„Spel van liefde en toeval" De veren makende haan! De verboden Christus Samenwerking in de IJmond vindt gestalte in „adviescollege" PETKOLE HAHN Aanmeldingsformulier Amateurtoneel Op 12 april hopelijk drie gelijktijdige gem een teraadsbeslu iten 11 J. DE GRAAF Dr. A. H. Haentjens tachtig jaar Emeritus predikant der Remonstrantse Broederschap Bedrijfsklaverj assen Twee Paaszangdiensten in Heemstede Lekespel-opvoering door Hervormde Jeugdraad Spaarndam-West Burgerlijke Stand van Haarlem De thc-hestrijding Volgend jaar nieuw bevolkings-onderzoek Muzikaal gezin uit Reutte concerteert in Haarlem Gemeentediensten a.s. vrijdag en zaterdag Examens Franse winnaressen van „doorsnee"-competitie op Schiphol Verzorg Uw haar met tegen haaruitval en hoofdroos Afdoend. Voordelig. Franse onderscheiding voor Nederlandse componiste Vergadering van Dierenbescherming uitgesteld Vermaat en Carels gaan samendoen Crayenesterschool kweekte de mooiste hyacinten Faillissementen WOENSDAG 28 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drie glimlachende en kennelijk verheug de burgemeesters van de „IJmondgemeen- ten", mr. M. M. Kwint van Velsen, mr. H. j, J. Scholtens van Beverwijk en de heer g. Nielen van Heemskerk hebben gisteren in de oude raadzaal van het Velsense ge meentehuis een nieuwe bestuursvorm voor Nederland ten doop gehouden: een over koepeling van hun drie gemeenten, die nog „iet zo lang geleden in een wat vermoeien de strijd schenen te zijn gewikkeld om de hegemonie in de toekomstige IJmond,daar na het mes op de keel kregen van een ge dwongen en bij de wet geregelde samen werking, maar nu tot een vrijwillig ak koord zijn gekomen over een vèr-gaande co-existentie in een gebied, dat slechts bij jamenwerking gebaat kan zijn. Als vrucht van een reeks vlotte onder handelingen konden zij zowel de raden als de pers een ontwerp aanbieden van een verordening, die in de geschiedenis bekend zal blijven als „IJmond-voordracht num mer één", zelfs al vermeldde het gestencil de stuk een minder symbolisch getal als gevolg van het doornummeren der Velsen se raadsvoordrachten. Maar het opschrift boven deze ontwerpregeling, die in onder linge afspraak de samenwerking tussen de drie IJmond-gemeenten wil regelen in het belang van een evenwichtige ontwikkeling van het IJmondgebied: „Gezamenlijk Ge meenteblad van Velsen, Beverwijk en Heemskerk" zei genoeg en beloofde nog meer voor een naaste toekomst. De strijd bijl schijnt begraven en de overeenstem ming is er. De aanwezigheid der drie burgemeesters op deze belangrijke bijeenkomst was op zichzelf al een teken, dat er een volledige overeenstemming is bereikt en deze ovër- ADVERTENTIE RIJWIELEN KLEVÏRPARKWtG 2« HAARLEM Dinsdag 3 april viert dr. A. H. Haentjes, emeritus predikant der Remonstrantse Broederschap, woonachtig te Haarlem, zijn tachtigste verjaardag. Dr. Haentjens werd 3 april 1876 te Arn hem geboren. Hij was eerst student in de medicijnen. Later ging hij aan de Rijks universiteit te Leiden theologie studeren. In 1899 promoveerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift: „Simon Episcopius als apologeet van het remon strantisme". Op 30 juli 1899 aanvaardde dr. Haentjes het predikambt te Meppel en op 15 september 1901 verbond hij zich aan de gemeente van Haarlem. Met een onderbre king van drie maanden in 1905 mocht de thans 80-jarige tot aan zijn emeritaat, op 1 november 1939, deze gemeente dienen. Dr. Haentjens was curator van het semi narium, voorzitter van de commissie van beheer van het noodfonds, en lid van de redactie-commissie