Nieuwe papiermachine te Velsen weldra in bedrijf TIPTOP PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Zie Boven: Wereldnieuws Zonne-vloed in olie-oceanen remde Venus' tolling Jaarverslag Van Gelder Zonen „Het regeringsbeleid doorkruist de normale prijsontwikkeling TccU Uet zo r~ J 2 Grote kapitaalsuitgaven HAZEWINDKLEDING De radio geeft zaterdag Eerste gecentraliseerde plattelandsbibliotheek „Archiflora"-tijdschrift voor tuinliefhebbers REGENMANTELS Vlotte modellen „Geen kernwapens voor Duitse leger" Kerkelijk Nieuws Minister Beyen te Milaan: Grotere bereidheid om offers te brengen voor Europese integratie Klein en groot verlof voor dienstplichtigen Uitspraak in het proces Van Beuningen-Gooremans Dividendvoorstel KLM 6 Kamermuziek bij „De Gieteling" KOUDERE WINTERS VRIJDAG 6 APRIL 1956 In het jaarverslag over 1955 van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen wordt medegedeeld dat opnieuw een hogere produktie bereikt werd dan in vooraf gaande jaren. Als gevolg van een nog steeds grote vraag waren de papiermachines doorlopend in vol bedrijf. De produktieverhoging van 202.500 ton tot 208.200 ton is geheel tot stand gekomen door een verdere verhoging der efficiency van de beschik bare apparatuur. De aankopen van papierhout, die tot dusverre vooral in Finland ge schiedden, vonden voor het eerst in niet onbetekenende mate ook in Canada plaats. De uitvoering der plannen tot stichting van een bosbedrijf in Suriname wacht nog op de goedkeuring door de Staten van Suriname. De prijzen van de grondstoffen waren, mede door de zeer vaste stemming op de vrachtenmarkt, opnieuw hoger. De omzetten zijn opnieuw op een hoger peil gekomen, zowel door de gestegen pro duktie als door de verhoogde verkoopprijzen. Van de totale produktie werd ongeveer eenzelfde percentage geëxporteerd als in 1954. De nieuwe papiermachine te Velsen zal over enige maanden in gebruik worden genomen. Verwacht moet worden dat pas na een zekere aanloopperiode deze ma chine op volle capaciteit zal kunnen pro duceren. De pakpapiermachine te Renkum zal niet voor begin 1957 met de produktie een aanvang kunnen nemen. De uitbrei ding van de produktiecapaciteit te Ren kum bevindt zich nog in het beginstadium. De totale kapitaalsuitgaven voor uitbrei dingen beliepen in 1955 bijna f 31 miljoen. Ook in het lopende jaar zullen voor deze doeleinden nog zeer aanzienlijke bedragen voorlopig begroot op f 25 miljoen Economische Zaken is gebleken, dat de winstmarge op de binnenlandse prijs van courantenpapier niet van dien aard is dat hieruit, zonder een redelijk redement in gevaar te brengen, de kostenstijgingen kun nen worden opgevangen, heeft de minister gemeend de prijsstop voor courantenpapier niet te moeten intrekken. Terwijl voor 1956 weer gerekend mag worden op een volle dige bezetting van de machines en ook de verbeteringen in de efficiency hun gunsti ge uitwerking niet zullen missen, zullen echter, voor zover zich thans laat overzien, door de prijsstabilisatiepolitiek de resulta ten over 1956 bij die van 1955 ten achter blijven, aldus het verslag. Ruim 100 miljoen geïnvesteerd Nu ruim tien jaar zijn verstreken na het bestemd worden. De directie streeft ernaar einde vgn de oor,og bevat het verslag een de voor de investeringen nodige bedragen -■ uit de versterkte eigen middelen te finan cieren. De kaspositie zal echter dit jaar mede de invloed ondergaan van de gewij zigde bepalingen ten aanzien van de ver vroegde inning der vennootschapsbelasting. Over de deelneming in de N.V. Mopavi, die zich o.a. ten doel stelt de vervaardiging van papieren melkverpakking, zegt het verslag, dat hieruit voorshands geen baten verwacht mogen worden. De directie meent, dat dit produkt geleidelijk ook in Nederland zijn weg zal vinden. Winstmarges ingekrompen Hoewel de resultaten tot tevredenheid kunnen stemmen, vestigt het verslag de aandacht op de inkrimping van de winst marges, tot uitdrukking komend in een lager winstcijfer voor aftrek van belastin gen dan in 1954, ondanks een hogere pro duktie en omzet. Na aftrek ad f 13.166.584 