, hobbybladen en -winkels zor gen voor demonstraties van en met de nieuwste gereedschappen en benodigdhe den voor allerlei liefhebberijen. „Doka" in vol bedrijf Een plaatselijke fotohandelaar zal er een complete donkere kamer doen inrichten, waar de jeugdige bezoekers onder deskun dige leiding zelf de meegebrachte foto negatieven kunnen afdrukken of vergro ten. Voorts zijn er tentoonstellingen en demonstraties op het gebied van de hout en metaalbewerking, de modelspoorweg- bouw en dergelijken, terwijl er, als heel bizondere attractie tevens een uitgebreid miniatuur-spoorwegcomplex wordt aange legd, waarvan de treintjes, wissels en sei nen eveneens door de bezoekers zelf be diend kunnen worden. Een lokaal wordt als bioscoopzaal ingericht, waar men door lopende filmvoorstellingen zal geven; el ders weer kan men in een kleine geluids studio zijn eigen stem of muzikale presta ties op de band doen vastleggen en beluis teren. Het doel van deze hobbydagen, die geor ganiseerd en voorbereid worden door de Werkgroep Vrije Tijdsbesteding in samen werking met de Stichting ter Bevordering van het Hobbyclubwerk en het jeugdblad „Ahoi" te Haarlem, is de jeugd door actieve beoefening van liefhebberijen te brengen tot een gezonde besteding van de vrije uren - en dan in het bijzonder, zo hoopt men, dat deel van de „ongrijpbare jeugd", dat zijn tijd pleegt te verdoen met langs de straat slenteren, in cafés rondhangen of herrie schoppen in dergelijke etablisse menten. Wanneer het Bloemendaals experiment zijn doel bereikt heeft - en gezien de enor me belangstelling voor twee van dergelij ke „hobbydagen", onlangs in Harderwijk en Zeist gehouden, lijkt succes welhaast verzekerd - is het de taak van de plaatselijk bestaande en eventueel nog op te richten jeugdgroepen en -verenigingen, de gewekte belangstelling verder te acti veren. Deuren moesten dicht De organisatoren van deze hobbydagen vertelden ons, dat het in Harderwijk en Zeist dusdanig storm gelopen heeft van jongens en meisjes, leerkrachten en jeugd leiders, dat men op bepaalde uren de deu ren van de zaal moest sluiten. Wij zouden ons al heel sterk moeten vergissen als het aantal belangstellenden in Bloemendaal niet in de duizenden zal lopen, want zo'n kans om de jeugd aan de slag te zien bij haar liefste bezigheden, krijgt men niet elke dag. De demonstraties in de Vondelschool zijn te zien op 5, 6 en 7 april van 2-5 en van 7-9 uur 's namiddags. Vanmorgen omstreeks half tien is in het veilinggebouw „Algemeen verkooplokaal" aan de Nieuwe Gracht in Haarlem het be gin gemaakt van een driedaagse veiling waarbij de gehele inventaris uit de kunst handel Leffelaar onder de hamer komt. Men startte vanmorgen met een lichtgeel negendelig koffie- en theeservies en be landde via allerlei glazen, een jam- en een hagelslagpotje en een bronzen Mer- curiusbeeld bij een serie reproducties waarvoor vrij veel belangstelling bestond al bleven de prijzen over het algemeen aan de lage kant. Achter elkaar werden de diverse schilderijen en kunstvoorwerpen voorgedragen, waarna na een kort dia loogje tussen de veilingmeester en het pu bliek steeds weer de hamer viel, waarmee dan telkens weer een deel van de inven taris van de kunsthandel aan de Wagen weg in andere handen overging. Dit zal zo doorgaan tot en met donderdag 29 maart. Hoger dividend A.R.M.. In de algemene vergadering van aandeelhouders der Amster damse Rijtuig Maatschappij N.V., welke in mei zal worden gehouden, zal voorgesteld worden over het boekjaar 1955 een dividend uit te keren van 7 pet (v. j. 6 pet.). Het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken heeft bij de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank een aanklacht ingediend tegen de voormalige beheerder van het dierenasyl der vereniging in de Ridderstraat, de heer S. W., die, aldus de motivering van het