Rembrandt Het verloren Continenl „Porgy and Bess" van Gershwin nu ook in Nederland Haarlemse bloemenmeisjes naar West-Duitsland vertrokken Zandvoort bereidt zich voor op het komende seizoen Dit jaar: Concerten, dansavonden en zandbergwedstrijd Amsterdamse Beurs 10 Burgerlijke Stand van Haarlem Goede prestaties van Blinkert-handballers Uitvoeringen van NPV- districtsband Haarlem Auto schoot tuin van „De Hartekamp" in J. van Geel en veertig jaar bij de P.T.T. Veertig M.T.S.'ers naar Zweden en Denemarken Jubilea en onderscheidingen bij de N.Z.H. Besluiten over Rijnlands reglement Pepertermijnmarkt heropend Emmer met petroleum op de kachel gezet Drie gewonden bij brand in woonwagen te Pernis Zuiderkruis in Amsterdam Herman Vreedenburgh in Bergen overleden Viering 40-jarig bestaan R.-K. Smedenpatroonsbond Sparen bij Nutsspaarbank nam in 1955 weer toe Wachtverbod op Schotersingel DINSDAG 3 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage is maandag de eerste opvoering in ons land gegeven van de opera „Porgy and Bess" van de Ameri kaanse componist George Gershwin, waar voor Dubose Heyward het libretto leverde een gebeurtenis waarnaar reeds lang werd uitgezien, toen anderhalf jaar gele den de „Everyman Opera Ine," uit New York met dit muzikale drama onder leiding van Blevins Davis en Robert Breen naar Europa kwam. Er werd in vele landen een groot aantal opvoeringen gegeven, waar voor telkens overweldigende belangstel ling bleek te bestaan. Het leek er echter aanvankelijk op, dat die gebeurtenis aan ons land zou worden onthouden, totdat ruim een maand geleden kwam vast te staan, dat er financieel, technisch en orga nisatorisch een weg gevonden was ook naar Nederland te komen. Als het doek opgaat voor het bouwval lige binnenplein in de vissersbuurt Catfish Row in Charleston, in Zuid-Carolina, waar de bewoners bij het vallen van de avond dansen, spelen en minnen, heft een moeder voor haar kind het wiegelied „Summer time" aan. Gezongen in dit decor en deze sfeer heeft.deze melodie een pure, primi tieve ontroering, die grote verwachtingen wekt. Maar helaas is Gershwins muziek niet in staat deze beloften in te lossen. Mu zikaal gesproken berust het sensationele succes van „Porgy and Bess" op vier of vijf „highlights" reeds vele jaren lang door radio en grammofoon gepopulariseerd. En de aantrekkingskracht, die enkele van deze songs zeker bezitten, wekt natuurlijk de nieuwsgierigheid naar het gehele werk. Wie deze opera in de eerste plaats via het gehoor wil beleven en producer en regisseur hebben kosten noch moeite ge spaard om de toeschouwer daarvan af te houden wordt teleurgesteld: George Gershwins muzikale taal is ontoereikend om een opvoering van tweeëneenhalf uur te dragen. Melodisch berust zij op een han dige aanpassing van bepaalde trekken van Noord-Amerikaanse negermuziek aan de „symfonische" kunst van Europa maar deze negermuziek zelf bevatte sinds haar ontstaan in New Orleans omstreeks 1900 al bestanddelen van Europese marsen en amusementsmuziek. En het godsdienstige negerlied, de spiritual, is niet los te denken van het Protestantse koraal. In Gershwins melodieën is het oorspronkelijke „negroïde" element dan ook bijzonder sterk aange lengd. Zoals dan ook niet anders verwacht kan worden is ook harmonisch zijn muziek een slap grocje van beproefde amuse- mensprocédés, met gebruikmaking van de blues-toonladder en laatromantische chro matiek. Wat tenslotte voor een werk van lange adem, dat pretendeert een stuk le vende folklore tot een muziekdrama te su blimeren, funest blijkt: het ritmische ele ment, de werkelijke hartslag van de Afri kaanse muziek, dat dus in een negeropera dé grote drijfkracht moest zijn, is uiterst zwak. Deze brave vierkwartsmaten, met wat syncopes versierd, zijn kinderspel ver geleken bij het ritmisch uiterst gedifferen tieerde samenspel van vier of vijf trom melspelers uit de Congo in een van hun magische riten! Binnen