Keukenhof, „lentebode voor noord en midden-Europa" geopend Vrees voor prijsstijging na de loonsverhoging Zwitsaletten een kwaliteit: fan itastisch één prijs: 75 ct Als Uw haar uitvalt neem Szlvïkrin North State Sculptuur-expositie verrijkt met vormen van Parijse gieterij Natuur is wat laat maar opening moest doorgaan EERSTE KAMER KOORTSIG, RILLERIG Krokusjes buiten, tulpen binnen Eigen postkantoor Nieuwe vormen Brand in werkplaats van dekenfabriek te Leiden Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland herdacht Werknemers in zuivel industrie krijgen 3 pet. ineens Kamerhuurder trachtte 77-jarige vrouw te wurgen Televisiedemonstratie in kleuren te Eindhoven Adhesiebetuigingen voor jeugdactie Jungschlager Vrouwelijke brandweergroep Schipperskindje verdronken LiW pp -'9 R M - Ti* >8 f s CIGARETTES hl! Verreweg de meest verkochte Amerikaan j Ultimobehoefte door Pasen vrij groot Testament van Bernard Shaw wordt aangevochten Twaalf jaar geëist tegen 25-jarige Rotterdammer Hoofdbestuur Bioscoopbond stelt uitkering van 3 procent voor Kerkelijk Nieuws Franse zomercursussen Weduwe door zoon in vlaag van waanzin vermoord WOENSDAG 2 8 MAAKT 195 6 MET EEN HOOGGESTEMDE rede, die hij besloot met de opmerking dat Keukenhof school maakt „om ons heen ontstaan Flora's en Flora'tjes, Hoven en Hofjes" opende de heer T. M. H. van Waver en dinsdagmiddag de zevende tentoonstel ling van de Keukenhof te Lisse. Hij hield deze rede, waarin vooral zijn inzichten omtrent nieuwe vormgeving in de tuinarchitectuur de aandacht trokken, aan een lunch, waaraan talrijke autoriteiten en journalisten uit binnen- en buitenland aanzaten. Van vandaag af tot eind mei zal dit eeuwenoude duinbos met zijn prachtige waterpartijen, zijn duizenden bloembollen in tal van variëteiten en zijn indrukwekkende kas van 2000 vierkante meter met meer dan 35000 tulpen in 700 soorten van negen uur des morgens tot zonsondergang weer toegankelijk zijn voor het publiek. Ook de minnaars van de sculptuur zullen er hun ne ïart kunnen ophalen, want een grote Parijse beeldengieterij m aantal vormen voor expositie in de Keukenhof afj waardoor men onder meer werken van Picasso, Zadkin en Lipchits zal kunnen heeft tijdelijk een aantal vormen voor expositie in de Keukenhof afgestaan, Lipchits zal la bewonderen. De gietvormen van deze prominenten worden begin April in de Keukenhof verwacht. Bovendien heeft een jury opnieuw een keuze gedaan uit honderd werken van Nederlandse beeldhouwers. Zij koos er veertien van uit en kende de eerste prijs van f 1000 toe aan de beeldhouwer K. I. Pelgrom voor diens „Zwijn". Een nieuwigheid hierbij is de mogelijkheid voor het publiek om zijn oordeel over dit werk uit te spreken, een wedstrijd waaraan prijzen zijn ver bonden. De lang verwachte Flamingo's zullen een van de mooiste, maar minst bezochte gedeelten van de tuin luister komen bijzetten. Het Keukenhof-bestuur hoopt wel op aanhoudend zacht weer en groeizame regentjes, want de natuur is uiteraard door de langdurige vorstperiode ook in deze hof wel wat achterop geraakt. De beslissing om de opening toch reeds thans te doen ge schieden was vooral ingegeven door twee jactoren: de openingsdatum was reeds op affiches door de gehele wereld bekend ge maakt en de grote kas zou bij een later opening alweer lege plekken gaan ver tonen omdat gerekend is met een bloei op 28 maart. Een andere gedachte die hier uiteraard ook achter zit uitte de burge meester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf tijdens de 's morgens gehouden persconfe rentie, toen hij zei dat de Bollenstreek bij uitstek en bij exclusiviteit de lentebode is geworden voor noord- en midden-Europa. De mens komt zich hier overtuigen van de komst van