van het tijdschrift der Broederschap. Voorts was hij secretaris van het bestuur van het Haagsch Genoot schap tot Verdediging van de Christelijke godsdienst en gedelegeerd lid voor de schoolzaken in dit genootschap. Hij maakte deel uit van de raad van bewindvoerders van de Internationale School voor Wijsbe geerte te Amersfoort, was lid van de com missie voor de liederenbundel van de Ne derlandse protestanten bond, bestuurslid van de afdeling Haarlem van de Evange lische Maatschappij, idem van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme. Ook heeft hij naam gemaakt als schrijver van wijsgerige werken. Daarvan noemen we: Terug t<jt Christus, Remonstrantse en cal vinistische dogmatiek, Inleiding tot de dog matiek, De persoonlijkheid van Jezus Christus, een bundel preken en een dag boek „Eeuwigheidsgedachten". Dr. Haen tjens was ook redacteur van het Nieuw Theologisch Tijdschrift, waarin hij tal van bijdragen geschreven heeft waarin hij zich heeft doen kennen als een voorstander van de Hegeliaanse wijsbegeerte. Dr. Haentjens is lid van het Utrechts Ge nootschap voor Kunsten en Wetenschappen en officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer en mevrouw Haentjens zullen dinsdagmiddag 3 april in het remonstran tenhuis te Haarlem van 4-6 uur recipiëren. In de bedrijfsklaverjas-competitie luiden de uitslagen van de afgelopen week als volgt: Hoofdklasse: Stork—SAC 124—128, GEB— DKC 120—126. Figee—SAC 2 122—116. 1 A: NederlandVMB 124124. Union L. Coster 98—130. 1 B: PTT 4—Meerzicht 112—134. Stork 2— PTT 3 138—106, DKC 2—Boru 124—116. 2 A: L. Coster 2—HSM 2 122—114, Johez 2 -Figee 2 124120, Hout en Plants.DSH 3 130-130, DKC 3—CPTT 132—124. 2 B: SAC 3—Figee 3 112—128, Boru 2— Johez 3 114—80, Meerzicht 2—Stork 3 132-126. 3 A: Meerzicht 3—DKC 5 128—118, Haar lems Dagblad—HAC 118—126, VMB 2—Hout en Plants. 2 120—114, Figee 4—PTT 5 114-128. eenstemming werd neergelegd in een ge meenteblad, dat vrijwillig tot stand wil brengen, al wat de IJmond raakt. Het uitvoerend orgaan zal, wanneer de raadsvergaderingen, die daartoe in de drie betrokken gemeenten op donderdag 12 april tegelijkertijd zullen worden gehouden, hun fiat geven, „Adviescollege voor het IJmond gebied" heten, bestaande uit 37 leden,waar voor door en uit de drie gemeenteraden 27 leden worden gekozen, terwijl tien wet houders ambtshalve zitting hebben. Daarmee wordt de zelfwerkzaamheid van de raden in genen dele opzij geschoven, want het nieuwe college dient de raden slechts van advies, maar aan de andere kant zullen de gemeenteraden principieel aanvaarden geen besluiten te nemen aan gaande de IJmond, indien het adviescol lege zich nog niet heeft uitgesproken. Het verleden jaar opgerichte interkerke lijke comité voor zangdiensten in Heem stede heeft op veler verzoek weer twee z.g. zangdiensten voorbereid voor tweede Paas dag. Deze zangdiensten zijn geen kerkdien sten, doch samenkomsten in interkerkelijk verband waarbij in hoofdzaak gezongen wordt, zowel door koren als door allen te zamen. Er worden twee zangdiensten gehouden, beide aanvangend om tien uur 's ochtends en wel in de Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein en in de Gereformerde kerk aan de Koediefslaan. In de Hervorm de kerk staat deze bijzondere dienst onder leiding van dr. P. J. Richel. Medewerken den zijn de hoboist A. Butter, het kerk koor onder leiding van de cantor-organist Paul Chr. van Westering en een kinder koor onder leiding van P. J. van Noppen. In de Gereformeerde kerk leidt de liturg ds. A. Oskamp. Een