voor afschrijvingen (f 12.755.787) be draagt de winst f 27.376.238 (f 28.697.326). Voor belastingen wordt uitgetrokken f 13.600.000 (f 16.200.000), waarna de net to winst f 13.776.238 bedraagt (f 12.497.326) De reserve diverse belangen wordt ver sterkt met f 7.000.000 (f 6.000.000). waarna een onveranderd dividend van 12 percent op de gewone en preferente aandelen wordt voorgesteld. Prijsstop voor courantpapier Over de gang van zaken in 1956 schrijft de directie dat in het emissieprospectus van december werd verklaard met het ver grote produktie-apparaat redelijke resul taten te kunnen bereiken „bij een norma le prijsontwikkeling". Het beeld van de regering tot stabilisatie der prijzen door kruist echter deze normale ontwikkeling. Hoewel uit een onderzoek door de ac countantsdienst van het ministerie van ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 blaten. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.4o Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Or kestconcert. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Jazz muziek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journ. overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Bin nenhof. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19 15 Brabants orkest en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden te zondag in!, Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 L' .id- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd_. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Platen. 15.25 Drents programma. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.35 Van de wieg tot het graf, cause rie. 16.50 Platen. 17.15 Weekjoumaal. 17.45 Hammondorgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over d- 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte mu ziek. 22.30 Platen. 22.40 Binnen zonder klop pen hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., K.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Wij stellen u voor. 20.30 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezan gen. 17.30 Koorconcert. 18.15 Bazuinkwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-Ommeganck. 21.00 Pla ten. 21.30 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.00 Nieuws. 22,15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. overzicht van de ontwikkeling in 1946/ 1955. Hierin wordt gezegd, dat de papier industrie zich na de oorlog over de gehele wereld aanzienlijk heeft uitgebreid. Zowel door de steeds toenemende verbruiksmo- gelijkheden als door de culturele vooruit gang van minder ontwikkelde gebieden groeit de behoefte aan papier nog steeds. Bedroeg de produktiecapaciteit voor de oorlog 150.000 ton per jaar, thans is deze met ongeveer 40 percent gestegen. Verwacht wordt, dat het produktiever- mogen, na de voorgenomen investeringen, 250.000 ton zal bedragen. De papierindustrie is uitermate grond stoffen-intensief. Bovendien is zij voor deze grondstoffen, die ongeveer 60 percent van de kostprijs uitmaken, voornamelijk op het buitenland aangewezen. Hoewel de behoefte aan bedrijfskapitaal belangrijk is toegenomen, heeft het zwaartepunt van de financiering in deze tien jaren toch ge legen bij de zeer grote investeringen. In deze periode is hieraan meer dan f 100 miljoen besteed. Voor een naar verhouding gering gedeelte geschiedde dit door uit gifte van nieuwe aandelen: grotendeels vonden zij echter plaats uit afschrijvingen en ingehouden winsten. Door deze interne financiering, is de financiële positie van het bedrijf niet onbelangrijk versterkt, al dus het verslag. Haags ambtenaar sprak Fries In Gorredijk is onder grote belangstel ling de nieuwe Openbare Leeszaal en Bi bliotheek voor de gemeente Opsterland officieel in gebruik genomen. Ter gelegen heid daarvan heeft drs. M. Heslinga, wacu- nemend hoofd van de afdeling Jeugd vor ming en Volksontwikkeling van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een korte rede gehouden. Daarin sprak hij onder meer de wens uit, dat de rijkssubsidievoorwaarden voor de Openbare Leeszalen binnen