ƒ29.50 Uitgaan in Haarlem Ritmeester Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden pravda kapittelt communisten die vrij uit durven spreken Bonn stelt de eenheid boven ontwapening en ontspanning Partij-orgaan brandt los op nieuwe en oude oppositie tegen partijleiding collectie sportcolberts DE LEEUWEN r Hoe is het ontstaand Scherpe reactie in West-Duitsland op het interview van premier Mollet 3 de nieuwegrote ^yfriston nu Manoeuvres in de Middellandse Zee Franco wil vinger in de Marokkaanse pap Zelfde rechten als Parijs in de nieuwe staat Sovjetplan voor Europees economisch samengaan Onderscheid OostWest verliest betekenis VOOR HET LAPJE HOUDEN Conferentie over Vietnam in Londen voorbereid Dynamiet in brandkast van klooster op Cyprus ontdekt huidklachten XZTeveiï afdoend met DÉBRQLinE Pakistan zal Kasjmir weer in Veiligheidsraad brengen Uit Haarlems Dagblad van 6 april 1906 VRIJDAG 6 APRIL 1956 MOSKOU (Reuter). In een artikel In Pravda, het orgaan van de Sovjet-Russi sche communistische party, zijn enige par tijleden er van beschuldigd dat zij „tegen de partij gerichte beweringen" hebben ge daan op plaatselijke bijeenkomsten, waarop de besluiten van het jongste partijcongres 7ijn behandeld. Een van de beschuldigden is Jarosjenko, een employé van het bureau voor statistiek van wiens opvattingen over de economie Stalin in 1952 zei, dat zij over- penkwamen met die van Nikolai Boekharin, de voormalige Sovjet-leider die in 1938 werd terecht gesteld. Jarosjenko heeft blijkbaar die critiek van Stalin overleefd en waarschijnlijk dacht hij nu vrijuit te kunnen spreken. Waarnemers zijn van mening, dat de mensen, die Pravda schuldig acht aan „vergissingen", laster, gebrek aan discipline en anti-Leninisme, waarschijnlijk hun partijlidmaatschap zul len verliezen. Er werd opgemerkt, dat Pravda goedkeurend schreef over het breken van „de oppositie van de aanhan gers van Trotzky, Zinoviev, de opportunis- sten van de rechtervleugel, de bourgeois- nationalisten en anderen" een oppositie die in de strijd om de macht na 1924 door Stalin werd gebroken. Waarnemers geloven, dat de party zich voor een dilemma ziet geplaatst. Enerzijds zon willen terugkeren naar het beginsel van de vrije meningsuiting binnen de par tij. die tijdens Lenin bestond. Aan de an dere kant wil de partijleiding niet, dat de eenheid verloren gaat en er weer talrijke groepen ontstaan, zoals dat onder Lenin het geval was. Ingetrokken Dat dit laatste een belangrijke overwe ging zou zijn, blijkt ook uit berichten over Oost-Duitsiand. Volgens het anti-commu nistische voorlichtingsbureau „West" heb ben Oostduitsche communisten, die op een partijbijeenkomst een motie hadden inge diend met critiek op partij-secretaris Ul- bricht wegens diens Stalinistische verleden, te verstaan gekregen, dat zij hun motie moesten intrekken en „zelfcritiek" betrach ten. Hun werd verweten, dat zij handelden tegen een resolutie van het centrale partij comité, waarin vertrouwen in Ulbricht werd uitgesproken. Ingeslikt De Italiaanse communistische partij, de grootste in West-Europa, heeft haar eer- ADVERTENTIE ste grote bijeenkomst sinds het partijcon gres te Moskou beëindigd zonder dat de ommezwaai ten aanzien van Stalin en alle andere kwesties die te Moskou zijn bespro ken, aan de orde zijn gekomen. De 1200 af gevaardigden schijnen deze vraagstukken te willen laten rusten tot na de plaatse lijke verkiezingen die eind mei in Italië worden gehouden. De enige keer dat partij secretaris Togliatti en andere sprekers het Moskouse congres zijdelings ter sprake brachten, was toen zij verklaarden, dat nu de weg voor de communisten openstaat om met andere „progressieve en democratische krachten" samen te werken. Goede raad De linkse Britse Labourafgevaardigde Zilliacus