„Laat de particuliere bouw drie jaar geheel vrij" SENATOR PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wat de miniatuurstad Maduro- dam in 1956 te zien geeft d.%.9oiOunia Hoe wordt het geld voor de vluchtelingen besteed? Wereldnieuws Stadje, waar het leven betrapt is: Drukte vóór opening De radio geeft donderdag Infraphil« Nederlandse statisticus neemt in Oostenrijk steekproeven „Aanval van minister Witte onverdiend" Zeek ie ket zo J WOENSDAG 28 MAART 1956 Nieuwe burgemeester voor Haarlemmermeer Mr. G. C. van der Willigen benoemd Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS met Philips „Infraphir Voorzitter Bouwondernemersbond Overvallen op 17 dessa's in West-Java: 12 doden SPORTTRUIEN VESTEN Indonesië zal zich verder van Nederland losmaken V Vliegende Hollander VROEGER DEED BIJ buitenlandse loeristen en vooral bij Amerikanen het gezegde opgeld: „Do Holland in a day". Tegenwoordig zeggen ze: „Go to Madurodam and do Holland in one hour". Wat is dit Madurodam? Het prospectus geeft hier het volgende antwoord op: „Madurodam is een historisch verantwoorde weergave van een doorsnee-Nederlandse stad met omgeving gebouwd op een schaal van 1 op 25 en is gelegen op een terrein van 18.000 vierkante meter nabij de Witte Brug in Den Haag." Het idee tot het bouwen van een derge lijk miniatuurstadje kwam het eerst op bij mevrouw B. Boon-van der Starp, die in Engeland een voorbeeld van zo'n stadje had gezien, waarvan uit de baten jaarlijks een belangrijke som werd afgedragen aan de Londense ziekenhuizen. Zij was één van de leden van de raad van bijstand van het Nederlands Studentensanatorium en meen de dat er in Nederland ook wel ruimte voor een dergelijk initiatief zou zijn, waar bij een gedeelte van de opbrengst aan het studentensanatorium zou kunnen worden overgedragen. Het stamkapitaal voor de bouw van Madurodam werd ter beschik king gesteld door de heer en mevrouw J, M. L. Maduro uit Willemstad ter op richting van een blijvende nagedachtenis van hun enige zoon George, die als re- serve-luitenant in de meidagen van 1940 dapper gevochten heeft en later in een Duits concentratiekamp om het levep is gekomen. De gemeente Den Haag, die het terrein afstond en een jaarlijkse subsidie van 25.000 gulden toekent en talloze Neder landse bedrijven en instellingen hebben het mogelijk gemaakt dat de miniatuurstad in 1952 gereed kwam en voor het publiek kon worden geopend. Dit is in het kort de voorgeschiedenis van Madurodam. Hoe is het de miniatuurstad nu sinds de opening gegaan? In het eerste jaar bezochten ruim 324.000 bezoekers Madurodam: er kon toen een be drag van 15.000 gulden aan het Neder lands Studentensanatorium worden over gemaakt. Dit bedrag groeide in 1953 aan to 35.000 gulden en in 1954 en 1955 zelfs tot 75.000 gulden. In 1955 werden 635.000 bezoekers ge noteerd, waarmee het totale aantal be zoekers aan deze kleinste stad van Neder land, sinds de opening, op 2.190.000 is ge komen. Ook de omvang van Madurodam is in deze jaren toegenomen. Als 's winters de poorten voor het publiek gesloten zijn, be denkt het actieve bestuur en zijn mede werkers tal van nieuwe plannen, waarmee dan onmiddellijk een begin wordt gemaakt, zodat ieder jaar in de lente, bij de feeste lijke opening, het publiek weer nieuwe verrassingen te wachten staan. Nieuwe plannen Zo heeft men ook de afgelopen winter niet stil gezeten: als woensdag 28 maart dr. ir. F. Q. den Hollander het signaal zal geven, waarop het stadje zal gaan „leven" en met welke ceremonie de officiële ope ning voor het seizoen 1956 een feit zal zijn geworden, dan zullen de bezoekers de vol- ADVERTENT1E We moeten eens eventjes bomen: Wat denkt u, hoe zou het toch komen. Dat drommen der natie Voor pen-reparatie Naar de winkel van DANTUMA stromen? Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor die vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Militair orkest. 11.45 Dat vervelende diëet, causerie. 12.00 Metropole-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Me tropole-orkest (vervolg). 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Lichte muziek. 14.20 Cabaret. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Fide Kandidatentoernooi17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld: Landbouw overschotten. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Dansmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Orgel. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands over zicht. 20.15 Kamerorkest en solist. 21.10 Haast u langzaam, causerie. 21.40 Het leven van Mozart, hoorspel. 22.25 Dansmuziek. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen.. 23.25 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.45 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Platen. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gel ders orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamer muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Vocaal en semble. 18.15 Militaire kapel. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.25 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Ba- rofcemsemble en solist. 22.15 Tijdsohriften- krondek. 22.25 Pienorecital. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23,15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.15 Religieuze Oost Slavische gezangen. 20.38 Film over de Paaswake. 21.10 Sym fonisch orkest. Hierna: Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Omroepkoor. 14.30 Franse les. 14.45 Pianotrio. 15.00 Platen. 16.02 Klassieke mu ziek. 16.35 Platen. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.00 Gods dienstige causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.15 Mattheus- Passion. 22.00 Nieuws. 22.15 Dubbel vocaal kwartet. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. gende nieuwe zaken kunnen aantreffen: de spoorlijnen in Madurodam zullen enorm uitgebreid zijn, op ieder van een drietal circuits zullen vier treinen van het mo dernste materieel rijden, er zullen enige nieuwe fabriekspanden zijn bijgekomen, men zal getrouwe copieën vinden van de Leidse Universiteit en van de Koninklijke Bibliotheek. Verder is de kermis uitgebreid met enige vermakelijkheden, de kranen in het havengebied zijn gemoderniseerd, er werd een nieuwe kanaalbrug gebouwd en er zijn in het Madurodamse sportpark vier lichtmasten geplaatst voor het houden van avondwedstrijden. De handel en verschei dene particulieren van Curagao hebben een gebouw aangeboden, waar men vijf dio rama's, die elk een aspect van dit Antillen- eiland vertonen, te zien zal krijgen. Ten slotte is er een oriëntatiepost gebouwd, vanwaar men een prachtig uitzicht over het gehele stadje heeft en waar men door middel van een opgesteld tableau de trei nenloop door de stad kan volgen. Van de „echte" gebouwen, die de afgelopen winter gereed zijn gekomen verdienen vermelding: een nieuw restaurant, nieuwe dienstgebou wen met werkplaatsen en een treinremise. In het seinhuis, vanwaar het wagenpark bediend wordt, troffen wij de heer Van Giese en een medewerker aan, die de tech nische apparatuur gebouwd hebben. De heer Van Giese is technisch hoofdambte naar van de PTT en hij heeft dit respect verdienende werk geheel in zijn vrije tijd tot stand gebracht, waarbij hij van de zijde van zijn directie alle mogelijke steun heeft gekregen. Ditzelfde geldt voor ir. Klare van de