Harmonie van bos en bloeiende bollen Dr. E. H. Krelage internationale figuur op het gebied van Bloembollencultuur verstopping In memoriam dr. E. H. Krelage Muziek van jonge Belgische en Nederlandse componisten Het op éen na grootste meer van Japan wordt drooggelegd Als de Lititiaeushof ontluikt: Hulp van Nederlanders 11 Vrachtauto nam trambalkon mee Nederlandse expeditie naar de Himalaya Ongeveer 500 valse tientjes ingeleverd Geen EdamVolendam DAMESMANTELS In 1944 neergeschoten vliegtuig gevonden Duiven en vliegtuigen Passende hulde Geen parkwachten Winterplannen Vier jaar geëist tegen Haarlemmer Wegens inbraken en diefstalleno.ain de bollenstreek Geef de strijd niet op tegen ZATERDAG 7 APRIL 1956 in de ouderdom van zevenentachtig jaar is te Haarlem overleden dr. Ernst H. Kre lage, ere-voorzitter en oudvoorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die in de gehele wereld bekendheid heeft genoten door zijn arbeid op het gebied van bloembollencultuur. Hij was een zoon van een wereldbe roemd geslacht. In 1804 vestigde zijn grootvader, komende uit de omgeving'van Han nover zich in Haarlem. Vijfendertig jaar later had deze de grootste kwekerij in deze omgeving. Diens zoon werd bekend door het winnen van nieuwe variëteiten en het stichten van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in 1860. De thans overledene heeft een goede naam gekregen doordat hij een uitstekend organisator was, die een belangrijk deel van zijn leven gewijd heeft aan het bijwonen van ver gaderingen, congressen en conferenties. Deze zaken vroegen zo bijzonder de gehele mens, dat hij zich uit de zaken heeft teruggetrokken en zich geheel wijdde aan arbeid van organisatorische aard. In zijn werkzaam leven heeft de heer Krelage internatio naal veel voor ons land gedaan, waardoor Nederland een bijzondere plaats inneemt op het gebied van bloembollencultuur. De heer Krelage is op 28 januari 1869 te Haarlem geboren; hij bezocht de lagere school en het gymnasium te Haarlem en 'studeerde vervolgens botanie aan de Am sterdamse universiteit. Omstreeks 1890 wijzigde hij zijn plannen en hij kwam in de zaak van zijn vader; na het overlijden van deze werd hij de enige firmant van de firma E. H. Krelage en Zoon. Dit bedrijf genoot een bekende naam in de gehele we reld en de heer Krelage maakte reizen naar vele landen. In 1904 is de heer Krelage lid geworden van het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en met een korte onderbreking heeft hij daarin zitting gehad tot decem ber 1935. In 1905 koos de vereniging hem tot voorzitter en dank zij zijn krachtig en solide beleid heeft hij de vereniging door moeilijke jaren heen geholpen. Hij was een pleitbezorger voor het vak, zowel bij de overheid als in de binnen- en buiten landse tuinbouw. Grote bekendheid heeft dr. Krelage ge noten als medeorganisator van grote bloe mententoonstellingen van de Algemene vereniging, die onder de naam van Flora bekend stonden. In 1897 was hij opgewon den teruggekomen uit Hamburg, waar een tentoonstelling in een groot park werd ge houden. Toen de heer Krelage lid was ge worden van het hoofdbestuur van Bloem- bollencultuur kon hij zijn plannen, gm in Haarlem een tentoonstelling te hóuden, verwezenlijken. In de Haarlemmerhout werd in 1910 de eerste Flora gehouden. Later verhuisde men naar Groenendaal te Heemstede en aan de tentoonstellingen van 1925 en 1935 heeft hij leiding gegeven. In 1935 achtte de heer Krelage de tijd gekomen om het voorzitterschap van Bloembollencultuur in jongere handen te leggen. Na zijn aftreden werd hem het ere-voorzitterschap aangeboden; reeds was hij erelid. Ook na zijn afscheid bleef hij belangstelling tonen voor het vak en bij de Flora 1953 te Heemstede stond hij nog in het middelpunt der belangstelling. Van de internationale jury was hij algemeen voorzitter. Eredoctoraat De arbeid van dr. Krelage vond op 10 maart 1947 zijn bekroning, toen hem door de Wageningse Landbouwhogeschool het