heeft op een politieke bijeen komst in Manchester verklaard, dat de Britse communistische partij rijp is voor ontbinding. Hij zei, dat er in Groot-Brit- tannië geen plaats is voor „twee sociaal democratische partijen, waarvan er één een dwerg is, geleid door mannen die hun ge hele leven anti-sociaal en anti-democra tisch zijn geweest en die plotseling tegelijk hun standpunt gewijzigd hebben, niet om dat zij tot een andere mening zijn gekomen, maar omdat zij zich aan hun iange, totale onderwerping aan de Sovjet-leiders vast klampen". ADVERTENTIE Deze week bieden wij u een waarde 55. GEN. CRONJéSTR. 59 - pAARLEM-N. hoek Kloosterstraat VRIJDAG 6 APRIL Minerva: „Vera Cruz", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Rommel de woestijnvos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „From here to eternity", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het fort dier wrake", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren Con tinent", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.3010.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Feike Boschma's Marionettentheater. Stadsschouwburg: 8 uur, De Verenigde Spe lers" geven een voorstelling van „Baker sprookje". Gebouw Nassaulaan 8: 8 uur, Voor de Theosofische Vereniging spreekt mevrouw E. van den BergBoldingh over „Yoga in het westen". Kleuterschool Barendsestraat 24: 7.3011 uur, Bazar. ZATERDAG 7 APRIL Minerva: „Vera Cruz", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „De reis van het Koninklijk Paar naar de West" en „Prinses Beatrix 18 jaar", alle leeft., 10.30 uur. „Rommel de woestijnvos", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „From here to eter nity". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het fort der wrake", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren Continent", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avond openstelling van 8.3010.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Feike Boschma's j Marionettentheater, 2.30 en 4 uur, Kinder voorstelling „Jeroen de orgelman". Stads schouwburg: 8 uur, Het Rotterdams Toneel geeft een opvoering van „Eva Bonheur". Minerva-theater, Heemstede: 8,15 uur, „Sneewwitje en de zeven dwergen" dooi' het Aerdenhouts kindertoneel. Kleuterschool, Barendsestraat 24: 310.30 uur, Bazar. ALGIERS (United Press). - De westelijke bondgenoten zullen van 11 tot 20 april zee- en luchtmanoeuvres op grote schaal hou den om de bescherming van convooien en transportverbindingen in de Middellandse Zee te beproeven. Schepen en vliegtuigen uit Frankrijk, Italië, Engeland, Griekenland, Turkije, de Verenigde Staten en Portugal zullen deel nemen. De manoeuvre zal worden afgesloten met een gecombineerde lucht- en vlootschouw voor de haven van Malta. MADRID (AFP-Reuter) Sultan Ben Joessef van Marokko heeft in het Pardo- paleis, de residentie van generaal Franco, zijn reis naar Spanje een „inleiding tot een nieuw tijdperk in de historische Spaans- Marokkaanse betrekkingen" genoemd. Hij zei dit bij de opening van de onderhande lingen, welke naar men verwacht zullen leiden tot de invoeging van de Spaanse zone van Marokko in een verenigde Ma rokkaanse staat. Het Spaanse staatshoofd verklaarde, dat Spanje de onafhankelijkheid van Marokko erkent en wil helpen de eenheid van dit rijk te verwezenlijken. Aan het eind van zijn toespraak maakte Franco een toespe ling op de toekomstige vrijwording van andere volken langs de Middellandse Zee, die door hun onderlinge samenwerking tot de verdediging van een gemeenschappelijke beschaving zouden kunnen bijdragen. Het Spaanse kabinet heeft reeds zijn goedkeuring gehecht aan een verklaring over de toekomst van Spaans-Marokko. De sultan zal een tocht maken van twee dagen door Spanje. Naar verwacht wordt, zal