ZE VEN DA GEN HAARLEM Nieuwe kleuren en het is lente; Schilderen om de lente te maken SCHILDEREN EN... SCHILDEREN Met Pasen voelen de Zeilers de wind TAXI 13.300 Dr. De Vos van Steenwijk geeft inzicht over wijziging gemeentegrenzen ALS MANNEN KERELS ZIJN.. Dijkstra Gemeenten, groot en klein Goede schildwachten praten niet bij het schilderen SLEUTEL WEG? HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 Medische verzorging tijdens het weekeinde NARE DAGÈTN7 AMBULIN! LEERT GOED TYPEN Eerste boom geplant op HBG-sportpark Twee huizen te Zaandam uitgebrand Burgerlijke Stand Steek Uw licht eens op bij Als Haarlems verstand zó zegeviert wat moet het dan met Haarlems hart De schildwacht als journalist Velthuis, havenmeester had de griep Van mensen en tl legen onder de Da ml aatjes .Caecilia Dr. Melchior Boeke(n)rij Propaganda-avond van „Het Oosterkwartier" LI. H. Bennink te Santpoort koninklijk onderscheiden VOLKSWAGENVERHUUR Jaarvergadering van Haarlemse Reddingsbrigade „DE SLEUTELSPECIALIST" ZATERDAG 7 APRIL 1956 99 99 Grenswijziging is te vergelijken met het (rékken van een kies. Men ziet er gewel dig tegen op wordt even daarop als het wijzigen geschiedt, fel pün geleden, maar kort voelt men toch, dat een goede op lossing verkregen is", aldus kwam dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk tot de con clusie tijdens een voordracht in restaurant Brinkmann voor leden van de Vereniging jlaerlem", over „gemeenten, groot en klein", waarbij hij ook sprak over wijziging der gemeentegrenzen. Na 16 september 1940 is het probleem weer actueel geworden. Toen zond de se cretaris-generaal van Binnenlandse Zaken aan Gedeputeerde Staten van Noordhol land een brief, waarin hij schrreef, dat het van groot belang was van 91 Noordhol landse gemeenten dertig combinaties te vormen. Het toenmalige college was van mening, dat het verzoek op een ongelukkig ogenblik kwam en de methode noemde het ook minder gelukkig. Wijziging der ge meentegrenzen is immers bij de wet gere geld en de volksvertegenwoordiging ont brak. Na bestudering antwoordde het col lege, dat het van de dertig combinaties er slechts van vijf de noodzakelijkheid inzag. Voorts beval het aan een commissie van advies samen te stellen. Tot dit laatste zijn Gedeputeerde Staten overgegaan. De com missie-Ter Veen ging in de oorlogsjaren rustig aan het werk. Van de vijf combina ties is er in de bezetting één verwezenlijkt, namelijk die van Langendijk en omgeving. Die wijziging is na de bevrijding niet on gedaan gemaakt. De bewoners waren aan de gewijzigde situatie gewend en verlang den geen verandering. De commissie-Ter Veen is op verzoek van Gedeputeerde Staten na de bevrijding met haar werk voortgegaan. Enkele rap porten zijn verschenen, o.a. over de kop van Noordholland, West-Friesland, t' Gooi en IJmond. De voorstellen van de commis sie hebben weinig succes geboekt bij de gemeenten (en dat vond sprekèr begrijpe lijk) en evenmin bij de regering. Dat speet dr. De Vos van Steenwijk zeer, want het is noodzakelijk, dat in sommige gemeenten de grenzen gewijzigd worden. Naarden en Bussum liggen tegen elkaar, evenals Heilo en Alkmaar. Bij samenvoeging van de plaatsen of van sommige gedeelten zou ef ficiënter gewerkt kunnen worden dan thans het geval is. Toestand in IJtnond Het ergste is het aldus spreker met de IJmond gesteld. Bij Velsen en Bever wijk heerst een wonderlijke toestand. Ge meentegrenzen lopen dwars door een fa briek. De enige oplossing zou zijn tot sa menvoeging over te gaan, eventueel met Heemskerk. De regering voelt er evenwel niet voor. Wel wordt er gewerkt aan sa menwerking in de IJmond. maar deze wij ze van „dokteren" is