Agenda voor Haarlem Haarlemmer, verdacht van inbraak, verdedigde zichzelf spectaculair Woningtelling moest reeds lang tevoren worden voorbereid Griephoest „Geen sprake van over- rompelingstaktiek" Griep Ik wil wel in de bak maar dan moet ik het ook hebben verdiend" Bekentenis uit woede 9 Ministers tot Eerste Kamer: Winst Philips 29 miljoen hoger dan in 1954 Loonsverhoging bij Bruynzeel en Philips KVP akkoord met voor stellen Comité-Monnet Vrouw van vermist echtpaar gevonden Uitwisseling met België van televisieprogramma's Extra treinen naar de Bollenstreek Ook treinen van gewone dienst stoppen in Lisse Beslag op communistische eigendommen in de V.S. Zuidafrikaans rapport over rassenscheiding A partheid enige oplossing Marshall-eilanden willen van atoomproeven verschoond blijven Ook de Belgische Kamer is voor Euratom Oostelijk instituut voor atoomonderzoek opgericht Rusland wil Amerikaanse schepen niet teruggeven Stormsein gehesen in de Britse economie Ruzie over besteding van dollars in Cambodja WOENSDAG 28 MAART 1956 De Eerste Kamer heeft dezer dagetn in het voorlopig verslag over het wetsontwerp woningtelling blijk gegeven van haar ont stemming over het feit dat deze telling reeds begonnen is hoewel het wetsontwerp n0g niet door de Eerste Kamer is goedge keurd. In de door de ministers Zijlstra, Witte, geel, Van de Kieft en Van Thiel onder tekende memorie van antwoord wordt nu gezegd dat met het treffen van voorberei dingen voor de woningtelling inderdaad reeds geruime tijd geleden is begonnen, gen zo omvangrijke arbeid vergt een lang durige, organisatorische voorbereiding. Daarmede kan niet worden gewacht totdat omtrent de totstandkoming van een wette lijke regeling zekerheid is verkregen. Voor de daaraan verbonden risico's mag de regering niet uit de weg gaan. Dat hier sprake zou zijn van een over- rompelingstaktiek tegenover de Staten- Generaal wijzen de ministers met beslist heid van de hand. ADVERTENTIE knapt UopQC ÖOct in een ommezien. Commissarissen en raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken de len mede, dat de winst over het boekjaar 1955 van de vennootschap en de trusts na aftrek van belasting 148 miljoen gulden (vorig jaar 119 miljoen gulden) bedraagt. Van deze winst zal 77 miljoen gulden (71 miljoen gulden) in het bedrijf worden ge houden. Aan de op 20 april te houden al gemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1955 vast te stellen op 14 percent (onveranderd) voor de gewone aandelen (voor de aandelen van de emis sie van 25 oktober 1955 31/» percent) en 7,6 percent (onveranderd) voor de prefe rente aandelen. Aangezien per 5 januari 1956 over het boekjaar 1955 een interim dividend van 6 percent betaalbaar werd gesteld op de gewone en preferente aan delen (voor de aandelen van de emissie van 25 oktober 1955 lVs percent), bedraagt het slatdividend 8 percent op de gewone aandelen (2 percent op de aandelen van de emissie van 25 oktober 1955) en 1,6 percent op de preferente aandelen. Door de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aan delen Philips Gloeilampenfabrieken zullen gelijke dividenden worden voorgesteld. Onze financiële redacteur tekent hierbij aan dat Philips in januari 1955 113 miljoen meer kapitaal heeft aangetrokken dat ten volle in de winst van 1955 deelt en in ok tober 1955 178,7 miljoen dat op een kwart van de winst recht heeft. Toen viel te be cijferen dat als Philips over 1955 dezelfde dividenden wilde uitkeren als over 1954 (14 pet. voor de gewone en 7,6 pet. voor de preferente aandelen) en ook eenzelfde be drag in het bedrijf wilde houden (circa 70 miljoen), de beschikbare winst dan 140 miljoen zou moeten bedragen. Daar de eersue drie kwartalen 93 miljoen hadden opgeleverd zou de netto-winst over het vierde kwartaal dus 47 miljoen moeten be dragen. Zij blijkt thans 55 miljoen te