niet al te lan ge tijd zodanig herzien zullen worden, dat de ontplooiing van het leeszaalwezen, ook in uitgestrekte plattelandsgemeenten met vele dorpskernen, zoals bijvoorbeeld Op sterland, meer effectief bevorderd zal wor den. De heer Heslinga noemde deze nieu we openbare leeszaal en bibliotheek een novum in Nederland, omdat zij de eerste is in ons land waarin de in de diverse dor pen bestaande volksbibliotheken op har monieuze wijze in een nieuw geheel zijn geïntegreerd. Het waarnemend hoofd van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband van het zelfde ministerie, zorgde zelf trouwens ook voor een novum; hij sprak zijn rede geheel in de Friese taal uit.. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 ct. per pak. Vlot en smetteloos In 1 laag. het oudst - het vertrouwdst Met het verschijnen van de lente in 1956 is aan de indrukwekkende stapel tijdschrif ten van Nederlandse bodem een nieuw toe gevoegd: „Archiflora", maandblad voor bloem- en tuinliefhebbers. Naar in de in leiding wordt gezegd, is dit blad in het bij zonder bedoeld voor hen, die van een mooie tuin, een smaakvol ingerichte woning en van bloemen en planten houden. In „Ar chiflora" komen namelijk deskundigen op het gebied van tuin- en binnenhuisarchi tectuur en op het terrein van de verzor ging van bloemen en planten binnenshuis en buiten aan het woord. Zij tonen er in woord en beeld de fijne kneepjes van aan leg en onderhoud van tuinen en het ver fraaien van de woning met bloemen en planten. Het ligt in de bedoeling van uitgever en redactie ook zij het in mindere mate aandacht te besteden aan landschappelijke vormgeving, de wilde flora en belangrijke natuurreservaten. Bovendien is ook dit tijdschrift toegerust met de onvermijde lijke en toch vaak wel interessante „vra- genrubriek", waarin klemmende vraag stukken van lezers-tuiniers worden behan deld. Het blad, dat wordt uitgegeven door drukkers- en uitgeversbedrijf „Imperator" n.v. in Lisse en zijn typografische vormge ving ontvangt van reclame-bureau studio „Erasmus" in Rotterdam, staat onder hoofdredactie van de heer P. Dekker te Bennebroek. Het wordt gedrukt op fraai papier en is alleen al om de rijke hoeveel heid bijzondere foto's een nauwkeurig be schouwen waard. Vooral bij het doorblade ren van een blad als dit wordt het als een sterk gemis gevoeld, dat het tjians tech nisch noch economisch verantwoord is, de afbeeldingen in zuiver-natuurlijke kleuren tc drukken. Naast de foto's draagt ook de tekst van deze eerste aflvering, die onder meer af komstig is van Elly Buwalda, tuinarchi- tecte te Reeuwijk, Lea Wijnberg, oud redactrice van het maandblad voor de vrouw „Iris", Nardus Voorhoeve, tuinarchi tect te Wassenaar, L. Caron, tuinbouwvak- enderwijzer op het gebied van siergewas sen, verbonden aan de hortus van de Tech nische Hogeschool te Delft en Dick Schuijt, verzorger van bloemen-exposities in bin nen- en buitenland, alle kenmerken van een betrouwbare leidraad voor bloem- en tuinliefhebbers. Adres aan regering Een groep van 17 Nederlanders, onder wie enige predikanten en hoogleraren, hèeft de regering verzocht bij de grote mo gendheden aan te dringen op het sluiten van een overeenkomst, waarbij aan de Duitse legers atoomwapens worden ont houden. „Wij hebben ons steeds uitgespro ken tegen de Duitse herbewapening in zijn geheel. Nn deze echter een feit is gewor den, gevoelen wij ons verplicht om tegen elke verdere stap op deze weg te waar schuwen. Het zal steeds met kleine passen voorwaarts gaan", aldus de adressanten. Zij menen dat „de politieke ontwikkeling erop wijst, dat het mogelijk zal zijn het Duitse vraagstuk langs de weg van ontwa pening op te lossen". Het verzoek is ondertekend door ds. J. J. Buskes jr., Amsterdam; D. van Bentveld, Rotterdam: B. Brandsen, Amsterdam; prof. dr. J. de Graaf, De Bilt; dr. P. Hendrix, Dordrecht; dr. M. B. MinnaertCoelingh, Utrecht; prof. dr. M. Minnaert, Utrecht; Anne H. Mulder, Amsterdam; H. C. Prin sen GeerligsZon, Amsterdam; P. Schaft, Haarlem; S. Schoen, Zaandam; C. Spoor, Santpoort; baronesse A. van Slingelandt Joachim, Zeist; ds. Kr. Strijd, Den Bosch; ds. P. Tichelaar, Zeist; ds. N. van der Veen en S. AndersenCochius, Rotterdam. Ned. Herv. kerk Beroepen te Koekengen W. Vroeginde- wey te Bleiswijk te Noorden (Z.H.) E. J. Schimmel te Hei- en Woeicop. Bedankt voor TTgselmuiden P. P. J>, Mon ster te Katwijk aan Zee. Geref. kerken Beroepen te Veendam H. T. v. Bochove te Ens (N.O.P.) te Wetsinge-Sauwerd J. Rinzema, kand. te Groningen. Beroepen te Oostvoorne A. L. Janse de Jonge, kand. te Heerjansdam. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Smithsville (Ontario-Cana da) K. Briining te Rijnsburg. Chr. Geref. kerken Beroepen te Veenendaal W. Heerma te Groningen. Had Venus bij haar ontstaan meer water ge had dan oliën, dan was haar ontwikkeling heel anders verlopen dan zij nu is en onze buurpla- neet zou aan haar op pervlak grote plassen water vertonen, die wij zeeën of oceanen zouden noemen. Zij zou omgeven zijn door een atmosfeer met waterdamp en zuur stof kortom: Venus zou een tweelingzuster van de aarde lijken. Deze verzuchting kan men slaken op grond van de theorieën van de Engelse sterrenkundige Fred Hoyle, die in de vorige Zie Boven ter sprake kwamen. Maar goed, als dan die heldere avondster, die wij daar in het westen zien, om geven blijkt te zijn door een mist van fijne olie druppeltjes, hoe komt het dan dat Venus in den beginne zo'n over maat aan olie vertoonde en niet een overmaat van bijvoorbeeld water, zoals onze aarde dat doet De verklaring moeten wij volgens Hoyle vin den in het verschil in afstand van de beide planeten tot de zon. De baan die de aarde be schrijft heeft (nagenoeg) de vorm van een cirkel met een straal van ruw- rveg 150 millioen kilo meter. Venus bevindt zich dichter bij de zon; de straal van de Venus- baan is rond 108 mil lioen kilometer lang. En water is nu een maal vluchtiger dan olie. Bij het ontstaan van de planeten (die, voor ze hun vaste gedaante kre gen vloeibaar waren en in een nog vroeger sta dium gasvormig) ziet men het watergehalte kleiner worden naar mate men dichter bij de zon komt. „Indien de vorming van de aarde", zegt Hoyle, „wat dichter bij de zon had plaats gehad, dan zouden wij mis schien heel wat minder machtige zeeën bezeten hebben. Indi i daaren tegen de aarde iets - der van de zon af ge vormd was, zouden wij wellicht meer water hebben gehad met als gevolg dat het hele aard oppervlak overspoeld zou zijn door de golven". Over zeeën gesproken de hier geciteerde astronoom presenteert eveneens een verklaring voor het feit dat Ve nus (waarschijnlijk) een veel tragere aswenteling heeft dan onze aarde. Men schat die rotatie- tijd tegenwoordig vrij algemeen op een week of drie en volgens Hoyle komt dat heel goed uit metde getijdewer king die de zon uitoefent op de volgens hem zeer goed mogelijke (olie-)- oceanen op Venus. Er is hier al eens eer der verteld dat de 21ste eeuw langer zal duren dan de twintigste, als gevolg van de getijde werking in onze oceanen. De vloedbergen die de maan doet ontstaan oefenen een heel zwak ke, maar toch merkbare remming uit op de draaiing van de aarde en als gevolg daarvan neemt de duur van het etmaal langzaam toe, met een aantal seconden per eeuw. Op Venus, waar de getijdekracht van de zon veel sterker werkt dan op aarde die van zon en maan samen, moet deze remmende werking aanzienlijk sterker zijn geweest: van een aan vankelijke aswentelings snelheid die van die van de aarde niet veel zal hebben verschild, is Ve nus in de loop van mil- liarden jaren „afgezakt" tot een trage tolling die ongeveer 21 aardse et malen duurt. G. v. W. Minister Beyen heeft donderdag te Mi laan gesproken over Europese integratie op een bijeenkomst van het Instituut voor In ternationale Politieke Studie. „Niemand zal ontkennen", aldus de mi nister, „dat wij nog ver van ons einddoel zijn, maar dat betekent niet, dat wij niet vooruitgegaan zijn. Wij hebben ons meer vertrouwd gemaakt met het terrein, de ge beurtenissen hebben ons zelfs gedwongen een andere route in te slaan, de verkregen ervaring heeft ons