de begrenzing van zijn horizon beschikte Gershwin zijn „Porgy and Bess" dateert uit 1935 over een ontwik kelde compositietechniek: zijn muziek is prettig zingbaar, de orkestkleur karakte ristiek, hoewel weinig gevarieerd. De wij ze waarop hij een scène met veel personen muzikaal heeft opgebouwd uit korte zin netjes, uitroepen, melodiebrokken en koor- fragmenten is bewonderenswaardig. Maar dit is niet voldoende. De heftige scène, waarbij Bess zich overgeeft aan de reus Crown, klinkt bij gesloten doek uit in een soort restaurantmuziek. Als er een storm opsteekt, waarbij het dorp in doodsangst verkeert voor de familieleden op zee, ver hinderen het geluid van het draaitoneel, de verbazing over de dan nieuwe toneel- opbouw en een zwaar gepauk en geblik sem in de coulissen de meeste toeschou wers waarschijnlijk aandacht te schenken aan de zeer giobale manier, waarop de componist zich van de zaak afmaakt. Moet er voor de pleinscènes wat leven in de brouwerij komen, dan voegt de regisseur, mèt de muziek uit de orkestbak of zelf standig, een langwerpige negertrom toe, waarop een syncopisch geslagen ritme al tijd wel de gewenste lokale kleur geeft. Buitengewoon waren de vocale presta ties van de negerartisten. Leslie Scott (Porgy), Ethel Ayler (Bess), Lorenzo Ful ler (Sportin' Life) en John McCurry (Crown) brachten hun rol met alle dyna miek en verve van een voor ons exotisch temperament, daartoe in staat gesteld dooi een westerse stemscholing, die trouwens ook voor Gershwins muziek de enig denk bare is. De dirigent Alexander Smallens kweet zich goed van zijn taak om het con tact te onderhouden tussen de volkomen ingezongen en ingespeelde zangers op het toneel en het Nederlandse gelegenheids ensemble in de orkestbak. De zeer velen die wegens de overweldi gende belangstelling geen plaats konden krijgen en misschien gehoopt hadden hier HAARLEM, 29 maart 1956 GEHUWD: 29 mrt, W. Bosch en P. Th. van der Helm; J. B. Houtkamp en H. Dreijer; G. A Hulsegge en J. M. de Jager; P. Maerten en M. M. W. Roos; B. Keur en A. Tempel man; J. Han>s en A. D. Meuring. BEVALLEN van een zoon: 27 mrt, W. A. H. Verbrugh—Leferink; 23 mrt, D. Walkeuter— Koning; S. van KoppenhagenDekker. BEVALLEN van een dochter: 28 mrt, E. E. VerboomJansen; J. BuurmanRaven; M. van Tilvan Cranenburgh; J. C. Scholte van Zanten; 29 mrt, C. M. van DoornFrans- sen; M. G. de Ruijtervan Espelo; T. ter VoortHuisman; J. van de Weteringvan Bogget. OVERLEDEN: 27 mrt. J. van der Werff. 87 j., Marnïxstraat; A. BesemerSchot, 79 j., Schotersingel; J. Chr. van EsSchell, 62 j., Spaarndamseweg; 28 mrt, M. Eleveld, 62 j., Dr. Leydsstraat; C. der Kinderen, 76 j.. De Clercqstraat; D. van Noort, 57 j., Kamper laan; P. de VriesStlok, 53 j„ Kerklaan; M. Rijgersveer—Jonk, 78 j., van Wassenaer- straat; E. A. HooftVan Doorsyelaar, 55 j-, Betje Wolffstraat; L. M, van Heusöen, 76 j„ Emmakade; W. M. de Haan—van Egmond, 69 j., Vergierdeweg; H. A. Bom—Strooker, 76 j., J. F. Helmersstraat; A. E. Verhoogd Anink, 83 j., Leidsevaart. HAARLEM, 31 maart 1956 GEHUWD: 31 mrt, C. Meerveld en B. M. Verhagen; R. F. van Trooijen en Chr. A. C. Anker; B. van der Kodde en E. M. Gearh'ngs. BEVALLEN van een zoon: 29 mrt, A. C. Houssart—Steegman. OVERLEDEN: 29 mrt, H. Vermeulen, 56 j., Meeuwenstraat; 30 mrt, H. A. de Wit— Dier- kes, 67 j., Kruistochtstraat. de openbaring van een primitief levensge voel te kunnen beleven, bracht de gram mofoon misschien troost. En ik denk daar bij niet aan de opnamen die er van en uit Gershwins werk bestaan, maar aan een kleine plaat van Philips die hetzelfde kost wat u misschien anders voor uw toegangs bewijs had betaald: ik bedoel een opname van Darius Milhauds werk „La creation du monde". Hier heeft een musicus, wiens mu zikale beschaving heel wat dieper reikte dan die van Gershwin, die twee jaar in Zuid-Amerika woonde en daar de muziek der vroegere negerslaven beluisterde, ge tracht de muzikale ziel van het