zijn, waardor het jaarresultaat op 148 miljoen komt, waarvan 77 miljoen, dit is meer dan de helft, in het bedrijf blijft.. Men kan dus wel zeggen dat de uitkomsten van het vierde kwartaal 1955, welke 33 percent ho ger liggen dan die van het overeenkomsti ge tijdvak in 1954, de verwachtingen heb ben overtroffen. Maar de beurs kijkt nu al vooruit, want over 1956 is het gehele ka pitaal ten volle dividendgerechtigd, en er zal dan bij handhaving van dezelfde per centages rond 90 miljoen voor dividend nodig zijn. Wil men dan ook weer ongeveer de helft in het bedrijf houden dan zal deze ongeveer 180 miljoen moeten bedragen, dus 32 miljoen of ruim 21 pet. meer dan in 1955. Gelet op de nog steeds voortgaande ex pansie van het bedrijf, waarover het spoe dig verschijnende jaarverslag wel meer zal openbaren, mag een dergelijk resultaat al leszins mogelijk worden geacht. WOENSDAG 28 MAART Minerva: „The robe", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het loon der schande", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 7 en .915 uur. Studio: „Havenkwartier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strandaffaire", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gedoemde patrouille", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: i.Semiramis", i8 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van Metaluna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 7.30 uur, Matthaus Passion" uit te voeren door de Christelijke Oratorium vereniging. Dansschool Schroder: 8 uur, Lezing met lichtbeelden °ver „Bloed, rhesusfactor en erfelijkheid" door de heer A. E. J. Lacombé, arts. DONDERDAG 29 MAART Minerva: „The robe", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het loon der schande", 18 jaar, 2, en 4.15 uur. „De verboden Christus", 18 jaar, 1 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Havenkwar tier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: "Strandaffaire", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. H°xy: „De gedoemde patrouille", 14 jaar, 2.30, en 9.15 uur. Rembrandt: „Semiramis", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van Metaluna", 14 jaar, 2.30, 7 en 815 uur. Gebouw Bakenessergracht 63: 8 uur, Muziekdienst van het Rozekruizersgezel- schap. Concertgebouw: 7.30 uur, „Matthaus Passion" uit te voeren door de Christelijke OratoriumverenigingFrans Halsmuseum: 14 Uur, Laatste lezinig van de heer H. P. Baard rt de cursus „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". Renaissancezaal van Frans Halsmuseum: 8 uur, Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek geven Tilly Keessen, viool en Jaques Hoff man, piano een concert. Ook de stelling dat in het optreden van de regering in deze een ernstige minach- tiing voor de rechten van de Eerste Kamer kan worden gezien, wordt door de minis ters met kracht van de hand gewezen. De ministers betreuren het, dat het wets ontwerp pas in januari bij de Tweede Ka mer kon worden ingediend. Het noodzake lijke overleg met provincies en gemeenten vorderde echter meer tijd dan te voorzien was. De ministers kunnen niet inzien dat uit de beknoptheid van de memorie van toelichting een tekort aan eerbied voor de Staten-Generaal zou spreken. Dat daardoor aan de volksvertegenwoordiging feiten onthouden zouden zijn, die andere instan ties wel zijn meegedeeld, kan dan ook niet worden toegegeven. Het betreft hier mede delingen, aan die instanties gedaan als onderdeel van de technische en organisa torische voorbereiding van de telling. Tot het nemen van uitvoerende maat regelen zijn de ministers slechts node over gegaan wegens de noodzaak vast te houden aan'het tevoren opgestelde tijdschema. De correspondentie van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de gemeen tebesturen over de voorbereiding van de woningtelling heef' onder uitdrukkelijk