bestuur, gedurende de periode van zijn dienstbetrekking tus sen 1 februari 1954 en 1 januari 1956) in dit asyl katten heeft afgemaakt, of laten afmaken, in strijd met een uitdrukkelijke instructie van het bestuur, dat deze dieren slechts mogen worden gedood op advies van een dierenarts. Waar de algemene vergadering zich in mei en oktober 1955 met het bestuursbeleid verenigd heeft, betoogt het bestuur, dat de heer W. dus ook het vertrouwen van de aleemene vergadering beschaamd heeft. De motivering vervolgt dan: ..Hoe piin- liik een en ander onder de gegeven om standigheden ook is, nu het bestuur we gens hetzelfde strafbare feit aangifte heeft gedaan tegen mevrouw R. (een inmiddels uitgetreden bestuurslid), is het niet meer dan een daad van rechtvaardigheid tegen over mevrouw R.. ook aangifte te doen tegen de heer W., zulks temeer nu deze laatste, in tegenstelling tot mevrouw R.. ook heeft gehandeld in strijd met een door de algemene vergadering gestelde richtlijn. aa^ri^na gestorven Gisteravond om half zes is de vijfjarige .iongen E. Janssen uit de Ekst.erst.raat te Haarlem bij het oversteken van die straat in botsing gekomen met een passerende personenauto, die met een snelheid van ten hoogste 25 km reed. De jongen is met een bekkenfractuur en andere verwondingen naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis vervoerd, waar hij vanmorgen is overleden. De vogelrampactie 1956, die zovelen in enthousiaste samenwerking en onder op offering van veel moeite en tijd geïnspi reerd heeft tot een bestrijding van het leed onder de hongerende vogels, is dezer dagen omgezet in een blijvende vorm, namelijk de Stichting Vogelrampenfonds Haarlem en Omstreken. Het bestuur is als volgt samengesteld: mr. W. Boers, voorzitter; mr. B. W. Stomps, vice-voorzitter; G. A. de Bock, secretaris; 0. F. Keijser, penningmeester en J. Heek, J A. Dorresteyn en E. D. des Bouvry, leden. Als adviseurs zullen optreden de heren J. P Strijbos en L. H. van 't Sant. Het ligt in de bedoeling in de zomermaan- den een organisatie op te bouwen, die steeds Paraat zal zijn om op te treden zodra dit nodig is. Om de actie te besluiten zullen allen die hun krachten gedurende de periode van de vogelrampactie hebben ingezet, uitgenodigd worden op een slotbijeenkomst op vrijdag 20 april a.s. in het Krelagehuis. Een toneel- en muziekgezelschap heeft belangloze medewerking toegezegd. Dinsdagmorgen om half tien werd onder- brandmeester J. Loogen op het stadhuis door burgemeester en wethouders van Haarlem ontvangen, waar hem door bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers een oorkonde werd overhandigd ter gelegen heid van zijn vijfentwintigjarig dienst- jubileum. Vervolgens werd de jubilaris in zijn woonhuis bezocht door het Haarlemse brandweercollege, bestaande uit de com mandant, de heer G. J. Stap en de com mandeur van de beroepskern. die een ca deau aanboden. Vanmiddag zal dit voor beeld gevolgd worden door een deputatie van collega's en een deputatie van de Haarlemse vrijwillige brandweervereniging „De Tien". Bij deze gelegenheid zal een geschenk onder couvert en een plant wor den aangeboden. Op een later tijdstip zal de heer J. Loogen tesamen met andere jubilarissen onderscheiden worden door de koninklijke Nederlandse Brandweerver eniging. De liedertafel Haarlems Zanggenot heeft dezer dagen haar 88ste jaarvergadering gehouden. Uit de verslagen van penning meester P. Uden Masman en secretaris K. B. Budde bleek dat de financiële toestand nog gunstiger is dan een jaar geleden. De periodiek aftredende bestuursleden P. Geerlings, K. B. Budde en J. Meijer, respec tievelijk voorzitter, secretaris en commissa ris, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de scheidende dirigent P. ,T. Potgieser werd met algemene stem men Henk Arisz uit Haarlem benoemd met ingang van 1 mei. Als vaandeldrager zal de