eredoctoraat verleend werd. Prof. dr. E. van Slogteren herinnerde er in zijn toe spraak bij de aanbieding van het doctoraat aan, dat dr. Krelage ontsproten was uit een geslacht, dat nauw verbonden is met de Nederlandse bloembollencultuur. „Op gegroeid te midden van de cultuur al dus prof. Van Slogteren heeft dr. Kre lage zich een verbazendwekkend inzicht, zowel op technisch als op economisch ter rein bijgebracht. Honderden diploma's, tal loze publikaties, vele handelscommissies met dr. Krelage als voorzitter, tekenen zijn grote kundigheid en ook in de geschiede nis van het vak is niemand beter thuis dan hij. Dat getuigt ook zijn omvangrijk boek: „Driehonderd jaar bloembollenexport", dat na zijn zeventigste verjaardag het licht zag". Andere functies In 1900 richtte dr. Krelage met enige vakgenoten de Bond van Bloembollenhan delaren op met eigen informatie- en incas sobureau voor handelaren op het buiten land. Van zijn vele functies op tuinbouw gebied noemen wij: ondervoorzitter en la ter voorzitter van de Tuinbouwraad, voor zitter van de Nederlandse Tuinbouw Han delsvereniging en voorzitter van de Union horticole professionelle internationale. Ook op ander gebied heeft dr. Krelage zijn krachten gegeven aan instellingen en organisaties. Van 1908 tot 1915 maakte hij deel uit van de Haarlemse gemeenteraad en van 1922 tot 1932 was hij voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. In laatstge noemde functie toonde hij eveneens zijn groot organisatievermogen. Vel publikaties Het boek „Driehonderd jaar bloembol lenexport" is een standaardwerk gewor den, dat enkele jaren geleden in een En gelse uitgave in Amerika is verschenen. Daardoor kwam het buitenland nog beter op de hoogte van de ontwikkeling en be tekenis van het bloembollenbedrijf in Ne derland. Van de hand van dr. Krelage zijn in de loop der jaren vele publikaties verschenen, zowel op technisch als op historisch ge bied. Hij beschreef o.a. de geschiedenis van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur bij het vijftig en het vijfen zeventigjarig bestaan. De Vereniging Haerlem verzorgde de uitgave van „Haar lems debating society" en in het jaarboek 1941 verscheen een artikel over „George Voorhelm Schneevoogt". De verdiensten van dr. Krelage zijn. er kend door de benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau en tot ridder eerste klasse in de Huisorde van Oranje. Ook was hij van vele instellingen erelid, o.a. van de Haarlemse Rotaryclub. Van de Rotary Holland is hij gouverneur geweest. Vanmorgen is zijn stoffelijk overschot in alle stilte te Westerveld verast. Hoe moeilijk is het om met woorden tot uitdrukking te brengen de gevoelens 8 van het bloembollenvak bij het heengaan van een groot man, want dat was 3 dr. E. H. Krelage! Vele jaren heeft de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen- 8 cultuur hem als haar voorzitter mogen erkennen en waarderen, maar meer nog 8 is hij voor het bloembollenbedrijf een voortrekker geweest, die door zijn uit- 8 zonderlijke vakkennis en grote persoonlijke gaven het bloembollenbedrijf met krachtige hand heeft geleid langs de weg, die hij als de juiste zag, en waarvan wij thans met grote dankbaarheid mogen vaststellen, dat het steeds is geweest 8 een weg naar omhoog! 5 Wij allen beseffen, dat wij, zij het onder andere omstandigheden, voort- 8 bouwen op hechte fundamenten, welke door dr. Krelage voor een groot deel 8 persoonlijk werden gelegd. Steeds móchten wij, tot in zijn laatste dagen, onder- 3 vinden zijn warm medeleven, zijn onverflauwde belangstelling, en het ver- pj heugde ons dat hij zo lang getuige heeft mogen zijn van de vruchten, die zijn 8 leven en werken in ons midden zo rijkelijk hebben gedragen. In het standaardwerk, door hem geschreven over het bloembollenbedrijf, be- 8 houden wij een tastbaar getuigenis van zijn grote toewijding en uitzonderlijke 8 gaven, doch wij bezitten daarin tevens een door hem ongewild maar daardoor des