BELANGRIJK DEBUUT Haarlem op zijn Paasbest plantaardappelen De Schoolvoetbalcompetitie Kort en bondig van MARIS Tm k WERFFI ROBRECHT Piet van Heerden exposeert HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Over marionetten Schilder in Vishal Haarlemse architecten en Hildebrandmonument Wenen in Vleeshal VAN DEURSEN Geen bijdrage voor „volksdansbals" Driehonderd deelnemers bij tochten in Aalsmeer Motorrijder liep zware hersenschudding op Mevrouw C. v. d. Berg- Dikmans onverwacht overleden Jongen te water geraakt Concert op 4 april in Santpoorts oude kerk Lichamelijk misdeelden in gemeente Haarlem Bewusteloos geraakt door kolendamp Kaars in een bed had brand tot gevolg Oecumenische Paasdienst met Bach-ensemble DINSDAG 3 APRIL 1956 Wie zich zaterdagmiddag koesterde in de voorjaarszon op de Haarlemse Grote Markt, moet zich hier weldadig thuis hebben ge beld. Enerzijds kon men er genieten van een provinciale beslotenheid in een monter belicht decor, waarbij de aaneenschakeling van monumentale eeuwigheidswaarden en tijdelijke monstruositeiten zonder nadruk de vaderlandse verdraagzaamheid illustre ren Er was ook een draaiorgel, dat met succes een geweldige wals liet concurreren tegen de klinkklare bescheidenheid van het klokkenspel uit de grijze toren. Ander zijds herinnerde het daveren van het snel verkeer er vrijwel elk ogenblik de wande laar aan, dat hij zich bevond op een knoop punt van wegen, die hij zou kunnen volgen naar Rome of Parijs, naar Moskou of Zand- vport, naar waar ook ter wereld. Wie hier bij nog een plantsoen met burgerlijke bloe men had gewenst, die moet blind zijn ge weest voor de vrouwelijke schoonheid, als bij toverslag ontloken, die modeus en geu rig haar kopjes opstak boven het riet van het caféterras. Op deze historische grond laat Haarlem er geen twijfel aan bestaan welk jaar wij ♦hans vieren. Borden aan en naast de pit toreske gevels wijzen ons erop. Staat hier niet het Rembrandttheater om met zijn rol prenten in technicolor dagelijks viermaal hulde te brengen aan de prachtlievende schilder.die driehonderdvijftig jaar geleden geboren werd? En heeft men nu ook niet het wonderkind der muzen, dat als negen jarige knaap het orgel van Christiaan Mül- ler bespeelde, twee eeuwen na zijn geboorte nader tot het volk gebracht door de Vlees hal te herscheppen in een Weense taveerne, waar zijn naam Mozart boven iedere wijnkaart staat? En dan zijn er nog men sen, die durven te beweren dat er in de Spaarnestad geen kunstgevoeligheid zou heersen! Of dat. de gemeenteraad woensdag een laatste poging zou wagen de onsterfe lijkheid te winnen door de dwaasheid het beter te willen weten dan de geestelijke vader van het Hildebrandmonument. Zo is de Grote Markt een kruispunt van de voornaamste stromingen in ruimte en tijd, waar toch voldoende meters ongerept heid overblijven voor onderonsjes en ter zijdes. Zo was er om kwart voor vier op eens om met Greshoff te spreken, toen die het over Arnhem had een „drievul dig beeld van al wat wijs en waar is" voor elkeen op het trottoir te aanschouwen: een wethouder, een journalist en de gemeente secretaris (deze volgorde is niet die van be langrijkheid, doch uit rijmdwang ontstaan). „In mijn tent", aldus mr. H. E. Phaff, „is iiet drukker dan in die van Baard: drie honderd bezoekers per avond. Maar de toe gang is dan ook gratis, alles inbegrepen". De goede verstaander begreep, dat hier mede onparlementair het verlichte stadhuis en het dito museum werden aangeduid. „Maandag begint in de Vishal het mario nettentheater", zei de heer D. J. A. Geluk actief. En de journalist dacht: „Natuurlijk heeft de raad hiervoor het stadhuis niet beschikbaar willen stellen om verwarring te voorkomen. Doch niettemin gaan woens dag achter de groene tafel de poppen aan het dansen. Want voor velen is blijkbaar ook een stenen Nurks een onaangenaam mens in de Haarlemmer Hout". Om vier uur zagen wij elkaar allemaal terug in het voorgedeelte van de Vishal om de opening van de eerste van een reeks tentoonstellingen-bij-wijze-van-proef bij te wonen. De heer Pieter Leffelaar, directeur van het Singermuseum in Laren, promotor van deze bestemming, voerde het woord. „Een verouderd