Spanje een einde maken aan de status van protectoraat van Spaans Marokko, doch daar militaire bases handhaven zolang de Marokkaanse strijdkrachten niet sterk genoeg zijn om de GENEVE (Reuter) De delegatie der Sovjet-Unie naar de economische Commis sie van de UNO voor Europa (ECE) die te Genève haar elfde bijeenkomst is begon nen, heeft nadere bijzonderheden mede gedeeld van het aangekondigde Sovjet- voorstel inzake een geheel Europa omvat tende overeenkomst voor economische sa menwerking. De Sovjet-Unie stelt onder meer voor een ECE-orgaan te vormen voor de vreed zame toepassing van atoomenergie. Zij wenst, dat de ECE het ontwerp voor een overeenkomst opstelt, ervan uitgaande, dat het aanbeveling verdient verdere maat regelen uit te werken voor het bevorderen van de economische ontwikkeling der Europese staten en hun samenwerking. Het ontwerp dient vitale economische aangelegenheden te omvatten, zoals de uit>- breiding van de handel op een normale basis, de organisatie der samenwerking bij het gemeenschappelijk gebruik van na tuurlijke welvaartsbronnen, de verstrek king van kredieten, de uitbreiding van de wetenschappelijke en technische samen werking en de uitwisseling van weten schappelijke gegevens, de techniek en de produktie en het bijeenroepen van verga deringen van vertegenwoordigers van het zakenleven voor het bestuderen van eco nomische en handelsvraagstukken. Onderscheid De uitvoerende secretaris der ECE, de Zweed Gunnar Myrdal, deelde in de ope ningsbijeenkomst mede, dat „de technische commissies der ECE meer dan in vorige jaren hebben gedaan voor de praktische, geheel Europa omvattende, samenwerking, waarbij zelfs bet onderscheid tussen Oost en West zijn betekenis heeft verloren". De ECE begint het punt te naderen, waarop zij kan verwachten in de nabije toekomst in staat te zullen zijn statistische gegevens te publiceren, die werkelijk geheel Euro pa omvatten. Myrdal verklaarde, dat in het afgelopen jaar is gebleken, dat de mogelijkheden aan wezig zijn voor een geheel Europa omvat tende overeenkomst inzake vrijwillige multilaterale verrekening. Aan de bijeenkomst nemen afgevaar digden van 28 landen deel. Bij de N.S. is men thans druk bezig de rijtuigen te „reklasseren" 2e klas en 2e klas wordt le klas. 3e klas wordt Eeai laip is: een doek, een stuk papier (een lapje van honderd), een zeil, een stukje vlees (runderlapje) enzovoorts. De oorspronkelijke betekenis is wel: een slap neerhangend voorwerp. Maar men gebruikt het woord ook voor personen in de betekenis: een vent van niets, een sukkel. In de Brieven van Abraham Blankaart ieest men: Moet zij dam een lap van een jongen tot man krijgen? Dat lap ook: dronkaard betekent, weten wij allen. Ook dronkelap, zatlap, zuiplap en lapzak komen voor. Iemand voor het lapje houden wil dus precies hetzelfde zeggen ais: iemand voor de gek houden. Vroeger zeide men even veelvuldig: iemand voor het mafje houden. Maf is: moe, traag, lui en als zelfstandig naam- i^woord; een zot, een gek.j TONEEL EN DANS Zaterdag 7 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een opvoering van „Eva Bonheur" van Herman Heijer- mans onder regie van Jan Teulings. In de hoofdrollen: Nell Koppen, Coba Kelling, Thera Verheugen, Wim van den Brink en Steye van Brandenberg. Decor: Hans Royaards. Zondag 8 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling van „Eva Bonheur" van Herman Heijermans onder regie van Jan Teulings. Voor de medespelenden zie onder zaterdag. Dinsdag 10 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een opvoering van „Deirdre en de zonen van Usna" van J. M. Synge in de vertaling van Inez van Dullemen. Regie: Erik Vos. In de hoofd rollen: Lies Franken, Willy Haak, Ton Kuyl (als gast) en Jacques Snoek. Vrydag 13 