heer A. Menks optreden. Opnieuw is voor een periode van dertig jaar de ko ninklijke goedkeuring verkregen. Over twee jaar zal het negentigjarig be staan van de liedertafel worden gevierd. Onderzocht wordt of dit met een concours of met een festival zal geschieden Het ernstige verkeersongeval, dat maan dagmiddag in de Eksterstraat in Oud-Scho ten plaats vond en waarbü een vijfjarig kind het slachtoffer werd, is voor een aan tal bewoners van de Eksterstraat en di recte omgeving aanleiding geweest zich in een open brief tot het gemeentebestuur van Haarlem te wenden. In deze brief spreken de bewoners er hun ernstige ongerustheid over uit, dat de Eksterstraat door haar ligging tussen snel- verkeerswegen als de Rijkstraatweg, de Vergierdeweg en de Vondelweg en door de vele onoverzichtelijke kruispunten welke zich hier bevinden, een doorlopend gevaar oplevert voor de vele kinderen, die bij gebrek aan voldoende recreatiemogelijk heden in de buurt als speelweiden en speeltuinen op de trottoirs spelen en daarbij vaak spelenderwijs op de rijweg terecht komen. Men vraagt in het bijzonder dringende aandacht voor het kruispunt Rijksstraat weg/Eksterstraat en men zou gaarne zien dat hier ter hoogte van het plantsoen voor dé Sionskerk een duidelijk waarneembaar waarschuwingsbord voor het snelverkeer geplaatst werd, aangezien het veelvuldig voorkomt dat het van de Rijksstraatweg komende verkeer met vrij grote snelheid de Eksterstraat inrijdt. Alleen op maandagse marktdagen Gezien de nieuwe situatie die ontstaan is door de onlangs gewijzigde opstelling van de marktkramen op het gedeelte van de Gedempte Oude Gracht tussen Verwulft en Raaks, hebben B. en W. van Haarlem thans voor dit weggedeelte een wachtver bod afgekondigd. Dit verbod geldt uitslui tend van 0 tot 20 uur op de dagen van de zogenaamde maandagmarkt. Hier overhandigt burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers onderbrandmeester J. Loo gen een oorkonde ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarige dienstvervulling. De Renaissancezaal van het Frans Hals museum bleek maandagavond te klein om aan de grote belangstelling te voldoen die er voor het recital van de jonge Haarlemse pianist Leendert Huges bestond. Het was om de jonge componisten van de stichting Gaudeamus, die enkele dagen geleden in dezelfde zaal musiceerden voor één sup poost, één belangstellende en één recen sent jaloers te maken! Leendert Huges speelde een compleet Mozartprogramma, dat bestond uit de Sonate in C (K.V. 330), de variaties op „Unser dummer Pöbel meint", drie Rondo's, twee Fantasiëen en het Adagio in b (K.V. 450). Dit alles bood afwisseling genoeg om er een boeiende avond van te maken, wat het trouwens ge worden is. Van de improvisatiekunst van Mozart, waarover zijn tijdgenoten met zoveel geest drift gesproken hebben, krijgen wij enig idee wanneer wij zijn Fantasieën beluiste ren, vooral die in c, die als prelude gedacht is bij de Sonate in c. Wie van Mozart altijd maar zonnige en optimistische muziek ver wacht, kan hierbij ervaren hoe hartstoch telijk en dramatisch geladen hij op zijn tijd ook kon wezen. Het vermoeden is niet on gewettigd, dat het in zulke gevallen om confidenties van sterk doorleefde emoties gaat. Het „Adagio" in b, dat uit 1780 stamt, een periode waarin de componist diep in de zorgen zat, verraadt door zijn expressiviteit en chromatiek die tot gedurfde modulaties leidt en als geheel doortrokken is met een weemoedig gevoel dat haast aan Schubert doet denken, evenzeer dat Mozart uit het diepst van zijn gemoed putte toen hij deze heerlijke bladzijden neerschreef. Hetzelfde geldt ook voor het Rondo in a (K.V. 511) dat tevens zo rijk is aan chro matische wendingen, gedurfde harmonieën en dat zich ontwikkelt in een melancholieke sfeer. Een grote tegenstelling vormt daar mee het Rondo in D (K.V. 485), dat