de lente en daar za.l hij toch ook in de Keukenhof voldoende lieflijke tekenen van aantreffen die zich in snel tempo vermenigvuldigen als dit fraaie zachte weer aanhoudt. Het terrein van de Keukenhof heeft vooral wat de waterpartijen betreft grote veranderingen ondergaan. De amateurfoto grafen, voor wie opnieuw een wedstrijd is uitgeschreven kunnen thans voor het eerst naar een wisselbeker dingen en zij krijgen extra-service in een speciale stand, waar rij allerlei materiaal kunnen kopen en waar ook eén deskundige te vinden is om mogelijke mankementen te verhelpen. Hij krijgt daartoe een donkere kamer ter be schikking. Verder verdient een speciaal postkan toortje met een eigen Keukenhof-stempel vermelding. De streekdag komt deze keer op 19 april aan. Limburg toe en zal onder meer de Koninklijke Harmonie van Maastricht, de Mannenzangvereniging van Roermond en de Schutterij St. Lambertus uit Oirsbeek naar de Keukenhof lokken. De gedachten, welke de voorzitter van de Keukenhof in zijn openingsrede heeft geuit omtrent de volgens hem in de toe komst wenselijke tuinarchitectuur waren hem vooral ingegeven door de befaamde Braziliaan Roberto Burle Marx. Hij zou diens opvattingen van individuele tuinen in het groot in de Keukenhof willen zien toepassen door te beginnen het karakter van de omgeving als grondslag te aan vaarden. De schoonheid der oude bomen zal men meer moeten doen uitkomen door een grootse ondergrond van groen en zal men dan als bollenkweker de behoefte voelen die grootsheid met kleur te accen tueren, dan zal dat in vlakken van één 'kleur dienen te geschieden. In die zin is de Beukenlaan een goed voorbeeld van ruimteverdeling en aanpassing aan het karakter der omgeving. De begrenzing met heuvels en stroken van heesters en boom beplanting trekt het park in een bescher mende beslotenheid, zo zeide de heer Van Waveren. Maar de hoofdzaak is de aanleg van de grote resterende vlakten, die oor spronkelijk met eiken- en beukenhakhout beplant waren. Men moet, naar hij voorts betoogde, afrekenen met de romantiek van bruggetjes, kaboutertjes en kruiwagentjes, maar er een nieuwe gedurfde architectuur Van d« tverken van Nederland»* beeld houwer» die de jury voor de Keukenhof heeft uitgezocht kreeg dat van de heer K. I. Pelgrim uit Amsterdam, getiteld „Zwijn", de eerste prijs. Voor de vier volgende werken, waarnaar de voor keur van de jury uitging werd geen in deling gemaakt. Zij kregen alle vier eervolle vermeldingen. Het zijn de wer ken „Invariant" van H. Berkman uit Den Haag, „Jacob en de engel" van P. J. Scheffer uit Heelsum, „Portret van Wendela" van P. Koning uit Amsterdam en „Vrouw met ganzen" van A. Hettema uit Amsterdam. xxxx>occ<xxxx>ooocoooooooooocx30oocococciooc5ocooooooooooooö inbrengen. Zo zal de vrijgemaakte ruimte, die vroeger het Smalle Bos heette, van een hele nieuwe tuinaanleg moeten worden voorzien, „waarin vlakken van kleuren langs stille vijvers en groene gazons ver deeld worden door stenen paden in per fecte verhoudingen, die de geheimen van de mathematica onthullen". Deze tuin zou dan omrand moeten worden met een ac cent van exotische bomen. De heer Van Waveren zeide zich deze toekomst-fantasie te kunnen veroorloven door zijn ervaringen in de voorbije zeven jaar. Hij hoopt, dat men langs deze lijnen de Keukenhof een ontwikkeling zal geven, die haar eens zal doen aansluiten bij be roemden als de zeven hangende tuinen van Babyion en het Versailles van Lenötre. De Amsterdamse beeldhouwer K. J. Pel grim behaalde de eerste prijs in de beel dententoonstelling van de Keukenhof, met zijn beeld „Zwijn". In de bankwerkerij en smederij van da dekenfabriek Van Wijk te Leiden heeft een felle brand gewoed, die de loods, waarin deze twee