genootschap", zo zei hij Deze foto geeft een indruk van de wijze waarop het voorgedeelte van de Vishal te Haarlem als expositieruimte wordt ge bruikt. Het tentoongestelde werk is van Piet van Heerden. ADVERTENTIE Indtmutebt Sfmialisten sinds 1899 Bmmlwrteht t» 157 it verschwtn 8EBRS. BERVOETS Het Comité tot Stichting van een Hilde- brandgedenkteken te Haarlem schrijft ons: „Met enige verwondering heeft het comité kennis genomen van het adres op 29 no vember 1955 door het dagelijks bestuur van de Kring Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Ne derlandse Architecten, BNA aan de raad der gemeente Haarlem. Het comité heeft aanleiding gevonden zich met het dagelijks bestuur van het hoofdbestuur van genoemde maatschappij in verbinding te stellen. Hierbij is geble ken, dat bovengenoemd adres door het da gelijks bestuur van de Kring Haarlem is verzonden zonder voorkennis van de leden van de Kring Haarlem, die over de inhoud niet zijn geraadpleegd. Bovendien heeft het dagelijks bestuur van het hoofdbestuur van de maatschappij ons medègedeeld, dat het de mening van het dagelijks bestuur van de Kring Haarlem geenszins deelt en van oordeel is, dat nu het ogenblik gekomen is dat de beeldhouy/er zijn monument vol tooid en geplaatst zal zien geen verdere hindernissen in de weg moeten worden gelegd en het monument geplaatst dient te worden op de plaats, die daarvoor inder tijd door de raad der gemeente Haarlem is vastgelegd, namelijk de „doorkijk" in de Kleine Hout. Naar aanleiding van bovenstaande mede deling hebben wij ons gewend tot het be stuur van de Kring Haarlem van de BNA, dat ons als volgt antwoordde: „Het bestuur van de kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Archjtecten (BNA) merkt omtrent het bovenstaande op, dat het met algemene stemmen tot het zenden van het adres inzake het Hilde brandmonument besloot. Wat betreft de instemming van de leden van de kring meende het bestuur voldoen de op de hoogte te zijn van de heersende opinie. Dit is achteraf ook duidelijk ge bleken omdat, na de publikatie van slechts één van de éénenvijftig leden bericht bin nenkwam, dat hij het met het adres niet eens was. Ook op de nadien gevolgde kringvergaderingen is geen enkel bezwaar van de leden vernomen. Het hoofdbestuur van de BNA is er bui ion gehouden, omdat het een zuiver plaat selijke aangelegenheid betreft, welke het beste door de kring kan worden beoor deeld." (w.g.) K. JONKHEID, voorzitter W. PH. VAN HARREVELD. secretaris. onder meer, „is aan het vissen in tioeoel water met onhoudbare argumenten". Spre ker doelde daarbij op een brief van „Kunst zij ons Doel" aan het gemeentebestuur, die dezer dagen ook in deze kolommen is afge drukt. Daarin werd gesteld, dat men schil derijen alleen zou kunnen waarderen en op zich laten inwerken in stille, afgelegen zalen. „Wij willen echter de kunst midden in de samenleving brengen," aldus betoogde de heer Leffelaar, die het vooruitstrevende gemeentebestuur dankbaar was voor het ter beschikking stellen van „een ruimte met een zo bijzondere charme en ligging als nergens anders is te vinden". Wat het door „Kunst zij ons Doel" naar voren gebrachte bezwaar tegen gebrek aan ramen en accommodatie betreft, kan het beste de mening worden geciteerd van een bekende schilder, die ik hoorde zeggen: „Het lijkt wel of men eeuwen geleden de Bavo heeft opgericht om de lichtval voor deze expositie te regelen". Intussen achtte wethouder Geluk het nodig de aanwezigen te waarschuwen: „De bestemming van de Vishal staat voor het gemeentebestuur nog niet vast. Gedacht wordt aan een informa tiecentrum voor Haarlems Bloei, waarbij een gedeelte voor exposities gereserveerd zou kunnen worden." Men is thans in het stadium van het experiment, aldus de on aangekondigde spreker, die verder onthul de dat men bezig is met de voorbereiding van een grote tentoonstelling, die misschien van invloed kan zijn op de toekomstige vormgeving. De wethouder maakte van de gelegenheid gebruik de aanwezigen dank baar te stemmen jegens de dienst van Openbare Werken voor de geboden hulp bij de inrichting. Wat de te verwachten toe loop van kijkers aangaat zei hij: „Het hier tijdelijk ondergebrachte