voorbehoud van wettelijke goedkeuring plaats gevonden. De vaststelling van de tel- perioden door het C.B.S. moet gezien wor den als een zuivere administratieve hande ling, die in geen enkel opzicht vooruitliep op de beslissing van de Staten-Generaal. De momenteel verrichte werkzaamheden geschieden geheel op basis van vrijwillige medewerking van de gemeentebesturen. Van betredingen der woningen tegen de wil van de bewoner zal geen sprake zijn. Tussen de directie der Bruynzeelfabrie- ken en vertegenwoordigers van de bonden waarmede een c.a.o. is afgesloten, is over eenstemming bereikt over de uitkering van drie percent over het verdiende brutoloon in 1955. Deze uitkering zal in drie termij nen van 1 pet. vóór 1 juli geschieden.Werk nemers, die een maandsalaris hebben, ont vangen de uitkering van 3 pet. tot een maximum van 250 gulden. Voorts zal het College van Rijksbemidde laars worden gevraagd de lonen met in gang van 1 juli met 6 pet. te mogen ver hogen. Namens de Raad van Bestuur der n.v. Philips Gloeilampenfabrieken heeft ir. P. F. Otten bekend gemaakt dat de verhoging der lonen met 4 pet. van hen die vallen onder de c.a.o.-handarbeiders, waarover de vakorganisaties eind december van het vorig jaar overeenstemming hebben be reikt, per 2 april ingaat. Hierdoor wordt een achterstand ingehaald. Over de periode van 1 januari tot 2 april zal een nabetaling worden gedaan. Van de geboden mogelijk heid tot verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden zal voor handarbeiders en ambtenaren worden gebruik gemaakt door de vakantie met drie dagen te ver lengen voor degenen, die volgens de thans bestaande regeling recht hebben op minder dan 18 dagen vakantie. Voor degenen, die een vakantie van 18 dagen of meer genie ten, geldt een aanpassingsregeling. De vakantietoeslag wordt verdubbeld. Boven dien zal een uitkering van 3 pet. van het jaarinkomen over 1955 worden gedaan. Het bestuur van de Katholieke Volks Partij heeft zich zaterdag jongstleden bezig gehouden met de vraagstukken van de Europese Organisatie der Kernenergie. Met name werden in de besprekingen betrokken de voorstellen van het comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa (Comité Monnet), waarin de voormannen van de politieke organisaties en vakvereni gingen der zes landen, die de Europese Kolen- en Staalgemeenschap vormen, zich op 18 januari 1956 eenstemmig uitspraken voor de noodzaak van een surpa-nationale Europese organisatie der atoomenergie. Het partijbestuur besprak daarna de voorstellen van de Werkgroep van de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking en hetgeen er tot dusver naar buiten is gekomen van de plannen van de commissie van -deskundigen, die te Brussel aan het werk is ter uitvoering van de Resolutie van Messina. Ook de verklarin gen van de christen-democratische en van de socialistische fracties in de gemeen schappelijke vergadering der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die op 16 maart over dit onderwerp is gehouden en het Tweede Kamerdebat, dat vorige week aan de atoomplannen is gewijd, kwamen ter sprake. Tenslotte heeft het partijbestuur zich akkoord verklaard met de voorstellen van het Comité-Monnet en met het beleid der fracties terzake in de Tweede Kamer. Het stoffelijk overschot van de 59-jarige mevrouw Hoogerwerff uit de hoofdstad, die op 16 februari met haar echtgenoot niet terugkeerde van een wandeling in het Amsterdamse Bos, is dinsdag door een zandschipper in de Nieuwe Meer drijvende gevonden. Dagenlang werd destijds in het besneeuwde bos en op de toegevroren Nieuwe Meer naar sporen gezocht. Vlakbij de plaats waar de nolitie toen op het ijs voetafdrukken vond, is het lichaam van mevrouw H. aangetroffen. Reeds kort na de vermissing werd aangenomen, dat het echt paar over het ijs naar de stad had willen wandelen