zwarte ras te peilen. Het stuk duurt nog geen kwar tier. Maar alleen al de inleidende klaag zang voor altsaxofoon tegen het fond van strijkers met schelle interruptie van twee trompetten vertelt mij meer over het leven aan de andere zijde van de „colour-line" dan een gehele avond met Gershwins opera. Ook van Milhaud kan men zeggen dat hij één van de briljantste componisten van zijn tijd is, zoals het programmaboek over de componist van „Porgy en Bess" zegt. Misschien niet dat zijn inkomen meer dan 250.000 dollar per jaar bedraagt. Maar een doorsnee overeenkomend bedrag heeft ook Bach tenslotte nooit verdiend. SAS BUNGE Het Bloemendaalse Blinkert heeft van zijn reis naar het Niloe-zaalhandbaltoer- nooi beslist geen spijt. Niet alleen was men enthousiast over dit spel, maar bovendien wisten de groenbroeken nog enkele opmer kelijke resultaten te boeken. De heren werden namelijk in hun poule winnaar, vóór de meer geroutineer de tegenstanders. De meisjes werden eveneens poulewinnaars en speelden de be slissingswedstrijd tegen het Eindhovense WLC gelijk (22). Na vijf en nog eens drie strafworpen nemen, was.de stand nog steeds 22, waarna bij het loten het geluk De Blinkert in de steek liet. Niet echter De Blinkert-heren, die direct hun beker aanboden, als troost en waar dering voor de goede prestaties van hun clubgenotes. In het internaat Bos aan de Slingerweg te Aerdenhout was zaterdagavond een ge zelschap van „Pro Juniore", een reisorgani satie die zonder het beogen van winst door middel van reizen naar Duitsland, Enge land, Frankrijk, België en Nederland de Europese eenheidsgedachte onder de jon geren van achttien tot vijfendertig jaar tracht te bevorderen, bijeen voor een ge varieerde avond. Het gezelschap, dat bestaat uit Duitsers, praktikanten uit India en enkele meisjes uit Spanje en Portugal, kwam vrijdagmid dag in Haarlem aan en ging maandagavond weer huiswaarts. Zaterdagmorgen bezocht het de Keukenhof, 's middags Marken. Zon dag bracht men een bezoek aan Maduro- dam en' Scheveningen; op tweede Paasdag stond onder meer een rondvaart door de grachten van Amsterdam en een bezoek aan het Rijksmuseum op het programma. De avond die ook bijgewoond werd door een groepje Duitse oudleerlingen van een middelbare school te Iserlohn, welke na dertig jaar een schoolclub oprichtte en zich „Pro-Seniore" noemde, werd geopend door de heer C- J- Schreuder, kolonel b.d., uit Bloemendaal, de voorzitter van „Pro Juniore", waarna zijn vrouw over het be lang van het organiseren van dergelijke reizen sprak. Zij zei onder meer, dat de te genwoordige jeugd gevaar loopt in de mas sa op te gaan en zijn eigen ik te verliezen met alle gevolgen van dien. De Duitse reisleider Fusst, die al enkele malen eerder in Nederland en Aerdenhout was geweest als leider van „Pro Juniore", betuigde zijn dank voor de grote gastvrij heid, die de gasten hier telkenmale weer genieten. Vervolgens bood de heer H. Veldkamp met. zijn medewerkers de gasten een geva rieerd programma met enkele goede imi taties van Raimond Beeker en het optreden van een danseresje.. Als intermezzo trad Zamirah Sival op, de -elfjarige pianovir- tuose, die een gedeelte van een werk van Frans Schubert uitvoerde. Verder werd de avond opgeluisterd door een voortreffelijk Hawaii-sextet, dat onder leiding stond van de heer H. Veldkamp. De muziek, die dit pas drie maanden be staande sextet bracht, was het beluisteren ten zeerste waard. Zelden zal een touringcar een dergelijk fleurig en charmant reisgezelschap hebben rondgetoerd als vanmorgen in de omgeving van het Haarlemse stadhuis poseerde voor de fotograaf: de Haarlemse bloemenmeis jes, vlak voor haar vertrek naar West- Duitsland. Daar stonden ze vierentwintig in totaal, in vol ornaat: witte blouses, rode overgooier en rood „hoedje", in het milde licht van een vrolijk lentezonnetje. Daar stonden ze, met voor de boeg een reis via Maastricht naar West-Duits land, waar