Rotterdams ochtendblad publiceerde vertrouwelijk rapport over Delta-wet „Een lusthof als deze kan enig in Europa zijn" Sovjet-propaganda richt zich tot het Britse publiek Geen belangstelling in Santpoort voor pianiste en operazanger Opvoering produktiviteit in het bloembollenbedrijf Journalist en ambtenaar voor Haagse rechtbank Officier: „Deze journalist geeft blijk van een betreurenswaardige helersmentaliteit' President acht ambtenaar door journalist misleid Griep Dr. Prinsen opende Linnaeushof: Vermoedelijk een poging om positie van de regering te ondermijnen Bijeenkomst te Hillegom met als spreker dr. Posthumus Meijes Onoirbare taakvervulling Erevelden voor in Duitsland omgekomen Nederlanders Staatsschuld in 1955 met ruim een miljard gedaald Motorrijder verongelukt Pepertermijnmarkt geopend Lof van Commissaris der Koningin voor „moedig initiatief en hpog cultuurbesef" V oor mijnpersoneel 3 en 6 percent Nog vijf jaar opbouw Enig in Europa Uitvoer consumptie aardappelen stopgezet Moedig initiatief OEN S DAG 11 APRIL 195 6 Voor de rechtbank te 's-Gravenhage is de zaak behandeld tegen de 26-jarige jour nalist J. D., die ervan beschuldigd wordt in oktober 1955 een gestencild vertrouwelijk afschrift van een door het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de Koningin gericht schrijven, betreffende de Deltawet, te hebben gepubliceerd in een te Rotter dam verschijnend ochtendblad. Tegelijkertijd werd de zaak behandeld tegen de 43- jarige archiefbediende W. K. L., werkzaam bij het ministerie van Verkeer en Water staat, die dit afschrift ter hand had gesteld aan genoemde journalist. L. kende de jour nalist nog uit de tijd dat deze op het secretariaat en op de afdeling Voorlichting van het desbetreffende ministerie werkzaam was. Medio oktober vroeg de journalist aan L. of deze hem misschien aan gegevens kon helpen over het Deltaplan. Hij zou hier omtrent gaarne een primeur willen hebben, teneinde op deze wijze sneller promotie te kunnen maken. Toen L. op 26 oktober opdracht kreeg een brief van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de Koningin het was een Ontwerpwet betreffende het Deltaplan op de stencilmachine te vermenigvuldigen, had hij D. hiervan tele fonisch in kennis gesteld. De volgende dag onmoetten beide mannen elkaar in een café en bij deze gelegenheid gaf L. het document aan de journalist. Later kreeg hij het terug. Na overleg met zijn hoofdredactie schreef de journalist hierop een artikel over het Deltaplan waarin hij het vertrouwelijke document vrijwel geheel overnam. Tegen de journalist eiste de officier veertien dagen onvoorwaardelijke gevangenis straf: tegen de ambtenaar een geldboete van veertig gulden. De president van de rechtbank, mr. Van Gelein Vitringa, wees er op dat L., die in tussen als ambtenaar geschorst is, nimmer met de justitie in aanraking is geweest en een onberispelijke levenswandel heeft. „U hebt zich op sleeptouw laten nemen door D. en deze heeft u op ergerlijke wijze mis leid", zo verklaarde hij. De officier van Justitie vroeg zich af of hier wel sprake is van het afgeven van geheimen, daar het betreffende stuk op geen enkele wijze als dusdanig was geken merkt. L. zou het vertrouwelijke karakter van het stuk begrepen moeten hebben, maar van een eenvoudige bode mag niet a priori worden aangenomen dat hij zelf het onderscheid kan maken tussen stukken die wel en die niet een vertrouwelijk ka rakter dragen. Het is duidelijk dat L.'s enige bedoeling was de journalist aan een primeur te helpen. Hoewel de verdachte zelf erkent schuldig te zijn en inziet ver keerd te hebben gehandeld vormt dit, al dus de officier, geen voldoende bewijs om hem wegens verduistering te veroordelen. L. heeft geen bijzonder voordeel genoten van zijn daad en hij is er eigenlijk „inge lopen". De officier meende dat men in dit geval kan volstaan met een kleine geld boete van veertig gulden subsidiair twintig dagen en een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdedigster van L., mevr. mr. L. L. A. van Lokhorst-Vreugdenhil, betoogde dat er geen bepaling is volgens welke een ambtenaar geen gegevens aan de pers mag verstrekken, hoewel dit in het algemeen door de Voorlichtingsafdeling geschiedt. Het verstrekken