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" geeft het Roterdams Toneel een voorstelling van „Het eeuwig misverstand" van J. M. Barrie in de vertaling van Gerard Rekers. Regie: Erik van Ingen. In de hoofdrollen: Marianne Rector, Manfred de Graaf, Ann Hasekamp, Adolf Rijkens en Van onze correspondent in Bonn) In regeringskringen in Bonn is men ont stemd over de uitlatingen van de Franse minister-president, Mollet, in een inter view, waarin hü gezegd heeft dat de kwestie van vermindering van bewapening wat belangrijkheid betreft vóór die van de hereniging van Duitsland gaat. Het West- duise ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een officiële verklaring gezegd dat ontspanning en ontwapening niet ten koste van de Duitse eenheid mogen worden be reikt. De Westduitse ambassadeur in Parijs, Von Maltzan, heeft Mollet het standpunt van Bonn uiteengezet. Von Maltzan zal ook de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Pineau, inlichten. Bonn is niet al te vlug met zijn officiële verklaring voor de dag gekomen, omdat de LONDEN (Reuter) De Sovjet-regering heeft in beginsel ingestemd met een bijeen komst van vertegenwoordigers van Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie ter bespre king van de toestand in het verdeelde Viet nam, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Groot-Brittannië heeft een dergelijke bijeenkomst onlangs in een nota aan Moskou voorgesteld.Volgens de woord voerder zijn de laatste regelingen voor de bijeenkomst nog niet voltooid In diplomatieke kringen is men van me ning, dat de conferentie woensdag in Lon den zal beginnen tussen de Sovjet vice- minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, en de Britse minister van Staat bij het Foreign Office, de markies van Reading. Klacht Het Sovjet-persbureau Tass meldt, dat de Sovjet-Unie Groot-Brittannië onlangs een nota heeft doen toekomen, waarin geklaagd wordt over het niet naleven van de be sluiten der Geneefse conferentie over Viet nam door Zuid-Vietnam. In de nota wordt gezegd, dat de Sovjet-regering de voorstel- veiligheid van het gebied te garanderen. jen steunt van communistisch China, Noord Volgens waarnemers in de Spaanse hoofd stad willen de Spanjaarden een belangrijke rol in Marokko gaan spelen. Zij zouden graag willen, dat de overgang tot volkomen onafhankelijkheid niet, te snel in haar werk gaat. Spanje zou dezelfde rechten als Frankrijk willen hebben in Marokko als geheel en niet alleen in zijn protectoraats- gebied Vietnam en Polen om een nieuwe confe rentie over Vietnam te beleggen. Deze con ferentie zou moeten worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de landen die hebben deelgenomen aan de conferentie over Indochina te Genève in 1954 en de leden van de internationale commissie in Indochina. India, Canada en Polen. Generaal Franco (rechts) heet de sultan van Marokko welkom na diens aankomst op het vliegveld van Madrid voor een bezoek aan Spanje. Doel van hel bezoek is een bespreking tussen beide staatslieden betreffende erkenning van de Marokkaanse onafhankelijkheid door Spanje. belangrijkste politici niet aanwezig zijn. Vooral de socialisten zijn daarover verbol gen. Bondskanselier Adenauer houdt va kantie in Zwitserland en de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, in Beieren. De staatssecretaris van Buiten landse Zaken, prof. Hallstein, neemt aan een conferentie in Ankara deel. Zijn collega in de bondskanselarij Globke, Adenauers rechterhand, is ook met vakantie. Vice-kanselier Blücher, die tot de afge scheiden fractie van de vrije democratische partij behoort, wordt over hetalgemeen niet als een bijzonder sterkefiguur ren. zeker nierals de plaatsvervanger van Ade nauer beschouwd. Adenauer probeert van uit Ascona te regeren, maar men krijgt de indruk, dat