afdelingen zijn onderge bracht, geheel verwoestte. Vier hevige ex plosies deden zich tijdens de brand voor. De trein Utrecht-Leiden bleef twintig mi nuten wachten, omdat men nog meer ook voor passerende treinen gevaarlijke explosies vreesde. De verbrande loods staat achter het fa brieksgebouw „Kronesteijn". Door gebruik te maken van nevelspuiten kon de brand weer een tweede loods, die naast de eerste stond, behouden, doch een ontploffende ci linder is dwars door de wand gevlogen en heeft daardoor schade aangericht. De cilin ders zijn door de brandweer onschadelijk gemaakt. Tengevolge van de explosies is de gla zen pui van het gebouw, waar de deken- fabricage geschiedt, geheel vernield. De brand is ontstaan toen door een benzine brander in de loods aanwezige benzine in brand geraakte. Personeel van de fabriek heeft nog gedurende twintig minuten ge tracht de binnenbrand met eigen middelen te blussen, alvorens de brandweer te waar schuwen. Het was ongeveer tien over half drie toen de brandweer werd gealarmeerd en reeds tien minuten laten deden de ex plosies zich voor. Behalve de loods zijn ook de daar aanwezige gereedschappen .verbrand. De loods werd tevens gebruikt als bedrijfswerkplaats voor de weefgetou wen. Er zijn geen voorraden afgewerkte pro- dukten verbrand. Het bedrijf was op beurspolis tegen brand verzekerd. Aan het begin van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, enkele woorden gesproken ter herdenking van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State en minister van Staat, die in de nacht van maandag op dinsdag is overleden. „Tot op hoge leeftijd," zo zei mr. Jonkman, „heeft hij zijn leven in dienst gesteld van en gewijd aan Koningin en staat Vorige week dinsdag heeft hij de Raad van State nog gepresideerd, doch kort daarna Is het einde gekomen. Op verscheidene hoge pos ten heeft jhr. Beelaerts vele jaren den lande uitstekende diensten bewezen. Moei lijk valt het ons nog in te denken, dat mr. Beelaerts is heengegaan. Tot aan het einde zijner dagen is hij op zijn post gebleven als trouw en toegewijd dienaar van Kroon en staat. Eerbiedig herdenken wij hem hier in de Ridderzaal, waar hij zo dikwijls aan wezig is geweest en zo zeer op zijn plaats was. Zijn nagedachtenis zal in het land en daarbuiten en ook in de Staten-Generaal in hoge ere blijven." Sedert vele jaren is het vaste gewoonte, dat bij begrafenissen van leden van de Raad van State niet namens de raad het woord wordt gevoerd. Geheel overeenkomstig de opvattin gen van de nu overleden vice-president heeft ook ditmaal overeenkomstig het ge bruik de herdenking plaats gehad in een vergadering van de raad. In de gewone wekelijkse vergadering van de raad heeft dinsdagmiddag het oudste lid, dr. A. A. L. Rutgers, optredend als waarnemend vice- president, in een rede jhr. Beelaerts van Blokland herdacht. De ambassadeur van Zuid-Afrika in Ne derland, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft dinsdagavond in de Zuidafrikaanse uitzen ding van de Wereldomroep een toespraak gehouden, waarin hij jhr. Beelaerts van Blokland heeft herdacht. Hij memoreerde dat jhr. Beelaerts Koningin Wilhelmina in 1938 vertegenwoordigde bij de eerste steen legging voor het Voortrekkersmonument. Hij was een groot vriend van Zuid-Afrika, aldus kolonel Hoogenhout, die zijn toe spraak eindigde met een betuiging van leedwezen namens het corps diplomatique. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is bepaald op zaterdag 31 maart om 11 uur op Oud Eik en Duinen te 's Gra- venhage. Tussen de werknemersbonden en de kerncommissie voor de zuivelindustrie is overeenstemming bereikt over de toepas sing van de van overheidswege verleende vergunning, waarin wordt toegestaan een uitkering ineens te doen ten bedrage van drie percent van het jaarloon over 1955. De kerncommissie zal de zuivelbedrijven adviseren de drie percent over het ver diende jaarloon 1955 aan ale werknemers in de zuivelindustrie, dus ook aan het ad ministratieve en leidinggevende personeel, uit te betalen. De bedrijven zijn vrij in de datum van uitbetalen, met dien verstande dat de uit kering niet later dan 15 april zal worden gedaan. De Amsterdamse recherche heeft een 30-jarige Amsterdamse betonwerker aan gehouden, die op 18 maart een 77-jarige enigszins geestelijk gestoorde vrouw in haar woning aan de Brouwersgracht trachtte te wurgen. De man, die een kamer wilde huren, greep de vrouw tijdens het gesprek bij de keel. Op haar gegil ontvluchtte de dader de woning. De betonwerker heeft bekend de vrouw te hebben willen doden om zich van haar spaargeld meester te maken. Op 10 en 11 april zullen ongeveer hon derd televisie-deskundigen uit vele landen op uitnodiging van de PTT een bezoek aan Nederland brengen om zich op de hoogte te stellen van verschillende uitzendsystemen voor kleurentelevisie. Deze deskundigen maken deel uit van een studiecommissie voor kleurentelevisie van de CCIR, een in ternationaal raadgevend lichaam voor com municatie door middel van radio en tele visie. Bij Philips Eindhoven zullen verscheide ne systemen worden gedemonstreerd. Met de demonstraties wordt beoogd het verge makkelijken van de keus, zodat te zijner tijd één systeem internationaal zal kunnen worden ingevoerd; dit is om te voorkomen dat bij kleurentelevisie evenals bij zwart/ wit televisie meer systemen tegelijkertijd worden gebezigd. De jeugdactie Jungschlager van de leer lingen der Rijks-HBS te Den Helder heeft ruim 20.000 adhesiebetuigingen uit het ge hele land ontvangen. Aan president Eisen hower is verzocht „al zijn krachten aan te wenden om de volken, die hun onafhanke lijkheid bereikt hebben, er van te overtui gen, dat geweld en onrechtvaardigheid nooit de basis kunnen zijn van gelijkwaar dige partners in de broederschap der vol ken". De adhesiebetuigingen zijn naar de Amerikaanse ambassade in Den Haag ge zonden. Op initiatief van de „Bescherming Bevol king" te Goes, is een vrouwelijke brand weergroep, de eerste in Nederland, opge richt. Enkele dames hebben zich reeds be schikbaar gesteld. Indien het vereiste aan- De te verwachten loonsverhogingen zullen een nieuwe grote koopkracht veroorzaken, terwijl de productie dè vraag toch al niet kan bijhouden, zei prof. Molenaar (VVD) gisteren in de Eerste Kamer. Hij vreesde dat het prijspeil onder een gevoe lige druk zal komen te staan, vooral omdat sommige loonsverhogingen mogen worden doorberekend in de prijzen. Volgens minis ter Zijlstra is afremming van de bestedin gen reeds in studie. Prof. Molenaar be treurde het dat de plannen daarvoor niet tegelijk met de beslissing over de lonen bekend gemaakt zijn. De heer Vixseboxse (CHU) betoog de dat winstdeling beter is dan loonsver hoging omdat dan de kostprijs niet stijgt. De heer K a p t e ij n ,(P. v. d. A.) vond het beter de arbeiders in plaats van loons verhoging een rentedragend overheidscer- tificaat te geven voor eenzelfde bedrag. De overheid int de loonsverhogingen en geeft daarvoor een obligatie of een boekje met een spaartegoed aan de arbeiders. De consumptie zal moeten verminderen door beperkingen van de bestedingen, maar er moet niet worden beperkt op de inves teringen van de industrie, waarschuwde de heer Teulings (KVP), want voor de werkgelegenheid is het noodzakelijk dat de industrie uitbreidt. Ook de heer Vixseboxse vond het nodig een waarschuwend geluid te laten horen, want door de langdurige welvaart is de aandacht meer gericht op de verdeling