Bonn, Keulen en Düsseldorf op het programma staan,"eb zo juist achter de rug _een toespraak van loco-burgemeester D. J. A. Geluk, die de meisjes, tevens als voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei" in de kamer van B. en W. in het stadhuis had geïnspecteerd. Hij had daarbij gewezen op de belangrijke representatieve taak die het jonge reisgezelschap in de ko mende dagen gaat verrichten, een taak, die stellig verplichtingen oplegt. „Jullie gaan in andere delen van ons land èn in het buitenland een groet overbrengen van onze stad en ons land: een bloemengroet van Neerlands bloemenstad. En daarbij zullen jullie wellicht moeilijke momenten mee maken. Er zijn nu eenmaal altijd mensen, die er niets van begrijpen, als je ze zo maar bloemen in de hand drukt". De heer Geluk wilde in dit verband graag een antwoord geven op een door ve len gestelde vraag, waarom nu juist Duits land met een bezoek moet worden vereerd, het land, waarmee wij ruim tien jaar ge leden nog in oorlog waren. „We mogen niet vergeten", zo zei de heer Geluk, „dat dit Nu de periode aanbreekt, dat weer meer naar buiten kan worden opgetreden, heeft de districtsband Haarlem van de vereni ging „De Nederlandse Padvinders" aan de volgende uitvoeringen en bijeenkomsten medewerking toegezegd. Woensdag 4 april doet de band mee aan de opening van de actie „Een heitje voor een karweitje" in de Spaarnestad. Vrijdag 6 april treedt hij op tijdens een propaganda-avorid in het H.J.M.V.-gebouw van de jeugdgroepen in het centrum. Op Koninginnedag, 30 april, maakt de band een rondgang door Haar lem-Zuidwest en verleent daarna mede werking aan de aubade op de Grote Markt. Vrijdagavond 4 mei zal de band aanwezig zijn bij de dodenherdenking aan de Jan Gijzenbrug. Zaterdag 5 mei wordt gecon certeerd op de spelmiddag van de Neder landse Jeugdgemeenschap op het sportter rein aan de Van Oosten de Bruynstraat. In het kader van de burgerzinweek houdt de band op dinsdag 8 mei een mars en tap toe op de Grote Markt in Haarlem. Zater dag 12 Mei wordt tenslotte deelgenomen aan de St. Jorismarsen te Oegstgeest. volk ook uit andere elementen bestaat, dat het thans als deelgenoot van de West- Europese gemeenschap, als democratische staat zijn beste zijde wil laten zien. Wij moeten deze mensen daarom de hand toe steken. Hun huidige leiders zijn mannen, die het goede op het oog hebben; ik stel het dan ook zeer op prijs, dat jullie in Bonn Bondspresident Heuss zullen ont moeten". De heer Geluk bracht de meisjes onder ogen, dat zij zich niet moeten beschouwen als schoonheidskoninginnen. Zij zijn een .vertegenwoordiging van d.e doorsnee-be volking van onze stad. Nadat de loco-burgemeester gewezen had op de grote verantwoordelijk, die de leiding van deze groep, bestaande uit de directeur van „Haarlems Bloei", de heer W. Willige, diens echtgenote en mejuf frouw R. Hooy op zich heeft genomen, wenste hij allen een goede reis, goede erva ringen, veel succes en mooi weer. Een der meisjes, die in een grote kring hadden staan luisteren, met achter zich vele nieuwsgierige en trotse vaders en moeders, trad daarop naar voren en over handigde hem een tuiltje bloemen. Het eerste van een grote serie, die dezer dagen zal worden uitgedeeld. Zaterdagmiddag om ongeveer drie uur bemerkte de bestuurder van een vrij nieu we personenauto, die op de Herenweg in Heemstede in de richting Haarlem reed, dat zijn wagen plotseling naar links af week. Hij kon de auto echter op de rech terkant van de weg houden maar even la ter zocht de wagen weer de linker rijbaan op. De auto passeerde de bomenrij, reed een verkeerspaal omver, ramde het hek van het buiten „De Hartekamp" en be landde met de wielen omhoog in de tuin van dit buiten. De inzittenden, de heer A. de H. uit Zandvoort en enkele familieleden, moesten naar het Diaconessenhuis gebracht worden met lichte verwondingen, vanwaar zij weer naar huis konden worden ver voerd. De auto werd