DESSO" TAPIJT Creme Puff IN DE WERELDPOLITIEK Een ernstige, wel overwogen vraag Agenda voor Haarlem Nieuwe huisvesting voor de Amsterdamse universiteit O „Werk van een bijna Amerikaanse allure" Wat maakt haar Drie jaar geëist wegens diefstal van bontmantels Kerkelijk Nieuws in Museum Boymans natuurlijk! Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 3 tot en met 6 april Attlee ridder in de Orde van de Kouseband Vernietigend rapport over Amerikaans onderwijs in elk huisgezin: genéést! Neue Ruhr Zeitung stelt de NAVO-kwestie Politici moeten oorlog voorkomen9 Heringa Wathrich Zuurstof cylinder maakte luchtreis op eigen kracht ZATERDAG 7 APRIL 1956 „Voor e^n architect een werk van bijna Amerikaanse allure," zo schetste ir. J. Leu- ppn, hoofd van de afdeling gebouwen van de dienst der Publieke Werken te Amster dam, de nieuwe huisvesting voor Neder lands grootste universiteit, de gemeente universiteit van Amsterdam. „Met behoud van de Nederlandse en meer speciaal de Amsterdamse universitaire sfeer en van j,et stadsschoon der oude binnenstad, zal bestaande complex aan de Oudemanhuis- poort worden verbouwd en uitgebreid tot een volwaardig representatief centrum met gebouwen voor de A-faculteiten." Dit wordt dan een der drie kernen, waarin de universiteit in de toekomst wordt geconcentreerd. De beide andere zijn die voor de B-faculteiten in de om geving van het Roeterseiland en die voor de medische faculteit in een academisch ziekenhuis, hetzij het verbouwde Wilhel- minagasthuis, hetzij een nieuw ziekenhuis jn het westen van de stad. Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad deze decentrali satie de voorkeur te geven boven de bouw van een geheel nieuw universitair centrum elders in de stad. Voor de verbouwing van het hoofdge bouw aan de Oudemanhuispoort heeft de dienst der Publieke Werken thans een schetsplan ontworpen, dat drie fasen om vat en dat over ongeveer 20 jaar uitge voerd zal kunnen zijn. De eerste fase om vat de bouw van een grote hal met recep tieruimte, kamers voor de senaat en ver gaderruimten en op de bovenverdieping een klein auditorium en kleine college zalen. In de loop van dit jaar zal in de om geving een noodgebouw gereed komen, ter compensatie van het verlies aan ruimte, dat ontstaat door de verbouwing. De twee de stap is de bouw van een grote represen tatieve aula met 1300 zitplaatsen voor pu bliek en 150 voor het hooglerarencorps. Men hoopt in 1963 met deze werkzaam heden gereed te zijn. Pas dan komt de laatste fase aan de orde, de bouw van collegezalen en werk ruimten op een terrein ten zuiden van de Oudemanhuispoort, waar nu nog het Bin nengasthuis is gevestigd, doch dat na het gereed komen van een nieuw ziekenhuis plaats moet maken voor de uitbreiding van de Nederlandsche Bank enerzijds en de universiteit anderzijds. ADVERTENTIE ORIGINEEL 100 cm breed WOL BOUCLé 11.50 HAARBOUCLé12.65 WOLLEN JASPé MOQUETTE TAPUT15.00 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 ZATERDAG 7 APRIL Minerva: „Vera Cruz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rommel de woestijnvos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „From here to eternity", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het fort der wrake", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het ver loren Continent", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstel ling van 8.3010.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Feike Rosma's Marionetten theater. Stadsschouwburg: 8 uur. Het Rotter dams Toneel geeft een opvoering van „Eva Bonheur". Minerva-theater, Heemstede: 8.15 uur, „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" door het Aerdenhouts kindertoneel. Kleuter school, Barendsestraat 24: 310.30 uur, Bazar. ZONDAG 8 APRIL Lido: „Ivanhoe", 14 jaar, 11 uur. Studio: „Lili", alle leeft.. 