en daarbij door het ijs was ge zakt en verdronken. Dezer dagen is medegedeeld, dat in april een begin zal worden gemaakt met de uit wisseling van televisieprogramma's tussen Nederland en België. Een meningsverschil tussen de Nederlandse Televisiestichting en de vakbonden van artisten en musici over de honorering van de laatsten is namelijk opgei ost. Thans heeft de Belgische minister van Verkeerswezen, voorzitter van de raad van beheer van het Belgisch Nationaal Instituut voor Radio-omroep belast met de Televisie- uitzendingen, medegedeeld dat ook de on derhandelingen tussen het NIR en de Bel gische „spektakelbonden" op bevredigende wijze zijn verlopen en dat hot cultureel verkeer tussen België en Nederland op te levisiegebied kan beginnen. Met een nog grotere frequentie dan het vorig jaar zullen ook de Nederlandse Spoorwegen deelnemen In het vervoer van bezoekers voor de Bollenstreek. Er worden extra-stoptreinen op het traject Amster damRotterdam ingelegd op de zondagen 8, 15, 22 en 29 april en op de zaterdag van het Bloemencorso. Verder zullen geduren de de duur van de Keukenhof talrijke treinen van de gewone dienstregeling op het traject Rotterdam en Amsterdam te Lisse stoppen. De extra-treinen voor de Bollenstreek op de zondagen 8, 15, 22 en 29 april vertrek ken uit Haarlem op de volgende uren: 10.39, 11.38, 12.06, 13.31, 14.06, 15.06, 16.38, 17.37 en 18.42. Deze na 10 minuten in Vogelenzang-Ben- nebroek, na 15 minuten later in Hillegom, na 20 minuten in Lisse, na 25 minuten in Noord wij kerh out, na 28 minuten in Voor hout en na 32 minuten in Warmond. De extra-stoptreinen op de zaterdag van het corso vertrekken uit Haarlem om 9.38, 10.39, 11.38, 12.02, 13.31, 14.10, 15.31, 16.15, 17.38, 18.31 en 19.40 uur. Zij stoppen na hetzelfde tijdsverloop als hierboven werd aangegeven op de stations Vogelenzang- Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noordwijker- hout, Voorhout en Warmond. De treinen van de gewone dienstregeling die tijdens de Keukenhof alleen te Lisse stoppen zijn die, welke uit Haarlem ver trekken om 10.31, 11.27, 12.57 (niet op za terdagen), 13.39 (alleen zaterdagen), 13.57 (maandag tot en met vrijdag en de zon dagen 1 april, 6 mei en dertien mei en Tweede Paasdag en Hemelvaartsdag) 14.57, 15.57 (alleen op de zondagen 1 april en 6 en 13 mei en Tweede Paasdag en Hemel vaartsdag) 16.11 en 16.39 (beide alleen op werkdagen) 16.57 (alleen op de eerder ge noemde zon- en feestdagen) 17.06 uur (alleen op werkdagen) 17.27 (alleen op de genoemde zon- en feestdagen) 18.57 (op werkdagen èn de genoemde zon- en feest dagen). Er zullen weer gecombineerde retour- en plaatsbewijzen voor de reis en het bezoek aan Keukenhof verkrijgbaar zijn. ADVERTENTIE U halot Lcou qevöfc, Li hoest en een Scheurende |ayn van het veie hoesfce-n beklemt Llvj bor-sfc. 'R.einig Uw Icici^twege-n van het wet Partij protesteert bij de president NEW YORK (Reuter/UP) Ameri kaanse belastingambtenaren hebben in verscheidene Amerikaanse steden beslag gelegd Op gebouwen en eigendommen van de communistische partij. In New York werd het nationale hoofdkwartier van de partij en het gebouw van de partijkrant, de „Daily Worker", in beslag genomen. Volgens een belastingambtenaar was op de „Daily Worker" beslag gelegd wegens een belastingschuld over de jaren 1951, 1952 en 1953. Een woordvoerder van de „Daily Worker" verklaarde, dat de journalisten en de drukkers van de krant niet in hun werkzaamheden belemmerd worden. De krant is vandaag gewoon verschenen. In Philadelphia werd beslag gelegd op het partijbureau voor Oost-Pennsylvania en Delaware wegens een belastingschuld. Voorts zijn communistische eigendommen in Detroit, San Francisco, Los Angeles en Chicago in beslag genomen. De partij heeft in een telegram aan pre sident Eisenhower geprotesteerd tegen de „overvallen in