niet de juiste. De ge breken ontwikkelen zich in de toekomst nog meer en spreker achtte het juister thans naar een oplossing, inzake wijziging der grenzen, te zoeken dan eventueel over een aantal jaren, als er een nieuwe situa tie ontstaan is. Duizend gemeenten In zijn inleiding had dr. De Vos van Steenwijk een overzicht gegeven van de gemeenten in ons land. Er zijn er precies duizend, waarvan in Zuid-Holland 175, in Noord-Brabant 142, in Noordholland 120, in Limburg 111 en in het kleine Zeeland 101. Drente heeft de minste gemeenten, namelijk 34. Amsterdam staat met 863.000 inwoners aan de top en Serooskerke (Z.) met 182 heeft het minste aantal inwoners. Er mogen grote verschillen bestaan tussen de gemeenten, ze worden alle sedert de inwerkingtreding van de gemeentewet in 1851 op dezelfde wijze bestuurd. Hoe de situatie van steden en dorpen vóór die tijd was zette spreker uitvoerig uiteen. Daarbij vertelde hij o.a., dat de oudste indeling van de plaatsen gelijk was aan de kerke lijke indeling. Daarin is in de loop der eeuwen Vveinig verandering gekomen. Vormden zich nieuwe parochies, dan ont stonden er ook dorpen. De steden kregen rechten, echter niet de dorpen. Tot 1795 hadden de dorpen weinig te zeggen. Daarna ontstonden er grote veran deringen; na de herziening der zelfstan digheid in 1814 tot 1848 deden zich moei- ADVERTENTIE haarlem Artsen: men raadplege de firma Mathot. Grote Houtstraat 39, telefoon 11990. Apotheken: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Firma C. G. Loo- meijer en zoon. Zijlweg 34, tel. 12495. Scho- terbos-apotheek, Rijksstraatweg 19. tel. 25711, Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26. tel. 11174. bloenmendaal Artsen: dokter C. Eenhoorn, Bloemen, daalseweg 17, tel. 25589. Overveen; dokter D. K. Heeringa. Mili. tairenweg 18, Overveen. tel. 24480. Aerdenhout: Dokter J. Tjakkes. Nic. Beets- laan 6. tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307. Overveen, tel. 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelieren, laan 5 te Aerdenhout, tel. 26876. Apotheke"n: Voor de avond- en nachtdiens ten zijn tot zaterdagmorgen 14 april voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalsweg 341. Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek. Bloe. mendaalseweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560.8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772 heemstede Artsen: dokter J. L. Tombrock, Kerklaan 40, tel. 38032 en dokter G. S. Nout, Camp- laan 20. tel. 38763. Wijkverpleging: zuster G. Verduyn. Meer en Boschlaan 23, tel. 39509. Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand- voortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. DIS SE Artsen: dokter Haase jr, Heerenweg 339, tel. 3685. hillegom Artsenr dokter Ten Hoopen, Stationsweg 2. tel. 5457. Haarlemmermeer Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Sabel. bennebroek Artsen: dokter P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. 02502-300. .lijkheden voor. De souvereine vorst had de macht de grenzen te wijzigen, maar veel geschiedde, er niet. De gouverneur van Zuid-Holland adviseerde het aantal steden en dorpen van vóór 1795 te handhaven; daarbij was een dorp zonder inwonei-s. In Noordholland waren er vóór 1795 173 ste den en dorpen; het aantal daalde in de Franse tijd tot 106 en de gouverneur stelde voor het aantal op 149 te beperken. Het heeft hem moeite gekost dit voorstel er door te krijgen. Lange tijd werd er niet veel over grens wijziging gesproken. Amsterdam breidde zich in 1896 en 1920 uit en Haarlem in 1884 en 1927. Tenslotte behandelde dr. De Vos van Steenwijk de jongste geschiede nis van de