11 uur. Rembrandt: Jan P. Strijbos vertelt bij zijn kleurenfilm „Kleu renpracht van Zuid-Afrika", 11 uur. Minerva: Vera Cruz", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De reis van het Koninklijk Paar riaar de West" en „Prinses Beatrix 18 jaar", alle leeft., 10.30 uur. „Rommel de woestijn vos", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „From here to eternity", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het fort der wrake", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het ver loren Continent", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.3010.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Feike Bos nia's Marionettentheater, 2.30 uur, Kinder voorstelling „Jeroen de orgelman". Stads schouwburg: 8 uur, Het Rotterdams Toneel geeft een opvoering van „Eva Bonheur". Zuiderkapel. 10 uur. Dienst onder leiding van J. van Oostveen. 5 uur. dienst onder leiding van ds. J. van der Schors, 8 uur, Jeugd- samenkomst. Gebouw Bakenessergracht 63: '0.30 uur, Wijdingsdienst van het. Roze- kruizersgenootschap. Gebouw Nieuwe Kruis straat 14: 7.30 uur. Spanje-avond van de Pinkstergemeente. Spreker de heer C. Neeser. MAANDAG 9 APRIL Minerva: „Vera Cruz", 14 jaar. 8.15 uur Palace: „Rommel de woestijnvos", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: "From here to eternity", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het fort der wrake", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het verloren Continent", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 10.30 uur met oude muziek. Begijnhofkapel: 8 uur: Interkerkelijke bijeenkomst. Zang- dienst van 7.30 uur af. ADVERTENTIE so gebouwen bedraagt 5000 vierkante meter, dat van het vernieuwde en vergrote com plex 12.000 vierkante meters. Van deze ruimtevermeerdering is ongeveer 1500 vierkante meter bestemd voor de ï^Lt- breiding van de representatieve delen, ongeveer 750 vierkante meter voor werk ruimten en collegezalen en het resterende deel voor de overige voorzieningen. De ruimtevermeerdering is gezocht in het ge deelte begrensd door de Oudemanhuispoort, de Kloveniersburgwal, de Slijkstraat en de Oudezijds Achterburgwal, met uitzondering van enkele oude percelen, die wegens hun historische waarde gespaard moeten blijven. De officier van Justitie bij de Dordtse rechtbank heeft tegen de 29-jarige Rotter damse koopman P. J. K. drie jaar gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis geëist, omdat hij in de nacht van 23 op 24 januari een inbraak zou hebben gepleegd in een kledingmagazijn te Dor drecht, waarbij hij dertien bontmantels ge stolen zou hebben. De officier eiste ook nog vernietiging van de werktuigen, met be hulp waarvan K. het gebouw was binnen gekomen en van de auto, waarmee hij zijn buit naar Rotterdam had vervoerd. Geref. kerken Beroepen te Heerlen als evangelisatie- pred. Joh. Heule te Edam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zwolle A. Bikker miss. pred. te Amsterdam en A. Hilbers te Ensche- de-W. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Zaamsiag h. c. v. d. Ent Werken van r rancisco (joya te Werkendam. x /t t> In löxe poederdoos met spiegel en donsje —of in fleurig metalen doosje .(ook met donsje) Creme Puff: de volmaakte make-up met de onweerstaanbare charme van frisse natuurlijkheid. Creme Puff: boeiende, betoverende schoon heid - in enkele seconden. Creme Puff handelsmerk belt kt al Max pact af Hollywood Creamy Powder Make-Up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - Imp. Marfac N.V^ Huddestraat 5, Amsterdam Geref. Gemeenten Aangenomen naar Paterson (USA) G. A. Zijderveld te Arlesia (Calif.) (voorheen te Zwijndrecht), die bedankte voor Lemmer, Marknesse, Sheboygan (USA) en Waupun (U.S.A.). Beroepen te Wageningen Chr. v. Dam te Bameveld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Bennekom J. Zwijnemberg te Kinderdijk voor St. Anna-Parocie J. Dijkstra te Westerhaar. Dank zij de medewerking van de Spaan se regering en culturele instanties kon vrij. dagavond in het museum Boymans te Rot terdam een tentoonstelling geopend worden van honderd tien tekeningen en veertig schetsen en lithografiën van Francisco Goya. De opening geschiedde door de ambas sadeur van Spanje in Nederland, hertog De Baena, in tegenwoordigheid van de burgemeester van Rotterdam en zoveel ge nodigden, dat er in de aula van het mu seum stoelen bijgezet moesten worden. Vrijdag 6 april '56 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie 321 325 322 Van Berkels Patent 188 193 193 Van Gelder Zonen 260 274 260 Kon. Ned. Hoogovens 328 328 328 Ned. Kabelfabriek 347 349 Philips 330 3383/4 330V2 Unilever 3711/* 378 3713/4 Kon. Petroleum 729V2 745V2 735V2 Holland-Amerika Lijn 204'/! 