Gestapo-trant". De „onwet tige poging om politieke tegenstanders door politiegeweld te muilkorven is een schending van alle Amerikaanse leerstel lingen van vrijheid van het woord, de pers en de vergadering", aldus het protest. Al het in beslag genomene zal geveild worden, tenzij binnen zestig dagen de be lastingschulden van vierhonderdduizend dollar, waarvoor partij en dagblad zijn aangeslagen, betaald worden. De partij beweert volgens de belasting dienst dat zij geen boekhouding voert. Zij weigert inlichtingen aan de belastingamb tenaren te geven en weigert ook vrijdom van belastingen te vragen, waarop zij als politieke partij recht heeft. De Daily Wor ker verklaart met verlies te werken. Het blad heeft op werkdagen een oplage van acht tot negenduizend en zondags niet meer dan vijfentwintigduizend exemplaren. KAAPSTAD (Reuter) Een door de Zuidafrikaanse regering ingestelde com missie van negen heeft in een rapport aan het parlement verklaard dat Zuid-Afrika moet streven naar de gescheiden ontwik keling van gemeenschappen van blanken en niet-blanken teneinde de mogelijkheid van rassenconflicten uit te schakelen en de harmonie tussen de rassen te handhaven. De commissie heeft dit rapport opgesteld na een studie van vijf jaar van de sociaal- economische ontwikkeling van Afrikaanse gebieden binnen de Unie. Zij spreekt als haar mening uit dat er slechts één duide lijke manier bestaat om het dilemma te vermijden waarvoor het land zich geplaatst ziet, namelijk het gestaag op grote schaal tot ontwikkeling brengen van de Afri kaanse gebieden. De commissie zei ervan overtuigd te zijn dat er geen middenweg is tussen de twee uitersten van uiteinde lijke volledige integratie en uiteindelijke gescheiden ontwikkeling van de twee groe pen. De menselijke factor is een onmisbaar aspect van het aanbevolen programma. De naturel moet in staat zijn in alle lagen binnen de Bantoe-gebieden op te klimmen tot de hoogste sporten van de sociale ladder. Het ontwikkelingsprogramma van de commissie voorziet in het instellen van af gescheiden naturellen-gebieden met een bevolking van tien miljoen binnen periode van 25 tot 30 jaar. Het rapport omvat 51 hoofdstukken, die 3.755 bladzijden beslaan. Er zijn 598 tabel len in opgenomen en 66 grote kaarten. Voorzitter van de commissie was F. R. Tomlinson, professor in landbouweconomie aan de universiteit van Pretoria. NEW YORK (Reuter). De Verenigde Staten hebben de UNO officieel meege deeld, dat president Eisenhower zelf het besluit heeft genomen om dit jaar nieuwe atoomproeven op de Marshall-eilanden te doen verrichten, omdat die proeven nood zakelijk zijn zolang nog geen overeen komst over ontwapening tot stand is ge komen en een aggressie nog steeds dreigt. Vertegenwoordigers van de bewoners van de eilanden een UNO beheersgebied onder Amerikaans bestuur hebben de UNO verzocht, de proefnemingen te ver bieden of ze ergens anders te doen houden. Mocht dit niet gelukken, dan zouden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tegen let sel of schade getroffen moeten worden. In de Amerikaanse verklaring wordt mee gedeeld, dat zee- en luchtpatrouilles na 20 april schepen en vliegtuigen uit het ge bied van de Marshall-eilanden zullen we ren en dat maatregelen genomen zullen worden om te voorkomen dat het gebied van radio-activiteit zich niet zal uitstrek ken tot bewoonde eilanden. Vandaag zal de commissie van de be- heerschapsraad, die de petitie van de Marshall-eilanden heeft bestudeerd, stemmen over een resolutie die la ter in de week naar de beheerschaps- raad zal gaan. Volgens de Sovjetafgevaar digde Groejakov: zijn de proeven „on duldbaar" en jnoet de Beheerschapsraad atoomproeveri in beheersgebieden ver oordelen. Onenigheid over de Drachenfels Autoriteiten van de stad Keulen willen de Drachenfels zijn ruïne, bekend uit de Siegfried