kledingmagazijn heeft een topseizoen geboekt." De keuzetentoonstelling uit het werk van de Haarlemse schilder Piet van Heerden is een opzienbarend begin. Maar daarover zal professor Otto B. de Kat u meer vertellen als plaatsvervanger van onze recensent Bob Buys, die enige weken in het buiten land vertoeft. De heer Leffelaar vestigde in zijn inleiding de aandacht op het onge noemde bestaan van een Haarlemse School met een eigen plaats in het artistieke leven en op de strijd, de liefde en de innigheid, waarvan dit werk resultaat van jaren lang vechten getuigt „met de donkere tonen van een stilzwijgend mens als een bronzen torenklok". Op tweede Paasdag zijn de voorstellingen door Feike Boschma (des middags voor kinderen, des avonds voor volwassenen) in het daarachter gelegen marionettentheater begonnen. De volgende week zijn Don en Ly Vermeire aan de beurt. In de Vleeshal werd zondagavond het Mozart-Café geopend een poging om een beetje Weense sfeer naar Haarlem over te planten. Eigenlijk is het een merkwaardige onderneming, om zoiets te proberen in een pronkstuk van Hollandse bouwkunst, doch zulke overwegingen behoren om de trant van de componist te bezigen, vermoedelijk tot de „petits riens". Het gaat tenslotte om de stemming en die is thans van die aard. dat vele buitenlanders zich hier thuis zul len voelen. Naar aanwijzingen van de heer J. F. Obermayer (oud-Oostenrijker, bekend door zijn initiatief en zijn organisatiedrift voor het jaarlijkse orgel concours) werd door de kunstschilder L. H. H. Schutte een fleurig interieur ontworpen, dat door de bouwkundige Han Loots in samenwerking met een aannemer is uitgevoerd, waarbij niet onvermeld mag blijven dat Levinus Tollenaar voor de versiering van het ex terieur heeft gezorgd. Links van de ingang bevinden zich, be halve de kostbare garderobe, de zogenaam de „Heurigen"-tenten van wit latwerk met klimop en doorregen met lampen in de vorm van gekleurde druiventrossen. Aan de wanden hangen affiches ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De zitjes aan de overzijde zijn overdekt met brede luifels van rood-wit gestreept linnen en afgebiesd met bakken vol asparagus en pri mula's. Dit zijn dan wat in de uitnodiging de „Laubpn" en de „Kaffees" worden ge noemd. Er is ook een dansvloer tegenover het podium, waarop een degelijk ensemble onder leiding van Ferenc Koller van acht uur 's avonds tot half twee 's nachts veler lei populaire, maar toch voornamelijk Weense muziek voortbrengt. Merkwaardig genoeg heb ik de Café Mozartwals uit „De derde man" daar niet bij gehoord. Bij zo'n gelegenheid mist men toch de helaas over leden Dominika Loss, die in Amsterdam woonde en menigmaal in diezelfde Vleeshal met grappige verbazing om de gevonden akkoorden op haar citer tokkelde. Verwon dering wekt ook de keuze van Paulette Fontaine als vocale soliste, want deze charmante Saarlandse zingt innemend in vele talen, doch slechts bij hoge uitzonde ring in het Duits, waar men overigens geenszins rouwig om zal zijn. Toch stelt zij de liefhebbers van gemoedelijke Oosten rijkse klanken niet teleur, want zij kan fluiten alsof zij Johanna heet Het feit, dat de mooie blauwe Donau door vele landen vloeit, heeft de samenstel ling van de consumptielijst vergemakke lijkt, want men kan in het Mozart Café behalve alle normale dranken en kaassoor ten ook Wachauer drinken en Hongaarse goulasch eten. Op zaterdagen en zondagen wordt er bij wijze van seleetiemaatregel entrée geheven. Het bedienend personeel draagt witte voorschoten: Deze reportage lijkt wel wat op een opstel van een middel bare scholier of een vacantiebrief, want: nu eindig ik, omdat ik niets meer weet te schrijven. En dat is dan in zekere zin een aanbeveling. Wie liever muziek van Scar latti of Vivaldi hoort, die richtte zijn schre den naar het Heiligland en verloochene zijn Haarlemmerschap, door een bezoek aan het Frans Halsmuseum te brengen. Op de prachtig verlichte binnenhof daarvan met een doorkijk op een schuttersstuk wordt de rust met grammofoonplaten mu zikaal tot uitdrukking gebracht. K. ADVERTENTIE SINDS 1851 AARDAPPELENBEDRIJF Gcd. Oude Gracht 107 - Telefoon 14245 In december van het vorige jaar heeft de Haarlemse