208 206 Kon. Ned. Stoomboot Mij 206 212V2 206 Ned. Scheepvaart Unie 2033/< 2OIV2 Van Ommeren 305 309 309 Amsterdam Rubber 117V2 II5V2 H V A 134 137 134 Ver. Deli Maatschappijen 150 158 150V4 3-3'it °/o Ned. '47 988/j« 9813/i« 985/s 3 ü/o Invest, cert. Ned OS'VIB 99 98"/M 3 °/o Ned. 1962/64 99 995/ is 99 LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth heeft de benoeming van de socialis tische oud-premier graaf Attlee tot ridder in de Orde van de Kouseband bekend ge maakt. Hierdoor wordt de oud-premier, die de grafelijke titel kreeg toen hij in deeem- Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Aandelen (4 dagen) Deze week (voorl.): Aandelen (4 dagen) 10.249.156,— Obligaties 7.619.107,— 9.621.773,— Obligaties 11.537.869,— Clement Attlee ber aftrad als fractieleider van de Labour- partij, opgenomen in de groep van 34 Knights Companion" van deze hoogste Britse ridderorde, waartoe ook Sir Winston Churchill en Sir Anthony Eden behoren. De orde van de Kouseband werd in 1348 door koning Eduard de III ingesteld. On geveer een derde van de leden is van vor stelijke bloede. Het is volgens de traditie, dat gewezen Britse premiers in de Orde van de Kouse band worden opgenomen. Attlee zal moge lijk deze zomer tegelijk met Sir Anthony als ridder worden geïnstalleerd in de kapel van St. George, bij het kasteel Windsor, die tot de orde behoort. Eden zou vorig jaar worden geïnstalleerd, maar de plechtigheid kon wegens de spoor wegstaking niet doorgaan. De laatste in stallatie was die van Sir Winston in 1954. Het is niet aan te nemen dat de opwinding, ontstaan door de recente publicaties van de Neue Ruhr Zeitung over beweerde uitlatingen van de NAVO-opperbevelhebber, de Amerikaanse generaal Gruenther, zal zijn bedwongen door de verklaringen, die het hoofdkwartier der NAVO te Parijs en minister Staf in de Kamer en voor de televisie hebben afgelegd. Deze verklaringen laten immers tal van vragen onbeantwoord, in de eerste plaats deze: (heeft generaal Gruenther de gewraakte verklaringen misschien buiten de persconferentie, in een persoonlijk onderhoud met de verslaggever van de Neue Ruhr Zeitung dus, afgelegd? Minister Staf heeft zich beroepen op de bandweergeving van wat ter persconferentie is verklaard. De Duitse journalist houdt voet bij stuk en zijn krant gelooft hem .Doch afgezien van deze netelige waarheidsvraag rijst als veel belangrijker bron van vragen de angstwekkende kwestie, wat de NAVO in werkelijkheid voor plannen heeft en ten tweede, of deze plannen stroken met de werkelijkheid. Door de rel rondom generaal Gruenther is thans de aandacht op dit vraagstuk gericht en datgene, wat onze minister van Oorlog erover ten beste heeft gegeven, moet misnoegde bezorgdheid hebben gewekt. Zijn uiteenzetting, gevoegd bij die welke Gruenther naderhand heeft gegeven, kan onmogelijk zwijgend worden geaccepteerd. Daarvoor was zij te onbevredigend, te zeer gespeend van realiteitszin en te weinig overtuigend bij de symptonen van deze tijd. In alle ernst moet worden betwijfeld of dit beleid nog langer verantwoord is. Dit is een langdurig overwogen en aan alle mogelijke factoren getoetste twijfel, die openbare argumentatie behoeft en niet dan na rijp overleg kan worden geuit. Doch van welke zijde men het NAVO- probleem ook benadert, nergens stuit men op enig vertrouwenwekkend element, in tegendeel, men wordt voortdurend geal armeerd door een complex van zorgwek kende verschijnselen, waarmee het beleid van onze