hij daar toch niet zo'n leven dige activiteit wenst te ontwikkelen als verleden jaar, toen hij tijdens de conferen tie van de Grote Vier in Genève, in Mürren verbleef. Zwitserse bladen hebben hem toen verweten, dat hij door zijn vele poli tieke besprekingen en persconferenties in feite de Zwitserse neutraliteit schond. De nieuwe Westduitse ambassadeur in Moskou, Haas, die alweer naar Bonn gekomen is om Adenauer verslag over zijn eerste onder vindingen uit te brengen, zit in Bonn maar te wachten. Grote bezorgdheid (Reuter) De Westduitse pers heeft grote bezorgdheid uitgedrukt over Mollets critiek op de Westerse politiek. In verschei dene artikelen werd de bondsregering reeds scherp gecritiseerd omdat zij Mollets woorden zonder commentaar had gelaten. De „General Anzeiger" zegt: „De uitbundige instemming die de Sovjet-leiders getoond hebben met Mollets woorden, toont aan dat Frankrijk en Rusland, zoals reeds zo dik wijls in hun geschiedenis, een gemeen schappelijke basis gevonden hebben voor hun politiek ten opzichte van Duitsland." Britse officieren voor krijgsraad wegens mishandeling NICOSIA (Reuter). Britse veiligheids troepen hebben in een brandkast behoren de aan het Kykko-klooster, op enkele hon derden meters van de ambtswoning van de Britse gouverneur, Sir John Harding, in Nicosia, 53 staven dynamiet gevonden. Twee Grieks-Cypriotische priesters wer den aangehouden en ondervraagd doch la ter weer op vrije voeten gesteld. De brand kast werd opengebroken, omdat geen sleu tel kon worden gevonden. Twee Britse legerofficieren zijn te Nico sia voor een krijgsraad verschenen naar aanleiding van beschuldigingen, dat zij in januari een gevangen Griekse Cyprioot zouden hebben mishandeld. De mannen zeiden onschuldig te zijn. De Griekse premier, Karamanlis, heeft in een regeringsverklaring in het parle ment verklaard dat zijn regering vastbe sloten is gebruik te maken van iedere po litieke en reglementaire methode om een oplossing van de kwestie-Cyprus te ver krijgen. De premier beschuldigde de Britse regering ervan de impasse in de onderhan delingen te hebben veroorzaakt „door haar ongerechtvaardigde weigering verduidelij kingen te geven die aartsbisschop Maka- rios had verzocht". De EOKA, de ondergröndse organisatie, die vereniging van Cyprus met Grieken land wil, bestond zondag een jaar. In het jaar van haar optreden zijn 71 personen een gewelddadige dood gestorven: 22 Brit se militairen, een Britse politie-sergeant, acht Cypriotische politiemannen en veertig Cypriotische burgers. Er werden 418 personen gewond, onder wier 203 Britten 181 militairen en 22 burgers en enkele vrouwen en kinderen. ADVERTENTIE Peter Holland. Decors: Friso Wiegersma. Vrijdag 13 april, Minerva-Theater, Heem stede, 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunstkring geeft het „Nieuwe Comedia" een opvoering van „Humpie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Baninerman.. In de hoofdrollen: Magda Janssens, Bep Dekker, Marion Gobau, Lu cas Wensinig en regisseur Guus Hermus. MUZIEK Zaterdag 7 april, Gebouw C. J. M. V„ 20 uur: Concert, te geven door de familie Engel uit Reutte in Tirol ten bate van het comité „Steun aan de Evangelische kerk in Tirol". Maandag 9 april, Grote Markt, 17 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 13 april 11.30—12.30 uur. Dinsdag 10 april, Concertgebouw, 20.15 uur: Eerste concert in de Mozart-Beethoven- cyclus door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van gastdiri- gent Hein Jordans met solistische mede werking van Paul Baumgartner, piano. Uitgevoerd worden de Serenata Notturna No. 6 in D (K.V. 239) en de Symfonie in D (K.V. 385 „Haffneri'-symfonie) van W. A. Mozart en het Vijfde Pianoconcert van L. van Beethoven. Woensdag 11 