Whiston TtleUer KAMERS Chefarine/I PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Vergeten groepen het beste gediend met een stabiel prijspeil b-e-t-e-r-e KING SIZE Buitenlands bezoek steeg in 1955 minder dan vorige jaren 4-voudige bestrijding van pijnen en griep TccU ió het zo S.E.R.-advies De radio geeft woensdag 2 Hysterische tonelen in Amsterdams Concertgebouw Lionel Hampton door politie van podium verwijderd BAKKER5 BEHANG maar/ stukken f-a-n-g-e-r stukken b-e-t-e-r' de I BUCKLEY'S MIXTURA Oud-KNIL-majoor wint proces tegen de staat Schildersprijs van NRV voor Hans Seur Thans ook Russische toeristen naar Nederland Sukarno installeerde Indonesisch parlement Wetsontwerp op verbreken der Unie geldig verklaard Vlotte Zomerjurkjes v a. ƒ24.75 HOUTSTRAAT 16 Cartangse ontdekt DINSDAG 27 MAART 1956 De Sociaal-Economische Raad heeft zijn advies vastgesteld over het vraagstuk der zogenaamde vergeten groepen. Onder vergeten groepen verstaat de SER de gepensioneerden, de spaarders, de niet gepensioneerde ouden van dagen, we duwen en wezen en de door fysieke of psychische gebreken niet of niet volledig ingeschakelde arbeidskrachten. Tot de vergeten groepen worden ook diegenen gerekend, wier inkomen is gedaald als gevolg van een waardedaling van het geld. Aangezien verschillende categorieën van verbeten groepen als slachtoffer van de prijsstijging moeten worden cezien, is het duidelijk dat.zoveel mogelijk estreefd dient te worden naar een beheersing, respectievelijk stabilisatie van het iil, ook teneinde het later opnieuw ontstaan van vergeten groepen te voor- ding mogelijk wordt gemaakt. Hetzelfde geldt met betrekking tot voorzieningen ten aanzien van weduwen, wezen en invaliden. Onderzocht zijn verder enige maatrege len, welke voor de in de maatschappelijke structuur achtergebleven groepen getroffen zouden kunnen worden. Met betrekking tot de zeer grote groep bejaarden wijst de raad op de grote be tekenis van de komende wettelijke ouder- domsverzekering. Wat de weduwen- en wezenvoorziening betreft, wordt verwezen naar een hierover te zijner tijd afzonder lijk uit te brengen advies. Bij de raad is eveneens het vraagstuk van de invaliditeitsverzekering afzonder lijk in onderzoek, waarbij onder meer is betrokken de vraag of het mogelijk is de koopkracht van eenmaal verleende pen sioenen te behouden. Voor de invaliden die niet onder de in validiteitswet vallen en de gedeeltelijk in validen wordt een vergroting van de moge lijkheden tot revalidatie en een uitbreiding van de maatschappelijke zorg noodzakelijk geacht. Spaarders en gepensioneerden Voorts heeft de raad onderzocht enige bijzondere maatregelen ten aanzien van de door geldontwaarding getroffen groepen, de gepensioneerden en de spaarders. Voor degenen, die aanspraken op be drijfspensioenfondsen kunnen maken, acht de raad de noodzaak van specifieke maat regelen niet aanwezig. Met betrekking tot de ondernemings pensioenfondsen zou de raad het toe juichen, dat overal waar dit financieel voor de onderneming mogelijk is, een aan passing van reeds verleende pensioenen tot stand wordt gebracht. Het blijkt op onoverkomelijke bezwaren te stuiten aan de moeilijkheden der spaar ders tegemoet te komen door een bijstor ting op spaarbankboekjes ten laste van de overheid of een herwaardering van over- heidsobligaties te doen plaats vinden. Even eens blijkt het onmogelijk te zijn een scha devergoeding achteraf toe te kennen aan bezitters van levensverzekeringspolissen. In het Amsterdamse Concertgebouw hebben de „jazzfans" in de nacht van za terdag op zondag hun hart weer volledig „opgehaald". „Jazzkoning" Lionel Hamp ton maakte namelijk in de statige muziek tempel zijn opwachting. In het begin van de nacht had de aangeboren Hollandse nuchterheid in de uitverkochte zaal nog de overhand, doch toen de pauze