Achterstand geheel weggewerkt in het schoolvoetbaltoernooi Kort en bondig Fleurige reis naar Duitsland overtrof alle verwachtingen Beroepententoon stelling drijft kant en klaar op het Spaarne Bloemenmeisjes weer thuis Van „halve sjouwerman" tot hele baby HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE H.AARLEMSCHE COURANT 8 PLANTAARDAPPELEN VAN DEURSEN Collecte voor Christelijk Tehuis voor militairen De finales bil het schoolhandbal Uitbreiding raadhuis van Heemstede Schetsontwerpen thans ingediend J ubileumconcert Orgelconcerten beginnen over twee weken Drijvende expositie van lettertypen Schilder viel van ladder en brak rechterpols KTIIPFRS a PuulitU! Dodelijk verkeersongeval Twee jongens gesnapt bij lichten van offerblokken J. J. Beijnes keert tien procent uit voor mij Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Verfrissende praktijk zonder lauwe theorie Huis bouwen Op praktijk gericht Sterke zender Wereld omroep in juni in de lucht Met hoofd op trottoirrand terechtgekomen ZATERDAG 7 APRIL 1956 Omstreeks het middernachtelijk uur draaide gisteren een grote autobus de Grote Markt in Haarlem op en toen ging ei onder de grote groep wachtenden een gejuich op dat uit 24 kelen uit de bus be antwoord werd. De Haarlemse bloemen meisjes waren weer thuis. En hoe prettig zij dat wel vonden werd duidelijk in café restaurant Brinkmann, want nu konden zij alle verhalen kwijt van belevenissen die zij gedurende de afgelopen dagen hadden op gedaan. En dat waren er heel wat» zoals bij voorbeeld de geschiedenis van dat oude vrouwtje in Frankfurt, dat gedurende veertig jaar geen Nederlands had horen spreken en dat nu met ruim twintig Haar lemse meisjes tegelijk kon praten. De Frankfurter verkeerspolitie regelde verder het verkeer met een narcis in het knoops gat. Voorts had de ontvangst in Bonn bijzon der diepe indruk op de bloemenmeisjes gemaakt. De bus was namelijk nog maar net op een groot plein aangekomen of hon derden Duitsers zwermden om de wagen heen en drongen zo op dat de Haarlemse schonen met geen mogelijkheid de straat konden opgaan om hun gele narcissen uit te delen. Bij het bezoek aan een Duitse radio studio werden een paar van de afgezanten uit de bloemenstad zelfs direct uitgenodigd een paar woorden voor de microfoon te spreken, hetgeen overigens op een enkele fout na vrij aardig lukte. De verhalen volgden elkaar in een wilde warreling op en niemand kon er tenslotte nog een touw aan vastknopen. Dat was trouwens niet nodig ook, want inmiddels hadden alle afhalers wel begrepen dat de tocht naar Duitsland een groot succes was geworden. Dat werd nog duidelijker onder- ADVERTENTIE SINDS 1851 AARDAPPELENBEDRIJF Ged. Oude Gracht 107 - Telefoon 14245 Het comité, dat, zoals reeds eerder is be richt. zulke belangrijke vernieuwingen in bet werk van het Christelijk Militair Te huis heeft gebracht, wacht met spanning op de opbrengst van de huis-aan-huis- en de straatcollecte, die de volgende week ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront in Haarlem en omgeving wordt gehouden. Het werk is daar namelijk voor een groot deel afhankelijk van en de op brengst van de collecten zal beslissend zijn voor de uitvoering van de aantrekke lijke plannen, die dienaangaande bestaan. De huis-aan-huis-collecte is in de week van 9 tot 14 april en de straatcollecte op 14 april. Over de vrijgevigheid voor dit doel bestaat bij de organisatoren van de collec te geen twijfel, maar wel is men bezorgd over het aantal collectanten, dat nog lang niet voldoende is. Er zijn ongeveer vierhon derd bussen te verdelen, zodat een beroep wordt gedaan op de medewerking van al len, die met veel of weinig moeite daartoe een beetje tijd kunnen vrijmaken. Voor de huis-aan-huiscollecte kan men zich melden bij de adressen: Neptunusstraat 54 (tel. 23883), Vredenhofstraat 10 en Perseus- straat 59 