Nederlandse Spoorwegen, die bij de aanleg van het beveiligingssysteem van de Madurodam-spoorweg de supervisie heeft gehad. Van de zijde van de Nederlandse spoorwegen heeft men trouwens ook alle mogelijke steun ondervonden. Zo is de ge hele modelspoorweg aangelegd door de mensen van de leerlingenopleiding van de NS-hoofdwerkplaats te Haarlem. Ter na gedachtenis van de inmiddels overleden chef van deze leerlingenopleiding heeft één der bruggen in het circuit de naam „P. Kruyswijkbrug" gekregen. Er zijn twee grote stations: het Centraal Station en het Havenstation, waar regelmatig express- treinen, een olietrein, een kolentrein en twee gemengde goederentreinen kunnen binnenlopen. Ook rijdt er een miniatuur tram, gebouwd naar het voorbeeld van de Haagse tram. Wist u dat zo'n kleine tram per dag 240 kilometer moet afleggen? Men heeft voor de belangstellenden een •geschiedenis van Madurodam geschreven: de graaf van Laagland stichtte bij een doorwaadbare plaats in de rivier Maduro in het jaar 1000 een tol, waaromheen langzamerhand cfe stad zou zijn ontstaan. Naast deze gefantaseeyde^ geschiedenis be staat er een reële ^^ontsr/ Daaraan wer ken vele mensen, die er hun hart en ziel in gelegd hebben en voor wier inspan ningen geen groter beloning kan bestaan, dan wanneer straks, na de officiële ope ning, een record-aantal bezoekers de miniatuurstad Madurodam, waar het leven in een echte stad zo voortreffelijk wordt geïmiteerd, zal bezoeken. Mr. G. C. van der Willigen, thans burge meester van Lekkerkerk, is met ingang van 16 april benoemd tot burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, als opvolger van mr. J. F. Jansonius, die op 31 decem ber van het vorige jaar wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslagen werd. Mr. G. C. van der Willigen, die van liberale huize is. werd 24 juni 1907 in Zuid- Laren geboren. Na zijn schooljaren in Oud- Beverland studeerde hij in Amsterdam en Leiden rechten. In 1933 behaalde hij de meestertitel, waarna hij als volontair ter secretarie van de Utrechtse gemeente Eemnes zijn ambtelijke loopbaan begon. In 1937 en '38 was hij werkzaam op het minis terie van Binnenlandse Zaken. Eind 1938 werd mr. Van der Willigen benoemd tot burgemeester van Lekkerkerk, een Zuid- Hollandse gemeente, die op 1 januari 1955 5.240 inwoners telde. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ook bij: spierrheumatiek, ver stuikingen, verwondingen, steen puisten, winterhanden en winter voeten. (Van onze correspondent in Wenen) In Oostenrijk is onze landgenoot dr. V. Beerman belast met de zorg voor de vluch telingen. Elk jaar worden aanzienlijke som men ter beschikking gesteld, maar het aan tal vluchtelingen is zo groot, dat men met het beschikbare geld zuinig moet omgaan. Men moet een verdeling toepassen, die zo goed mogelijk verantwoord is. Dit kregen wij te horen in de Grillpar- zerstraat te Wenen, waar dr. Van Hout de statistische grondslagen opbouwt voor deze verantwoorde verdeling. Dr. Van Hout is een Brabander die zijn gemoedelijkheid niet heeft verloren tijdens zijn langdurig verblijf in het buitenland. Jaren geleden heeft hij in Zwitserland gestudeerd, daar na legde hij zich toe op landbouwstatistiek. Hij is verbonden aan het centraal bureau van statistiek. In 1955 heeft hij een jaar in Griekenland doorgebracht. Toen hij daar klaar was, werd hij uitgenodigd zich te wijden aan het statistisch opnemen van de vluchtelingen in Oostenrijk. Er zijn drie soorten vluchtelingen. Voor eerst diegenen, d'ie zich in kampen van het 'rijk (Bund) bevinden. Deze worden niet geteld, evenmin de vluchtelingen, die voor 21 oktober 1954 de Oostenrijkse nationali- de vaststellen en een vrij betrouwbaar beeld ontwerpen van de algehele toestand in alle kampen. Dat wordt dan de grond slag, waarop men de beschikbare geldmid delen beter en everaediger kan verdelen, Het is een voordeel, dat de provincie Tirol voor dit onderzoek uitvalt. Daar wordt dit werk door drs. Grond ook een landsman verricht. Er blijven dan nog acht provincies over. Dr. Van Hout heeft rog geen gelegenheid gevonden Wenen te bezichtigen. Hij heeft weliswaar 25 mede werkers, maar deze zijn geen vakmensen. Zij moesten eerst worden ingewerkt.