voorbij was en de schetterende koperklanken, ge steund door het daverende ritme van stringbas en drumsalvo's, de van rook be zwangerde ruimte weer vulden, oordeelde Lionel Hampton het nodig de gemoederen op te zwepen. Hij gaf hierbij persoonlijk het „goede" voorbeeld, door onder het uit stoten van afschuwelijke klanken als een razende op een grote trom te gaan beuken. Vervolgens sloeg hij op enige stoelen, die in zijn nabijheid stonden. Toen bovendien een der saxofonisten zich van zijn colber tje ontdeed en na allerlei lichaamskronke lingen languit op de grond liggend zijn so li ten beste gaf, was het hek van de .dam. In de zaal stormden velen luid gillend naar het podium, waar suppoosten handen te kort kwamen om de dol geworden horde op veilige afstand van het orkest te hou den. Het tumult was onbeschrijfelijk. Te gen het uur van afsgheid gebaarde impre sario Lou van Rees naar Hampton, dat het nu meer dan genoeg was. Deze wees ech ter elke poging tot stoppen met woestrol- lende ogen van de hand. En wat de heer Van Rees ook probeerde, hij bereikte er slechts mee, dat het loeiende publiek zich tegen hem keerde. Inmiddels was de tijd verstreken. Lionel Hampton was echter door het dolle heen. Tenslotte verscheen een indrukwekkende politie-agent op het podium een der al- lerzwaarsten uit het hoofdstedelijke korps die hem in de kraag greep en met naar omstandigheden zachte doch besliste drang naar de dirigenten-uitgang leidde. De band voltooide een juist ingezet (en nog lang durend) nummer tot het bittere einde. Al leen de saxofonist was bleek om de neus geworden bij het zien van de politionele macht en had schichtig een veilig heenko men gezocht. ADVERTENTIE omen. Hoewel een voorspelling omtrent een toekomstige loon- en prijsbeweging in ons land een sterk subjectief karakter draagt, kan volgens de SER in het algemeen wor den gezegd dat ons huidige loon- en prijs peil nog geen evenwichtssituatie heeft be reikt. Men dient erop bedacht te zijn, dat er ten aanzien van het loonpeil nog op waartse krachten werkzaam zijn. Daarom moet met kracht worden gestreefd naar een verlaging van het prijspeil, met name in die sectoren waar dit wegens belang rijke produktiviteitsstijgingen mogelijk is. Daarnaast zal getracht moeten worden een toekomstige inflatoire beweging van de prijzen te vermijden. Hiervoor zal een aan tal voorwaarden op het gebied van de fi nanciële, monetaire en sociale politiek moeten zijn vervuld, niet alleen in Neder land, maar ook internationaal. De totale koopkrachtstroom die gericht wordt op het aankopen van goederen en diensten mag in het algemeen niet groter zijn dan overeenstemt met de aanwezige produktiecapaciteit en met het als meest gewenst beschouwde prijspeil. In beginsel dient de overheid te streven naar een zodanig saldo tussen uitgaven en inkomsten, dat daardoor de uitgaven van de particuliere sector op de gewenste wijze worden aangevuld, al naar mate een te sterke of te zwakke vraag optreedt, in negatieve of positieve richting. Daarnaast dient het monetaire beleid er op gericht te zijn bestedingsinflatie te voorkomen. Loon- en prijspolitiek Slechts wanneer, bij een verondersteld gelijkblijvend aandeel van de totale loon som in het totale nationale inkomen, de lonen nominaal percentsgewijs niet sterker stijgen dan de arbeidsproduktiviteit zal het mogelijk zijn een inflatoire ontwikkeling van het prijspeil te voorkomen. Soortgelijke voorwaarden dienen even eens vervuld te zijn voor de andere in komencategorieën. Zo zullen bij een ver ondersteld gelijkblijvende marktpositie ook de winsten niet meer mogen stijgen dan uit de produktiviteitsstijging volgt. Loon- en prijspolitiek dienen, behalve op de ontwikkeling van de produktiviteit en de sociale verdeling, mede afgestemd te zijn op wijzigingen van de ruilvoet. In dit opzicht