te waardevoller monument ter nagedachtenis aan zijn persoon en zijn werk. 8 •Thans schaart zich het gehele bloembollenvak, vervuld van diepgaande dank- x baarheid, eerbiedig rond het heengaan van één zijner grootste beoefenaren, met 8 de innige wens, dat dr. Krelage, die steeds zo strijdvaardig gestaan heeft in haar 3 voorste gelederen, thans de rust gegeven moge worden die in de Vrede is. Jhr. dr. O. F. A. H. VAN NISPEN TOT PANNERDEN, Voorzitter van de Kon. Alg. Vereeniging voor Bloem- 8 böllèncultuur. :xöcoooooa)<>ocoooc<Mpocxxiooa>K»eoooc«x*>ocoeöoocoooococGXmoc^^ In de omgeving van de Kleine Houtweg te Haarlem is vele jaren de kwekerij van de firma E. H. Krelage gevestigd geweest. Wij geven hierbij een afbeelding van de kwekerij; op de voorgrond ziet men de Kleine Houtweg en op de achtergrond het Zuider Buiten Spaarne. De afbeelding geeft een indruk van de toestand aan het einde van de vorige eeuw. Vrijdagmiddag is een zware vrachtauto met aanhangwagen op de hoek van het Fre- derik Hendrikplantsoen en de Nassaukade te Amsterdam tegen een tramwagen van lijn 3 gebotst, waardoor het voorbalkon van de wagen werd afgerukt. De 45-jarige trambestuurder liep slechts lichte kwetsuren op. Een 8_jarige jongen, die naast de bestuurder op het balkon stond kreeg enkele snijwonden. NEW DELHI (United Press). De plaats vervangende minister van Buitenlandse Za ken van India heeft in het parlement me degedeeld, dat een Nederlandse expeditie onder leiding van dr. Vermeulen een aan vraag heeft ingediend om in het gebied van de Himalaya botanische onderzoekingen te doen. De aanvraag wordt nog door de regering van India in beraad gehouden. Wel heeft de regering toestemming ver leend aan een uit vrouwelijke Britse alpi nisten bestaande expeditie om in de streek van Kulu, Lahual en Spiti onbekende top pen van de Himalaya te beklimmen. Van de valse bankbiljetten van tien gul den, die onlangs in omloop werden ge bracht, zijn er ongeveer 500 ingeleverd. Door het scherpe toezicht van banken en andere financiële instanties is de ver valsing zeer spoedig aan het licht gekomen. Ongeveer 500 gedupeerden toonden vol doende burgerzin te hebben door, inplaats van het uit te geven, het valse geld bij de politie in te leveren. De raad der gemeente Edam heeft destijds besloten de naam der gemeente te wijzigen in Edam-Volendam. De Kroon heeft thans dit besluit vernietigd Het algemeen belang eist aldus wordt in het besluit van de Kroon gezegd dat een zo groot mogelijke stabiliteit en zekerheid bestaat met betrekking tot de namen der gemeenten. Het wijzigen van de naam ener gemeente bij besluit van een gemeenteraad is slechts verantwoord in zeer bijzondere gevallen en wanneer daarvoor klemmende redenen bestaan. In het onderhavige geval is hiervan niet gebleken. ADVERTENTIE Als straks op 11 april in de omgeving van Bennebroek een parachute uit een vliegtuig zal neerdalen en even later een groot aantal postduiven het luchtruim kiest, dan weet men in de bollenstreek dat de permanente bloemententoonstel ling Linnaeushof zal zijn geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. Prinsen. En als dan het weer bovendien nog iéts wil meewerken, dan zullen de eerste bezoekers zich kunnen vermeien in een kleurrijk schouwspel, een harmonisch geheel van bos en bloeiende bollen, waar bij de laatste voor de nodige kleurschakeringen zullen zorgen en het bos het vertrouwde, lommerrijke groen zal tentoonspreiden. Dan weet men dat het onvermoeide streven van enige energieke mensen zijn bekroning gevonden zal hebben in een nieuwe attractie voor de bollenstreek, die, naar we mogen hopen, vele toeristen naar dit unieke binnenduingebied zal doen trekken. Gen. Cronjéstr. 