Ben Goerion en Mosje Sjarett loodsen Israel door de storm GOLDEN FICTION IN DE WERELDPOLITIEK Stalin past niet meer Zelfs uiterlijk doet het tweemanschap denken aan Churchill en Eden Lichten branden tot diep in de nacht 3 Eenzaam Vreedzaam Sterk Bekende mensen over een bekende sigaret (12) Onder ons gezegd: toch maar liever Vastberaden Congres van Hervormden en Gereformeerden Europa moet Amerikaanse kolen blijven invoeren Kerk gesloten wegens gevaar voor instorten Adenauer verkiest hotel boven villa Rezzonico Washington boycot firma waar communisten werken Fort van Herodes ontdekt Hollandse bollen voor Franse kwekers DINSDAG 27 MAART 1956 JERUZALEM De eerste minister heeft beslist geen tijd en de minister van Buitenlandse Zaken moet een paar dagen volstrekte rust houden. De Israëlische voorlich tingsambtenaar haalt met een licht-wanhopige berusting zijn schouders op. Het spijt'hem verschrikkelijk; het spijt de buitenlandse journalisten, die naar het spanningscen trum in het Midden-Oosten zijn gekomen nog veel meer. Een Franse crack-reporter slaat met zijn vuist op tafel: „Ik heb twee en een half uur met Nasser gesproken, wilt u mij nu vertellen, dat ik Ben Goerion niet kan zien?" De Israëliër glimlacht beleefd: „Aan de overkant bij meneer Nasser hebben ze het minder druk, omdat zij met veertig miljoen zijn. Wij moeten alles met een driekwart miljoen doen". Inderdaad, tot diep in de nacht branden lichten in de werkkamers van de twee mannen, in wier handen de toekomst van Israël ligt: premier David Ben Goerion en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjarett. Ben Goerion en Sjarett, de vergelijking met twee andere staatslieden, die vijftien jaar geleden voor het voortbe staan van een ander land moesten zorgen, dringt zich onmiddellijk op. Zelfs uiterlijk is er de gelijkenis met Churchill en Eden. Ook Ben Goerion lijkt in zijn „battle dress" op een grimmige cherubijn, hij oreert in de „Grand Churchillean Manner belooft slechts bloed, zweet en tranen, lardeert zijn redes met dreigende stiltes, is de harde rots in de branding. Sjarett mag dan niet helemaal Sir Anthony's elegantie bereiken, hij is de onberispelijke diplomaat, die de harde kantjes afslijpt van de ruwe poli tieke lijnen door de oude leeuw uit de Negeb op tafel gesmeten, die nuanceert en sust en lijmt. In de samen werking van dit merkwaardige tweetal ligt ook de onver mijdelijke tegenstelling besloten tussen ae profeet en de vakman, de ongeduldige die in eigen kracht gelooft, en de onderhandelaar die het crompromis zoekt. De vuistslag op tafel en het geduld. Premier Davicl Ben Goerion in de Kibboetz „Sde Boker" waar hij zich tot aan zijn terugkeer in het politieke leven had teruggetrokken. Mogen de methodes van Ben Goerion en Sjarett verschillen of elkaar aan vullen, hun doel blijft hetzelfde: Israel veilig door de zware storm loodsen, die de Jonge staat bedreigt. Voor Ben Goerion, die ook minister van Defensie is, ligt de taak voornamelijk op nationaal terrein: opvoering van Israels paraatheid, duidelijk maken dat de kleine staat geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken. Daarom gaf hij opdracht de dagelijks weerkerende Arabische infil traties af te straffen met de vergeldingsacties bij Gaza en het Meer van Galilea. Acties die overigens hun doel voorbijschoten. De aanval op Gaza droeg bij tot Nassersbesluit communistische wapens te kopen. De operatie in december bij het Meer van Galilea kostte Israel internationale sympathie. Sjarett moet die schade herstellen, opnieuw steun zoeken,. Een moeilijke taak, want de grote Westelijke mogendheden betwisten Moskou de Arabische cliëntèle, zijn doods benauwd Nasser c.s. voor het hoofd te stoten, want de Arabische landen be schikken over driekwart van de oliereserves van de wereld en nemen militair en politiek een strategische positie van belang in. Zodat het Westen Israel meer en meer als een lastpost gaat zien en Sjarett een eenzaam man begint te worden. Hoe denkt Israel zich in zijn steeds moeilijker wordende positie te handha ven? Is het bereid door concessies een vrede te „kopen"? Zal het proberen respijt te winnen door een preventieve oorlog? De gedachte aan de laatste mo gelijkheid welt steeds