eigen lijk geen rondo is maar een hoofdvorm met uitgebreide coda. Mozart had het vriende lijke thema ervan al eens te pas gebracht in de finale van een pianokwartet. Het Rondo in F (K.V. 494) heeft eveneens in hoofd zaak een blijmoedig, tintelend karakter (en hoe pétillant heeft Huges dit met een pa relend spel weergegeven!) Het ontbeert echter ook de contrasten niet, waarin wolk jes van weemoed de zon der vreugde ver duisteren. Dit stuk is later terecht gekomen bij de Sonate in F (K.V. 533), waarvoor het als afsluiting dient. Maar het blijft toch verantwoord het als zelfstandig werk uit te voeren. De variatiecyclus op een komisch thema van Gluck kan ook een idee geven van Mo- zarts improvisatiekunst, want uit een van zijn brieven menen wij op te maken, dat hij op dit thema voor de vuist geïmproviseerd heeft voor het publiek. Wat er zoal in de zevende variatie omgaat en hoe capricieus de componist verder zijn virtuositeit bot viert, zelfs met een briljante cadens het heeft allemaal het karakter van de spon tane ingeving, van het „heet van de naald" musiceren, schijnbaar zorgeloos, maar in wezen compleet in "evenwicht. Leendert Huges heeft dit interessante programma met veel beheersing en merk waardig uithoudingsvermogen vertolkt. Leek de uitdrukking in het „Adagio" aan vankelijk nog wat mager, men kon in ieder geval de uiterst correcte vertolking prijzen. Al gauw echter kwam. er meer spanning in de interpretatie en toen in de Sonate de ritmische stuwing van tempo en metriek in het geding kwam, werd het een boeiend musiceren, dat tot het briljante einde met de Variaties en de fameuze Fantasie in c aanhield. Het uitbundige succes noopte de concert gever tot een toegift, waarvoor hij het harmonisch merkwaardige „Menuet K.V. 355 koos. JOS. DE KLERK Twee belangrijke feiten 7,onder welke het voorjaar in de bollenstreek nauwelijks denkbaar is zijn vanmorgen op een pers conferentie van de provinciale V.V.V. in Zuid-Holland in Lisse aangekondigd: he denmiddag wordt De Keukenhof geopend (een dag eerder dan verwacht was) en op zaterdag 21 april zal bij een normaal ver loop van de bloeitijd der hyacinten het bloemencorso worden gehouden. Een be langrijke mededeling die zowel de bezoe kers als degenen die het verkeer moeten regelen ten goede zal komen werd heden morgen afgelegd door majoor drs. Van der Meulen, commandant van de rijkspolitie in het district Leiden, die mededeelde dat het corso reeds om elf uur des morgens zal vertrekken zodat het doorgaand verkeer na het passeren van het corso drie kwartier de tijd krijgt om de wegen in de bollen streek te gebruiken. Verder is er ten opzichte van vorig jaar aan het corso niets gewijzigd. Het motto waaronder het corso deze keer wordt ge houden is „Lentejuwelen". Onder meer zullen op de praalwagens worden uitge beeld „lentejuwelen", „de tulp", „intocht van de lente", „de narcis", „de hyacint", „springtime", „landjuweel", „Neptunus", „juwelenparadijs", „Amphitrite", „hangen de tuinen van Semiramis", zodat zich op de corsodag dus een keten van bloemen- juwelen door de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim aaneen zal rijgen. De wa gens zullen afgewisseld worden door niet minder dan twaalf muziekkorpsen. De start van het corso heeft plaats om elf uur precies bij de Warmonderdam. De aan komst in Bennebroek is gesteld om kwart voor twee, in welke gemeente een rust pauze zal worden gehouden. Om drie uur volgt het vertrek uit Bennebroek. De finish is in Sassenheim om kwart voor zes. Het tijdschema is zowel op de heen- als op de terugreis met een half uur verruimd. Tij dens de rustpauze te Bennebroek zal het verkeer van Amsterdam naar Den Haag de gelegenheid krijgen de Rijksstraatweg te berijden. Tijdens de bollendagen na Pasen zal het doorgaand verkeer buiten Lisse om worden geleid, zodat het verkeer naar De Keuken hof onbelemmerd