declamator, W. Pauw, een trompettist, F. Kniese, een meisjeskoor onder leiding van S. Wienke en de orga nist H. Ph. Ingwersen verlenen medewer king. De toegang tot deze diensten, die elk ongeveer een uur duren, is vrij. Bij de uitgang wordt gecollecteerd ter dekking- van de onkosten. De Hervormde Jeugdraad Spaarndam- West heeft maandagavond met de eerste opvoering van het lekespel „De vierde wijze uit het oosten" van H. Dijke in de Sions- kerk in Oud-Schoten uitstekend spel te zien gegeven.. De regisseur, de heer A. Jan sen, is er in geslaagd van het verhaal een indrukwekkend getuigenis te maken. De vertolking was van goed gehalte, ofschoon wij in het bijzonder de boeiende uitbeel ding van de hoofdfiguur Artaban, de vierde wijze, willen noemen. Het décor was fraai en zeer suggestief. Ook aan de belichting was veel zorg besteed. Artaban, de vierde wijze uit het oosten, stuit op zijn speurtocht naar Christus op allerlei hinderpalen, waardoor hij bij vele gelegenheden steeds te laat komt. ïn be kende taferelen als de barmhartige Sama ritaan en de kindermoord door Herodes tracht hij zijn plicht jegens de lijdende mensheid te doen, maar meent door het wegschenken van zijn voor Christus be doelde kostbaarheden steeds verder van zijn doel te zijn geraakt. Uiteindelijk wordt hem aan de voet van het kruis de zin van zijn zwerftocht en ontberingen duidelijk. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het Hervormd Kerkkoor uit Spaarndam onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik. Dinsdagavond is het lekespel nogmaals opgevoerd, ditmaal met muzikale medewer king van het dameskoor „Haarlem" even eens onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik. ADVERTENTIE HAARLEM, 27 maart 1956 ONDERTROUWD: 27 mrt, C. G. J. M. Tim mer en F. Th. Hulsebos:* L. B. Cornelisse en C. A. G. Bleeker; D. Peereboom en C. M. Hart. BEVALLEN van een zoon: 26 mrt, L. A. TripGriekspoor; A. J. MauritsKemp; L. A. van VierssenPlasch; 27 mrt, M. Boesten —Westhof. BEVALLEN van een dochter: 24 mrt, G. AartsNowak; 25 mrt, A. M. Chr.'Wijker Veldman. OVERLEDEN: 24 mrt, A. B. de Konink, 79 j„ Nicolaas van der Laanstraat: A. van Melsen, 79 j„ Korte Hofstraat: 25 mrt, D. J. Reimerink, 72 j., Adriaan Loosjestraat; H. Groenendaal, 80 j., Romolenstraat; J. W. M. Hoogslag—Hoenderdos, 69 j., Zomervaart; A. C. van LoevezijnPorre, 85 j., Borski- straat; 26 mrt, M. DoorneboschLenards, 76 j„ Merovingenstraat; J. Boon, 69 j„ Pieter Kiesstraat. Ondergetekende: Naam Straat: Plaats: wenst, zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I 6 50 per kwartaal//" 0.50 per week Handtekening: •1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe k wartaalahnnne r dus niet voor omzetting van week in kwartaalabonnementen Ten stadhuize heeft een dezer dagen het „Comité Bevolkingsonderzoek op tubercu lose" onder leiding van de wethouder voor volksgezondheid en financiën, de heer W. C. Bakker, vergaderd. Besloten werd het bevolkingsonderzoek, dat in 1953-54 plaats vond, te herhalen in 1956-57. Voor een dergelijk massa-onderzoek is uiteraard veel voorbereiding noodzakelijk. Het is de bedoeling 1 oktober of november 1956 te beginnen. Het comité hoopt op een nog grotere toeloop dan de eerste maal. De dagelijkse leiding hebben evenals de eerste maal, mevrouw M. D. Eickholz de Wijs (namens het U.V.V.), de heer H. van Os en mr. P. Fuhri Snethlage op zich genomen. Ter vergadering waren mede aanwezig de heren H. Oder kerk voor het Bevolkingsregister, dr. L. B. van Bom mel voor het Centraal Bureau voor Keu ringen op Medisch-Hygiënisch Gebied, dat met de technische uitvoering belast is, dr. J. Stoffelsma namens het Consultatie- Bureau en dr. O. H. Dijkstra namens de Haarlemse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, die allen hun steun aan dit belangrijke onderzoek toezegden. Zaterdag 7 april zal in het gebouw van de C.