Volksdans Federatie de ge meenteraad van Haarlem verzocht om een jaarlijkse bijdrage ter dekking van het tekort van de tweemaal 'sjaars te houden „volksdansbals" voor de deelnemers der vijf bij deze federatie aangesloten groe pen. De inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken is van oor deel dat deze avonden vergeleken kunnen worden met normale jaarlijkse uitvoerin gen van andere verenigingen. B. en W. stellen nu voor, het verzoek in kwestie af te wijzen, omdat de federatie huns oordeels het vrij geringe tekort (plm. f 30 per avond), zelf zal kunnen dekken door een iets hogere entreeprijs of contri butie, welke laatste thans, naar de mening van het college, wel zeer miniem is, name lijk 10 cent per lid per jaar. Ook zaterdag hadden de schoolvoetbalwed- strijden een vlot verloop. In afdeling B liet de A. H. Gerhardschool zich door een nu meriek mindere ploeg verrassen en de be- drijfsschool van de N.S. kon de Ambachts school maar net baas blijven. In afdeling C werd die eerste ronde afge sloten. Van de St. Garardus Majellaschool waren maar vier spelers aanwezig zodat de St. Henricusschool een vergeefse tocht naar het RCH-terrein maakte. De uitslagen waren: Afdeling B: Jac. :P. Thysselyceum 2A. H. Gerhardschool 1 21; Ambachtsschool 1 Bedrijfsschool N. S. 12. Afdeling C: Ambachtsschool 2Kon. Wil helminaschool 20; A. H. Gerhardschool 2 KI. de Vriesschool 2 20; HBS B 4Pr. Bernhardschool 1 11, Pr. Bernhardschool wint; W. Gertenbachschool 2G. Barger- school 14; Chr. Lyceum 1Hartenlustschool 2 07; Marnix v. St. Aldegondelyceum 2 Ambachtsschool 3 40; St. Henricusschool 2 —St. Ger Majellaschool, St. Gerardus Ma jellaschool niet opgekomen; Triniteitslyceum 2—RK ULO 3 6—0; RK ULO 2—St. Henricus school 1 07. Afdeling D: Verliezersafdeling: RK VGDO 2—Mendelcollege 3 2—6; Trinietitslyceum 5— 2de Centr. School 2 1—3; HBS B 5—HBS A 3 42; Hartenlustschool 4Pr. Ireneschool 2 40; M. v. St. Aldegondelyceum 3HBS B 7 14—0. Winnaarsafdeling: RK ULO 5St. Henri cusschool 3 04; St. Jeroenschool 4Coorn- hertlyceum 1 32; Pr. Bernhardschool 3 Sted. Gymnasium 40; Bronsteeschool KI. de Vriesscrool 3 02; Th. M. Ketelaarschool 3Lorentzlyceum 3 13; Kon. Wilhelmina- school 2lste Centr. School 1 11, Kon. Wilhelminaschool wint. Het programma voor woensdag luidt: Afdeling B: Jac. P. Thysselyceum 2Be- drijfschool N. S. (2 uur EDO); A. H. Gerhard school 1Ambachtsschool 1 (3.15 uur EDO). Afdeling C: A. H. Gerhardschool 3HBS B 3 (9.15 uur Schalkwijkerweg)L. de Colig- nyschoolHildebrandschool 2 (9.15 uur Schalkwijkerweg); Ambachtsschool 2—Jac. P. Thysselyceum 3 (1(X30 uur Schalkwijker weg); A .H. Gerhardschool 2Pr. Bernhard school 1 (9.15 uur EDO); G. Bargerschool— Hartenlustschool 2 (10.30 uur Schalkwijker weg) M. v. St. Aldegondelyceum 2Mendel college 2 (10.30 uur EDO); St. Henricusschool 2Triniteitslyceum 2 (2 uur Noordersport park); St. Henricusschool 1—St. Jeroenschool 2 (3.15 uur Noorder Sportpark). Afdeling D: verliezersafdeling:: Triniteits lyceum 4RK ULO 4 (9.15 uur Haarlem); Mendelcollege 4St. Henricussch. (9.15 u. Haarlem); Mendelcollege 32de Centr. School 2 (10.30 uur Haarlem); HBS B 5 Hartenlustschool 4 (10.30 uur Haarlem); M. v. St. Aldegondelyceum 3Pr. Bemhardsch. 2 (9.15 uur Bloemendaal); A. H. Gerhard school 4Chr. Lyceum 2 (9.15 uur Bloemen daal); Lorentzlyceum 5—Coomhertlyceum 3 (10.30 uur Bloemendaal); Lorentzlyceum 4 Coomhertlyceum 2 (10.30 uur Bloemen daal). Winnaarsafdeling: R.K. VGLO 1—St. Ge- rai-dus Majellaschool 2 (2 uur Schalkwijker weg); St. Jeroenschool 5Triniteitslyceum 3 (2 uur Schalkwijkerweg); St. Henricusschool 3St. Jeroenschool 4 (2 uur Kleverpark weg); Pr. Bernhardschool 3KI. de Vries school 3 (2 uur Kleverparkweg); Lorentz lyceum 3Kon. Wilhelminaschool 2 (3.15 uur Kleverparkweg); Hildebrandschool 3— lste Centr. School 2 (3.15 uur Kleverpark weg); 2de Centr. School 1Chr. Dreefschool (3.15 uur Schalkwijkerweg); HBS B 6L. de Colignyschool 2 (3.15 uur Schalkwijkerweg). De nog maar vijf jaar oude wandielsport- vereniging „Klein maar dapper" in Rijk (Haarlemmermeer), aangesloten bij de af deling Noordholland van de Nederlandse Wandelsportbond. heeft van het clubge bouw Algemeen Belang aan de