grenswijziging, die in septem ber 1940 begon. Na afloop bracht de heer P. A. Dijkema de spreker namens het bestuur der Ver eniging „Haerlem" dank. ADVERTENTIE rmn WILHELMINASTRAAT 47 TEL. 18441 Vrijdagavond had ondanks het koude weer onder grote belangstelling de eerste boom planting plaats op het nieuwe HBC-sport- park aan de Cruquiusweg in Heemstede. De heer G. J. Willemse, secretaris van HBC, wees erop dat HBC na het verlies van het terrein aan de Herenweg steeds een goed onderdak heeft gevonden bij RCH. Toch achtte hij het zeer begrijpelijk dat ook HBC er naar streeft een eigen veld te bezitten. Hij wilde de aanwezigen niet vermoeien met de voorgeschiedenis omtrent dit nieu we sportpark, doch wenste liever te wijzen op datgene wat reeds tot stand is gebracht; het in orde maken van het terrein en alles wat daarmede verband houdt. Thans is een nieuwe fase gekomen in de ontwikkeling, namelijk het planten van de eerste van bijna 1400 bomen en struiken die dit ter rein zullen omgeven. Daarna plantte kapelaan C. Bakker de eerste boom en gaf vervolgens uiting aan zijn vreugde over deze nieuwe stap tot ont wikkeling van het eigen tehuis. Hij zag in deze boom een symbool van de onbuig zaamheid waarmede getracht wordt dit sportpark op te houwen. Aan de Westzanerdijk te Zaandam zijn vrijdagmiddag twee onder één kap staande woonhuizen van de heren A. Veldhuys en P. Vijzelaar totaal uitgebrand. Geen der be woners was aanwezig toen een vermoedelijk oververhit geraakte schoorsteen zoveel warmte uitstraalde, dat het achterhuis van de heer Veldhuys weldra in lichte laaie stond. Omwonenden en voorbijgangers poog. den in den beginne met emmers water het vuur te blussen, anderen trachtten voor zover dat nog mogelijk was enig meubilair uit de beide huizen te halen. Hoewel de brandweer van Zaandam snel arriveerde kon van de inboedels weinig worden behouden. Op zol der bij de heer Veldhuys stond onder meer een uitzet van zijn dochter, die dezer dagen gaat trouwen. HAARLEM. 6 april 1956 ONDERTROUWD: 4 april, W. F. van der Vlugt en R. E. Hoekstra. GEHUWD: 6 april. R. de Groot en O. Ko- wasch; J. Staats en F. Pouw; R. Rijke en Tr. J. J. Dijkstra; J. C. Schenk en Chr. A. C. Dingemanse. BEVALLEN van een zoon: 5 april, J. van der Wereldde Looper; C. M. Kolvan Eeden: H. GilingElzinga; M. J. Kerkho venNieuwenhuis; M. van WaardRemkes; 6 april, C. P./H. M. BrakeboerCremers. BEVALLEN van een dochter: 5 april, R. van der Schalkde Vries: C. Siebeling Groot; T. BroersHielkema; 6 april, C. M. van der WolfGort. OVERLEDEN: 4 april, B. H. Vis, 34 j., H azepa terslaan ADVERTENTIE Omdat er zoveel lampen staan en hangen in Dijkstra's toon zalen, kan iedereen er een ge slaagde keuze doen. Klassiek? Modern? Iets daar tussenin? Komt U eens kijken en vrij blijvend inlichtingen vragen. U kiest bij Dijkstra en koopt bij de installateur die U zelf wenst. verlichtingsornamentenfabriek SPAARNE 65, tegenover Gedempte Oude Gracht Cursus bromfietsers. Maandag wordt weer een cursus voor bromfietsers gehouden in de aula van de HBS a aan de Raaks onder leiding van de Bond voor Veilig Verkeer. De nieuwe kleuren van elke lente zijn haar beste tekenen. Misschien is het daarom dat de huisvrouwen hun grote schoonmaak gaan houden: de lente in huis halen door er een nieuwe kleur aan te geven. Misschien ook lalen daarom zo velen hun huizen schilderen, of schilderen zij zelf hun tuinmeubelen, fietsen of wat het ook zij. Wie iets nieuw geschilderd heeft, verwerft zich een garantie voor het nieuwe seizoen, ook al vlagen er nog hagel buien en zijn er sneeuwvlokken in de regen. Op de Haarlemse Jacht Club zijn het boten, die geschilderd worden of al