merkt de raad op, dat een belang rijke nationale goud- en deviezenreserve en een intern sterke vooraad- en liquidi teitspositie van de ondernemingen voor een stabilisatiepolitiek van grote waarde zijn. Het advies geeft vervolgens een over zicht van de onderzochte maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden en behandelt tenslotte het vraagstuk van de schadeloosstelling van beleggers bij even tuele toekomstige geldontwaarding. Het is van groot belang, zo wordt in het advies gezegd, dat, vooral met betrekking tot de ouderdomsvoorziening, een zekere dekking tegen toekomstige geldontwaar- ADVERTENT1E vragen nu een nieuw behang! Neem Plaktafel en "borstels in bruikleen. Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem Telefoon 11657 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 1.00 Gevarieerd programma. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmu ziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14..30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Orgel en zang. 17.25 Lichte muziek. 17.50 RegeringsuitzendingRijks delen overzee: Muziekleven in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammondtrio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Weerstanden, toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tus sen de regels door. 20.15 Gevarieerd program ma voor de militairen. 21.00 Beschuit met muisjes, hoorspel. 22.10 Lichte muziek. 22.35 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Amusementsmuziek. 10.00 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.05 Het einde van een Keizerrijk, hoorspel. 12.00 Surinaamse volksmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingo-i. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actuali teiten 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Platen. 18.25 Koperensemble. 18.45 Spectrum van het Christelijk organi- satne- en Verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.15 Lijdensoverdenking. 21.45 Platen. 22.10 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaaktoernooi en sportuitslagen. 23.2524.00 Platen. TELEVESIE (K.R.O., N.T.S.) 17.00—17.40 Voor de jeugd. 20.15—21.45 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Programma over Mo zart. 14.00 Operetteconcert. 15.00 Kamer orkest, solistenkoor en solist. 15.55 Japanse muziek. 16.15 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 De boekenmarkt, 18.00 Klankbeeld. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliederen. 20.00 Hoor spel. 21.10 Verzoekprogramma. 21.30 Amuse mentsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Mezzo sopraan en piano. 22.5523.00 Nieuws. X* X Méér X rookgenot door de „filterende" Whiston-lengte K W A I I I I Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in 1955 in de Nederlandse hotels 2.4 miljoen overnach tingen van buitenlandse bezoekers gere gistreerd. Vergeleken met 1954 nam het aantal overnachtingen toe met 178.000 of ongeveer 8 percent. De voortdurende stij ging van het bezoek van buitenlanders aan ons land, welke in de na-oorlogse jaren viel waar te nemen, bleef dus ook in 1955 gehandhaafd. Het stijgende percentage was evenwel geringer dan in voorgaande jaren. In 1954 was de toeneming ten op zichte van 1953 28 percent. Vooral de Duitse toeristen hadden in de stijging een belangrijk aandeel. Het aan tal overnachtingen van bezoekers uit dit land nam met 39.000 (9 percent) toe. Hier op volgen Engeland en Schotland met 34.000 (11 percent), de Verenigde Staten met 23.000 (8 percent), Frankrijk met 22.000 (14 percent), en de geallieerde mili tairen uit Duitsland met 17.000 (14 per cent). Het bezoek van toeristen uit België en Luxemburg liep enigszins terug. Voorts viel een lichte daling waar te nemen van het bezoek uit Zwitserland, Oostenrijk en Denemarken. In het totaal aantal