40-'44 - Tel. 15438 - Haarlem Uit de Eems bij Delfzijl is een in de oorlog neergeschoten Amerikaans vliegtuig opge. haald. Het wrak werd ontdekt door perso. neel van de douanerecherche. Het vliegtuig is waarschijnlijk in 1944 door Duits afweer geschut neergeschoten. Destijds heeft men de stoffelijke resten van de bemanning ge borgen. Door twee vissersboten zijn de wrakstukken boven water gebracht en naar Delfzijl vervoerd. Door kruiend ijs zijn de wrakstukken boven de slijklaag gekomen. Wat er aan de 11 april neerdalende pa rachute vastzit blijft nog een verrassing, maar wél kunnen we zeggen dat de offi ciële opening in Bennebroek nog een aar dige nasleep krijgt in het bevriezende Zweden, waar een dag later per K.L.M., een bloemenhulde zal arriveren, die op het vliegveld Bromma bij Stockholm in ont vangst zal worden genomen door enige leden van het Nederlandse gezantschap aldaar en de heer Göbel, de plaatselijke directeur van de Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, welke heren ver volgens naar de Zweedse universiteitsstad Uppsala zullen vertrekken om deze groet uit het verre Bennebroek als een eerbiedige hulde neer te leggen op het grafmonument van de grote Linnaeus, in de Domkerk. Er kon moeilijk een passender en waar diger hulde worden bedacht voor de be roemde botanist, die enige jaren van zijn leven doorbracht op het toenmalige land goed „De Hartekamp", waar hij een inven tarisatie opmaakte van deze destijds al be roemde botanische tuinen van de Amster damse burgemeester Clifford en waaruit later zijn levenswerk de „Systema Naturae" is gegroeid. Als hij nog eens een kijkje zou kunnen nemen op dit landgoed dat nu de Linnaeushof herbergt dan zou hij zeker vergenoegd zijn over de resultaten, die op zijn eigen terrein geboekt zijn door land schapsarchitect Hans Warnau in samen werking met de tuinarchitecten C. van Empelen en H. C. Caxdinaal. De eerste heeft de supervisie over de bloembollen en de heer Cardinaal is belast met de verzor ging van de heesters, zomerbloemen en vaste planten. Want dit is één van de aar dige aspecten van de Linnaeushof: het zijn niet alleen bloembollenvelden, die men er ziet. Als tulpen en hyacinten, krokussen en narcissen reeds vrij vroeg zullen zijn uitgebloeid, dan zullen heesters en vaste Planten en later de zomerbloemen op hun niooist zijn. En als deze variëteiten op hun beurt de meeste pracht verloren hebben, komen de najaarsbloemen als gladiolen en lelies, dahlia's en chrysanten de aandacht en bewondering van de bezoekers opeisen. Zo ontstaat er een wisselwerking van kleu renpracht, waarvan men de gehele tijd dat de buitenexpositie geopend is, van april tot in oktober, zal kunnen genieten. Op het ogenblik ziet men vanwege het koude weer nog niet veel bloeien, maar er is weinig fantasie voor nodig om te kunnen vaststellen, hoe het er op de Linnaeushof binnenkort zal gaan uitzien, als de eerste v/arme en zonrijke dagen zich zullen heb ben aangemeld: hoe men dan tijdens een wandeling door de prachtige bospartijen bij de vele doorkijkjes getroffen zal worden door de felle kleuren, om vervolgens weer te dwalen langs uitbottende heesters, die liet oog weer even de rust zullen geven, die nodig is om even later te kunnen ge nieten van een verrassend uitzicht op de groene Haarlemmermeer met zijn rustieke dorpjes en grazende koeien. En hoewel de Vlaamse gaaien ongeveer 10.000 krokussen hebben opgegeten en fazanten en eekhoorns in de afgelopen win ter aan andere bollen schade hebben toe gebracht, hebben zij niet kunnen verhin deren dat de Linnaeushof tóch op 11 april zijn poorten opent. Bij het wandelen door de hof zal men geen parkwachters tegenkomen: men rekent op de discipline en wellevendheid van de be zoekers en voor het verkrijgen van inlich tingen kan men zich wenden tot één van de vele in keurig blauwe uniformen ge stoken meisjes, die als informa trice dienst doen. Ook heeft men, om de illusie van een boswandeling niet te verstoren, geen ver harde wegen aangelegd: men wandelt er op zachte weggetjes langs de drie vijvers en de door rustieke houten bruggetjes overspannen beekjes, men ademt de ge zonde harslucht in van het bos dat acht hectaren beslaat en ziet vanuit de door