volkomen vernield. Op 1 april herdacht de heer J. van Gee- len, employé I van de PTT te Haarlem, de dag dat hij veertig jaar geleden bij de pos terijen in dienst trad. Zaterdagmorgen werd hij te zijnen huize toegesproken door de waarnemend directeur van het postdis- trictskantoor te Haarlem, de heer De Groot, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Des middags was er een receptie bij de jubilaris thuis, waar hem onder meer door het PTT-jubi- leumfonds een cadeau en bloemen werden aangeboden. Later op de dag is de viering in intieme kring voortgezet. Nu het voorseizoen aanstaande is, waarvan Pasen de inzet vormt, wordt bij de af deling VW van stichting „Touring Zandvoort" een grote activiteit ontplooid om er voor te zorgen, dat de vreemdelingen onderdak krijgen en diverse plannen voor de komende zomermaanden uitgewerkt worden. De praktijk heeft de laatste jaren ge leerd, dat het Paas-weekeinde tot een der drukste periodes kan worden gerekend wat betreft het toerisme. Om op ailes voorbereid te zijn, heeft stichting „Touring" thans de beschikking over een overzichtelijk opgezet kaartsysteem waarop de ruimte ver meld staat welke bij particulieren beschikbaar is wat betreft de overnachtingsmoge lijkheden. Wanneer alle beschikbare hotel- en pensionruimte bezet zou zijn, kan men thans op eenvoudige wijze toeristen naar deze adressen verwijzen. Daarnaast beschikt men dan nog over een uitgebreid aantal adressen voor zomerverhuur bij particulieren, waarop altijd nog kan worden teruggegrepen, wanneer de overnachtings- adressen zouden zijn afgewerkt. Op vrijdagmiddag 30 maart was er echter nog geen bijzondere Paasdrukte waar te nemen. Hotel Bouwes bleek voor het Paas-weekeinde geheel te zijn volgeboekt, in andere hotels en pensions was echter 'hog een derde tot een kwart van het beschikbaar aantal bedden disponibel. Dit zegt echter nog weinig, want de laatste jaren ontstond de grootste toeloop van vreemdelingen in de avond van Paas-zaterdag. De heer Hugenholtz heeft voor zaterdag en de beide Paasdagen een regeling getrof fen, waardoor het mogelijk is, dat het VW-bureau zowel overdag als des avonds zal geopend zijn, desnoods tot middernacht of later, wanneer bijzondere drukte dit noodzakelijk zou maken. ADVERTENTIE Zr^ilntaSt,r°amidj0j0 legt-terwVl hem een Koran boven hel hoofd gehouden wordt LiïiïTZ D< vUchtisheid vond plaats in Djakarta; het is de tweede maal dat dr. Sastroamidjojo premier is. De heer Hugenholtz wees er ons op, dat hoewel van de burgerij zeer veel mede werking wordt ondervonden, het V.V.V.- bureau veel moeilijkheden ondervindt doordat particulieren verzuimen, kennis te geven wanneer de door hen opgegeven be schikbare logeer-ruimte werd verhuurd. Dit bezorgt niet alleen het V.V.V.-bureau veel last, doch ook deze particulieren zelf. Zomer-evenementen Men is in Zandvoort op het ogenblik druk bezig de plannen voor de zomer- evenementen uit te werken. Het aantal evenementen zal dit jaar een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Zo zal het aantal zomeravond-concerten op het Raadhuis plein dit jaar worden uitgebreid van der tien tot twintig. De Tyrolerkapel uit Haar lem, die de laatste jaren zulke grote suc cessen boekte, zal dit jaar concerteren op de donderdagen 12 en 26 juli, en 9 en 23 augustus. Voorts zullen op de zaterdag avonden in juli en augustus deze concerten worden verzorgd door de Zandvoortse mu ziekkapel, de IJmuider harmonie, de Haar lemse Postfanfare en de Aalsmeerse fan fare. Eén avond werd gereserveerd voor het landelijk orkest van het Leger des Heils. Iets geheel nieuws zal dit jaar worden uitgevoerd: namelijk negen dans-avonden in de openlucht op het Raadhuisplein op alle dinsdagen in juli en augustus. Men verwacht van deze openlucht-dansavonden veel succes, omdat zowel badgast als in woner reeds vele malen in deze richting wensen hebben geuit. Voorts staan in de maanden juli en augustus drie