minnister van Oorlog zeer nauw verbonden is en die door zijn herhaalde verklaringen en toelichtingen slechts in een nog schriller licht komen te staan. De discussie rondom generaal Gruenther heeft eindelijk het hele verschijnsel-NAVO in het openbare debat geplaatst en de tijd lijkt nu rijp om, aan de hand van wat minister Staf en Gruenther erover te zeg gen hebben, een aantal vragen te stellen van practische aard; vragen, die niet ont spruiten aan het brein van gegradueerden aan de Koninklijke Militaire Academie, noch aan de intelligentie van subjectief- ingestelde partij-politici, doch aan het be zorgde gemoed van eerlijke en onbevoor oordeelde mensen, die vrijelijk op de hoog te zijn gebleven van wat de militaire mo gelijkheden in dit jaar 1956 omvatten en die kennis hebben genomen van dé spaar zame militair-technische onthullingen in het toonaangevende buitenland. Wanneer men bedenkt, dat de uiteen zetting van minister Staf mede voor deze mensen werd uitgesproken en bedoeld was als een geruststelling, dan kan men weinig bewondering hebben voor het psychologi sche inzicht waarover deze minister be schikt. Het is immers zo duidelijk, dat zijn verklaring voor hen een bron van nieuwe vrees en angstige verbazing moest zijn. Zij beluisterden er dezelfde elementen in, die zij zich herinneren uit de jaren voor 1940, toen ons volk in slaap werd gesust met indrukwekkende verzekeringen over de kracht, de paraatheid en de defensieve potentie van ons leger. Zij herinneren zich ook, hoe destijds de theorie der linie-ver dediging het dogma onzer militaire over heden was en hoe die theorie verpulverd werd in de nacht van de 10de mei door zwermen valschermjagers en zonverduis- terende wolken bommenwerpers. Dat was 1940. Wij schrijven thans 1956 - het jaar van de straaljagers, de atoombommen, de geleide projectielen, het jaar van de in adembenemend tempo ontwikkelde oor logstechniek, waarin onze veronderstelde aanvallers zowel wat kennis als massapro- duktie betreft ongetwijfeld ware meesters zijn. En in dit zelfde jaar zegt onze minis ter van Oorlog letterlijk: „Wij moeten op het ogenblik nog vasthouden aan de Rijn- IJselverdediging, totdat de Duitse divisies gereed zijn en de verdediging ook ver sterkt is met atoomwapenen. Tot die tijd zijn wij aan de Rijn-IJsel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de „for ward defense"En verder: „Er is een zekerheid dat wij verdedigen aan de Rijn- IJsel en in alle plannen wordt daarmee rekening gehouden. Wij staan daar en wij blijven daar en wij hopen dat wij zo gauw mogelijk vooruit kunnen gaanEn: „Er is niet één plan dat rekening houdt met een terugtocht naar of een verdedi ging van Zuid-Frankrijk, midden-Frank rijk of waar ook". Dit is ongetwijfeld krachtige taal, doch helaas moet worden verondersteld dat deze resoluut-sprekende bewindsman twee be langrijke dingen zijn ontgaan: ten eerste de oorlog van 1940 en ten tweede de evo lutie van de militaire techniek tussen 1945 en nu. Het is taal van twintig jaren gele den, toen de Maginot-linie nog een legen darische onaantastbaarheid bezat. En toch komt er het woord „atoomwapenen" in voor.De minister heeft zich wellicht voorgesteld, dat in een toekomstige oorlog de atoomwapenen enkel door de NAVO- troepen zullen worden gebruikt? Hij doet zijn best, zijn toehoorders te verzekeren van de geruststellende gedachte, dat deze NAVO-troepen aan de Rijn-I.Tsellinie on kwetsbaar zullen zijn voor de Russische atoomwapenen en de drukbevolkte woon- centra aan Rijn en IJsel en in de wijde omtrek daarvan geen hinder zullen onder vinden van de atoomoorlog, die zich daar ontwikkelt. Hij vindt het geruststellend, dat hij aldus een atoomoorlog midden in het drukste gedeelte van West-Europa voorspelt, inplaats van de mededeling dat dit gebied aan de vijand zou worden prijs gegeven. Over de intussen hoog boven Rijn en IJsel overvliegende geleide projectielen met atoomlading, bestemd voor de Neder landse havens, de industriegebieden, de wooncentra, de