Aalsmeer- derdijk af op tweede Paasdag wandeltoch ten gehouden over tien, vijftien en vijfen twintig kilometer. Het aantal deenem ers van. totaal 279 bedroeg op deze afstanden respectievelijk 149, 75 en 55. Het totaal aantal deelnemen^ was iets lager dan het vorige jaar, toen deze tocht voor het eerst door K.M.D. alleen werd ge houden, maar de datum viel toen iets gun stiger in het seizoen. Overigens ligt het in de bedoeling van deze wandelsportvereni ging om uiteraard met toestemming van het bestuur van de afdeling Noordholland van de wandelsportbond elk jaar Paas- tochten te kunnen houden. De medailles, die als prijzen beschikbaar zijn, zullen dan een Paasserie kunnen gaan vormen. Hoewel het weer niet meewerkte en vooral in de omgeving van het water de kou zich deed voelen, was het toch goed wandelweer. De parcoursen leidden tot. de Bosrand, voor de vijftien kilometer boven dien naar Schiphol en voor de deelnemers aan de langste van de drie afstanden nog naar Amstelveen en de omgeving van de Bosbaan. Behalve de ind'ividuelen, waarvan er waren uit vele plaatsen uit alle delen van de provincie, schreven er negen groepen in. Daartoe behoorde het Bosvolkje van me vrouw Marsehall uit Haarlem, die haast op geen enkele wandeltocht tegenwoordig meer ontbreekt, en een groep van de wan delsportvereniging „Onder Door", die over drie weken van Hiilegom uit de eerstvol gende wandeltocht in deze omgeving, de Bloembollentocht, zal houden. Een twee en twintigjarige motorrijder reed maandagmiddag in de Leeuwerik straat in Haarlem-Noord en ging met een snelle vaart door de bocht naar de Ka nariestraat. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en zijn motor botste tegen de gevel van Kanariestraat 66. De motorrijder liep een zware hersenschudding op en is naar een ziekenhuis vervoerd. De motor werd ernstig beschadigd. In de ouderdom van vijftig jaar is te Haarlem onverwacht overleden mevrouw C. van den Berg-Dikmans, voorzitster van de afdeling Haarlem van de NVV-vrou- wenbond. Van 1947 af vervulde zij deze functie en in de loop der jaren heeft zij aan vele activiteiten haar medewerking verleend. Vroeger heeft zij een vooraan staande rol vervuld in de AJC. Als voor- zitser van de NVV-vrouwenbond nam zij zitting in diverse plaatselijke commissies. Haar verscheiden wordt in brede kring betreurd. De crematie is bepaald op donderdag 5 april na aankomst van trein 11.02 uur te Velsen. Het hoofdbestuur van de NVV- vrouwenbond zal vertegenwoordigd wor den door de voorzitster Nel Kranenburg. Zaterdagmorgen was een vijfjarige jon gen aan het spelen bij een vijver aan de Gerrit Bartholomeuslaan in de omgeving van de Ramplaan te Haarlemh; hij viel in het water en raakte twee keer onder. Twee onbekend gebleven burger en een brigadier van politie hebben de jongen op het droge gebracht. Dat de schilderkunst (en als nevenfacet de beeldhouwkunst) het enig voorhanden medium is waardoor Piet van Heerden zich als kunstenaar uiten kan, leert ons de tentoonstelling die zaterdag in de Haar lemse Vishal geopend werd. Er zijn meer kunstenaars van wie men dit met inacht neming van hun metier kan poneren, maar in absolute zin doet zich dit verschijnsel toch niet zo veelvuldig voor. Zichtbaar of hoorbaar denken, waarbij de gedachte niet of nauwelijks vooraf ver woord wordt, blijft een voor velen moei lijk verstaanbaar fenomeen. Men is ge neigd hierbij tot een trance-toestand te concluderen. Dat zou een vergissing zijn. Om concreter te zijn: de onderwerpen door de jonge kunstenaar Pieter van Heerden geschilderd staan nooit in een toevallige betrekking tot zijn picturale of sculpturele expressie. Er is dus niet een kind, een landschap, een vrouw, die toevalligerwijze binnen zijn gezichtskring vallen en con grueren met een bepaalde persoonlijke smaak of voorkeur, neen, deze verschijn selen bestaan als reëele waarden in de kunstenaar en de kunstenaar kan deze innerlijke ervaringen alleen en uitsluitend met picturale en sculpturele middelen ken baar maken. Dit behoeft niet uit te sluiten dat de kunstenaar werkt naar een „ge zien" model. Het is aannemelijk en zelfs aanvaardbaar, dat het een bepaald kind, een bepaalde vrouw of een speciaal