zijn. En op de Koudenhorn is het de schildwacht, die.... schildert. ?vfaar die schildert altijd, die verwerft er zich geen garantie door op een nieuw seizoen. Die schildert maar bekent geen kleur. De ontknoping van de Hilde- brand-monume'nt geschiedenis is er een van allure geweest. De raad en burgemeester en wethouders hebben op kern achtige wijze en boeiend het eerste agendapunt, dat een cul minatiepunt was van een 43- jarige geschiedenis, behandeld en afgesloten. Het belangrijk ste was natuurlijk: komt het Hildebr and-monument er of wmsw» Voer eens een gesprek met een schildwacht; ge voert een gesprek met uzelf, want de schilderende schildwacht ant woordt niet. ..Wat denk je nou als je wacht loopt vroegen we. Daar is 't bij gebleven. Geen antwoor.d; een schildwacht mag niet spreken, hij schildert en kijkt uit. Hij heeft onze vraag gehoord, want een schildwacht neeft oren om te horen, ogen om te zien, net als iedereen. Hij heeft onze vraag ge hoord en nu wij al lang weg zijn vraagt hij zich misschien nog af wat hij altijd denkt als hij wacht loopt. Waaraan zou hij denken? Misschien denkt hij: ik schil der liever een zeilboot dan wacht. Misschien denkt hij: voor de Ripperda-kazerne loopt een collega van me. Hij bewaakt zijn kazerne, ik be waak de mijne. Over de hele wereld bewaken nu schild wachten hun kazernes. Ze fno- gen niet spreken. In Magneti- gorsk loopt er nu ook een. Hoe kom ik nu aan die naam? Of in Washington. In Lapland zal het wel een koude boel zijn als er daar kazernes zijn. In Sidi Bel Abbes is het natuurlijk warm, dat zal óók wel verve lend zijn. We zullen wel met een hoop zijn, als je ze alle maal bij elkaar kan tellen. Alle schildwachten van de hele wereld bewaken tezamen de wereld. Misschien vraagt hij zich dan af: waarom bewaken we de wereld. Het zou een gek antwoord aan die journalist geweest zijn: „We bewaken met zijn allen de wereld". Er zijn er die de koning bewaken, die weten natuurlijk waar ze voor staan. We bewaken alle maal wat van de koning, want in alle kazernes is iets van de koning. Ik kan me niet voor stellen, dat iemand iets uit mijn kazerne zou willen weg halen.' Zouden die andere schildwachten dat wèl kun nen? Ik zou willen dat die uit Magnetigorsk nu aan mij dacht, aan die van de Kouden horn in Haarlem. Dan zou ik tegen die journalist zeggen: „Zet maar met grote koppen in de krant dat de schildwach ten uit Magnetigorsk en van de Koudenhorn tijdens hun wacht heden de zoveelste ?pril aan elkaar hebben gedacht". Maar ik denk dat hij alleen wilde horen, dat er geen lol aan is en dat ik aan mjn aan staand verlof denk. Groot nieuws: „Schildwacht op de Koudenhorn denkt aan zijn aanstaand verlof". Dat doet die in Sidi Bel Abbes ook, dat doen ze natuurlijk allemaal. Alle schildwachten ter wereld lopen voortdurend aan hun aanstaand verlof te denken. Als ik even alle schildwachten ter wereld was dan zou ik het meteen némen ook. Het is lek ker weer. Die journalisten hebben het ook niet kwaad, die rijden in lekker weer naar een schildwacht, vragen wat, gaan weer weg en gaan dan lekker op een terras een kop koffie drinken. Ik zou wel met 'm willen ruilen. Wat zou ik dan over de schildwacht schrijven? Ik heb mijn mond niet opengedaan". Nou dat weet je dan nu. Gegroet, schildwacht van de Koudenhorn! Omstreeks Pasen gaan de meeste zeilers de wind weer goed voelen. Bij de Haarlemse Jacht Club komen "dan alle verenigingsjollen naar buiten, het water van het Spaarne schijnt plotseling een andere kleur te krijgen door het bruin en wit der boten en haven meester Velthuis krijgt het warme gevoel dat elke lente hem brengt. Anders dan op de Loosdrechtse plassen en