weer op. Niet verbazingwekkend trouwens wanneer een volk zich steeds meer in de hoek gedrongen voelt. Maar zij wordt telkenmale weer afgeschud. Israel heeft boven alles vrede nodig. Het weet dat het de Arabische landen niet kan bezetten. Het wil zijn jeugd niet nog eens laten bloeden. Zal Israel dan bereid zijn de Arabische eisen in te willigen? Zijn grond gebied te amputeren? Een deel van de Negeb aan Egypte af te staan? Jeruza lem op te geven? Het miljoen Arabische vluchtelingen terug te nemen of scha deloos te stellen? De Israëliërs zijn kopschuw voor concessies. Zij stellen dat vrede een beloning op zich is, en zijn bereid op ieder tijdstip te onderhandelen. Zij zijn in beginsel bereid om: a. de vluchtelingen schadeloos te stellen; b. Jordanië een vrijhaven in Haifa te geven; c. het verkeer tussen Egypte en Jor danië overland (door de Negeb) te vergemakkelijken. Tot grenscorrecties zijn zij wèl bereid. Tot eenzijdige gebiedsafstand niet. Dit Israëlische standpunt ligt nog een heel eind af van het Arabische. De Arabieren immers zij niet tot onderhandelen geneigd. Zij eisen eerst eenzijdige Israëlische concessies en willen dan wel verder zien. Deze gok nu kan en wil Israel niet nemen. Mosje Sjarett, Israels minister van Buitenlandse Zaken. ■v Op het militaire kerkhof bij Jeruzalem rusten de duizenden doden van de Iiaganah, Israels strijdkrachten in de onafhankelijkheidsoorlog. Zij zijn een stille waarschuwing tegen iedere gedachte aan een preventieve oorlog. ADVERTENTIE Tom Manders in civiel met Tom Manders in zijn creatie van Dorus, de hoofdfiguur uit „Rendez-vous in St. Germain des Prés", het populaire televisieprogramma. Een gulden genieting voor 80 ct. Waar Israel ervan overtuigd is, dat iedere stap terug, zonder een gegarandeer de vrede, een stap in de richting van de zee is, maar tegelijkertijd weet dat de Ara bieren nog niet tot tegemoetkomendheid geneigd zijn, is de hele politiek van Ben Goerion en Sjarett gericht op het hand haven van de status quo. Sterk zijn en sterk blijven om de Arabieren niet in de verleiding te brengen tot de aanval over te gaan. Vandaar de hevige aandrang op het Westen om defensieve wapens te krijgen, Straaljagers tegen Egypte's Migs en Iljoesjins, tanks en moderne afweerwa- pens tegen Nassers Stalin-tanks. Israel twijfelt met reden aan de Weste lijke bereidheid en capaciteit om tussen beide te komen eer het te laat is. Het ge looft dat niets beter geschikt is om de Ara bieren van aggressie te weerhouden dan de wetenschap dat Israel zich verdedigen kan. Het meent dat pas wanneer de Ara bieren op de lange duur gaan beseffen dat zij Israel nooit onder de voet kunnen lo pen, dat zij hun aandacht beter aan nut tiger zaken kunnen besteden, zij op de duur eieren voor hun geld zullen kiezen. Israel hoopt tenslotte dat het als UNO- lid niet in de steek gelaten zal worden, nu zijn bestaan bedreigd wordt. Ben Goerion is voldoende staatsman om te beseffen, dat het getij zijn land niet gunstig is, hetgeen echter zijn vastbeslotenheid slechts ver hoogt. Met de moed en de vastberadenheid van deze kleine man, in wiens werkkamer dezer dagen het licht zo laat blijft bran den, zal men misschien op korte termijn nogmaals kermis maken. Op 18 juni a.s. zal in het zendingscentrum te Baarn een congres worden gehouden van leden van de Nederlands Hervormde Kenk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dit congres gaat uit van het gereformeerd stiudieverband voor oecumenische vragen. Het onderwerp is de toenadering tussen hervormden en gereformeerden in de prak tijk. Sprekers zijn dr. H. Berkhof en prof. dr. W. F. de Gaay Fortman. GENÈVE (Reuter). De kolencommis- sie van de Economische Commissie voor Europa van de UNO (ECE) heeft bekend gemaakt, dat Europa in 1956 zijn kolen te kort zal moeten blijven aanvullen door de invoer van kolen uit de Verenigde Staten in ongeveer dezelfde omvang als op het ogenblik (acht miljoen ton per kwartaal). Volgens de commissie bestaat er ook een zeer grote moeilijkheid bij de Europese cokesvoorziening, als gevolg van de gro tere vraag van de ijzer- en staalindustrie. De koude winter heeft de kolenvoorraden doen verminderen en ziekte van mijnwer kers heeft da produktia kleiner