- Eigen mensen Tien van deze jonge mensen zijn zelf vluchtelingen. Voor hen zijn hun lotgeno ten in de kampen geen nummers en cijfers, maar mensen, die geholpen moeten worden en met wie zij in hun eigen taal kunnen spreken. Intussen vlot het onderzoek, zij het ook onder de druk van de tijdnood. De leider van dit werk spreekt er zijn voldoening over uit dat hij door betrouwbare statis tieken kan bijdragen tot het lenigen van de nood der vluchtelingen die nooit zoveel steun zou hebben ondervonden zonder de weldadigheid van het Nederlandse volk, dat er verzekerd van kan zijn dat zijn gaven teit hebben aangenomen, omdat de Oosten- goed mogelijk worden verdeeld. rijkse staat voor deze mensen moet zorgen. De bewoners van de kampen die steun ge nieten van de provincie, de gemeente of van particuliere zijde, vallen wel onder dit onderzoek. Om hun aantal te kunnen vaststellen, liet dr. Van Hout zijn staf formulieren verzen den aan alle burgemeesters met de vraag of er vluchtelingenkampen van dit laatste soort in hun gemeente aanwezig zijn. Op grond van de antwoorden bezocht een aan tal medewerkers deze kampen om nadere gegevens te verzamelen. Toen begon de moeilijkheid. Voorlopig rapport Dr. Van Hout is pas in februari met dit, werk begonnen, maar reeds op 30 april wordt in Genève op de jaarvergadering over de verdeling der gelden beslist en waar men over Oostenrijk tenminste een voorlopig rapport verwacht. Daarom moest dr. Van Hout een keuze maken. Hij liet zijn medewerkers niet over elk gezin gegevens verzamelen, maar over elk vijfde gezin, met opgaven over het aantal kinderen, ge zondheidstoestand, ziekte, emigratiemoge lijkheden, invaliditeit, loon, werk, woon gelegenheid en verstrekte steun. Op grond van de regels der statistiek kan men op basis van deze methode toch een gemiddel- De voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer C. van Gelderen, heeft in een te Utrecht gehouden bondsvergadering uiteengezet hoe de bouw ondernemers menen, dat door hen de beste bijdrage tot leniging van de woningnood kan worden geleverd. De particuliere bouwonderners, zo zei hij, wensen finaal te breken met de thans ge volgde huurpolitiek. De subsidiëring van de nieuwbouw dient zo te zijn, dat de particuliere ondernemer weer voor de grootste groepen van de be volking huurwoningen kan fabriceren die voor beleggers een volwaardig beleggings object betekenen. De particuliere woningbouw, op deze wijze in staat gesteld tot bouwen over te gaan, dient volgens de heer Van Gelderen los gemaakt te worden van enige contin- gentering en ook niet gebonden te zijn aan een budgetair kwantum. Dit zou volgens hem gedurende drie jaar mogelijk moeten zijn, desnoods met een jaar op proef. De heer Van Gelderen was van oordeel, dat de wegen, die alom worden aanbevolen om uit de woningnood te geraken, vrijwel zonder uitzondering leiden naar door de overheid gebouwd of gefinancierd huizen- bezit. In normale tijden voorzag het parti culiere initiatief voor ongeveer 85 procent in de woonbehoefte. Er is geen naarstig streven, aldus de hee.r Van Gelderen, naar de bevordering van dat vroeger zo machtig gebleken particu liere