die van de Kaag is in Haarlem geen onuitgeschreven wedstrijd om de boot het eerst op het water te hebben. Toch werd eind februari al gezeild op het Spaarne en de trotse water baanbreker op de foto het meest links krijgt nog een blauw gezicht al hij er aan denkt. Bij ons bezoek aan de Jacht club was er iets aan de hand met de 63-jarige havenmeester R. Velthuis. Hij „zei er niet veel" en bleef angstvallig uit de buurt van de deur. Velthuis, op het water geboren, geharde binnenscheper en man die boven het weer staat, had. griep. Dat is een situatie waar hij kennelijk geen raad mee weet. Hij was tenminste bijna verlegen voor zijn eigen zak doek. Hij is geboren op de tjalk van zijn vader en eigenlijk is hij zijn leven lang op het water gebleven. Twintig jaar is hij werkzaam geweest bij de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereni ging De Maas, drieëneenhalf jaar was hij binnenschipper en al vijftien jaar is hij bij de jachtclub, die in 1917 werd op gericht. Alle winters is hij be zig geweest met het schoonma ken, schuren, lakken en ver niesen van de boten, met het zeilrepareren „als het niet te ingewikkeld is, want dan moet het naar de zeilmaker" maar deze winter was te bar; toen de zon doorkwam kreeg Velthuis griep. Het is deze oude waterrot aan te zien, dat het leven op en aan het water niet altijd een pretje is. Hij heeft het gelaat van een schipper: gelooid en met diepe rimpels, maar ook de jeugd en vitaliteit, dae men sen kenmerkt, die dicht bij de natuur leven. Maar Velthuis is nu ongetwijfeld weer beter, want de Jachtclub is weer een nieuw seizoen begonnen. De twaalf-voets jollen zijn „er weer uit". Niet asperines, maar zeilende boten hebben Velthuis van zijn griep genezen. Binnen korte tijd is de laatste boot ge schilderd en bij het eerstvol gende warme weekeinde zal het Spaarne weer het oude vertrouwde beeld bieden van hoogzomerse zeildagen. Want als het schilderen der boten de lente maakt, dan maken zei lende boten de zomer. En als het eenmaal zomer is. Het jaar is zo al weer bijna om. Gelukkig nieuwjaar. Op woensdag 30 mei zal het Koninklijk Mannenkoor „Cae cilia" haar 10e concert voor ouden van dagen en invaliden uit Haarlem geven in de Ge meentelijke Concertzaal. Voor dit feestelijk concert is uitge nodigd de Zangvereniging „Muhlau" uit Innsbruck (Ti- rol) voor het geven van een Volksliederenavond met zang, dans en muziek. Het gezel schap dat uit veertig dames en heren bestaat, staat onder lei ding van dirigent Otto Radier. Besturen en regenten van verenigingen voor ouden van dagen, invaliden, Haarlemse hofjes, tehuizen voor ouden van dagen, enzovoorts, kunnen hun aanvragen voor gratis toegangsbewijzen uitsluitend schriftelijk indienen bij het secretariaat van het Konink lijk Mannenkoor „Caecilia", adres gebouw Cultura, Jans straat no. 83 te Haarlem. De bekende Haarlemse ge- leesheer, walvisvaarder, meu- beldeskundige en ontdekkings reiziger, dr. A. Melchior, is enkele dagen geleden naar Belgisch Kongo vertrokken. niet, maar er waren toch ne venverschijnselen, die maar weinig minder boeiend waren. Allereerst was het een boeiend schouwspel te zien, hoe de voorzitter van de raad burge meester Cremers, en burge meester Cremers zonder meer konden verschillen. Immers de verschillende zienswijzen in het college van B. en W. noop ten de burgemeester zijn standpunt te verklaren, ander zijds bleef hij als voorzitter van de raadsvergadering de hamer hanteren. Zijn tact en voorwaar onberispelijke diplo matie - die, dat mag wel ge zegd, niet zonder winstpunten is gebleven vermoedelijk voor de B. van B. en W., leverden een boeiend protocol, dat onge twijfeld de niet geringe