land schap is, dat door Piet van Heerden ver beeld wordt. Hierdoor is zijn kunst ver staanbaar. Hij deformeert de werkelijk heid niet, zoals de expressionisten dit doen: hij realiseert een innerlijk gezien beeld, dat op ervaring en herinnering berust in vormen die hij ziet of gezien heeft. In bovenstaande formule is getracht de sleutel te geven tot het verstaan van de kunst van deze schilder. Heeft hij deze eenmaal in handen, dan kan de beschouwer trachten te ontdekken, welke aandriften tot deze kunst geleid hebben. Dan begint echter de hachelijke onderneming de kunst van Pieter van Heerden in woorden om te Bij de orgelrestauratie Ter gelegenheid van de restauratie van het orgel der hervormde kerk in Sant poort geeft Albert de Groot woensdag vier april een concert op het vernieuwde instru ment, samen met de fluitist Jac. Stoffer. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, Handel en César Franck. Nadat de in 1916 afgebrande dorpskerk in 1917 was herbouwd, ontbraken de gelden om tot aanschaffing van een nieuw orgel over te gaan. Tot eind 1924 behielp men zich met een harmonium voor de begelei ding van de gemeentezang. In oktober van dat jaar kon echter dank zij de finan ciële steun van de heren H. Cremer en P. W. Jansen een orgel gekocht worden. Dit pneumatische orgel werd gebouwd door de firma Heitman en Vierdag te Enschedé en de totale bouwkosten bedroegen f 5200. In 1938 werd het orgel, dat niet in alle opzichten voldeed, gereviseerd, terwijl tevens een zwelkast werd aangebracht. Vele defecten, onder meer veroorzaakt door een ernstige houtwormaantasting in orgel en speeltafel, waren oorzaak dat in 1954 besloten moest worden om het orgel opnieuw te restaureren. Na overleg tussen de Orgelcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk, de orga nist Albert de Groot en de Kerkvoogdij werd een plan tot restauratie en wijziging opgesteld. Na verkregen prijsopgave van enkele orgelbouwers werd in september 1955 aan de fa. G. van Leeuwen te Leiderdorp niet alleen opdracht tot deze restauratie ge geven, doch tevens werd, mede op diens advies en in overleg met de Orgelcommis sie, besloten het orgel met enkele stemmen uit te breiden. De kosten van deze restauratie en uit breiding zullen ongeveer f 7000 bedragen. Hierin zijn ook inbegrepen de kosten voor het aanbrengen van een verwarming in het orgel, het verbeteren van de klankkast en wijzigingen in de windvoorziening en in de elektronische installatie. Het uitbreiden van hét tweede manuaal heeft de klankverhoudingen van het instru ment belangrijk verbeterd; met de vroe gere dispositie van manuaal II was vroeger niet veel meer te bereiken dan een slechte imitatie van een vioolDe tegenwoor dige samenstelling der stemmen brengt het orgel echter op een bescheiden concert niveau. zetten. Hachelijk omdat uitdrukkingen als „primaire levensinstincten" - die ons dan op de lippen komen - enerzijds te positief, anderzijds te vaag zijn om de kern van zijn kunst aan te duiden. Liever wil ik trachten dit werk van een andere kant te benaderen. De schilderijen bezitten weinig kleur, maar verraden een aangeboren gevoel voor plastische waar den. Zij zijn getuigen van een uiterst per soonlijke instelling tegenover het leven. De tentoonstelling van werken van Piet van Heerden, die thans als eerste in de a l'improviste ingerichte Vishal gehouden wordt, mag als een debuut beschouwd wor den. Op exposities van de Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars „De Groep" heeft men reeds eerder met zijn werk kennis kunnen maken, maar het is de eerste keer dat de schilder met een eigen expositie naar voren treedt. Het indringende karakter van zijn kunst ontslaat ons van de verplichting de wer ken afzonderlijk te bespreken. De kleur, of toon is monochroom, maar zeer genuanceerd. Deze waarden merkt de bezoeker der tentoonstelling echter pas bij nadere beschouwing op, want het is de visie van de schilder die primair treft. Een staand naakt kindje tegen een nachtelijk- duistere fond, faccineert, niet doordat men daarbij aan een bepaald kind denkt, maar doordat de eenzaamheid, de afgesloten heid van het kinderleven verbeeld wordt. Ik weet niet of de schilder