doen wor den. Zondagmorgen heeft de pastoor van de R.K. kerk in de Hoogstraat te Vlaardin- gen meegedeeld, dat het kerkgebouw ge sloten moet worden, omdat het op instorten staat. Het kerkgebouw werd in 1869 gebouwd naar de plannen van de architect P. J. H. Cuypers. In 1916 had een grondige restau ratie plaats en in 1949 werden nieuwe her stelwerkzaamheden verricht. Onlangs ont stonden weer scheuren in de muren. De hoofdmuur aan de zuidzijde verzakt zodat er kans is op instorten van de voorgevel. Deskundigen zijn van oordeel dat het herstel zeer kostbaar zal zijn, zodat beter een nieuwe kerk kan worden gebouwd. ASCONA (Un. Press) Bondskanselier Adenauer vond de villa, die voor hem was gehuurd om zijn vakantie in door te bren gen, niet naar genoegen en heeft zijn intrek genomen in een hotel. De tachtigjarige westduitse staatsman is uit Porza bij Lugano in het hotel Monte Verita te Ascona aangekomen, waar voor hem en zijn staf vijftien kamers zijn ge reserveerd. Zwitserse en buitenlandse bladen hadden er aanmerking op gemaakt dat Adenauer zijn intrek zou nemen in een villa die toe behoorde aan de voormalige leider van de Zwitserse fascistenbeweging, Rezzonico. Volgens de krantenberichten was de kan selier klaarblijkelijk niet op de hoogte van het politieke verleden van de eigenaar der villa. De westduitse regeringsvoorlichtings dienst had in een bekendmaking verklaard dat de kanselier de villa gehuurd had en er niet als gast van de eigenaar zou ver blijven. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben opnieuw een lage offerte van een buitenlandse firma afgewezen en twee contracten voor de levering van drie generatoren aan een Amerikaanse firma toegewezen. Het Amerikaanse departement van Binnenlandse Zaken maakte bekend, dat na raadpleging van het departement van Buitenlandse Zaken besloten werd dat het in strijd met het nationale belang zou zijn een buitenlandse firma de opdracht te geven. Volgens het departement van Bui tenlandse Zaken staan de arbeidskrachten van deze firma onder invloed van een com munistische vakbeweging. De American Elin, die de opdracht kreeg, is een dochtermaatschappij van de Oosten rijkse Elin maatschappij. De generatoren zullen in Oostenrijk worden gebouwd. JERUZALEM (Reuter) Een Israëlische archeologische expeditie heeft, naar men gelooft, in het oude Joodse fort Massada, op de rotsen die uitzien op de Dode Zee. het arsenaal en voedselmagazijn van ko ning Herodes aan het licht gebracht. Vol gens de leider van de expeditie, dr. Jo- hanan Aharoni moet het arsenaal door brand zijn verwoest vóór de komst van de Romeinse troepen. Het bolwerk viel de Romeinen in handen en de 960 verdedigers pleegden zelfmoord. De voedselvoorraden waren niet in brand gestoken. De expeditie heeft overblijfselen aangetroffen van grote potten. De vondsten bevestigen de beschrijving van het fort en de verovering er van door de Joodse historicus Flavius Josephus in zijn werk ,.de oorlogen van de Joden". Hierin vertelt hij, dat de verdedigers het fort in brand staken, doch de voedselvoor raden spaarden om de Romeinen tp ken nen te geven, dat zij niet wegens gebrek aan voedsel de strijd hadden opgegeven.. De ijzeren hand van Stalin heeft deze evolutie tegengehouden met eindeloze zui veringen en bloedige terechtwijzingen. Zijn vergissingen, zwart op wit geboekstaafd in vele publicaties van zijn hand en in de praktijk zijner regering, zijn met een sluier van bloed en terreur bedekt en met geweld gemaskeerd. Toen Stalin stierf, zaten zijn politieke erfgename met niet meer aan elkaar te passen brokstukken van politieke schema's. Vele dezer schema's hebben ja renlang in het buitenland door hun klaar blijkelijke ongerijmdheid als nuttig wapen gediend in de handen der anti-communis tische propaganda. De overtuiging, waar op de Sovjet-Russische politiek tegenover het westen was gegrondvest een onver mijdelijke ineenstorting van het kapitalis tische stelsel heeft haar eigen onjuist heid terdege bewezen. Een tweede stelling van Stalin, namelijk de uiteindelijke capi tulatie van het westen voor de communis tische staatsidee, werd volkomen teniet gedaan door de eensgezinde strijd van het westen tegen de dictatuur van Hitier. Het