beter uitgerust voor onze toekomstige pogingen, wij zijn dus kundi ger en wijzer geworden, zonder, naar ik hoop, verzwakt te zijn door een verlies van vertrouwen". Nadat minister Beyen uitvoerig de histo rische ontwikkeling tot heden van de Euro pese integratie had geschetst, kwam hij tot de vraagstelling: komen wij nader tot een nieuw Europa? Hij zei dat het zijns inziens geen twijfel lijdt, dat men het vraagstuk in al zijn aspecten beter kent, terwijl de pu blieke opinie nu men de ontmoediging, veroorzaakt door het mislukken van de EDG te boven is de noodzaak van de eenwording van Europa beseft, zich minder illusies maakt en meer vastberadenheid toont. De bereidheid om zich de nodige op offeringen te getroosten is groter geworden, daar het immers gebaseerd is op een meer reële waardering van de verschillende kanten van dit probleem. Het onderling verband tussen de zes landen werd ver sterkt door het slagen van de KSG en in de eerste plaats door de gezamenlijke in spanning van de zes regeringen om hun samenwerking op economisch gebied te or ganiseren. De samenwerking inzake kern energie heeft een vruchtbaar terrein toege voegd aan dé Europese samenwerking. De laatste zitting van de OEES heeft aange toond dat een nauwe samenwerking tussen de zes landen niet onverenigbaar is met de gezamenlijke pogingen van de landen be- horende tot deze intergouvernementele or ganisatie. De positie van Groot-Brittannië is duidelijker geworden. De illusies die men zich maakte over een samenwerking met dit land in het kader van een organisatie van de zeven landen zijn vervlogen, maar, naar wij hopen, de vrees die men koester de dat Groot-Brittannië om deze reden vij andig zou staan tegenover een nauwere sa menwerking van de zes, is eveneens ver dwenen. Wat de gemeenschappelijke markt betreft, merken wij nog vele aarzelingen vooral in Frankrijk, maar nu onze werk wijze is veranderd, nu wij de politieke kant van het vraagstuk benaderen door uat te gaan van hetgeen in de praktijk noodza kelijk is gebleken en niet meer in tegen overgestelde zin zullen de besprekingen plaats kunnen vinden in een minder gela den sfeer, daar deze minder ideologisch'is. 2. Panda vond het natuurlijk wel erg raar, dat het heertje koffie bestelde, om het in de asbak te gooien. Dat vond de kelner ook. Met grote ogen keek hij naar de asbak waar het bruine vocht rijkelijk over-heen vloeide. En toen de zonderling aanstalten maakte, om ook het tweede Ik serveer geen koffie om er een smeer boel mee te laten maken!" „Mag ik het niet in de asbak gooien?", vroeg het heer tje teleurgesteld. „Nee!", antwoordde de kelner ferm, „dat is om te drinken!" „Drinkenherhaalde het heertje huiverend, „dit vreselijke vocht?" Opeens kopje in de asbak te ledigen, kwam. hij wendde hij zich tot Panda en hield hem haastig tussenbeide. Laat dat!", riep hij het kopje voor. „Help me, jongske", zei hij. nijdig. „Wat zijn dat voor rare fratsen?! „Jeugd kan veel verdragen. Toe, drink dit kopje voor me leeg!" „Watte? Oeh goed dan!", bracht Panda er verbluft uit, terwijl hij het kopje aannam. Met oprechte bewondering keek het heertje toe, hoe Panda het leeg dronk. „Wat een moed! riep hij uit. „Dank je m'n jongske! Dank je!" De kelner keerde zich met een ruk om en ging kwaad heen. „De beledigingen, d.ie men tegenwoordig moet slikken! bromde hij bitter. Met uitzondering van enige groepen zul len de dienstplichtigen die in februari 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen, op 3 augustus 1956 met klein verlof en op 30 september 1955 met groot verlof gaan. Klein verlof en groot verlof worden ver leend op 30 september en 30 november voor hen, die in maart-april 1955 voor eerste oefening zijn opgenomen, 2 december 1956 en 3 februari 1957 voor hen, d'ie in juni 1955 zijn opgekomen, 3 februari 1957 en 29 maart 1957 voor hen, die in augustus 1955 zijn opgekomen, 29 maart 1957 voor hen, die in augustus 1955 zijn opgekomen, 29 maart 1957 en 24 mei 1957 voor hen, die in september 1955 zijn opgekomen en 24 mei 1957- en 24 juli voor hen, die in november 1955 