doorgang kan vinden. Men verwacht dat ondanks de strenge vorst van de afgelopen maanden de bloei periode van de bloemen normaal zal zijn en het prachtige lenteweer van de laatste dagen heeft er voor gezorgd dat op vele plaatsen de crocussen reeds in volle bloei staan. De Nederlandse Spoorwegen heeft weer een speciale regeling voor treinen die tij dens te tentoonstelling van De Keukenhof in Lisse stoppen, ingesteld. De betrekkelijk korte tijd geleden op nieuw in het leven geroepen eigen toneel groep van de Katholieke Arbeidersbewe ging te Heemstede, heeft maandag in het R.K.-Verenigingsgebouw aan de Herenweg de toeschouwers duidelijk gemaakt, dat de kinderziekten ook bij dit ensemble geluk kig overwonnen zijn. Van het passiespel „Ik ken dien Mens niet" door Herman Divendal werd een boeiende vertoning ge geven. In het kort naverteld betreft het hier een groepje devote vissers met hun vrouwen, die zich na de plotselinge dood van een ongelovige vader hebben voorgenomen ieder jaar omstreeks Pasen het lijden van Christus voor de bevolking aanschouwe lijk te maken. Aldus geven zij dan gestalte aan het passieverhaal, waarbij de diverse personen door de eenvoudige vissers wor den uitgebeeld Herman Divendal is bij de uitwerking met grote zorgvuldigheid te werk gegaan, waarbij hij waarschijnlijk de stukken van Henri Ghéon tot voorbeeld heeft genomen. „Kermisvolk op Kerstmis" van deze Franse schrijver heeft hetzelfde uitgangspunt. Gedeeltelijk met behulp van zijn fantasie heeft hij enkele bekende tafe relen uit het lijdensverhaal gedramati seerd, waarvoor de schrijver juist die frag menten gekozen heeft, die zich voor het theater lenen: het verraad van Judas, de verloochening door Petrus of de halfslach tige houding van Pilatus bijvoorbeeld. Het was hierbij allerminst hinderlijk dat som mige niet te spelen scènes, zoals de ge beurtenissen op Golgotha, door een voor lezer mondeling aan het publiek werden medegedeeld. Onder regie van Bob Jansen, die zelf met een duidelijke articulatie als de voor lezer fungeerde, heeft deze groep stellig de beste voorstelling gegeven sinds haar be staan. De spelers hadden zich met een kennelijke bezieling op hun taak voorbe reid. Niet alleen de verzorgde decors en costuums en de daarbij zorgvuldig aan gepaste belichting wezen hierop, maar ook een voorbeeldige rolkennis getuigde van een juiste instelling. De chef geneeskundige dienst zeemacht, de schout-bij-nacht-arts P. C. Broekhoff, heeft zijn afscheid van de artsen en tand artsen van de koninklijke marine en de koninklijke marine-resex-ve die onder hem gediend hebben vastgesteld in Overveen. Er zal een receptie worden gehouden in gebouw Dorni aan het Zandvoorterpad op donderdag 29 maart. De commandant van het marinehospitaal in Overveen, kapitein ter zee-arts E. W. Greyghton zal bij deze gelegenheid een geschenk aanbieden aan de schout-bij-nacht Broekhoff. De kapitein-arts W. A. Borgeld te Den Haag die de schout-bij-nacht Broekhoff in ziin functie zal opvolgen, heeft met ingang van 1 april tijdelijk de titel van comman deur gekregen. Op het eiland Goeree-Overflakkee wordt in de buurt van Ouddorp op vrij uitgebrei de schaal de gladiolenteelt beoefend. De kleur van deze hier geteelde gladiolen is over het algemeen iets doffer dan in de bloembollenstreken. Er kwam in de knollen veel ziekte voor, zodat de resultaten bene den de verwachtingen zijn gebleven. (Verkort weergegeven) Jeugd Voor het snelverkeer was het een goed bericht in uw blad van jl. vrij dag, dat de A.N.W.B. op de Herenweg te Heemstede twee voorlichtingsborden heeft laten plaatsen. Des te meer is het te betreuren, dat deze borden wel weer spoedig zullen moeten verdwijnen, daar de jeugd ze al direct ter dege onderhanden genomen heeft met krijt en scherpe voorwerpen. De vocabulaire der „kleintjes" is van dien aard, dat het niet