voor Haarlem, de Postlaan 11 voor Heemstede, de Rustenburgerweg 21 voor Bloemendaal, de Julianalaan 5 voor Over- veen en de Zandvoortselaan 50 voor Aer- denhout. Vrijdagavond en zaterdagmorgen kan men de bussen voor de straatinzame ling aan het Militair Tehuis afhalen. Na het afgelasten van de finalewedstrijden voor het schoolhandbaltoernooi voor de meisjesscholieren van Haarlem's middelbare scholen op donderdag zijn de wedstrijden vrijdag gehouden. Bij de jongste meisjes kreeg men eerst de halve finales met de wedstrijden tussen ULO-BeverwijkKetelaarschool en Kenne- merlyceumHBS A. In de eerstgenoemde ontmoeting ontwik kelde zich een gelijkopgaande strijd, waarbij de ULO-Beverwijk wel bewees een woordje mee te spreken. De Ketelaar-zege was dan ook maar schraal (32). Het Kennemer- Iveeum had met HBS A praktisch geen moeite en het werd dan ook 80. Het slotduel tussen de Ketelaarschool en het Kennemerlyceum was bijzonder span nend en niet dan na een uiterste krachts inspanning slaagde tenslotte het Kennemer lyceum erin met een 2—1 overwinning de titel in de wacht te slepen. Bij de oudste meisjes waren de Bronstee- school, de a. H. Gerhardschool en de Kijks- kweekschool de finalisten. Een finale, die een niet verwachte beslissing heeft gekre gen. Iedereen gaf namelijk de Rijkskweek school de beste papieren, gezien ook de grote overwinningen van woensdag in de poule wedstrijden. De Gerhardschool dacht er evenwel anders over. Dit team versloeg de Bronsteeschool met vijf—nul en nadat de Rijkskweekschool met drieeen van de Bronsteeschool had gewonnen, werd dit team met een overtuigende viernul nederlaag gedwongen de titel aan de A. H. Gerhard school te laten. Naar wij vernemen hebben de drie arehi- ecten die door het gemeentebestuur van Heemstede waren aangezocht om een schetsontwerp te maken voor de toekomsti ge uitbreiding van het raadhuis hun projec ten dezer dagen bij het College van Burge meester en Wethouders ingediend. In april 1955 besloot de Heemsteedse ,-aad aan'de architecten Pierre Cuypers en Vlarius Duintjes te Amsterdam en B. J. J. I. Stevens te Haarlem te verzoeken een ntwerp te maken voor de uitbreiding van et raadhuis voor welk doel reeds de twee ïbbele villa's naast het raadhuis zijn aan gekocht. B. en W. van Heemstede zullen zich nu beraden welke weg gevolgd moet worden om tot een keuze uit de ingediende ontwer pen te komen. streept toen de meeste meisjes om een uur of half een naar hun koffer begonnen te vragen en na de vermoeiende reis hun bed gingen opzoeken. De leiding van deze tocht bestaande uit mevrouw en de heer Van Willige en Ria Hooy moest 24 handen schudden en 24 keer vriendelijk terug lachen bij de bedankjes voor de goede zor gen en de prettige dagen. Daarna vertrokken de bloemenmeisjes, een voor een met hun koffers waarin zich behalve de gewone bagage ook nog vele brochures en boeken bevonden die zq van de diverse „ober-biirgemeisters" hadden ontvangen. Toen wij buiten kwamen sneeuwde het een beetje. „Dat was in Duitsland ook steeds zo," vertelde ons tenslotte een van de meisjes, „maar als wij op straat kwamen ging de zon weer schijnen." En zij lachte daarbij zo vriendelijk dat wij het plotseling bijzonder plezierig vonden in Haarlem te wonen. De stad waarin zulke meisjes thuishoren. Met een bloem in het knoops gat wandelden wij tevreden naar huis. De r.k. zangvereniging „St. Caecilia" te Haarlem bestaat dertig jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt op 12 april een uitvoering in het Concertgebouw ge geven, waaraan medewerking wordt ver leend door de sopraan Aukje Roggen, de alt Gré Donker, de tenor Peter Penders, de bas Gerard Ielo en de organist H. van Waasdorp. Onder leiding van de vaste dirigent Ge rard de Barbanson worden de 95ste Psalm van Mendelssohn en het Te Deum van Hendrik Andriessen ten gehore gebracht. Naar wij