overnachtingen van 2.4 miljoen had Duitsland het belangrijk ste aandeel (21 percent). Daarop volgen Engeland en Schotland (15 percent) en de Verenigde Staten (14 percent). Deze drie landen namen dus de helft van alle over nachtingen van buitenlanders voor hun re kening. Amsterdam oefent op de buitenlandse be zoekers de grootste aantrekkingskracht uit. DVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen I m n De hotels in deze stad registreerden in 1955 rond 865.000 overnachtingen van bui tenlanders, dit is 36 percent van alle over nachtingen in geheel Nederland. Voor 's-Gravenhage bedroeg het aandeel in to taal 15 percent, voor Rotterdam 10 percent, en voor Utrecht 2 percent. Totaal namen de vier grote steden 63 percent van alle overnachtingen van buitenlanders voor hun rekening. ADVERTENTIE Bij HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRECT Tegen pijnen en griep.Geichilctvoor de gevoeligste maag, want diewordt beschermd door het bestanddeel Chalaroa Salaris over Japanse bezettings periode moet nog betaald worden De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de staat veroordeeld tot betaling van het sa laris over de Japanse bezetingsperiode aan een voormalig officier van het Koninklijke Nederlands-Indische Leger. De rechtbank deed uitspraak in een pro ces, dat mr. E. J. Froeling, gepensioneerd majoor van het voormalige K.N.I.L. en hoofdbestuurslid van de Nederlands-Indi sche Officiersvereniging, aanhangig had ge maakt tegen de staat ter verkrijging van zijn achterstallige salaris over de periode van de Japanse bezetting. Mr. Froeling ba seerde zijn aanspraken op artikel 2a van de Garantiewet Militaire K.N.I.L., waarbij ge garandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aanspraken, welke deze militai ren gedurende hun dienst bij het voor malige K.N.I.L. toekwamen volgens de op 26 december 1949 geldende bepalingen. Met zijn landschap uit Wales, een reis impressie, heeft de Amsterdamse schilder Hans Seur uit ruim vierhonderd inzendin gen de duizend guldenprijs van de Neder landse Reisvereniging gewonnen. Deze ver eniging had een wedstrijd „Schilders op reis" ter gelegenheid van haar gouden ju bileum uitgeschreven. De jury, onder pre sidium van mr. L. J. F. Wijsenbeek, direc teur van het Gemeentemuseum te 's-Gra venhage, koos tenslotte vijf van de in aan merking komende werken: een Florentijns stadsgezicht van Paul Citroen, een Moorse tuin van Jenny Dalenoord, het Prado bij Madrid van Jan van Heel, Monestier de Clermont van Theo Swagemakers en het landschap van Seur, dat bekroond werd. Twee tweede prijzen van tweehonderdvijf tig gulden werden toegekend aan Theo Swagemakers en Jan van Heel. Naar het oordeel van de jury wist Seur in een zeer persoonlijk, zuiver gehouden handschrift uitdrukking te geven aan een fijne poëtische stemming. Tevens is deze tekening geworden tot een gave en zeer expressieve evocatie van het geziene land schap. Het reisbureau Lissone-Lindeman, ver tegenwoordiger in Nederland van het Rus. sische Staatsreisbureau Intoerist, heeft uit voerig gecorrespondeerd met dit bureau inzake het verkeer van toeristen uit de Sovjet-Unie naar Nederland. Dit heeft er toe geleid, dat op 24 april een groep van dertig Russische toeristen in Nederland zal aankomen voor een verblijf van 14 dagen. Het betreft hier een groep schaaklief hebbers die de laatste faze van het kan didatentoernooi om het wereldkampioen schap schaken in Amsterdam, waaraan 6 Russische grootmeesters deelnemen, willen bijwonen. Nadat op 30 april de eindronde van het toernooi zal zijn gespeeld, hebben de toe risten uit de Sovjet-Unie nog 7 dagen in Nederland voor de boeg, welke dusdanig worden ingedeeld, dat zij zoveel mogelijk kennis kunnen maken met de vele toeris tische mogelijkheden die ons land biedt. Behalve de bekende toeristische centra, zoals 'e bloemenveiling in Aalsmeer, de kaasmarkt in Alkmaar, Volendam en Mar ken, de bollenvelden, e. d., zal eveneens aandacht worden besteed aan de weder opbouw van Nederland. Ook Rotterdam en Arnhem staan op het programma, waarna de Afsluitdijk en de inpolderingswerk zaamheden bij Lelystad bezocht zullen worden. Eveneens zullen verschillende Neder landse badplaatsen bezocht worden. Intoerist heeft Lissone-Lindeman even eens verzocht programma's samen te stel len voor toeristische reizen in Nederland van 10, 14 en zelfs 20 dagen. 