allure van de vergadering mede heeft bepaald. Het was zelfs een „ge beurtenis", toen de burgemeesr ter, „los" om zijn mening te uiten, onder anderen wethou der Happé verweet „van de zaak niets te begrijpen". Het gelaat van restauratie-archi tect Royaards - die heus niet was gekomen om een vrije middag eens boeiend te beste den - was goud waard. Een ander nevenverschijnsel is ook de" moeite van het sig naleren waard. Het is opmer kelijk hoezeer Haarlem ge boeid kan zijn door het spelen, zonder de ernst te verliezen., met een probleem. De sport van het niet kunnen oplossen maar wel moeten oplossen trekt Haarlem aan. Haarlem is vooral zichzelf als het vrij blijvend Haarlem is. Het Hildebrand-probleem dreigde Haarlem niet vrijblijvend te laten; het is opgelost. Het vrij blijvend betrokken zijn bij ge beurtenissen, die de moeite waard zijn, apelleert aan een typisch Haarlems sportiviteits- gevoel. Maar de wedstrijd is nu afgelopen; er moet een nieuwe gebeurtenis komen. Die zit natuurlijk w.el ergens, maar er zijn toch flinke klappen uit gedeeld nu: in de Vishalis een expositie, Leffelaars vertrek was overweldigend, het Beets- monument komt er. Laat ons toch niet uit het oog verliezen dat het Haarlems hart lelijk in de knel kan komen als het verstand zo zegevierend wordt. Laat. ons weer op een fijn pro bleem uitgaan. Zoals het nu is kan het niet lang Hij zal daar enkele conferen ties in de Nederlandse taal houden over de walvisvangst. Deze toernee wordt georgani seerd door het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel en het Vlaamse weekblad „Band" dat in Kongo verschijnt. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken: Romans: Agusti: Mariona Re- bull; Bromfield: Olivia: Gallico: Het kleine Wonder; Mulisch: Het Mirakel; Nathusius: Ino: Richter: Gij zult niet doden; Jahn: Herr le Pré macht Karriere; Hobart: The Peacock Sheds his Tail; Marshall: The fair Bride. Populair wetenschappelijke wer ken: De Nerval: Les fêtes de Hol- lande; Frankl: De onbewuste God; Banning: Handhoek Pastorale So ciologie: Van Rooyen: Het Neder landse Bevolkingsvraagstuk; Van Bemmelen: Criminologie; Kinderen uiten zich,dl 3, vijf jaarWerkschuit; Verbrugh en Dewald: Elementaire Inleiding tot de physische Schei kunde, dl. 1; Baesjou: E.H.BO. in Beeld; Van Duin: Ogen in de Mist; Radar in Woord en Beeld; Groeneveld: Algemene Bedrijfs economie; Vriends: Wat houd ik in de Tropische Volière; Freeman: A concise Dictionary of English Slang (Leeszaal): Karsemeyer en Teipe: Nederlandse Letterkunde: Van Gulik: De Boekillustratie in het Ming-tijdperk; Van Dijk: Kleurenfotografie: Bruckner: Te Deum Laudamus; De Prelle: Avontuur is mijn Beroep, dl. 2; Siegner: Aegyptèn; Bouman: Meer Licht over Kartini. Donderdag werd in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem de jaarlijkse tradi tionele propaganda-avond van de speel tuinvereniging ,Het Oosterkwartier' gehou den met de medewerking van de jeugd- fanfare, het tamboercorps, de ritmische dansgroep en de gymnastiekclub. De voor zitter, de heer H. J. Loppersum, wees erop dat het tegenwoordige verkeer het voor de kinderen vrijwel onmogelijk maakt om op straat te spelen zodat de diverse speeltui nen in alle delen van de stad zeker geen overbodige luxe zijn. Uiteraard heette hij de talrijke aanwezi gen de zaal was vrijwel geheel bezet en in het bijzonder de N.U.S.O.