Engelse havens, de zee routes en de punten van militaire aanvoer heeft hij in zijn korte televisie-verklaring geen aandacht menen te moeten besteden. „Wij staan daar en wij blijven daar" wordt, in dit atoomflitslicht gezien, een verba zingwekkend woord. De vraag rijst zelfs, of het niet een betrekkelijke zege voor ons Tekort aan bevoegde leerkrachten en aan lesruimte WASHINGTON (Reuter) Een com missie van 34 leden heeft na een beraad van zestien maanden president Eisenhower een rapport over het onderwijs overhan digd. Zij heeft vastgesteld, dat tienduizen den Amerikaanse kinderen worden onder wezen door mensen, die onvoldoende onderwijs hebben genoten. Aanbevolen wordt de uitgaven voor het onderwijs in de komende tien jaar te verdubbelen. Het zal volgens de commissie op de duur nodig zijn de salarissen van de onderwijzers te ver dubbelen om het goede soort aan te trekken. Over de rassenscheiding en de federale steun voor plaatselijke gefinancierde scho len, de twee meest omstreden kwesties, is het rapport voorzichtig. De commissie is van gevoelen dat de meerderheid van het volk de rassenscheiding op de scholen zo spoedig mogelijk afgeschaft wil zien, maar meent, dat dit probleem „door elke ge meenschap op haar eigen wijze moet wor den opgelost zonder in conflict te komen met de wet." Wat de federale steun betreft was de commissie zo verdeeld, dat geen aanbeveling is gedaan. Tenslotte wordt een grote toeloop van leerlingen en een ernstig tekort aan les ruimte geconstateerd. ADVERTENTIE land zou moeten heten, wanneer het bij de aanval „onder de voet zou worden ge lopen". De Russische bezetting zou wellicht nog smartelijker zijn dan de Duitse, doch tussen bestaan en niet bestaan ligt geen genuanceerde keuze meer. Trouwens, onze minister van Oorlog verklaart zeer duide lijk, dat er geen enkel terugtochtsplan be staat. Als de Rijn-IJsellinie niet te houden is - wat toch geen voorbarige veronder stelling mag worden genoemd in het licht van de militair-technische verschrikkingen dezer moderne tijden - is het met de plan nen van de NAVO afgelopen. Dan heeft het onder de voet lopen dus tóch plaats, alleen zullen de aanvallers dan met hun intocht in het kustgebied moeten wachten tot de radio-activiteit in het plat-geschroei- de West-Europa verminderd is tot het ver- draagbare maximum. Ofschoon het woord „forward defense" indrukwekkend genoeg klinkt - indruk wekkender dan „vooruitgeschoven verde diging" - heeft ook dat ons niet kunnen overtuigen van het feit, dat de toekomst van West-Europa in veilige handen is. Want het roept de ontstellende overtui ging op, dat de NAVO-verdediging geba seerd is op de welwillendheid van de lei ders der Sovjet-Unie. Als het Kremlin zo goed wil zijn om: te wachten met de aan val tot de DuitSé divisies gereed zijn, de NAVO-troepen met atoomwapenen zijn uitgerust en de Rijn-IJsellinie vooruitge schoven kan worden naar de Oder-Neisse, en bovendien zo vriendelijk wil zijn om geen atoomwapenen tegen de NAVO-troe pen te gebruiken, doch integendeel zijn aanvalsplan volgens de beginselen van de jaren '40 zodanig in te richten dat de hoofd macht van zijn leger in massa kan worden vernietigd door de NAVO-atoomwapenen - en bovendien zou willen toezien dat geen Russische valschermjagers, geen Russische geleide projectielen, geen Russische bom menwerpers en geen straaljagers worden gebruiktDan, ja dan zouden we ge rust kunnen zijn. Doch aangezien we dat alles betwijfelen en de werkelijkheid willen zien zoals zij zich overmatig duidelijk aandient, moeten we de vraag herhalen wat betreft de ver antwoordelijkheid van dit beleid - geheel eti al steunend op wat wij hebben verno men uit de mond van onze minister, die zich minister van Oorlog noemt, doch in feite minister van Defensie (verdediging) is en eigenlijk - volgens de opvattingen van een vredelievend en op haar behoud gestelde natie - minister voor de Vrede zou moeten heten. Dat de minister tegelijkertijd de Kamer mededeelt dat de defensiebegroting met het oog op de NAVO-verplichtingen te laag is en het plafond daarvan dus zal moeten worden verhoogd, maakt de twijfel zo mogelijk nog heviger. J. L. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Neue Ruhr Zeitung, die op 3 april een interview met generaal Gruenther ge publiceerd' heeft, dat vooral in Nederland en in West-Duitsland veel stof heeft doen opwaaien, wijst er op een zeer in het oog vallende plaats op, dat de generaal zijn in dat blad weergegeven woorden in feite noch ontkend noch teruggenomen heeft. Gene raal Gruenther heeft zijn uitlatingen, aldus dit blad, in de laatste zinsneden van zijn tweede verklaring zelf bevestigd. Het blad vraagt: hoe willen de NAVO-strijdkrachten het Europese grondgebied sbij de zonegrens verdedigen, wanneer hun opperbevelheb ber van tevoren al weet, dat ze veel te zwak zijn om een Sovjet-aanval tegen te houden? Het moet er dus wel bij blijven, dat men in geval van ernst het „achter land" moet verdedigen. Waar kan dat ach terland anders liggen dan in de nabijheid, van de Franse kust van de Atlantische Oceaan? De kalmerende verzekering van Gruenther, dat de NAVO-troepen ondanks hun zwakte „hard en dapper" (op hun te rugtocht) zouden vechten, heeft toch slechts te betekenen, dat West-Duitsland, Nederland, België, Luxemburg en Frank rijk schouwtoneel van deze harde terug tochtsgevechten zouden worden. Het blad kan deze voorstellen niet zeer bevredigend noemen. Generaal Gruenther meent, dat de zwakte van de NAVO slechts zolang zal aanhouden, totdat het 500.000 man sterke West-Duitse leger paraat zal staan. Een half miljoen Duitse soldaten zou dus een aanval van de thans reeds klaar staande 175 Sovjet-Russische divisies moeten te genhouden? Wil generaal Gruenther ons dat werkelijk wijs maken? In werkelijk heid wil hij dat niet. Daarom heeft hij ook in Parijs verklaard, dat de toekomstige oorlog door het snelle gebruik maken van atoom-wapens en luchtstrijdkrachten zal worden beslist. Uit zijn uitlatingen was duidelijk op te maken, dat de gevechten op de grond slechts van secondaire, uit stellende betekenis waren. Dat wil echter zeggen dat deze zich tussen de kust van de Atlantische Oceaan en de zonegpens zou den afspelen. Zij zouden dus dit gebied verwoesten, ook wanneer het westen de uiteindelijke overwinning zou behalen. Niemand kan de militaire chef van de NAVO in Europa kwalijk nemen, dat hij nuchter denkt. Hij geeft de zwakte van zijn positie toe. Men moet de generaal wat an ders kwalijk nemen. Hij heeft het Duitse parlement weer eens een wenk gegeven: wanneer men in Bonn niet de juiste maat regelen treft, zullen de Sovjet-Russische aanvallers Europa onder de voet lopen. Zonder twijfel zal elke oorlog, hoe sterk de NAVO ook mag zijn, een catastrofe over Europa brengen. Het is de teak van de po litici de oorlog te vermijden. Wanneer de politici in Europa en niet alleen in Bonn, zo zegt dit socialistische blad-, tot de opvat ting komen, dat elke verdere bewapening het oorlogsgevaar slechts groter maakt, dan zal geen generaal de politici voorschriften mogen geven. Dat Bonn zijn politieke con ceptie van de plannen van militairen afhan kelijk maakt daarin, aldus dit blad, ligt de fout van Adenauers buitenlandse politiek. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS In de Claes de Vrieselaan te Rotterdam, waar voor asfalteringswerkzaamheden de tramrails weggetakeld worden, is vrijdag een takelwagen achteruitrijdend tegen een zuurstofcylinder terecht ge- komen. De auto raakte de ajsluitkraan van het apparaat, zodat de zuurstof met g grote kracht ontsnapte. Blazend en sis- h send vloog de cylinder als een raket 8 pijlsnel de lucht in, vloog over de Mid- g dellandstraat en viel in de Witte vans Haemstedestraat midden op de rijwege neer. Wonder boven wonder werd er 8 niemand gewond. Er werd zelfs geen enkele schade aangericht, behalve dan g aan de cylinder zelf. >0&XXXXXXXX>CC>OCXXXXKXXX)OOOOOOOOOCrX<X&MXOCOOOCX>OCKX>öS

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5