87. Dolgelukkig dat hij een vuurtje kon blussen, greep de brandweerman de brand slang. „Water!", riep hij naar beneden, „vlug nou, voordat het papier is opge brand/" Eindelijk kwam er een straaltje uit de pijp. De brandweerman ging er eens echt goed voor zitten en begon tevreden het brandende stukje papier te blussen. Al zijn aandacht was op dit goede werk gericht en het kon hem dan ook niet sche len, dat Panda en de ontdekkingsreiziger intussen hoger en hoger klommen. Maar neef Lodewijk dacht er anders over. „Ga die twee toch achterna!", schreeuwde hij de ijverige vuurbestrijder toe. „Haal ze terug! Dat onnozele brandje is toch al lang geblust!" Maar de brandweerman trok zich niets van deze woorden aan. „Ik moet nog nablussen", zei hij blij. „Ik versta mijn vak en wil het ook degelijk doen". En ter wijl het blussingswerk, ondanks neef Lodewijks woedende protesten, degelijk werd voortgezetlegden Panda en de ontdekkingsreiziger de laatste meters af over de hoge koepel van het gebouw. „De top!", riep de ontdekkingsreiziger, trots zijn vlag plantend, „we hebben deze ste nen reus bedwongen!" DJAKARTA (ANP) President Sukarno heeft gisteren het eerste gekozen Indone sische parlement geïnstalleerd. In een plechtigheid, die gehouden werd in het ge bouw, waar eens de Nederlandse officiers club was gevestigd, ontbond de president het vijf iaar oude voorlopige parlement en installeerde de 260 leden van het parle ment. Sukarno zei, dat de geschiedenis van Indonesië een nieuwe periode ingaat: een periode van plannen maken en van mate riële en geestelijke investeringen. De plechtigheid werd bijgewoond door vice-president Hatta, door leden van het nieuwe en van hef, pas afgetreden kabinet, leden van het corps diplomatique en hoge militaire en burgerlijke autoriteiten. De zitting werd voorgezeten door de oudste afgevaardigde in het parlement, de 81- jarige Sudjono Prawirosudarso uit Madiun. Het hoge gerechtshof heeft Sukarno medegedeeld, dat het wetsontwerp op het verbreken van de Nederlands-Indonesische Unie, dat op 28 februari door het voorlopige parlement was aangenomen, geldig bevon den is. President Sukarno had het tekenen van het wetsontwerp uitgesteld, hangende het advies van het hoge gerechtshof. „Met de verklaring van het hoge gerechtshof is iedere twijfel over de geldigheid van de wet, die de opzegging van de Unie regelt, verdwenen", aldus de Indonesische rege ring. Het wetsontwerp was door het voorlopige parlement aangenomen, nadat alle leden van de oppositie in het parlement de zit ting hadden verlaten. Tevoren had het parlement besloten aan het bespreken van het wetsontwerp voorrang te geven boven een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen. Dit had tot gevolg, dat de voorzitter van het parlement, dr. Sartono van de in oppositie zijnde P.N.I. en zijn plaatsvervanger, Arudji Kartawinata van de Mohammedaanse oppositiepartij, P.S.I.I., hun functies neerlegden. Sukarno stelde het tekenen van het wetsontwerp uit, daar volgens de oppositie het besluit van het parlement niet wettig was, aangezien de voorzitter van het parlement was afgetre den, voordat de debatten over het wets ontwerp, dat door de regering was inge diend, waren begonnen. Volgens de oppo sitie zou het parlement eerst een nieuwe voorzitter