initiatief, doch veeleer een afbreken daarvan. Steeds blijkt volgens hem de zucht het particuliere bedrijf in een zo on gunstig mogelijk daglicht te stellen. „Minister Witte heeft bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Eerste Kamer zich niet ontzien,' zo zei de heer Van Gelderen, „met negatie van de door de particuliere bouwers gesnelde, en bij hem bekende sug- gèsïies het zV-vodr té stellen, dat de bouw ondernemers, op deze wijze vrij gelaten, er wel voor zouden zorgen binnen drie jaar binnen te zijn. Daar onze actie voor ieder een open boek is, kan hefe oordeel over de juistheid van zo'n aanval in alle gerustheid aan ieder die lezen en begrijpen wil, wor den overgelaten." De particuliere bouwers zijn ervan over tuigd dat hun actie doelbewust en vol komen oprecht het lands- en volksbelang nastreeft. Een bejegening als nu op zo'n hoog niveau wordt gedaan, is onverdiend, zo besloot de heer Van Gelderen. DJAKARTA (United Press) Uit twee delen van Indonesië zijn vandaag nieuwe misdaden van Darul Islam-benden ge meld. Volgens berichten uit Bandung wer den zeventien dessa's in West-Java door D.I.-benden overvallen. Twaalf mensen werden gedood en meer dan honderd hui zen en een moskee geplunderd. De rebel len deden hun aanvallen in verscheidene groepen over een groot gebied. Sommige benden waren meer dan honderd man sterk. In Atjeh (Noord-Sumatra) werden vier bruggen door opstandelingen vernield. In West-Atjeh in Padang Raya werd een openbaar gebouw in brand gestoken. Ge wapende patrouilles doodden twee rebel len, aldus een militair communiqué in Medan. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 88. Trots plantte de ontdekkingsreiziger zijn vlag op de koepel van het Titan-Ge bouw. „Hiermee verklaar ik deze omgeving naar behoren ontdekt", zei hij plechtig. „Hoera!", riep Panda. „Het is gelukt! Nu zult u dus de erfenis krijgen en niet die nare neef van u!" Het leek er inderdaad op dat de ontdekkingsreiziger nu alle moeilijkheden had overwonnen. Er nader de een helicopter, waaruit de notaris langs een touwladdertje afdaalde. Tegelijkertijd werd een zware geldkist uit het vliegtuigje neergelaten. „De erfenis", verklaarde de notaris, op de koepel stappend, „het is mij een genoegen, deze aan u over te dragen en „Ik protesteer!", klonk plotseling een bekende stem en... daar dook neef Lodewijk op als een duiveltje uit een doosje. De boze neef gaf het zo gauw niet op. Hij zag er grimmig uit en scheen vast besloten, nog een laatste strijd om de er fenis te leveren. Dr. Subotidrio, oud-atnbassadeur in Moskou, secretaris-generaal DJAKARTA (ANP). De buitenlandse politiek van Indonesië zal voornamelijk ge richt zijn op het vrijmaken van Indonesië in het bijzonder en van Azië in het alge meen in economisch en sociaal opzicht als aanvulling op de politieke anafhankelijk- heid, aldus heeft de nieuwe Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat het accent van de politiek van vrij making voornamelijk gericht zal zijn op de betrekkingen met Nederland. Voorts noemde hij de afwikkeling van de lopende zaken, zoals het immigratie probleem met de Philippijnen, de regeling van de herstelbetalingen van Japan en de kwestie van de dubbele nationaliteit met de Chinese volksrepubliek. Onmiddellijk nadat Abdulgani de func tie had overgenomen van Anak Agung Gde Agung heeft de nieuwe minister dr. Suban- drio aangesteld .tot secretaris-generaal van zijn ministerie, welke functie Abdulgani voor zijn benoeming tot minister zelf ver vulde. Dr. Subandri is onlangs terugge keerd uit Moskou, waar hij ambassadeur was. ADVERTENTIE alleen om de geur al! Antiek. Op de hogescholen in Tsjechoslo- wakije is het