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat een concert worden gegeven door het mu zikale gezin Engel uit het Tiroolse plaatsje Reutte. Dit gezin bestaat uit vader, die muziekleraar is, moeder en zeven kinderen van vijf tot negentien jaar oud. Deze muzikale „Engelen" hebben in ver scheidene plaatsen in Oostenrijk en ook daarbuiten geconcerteerd om geld bijeen te krijgen voor de bouw van een kerk voor de Evangelische gemeente te Reutte. Be halve een programma van muziek, worden ook zang en volksdansen beoefend. Behoudens de hieronder genoemde uitzon deringen zullen alle diensten en bedrijven der gemeente Haarlem op 30 maart, Goede Vrijdag, des middags na twee uur gesloten zijn, en op zaterdag 31 maart de gehele dag. Zaterdag 31 maart zijn geopend: het bu reau van de burgerlijke stand, alleen voor geboorte- en overlijdens-aangiften en uit sluitend van 9 tot 10 uur v.m.; het kantoor van de incassodienst van 911 uur, doch alleen voor de verkoop van muntmeter- penningen; de afdelingen begraafplaatsen van de dienst van Hout en plantsoenen van 1011 uur en het gemeentelijke labo ratorium voor pathologische bacteriologie (zondagsdienst na vrijdag 14 uur). Het kantoor voor haven- en marktwezen houdt normaal zaterdagse diensturen. De reinigingsdienst zal op 31 maart geen vuilnis ophalen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Rechten Vrije studierichting: A. W. F. Idenburg, Den Haag. Kandidaatsexamen Geschiedenis: G. van Koeveringe, Hilvérsum. Amsterdam. Gemeente Universiteit- Ge slaagd met lof voor het doctoraal examen Engels: J. G. Schippers, Amsterdam. Kandi daatsexamen Paedagogiek: mej. A. L. Winkel en de heer H. van Eerde, beiden te Am sterdam. Groningen. Kandidaatsexamen Sociale We tenschappen: W. H. Simonsz, Zaandam. Doc toraal examen Nederlandse Taal- en Letter kunde: mevr. A. M. DwarshuisVan Driel, Assen. Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: mej. A. J. Mook, Assen. Doctoraal examen Scheikunde: mej. A. E. Kimm, Groningen; mej. D. H. Koerts, Groningen; J. Broek erna, Onderdendam. Doctoraal examen Natuurkun de: A. Wolters, Groningen. Doctoraal examen Pharmacie: mej. M. A. M. Huyser van Reenen, Assen; mej. A. Attema, Voor burg. Kandidaatsexamen Wis- en Natuur kunde AJ. C. van der Burg, Groningen. Idem (K): mej. A. T. Clason, Groningen; J. J. Beukema, Groningen (cum laude); L. P. Pijnacker. Kollum. Leiden. Kandidaatsexamen Godgeleerdheid: A. de Vos, Leiderdorp. Utrecht. J H Meiss is gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op een proefschrift getiteld: „Gevolgen van totale Exstirpatie van de Maag". Promotor was prof. dr. J. F. Nuboer. Zes jeugdige Franse meisjes, behorende tot de 20 Francaises, die winnaressen zijn geworden van de wereld-competitie voor het jonge meisje, uitgeschreven door een Frans damesweekblad („Elle") zijn met een toestel van de S.A.S. op Schiphol aange komen. Daar stond het Nederlandse „doorsnee meisje", de 20-jarige Mia Kroon uit Hille- gom, gereed met hoe kan het anders corsages samengesteld uit bollenbloemen. Mia Kroon vertrekt zondag 8 april naar Parijs, waar zij 14 dagen de gast zal zijn van het damesweekblad en een Franse luchtvaartmaatshcappij (de „Air France"). Zij zal met de overige Franse