zandbouwwedstrijden op het programma, terwijl een proef zal worden genomen met het, organiseren van een „zandbergwedstrijd" voor jongens en meis jes van 1418 jaar. Deze zullen dan langs de laagwaterlijn een fort of berg moeten bouwen alle op gelijke afstand van het water wanneer de eb is ingetreden. Het zal er dan om gaan, welk fort of welke berg het dan het langst tegen de opkomende vloed zal kunnen uit houden. Voorts zal voor de jeugd in augus tus weer een ballonwedstrijd worden ge houden. Circuit Wat het circuit betreft, staat Zandvoort deze zomer waarschijnlijk ook nog een aantrekkelijke nieuwigheid te wachten. Deze maand is men n.l. overgegaan tot de voorlopige oprichting van de „Pionier- automobielclub". In het voorlopig gevorm de bestuur kregen zitting de heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van het circuit als voorzitter en de heren Van Haaren en Schade van de K.N.A.C. als commissarissen. Als secretaris-penningmeester zal voor lopig optreden de heer C. Visser uit Am sterdam. Het doel van deze heren is de Neder landse bezitters van „Klassieke auto's" in een vereniging samen te-brengen. Hierbij wordt gedacht aan bezitters van auto's van de eerste tijd af tot 1918 en een tweede afdeling van bezitters van auto's van 1919 1930. Het totaal aantal daarvan wordt in ons land geschat op ongeveer vijftig. De leerlingen van het vierde studiejaar werktuigbouwkunde van de Haarlemse M.T.S. zijn vanmiddag begonnen aan een studiereis die dertien dagen zal d-uren naar Zweden en Denemarken. In Zweden zal men enkele belangrijke hoogovenbedrijven en staalfabrieken bezoeken en in Denemar ken zal men een fabriek van scheepsdiesel- motoren en een porseleinfabriek bezichti gen. De reis, waaraan ongeveer veertig leerlingen deelnemen, staat onder leiding van ir. J. E. de Vries en ir. W. L. Esmeyer. 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1.962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Phitips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem' Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewaler Slotkoers gisteren 98% 99 327 320 274 325 468 345 344 3A 339 <4 224 377 306 751 733 117 206 204 305 138 154 24914" 224 226 236 J4 81% 16SH 6014 47% 81 45% Openings koersen 98% 99'/ie 325 320 274 ys 328 460 345 338 332 224 377 Yi 306 761 742 116 206 20314 305 137 158 249 >4 224 226 236 J4 81 «4 166 60 14 46 81 14 45% Men wil dan trachten met deze oude kar retjes wedstrijden te gaan houden op het Zandvoortse circuit. Eveneens wordt het van belang geacht, dat door deze samen komsten van „oude-auto-bezitters" men door ruil van onderdelen elkaar behulp zaam zal kunnen zijn. Indien enigszins mo gelijk wil men trachten, nog dit jaar op het Zandvoortse circuit de resultaten van een en ander t.e tonen. Zo wordt in Zandvoort bij stichting „Touring Zandvoort" op velerlei gebied hard gewerkt om het welslagen van seizoen 1956 te verzekeren, een seizoen dat, als de voortekenen niet bedriegen, tot de drukste zal kunnen gaan behoren, die Zandvoort ooit heeft gekend. Zondag 1 april werd te zijnen huize de heer A. Th. D'Herripon, chef de bureau, met de persoonlijke titel van chef van het vervoerskantoor, van de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoermaatschappij, gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat het op die dag veertig jaar geleden was dat hij bij de NZH in dienst trad. De directeur van deze maat schappij, de heer J. J. Jurrissen sprak de jubilaris toe en overhandigde hem, namens de Maatschappij van Nijverheid en Handel de gouden draagmedaille van deze maat schappij. Tevens deelde de heer Jurrissen mee, dat aan de heer d'Herripon bij Ko ninklijk Besluit de zilvere ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau was verleend, waarna hij de jubilaris deze onderscheiding op de revers speldde. Na mens de NZH sprak de chef van de ver voersdienst van dit bedrijf, de heer Th Hetem, dé jubilaris