vernemen zullen de orgelcon certen in de Grote Kerk te Haarlem dit jaar iets later dan gewoonlijk beginnen. Dit is het gevolg van de bijzonder strenge vorstperiode waardoor de kerk zelfs op het ogenblik voor de bezoekers nog minder aangenaam is. Over ongeveer twee weken zal dit leed echter geleden zijn waarna vermoedelijk de organist Klaas Bolt de Haarlemmers op de gratis orgelconcerten zal onthalen. Verkoop huizen. Bij de verkoop van huizen in het Notarishuis te Haarlem is Van 't Hoffstraat 96 verkocht voor f 5800 aan C. Noorduijn en Van 't Hoffstraat 126 is niet geveild. „Onder spervuur" (Frans Hals) Wie zou denken dat de voorraad oorlogsfilms die na de tweede wereldoorlog geregeld over de diverse bioscopen werden gedistri bueerd op het ogenblik wel uitgeput zou zijn komt bedrogen uit. „Onder spervuur" wijkt in zoverre van de vorige films af dat het verhaal van de dappere mannen, het nog moediger meisje en de laffe vijanden deze keer in Korea speelt hetgeen tot ge volg heeft dat de Amerikaanse en Britse soldaten die elkaar, aldus deze film, niet kunnen uitstaan tezamen een heuvel, die men de naam „De spierbal" gegeven heeft, moeten heroveren. Dat lukt natuurlijk al komt er wel het een en ander voor kijken. Er wordt flink geschoten en natuurlijk vallen er honder den doden. Wie er echter in leven blijven zullen wij u niet vertellen, de scherpzinnige toeschouwer kan dat overigens zelf wel uitzoeken. Voor degenen die nog maar steeds niet genoeg kunnen krijgen van het gebulder van de Kanonnen, het geratel van de mitrailleurs en de doodskreten van ster vende soldaten blijft deze film natuurlijk altijd het aankijken ten volle waard. Er wordt volop in gemoord en dat is helaas voor velen nog een grote aanbeveling. H. de G. „Het Fort der Wrake" (R o x y) Van het begin van deze film tot aan de laatste tien seconden kan er oorlog uitbreken tussen de Sioux-ind'ianen en de blanken. In die laat ste tien sekonden komt hevig en onaantast baar echter pure vrede uit het kruitvat. Meer kan men niet wensen. Het ergste kruidje-roer-me-niet in deze film is „Sit ting Bull", indianenopperhoofd, die een met de blanken in vrede levende naburige rood- huidenstam tot ooriog wil opwekken. Een beest van een man; deze ^'Zittende Stier"! Uit te leggen waarom het hem niet lukt zou gelijk zijn aan het wegnemen van de span ning der film. Laten we volstaan met de mededeling dat Zittende Stier niét opstaat (tegen de blanken); en daar nog aan toe voegen dat de film in fraaie kleuren is, een goed en gedegen verhaal biedt en nergens ontaardt in een zinloze reeks van doffe stompen en raak schieten. In het voorprogramma draait een filmpje over Sidney Bechet, de uitmuntende neger sopraansaxofonist, die in Parijs en daar vandaan in de hele wereld, terecht triom fen viert. Een uitstekend filmpje, waarin men ook de nu overleden Mistinguett kan zien. N. „Het verloren continent" (Rembrandt) In „Erbij" treft men van deze film onder de Italiaanse titel „Continente perduto" een waarderende bespreking aan. De lezer zij dus naar deze beschouwing verwezen. Borneo: leven en dood in één hand. (Uit de film „Continente Perduto") „Zes vrouwen en één man" (Luxor) Rex Harrison blijft zijn guitige en char mante streken nog een week uithalen. Pret tige uren zijn met hem in deze film gega randeerd. „Rommel, de woestijnvos" (Cinema Palace) Over deze film hebben wij in dertijd ons ooi-deel al geveld toen de vraag aan de orde kwam of ze voor vertoning wel geschikt is en de gemoederen niet in beroe ring zou brengen. Dat loopt wel los, meen den wij, want deze Engelse verheerlijking van Rommel is nogal naief gedaan. Men doorziet het hele geval spoedig en James Mason is er James Mason, in en geen legen darische Britse generaal. Spannend is de film vooral aan het begin. Weldra krijgt ze een soort historisch tintje als ze karakter ontleding