meisjes wor den ontvangen door de president van de Franse republiek en door het gemeente bestuur van Parijs. Op het programma staat voorts een reis langs de Cóte d'Azur en tenslotte zullen de dames aanwezig zijn bij de huwelijksfeesten van prins Rainier en Grace Kelly in Monaco. ADVERTENTIE flmp.c'N.V,Groothandel in Parfümerieën Toiletartikelen *Jh .Firma A. Maas, O.Z. Voorburgwal 239^mscerdam Gaf reeds het groepje toneelspelers van het Coornhertlyceum, dat in de Interscho- laire optrad mijn collega David Koning woorden van waardering in de pen, ook ondergetekende kan niet dan met lof ge wagen van de uitmuntende voorstelling, welke de leerlingen van het Coornhert lyceum dinsdagavond verzorgden in de stadsschouwburg. Niets meer of minder dan een blijspel van de Franse toneel schrijver Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux „Spel van Liefde en Toeval" stond op het programma. Is de naam van de schrijver al een mondvol, zijn teksten zijn het niet minder, want wat hij ons voor ogen tovert en waarnaar hij ons laat luis teren is een brillant vuurwerk van geestig heden, spitsvondige gezegden, fijne en vol nuances gestoken ontladingen van gevoe lens in alle toonaarden, een borduurwerk van esprit en trouvaille en dat allemaal om zo'n eenvoudige intrige heen van een jong edelman, die de gedaante van lakei aanneemt om zijn toekomstige verloofde beter te kunnen gadeslaan en de verloofde, die haar kleed met dat van de dienster ruilt voor hetzelfde doel. Marivaux, die leefde van 16881763 en in 1742 lid van de Académie frangaise werd, heeft talloze blijspelen geschreven, die, spits en badi nerend, alle de liefde bezingen en nergens zwaarwichtige zedestukken worden of ver vallen in een imitatie van de grote mees ters, die hem zijn voorgegaan. Marivaux spelen is evenwel een heuse opgave. Zijn stukken veronderstellen bij de acteurs een voortreffelijke plastiek naast een volkomen beheersing van de articulatie. Ze laten geen plompheid toe, wil de charme niet te loor gaan en waar zij plompheid en boer tigheid veronderstellen, moet die nog ge voegd worden binnen het geheel en in de juiste verhoudingen tot galanterie en hoofsheid van verschijning gebracht wor den. Me dunkt, dat is geen kleinigheid. Hoe verwonderlijk en verheugend was het daar om de leerlingen -v?m het Coornhert-ly- ceum een opvoering te zien geven, .dip zeer zeker de auteur niet tekort deed en voort durend niveau had, zwier had en geest, ja de tekortkomingen deed verwaaien door een enthousiasme en overgave, d;e èn be wees dat er talent aan het werk was én dat er wel heel veel uren voorbereiding tot in de finesses aan is besteed. De heer Ruyg- rok, wiens bescheidenheid bijna het noe men van zijn naam verbiedt, moet wel een gelukkig regisseur zijn geweest gister avond, toen hij zag hoe goed zijn leerlin gen zijn intenties beantwoordden. De spe lers zelf en de zaal bleken hem de eer te bewijzen, die hem toekomt. En een andere leraar, de heer W. D. J. Marchant mag ook geprezen om de stijlvolle en toch zo gemak kelijk liggende vertaling van al die kun stige slagvaardigheden, die Marivaux op schrift stelde. De spelers? De vertolkster van Silvia al lereerst, wier precieusheid gepaard ging met een fijn harmonieus aanvoelingsver mogen van de waarde van haar tekst en die een fraaie verschijningsvorm begeleid de "met een weldoende vrijheid van bewe- 99 99 gen. Het kamermeisje kreeg een bijster pit tige vertolking, die beurtelings geraffi neerd vrouwelijk en hups vrolijk was. Een waardige en van ingehouden gevoel krach tige, steeds