legende, zuiveren van ijs-, limo nade-, souvenir- en fotostalletjes. De Drachenfels met zijn omringende heuvels moeten een „oord van romantiek en rust worden. BRUSSEL (Reuter) De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft met 134 stemmen voor, geen stemmen tegen en 28 onthoudingen een motie goed gekeurd, waarin de regering wordt ver zocht "spoedig een verdrag te sluiten, dat België en andere Westeuropese landen zal verbinden in een atoomenergiegemeen- schap, die de naam zal dragen van Eura tom. Volgens de motie moet er een Euro pese atoomenergiecommissie worden ge vormd, die de leiding van de nieuwe ge meenschap zal hebben. Tot deze gemeen schap zouden Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, die tezamen reeds de Europese Gemeen schap voor Kolèn en Staal vormen, moeten behoren, maar de gemeenschap zou ook open moeten staan voor andere vrije lan den van Europa. De onthouders waren: zestien socialisten, vier communisten, vier rooms katholieken en twee liberalen. De kamer heeft aan de regering verzocht dat Euratom slechts ge bruikt zal worden voor de vreedzame ont wikkeling van de atoomenergie. Ook werd aangedrongen op strenge controle op de fabricage van splijtbaar materiaal. Ten slotte drong de Kamer aan op „actieve stappen" door de regering voor een ge meenschappelijke markt, die „de Kamer onontbeerlijk acht". ADVERTENTIE ff De Arnhemse rechtbank onder voorzitterschap van jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden heeft zich bijna de gehele dinsdag beziggehouden met de behandeling van twee inbraakaffaires. De zaak tegen de 44-jarige chauffeur-monteur A. M. uit Beekbergen was betrekkelijk eenvoudig. De officier van Justitie mr. ir. W. H. Folmer eiste tegen deze verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De zaak tegen de 42-jarige tegel zetter JVP., „Haarlemse Jopie" genoemd, en de 41-jarige caféhouder J. S. uit Haarlem was vol tegenstrijdigheden. Er werden niet minder dan 25 getuigen (11 a décharge) gehoord. De officier eiste tegen J. P., een inbreker met een indrukwekkende staat van dienst, twee jaar en zes maanden met aftrek en tegen J. S. tien maanden ge vangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De tegelzetter P. verdedigde zichzelf en hij slaagde erin verscheidene ge tuigen a charge zeer moeilijke ogenblikken te bezorgen. Tenslotte zag de officier zich genoodzaakt, de belangrijkste getuige tegen P., de chauffeur-monteur M., uit te schakelen als steunpunt van de bewijsvoering in de eerste van de beide zaken. Dit enorme stalen geraamte is de onderbouw van 's werelds grootste radio-telescoop, die op het ogenblik bij Jodrell Bank in het Engelse graafschap Cheshire wordt geconstrueerd. De beide torens aan de zijkanten zijn ruim zestig meter hoog en zullen de beweegbaar op te hangen parabolische „Telescoop" dragen, die een door snee krijgt van bijna 85 en een diepte van ruim twintig meter. Eerst stond M. alleen terecht. Hij werd ervan verdacht op 28 juli met P. in een Velpse villa te hebben ingebroken om daar een kistje met geld en voorwerpen van waarde te stelen. M. had de dienstbode uit gehoord en wist nauwkeurig waar het kist je te vinden was. P. zou de toegang tot de villa met een breekijzer hebben geforceerd. Toen na de inbraak bleek, dat het breek ijzer was achtergelaten ging M. alleen te rug om het inbrekerstuig te halen. Aan hankelijk had M. ontkend, doch toen hij later hoorde, dat de buit aan contant geld 250 gulden bedroeg in plaats van 180 gul den (zoals P., die het kistje had openge maakt toen M. het breekijzer ging halen, had meegedeeld) was hij woedend gewor den en had een volledige bekentenis afge legd. Geen verdediger nodig Toen S. en P. aan de beurt waren om te recht te staan, bevond zich een advocaat in de zaal om de rechtskundige belangen van P. te behartigen. P. wees