toepast en probeert documentair te worden. Dat lukt niet en daarmee is wel alles gezegd wat er te zeggen viel. Wie nog eens aan de oorlog herinnerd wil worden via Rommel's schim ga naar James Mason kijken. Fr. „From here to eternity" (Studio) blijft nog tot dinsdag. Een harde en realistische schildering van het soldatenleven in een Amerikaanse kazerne. Dan wordt deze film opgevolgd door een andere oude bekende „On the waterfront". „Vera Cruz" (Minerva) Tot en met maandag kan men de Western Vera Cruz aanschouwen en constateren, dat er veel moeite aan besteed zal zijn, maar toch te weinig regie-talent'. Gary Cooper verslaat Burt Lancaster glansrijk! „Lady and the tramp" (Lido) Disney's nieuwste tekenfilm is geprolongeerd. Een onderhoudend geval, al kennen wij Disney langzamerhand van buiten. In het Spaarne in Haarlem, recht tegen over de Damstraat, ligt sedert enige dagen, geschilderd in helder wit en lichtblauw, de „Laurens Coster". Dit schip, van oorsprong een tjalk, is eigendom van de lettergieterij „Amsterdam" en bevat een drijvende ex positie van een groot aantal verschillende lettertypen. De „Laurens Coster" trekt het land door om propaganda te maken voor het goede gebruik van de letter, die bijna even oud is als de mens, maar waarvan zeer velen de schoonheid niet (meer) zien. De tentoonstelling en de lezingen, die er worden gehouden door de schilder A. de Jong uit Sneek, die in vroeger jaren zijn atelier in de tjalk had gevestigd, zijn spe ciaal bestemd voor ondernemers en perso neel van grafische bedrijven. Bij de lezing worden dia's vertoond van oude letterbeelden benevens een film over het gieten van letters. De „Laurens Coster", die sedert juli van het vorig jaar als tentoonstellingsschip door Nederland vaart, vertrekt woensdag naar Leiden. Wanneer men ons land is rond geweest, zal het buitenland aan de beurt komen. Vrijdagmiddag was een 62-jarige schilder bezig met het schoonmaken van een sein huis van de Nederlandse Spoorwegen ach ter het terrein van de firma Hoenderdos. Hij stond daarbij op een ladder, die weer op een stellage was geplaatst. Door een on bekende oorzaak gleed de ladder plotseling uit, waardoor de schilder kwam te vallen, waarbij hij een gebroken rechterpols en een beenwond opliep. De man is ter verple ging naar de Deo vervoerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1VU1I' 1-^lVÜ ZIJLSTRAAT HAARLEM De achterstand in de school-voetbalcom. petitie kon gisteren geheel worden wegge werkt. In afd. A eindigden twee van de vier wedstrijden in een gelijk spel, waarbij de beide HBS-en A en B aan het langste eind trokken bij het strafschoppen nemen. De winnaar van het vorig jaar, het Mendel- college, is echter ook nog bij de laatste vier. In afd. B werden twee uitgestelde wed. strijden gespeeld. Kampioen 1955, de Harten, lustschool, kon zich niet voor de halve eind strijden plaatsen. De tweede prijswinnaar, de Bedrijfsschool NS, maakt nu wel een kansje. In afd. C handhaafden de finalisten van 1955 zich beide, de HBS 3 en de St. Henricus school 1. Misschien wordt dit ook de eind strijd 1956. In afd. D-verliezersafdeling ging de winnaar 1955, Mendelcollege 4, roemloos ten onder. In afd. D-winnaars ontmoetten de finalisten van het vorig jaar elkaar reeds nu in de kwart-eindstrijd. Toen was het een gemakkelijke overwinning voor de 2de Cen. trale School (6-2). Nu leek het wel andersom te gaan, want tien minuten voor tijd stond de L. de Colignyschool met 4-1 voor .Ze kon echter slechts met strafschoppen winnen, want de Centrale School presenteerde een flink slotoffensief en bereikte een gelijk spel 4-4. In de verliezersafd. E zijn de finalisten van het vorig jaar beide afwezig, want de Pr. Margrietschool werd reeds uitgeschakeld terwijl de verliezerskampioen, de Jacob- school thans weer een behoorlijke kans heeft in dewinnaarsafdeling. Of