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Compagnia d' Opera Italians geeft een opvoering van de opera „Tosca" van Puc cini. Medewerkenden zijn: Maria Luisa Nache, Ciuseppe Savio, Domenico Mala- testa, Gino Belloni, Alberto Ciulli, Nicola Biasini, Bruno Cioni, Nino Solari en Marisa Milan, tezamen met de Nederlandse Or kestvereniging en een groot gemengd koor. Het geheel staat onder leiding van maestro Giuseppe Ruisi. Donderdag 12 april, Concertgebouw, 20 uur: Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de r.k. zangvereniging „St. Caecilia" geeft dit koor een jubileumconcert onder leiding van de heer G. Barbanson met me dewerking van de organist N. van Waas dorp en de altzangeres Gré Donker. Vrijdag 13 april, Concertgebouw, 20 uur: Het Symfonie-orkest „Haerlem" geeft een concert onder leiding van Marinus Adam, waaraan verder meewerken: Arie Butter, hobo, Jan Poolman, fluit en Tineke Visser, piano. Uitgevoerd worden: het Concert voor hobo en orkest van Corelli-Barbirolli, het Concert voor fluit en orkest in G (K.V; 313) van W: A. Mozart, het Piano concert in As (K.V. 488) en de Vierde Symfonie in B; Opus 20, van Niels W. Gade. GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 6 april, De Leeuwerik, 20 uur: Voor dracht door de aalmoezenier van de Pa- rijse theaters E. M. Carré O.P. over „Le diable et le bon dieu dans la littérature moderne". Vrijdag 13 april. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling van „Het eeuwig misverstand" van J. M. Barrie in de vertaling van Gerard Re- kers onder regie van Erik van Ingen. Voor de medespelenden zie onder: Toneel en Dans. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Intérieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.30-22.30 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische n tuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen, Tinholthuis, Bloemendaal, Vryburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van. 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-ddorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy: Tentoonstel ling van werken van mevrouw Jo Kruyder Bouman. Van 24 maart tot 23 apriL Ge opend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur. (Ingang Kamper laan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen van Piet van Heerden. Van 31 maart tot 15 mei. Salonboot „Neeltje", Spaarne: Beroepenten- toonstelling 1956 (voor de wal bij de Drostefa brieken) Het Huis met de Kogel: Expositie van schil derijen van Tine Honig. Van 7 tot 22 april. Geopend op werkdagen van 10-18 uur. (Spekstraat 12). DIVERSEN Vrijdag 6 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Verenigde Spe lers" geeft een opvoering van het toneel stuk „Bakersprookje" van Ronald Jeans in de Nederlandse bewerking van Alfred Pleiter. Regie: Ton van Otterloo. Vrijdag 6 april, Brinkmann, 20 uur: Voor de Vereniging Haerlem houdt dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk een lezing over, „Gemeenten, groot en klein". Vrijdag 6 april, Vishal, 20.30 uur: Marionet tentheater Feike Bosma. Des middags om 14.30 en 16 uur: Kindervoorstelling „Jeroen de orgelman". Vrijdag 6 april, Cinema-Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de films „Het Koninklijk Paar naar de West" en „Prin ses Beatrix 18 jaar". De jonge sopraan Maria Luisa Nache zingt de titelrol in de opera „Tosca" van Puccini, waarvan de opvoering door de Italiaanse Opera woensdag 11 april in de Stadschouwburg zal plaats vinden. Zaterdag 7 april, Minerva-theater, Heemste de, 14.30 uur: Het Aerdenhouts Kinder toneel geeft een opvoering van het sprook je „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Zaterdag 7 april, Cinema-Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de films „Het Koninklijk Paar naar de West" en „Prin ses