oirbaar zou zijn de borden er lang te laten staan. Ook de fraaie, pas opnieuw rood ge schilderde brievenbus op de hoek van de Hugo de Grootlaan geeft daar duidelijk blijk van. Jammer, dat in Nederland zo weinig ter verfraaiing of verbetering kan worden aangebracht, zonder dat de jeugd er direct haar verniel woede op bot viert C. L. VEERHOFF Aalsum, 25 v. Genua n. Pt. Said. Alkaid, 24 v. Montevideo n, Santos. Anker, pass. 25 Landsend n. Norfolk. Amsteldiep, 25 v. Pt. Said n. Ceuta. Arendsdi.ik, 25 te Rotterdam. Amor, 25 te Amsterdam. Amstelland, 25 te Amsterdam. Amstelpark, pass. 26 ten n. v. Azoren n. Hous ton. Alamak, 26 te Nordenham. Artemis, 26 80 m. zo. Kp. San Antonio. Aagtekerk, 27 Colombo verwacht. Albireo, 26 te Amsterdam. Aardijk, 26 te Rotterdam. Amstelbrug, pass. 26 Gibraltar n. Gdynia. Appingedijk. 27 te Santos. Abbekerk, 27 v. Genua n. Port Said. Alama, 27 te Hamburg. Alderamin, 27 te Genua. Almkerk, 27 te Las Palmas. Roissevain, 26 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Banka, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Bawean, 26 te San Francisco. Boskoop. 24 te Amsterdam. Beninkust, 26 te Freetown. Breda. 26 v. Rotterdam n. Delfzijl. Bussum, 26 v. Bandarshapur n. Continent. Baarn, 26 te Carthagena. Bagan, 26 te Makassar. Barito. 28 Timordilly. Beninkust, 26 te Conakry. Britsum, 24 pass. Gravesend n. Londen. Cumulus, 26 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Cradle of Liberty, pass. 27 Gibraltar n. Port Said. Caltex Pernis. 25 v. Pt. Said n. Rotterdam. Caltex The Hague, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Cinulia, 25 v. Pta. Cardon n. Liverpool. Coryda, 26 te Curapao. Crania, pass. 25 Ceylon n. Calcutta. Caltex Nederland, pass. 26 Muscat n. Rasta- nura. Camerounkust, 26 te Bordeaux. Camitia, 26 v. Rotterdam n. Stockholm. Caltex Leiden, 26 100 m. o. Kreta. Doris, 26 te Guanta. Dorestad, 24 80 m. z. Sardinië. Doris, 26 te Puerto La Cruz. Delfland, 27 te Las Palmas. Femdijk, 26 te Lissabon. Elizabeth B. pass 26 Key West n. Bermuda. Felipes, 27 te Singapore. Farmsum. 26 te Le Havre. Gaasterkerk, 26 te Casablanca. Graveland, 25 v. Recife n. Las Palmas. Gadila, 27 te Port Moresby. Gaasterland, 26 te Hamburg. Hathor, 25 v. Amsterdam, pass. 26 Ouessant n. Se villa. Hoogkerk. 25 Rotterdam. Hector, 25 te Amsterdam. Hera, 24 te Amsterdam. Houtman. 27 te Singapore. Hestia, 26 te San Felix. Heelsum, 27 te Antwerpen. Haarlem, 27 te Antwerpen. Isis, 26 250 m. w.zw. Ouessant n. Londen. Jason, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Kara, 26 v. Calcutta n. Singapore. Kertosono. 26 v. Port Said n. Napels. Kryptos. 26 te Aden. Kasimbar, 26 te Gurar. Kalydon, 26 te Kiel Holtenau. Korenia. pass 26 Bornholm n. Rotterdam. Kinderdijk, 27 te Philadelphia. Kota Agoeng. pass. 26 Perim n. Port Said. Leopoldskerk. pass 25 Perim n. Suez. Leuvekerk. 25 te Colombo. Lindekerk. 26 v.Pt. Said n. Genua. Loenerkerk. 28 te Damman verwacht Langkoeas, 26 v. Rastanura n. Tj. Priok. Lekhaven. 26 v. Rio de Janeiro n. Santos. Lombok. 27 te Port -Elizabeth. Larenberg, 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Maashaven. 25 v Rotterdam n. Hamburg. Mvonia. 26 te Bangkok. Meliskerk. 26 v. Port Swettenham n. Penang. Metula. 26 v. Surabaja n. Balikpapan. Madoera. 26 te Cheribon. Mentor, 25 70 m. nw. Ouessant. Marisa, 27 Monrovia verw.- Maaskerk, 26 te Durban. Noorriam, 26 te Rotterdam. Nigerstroom, 26 te Duala. Notos. 24 30 m. o. Borkum n. Wismar. Nestor, 26 v. Santiago n Mobile. Ondina, 26 v Pladiu n. Singapore. Ouwerkerk. 27 te Singapore. Ophir. 26 te Tj Priok. Oraniefontein. 25 440 m. o. St. Helena. Ouwerkerk. 26 v. Penang n. Singapore. Prins" Alexander, 26 te Hamburg. Pygmalion. 25 v. Cristobal n. Rotterdam. Perna, 27 te Singapore. P. G. Thulin. 24 te Schiedam. Polyphemus. 