zijn opgekomen. De achtste burgerlijke kamer van de rechtbank te Brussel heeft woensdag uit spraak gedaan in het proces van de erven van de Nederlandse schilderijenverzame laar Van Beuningen tegen professor Coo- remans, directeur van de laboratoria der Belgische Koninklijke Musea, die verklaard had dat „De Emmaüsgangers" en „Het Laatste Avondmaal" uit Van Beuningens verzameling „valse Vermeers" waren. De rechtbank verklaarde, dat de hoofd eis van de Nederlandse verzamelaar onge grond is, dat de ingestelde vordering een roekeloos en kwaadwillig karakter droeg en dat de uitlatingen en geschriften van de eiser bepaald eerrovend voor professor Cooremans waren. De rechtbank erkende het recht van professor Cooremans op vol ledige schadeloosstelling en veroordeelde de erven Van Beuningen tot 750.000 francs schadevergoeding. Bovendien gelastte de rechtbank de openbaarmaking van het vonnis in vijf Belgische, drie Franse, drie Nederlandse, twee Engelse e: twee Amerikaanse bladen, cp kosten van de erven. De raad van commissarissen van de KLM heeft in zijn donderdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering besloten aan de op 24 april te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1955 een dividend van 6 percent vorig jaar 5 percent over de gewone aandelen uit te keren. Teruggetrokken. De gewezen sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Moelay Arafa, die sinds zijn vertrek uit Rabat in oktober in Tanger woont, is naar Marseille vertrokken. Een zoon van Ben Arafa heeft villa's aan de Riviera bezocht waarop het gerucht ontstond, dat de ex-sultan zich in Frankrijk wil terugtrekken. Contact. Een Joegoslavische parlements- missie van vijftien man, onder leiding van de parlementsvoorzitter, Pijade, is in Sofia aangekomen. Dit is het eerste contact tussen politici van beide landen sinds Joegaslavië zich in 1948 van de Cominform losmaakte. De vorige maand bezocht de vice-voorzitter van het Joegoslavische parlement, Vulmanovitsj, Warschau en Praag. Uittocht. Sedert het vertrek van Glubb Pasja hebben 36 bevelvoerende Britse officieren het Arabische Legioen ver laten, zo heeft de Jordaanse minister van Defensie, Faleh Pasja Adaha, be kend gemaakt. De onderhandelingen tussen de regering van Jordanië en de Britse ambassadeur zijn nog steeds niet beëindigd. Jordanië zou nog steeds wei geren een Britse militaire missie in Brits uniform te ontvangen. Verlies. De regeringspartij van Ceylon, de Verenigde Nationale Partij, heeft tot nu toe bij de algemene verkiezingen zestien zetels verloren, waaronder zes van mi nisters. De verkiezing, die drie dagen duurt, is door premier Kotelawala uit geschreven om de meerderheid van twee derden in het Huis van Afgevaar digden te krijgen die hij nodig heeft om het Engels als officiële taal af te schaf fen. De zetels die hij verloor zijn toege vallen aan een pas opgerichte partij, het Verenigd Front. De voorlopige stand is: Verenigd Front achttien, Verenigde Nationale Partij vier, Trotzkyisten tien en een Onafhankelijke. Ongeluk. Bij Genua is een bus van een brug in een honderd meter diep ravijn gereden. Negen arbeiders kwamen om het leven. De bus vervoerde een veer tigtal Italiaanse arbeiders naai het werk. Kijkers. In het Ruhrgebied bevindt zich thans een Sovjetmissie van mijn ingenieurs onder leiding van de plaats vervangende Sovjet-minis. :r voor Mijn bouw Moeskov. De ingenieurs komen mijnbouwvraagstukken bestuderen. Stappen. Oostenrijk zal stappen doen bij de Verenigde Staten naar aanleiding van het ontploffen van een Amerikaan se ballon met propagandamateriaal waarbij een meisje ernstig gewond en een huis beschadigd zou zijn. Vergoeding. Een Britse verslaggeefster heeft in haar blad geschreven, dat zij twee paar schoenen en zes paar kousen heeft versleten bij het najagen van Ma- lenkov. De Sovjet minister heeft mede gedeeld er voor te zullen zorgen, dat de slijtage vergoed wordt. Arsenaal. In Praag Is een Afghaanse mi litaire missie aangekomen onder leiding van Abdoel Razzak, opperbevelhebber van de Afghaanse strijdkrachten. Mo