van de welvaart dan op de schepping ervan. Loonsverhogingen, die de kosten en dus de prijzen doen stijgen, bedreigen de export. Wanneer de arbeiders als winstuitkering aandelen in het bedrijf krijgen, dan zit daarin ook een zekere dekking tegen waar dedaling van het geld. Naar de mening van de heer Kapteyn is rust in lonen en prijzen in strijd met de industrialisatie-politiek, want hogere lonen prikkelen tot goedkopere productie en dat bevordert de welvaart. Met rust in de prij zen houdt men bedrijven in stand, die on economisch werken. Rust in de lonen en prijzen betekent dat wij welvaart gaan exporteren. Met onze lage prijzen houdt de grote vraag uit het buitenland aan. Ter beperking van de koopkracht be pleitte prof. Molenaar het uitschrij ven van een staatslening tegen een hogere tal van vijftien leden aanwezig is, zal de rente dan de vorige. Voorts wilde hij de ploeg geheel zelfstandig optreden onder leiding van een vrouwelijke commandant. De opleiding, waarmee reeds begonnen is, verloopt zeer gunstig. Het is de bedoeling, dat de voltallige ploeg bij een wijkpost wordt ingedeeld. In het Kattendijkdok te Antwerpen is het vierjarig zoontje Jelke van schipper Boersma, van het Nederlandse binnen vaartuig „Frederika" uit Rotterdam, aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt en overboord gevallen. Toen men er in slaag de de kleine uit het water te halen wai hij reeds verdronken. ondernemingen toestaan een belastingvrije reserve te vormen om een terugslag in de bedrijvigheid op te vangen. De rente van de postspaarbank wilde prof. Molenaar verhogen en daarnaast zou hij spaarcerti- ficaten willen uitgeven met een aantrekke lijke belastingvrije rente. Wat men spaart, besteedt men niet en dat vermindert de koopkracht. Prof. Hellema (A.R.) betreurde het dat er weer loonsverhoging komt zonder dat er iets aan de huren wordt gedaan. De heren Middelhuis (KVP) en Oosterhuis (P. v. d. A.) hielden plei dooien ten gunste van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Prof. Molenaar was ook altijd voorstander van de samenwerking op sociaal gebied tussen werkgevers en arbei ders, maar het blijkt dat de P.B.O. geen belangstelling heeft voor bevoegdheden op het gebied van de lonen, doch veel meer voor bevoegdheden die in een bedrijfstak de concurrentie regelen. De consument dreigt daardoor in het gedrang te komen. De P.B.O. is wel het terrein van minister De Bruyn, maar op de bedreiging van het aigemeen belang dient ook minister Zijlstra het oog te houden. De beheersing van lonen en prijzen is nationaal zeer moeilijk, merkte de heer Vixseboxse op. Beheersing van de bedrijvigheid zou gemakkelijker zijn wan neer Europa één grote binnenlandse markt zou zijn. Indien Frankrijk echter een Europese gemeenschappelijke markt, waar voor thans weer wordt geijverd, tegen werkt, is misschien een oplossing mogelijk door de Benelux uit te bouwen door aan sluiting van andere landen bij Benelux. Vandaag antwoorden de ministers Zijl stra en De Bruyn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: 'n ZIV/ TSAL preparaat/ Weekstaat Nederlandsche Bank Nu de Paasdagen ditmaal met de maand- wisseling samenvallen is te verwachten, dat de behoefte aan contanten deze week groot zal zijn. De verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 26 maart geeft dan ook reeds een behoorlijke stijging van de biljettencirculatie te zien en wel met f 74 miljoen tot f 3.851 miljoen. In deze behoefte is in eerste instantie voorzien door de handelsbanken, die hun tegoed met f 60 miljoen zagen dalen tot f 491 miljoen. Per 21 maart is een nieuwe periode ingegaan en de handelsbanken blijven thans circa f 30 miljoen tenachter bij het gemiddelde bedrag, dat zij verplicht