-vertegen- woordiger, het verbondsbestuur en de ver tegenwoordiger van de hoofdcommissaris, inspecteur P. Gerritsen, welkom, waarna het zeer uitgebreide programma werd ge opend met het zingen van het nieuwe club lied van de dirigent van de fanfare de heer J. Wildschut. Vervolgens werd een programma afge werkt waarbij opgetreden werd door de kleuters, die niet-ingestudeerde oefenin gen met blokjes uitvoerden, een les aan de jongste tamboers, enkele kostelijke dansjes van de kleuters en meisjes, een vrije oefe ning van de jongste gymnastiekgroep, rit mische dansjes van de oudste kleuters en oudste meisjes.. Het jeugdfanfare-corps be sloot het gedeelte van de avond voor de pauze met de openingsmars „Westkapelle" en de ouverture „Bloeiende lente". Na de pauze werd het programma, waar ongeveer tweehonderd kinderen aan mede werkten, voortgezet met de opvoering van het sprookje „Doornroosje", het optreden van de vergevorderde tambours en het j eugd fanfarekorps. De heer H. H. Bennink te Santpoort, die dezer dagen de n.v. Hollandsche Stoom boot Maatschappij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft verlaten, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Bennink was laatstelijk gezag voerder op de „Angolakust". Bij de Hol landsche Stoomboot Maatschappij is hij ongeveer 35 jaar in dienst geweest. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 In hotel „De Leeuwerik" in Haarlem hield de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenke lingen donderdagavond haar jaarlijkse alge mene vergadering. In zijn openingswoord deelde de voorziter, de heer Joh. M. Schmidt, mede dat aan de burgerzin-actie „Tot dienen bereid", waartoe de HRB het initiatief heeft genomen, door 42 verenigingen wordt deel genomen. De expositie-ruimte voor de te houden tentoonstelling in het stadhuis is volledig bezet en op vrijdag 11 mei, dus tijdens de week van deze actie, zal de HRB een demonstratie geven in Haarlem-Noord. Tijdens deze demonstratie zal het publiek worden getoond, hoe met eenvoudig mate riaal een drenkeling kan worden gered. Voorts zal dan een film betreffende het red dingswerk worden vertoond. Voorts deed de voorzitter mededeling be treffende de reorganisatie, aangaande het oproepen voor hulpverlening door de On- gevallendienst en wekte hierbij de leden op zich beschikbaar te blijven stellen. De waar nemend secretaresse, mej. Bosse bracht het jaarverslag uit. Het verslag van de penning meester liet een optimistischer geluid horen dan verleden jaar. Op voorstel van het be stuur werd besloten de huidige contributie regeling te handhaven. In het bestuur waren enige plaatsen vacant gekomen door vertrek naar elders van de secretaris, de heer V. H. Snel en het bedan ken van de heer .T. Tierie. In de opengeko- men plaatsen werden gekozen de heren N. D. Oudshoorn en N. de Haan. Mej. Bosse zal het secretariaat blijven waarnemen. De heer Joh. M. Schmidt was aan de beurt van af treden, maar stelde zich nog voor een jaar herkiesbaar De voorzitter deed mededeling van het feit dat dokter P. A. Roorda zich beschik baar heeft gesteld in de plaats van dokter Heymans, die wegens drukke werkzaam heden zijn functie van medisch \leider had neergelegd. Dokter Roorda werd als zodanig geïnstalleerd. Na de installatie deelde dokter Roorda mede dat het in de bedoeling ligt om de nieuwe EHBO-cursus op een andere leest te gaan schoeien opdat deze cursus dan ook voor de oudere leden, naar hij hoopte, aan trekkelijker zou worden. In de vacant ge komen plaats van hoofd-instructeur werd be noemd de heer N. de Haan, die, evenals dokter Roorda, de benoeming tot lid van de technische commissie aanvaardde. Medegedeeld werd dat op 22 april in IJmuiden de jaarlijkse Districts EHBO-wed- strijden zullen worden gehouden en dat met een ploeg aan deze wedstrijd zal worden deelgenomen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. II493

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15