gelijk zal' Afghanistan bij Tsjechoslo- wakije op advies van de missie orders voor wapens plaatsen. Misschien zal de missie ook een bezoek aan Moskou brengen. Sneeuwstorm. Donderdagmiddag heeft in Luxemburg een sneeuwstorm gewoed die het land met een tien centimeter dikke sneeuwlaag bedekte. Talrijke ver keersongevallen waren het gevolg hier van. Uitbesteed. De constructie van het ontste kingsmechanisme voor de kunstmaan, die over twee jaar in de Verenigde Sta ten gelanceerd zal worden, is door de Amerikaanse Marine uitbesteed aan twee firma's, de „Grand Central Rocket" in Californië en „Alleghany Ballistics" in Maryland. De traditionele kamermuziekavond van de Hoogoven beambten vereniging „De Gie teling" zal gehouden worden op maandag 9 april 1956 in het Statenhuis aan de Vel- serweg te Beverwijk. De uitroerenden zijn: Anneke Bohlen alt; Emmy Hollmann, alt; Roelof Elzinga, bariton; Jan Poolman, fluit; ir, W. Visser, piano; Piet Fiege, fluit en W. B. Overdijk, piano. Ten gehore zullen worden gebracht wer ken van o.a. Mozart, Bramhs, Schubert, Chopin en Duparc. k.. MOGEN WE de berichten uit Friese bron geloven, dan schijnt de winter van het jaar 620 een ijstijd in zakformaat te zijn ge weest, want er werden in het totaal 300 dagen vorst geteld. Het is overigens jam mer dat men in die tijden moest volstaan met het maken van aantekeningen op de kalender en dat van temperatuurmetingen nog geen sprake kon zijn, omdat de uit vinding van de thermometers nog een 1000 jaar op zich zou laten wachten. Van een zeer onaantrekke lijke lengte schijnt ook de win ter van 821 te zijn geweest die op 22 september inzette en pas op 12 april eindigde. Hoe hard het in die 200 dagen gevroren heeft, weten we niet, maar wèl wordt ver teld dat de grote rivieren, zoals Elbe, Do- nau, Rijn en Seine maandenlang de zwaar ste vrachten konden torsen. Iets dergelijks deed zich eveneens voor in 1225, toen de vorstperiode van 9 oktober tot 25 april duurde. Hieruit mogen we zeker niet zonder meer concluderen, dat in de middeleeuwen de winters dus langer en kouder waren dan daarna. Allerlei verschijnselen in onze streken hebben de weerkundigen gecom bineerd met feiten die in andere delen van de wereld zijn waargenomen, waardoor het aannemelijk kan worden gemaakt dat het ongunstige klimaat dat Caesar in het be gin van onze jaartelling in onze streken aantrof, zich omstreeks het jaar 500 is gaan wijzigen. Ons land heeft toen waar schijnlijk een klimaat van een meer con tinentaal karakter gekregen, met koudere winters en hetere zomers, waarna om streeks 1600 wederom een klimaatsveran dering is ingetreden, die door Brooks als „de kleine ijstijd" wordt aangeduid en dit tot ongeveer 1850 heeft aangehouden. Met deze opvatting kloppen verscheidene verschijnselen, zoals o.a. het feit dat vanaj de tijd van Karei de Grote tot omstreeks 1600, toen Peter Hondius in Zeeland zijn kweekproeven nam, in ons land allerlei gewassen wilden gedijen die aanzienlijk warmere zomers behoeven dan in ons land gemeenlijk voorhanden zijn* Ook het feit dat tussen 1000 en 1200 op Groenland een aantrekkelijker klimaat moet hebben geheerst dan daarna het geval was, is hier mee in overeenstemming, evenals de bekende wind- waarnemingen van Tycho Brahe, waaruit blijkt dat de oostenwinden op het eind van de 16de eeuw veel vaker werden waargenomen dan tegenwoordig. Als mogelijke oorzaak van deze kli maatsverandering, kan als vrijwel zeker worden aangewezen de oceanische circu latie in het noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan. Een versterking van het Golfstroomstelsel brengt met zich mee een milder klimaat op de kusten van IJsland en Oost-Groenland, van welke klimaats veranderingen tevens onze streken invloed ondervinden, gelijk we kort geleden bij een praatje over de Golfstroom reeds heb ben betoogd. De waarnemingen van de astronoom Tycho Brahe brengen ons overigens op een geheel ander onderwerp, t.w. de befaamde „gastster" die in 1054 door oosterse astro nomen werd waargenomen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2