Beatrix 18 jaar". Zaterdag 7 april, Vishal, 20.30 uur: Maiio- netteth eater Feike Bosma. Des middag om 14.30 en 16 uur: kindervoorstelling van „Jeroen de orgelman". Zondag 8 april, Cinema-Palace, 10.30 uur: Speciale voorételling van de films „Het Koninklijk Paar naar de West" en „Prin ses Beatrix 18 jaar". Zondag 8 april, Lido-theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Ivanhoe", 14 jaar. Zondag 8 april, Studio-theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „LiM", alle leeftijden. Zondag 8 april, Rembrandt-theater, 11 uur: Jan P. Strijbos vertelt bij zijn kleurenfilm „Kleurenpracht van Zuid-Afrika". Zondag 8 april, Brinkmann, 10.30 uur: Voor de gemeenschap Haarlem van het Huma nistisch Verbond spreekt dr. O. Noorden bos over: „In gesprek met andersdenken den". Zondag 8 april, Vishal, 20.30 uur: Marionet tentheater Feike Bosma. Des middags om 14.30 en 16 uur: kindervoorstelling van „Jeroen de orgelman". Maandag 9 april, Begijnhofkapel, 20 uur: Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 uur af. Maandag 9 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Politie Personeelsvereniging „Contact" geeft een voorstelling van het toneelstuk „Vrijdag de dertiende". Dinsdag 10 april, Minerva-theater, Heem stede, 20.15 uur: Optreden van de telepaat Burlisto. Dinsdag 10 april. Wijkhuis Leidsestraat 20, 20 uur: Zendingsbijeenkomst voor de Her vormde Wijkgemeente II met vertoning van de filmstrook „De akker is de we reld". Woensdag 11 april, Linnaeusschool, 20 uur: Ouderavond met vertoning van films over opvoeding, die toegelicht worden door drs. G. P. van Alkemade. Donderdag 12 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" geeft een opvoering van „Ferdi nand Huyck" van Jacob van Lennep. Re gie: Henk Bakker. Donderdag 12 april. Gebouw HBS-A, Zyi- vest, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging geeft mevrouw ir. C. van der Waals-Koe- ndgs een cursus over erfelijkheidsleer. Donderdag 12 april, De Leeuwerik, 10.30 en 14 uur: Feestelijke bijeenkomst van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen met optreden van het cabaretgezelschap van Frans Nienhuis. Donderdag 12 april, Gymnasium Prinsenhof, 20 uur: Voor de Alliance francaise houdt de heer Maurice Genevoix een lezing over ,,Un romancier rencontre ses personnages". Vrijdag 13 april, Grote Markt, 19.30 uur en binnenplaats Frans Halsmuseum 20—22 uur: Optreden van de folkloristische dans groep „Twente". KARATSJI (AFP) De regering van Pakistan heeft besloten de kwestie-Kasj- mir opnieuw voor de Veiligheidsraad te brengen, zo wordt uit gewoonlijk welinge lichte bron te Karatsji vernomen. De re gering zou eerst contact zoeken met de regeringen van bevriende landen teneinde haar van deze beslissing op de hoogte te stellen. Daarna zou het besluit officieel bekend gemaakt worden. De beslissing zou genomen zijn na een verklaring van premier Nehroe van India waarin gezegd werd dat een volksstemming de kwestie-Kasjmir niet op zou kunnen lossen. In Karatsji zou men van mening zijn dat na deze verklaring rechtstreekse onderhandelingen tussen Pakistan en India verder onmogelijk zijn. HAARLEM. Op voorstel van den Commissaris van Politie zijn door den Burgemeester aan veertig agenten van politie gratificaties toegekend, te zamen tot een bedrag van f250, omdat zij de meeste bekeuringen in 1905 hebben opge maakt. De agenten die in dat jaar weinig bekeuringen hebben gemaakt, zijn daar over ernstig gereprimandeerd en zijn als slechte dienstdoeners beschouwd. (Zit dan de flinkheid van een politie agent in het aantal bekeuringen dat hij doet? Wij nieenen integendeel, dat de beste rustbewaarder hij is, die het groot ste aantal bekeuringenweet te voor komen. Red.).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5