onderricht in het latijn weer ingevoerd. De lessen in deze an- tieke taal werden in 1953 afgeschaft. Overleden. De Amerikaanse spoorweg- magnaat Frank Jay Gould, die zich reeds geruime tijd uit zaken had terug, getrokken, is te Juan-Les-Pins in zijn prachtige villa aan de Cöt,e d'Azur na een langdurige ziekte op 79-jarige lsef- tijd overleden. Koppensnellers. Indische troepen zijn In actie gekomen tegen de koppensnellers- stam der Naga's, in de heuvels van As sam. Hiermee is een nieuwe fase begon nen in de campagne tot het brengen van rust en orde in het gebied. De ex tremistische Naga's willen een eigen staat. In de afgelopen tien dagen zijn vijftien opstandelingen gedood. Besmetting. Het Amerikaanse staatslabo- ratorium voor hygiëne te Charleston verwerpt de theorie, dat het gemberbier in de trein van Eisenhower vergiftigd was. De slachtoffers, aldus het labora torium, lijden kennelijk aan „bacteriolo gische besmetting" en bacteriën kunnen „vrijwel zeker" niet. in dichte flessen met koolzuurhoudende drank leven. Vernieuwing. Agence France Presse, voort zetting van Havas, het oudste pers agentschap ter wereld, zal op de Place de la Bourse in Parijs een nieuw ge bouw krijgen.Dinsdagmiddag is de eerste steen hiervoor gelegd, in aanwezigheid van vijftien ambassadeurs en vertegen woordigers van buitenlandse persagent schappen. Proeven. Volgens het orgaan van de Ame rikaanse vereniging van luchtvaartin dustrieën „Planes", neemt de Ameri kaanse luchtmacht proeven met eert hermetisch gesloten cabine onder om standigheden waarin een „ruimteschip" buiten de atmosfeer der aarde zich zou bevinden. Onderaards. De bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Theas, heeft besloten in de grot van Lourdes een onderaardse kerk, die plaats biedt aan twintigdui zend mensen, te laten bouwen. Kras. In Hannover heeft zich een 75-jarige als vrijwilliger gemeld voor het nieuwe leger. Omstreeks de eeuwwisseling deed de oude heer dienst bij de keizerlijke gardejagers. Cultuur. De Sovjet-russische onderminis ter voor Cultuur, Aleksej, is in Belgrado aangekomen. Hij is de leider van een Sovjet-delegatie die besprekingen zal voeren over het sluiten van een cultu rele overeenkomst tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië. Voorstel. De vice-president van de ver enigde Amerikaanse vakverbonden A.F. L. en C.I.O., Walter Reuther, heeft de minister van Buitenlandse Zaken Dulles voorgesteld, dat de Amerikaanse rege ring geld stort in een nieuw fonds voor hulp aan de bevolking van minderont- wikkelde landen. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zouden vijfentwintig jaar een som moeten storten gelijk aan twee percent van het Amerikaanse bruto nationale produkt. Kiekje. „Pionyr", de communistische jeugd drganifedtie In TsjechósIbwakije, heeft de' hoogste' onderscheiding die1 de organisa-" tié kënt, vèrleehd 'aan Vier Tsjechische" kinderen: elk der „helden" zal gekiekt worden voor de communistische partij- vlag in Praag. De verdienste van het viertal was, dat zij vier mensen, die er uit zagen als vluchtelingen, bij de po litie hebben aangegeven. Tunnel. De Franse regering heeft besloten aan het parlement een wetsontwerp voor te leggen over de aanleg van een verkeerstunnel door de Mont Blanc. Het project is uitgewerkt door deskundigen van de Franse en Italiaanse regeringen. Het bouwplan is reeds in 1954 door het Italiaanse parlement goedgekeurd. De tunnel zou Les Pélérins, een dorp ten zuidoosten van Chamonix in Frankrijk, verbinden met Entraves in Italië. In dien het Franse parlement het project goedkeurt, kunnen de werkzaamheden onmiddellijk beginnen. Uitspraak. Een inter-Amerikaanse confe rentie