kijkjes over het zes hectaren grote bollen- terrein. Over doorkijkjes gesproken: bij onze wandeling passeerden we de vijver, waaromheen het Hildebrand-monument van prof. Bronner bijna een plaats had ge vonden, als de Haarlemse gemeenteraad niet net bijtijds het besluit had genomen de beeldengroep in het doorkijkje in de Hout te aanvaarden. Veel zal er in de komende maanden nog Deze foto geeft 'een goede indruk van de omvang van de kas, die op het ogenblik op de Linnaeushof in aanbouw is en waarin men na 11 april zal kunnen genieten van een permanente bloemententoonstelling. gereed moeten komen: wel is er reeds een voorlopig theehuis geplaatst, maar met de voltooiing van het grote restaurant zal men nog even geduld moeten oefenen. Als dit eenmaal gereed zal zijn, dan zal men er gelegenheid vinden de vermoeide voe ten te verfrissen en de dames kimmen hun uiterlijk weer opknoppen, want er zal voor deze bezigheden een ruimte voor make-up en voeten wassing worden ingericht. Wél klaar is de girote kas, waar men de vele gekweekte variëteiten bloembollen in bloeiende toestand zal kunnen bewonderen en waar ook een kleine ruimte zal zijn in gericht, waar men desgewenst bollen kan kopen. De kas zal, evenals het restaurant, ook des winters geopend zijn en men heeft voor deze periode reeds allerlei aantrekke lijke plannen bedacht om de bezoekers ook in dit ongastvrije seizoen iets aantrekke lijks te bieden. Zo zullen er in de kas steeds exposities van bloemen gehouden worden en in het restaurant zullen er perioden zijn, waarop men zich in het buitenland waant: veertien dagen Parijs wordt afgewisseld met een zelfde tijd in Boedapest, Wenen en Moskou. Voor deze steden zullen karak teristieke gerechten worden gereserveerd en daarbij passende muziek worden uitge voerd. Men ziet: de organisatoren kijken reeds ver vooruit. Maar eerst komt het lente- en zomerseizoen aan de beurt en het zijn natuurlijk vooral deze jaargetijden, die ae Linnaeushof zijn opmerkelijk aan zien zullen geven. En met de nieuwe lente, komt ook de voorjaarsmode naar de Lin naeushof: op 14 mei hoopt men in de kas en het restaurant een niet voor het pu bliek toegankelijke modeshow te hou den, waar modellen uit Frankrijk, België, West Duitsland en Denemarken zullen worden getoond. Uit dit alles moge duidelijk worden dat als straks vliegtuigen boven Bennebroek zullen zoemen en postduiven worden los gelaten, dit het begin zal zijn van een per manente expositie van schoonheid en pracht en de voorlopige afsluiting van een initiatief dat vele plannen gerealiseerd heeft en voor de toekomst reeds andere heeft uitgestippeld. Wie donderdagavond om vijf minuten over acht zijn radio op het programma van de AVRO afstemde, heeft het concert kun nen horen dat door het omroepkamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg voor deelnemers en genodigden van de derde Belgisch-Nederlandse componisten- dagen gegeven werd. Het doel van deze bijeenkomsten van de jonge scheppende musici der twee landen zou men het labo ratoriumonderzoek op het terrein van de hedendaagse muziek kunnen noemen. Deze ontmoetingen maken deel uit van het uit wisselingsprogramma van het Belgisch- Nederlands Cultureel Akkoord en worden georganiseerd door de stichting Donemus te Amsterdam en de CeBeDeM te Brussel, propagandacentra voor de hedendaagse muziek der twee landen, wier activiteit door de respectievelijke regeringen voor de componisten een belangrijke praktische en morele steun betekent. Daar de compo- nistendagen, waaraan van beide zijden acht toonkunstenaars beneden de vijfen dertig jaar deelnamen, dit keer samen vie len met het tienjarig bestaan van het Cultureel Akkoord, werd op een receptie na afloop van het studioconcert het woord gevoerd door mr. H. J. Reinink, directeur- generaal aan het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en door de heer Couvreur, cultureel attaché aan de Belgische ambassade te Den Haag. Om het doel: een levendig