verbrokkelde „op sterven na dode" westen beleefde zijn heldhaftigste, vruchtbaarste en imponerendste eensgezindheid in de pe riode, waarin het zich vrijworstelde van de staatsidee der nazi's. Zelfs de meest toe gewijde aanhanger van het communisme heeft toen kunnen beseffen, dat dit westen nooit of te nimmer zou buigen voor welke dictatuur ook. Het snelle herstel van wes telijke landen na de oorlog heeft bewezen, dat de gesocialiseerde toepassing van het kapitalistische stelsel uitgeputte en ver armde landen nieuwe kracht en nieuw le vensbloed kon toevoeren. Waar bleven nu die twee pijlers van Sta- lins profetie? Zij smolten weg en deden de profeet kennen als een kwakzalver, die leurde met onbruikbare heilmiddelen. Dat zijn blunders zo algemeen bekend werden, is aan tal van factoren te danken. De aanraking van de Sovjet-Unie met het westen tijdens de gezamenlijke oorlog te gen Duitsland, de verderschrijdende tech- PARIJS (Un. Press) Nederlandse bol- lenkwekers hebben iris-bollen ter waarde van zeven miljoen francs geschonken aan kwekers in Zuid-Frankrijk, wier gewassen door de koude golf in februari vernield zijn aldus deelde de Nederlandse ambassade te Parijs mede. niek die contact mogelijk maakte over ge sloten grenzen heen, de samenwerking in internationale organisaties als UNO en haar nevenorganen, de wetenschappelijke congressen en uitwisselingen, al deze ver mengingen van geest en weten deden in de Sovjet-Unie en in de satellieten de mas sa-overtuiging groeien, dat de doctrine verkeerd was en dat er een andere basis voor de sociale wereldrevolutie moest wor den gezocht. Er was wel een andere, theo retische basis, namelijk de oorlog. De ag gressie was een mogelijkheid om de wes telijke volken de „sociale bevrijding" te brengen en het kapitalistische systeem de genadeslag te geven. En dit is de mogelijk heid, die het westen gevreesd heeft sinds het de val van Berlijn vernam, en waarop het zich met volle kracht heeft voorbereid zo zelfs, dat het zichzelf en zijn demo cratische instellingen in gevaar bracht. De herbewapening van het westen was de consequentie van een westelijke theorie, een theorie die helaas het gebrek van een zijdigheid vertoonde. De eenzijdigheid waarmee het westen zich teweer heeft ge steld tegen het gevaar uit het oosten heeft tot gevolg gehad, dat het alle andere theo- reën negeerde. Thans is gebleken, dat de Sovjet-leiders geen plannen tot militaire overrompeling van het westen hebben overwogen, aangezien zij lering hebben getrokken uit de laatste wereldoorlog en de ontwikkeling der oorlogstechniek. Een man als Foster Dulles kan blijven beweren dat die overrompeling is uitgebleven door de „eensgezinde krachtsinspanningen van het westen", doch een nadere beschouwing van die krachtsinspanningen en haar ge volgen op de dag van vandaag doet zon neklaar blijken, dat er noch eensgezind heid, noch werkelijke resultaten van die inspanningen te constateren vielen. De verdediging van Europa in het kader van de NAVO is uiterst gebrekkig op gang ge komen en mist thans nog de werkelijke doeltreffendheid in al haar onderdelen. De Sovjet-leiders hebben dus de oorlog Misdadigersbenden in New York? De eerste openbare aanklager van de staat New York, Paul Williams, heeft ge waarschuwd dat misdadigers, die met be dreiging en afpersing werken, weer pogen vaste voet te krijgen in bepaalde bedrij ven. Een federale „grand" jury zal een onderzoek instellen naar de praktijken van deze „lijnrechte afstammelingen" van de bende Al Capone", die in het begin van de jaren twintig Chicago terroriseerde. als mogelijkheid verworpen en zijn, voort bouwend op theorieën van vóór Stalin, tot de conclusie gekomen dat de invloed van het communisme op de situatie in weste lijke landen sinds 1917 duidelijke resulta ten heeft afgeworpen wat betreft de poli tieke en sociale opvattingen in het westen. Het is van ons standpunt gezien wellicht enigszins eigengereid van die communis tische voormannen, dat zij de verderschrij dende socialisatie in het westen beschou wen als een der vruchten van hun revo lutie, doch een feit is het dat de westelijke landen bijtijds hebben ontdekt dat een ver hoging van de levensstandaard der arbei dende bevolking en een