het in de win naarsronde weer een finale VondelshoolSt. Bavoschool (Eemstraat) wordt is een vraag, teken. Afd. A: Jac. P. Thysselyceum 1HBS-B 1 2-2 (HBS-B wint); Kennemer LyceumMen delcollege 1 2-5: MTS—HBS-A 1 3-3 HBS-A wint)Lorentzyeeum 1M. v. St. Aldegonde. lyceum 1 1.4. Afd. B: uitgestelde wedstrijden: RK-ULO 1 Th. M. Ketelaarschool 1 0-5; Hildebrand- school 2Hartenlustschool 1 2-0. Afd. C: HBS-B 3L. de Colignyschool 1 6-0; Ambachtsschool 2A. H. Gerhardschool 2 0.2: Hartenlustschool 2Mendelcollege 2 5-0; Triniteitslyceum 2St. Henricusschool 1 0—1. Afd. E: uitgestelde wedstrijden: Verlie. zersafdeling: St. Antoniusschool (H'lem) St. Petrus Canisiusschool 4-2; R.K. Oplei dingsschoolSt. Lambertusschool 0-5; Dom SavioschoolMarnixschool 2-2 Dom. Savio. school wint); Nassauschool 2Weth. Wester, veldschool 0-1; LinschotenschoolTeyler school 0.6; Pr. MarijkeschoolJ. P. Coen- school 1-2; V. Zeggelenschool 3Lorentz- school 0-3; Kon. Emmaschool 1Beatrix, school 3.2. Winnaarafdeling: uitgestelde wedstrijden: JacobaschoolLinnaeusschool 3-0; Voorweg schoolJulianaschool 2-8. Afd. D: verliezersafdeling: Triniteitslyceum 4Mendelcollege 4 7.1; 2de Centrale School 2Hartenlustschool 4 1-8; M. v. St. Aide, gondelyceum 3AH. Gerhardschool 4 1-5; Lorentzlyceum 5Lorentzlyceum 4 1-6. Winnaarsafdeling: R.K.V.G.L.O. 1Trini teitslyceum 3 1-2; St. Henricusschool 3—Pr. Bernhardschool 3 2-2 (Pr. Bernhardschool wint)Kon. Wilhelminaschool 2Hilde- brandschool 3 5.2; 2de Centrale School 1— L. de Colignyschool 2 4.4; (L. de Coligny school wint). Voor maandag luidt het programma: Afd. A. Halve eindstrijden: HBS-B 1Men delcollege 1 2 uur Kleverparkweg; HBS.A 1 M. v. St. Aldegondelyceum kwart over drie Kleverparkweg Afd. C. Halve eindstrijden: HBS.B 3A. H. Gerhardschool 2 2 uur Kleverparkweg. Hartenlustschool 2St. Henricusschool 1 kwart over drie Kleverparkweg. Afd. D. Verliezersafd. Halve eindstrijden: Triniteitslyceum 4Hartenlustschool 4 2 uur Schalkwijkerweg; A. H. Gerhardschool 4— Lorentzlyceum 4 2 uur Schalkwijkerweg: Winnaarsafdeling. Halve eindstrijden: Trini. teitslyceum 3Pr. Bernhardschool 3 kwarf over drie Schalkwijkerweg; Kon. Wilhel minaschool 2L. de Colignyschool 2 kwart over drie Schalkwijkerweg. Afd. C en E: geen wedstrijden. HAARLEM EN OMGEVING Vergadering H. U. Op een vergade ring, die de Christelijk Historische Unie op woensdagavond 11 april houdt, zal het hoofd bestuurslid van de C.H.U., rnr. H. Mulderije, spreken over „Verkiezingen en christelijke partijen" Volksonderwijs. De afdeling Bloemen daal van de vereniging Volksonderwijs houdt op maandagavond 9 april een leden vergadering in hotel Rozendaal te Over- veen. Humanistisch Verbond. In een openbare bijeenkomst, die de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond zondagmor gen 8 april in restaurant Brinkmann belegt, zal dr. O. Noordenbos spreken over „In ge sprek met andersdenkenden". Japans bezoek. De burgemeester van Amsterdam heeft de heer R. Kojima uit Japan in de hoofdsatd verwelkomd. De heer Kojima is directeur van het gemeentelijk bureau voor efficiency in Tokio en zal in Amsterdam verkeersproblemen bestuderen. De 75-jarige wielrijder H. W. ter H.. die op onvoorzichtige wijze de Maratonweg bij de Herculesstraat te Amsterdam wilde over steken, is aangereden door een personen, auto. Ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Twee jongens hebben getracht het offer blok van een rooms katholieke kerk te Steenbergen te lichten. Zij werden betrapt door een werkster en voor een verhoor naar het bureau van de Rijkspolitie te Steenbergen meegenomen. De jongens, bei den ongeveer twaalf jaar oud, zijn afkom stig uit Breda en logeerden bij familie in Steenbergen. Zoals in het verslag over het boekjaar 1954 reeds werd medegedeeld werd de pro ductie-capaciteit der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk in 1955 geheel in beslag genomen door de bouw van een serie tweede- en derdeklasse getrokken rijtuigen voor de N.V. Nederlandse Spoorwegen. De produktie verliep na enige beginmoeilijk- heden zeer vlot en geheel volgens de ont worpen schema's. Einde maart 1956, enkele weken vóór de contractdatum, werd het laatste rijtuig van deze order afgeleverd In 1955 werden diverse nieuwe opdrach ten verkregen. In 1956 en 1957 zullen voor de Nederlandse Spoorwegen elektrische rij tuigen en getrokken rijtuigen voor inter nationaal. verkeer gebouwd worden. Van het Gemeentevervoerbedrijf te Amsterdam werd een opdracht ontvangen voor de levering van zgn. geledetrams. De fabriek is met deze opdrachten gedurende deze jaren goed bezet. Zowel het financiële resultaat als de ruimere liquiditeit stemmen tot voldoening. Men kan het 'bedrijf, met inachtneming van de termijnbetalingen, thans zonder bankcredieten financieren. Onder het hoofd crediteuren zijn voldoende reserves aanwe zig ter dekking van risico's, voortvloeiende uit de lopende orders en diverse garantie verplichtingen. De beschikbare winst, na afschrijving en reserveringen, verhoogd met het onver deelde winstsaldo bedraagt f 450.980 (v.j. f388.554) waaruit f200.000 (v.j. f 165.000) toe te voegen aan de algemene reserve uit het restant ad f250.980 (v.j. 223.554) kan het dividend voor cle gewone aandeelhou ders gebracht worden op 10 pet. (v.j. 9 pet.). Aan pref. aandeelhouders kan 9 2/3 pet. di vidend worden betaald. Uit dividendsaldi van vorige jaren en het saldo van dit jaar, tezamen groot f2560, kan echter nog 1/3 pet. dividend beschikbaar worden gesteld, zodat de pref. aandeelhouders a ook 10 pet. kunnen incasseren (v.j. 9 pet.). De pref. aandeelhouders b ontvangen 7 pet. (onv.). Per oprichtersbewijs kan f71 wor den uitgekeerd (v.j. f 42.80). j ADVERTENTIE „Mijn band met de bank is wereldomspannend" De Nederlandsche Handel-Maatschappij is werkelijk inter nationaal georiënteerd door haar vele eigen buitenlandse vestigingen, affiliaties en vertegenwoordigingen. De bank bemiddelt bij lm- en export en transitozaken en geeft betrouwbare inlichtingen over betalingsgewoonten en -mogelijkheden. Zij staat mij ook ter zijde bij het leggen van nieuwe handelscontacten in Azië, het Midden-Oosten, Afrika, Amerika en elders. ALLE BANKZAKEN OVER DE GEHELE WERELD AGENTSCHAP HAARLEM Spaarne 56 - Tel. 13990, 13998, 13999 en 11896 met kantoren te Haarlem-N. (Rijksstraatw. 43) Heemstede (Binnenweg 91), Overveen (Bloemend.weg 299) Een bereopententoonstelling aan boord van een salonboot is het unieke resultaat van een initiatief, dat ontstond in het maatschappelijk buurtwerk in de Thorbeckebuurt, waar bleek dat vele jongens en meisjes van omstreeks vijftien jaar door onwetendheid omtrent beroepsmogelijkheden te snel een richting kozen, die meestal bleek weinig mogelijkheden te bieden. Dit verschijnsel, dat overal geconstateerd kan worden, leid de tot de idee om in een bevattelijk overzicht de mogelijkheden aanschouwelijk te maken, die de jongere heeft die juist een lagere school, VGLO- of BLO-school ver laten heeft en niet verder zal gaan studeren. De tentoonstelling over de opzet waar van in ons blad van 24 maart laatstleden uitvoerig werd bericht, is nu klaar en werd bij het ter perse gaan van dit nummer geopend door jhr. mr. B. W. F. van Riems dijk, voorzitter van het departement Haarlem van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel. De expositie is ingericht aan boord van de salonboot „Neeltje", die ligplaats heeft op het Spaarne bij de Drostefabriek en binnen afzienbare tijd zal worden verhaald naar de Turfmarkt. De heer D. Heiloo, architect Openbare Werken, heeft in de betrekkelijk moeilijke ruimten van de twee scheepsde:kken toch weten te bereiken dat het geëxposeerde materiaal overzichtelijk en zelfs gezellig dat is dan weer de