contact tussen de twintig deelnemers met de daaruit voortvloeiende mogelijkheid van een scher per instelling op eigen klankwereld te be vorderen, had men een speciale opzet ont worpen. De bijeenkomsten hadden plaats in Hilversum in één der radiostudio's. Van de composities, die alle „levend" gerepro duceerd werden, dus zonder tussenkomst van bandapparaten, werd eerst een micro foonrepetitie gegeven in aanwezigheid der deelnemers. Vervolgens werden.de werken, waarmee men aldus reeds een eerste ken nismaking had gehad, op de band opgeno men. Deze banden zullen worden uitgezon den, zodat de drie componisten dagen toch niet een exclusief karakter dragen. Bij deze opnamen volgde dan in besloten kring de gedachtenwisseling die op gang gebracht werd door een discussieleider, waarvoor men oudere musici, onder ande ren Wouter Paap en Rutger Schoute, uit genodigd had. Deze opzet was zeer geluk kig, daar men voldoende gelegenheid had zich in het werk van de ander te verdie pen, waarbij de uitingsvormen zich bewo gen tussen een pianosuite in oude dansvor men en een „concrete muziek voor hon derdtachtig klankvoorwerpen". Vier werken Het officiële studioconcert door het om roepkamerorkest omvatte twee Belgische en twee Nederlandse werken. Het algemene karakter van dit programma was er een van divertissement, zonder dat men hierbij aan vluchtige niemendalletjes moet den ken. Vooral het eerste werk van de avond, de suite „Les Funambules" van Roger Bergb (geboren 1928) frappeerde door de zeer persoonlijke noot en de serieuze ondertoon, die doorklonken in deze scènes uit een nachtcafé. De componist heeft zich (behou dens wellicht in de slotwals) %iet laten ver leiden tot een opsomming van muzikaal „gewaagde opmerkingen". Hij wist door een heldere vormgeving zijn invallen te binden. De totaalindruk is als de cynische grimas van een vermoeide clown. Een hieraan verwant gegeven, doch uit een geheel andere gevoelswereld benaderd, inspireerde de zesentwintig jarige Jacque line Fontijn uit Antwerpen, wiens „La tra- péziste qui a perdu son coeur" een „can tate intime" voor mezzo-sopraan en kamef- De Japanners willen met de hulp van Nederlandse deskundigen in vijf jaar tijd het Hatsjiromeer droogleggen om ongeveer 13000 hectare vruchtbare grond te winnen. Het Hatsjiro-gata is het op één na grootste meer van het land. De kosten van deze drooglegging worden geraamd op 120 miljoen gulden, maar men heeft berekend dat het nieuw gewonnen land zoveel rijst zal opleveren, dat met de opbrengst daar van de kosten in vier jaar gedekt zullen zijn. Op 24 maart heeft Japan een voorlopige overeenkomst ondertekend met een Neder lands ingenieursbureau, Nedeco, krachtens welke Nederlandse deskundigen Japan ge durende een jaar zullen adviseren bij de opstelling der plannen voor het project. Voor een bedrag van 4 miljoen gulden heeft de Nedeco zich bereid verklaard 10 deskundigen naar Japan te sturen om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Hatsjiro-gata is een lagune, die door een smal water verbonden is met de Japanse Zee. Het meer wordt gevoed door de twee rivieren, de Babame en de Mitaine. Het water van het meer is zoet. Alleen in perio den van droogte komt het zeewater het meer binnen. Het ondiepe water, en het gemak waar mee de verbinding met de zee verbroken kan worden, maakt. Hatsjiro-gata ideaal voor drooglegging. Maar tot dusverre zijn het verzet van de 2600 vissers, die van het meer leven en het gebrek aan gelden voor een project op deze schaal, er oorzaak van geweest dat de Japanse regering tot dus verre geen plan voor de drooglegging heeft gemaakt. Het verzet van de vissers is echter ver minderd en de regering heeft hoop dat zij met de uitvoering van het wérk kan be ginnen met Amerikaanse financiële hulp. Men zal moeten beginnen met de aanleg van twee dijken, de ene om het meer van ae zee af te sluiten, de andere om de twee rivieren een kanaalbedding naar zee te geven. Terwijl het