vastlegging van de rechten dezer bevolking een verspreiding van de extremistische ideeën uit de Sovjet- Unie konden tegenhouden. De landen, waar het communisme een grote aanhang heeft verworven, hebben dat niet bijtijds ont dekt. Italië en Frankrijk met name hebben het communisme een al te vruchtbare voedingsbodem gegeven en zitten nu met de politieke consequenties van een gebrek aan sociale progressiviteit. In zoverre dus kan men zeggen, dat het kern-communisme uit Rusland zijn invloed op de westelijke maatschappij niet heeft gemist. In een wereldsamenleving, die de oorlog niet meer erkent als bruikbaar middel tot slechting van geschillen, zien de huidige Sovjet-leiders grote mogelijkheden voor verderschrijdende „socialiserende" infiltra ties hunner doctrines. Hunner aangepaste doctrines, meer in overeenstemming met de naar vrede snakkende maatschappij en gespeend van de ouderwetse terreurmetho des, die het beschaafde westen altijd zozeer hebben afgeschrikt. Welnu, nergens in dit nieuwe beleidsbeeld past Stalin nog. Nu de Sovjet-voormannen zulke voort varendheid en koelbloedigheid tentoon spreiden als het op peiling en honorering van de massale volkswil aankomt, mag het westen dubbel op zijn hoede zijn. De wes telijke politici hebben zich totnutoe aan die volkswil weinig gelegen laten liggen. Zij hebben zich het etiket van oorlogszuchti- gen opgeplakt, al ging dat dan onder de leuze van „verdediging der vrijheid en der christelijke beschaving" een leuze die nergens meer op slaat wanneer men beseft welk enorm gevaar vrijheid en beschaving in een atoomoorlog lopen. Het ziet er naar uit, dat het westen nood gedwongen de handschoen uit het oosten zal moeten oprapen: vreedzaam samenleven en de krachten meten. Krachten op econo misch gebied vooral, doch op het terrein der maatschappelijke vooruitgang niet minder. Het oosten riskeert in deze samen leving een steeds groeiende zeggenschap der massa in het regeringsbeleid, dus een evolutie naar democratie. Daarbij zal de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen zowel voor oost als voor west van groot belang zijn, zeker wat him gebruik in dienst van de maatschappelijke vooruit gang betreft. Het is een koortsachtige en enerverende competitie, die de wereld nu te wachten staat Doch zij ligt in de lijn der dingen: als de mensheid zich een geeste lijke groei permitteert, moet zij niet ver baasd zijn dat er om haar geest gevochten wordt, al is het dan met andere dan mili taire wapenen. J. L. Nu de verbazingwekkende koersverandering van de Sovjet-Russische regeerders is doorgevoerd naar de communistische partijen in het buiten land en de reacties van deze partijen over de hele wereld min of meer zijn uitgewerkt, kan men te naastenbij overzien welke gevolgen de val van het idool-Stalin heeft gehad. Daarbij valt het op, dat voorlopig althans heftige tegenstellingen in de communistische rangen zijn uitgebleven, waar door eens te meer met ernst moet worden overwogen dat de discipline in deze rangen geen loze leuze is. Al te veel waarde moet daaraan echter ook niet worden gehecht, aangezien het steeds duidelijker wordt dat de Stalin- mythe over de hele linie der communistische massa's nagenoeg was uitge werkt en de koersverandering in Moskou eerder een aanpassing van de hoogste regionen aan de overtuiging der lagere moet zijn geweest, dan an dersom. Het kan zonder veel twijfel worden aangenomen dat de voormannen der Sovjet-Unie de stromingen hebben gepeild, die de massa der wereld bevolking in beweging brengen en met koelbloedig realisme het roer hebben omgegooid in de richting dezer stromingen. De periode-Stalin heeft afgedaan en het werk van Stalin is mét de dictator in puin gevallen, voorzover het in de doctrines van het praktische staatscommunisme duidelijke tekenen van veroudering vertoonde. Wat in een democratischer geregeerde samen leving geleidelijker en onmerkbaar gaat, is in een dictatuur meestal een schokkend en stotend proces. Doch tenslotte komt het op hetzelfde neer: de bewuster wordende wil en de geestelijke groei van een volksmassa stuwen de evolutie van het staatsapparaat en van de doctrines volgens welke het werkt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5