zijn bij de Cen trale Bank aan te houden. Per 3 april komt er echter een groot bedrag aan liquide mid delen vrij, namelijk circa f 60 miljoen aan vervallen schatkistpapier en circa f 30 mil joen aan aflossingen en couponbetalingen op Nederlandse staatsschuld. Te verwach ten valt, dat de banken dan hun tegoed aanzienlijk zullen kunnen versterken. In de afgelopen week hebben zij echter weer voor dure voorschotten bij de Centrale Bank moeten aankloppen. De post voor schotten is dientengevolge gestegen met ruim f 13 miljoen tot f 38 miljoen. Uit de gegevens van het ministerie van Financiën blijkt, dat in de afgelopen week de staat circa f 19,5 miljoen aan schatkist- papier heeft kunnen plaatsen. Niettemin is het saldo van de schatkist met f 36 miljoen achteruitgelopen tot f 321 miljoen. Ook het rijk heeft dus betalingen moeten ver richten. Begrijpelijkerwijze is als gevolg hiervan de situatie op de geldmarkt iets stroever geworden, doch de notering van daggeld is op 1 percent gehandhaafd. De goudvoorraad is onveranderd gebleven. De aanmunting van guldens heeft voortgang gevonden, waardoor de zilvervoorraad op nieuw met f 2,7 miljoen is gedaald. De netto deviezenvoorraad is met ruim f 28 miljoen achteruitgegaan tot f 386 mil joen. Naar men aanneemt, wordt dit voor een groot deel veroorzaakt door betalingen van het Rijk op leningen in buitenlandse valuta. ADVERTENTIE 88 Het „British Museum" heeft besloten de geldigheid van het testament van Geor ge Bernard Shaw in rechte te gaan bestrij den. Toen Shaw in november 1950 stierf, liet hij een fortuin van 367.233 pond sterling (ongeveer 3,7 miljoen gulden) na. Dit geld zou moeten worden besteed voor een reeks onderzoekingen naar de mogelijkheid om de Engelse taal een alfabet van veertig in plaats van zesentwintig letters te geven. Toepassing van dit nieuwe alfabet, dat alle bestaande klanken in het Engels diende te bevaten, zou het naar Shaw's mening mogelijk maken sneller te schrijven en dus tijd te winnen. Het restant van het kapitaal zou vervol gens moeten worden verdeeld tussen het „British Museum"* de „National Gallery of Ireland" en de koninklijke academie voor toneel. Het „British Museum" stelt nu, dat het door Shaw bedoelde alfabet geen enkel belang heeft voor de gemeenschap. Het proces zal over twee maanden plaats heb ben. Ononderbroken vloeit een stroom van Frans oorlogsmaterieel Algerije binnen, waar de strijd nog hevig woedt. Foto: Vrachtwagens voor het Franse leger worden uit een transportschip op de kade in de haven van Algiers gezet. Twaalf jaar gevangenisstraf heeft de of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 25-jarige werk loze G. S. uit Rotterdam. De officier acht te bewezen, dat S. de dood heeft veroor zaakt van de 66-jarige G. van S. uit Rotter dam om hem daarna te kunnen beroven. Verdachte bekende dat hij in de nacht van 19 Juni 1955 Van S., die hij niet kende, op Katendrecht had aangesproken met de be doeling hem geld afhandig te maken. Hij troonde hem mee naar een houtopslag plaats en gaf hem een klap, zodat Van S. op de grond viel. Daarna sloeg hij hem in het gezicht en toen Van S. begon te gillen, had hij hem een zakdoek in de keel ge stopt. Nadat hij de kleding van zijn slacht offer doorzocht had en een portemonnaie had weggenomen, drukte hij met kracht een balk op het hoofd van de bejaarde man. De portemonnaie bleek later leeg te zijn. S. was weer naar een café gegaan en had de 48-jarige bankwerker T. J. R. aan gesproken. Ook deze man had hij meege lokt en een stomp gegeven. R. ging er toen vandoor en waarschuwde de politie. De verdachte werd gearresteerd, maar de volgende morgen vrijgelaten. Wel was hem gevraagd waarom hij zoveel bloed op zijn kleding had, maar toen gaf hij voor dat dit van een bloedneus kwam. 