26 te Penang. Prins Maurits, 26 te Antwerpen. Prins Willem III. 26 v Halifax n. St. John. Pieter S. 26 Amsterdam verwacht. Poelau Laut. 26 te Colombo. Pieter S, 27 te Amsterdam. Ridderkerk. 26 te East-Londen. Roebiah, 25 te San Francisco. Riinkerk. 26 te Antwerpen. Rondo, 25 250 m. w. Minikoy. Radja, 26 300 m. O. Malta n. Halifax. Schedpwijk. 26 te Gibraltar. Sommelsdiik, 26 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 26 te Rotterdam. Sirrah, 26 Finisterre gep. n. Rastanura. Stad Dordrecht, pass. 26 Ouessant n. Palermo. Straat Banka, 26 v. Ti Priok n. Singapore. Saidja. 26 le Pulubukom. Saroena. 26 te Soerabaja. Schie, 26 6te Algiers. Siaoe, 26 te Singapore. Sibigo. 28 San Dakan verwacht. Stad Alkmaar, 26 te Antwerpen. Sinabang, 28 Sydney verwacht. Seven Seas, 29 Southampton verwacht. Schouten, pass. 26 Sabang n. Singapore. Sibajak. 27 te Aden. Stad Leiden, 26 410 m. nw. Walvisbaai. Stentor, 27 te Paramaribo. Straat Soenda, 27 te Santos. Ternate. 24 v. New York n. Beyrouth. Tantalus, 26 te Amsterdam. Taria. 27 te Singapore. Triton. 27 te Houston. Tiberius, 24 220 m. w nw. Lissabon. Tjitjalengka. 1 April Singapore. Tomocyclus, 26 v. Curagao n. Pta Cardon. Teto, 27 v Antw. te Rotterdam verw. Tibia, 26 190 m. o. Bahrein. Tjiluwah. 26 v. Semarang n. Surabaja. Talisse, 27 te Colombo. Tero, 27 te Rotterdam. Van Riebeeck, 27 Buleleng verwacht. Van Riemsdijk. 26 v. Semarang n. Surabaja Van Waerwiick, 29 Mombasa verwacht. Willem Barendsz. 26 te Kaapstad. Witmarsum. 26 te Houston. Waterland. 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Waal, pas. 26 Kp. Bon n. Antwerpen Willem Ruvs. pass. 26 Guardafui n Colombo. Wonogiri. 26 te Suez verwacht. r BINNENLAND Landbouwschap. De heer Chr. van den Heuvel heeft ontslag genomen als bestuurs lid van het Landbouwschap. Zijn opvolger namens de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond is mr. B. W. Biesheuvel, die tevens is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. Boerderijbranden. In januari zijn in ons land 15 boerderijbranden voorgekomen. De schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op f 620.500. Bij deze branden zijn vijf paarden. 48 koeien en 28 varkens om gekomen. Zieke aan boord. De Nederlandse onder zeeboot „Walrus" heeft te El Ferrol in Spanje de luitenant-ter-zee tweede klasse H. P. D. Maitland uit Bussum aan land gebracht om dat hij aan blindedarmontsteking leed. De zieke is, dank zij de zorgen van de Spaanse marine en de Nederlandse ambassade in Ma drid, overgebracht naar het marine-hospitaal te El Ferrol en geopereerd. De ..Walrus heeft de reis naar Nederland voortgezet. Prof. Tinbergen naar New York. Prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Neder lands Economisch Instituut, zal als Neder lands regeringsvertegenwoordiger deelnemen aan de conferentie van de commissie ter voorbereiding van het speciale U.N.O.-fonds voor economische ontwikkeling fSunfedi, welke conferentie in mei te New York zal worden gehouden. Kamneerspreekuren. De A.N.W.B. gaat op woensdagavonden „kampeerspreekuren" houden, waar allen die kamperen of dit wil len gaan doen de meest uitgebreide inlich tingen kunnen verkrijgen en wel met ingang van 4 April in de kantoren van de bond te Amsterdam, Den Haag, R-vtterdam, Utrecht, Groningen. Enschedé. Arnhem en Eindhoven. Luchthaven. B. en W. van Rotterdam vragen de raad een krediet van f 1.820.000 voor de bouw van een stationsgebouw en vier loodsen op de luchthaven Rotterdam. In- en uitvoer. Volgens de door het Cen traal Bureau vr r de Statistiek samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 1956 f995 miljoen (jan. f 1,154 miljoen). Er werd voor een waarde van f750 miljoen jan. f937 miljoen) tiitgevoehd. Het dekkingspercentage bedroeg 74 jan.: 81). Myxomatose. In het westelijk deel van de Veluwe is de konijnenziekte myxomatose uitgebroken. Op het landgoed Groot-Bijlaert onder Terschuur