winst van de kleine ruimte gerangschikt is. De organisator, aan wie de leiding voor deze tentoonstel ling gedelegeerd werd, de heer M. J! F. Ehrbecker, kan met voldoening het resul taat van zijn werk beschouwen en het is van harte te hopen dat het beoogde doel bereikt wordt: véél jeugdige bezoekers. Het instructieve element der expositie is niet hinderlijk op de voorgrond getre den, want het materiaal wekt eerder een speelse aandacht dan gedegen overwegin gen; geen gering resultaat gezien de opzet. Niettemin zal ook hij, die de tentoonstelling op haar samenstelling toetst, tevreden zijn, want in het kleine bestek wordt vrijwel alles geboden, waarvoor juist in Haarlem en omstreken opleidingsmogelijkheden zijn en men staat verbaasd te constateren hoe breed die mogelijkheden zijn. Men kan op de tentoonstelling bijvoorbeeld, om maar twee uitersten te noemen, zien wat een ..halve sjouwerman" is en' hoe een baby model dient te worden aangekleed! Men kan voor deze uitersten terecht bij de stands van scheepvaart en huishoudschool, In gedachten kan men een huis bouwen, als men langs de stands loopt: betonwer ken, metselen, timmeren, schilderen, stu- cadoors\verk, aanlgg door de elektricien, loodgietersbezigheden en die der metaal nijverheid. De opsomming is niet erg beel dend, maar de Stands zijn zo levendig, dat men in gedachten er toe komt al allerlei klusjes op te knappen. De expositie is sti mulerend en op de praktijk gericht. Men knapt in gedachten klusjes op, men loopt niet over theorieën te piekeren. Andere stands zijn die van de huishoudschool, het beroep van verkopen of verkoopster, bak kerij, grafische bedrijven, visserijschool, het beroep van gezinsverzorgster. De op de praktijk gerichte stimulans, die van deze tentoonstelling uitgaat, is het re sultaat van de gezellige en boeiende ma teriaalkeuze. Om voorbeelden te noemen: een kleine model van een hijskraan in wer king, een scheepsmodel, werkstukken van metaalbewerking, doorsneden van werktui gen en machines, een schip in een fles, een als baby aangeklede pop, een aantal touw- knopen, een grote (bijna echte) ma troos, een elektrici teitscircuit, een mi niatuur telefooncen trale in werking, een watercloset in door snede, bakkerij-pro- dukten, wat plastiek- jes, cliché's met ori gineel en afdruk, wat zetsel, zelfs een klei ne negerkraal van cocosnoten gemaakt en fröbelwerk. Landelijk resultaat? Het is onvoorstelbaar, dat niet vele jongens en meisjes van deze expositie zullen ge nieten en er niet hun voordeel mee zouden doen. Dat de exposi tie in een gezellig schip is, waar gezel lige muziek voortdu rend klinkt en men rustig op het boven dek in een echt tuin tje rustig over het Spaarne kan zitten kijken, zijn evenzo- vele winstpunten voor de beroepenten- loonstelling. Het is een initiatief dat ver moedelijk landelijk wel navolging zal vinden. Naar wij vernemen zal de eerste van de vier zenders van honderd kiloWatt ten behoeve van Radio Nederland Wereldom roep in juni in de aether komen. De installatie is thans vrijwel geheel ge monteerd en er worden reeds zendproeven genomen volgens een procédé waarbij het antennevermogen niet de aether in gaat, maar terug wordt gevoerd. Men kan deze proefuitzendingen dus niet met een ge woon radiotoestel ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat het gehele zenderpark van de Wereldomroep in het najaar van 1957 in bedrijf zal zijn. Vrijdagmiddag omstreeks half één reed een 24-jarige expeditieknecht met een driewielige motorbakfiets met een kalm gangetje over de Schoterweg, waar de man plotseling onwel werd en met zijn vehikel op het trottoir reed. Hij kwam te vallen, waarbij zijn hoofd op de trottoirrand terechtkwam, en is ter verpleging naar de Deo vervoerd, waar men een hoofdwond en een hersenschudding constateerde.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10