's Avonds ver scheen de politie bij hem thuis, nam de be bloede kledingstukken in beslag en ar resteerde hem opnieuw. Een onderzoek wees uit, dat hij de avond tevoren twintig glazen bier en vijf borrels gedronken had. Vlak voordat hij de daad pleegde was hij vrijgelaten uit een politiebureau, waar hij een uur vastgehouden was wegens een ruzie. In het psychiatrisch rapport werd de verdachte een ernstige psychopaat ge noemd wie het feit in sterk verminderde mate kon worden toegerekend. De psychia ter adviseerde ter beschikkingstelling van de regering. Maar de officier van justitie meende, dat men hier te doen had met een gevaarlijke misdadiger. De officier noemde hem een egocentrische, verwende jongen. Zijn zeer jonge vrouw had hij direct na de komst van een baby in de steek gelaten. De officier achtte het niet verantwoord deze man ter beschikking van de regering te stellen. Hij eiste daarom 12 jaar gevan genisstraf. Mr. D. D. van Waardenburg, de raads man, zag echter in twaalf jaar gevangenis straf geen baat. Hij meende, dat S. een zieke is die moet worden genezen. Op 11 april zal de rechtbank uitspraak doen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de op 3 april te houden algemene ledenvergadering voor gesteld, overeenkomstig de algemene ver gunning van rijksbemiddelaars aan alle werknemers, diie thans in dienst zijn van de leden, zoveel mogelijk vóór 1 mei een uitkering over 1955 toe te kennen van 3% van het in dat jaar verdiende loon. Bij aanvaarding van het voorstel zal de uitkering van 3% over het jaarloon van 1955 worden genoten door al het personeel van de in de Nederlandsche Bioscoopbond georganiseerde bedrijven, waartoe behoren de bioscopen, de filmverhuurkantoren, de filmproducenten én de filmfabrieken. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rotterdam-Vreewijk (Strevelswijk) J. M. D. v. d. Berg te Gies- sen-Rijswijk. Beroepen te Papendrecht (2e pred.pl.) C. Treure te Ederveen. Aangenomen naar St. Annaland P. Westland te Waarder, die bedankte voor Zuid-Beijerland. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a. d. Rijn W. Baas te Urk. Beroepen te Nieuw-Pekela J. Rinzema, kand. te Groningen te Tiel W. Kats te Lexmond te Zwolle (vac; H. A. Munnifc) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (vac. W. Steunenberg) H. Dijkstra te H. I. Am bacht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hengelo (O.) D. Henstra te Oud-Beijerland. De universiteit van Grenoble geeft van 2 juli tot 28 september een vakantiecursus in de Franse taal, letterkunde en cultuur. Inlichtingen verstrekt het Secretariat du Comité de Patronage des Etudiants Etran- gers, Faculté des Lettres, Grenoble, France. De faculteit der Letteren van de univer siteit van Straatsburg houdt van 2 juli22 september een zomercursus in de Franse taal, letterkunde en cultuur. Tezelfdertijd geeft de universiteit een parallel-cursus in de Duitse taal, letterkunde en cultuur. Het is mogelijk beide cursussen te combineren. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Se- crétariat des Cours d'Eté, palais de l'Uni- versité, Strasbourg (Bas-Rhin), France. De ongeveer zestigjarige weduwe H. uit Wonserweeren, een klein Fries plaatsje tussen Wons en Makkum is vermoord door haar ongeveer dertigjarige oudste zoon, die in een vlaag van waanzin handelde. De weduwe woonde met twee zonen op een klein boerderijtje. Haar oudste zoon was reeds enige tijd onder behandeling van een zenuwspecialist. Toen het stoffelijk overschot van zijn moeder werd gevonden is de jongeman gearresteerd en overge bracht naar de psychiatrische inrichting in Franeker.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5