hebben moeten benoemen. Op 3 maart deelde Sukarno mede, dat hij het oordeel van het hoge gerechtshof had ge vraagd. Hij voegde hier echter aan toe, dat de inzichten van het hof niet bindend zou den zijn. Het wetsontwerp is nog niet getekend. ADVERTENTIE Aanbiedingen. Vier Amerikaanse firma's hebben de Amerikaanse commissie voor de zeevaart medegedeeld tegen juni 1959 een „eenheid voor voortstuwing met behulp van kernenergie" voor een koopvaardijschip te kunnen vervaardi gen en plaatsen. Andere ondernemingen hadden aanbiedingen voor nog verder ontwikkelde atoommotoren gedaan. Rehabilitatie. Volgens mededelingen van emigranten uit de Sovjet-Unie naar Is rael is een aantal Joden, die reeds ja ren als „Trotzkyist" in Siberische dwangarbeidskampen werden vastge houden, onlangs in vrijheid gesteld. De Sovjet-regering zou de Joden, die onder het bewind van Stalin waren gedepor teerd, toestemming hebben gegeven om naar hun oude woonplaatsen terug te keren. Ook zouden zij werk hebben ge kregen. Hitteproef. Het laboratorium voor de luchtvaart te Cambridge in de Ameri kaanse staat Massachusetts heeft be kend gemaakt dat de Duitse natuur kundige dr. Heinz Fischer er in is ge slaagd een temperatuur van 400.000 graden Fahrenheit (ongeveer 222.000 graden Celsius) gedurende een mil joenste deel van een seconde tot stand te brengen. Dit geschiedde door het zenden van een elektrische stroom door gas onder hoge druk. Deze hitte is tot dusver slechts verkregen bij ontploffin gen van atoombommen. Modderzee. Als gevolg van een hevige wolkbreuk zijn in de Braziliaanse kof- fiehaven Santos bij aardverschuivin gen vijftig mensen om het leven geko men, onder wie zestien kinderen. De stad is in een modderzee herschapen. De openbare diensten zijn gestaakt. Eerder in deze maand vielen zestig do den in deze stad tengevolge van een hevige storm. Asiel. De 31-jarige secretaris en adjunct- persattaché van de Joegoslavische am bassade te Istanbul heeft om politiek asiel gevraagd nadat hij naai Belgra do was teruggeroepen. Peroly is van Turkse afkomst maar in Joegoslavië geboren. Zijn vrouw en twee kinderen bevinden zich in Joegoslavië. Kuur. De bevelhebber van de achttiende Amerikaanse luchtmachtafdeling te Greenville (VS) heeft alle hoge officie ren die te veel wegen op dieet gesteld. Zij moeten zich ook aan het exer citieprogram houden. Duivelskop. De beeltenis van koningin Eli zabeth op de nieuwe Canadese bank biljetten zal binnenkort gewijzigd wor den. Door een tekenfout in het oude ontwerp lijkt het alsof een duivelskop in het haar van de Koningin is afge beeld, aldus heeft de Canadese minister van Financiën in het Lagerhuis in Ot tawa bekend gemaakt. Verloop. Meer dan driehonderd leden van de communistische partij te Altamura in Apulie (zuid-Italië) zijn uit de par tij getreden en lid geworden van de monarchistische Volkspartij van de burgemeester van Napels, Lauro, aldus meldt de „Giornale d'Italia". Ook elders in Italië zouden communisten voor het lidmaatschap van de partij bedanken als gevolg van de anti-Stalinistische houding van de leiders. Doodvonnissen. Voor de tweede maal se dert het Britse Lagerhuis zich op 16 februari uitsprak tegen de doodstraf, is een man door een Brits gerechtshof we gens moord ter dood veroordeeld. In middels heeft de minister van Binnen landse Zaken gratie verleend aan twee terdoodveroordeelde moordenaars. In het geheel zijn nu vier doodvonnissen opgeschort. Vrijgelaten. Aartsbisschop Josef Grosz van Kalocar, die na de arrestatie van kardi; naai Mindszenty enige tijd de hoogste Roomskahtolieke geestelijke in Honga rije is geweest, is ontheven van het huisarrest dat hem in een klooster was opgelegd, nadat hij in oktober 1955 voorlopig uit gevangenschap was ont slagen. De aartsbisschop was in 1951 gearresteerd en tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld op beschuldiging van samenzwering tegen de Hongaarse republiek. Hij woont nu in het dorp Solymar, waar hij bezoekers ontvangen mag. Er zijn ook twee directeuren van het aartsbisdom Kalocar, mgr. Strilich en mgr Gyetvay, vrijgelaten, aldus be richten van „Kathpress" in Wenen. Opgeblazen. De Sovjet-Unie heeft opnieuw bij de Westduitse bondsrepubliek ge protesteerd tegen het feit dat West duits gebied gebruikt wordt voor het oplaten van Am^-ikaanse ballons, die over Russisch gebied drijven. De West duitse verzekering dat de weerballons geen propaganda-materiaal vervoeren werd door de Russen niet aanvaard. IN DE BRONSTIJD was het tin voor de oorlogvoering even belangrijk als momen teel het uranium voor de atoomcentrales. Toen dus de Carthagers als opvolgers van de Phoeniciërs de Straat van Gibraltar hadden afgesloten en Tartessos voor con currenten ontoegankelijk hadden gemaakt, was hun eerste daad een vloot uit te rusten om te onderzoeken waar het tin vandaan kwam dat hetzij via Tartessos, hetzij via het Rhönedal naar de beschavingscentra in het oostelijke deel van de Middel landse Zee werd verzonden. Er stak dus een Carthaagse vloot in zee onder bevel van admi raal Himilko, die in Ierland terecht is gekomen, maar daar- na door tegenwind in de Atlantische Oceaan is afgedreven. Er gaan verhalen, dat hij zelfs de Sargasso Zee tussen de Canarische eilanden en de West-Indische Archipel zou hebben bereikt, maar dit is hoogst onwaarschijnlijk. Het juiste weten we hier niet van, want Himilko heeft bij zijn terugkeer in Carthago geen smakelijk reisverhaal gepubliceerd, maar aan zijn superieuren een geheim verslag overhan digd dat bij de verwoesting van Carthago door de Romeinen wel tezamen met andere geheime archiefstukken in vlammen zal zijn opgegaan. In ieder geval kunt u hieruit zien, hoe angstvallig geheimzinnig de Carthagers met deze ontdekkingsreizen waren. Zelfs in de Romeinse tijd schijnt het te zijn voorge komen dat een Carthaags schip, dat op weg was naar de „tinstreek" in zuidwest Engeland, werd gevolgd door een Romeins handelsschip, dat op die manier de weg wilde leren kennen. De Carthaagse kapi tein, die zijn achtervolger niet van zich af kon schudden, liet zijn eigen schip op een klip lopen, welk voorbeeld direkt werd gevolgd door de Romein, die blindelings dezelfde koers hield. De Carthager werd voor deze daad in zijn vaderstad hartelijk gehuldigd en schadeloos gesteld voor het geleden verlies. Veel meer publiciteit hebben de Cartha gers destijds gegeven aan de expeditie van Hanno, die het plan had West-Afrika open te leggen. Alle geheimzinnigheid zou hier v trouwens ook misplaatst zijn geweest, want 120 jaar te voren, t.w. omstreeks 600 v. Chr. was in opdracht van de Egyptische pharao Necho reeds een tocht rond Afrika gemaakt, zodat een ieder ten naaste bij wel wist hoe dat werelddeel ongeveer verliep. Hanno zeilde omstreeks 480 v. Chr. dus met een grote vloot en 30.000 manschappen naar het zuiden en kwam tot ongeveer het tegenwoordige Sierra Leone, d.i. dus vóór de grote bocht die naar de Goudkust voert. Onderweg heeft hij op de Afrikaanse kust een aantal nederzettin gen gevestigd, daarmee het zuiver kolo niale karakter van zijn onderneming uit drukkelijk op de voorgrond stellend. Voor geheimhouding van deze reis was dan ook niet de minste reden en Hanno liet het verslag van zijn reis daarom on verbloemd op een bronzen plaat griffen, welk document in de tempel van Melkart werd gedeponeerd, zodat de Grieken er een vertaling van hebben kunnen maken die als Periplous, d.i. „Omvaring", is be waard gebleven. Maar een omnaring heeft Hanno niet gemaakt, daarvoor moet men om Kaap de Goede Hoop heen. Die kaap voert ons tevens tot de vliegen de Hollander. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2