toe'en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met in houd. Ook uit naam VöiVhet jubileumfonds van de NZH werd een geschenk aange boden. Op dinsdag 3 april was het veertig jddi geleden dat de heer H. W. van Bruggen, wagenvoerder I van de NZH bij deze maatschappij in dienst trad. Te zijnen huize werd hij toegesproken door zijn di recteur, de heer J. J. Jurrissen, die hem mededeelde dat hem bij Koninklijk Besluit, de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, verleend was. Ook de heer Van Bruggen werd de gou den draagmedaille van de Maatschappij van Nijverheid en Handel aangeboden. De chef van de vervoersdienst de heer Th. Hetem, hield een toespraak, waarna ecu enveloppe met inhoud werd overhandigd. Het NZH-jubileumfonds was ook door een afvaardiging vertegenwoordigd. Nadat de heer Van Bruggen de sprekers had be dankt, werd de viering in interne kring voortgezet. In de verenigde vergadering van Rijn land is vastgesteld, dat de Staten van Zuid en van Noordholland verschillende beslui ten tot herziening van Rijnlands reglement hadden genomen. De beide provinciën wa ren het eens over een besluit, waardoor Rijnlands omslagheffing herzien zal wor den; 3/5 yan de omslag zal voortaan van het ongebouwde eigendom, 2/5 van het ge bouwde eigendom worden geheven en de voor fijne cultures gebruikte boezemlan- den zullen voortaan tot het drievoud wor den belast. De Provinciale Staten hebben echter afwijkende besluiten genomen ten aanzien van Rijnlands bevoegdheid over polderbesturen en boezemwaterkerende kaden; Zuid-Holland wenst deze bevoegd heden wèl, Noordholland niet. Een com missie uit de vergadering zal Rijnlands be langen bij de minister van Verkeer en Wa terstaat gaan bepleiten. Er werden tal van huishoudelijke be sluiten genomen o.a. tot het toekennen van vorsttoelagen aan de ambtenaren van de buitendienst, tot het geven van gratifica ties bij dienstjubileums en tot aankoop van een paar personeelswoningen. Ook is be sloten, het schoonmaken van de boezem wateren gedeeltelijk, als proef, met een maaiboot te doen geschieden; deze zomer zal men dus zo'n instrument in Rijnland aan het werk kunnen zien. Van de mededelingen vermelden we. dat een stel microfilms van Rijnlands oud-ar chief te Berkeley in Californië wordt ge deponeerd; dit is een veiligheidsmaatregel, maar tegelijk een stukje cultuurwisseling. De reeds voor de oorlog aan de Amster damse Goederenbeurs bestaande peperter mijnmarkt zal op dinsdag 10 april worden heropend. Hieraan zijn langdurige onder handelingen tussen de betrokken instan ties voorafgegaan. Dezer dagen zijn de laatste beletselen, die aan een hervatting van deze termijn- handel nog in de weg stonden stonden, weggenomen. Peper zal het vijfde artikel zijn, dat voortaan in Amsterdam op termijn wordt verhandeld. Reeds zijn termijn- markten aanwezig voor de produkten rub ber, cacao, koffie en kopra. Het reglement voor de pepertermijnhandel zal binnenkort m druk verschijnen. VRIJDAG' a.s. De betoveringen van Azië op de mysterieuze eilanden van de Archipell. Een groot, avontuurlijk verhaal. In een woonwagen, die op een terrein aan de Uiterdijk te Pernis staat, is maan dagmiddag brand uitgebroken. Hierbij wer. den drie personen gewond, te weten de eigenaresse de 59-jariêe A. Kregel, haat schoonzoon Giele, die bij haar inwoont, en diens dochtertje Petronella Giele. Zij' moes- ten naar het Zuiderziekenhuis worden overgebracht. De vrouw, die geen reukvermogen heefl, had een emmer uit een schuurtje gehaald! waarin zich, zo meende zij, water bevond, Zij zette de emmer op de kachel om in het water eieren te koken. Er zat echter petro leum in en de vloeistof vloog in brand, ter wijl de vrouw en het kindje in de wagen waren. Op het hulpgeroep van de vrouw rende de vader, die buiten was, de wagen binnen en slaagde er in het kind naar buiten te den op, omdat zij trachtte het vuur te brengen. Beiden liepen echter brandwon den op. De vrouw