hoogte houdende rol speelde de acteur, die Dorante voor zijn rekening nam. Zijn secondant bleek de boertige knecht met veel humor uit te kunnen beelden, hij had de Harlekijn in het lijf. Een mooi ge affecteerd heerschap bleek ook de zoon des huizes, die een goed en stijlvol spelend va der was toegemeten. Het viel mij van de laatste op hoe hij steeds actief doorspeelde en zo de pauzes in zijn tekst opvulde. Ja, het was een puike voorstelling op een voor amateurs ongekende hoogte! P. W. FRANSE Onze oud-stadgenote Bep Geuer, die zich dertig jaar geleden in Parijs vestigde, is onlangs onderscheiden met de „rosette d'officier de l'Association du Mérite Edu catie, een associatie die onder de „haut patronage" staat van het Franse departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Mevrouw Geuer, die vele Haarlemmers zich nog zullen herinneren in verband met haar paedagogisch werk talrijke thans bekende musici hebben hun eerste muzi kale opleiding bij' haar genoten heeft in Frankrijk veel gedaan om de moderne Ne derlandse muziek bekendheid te geven. Omgekeerd heeft zij gedurende vacanties in ons land pianorecitals gegeven van wer ken door moderne Franse componisten, hetgeen ertoe heeft bijgedragen, dat deze muziek in Nederland beter kon worden gewaardeerd. Zij geeft in haar studio in Montparnasse pianoles aan de Parijse jeugd, leidt balletklasjes en treedt met haar kinderen op, altijd met bijzonder groot succes. Haar eigen.composities voor piano, onder andere het onlangs gereedge komen vierdelige werk „Cathedrales", wor den in de Franse hoofdstad regelmatig ge speeld. De haar verleende onderscheiding, die aan weinig landgenoten voor haar te beurt is gevallen, mag als een erkenning van haar grote verdiensten als scheppend en herscheppend kunstenares worden be schouwd. Van de zijde van het bestuur der Ver eniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken is ons van morgen meegedeeld, dat de voor heden avond uitgeschreven algemene ledenver gadering in De Leeuwerik waar volgens de agenda onder andere „maatregelen tot finaal herstel van de rust in de vereniging" ter sprake zouden komen wegens ziekte van een der bestuursleden en verhindering van 'n 2de idem, tot nader order moet wor den uitsteld. Reglementair moeten namelijk minstens drie bestuursleden aanwezig zijn om een algemene ledenvergadering te kun nen houden. Morgenavond wordt in een tweetal speciale voorstellingen in het Cinema Palace-theater de film vertoond van Curzio Malaparte „II Cristo Proibito" (De ver boden Christus). De film is gemaakt naar het boek, dat Malaparte na de oorlog deed verschijnen, een der schoonste en meest besproken werken van deze schrijver, die men in de film als regisseur kan gadeslaan, bezeten van zijn liefde en angst om de mens Angst en liefde vormen het thema van zijn film, waarin „Het spel van het Kruis" is opgenomen, een spel, dat ook heden nog in Toscane en Umbrië in zwang is. Dit spel vormde in integrerend onderdeel van de vele mysteriespelen in de Middel eeuwen en bestond uit een uitdaging die door de Crucifero (meestal een oude pach ter) tot het volk gericht werd. Hij is het, die in de processie een zes tot acht meter hoog kruis voor zich uit draagt. Bij het einde van de processie springt hij op de trappen van het kerkgebouw en schreeuwt de menigte toe: „Komt dichter bij en luistert schooiers. Indien er zich één onder u bevindt, die aanvaardt zich voor het heil der anderen op te offeren, dat hij dan naar voren trede. Op, gij lafaards. Gij zijt bang voor het Kruis, nietwaar? Gij