echter deze steun van de hand en de raadsman vertrok. Be halve de inbraak in de Velpse villa werd P. ten laste gelegd het wegnemen van over hemden, gordijnen en een vlag uit een fa briek in Arnhem-Zuid. Hij en zijn mede plichtigen zouden op heterdaad zijn betrapt en met achterlating van het gestolene zijn gevlucht. In de buurt werd een tas met in brekerswerktuigen gevonden. P. slaagde er in twijfel te wekken .bij"" de officier aan de verklaringen van de belangrijkste getuige a charge. Hij ontkende hartstochtelijk aan deze expeditie te hebben deelgenomen. Hij verweet de getuige M., dat deze een reeks van getuigen zou hebben bewogen om be lastende verklaringen af te leggen. S. verklaarde, dat hij uit Haarlem ko mend, in Arnhem een paar vrienden in de auto had meegenomen, doch wie dat waren kon hij zich niet meer herinneren. Hij was aangenomen, om het gestolen goed van de fabriek in Arnhem-Zuid te vervoeren maar niet om als uitkijk op te treden. Hij wilde niet zeggen of P. van de ploeg deel had uitgemaakt. Een politie-agent had hem gearresteerd en met zijn revolver in de lucht geschoten. „De juiste methode om de inbrekers binnen te waarschuwen", merkte P. op. „A lies van pappa"l zijn zoontje vroeg P.: „Wijs nu de tas van pappa eens aan?" Het jongetje pakte on middellijk een andere tas dan die bij de fa briek was gevonden. Toen P. daarop vroeg: „Van wie is dat andere rommeltje?", zei het knaapje: „Alles van pappa"Er was enige hilariteit bij de rechters, doch de officier zei: „We begrijpen wat je bedoelt". Er werd veel gesproken over het begrip „miskleunen". Dit bargoense werkwoord wil zeggen het bedriegen van medeplichti gen door een deel van de buit aan de ver deling te onttrekken. M. had P. verweten, dat hij zeventig gulden minder dan de wer kelijke opbrengst van Velp had geteld, doch volgens getuigen had M. overal rondver teld, dat P. hem voor zeshonderd gulden has „misgekleund". P. was zeer veront waardigd over deze aantijging en riep uit: „Ik heb nog nooit een „gabber" „misge kleund", maar hij heeft mij „verloend". Toen de kwestie ter sprake kwam, of de gevonden tas met inbrekerstuig uit de col lectie van P. afkomstig zou kunnen zijn bracht P. zijn eigen zevenjarig zoontje als getuige naar voren. Er werden vijf tassen op de tafel voor de rechters gelegd en aan MOSKOU (Reuter/AFP) Afgevaar digden uit elf communistische landen hebben op een conferentie in Moskou, die maandag geëindigd is, overeenstemming bereikt over de oprichting van een ge meenschappelijk instituut voor atoomon- dezoek in de Sovjet-Unie, aldus meldt „Tass". De conferentie, die een week geduurd heeft, werd bijgewoond door geleerden en regeringafgevaardigden uit Albanië, Bul garije, Tsjechoslowakije, Hongarije, Oost- Duitsland, communistisch China, Noord- Korea, Buiten-Mongolië, Polen, Roemenië en de Sovjet-Unie. Andere landen kunnen, met goedkeuring van de meerderheid van deze elf landen, deelnemen aan het ge meenschappelijk instituut. De Sovjet-Unie heeft een cyclotron en laboratoriumfaciliteiten voor het instituut beschikbaar gesteld. Er zullen nog een la boratorium met een proefreactor en een met een elektronisch brein en een cyclo tron worden gebouwd. Tot eerste direc teur van het instituut is, voor de duur van drie jaar, gekozen de Oekrainse academi cus D. I. Blokhintzev. Onder-directeuren, met een ambtstermijn van twee jaar, zijn de Pool M. Danusz en de Tsjech V. Votruba. WASHINGTON (Reuter) De Sovjet- Unie heeft de Verenigde Staten voorgesteld haar schuld op grond van de in de oorlog gesloten leen- en pachtovereenkomst af te doen door 31 van de Amerikaanse schepen te kopen en er 79 te slopen. De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie 585 marine vaartuigen en 96 koopvaardijschepen ge leend. In 1953 verklaarde de Sovjet-Unie zich bereid 186 marineschepen terug te