dit heeft willen uitdrukken. Hij heeft' het niettemin ge daan. Dat zich hier een belangrijk talent in de hedendaagse beeldende kunst aandient, mag uit het bovenstaande geconcludeerd worden. OTTO B. DE KAT. Blijkens het verslag van de heer L. C. Carstens over de nazorg voor verstande lijke en lichamelijk misdeelden te Haarlem stonden op L januari 1955 ingeschreven 1659 mannen en 770 vrouwen (oud-leer lingen van de scholen voor buitengewoon lager onderwijs sinds 1909). In de loop van het jaar verlieten 89 jongens en 52 meisjes de scholen, zodat op 31 december 1955 stonden ingeschreven 1748 mannen en 822 vrouwen. Daarbij zijn 420 jongens en 202 meisjes beneden de leeftijd van 21 jaar. De groep pupillen tot en met de leeftijd van 25 jaar vereist uiteraard de meeste zorg Deze groep omvat 723 jongens en 332 meisjes. Daarbij komen 40 „zorggevallen' boven die leeftijd. Met een totaal van 1100 heeft de nazorg zich vrij regelmatig te be moeien. Ruim 50 percent van de leerlingen die de school verlieten, gaven zich op voor de a vond ver zorging. Dat is vrij gunstig, in aanmerking genomen, dat het voor vele buitenleerlingen te bezwaarlijk is om na de dagtaak de lange weg naar school te gaan. Aan de Prinses Marijkeschool werd op 1 september een tweede jongensklasse gevormd. In het afgelopen jaar werden 89 nieuwe leerlingen ingeschreven namelijk 56 jongens en 33 meisjes. De heer E. P. Sehuyt deelt over de Haarlemse werkinrichting mee, dat in de loop van 1955 13 personen (10 mannen en 3 vrouwen) werden geplaatst. Afgevoerd werden 5 mannen en 3 vrouwen. Eind 1955 werden de arbeidsinrichtingen bezocht door 72 mannen en 33 vrouwen. De ge middelde bezetting was 101. De verkoop der artikelen leverde f 81.023 op (vorig jaar f72.124). Zaterdagmiddag is een zesen dertigjarige mevrouw, wonende aan de Zaanenlaan te Haarlem, door kolendamp bewusteloos ge raakt. Nadat leden van de ongevallen- dienst haar zuurstof hadden toegediend, is zij naar het Diaconessenhuis overgebracht. De bewoonster was op haar kamer op de eerste verdieping, waar een haardkachel brandde. Micaruitjes wasen stuk en kool- oxyde is ontsnapt. Een achtjarig jongetje begaf zich maan- damiddag naar de slaapkamer van een wo ning aan de Nieuwe Raamstraat te Haar lem en nam een kaars en lucifers mee; hij heeft de brandende kaars op een bed gezet, waarna brand is ontstaan. De bewoners hebben het vuur geblust. Een bedstel en beddegoed gingen verloren. binnenland Prins Bernhard. Prins Bernhard zal op 1 Juni een werkbezoek aan Groningen bren gen. Op die dag zal die Prins tevens het ver brede Winschoterdiep officieel in gebruik stellen. De vernieuwing en verbreding van het Winschoterdiep is een belangrijk miljoe- nenproject, waaraan de Provinciale Water staat van Groningen de laatste jaren intensief heeft gewerkt. Van marine naar scheepswerf. Met in gang van 1 april, dus direct nadat hij zijn functie bij de Koninklijke Marine heeft be ëindigd. is vice-admiraal A. de Booy be noemd in de hoofddirectie van Verolme Ver enigde Scheepswerven. Deze omvatten het scheepsmstallatiebedrijf „Nederland" te IJsselmonde, de werf De Haan en Oerlemans te Heusden en Verolme Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Rotterdam. Ambassade. Het gezantschap der Neder landen te Kopenhagen is verheven tot am bassade. De gezant, de heer G. P. Luden, is benoemd tot ambassadeur. Tegelijkertijd is het Deense gezantschap in Den Haag verhe ven tot ambassade. Mammoethbeenderen. Bij de ontgron ding van de Culemborgse uiterwaarden langs de Lek, zijh twee beenderen gevonden, waar van men aannam, dat zij afkomstig waren van dieren uit een zeer oud tijdperk. De Geologische Dienst van de Rijksuniversiteit te Utrecht stelde vast. dat de beenderen, af komstig waren van een mammoeth, die naar schatting ongeveer 20.000 jaar geleden heeft geleefd. Prof. ir. J. O. Hinze. Ir. J. O. Hinze is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de aero- en hydrodynamica, Hij is leider van de afdeling Chemical Engineering van het Koninklijke Shell Laboratorium te Delft. Scheepsbotsing. Het 8210 bruto register- ton metende tankschip „San Velino" is op de Nieuwe Waterweg in botsing gekomen met het 15.586 