noemt u Christenen en Gij zijt bevreesd voor het Kruis. Denkt gijlieden misschien, dat het voldoende is het teken des Kr-uises te maken om Christenen te zijn? Vooruit, treedt naar voren, laat u kruisigen, om deze zwijnenwereld te verlossen. Vooruit, schur ken en lafaards, komt nader!" De menigte huilt, lastert, vloekt, dreigt, juicht toe, fluit, balt de vuisten, lacht en maakt een hels lawaai en duwt een grijsaard naar voren, ofwel een jongeman, meestal een door de natuur misdeelde, een gebochelde, een manke, een bijziende, een arme van geest, die het volk in zijn instinctieve wreedheid als voorwerp van zijn ongena dige spot telkens weer misbruikt. Het ongelukkige slachtoffer tracht zich los te wringen en tenslotte vlucht hij onder het gebrul der menigte naar veiliger oorden. Aan dit „Spel van het Kruis" ligt een duidelijke betekenis ten grondslag: het laat de getrouwen weten, dat het heil van deze wereld in de opoffering van ieder onzer afzonderlijk voor alle anderen besloten ligt Het spel van het Kruis-fragment uit „II Cristo Proibito". in de smarten, die men voor anderen dra gen wil en niet in de smart die ieder voor zichzelf voelt. In de artistieke traditie van „II Gioco della Groce" heeft Malaparte evenwel een nieuw element ingevoerd: dat van de ar beider, zijn verzuchtingen, zijn wrevel, zijn aspiraties, en de dorst naar gerechtig heid, die het moderne proletariaat bezielt. Zo vormt dit onderdeel van zijn film een film op zich en men kan de wijze bewon deren, waarop Malaparte het in beeld brengt. Trouwens „II Christo Proibito" be hoort tot het beste wat de cinematografie te bieden heeft. Geen gemakkelijke film, wel een ontroerende en aangrijpende ver beelding met een bijna adembenemend einde. Fr. Wij vernemen dat de N.V. Vermaats Bakkerijen en de N.V. Luxe Broodfabrie ken Carels een fusie zullen aangaan. Beide bedrijven blijven voorlopig nog afzonder lijk en onder eigen naam produceren, maar naar Het Vrije Volk meldt, ligt het in de bedoeling, over enkele jaren in Haarlem Oost voor gezamenlijke rekening een nieu we broodfabriek te gaan bouwen, waar de produktie nog efficiënter en goedkoper zou kunnen geschieden dan thans. Het voornaamste argument voor de samensmelting zou gevormd worden door economische overwegingen. Het bekend maken van de uitslag voor de wedstrijd in het opkweken van de mooi ste hyacinth die jaarlijks door de Heem- steedse vereniging voor school- en werk- tuinen voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen in Heem stede wordt georganiseerd is telkens een der verblijdende tekenen, dat de winter weer definitief geëindigd is. Ook dinsdag middag vertoonde het sportpark-restaurant opnieuw het vrolijke beeld van een opge wekte samenkomst van ruim vijfhohderd schoolkinderen, omgeven door de fleurige en geurende hyacinten die met uiterste zorg waren opgekweekt, waarbij onder be grijpelijke spanning de uitslag van de wedstrijd werd afgewacht. De kinderen werden hartelijk begroet door de waarnemend voorzitter van de ver eniging, de heer T. Stavenga, die in de eerste plaats de grote toewijding van de onlangs overleden wethouder Disselkoen voor dit werk in herinnering wilde bren gen. Het was hem daarbij een genoegen te kunnen mededelen, dat de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard zich inmiddels bereid heeft verklaard de opengevallen functie van voorzitter in te nemen. Verder richtte de heer Stavenga een woord van dank tot de jury, bestaande uit de heren J. F. Ch. Di*, J. K. C. Dix jr. en H. Walet, die zich we derom met