te Ciudad Trujillo (Dominicaanse Republiek), gewijd aan het behoud van de natuurlijke hulpbronnen in de zee bodem en de zee, heeft in een resolutie uitgesproken, dat de voortzetting van het land onder water, zelfs buiten de grenzen van de territoriale wateren, on der de jurisdictie en het beheer van de betrokken kuststaat valt en dat dit land uitsluitend aan deze staat toebehoort. Op de conferentie was een waarnemer uit Nederland tegenwoordig. VOLGENS oude zeemansverhalen zou de Vliegende Hollander een met doden be mand vaartuig zijn, dat met volle zeilen tegen de wind in zou rondvaren. Ook werd van de Vliegende Hollander verteld dat hij door andere schepen heen kon zeilen, waar door het mysterieuze karakter van dit spookschip nog wat sterker werd geaccen tueerd. In ieder geval meende men uit de ontmoeting met dit schip een teken voor naderende ondergang te moeten afleiden. Oorspronkelijk was het ge- bied rond Kaap de Goede Hoop de plaats waar men de Vlie gende Hollander meende te kunnen verwachten, omdat volgens de sage een scheeps kapitein tijdens stormweer om de Kaap wilde varen en toen hem dit ontraden werd, gezwo ren had zijn tocht door te zetten, desnoods met behulp van de duivel. Welnu, die hulp scheen hij gekregen te hebben en sindsdien moet de kapitein zeilen tot het einde der dagen, zonder ooit te kunnen landen. Op het voortrazende schip dobbelt de kapi tein met de duivel om het bezit van zijn ziel, die nooit rust zal kunnen vinden. Vol gens andere verhalen voer de kapitein met zijn schip uit Op Goede Vrijdag en moet daarom blijven dolen tot de wederkomst van Christus. Deze verhalen van de Vliegende Hollan der zijn niet ouder dan de 17de eeuw. In de Engelse verhalen heet de kapitein Van- derdecken, maar in de Nederlandse sage wordt hij Van Straten genoemd, terwijl de Duitsers een zekere von Falkenberg als der fliegende Hollander aanzien. Alle voor waarden voor een breedvoerig dispuut over de vraag, wie oorspronkelijk als de eigenlijke Vliegende Hollander moet wor den beschouwd, schijnen dus aanwezig. Gelukkig wordt ons echter de pas afge- sneden door een Limburgse legende die vertelt van de gebroeders Walram en Re ginald van Valkenburg, tussen wie een hevige strijd ontbrandde om de gunsten van de schone jonkvrouwe Alix van Kleef. Zij koos Walram, maar veel genoegen heeft deze keus niet gebracht, want het jonge stel werd in de huwelijksnacht door de afgunstige Reginald vermoord. De moor denaar vlucht naar het noorden, vergezeld door een witte en een zwarte gestalte. De zwarte tracht steeds boze ge dachten bij hem op te wekken, de lichte gestalte maant hem echter tot boetedoening. Na een lange reis bereikt Reginald in het noorden de kust, waar een groot schip hem wacht. Beide gestalten gaan met hem mee in het ruim, waar zij beginnen te dobbelen om de ziel van de moordenaar. Het schip was intussen gaan varen en ijlt in vliegende vaart over het water zonder stuurman en zonder dat iemand de zeilen bedient. Het schip vloog maar voort over de golven en overal waar het voer gierden wilde stor men en windvlagen. Wie het schip ont moette op zijn tocht kon onheil en rampen verwachten. En het dobbelspel in het ruim ging altijd maar voort terwijl het schip in woeste vaart over de oceaan joeg. Mogen de verhalen over de Vliegende Hollander dan niet ouder zijn dan de 17de eeuw, de kern van deze verhalen moeten we veel en veel vroeger zoeken, zoals uit deze Limburgse vertelling van Reginald van Valkenburg uit de 14de eeuw blijkt. Een mooie gelegenheid overigens om ook eens iets van de loden verrader te vertel len. Daarover morgen. •«Ui- Jte A_ V i t f (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2