geven. Met 127 is dat gebeurd en Washing ton heeft herhaaldelijk aangedrongen op teruggave van de resterende 59. Indien de Verenigde Staten dit voorstel aanvaarden, blijven er nog altijd 171 sche pen over, die niet verantwoord zijn. In 1952 heeft de Sovjet-Unie verklaard, dat die onzeewaardig en de transportkosten niet waard zijn. De Sovjet-Unie heeft 147 sche pen als verloren opgegeven. Ik wil wel in de bak P. gaf een uitvoerige beschrijving van de fouten, die de ploitie zou hebben gemaakt bij het onderzoek en sprak over de beerput, waarin de officier en verscheidene getuigen aan het roeren waren gegaan. „Ik sta hier te vechten tegen laster', zei verdachte, „Ik wil wel in de bak, maar dan moet ik dat hebben verdiend". Tenslotte vroeg P. voor zichzelf onmiddellijke invrijheidstelling, hetgeen de rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, echter van de hand wees. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen..,. Er kan geen sprake zijn van een verzachting der restricties LONDEN (United Press) De beper kende bepalingen voor de Britse consump tie, zoals het dure bank-krediet en de be perking van het kopen op afbetaling, zullen nog tenminste negen maanden gehandhaafd blijven. In een witboek wordt gezegd dat de teu gels misschien nog sterker aangetrokken moeten worden, indien niet snel genoeg resultaten te zien zijn. Het doel van de economische politiek gedurende de rest van het jaar zal zijn de vraag in eigen land zodanig te beperken dat een groter deel van de produktie geëxporteerd kan wor den en de import zal afnemen. Dit witboek slaat alle hoop de bodem in dat de minister van Financiën, MacMillan, in zijn april-begroting de beperkende maatregelen zou verzachten, die vorige maand genomen zijn ter bestrijding van inflatie. Tot deze maatregelen behoorde een verhoging van de bankrente tot 5 XA percent en verhoging van het bedrag van aanbe taling bij kopen op afbetaling tot vijftig percent. In het witboek wordt opnieuw vastge steld dat er te veel geld is in verhouding tot de hoeveelheid goederen. De persoon lijke geldinkomens stegen met ongeveer tweemaal zoveel als de nationale produktie. De eindprijzen van goederen en diensten van elke aard waren in 1955 gemiddeld drie percent hoger dan in 1954. De index van de kleinhandelsprijzen was gemiddeld 4 'A percent hoger. Deze stijging van het algemene prijspeil was een van de meest verontrustende aspecten van de economie in 1955. De dol lar-reserves zijn in 1955 teruggelopen van 986 miljoen tot 757 miljoen. Op het ogen blik veroorzaakt de groei der industriële investering een spanning in de economie en eist een te groot aandeel van die soorten van industriële produktie die op de buiten landse markten het meest gevraagd worden. In het overzicht worden de kansen voor Britse exporteurs tamelijk gunstig ge noemd, hoewel vastgesteld wordt dat de wereldmarkten voor eindfabrikanten een langzamer expansie te zien zullen geven dit jaar dan vorig jaar. In het document wordt begrip bepleit voor de economische maatregelen, die ten doel hebben de economie sterker en vei liger te maken. Gewaarschuwd wordt dat nog scherper maatregelen verwacht kunnen worden indien de thans bestaande niet doeltreffend blijken. PNOMPENH (United Press) De rege ring van Cambodja heeft haar ontslag bij koning Soemarit, de vader van de premier, Prins Sihanoek, ingediend. Prins Sihanoek is afgetreden omdat hij niet de nodige medewerking kon verkrijgen voor zijn veelomvattend hervormingsprogramma. Het heet, dat het terugtreden van prins Sihanoek verband houdt met interne on enigheden over de besteding van Ameri kaanse gelden. Een van de geschilpunten schijnt te zijn, dat Sihanoek een einde wil maken aan voorrechten, die hooggeplaatste kringen in Cambodja zich hebben toege- eigend.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9