zulk een enthousiasme van naa* moeilijke taak gekweten heeft. Hierop betrad de burgemeester het met palmen versierde podium om tot het be kend maken van de uitslag over te gaan. Hij wees eerst de jeugd op de grote rol die de bloemen in het leven van de mens vervullen. Verder drukte hij de kinderen op het hart de natuur met liefde en ont zag te behandelen en spreker prees de ini tiatiefnemers tot deze jaarlijkse wedstrijd. Vandaar dat de burgemeester niet wilde nalaten zijn hulde te betuigen aan de ouderen zonder wie dit mooie werk on mogelijk in stand zou kunnen worden ge houden. Na deze korte inleiding begon de bur gemeester met het noemen van de namen der prijswinnaars, waarbij hij de spanning tot het hoogtepunt opvoerde. Tenslotte maakte hij bekend, dat de wisselbeker dit jaar was gewonnen door de Crayenester school, zodat de St. Aloysiusschool die deze trofee verleden jaar behaalde de prijs thans zal moeten overdragen. Evenals de Crayenesterschool verwierf ook Joke Wijt- vliet van de Voorwegschool een langdurige ovatie, omdat zij de mooiste hyacint van de gehele tentoonstelling had ingezonden, waarvoor zij uit handen van de burgemees ter de door hem uitgeloofde medaille in ontvangst mocht nemen. Daarnaast waren dit jaar voor het eerst ook prijzen beschik baar gesteld voor de onderwijskrachten, die werden toegekend aan broeder Wilhelmus van de St. Jozefschool en aan de heer Overmeer van de Jacobaschool. Bosch en Hovenschool: 1. Ad. den Bree- jen; 2. Truus Dijkstra. Crayenesterschool: 1. Arjen Osinge; 2. Guus Buyn. Dreefschool: 1. Gerda Bolzi; 2. Tonny Consten. Jacobaschool: 1. Maarten Breuker; 2. Jos. Schatter. Meer en Boschschool: 1. Jan van der Meyde; 2. Marijke Mol. Nicolaas Beetsschool: 1. Jan Meerburg; 2. Bartha ten Kate. Sint Aloysiusschool: 1. Ron Plusjé; 2. Jaap Driesen. Sint Antoniusschool: 1. Joke Tel; 2. Ansje Willemse. Sint Augustinusschool: 1. Hetty Beuger; 2. Henny Warmerdam. Sint Jozefschool: 1. Kees de Winter; 2. Henk Beelen. Voorwegschool: 1. Peter Labeur; 2. Adrie Doorn. De prijswinnaars werden allen hartelijk door de burgemeester gecomplimenteerd, waarna aan deze kinderen een boek ter herinnering werd uitgereikt. Deze middag werd besloten met het uitdelen van een versnapering, die uiteraard zowel door de prijswinnaars als door de minder gelukki gen bijzonder op prijs werd gesteld. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 27 maart 1956 in staat van faillissement verklaard: A. G. v. d. Meij, schilder, wonende te Haar lem, Spaansevaartstraat 21. Rechter-commis- saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 53. Jan Schipper, fabrikant van medische pro ducten, wonende te Haarlem, Bloemveldlaan 44. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisstraat 1. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 27 maart 1956 opgeheven het faillissement van M. Smallengange, aannemer, wonende te Haarlem, Karei van Manderstraat 13. Rech ter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 27 maart 1956 ge ëindigd het faillissement van: J. A. de Groot, grondwerker, wonende te Zandvoort, Para- lelweg 23. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort, Regentesseweg 5. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam van 14 maart 1956 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem van 14 februari 1956,. waarbij C. Moraal, vertegenwoordiger, wonende te Zaandam, Kattegat 54 E, in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Provincialeweg 52, tot curator.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13