liep eveneens brandwon doven. Omwonenden blusten daarop de vlammen met emmers water. Het regeringsschip s.s. Zuiderkruis is vanmorgen met circa 550 repatrianten uit Indonesië in Amsterdam aangekomen. Over tien dagen zal het schip weer vertrekken voor een reis naar Las Palmas, Walvisbaai en Kaapstad. In Bergen in Noordholland is verleden week de kunstschilder Herman Vreeden burgh overleden. Voor de Haarlemmers is Herman Vreedenburgh geen onbekende. Men zal zich herinneren, dat hij zijn stil levens en landschappen meermalen geëxpo. seerd heeft in de destijds gerenommeerde kunsthandel van de heer J. H. de Bois. Vreedenburgh, die in 1887 in Woerden geboren werd, heeft zichzelf gevormd. Als jonge man verwierf hij de koninklijke sub sidie. De vier jaren, gedurende welke hij van deze subsidie genoot, werkte hij in Nieuwkoop en in Naarden, waar hij de at mosferische grootheid van het waterland leerde kennen. Later heeft hij met zijn woonschip door Holland gezworven. Hij verbleef ook vele jaren in Haarlem. Hij was een uitmuntend vakman. Zijn schilderijen hebben een mooie en degelijke kwaliteit. Bekend zijn vooral zijn stillevens met vissen en dode vogels. In het bijzonder denken wij aan het stilleven met de kabel jauw en aan het stilleven met de ploeg en de halster. De crematie van het stoffelijk overschot van de kunstenaar heeft donderdag in stilte plaats gehad. Vanmorgen is de viering van het veertig jarig bestaan van de Kring Haarlem van de-r.k. Smedenpatroonsbond begonnen met een kerkelijke plechtigheid. In de kapel van de Eerwaarde zusters Franciscanessen aan de Koningstraat heeft de geestelijk ad viseur, kapelaan Geraeds, een mis opge dragen. In restaurant Brinkmann verenigden vele leden en genodigden zich aan een feestelijk ontbijt. De voorzitter van de kring, de heer J. G. Welters, bracht hulde aan vele leden, die gedurende een groot aantal jaren hun krachten aan de organi satie hebben gegeven. Er zijn leden, die 38 en 39 jaar lid van de vereniging zijn. Ook werd een lid, dat 25 jaar aan de or ganisatie verbonden is, gehuldigd. De heer G. Alders, die meer dan dertig jaar het voorzitterschap vervuld heeft, gaf een historisch overzicht van de jubilerende kring. Vele gebeurtenissen werden ge memoreerd. De bijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitter van de afdeling Haarlem van de r.k. Metaalbewerkersbond. Vanmiddag houdt het bestuur een recep tie en de feestelijkheden worden gesloten met een maaltijd, waarbij enige genodig den zullen aanzitten. In het jaarverslag 1955 van de Nuts spaarbank te Haarlem 'wordt meegedeeld, dat de hoogconjunctuur, die het economi sche leven van ons land reeds enkele jaren kenmerkt, zich' onverzwakt heeft voortge zet. De productie kon opnieuw worden op gevoerd en de werkloosheid, indien hier van tenminste gesproken kan worden, be woog zich op een lager niveau dan in 1954. Het spaartegoed bedroeg op 1 januari 1955 f34.896.842 en op 1 januari 1954 f 28.615.402. Ingelegd werd f21.728.136 (f 17.991.166), te rugbetaald f 15.848.782 (f 12.497.786) en het tegoed op 31 december 1955 was f41.726.414 De inleggersrente in 1955 was f 950.218 en in 1954 f788.060. De 75.000ste spaarder werd in de loop van 1955 ingeschreven. De groei van het aantal inleggers was ook weer aanzienlijk. Het steeg met 4.263 tot 76.750. De financiële resultaten over 1955 waren zeer gunstig. Hoewel de onkosten zijn ge stegen, waren deze in verhouding tot het gemiddelde inleggerstegoed lager dan in 1954. Het exploitatie-overschot bedroeg f 188.506 tegenover f 145.078 in het voor gaande jaar. Gedurende de werkzaamheden op het Staten Bolwerk te Haarlem, die nog twee maanden in beslag zullen nemen, zal het verkeer over de Schotersingel worden ge leid. Daarom is besloten voor het zuide lijk deel van de Schotersingel, tussen de Van Ostadestraat en het Frans Halsplein, een wachtverbod in te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 12