zijn reeds vele slachtoffers aangetroffen. Brand. Door een brand in het Philips- bedrijf te Aken, in West-Duitsland, zijn on geveer 50.000 televisie buizen, ter waarde van naar schatting enkele miljoenen marken, vernield. De brand heeft gewoed in een be tonnen gebouw, dat op de terreinen van het Philipsbedrijf staat doch dat was verhuurd aan de Falvo g.m.b.h., een bedrijf, dat nauw is geassocieerd met Philips. HAARLEM EN OMGEVING Snelverband. Voor de eerste hulpvereni ging .Snelverband" zal op woensdagavond 28 maart in de grote zaal van Dansschool Schroder de heer A. E. J. Lacombé, arts, een lezing met lichtbeelden houden over „Bloed, rhesusfactor en erfelijkheid". De 15-jarige Anneke Visser verzorgt pianomuziek. Genealogische vereniging. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Genealogische Vereniging zal haar jaarlijkse ledenvergadering op woensdagavond 4 april houden bij Brinkmann op de Grote Markt. Na aflooo van de vergadering houdt dr. F. P. Koumans een lezing over „Erfelijkheid en genealogie". Waiwerang, 26 v. Ampenang n. Surabaja. Wonosobo. 26 te New York. Westerdam. 26 te New York. Zuiderzee, 21 te Rouaan. Zijpenberg, 27 te Dakar verwacht. KLEINE VAART Advent, 26 v. Fur n. Colchester. Anna B, verm. 26 v. Port Lyautey n. Tonnay. Charente. Arnoudspolder, 28 Lissabon, verwacht. Afiena, 26 Holtenau gep. n. Rochester. Att S. 26 v. Amsterdam te Hamburg verw. Aardenburgh, pass. 26 Kiel Holtenau n. Stock holm. Bergsingel, 26 v. Quimper n. San Sebastian. Bestevaer, 26 v. Middelharnis te Londen. Bab T, 22 te Requejada. Bill S, 26 v. Antwerpen te Avonmouth. Badzo, verm. 26 v. Rotterdam n. Londen. Batavier I. pass 26 Finisterre n. Casablanca. Castor, 25 v. Hull te Rotterdam. Casablanca. 26 te Rotterdam. Daniel, 26 te Londen. Duiveland. 26 nog te Gdynia. Erasmus. 26 v. Stockholm te Malmö verw. Ellewoutsdijk, verm. 26 v. Portsmouth n. Brug ge- Erkalin, 27 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Frans v Seumeren, 26 v. Gravenchon te Emden Gerrie S. 26 v. Waterford te Liverpool. Henrica, 26 v. Lissabon te Leixoes. Hydra, pass 24 Vlissingen n. Roness. Henrica B, 26 v. Rouaan te Hansweert. Hink, 26 v. Swansea te Amsterdam. Jaba. 26 v. d Limf.iord te Amsterdam. Joost, 24 v. Bayonne n. Lowestoft. Julia Mary, 24 te Lissabon. Kaap Falga. 24 v. Harlingen n. Boston. Kaap St. Vincent. 24 te Cardiff. Leendert B. 26 v. Hull te Antwerpen verw. Madzv, 26 v. Knarrevik te Roterdam. Marian, 26 v. Hansweert te Truro verw. Martien, 27 v Le Treport te Bremen verw. Martien. 27 te Bremen verwacht Marianne, 24 v. Gothenburg n. Rouen. Marcella. 26 v. Amsterdam te Kopenhagen. Neeltje B, 26 v. Teignmouth te Le Spezia. Nijenstein, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Oosterdok, 26 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Pavo. 24 te Goole. Ponza. 24 te Bordeaux. Ria, 26 v. Vlissingen n. Hansweert. Spes, 26 v. Aalborg te Gothenburg. Sandettie, 26 v. Uddevalla te Rotterdam. Surte, 26 te Boston. Tanny, 26 v. Amsterdam n. Gothenburg. Tilly, 23 v. Workington n. Sables d'Olonnes. Wu'obina. 27 te Gent verwacht. Wota, pass. 26 Vlissingen n. Gent. Walen burgh, pass. 26 Ouessant n. Rotttrdam. Westerdok, 24 v. Amsterdam n. Londen. Wickenburgh, 27 v. Casablanca te Duinkerken SLEEPVAART Humber, 24 1 80 m. zo. Str. Messina n. Napels. Noorzee. 24 100 m. n. ten w. Kp. Finisterre met zuiger. Oceaan, 24 440 m. zw. Finisterre m. Tradewind Oostzee, 25 240 m. n.nw. Perim met drie bakken Thames. 24 te Pta del Gada heeft Universo geassisteerd. Witte Zee, pass. 25 eil. Enggano n. Tj. Priok met baggermolen. Zwarte Zee, 25 v. Falmouth te Gothenburg mel baggermolen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zfl die zich met ingang van I april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe k wart a ala bonnê's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13