bruto register ton metende Libe riaanse tankschip „Buikstar". De „San Ve lino" kreeg aan stuurboordzijde een scheur boven de waterlijn van 10 meter lengte. Beide schepen zijn de petroleumhaven bin nengelopen. Betovergrootmoeder. De 85-jarige me vrouw Johanna Jacoba Lamberta Duyts Kok te Bergen (N.H.) is betovergrootmoeder geworden bij de geboorte van Eugene Marie Gerard van de Nieuwendijk te Elspeet. Me vrouw DuijtsKok heeft twee kinderen, 9 kleinkinderen, 18 achterkleinkinderen en thans 1 achter-achterkleinkind. HAARLEM EN OMGEVING Been gebroken. Tijdens een maandag morgen op het terrein aan de Schalkwijker weg te Haarlem gespeelde voetbalwedstrijd heeft de achtendertigjarige G. v. d. B. een been gebroken. Door een samenloop van om standigheden trapte een speler van de tegen partij tegen zijn been. Ouderavond. Woensdagavond 11 april zal in de gymnastiekzaal van de Linnaeus- school een ouderavond worden gehouden. Er zal een film over opvoedingsproblemen wor den vertoond, waarbij drs. G. P. van Alke made een toelichting zal geven. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 TeL 15051 Johann Sebastian Bach had als cantor van de Thomaskerk te Leipzig een om vangrijke taak. De opdracht, die hij voor het verzorgen van de muziek kreeg van de kerkelijke overheid, bewees enerzijds hoe groot de eisen waren, die aan de can tor werden gesteld, anderzijds ook hoe krachtig de kerkbestuurders er naar streefden de muziek in de eredienst tot een zeer belangrijk, integrerend bestanddeel te maken. De muziek was nauw aan de liturgie van de Evangelisch Lutherse Kerk verbonden. Maar in de loop der jaren raakte het liturgische principe steeds meer op de achtergrond en werd de preek tot een centrale factor van de godsdienst oefening. Kon men ten aanzien van de Lutherse kerken spreken van een verlo pen van de liturgie, in de Zwingliaanse en Calvinistische kerken werd daarmede van meet af aan gebroken, waardoor ook de liturgische muziek geen kans meer kreeg. In de laatste dertig jaren is men zich in protestantse kringen in Europa en vooral ook in ons land gaan bezinnen op de bete kenis van de liturgie en van de liturgische muziek voor de eredienst. Allerwegen nam de belangstelling daarvoor toe en zo kon het gebeuren dat ook in de oecumenische dienst, die op de Eerste Paasdag 's avonds werd gehouden in de Nieuwe Kerk te Haarlem, een Cantate van Bach tot uitvoe ring kwam, die in samenhang met het on derwerp van deze dienst, de verschijning van Christus aan de Emmaüsgangers, tot een zinrijke, gesublimeerde meditatie werd. Deze cantate die begint met de woorden „Bleib bei uns, denn es will Abend werden" werd vertolkt door het Haarlems Baehensemble, een uit vocalisten en instrumentalisten gevormd gezelschap, onder leiding van de dirigent George Ro bert. De uitvoering van de cantate, met fraaie klank en eenvoudige expressiviteit ge zongen en met begrip gespeeld door strij kers en houtblazers, maakte diepe indruk. De in wezen eenvoudige tekst, gedragen door de aangrijpende schoonheid van de muziek, richtte de gedachten der talrijke toehoorders op de zin van het wonder baarlijke evangelieverhaal en op de be vrijdende betekenis, die het voor ieder per soonlijk kan krijgen. De Nieuwe Kerk bleek voor de cantate een voortreffelijke uitvoeringsruimte, waar het melodische lijnenspel in onvertroebelde klank tot ons kwam. In deze Paasdienst werd het woord ge voerd door ds. A. J. Snaayer, Doopsgezind predikant, die sprak over Lucas 24 vers 25, benevens door ds. J. J. van Hille, Remon strants predikant, die Lucas 24 vers 32 tot het onderwerp van zijn overdenking koos. De leiding van de dienst berustte bij ds. G. J. Waardenburg, Hervormd predikant, die voorging in gebed en sprak over de oecumenische betekenis van deze bijeen komst en over de muzikale taak van het Haarlems Bach-ensemble hierin. Uit de verheugende mededeling van ds. Waar denburg, dat men in de loop van dit jaar nog verscheidene uitvoeringen van canta tes van Bach hoopt te kunnen geven, kon men concluderen, dat ook in de Haarlemse Hervormde Gemeente de waarde van li turgische muziek beseft wordt. P. ZWAANSWIJK

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11