meer vervolgens wordt leeggemalen bouwt men een sluis bij de nauwe monding naar de zee om het peil te regelen van een irrigatiemeer dat ge vormd zal worden. Daarna moeten een draineringssysteem en wegen worden aan gelegd en huizen worden gebouwd. Deskun digen verwachten dat de bodeim van het meer met een dikke kleilaag bedekt zal zijn. Een hoofdambtenaar van het Japanse ministerie van Landbouw, Katsoemi De- goetsji, die elf maanden in Nederland is geweest om Nederlandse methodes van landwinning te bestuderen en die vorige maand naar Japan is teruggekeerd, heeft met klem bepleit Nederlanders om advies te vragen. orkest op een gedicht van Christiane Four- nier is. De jonge componiste heeft op wer kelijk meesterlijke wijze een gesloten ge heel weten op te bouwen uit delicate in strumentale toetsen. Tegen de pointillis tische achtergrond tekent zich de zangstem schijnbaar vrij, doch zeer natuurlijk af. De solopartij werd gezongen door de eveneens nog jonge Liliane Becker uit Brussel. Het Nederlandse deel van dit programma werd door de „Garcia Lorca"-suite van Jaap Geraedts en een Sinfoniëtta van Ludwig Otten gevormd. Het eerstgenoemde werk is getrokken uit de toneelmuziek bij „De Bloedbruiloft" van Federico Garcia Lorca, voor de voorstellingen van de Haagse Co- medie gecomponeerd. Hoewel de drie stuk ken formeel zijn afgerond, maken zij in de concertzaal toch iets te veel de indruk „in de lucht te hangen". De discretie, die voort komt uit de functie van de toneelmuziek: bepaling en versterking der sfeer, wat hier van wellicht de oorzaak. Het is te hopen dat een volgende keer één van de reeds vrij talrijke koorwerken van deze componist, waarvan er enkele reeds bekendheid krij gen, aan bod zal komen. De Sinfoniëtta van Otten sloot in zeker opzicht dit programma cyclisch af omdat, evenals in Berghs werk motieven uit de amusementsmuziek als katalysator ge werkt hebben. Hiermee ontstaat echter meer een „abstracte" compositie dan in de schilderachtige „Funambules" het geval was. Zeer boeiend is de verschuiving van gelijktijdig klinkende ritmes. Ook uit in strumentaal oogpunt is het stuk zeer ge slaagd. De Sinfoniëtta wordt gekenmerkt door een heftige dynamiek, die tenslotte in een boogie-woogie als dynamiet alle sym fonische conventies opblaast. Wanneer ho ren wij dit werk van een componist uit cnze omgeving eens in Haarlem? SAS BUNGE ADVERTENTIE Ik durf met aplomp te beweren. Dat zij, die voor „Sint" gaan studeren. Van hun professoren Het volgende horen: „Denk aan DANTUMA's vulpennen, Heren Een gevangenisstraf van vier jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht tegen de 42-jarige koopman A. M. uit Haarlem, die moest terechtstaan we gens diefstal van een groot aantal delen van autoradiateurs en een hoeveelheid messing. De verdachte, die reeds negen keer is veroordeeld, had behalve deze hem ten laste gelegde feiten ook nog enige inbraken ge pleegd. Zo brak hij in de afgelopen maan den een paar keer in bij bollenhandelaren te Lisse en Sassenheim, waar hij brand kasten leeghaalde. Bovendien had hij in gebroken in een bioscoop te Haarlem. Het hem ten laste gelegde betrof diefstal van metalen te Amersfoort, waar hij tot twee maal toe met de 50-jarige Amersfoortse koopman W. M. van een opslagterrein zo wel een partij messing als radiateur- onderdelen wist weg te halen, welke door hen te gelde werden gemaakt. De Amersfoortse koopman, die een straf blad had met twaalf veroordelingen, hoor de drie jaar tegen zich eisen. Op 20 april zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen .Drink s morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week; om de andere avond éen. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. Bezoek van Koningin Juliana aan Oostelijk Flevoland Het ligt In het voornemen van koningin Juliana op 26 april een werkbezoek te brengen aan de in uitvoering zijnde polder Oostelijk Flevoland.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11