van inlichtingen door ambtenaren is slechts dan verboden, in dien deze een geheim karakter dragen. Het geheime karakter van de stukken in kwes tie blijkt evenwel uit geen enkele aante kening hierop. Zij waren eenvoudig van het secretariaat afkomstig en bij de afgifte aan L. werd niet verklaard dat zij een ge heim karakter droegen. L. is maar een een voudig man en men kan niet van hem ver wachten dat het vertrouwelijke karakter tot hem moest zijn doorgedrongen. Ook zij was van oordeel dat L. het slachtoffer is geworden van de journalist. Zij vroeg uiterste clementie voor haar cliënt. De verdachte, die vervolgens voorkwam, was van oordeel dat hij slechts rijn taak ADVERTENTIE knapt U op in een ommezien. als journalist had vervuld. De president merkte op: „Maar dit is op een niet oirbare wijze geschied. U had vooral als gewezen voorlichtingsambtenaar moeten begrijpen dat u door deze publica tie L. in moeilijkheden bracht. Ik begrijp dat een journalist gaarne met primeurs voor de dag komt, maar het is jammer dat deze primeurs niet altijd op scrupuleuze wijze worden verkregen". D. verdedigde zich door erop te wijzen dat het journalistieke beroep dikwijls eist dat men inlichtingen langs omwegen ver zamelt. „Maar na lezing van het stuk in De laatste twee erevelden voor Neder landers die tijdens de laatste wereldoorlog in Duitsland zijn omgekomen zullen in juli in gebruik worden genomen.' Op 10 juli zal de opening van het ereveld te Frankfort geschieden, op 12 juli die van het ereveld te Düsseldorp. Op het herdenkingsveld in Düsseldorp zul len de stoffelijke resten van ruim 1200 Ne derlanders worden begraven. De grote ge denksteen zal de namen dragen van onge veer 300 slachtoffers, wier lichamen niet zijn teruggevonden of begraven liggen in massagraven. Te Frankfort zullen ongeveer 800 slacht offers herbegraven worden. Het juiste aan tal is thans nog niet vast te stellen, omdat de Oorlogsgravenstichting nog zoekt naar de stoffelijke resten van slachtoffers uit Berlijn en Zuid-Duitsland. In Duitsland zijn reeds erevelden voo' Nederlanders in Hamburg, Bremen, Lü beck, Hannover en Osnabrück. De Oorlogsgravenstichting zal ook in Frankrijk een ereveld aanleggen. kwestie had u toch zelf moeten begrijpen dat dit een vertrouwelijk karakter droeg", zo merkte de president op. D. antwoordde: „Ik vond deze primeur niet zo zeer van belang voor mijzelf alswel voor mijn krant". De officier van Justitie achtte het be treurenswaardig dat D. op het standpunt staat dat het doel de middelen heiligt. De verdachte geeft blijk van een betreurens waardige helersmentaliteit, wanneer hij zegt dat de verantwoordelijkheid voor deze zaak bij L. zelf ligt. Het kan niet scherp genoeg gelaakt worden, wanneer iemand in het maatschappelijke verkeer van zulk een mentaliteit blijk geeft". De officier eiste een onvoorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen. De verdediger van D., mr. Mijs, wees er in zijn pleidooi op dat D. niet doordrongen is geweest van het vertrouwelijk karakter van de documenten. D. is journalistiek nog wat onervaren en de controle door zijn hoofdredactie op deze wijze is evenwel vol gens de journalistieke moraal geoorloofd. Journalisten wensen nu eenmaal voor hun nieuws niet alleen aangewezen te zijn op de ambtelijke voorlichtingsinstaties, daar deze dikwijls onbevredigend werken en al leen geven wat ze kwijt willen. Ook hij vroeg uiterste clementie voor zijn cliënt. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Verschenen is het algemeen verslag van de stand der staatsschuld op 31 december 1955. In het verslag wordt tevens een over zicht gegeven van de verschillende ver richtingen bij het agentschap van het ministerie van Financiën en de grootboeken der Nationale Schuld gedurende het afge lopen jaar. Uit het overzicht van de totaal stand van de Nationale Schuld (inclusief de vergoedingen wegens geleden oorlogs schade en wegens geleden watersnood- schade) op de ultimo's van 1954 en 1955 blijkt, dat deze in de loop van 1955 is ge daald met 11.061 miljoen. De stand per 31 december 1955 is f19.688 miljoen. Ex clusief genoemde vergoedingen beliep de daling f 245 miljoen. In Oude Pekela Is de 52-jarige motor rijder H. xan Dijk uit Nieuwe Pekela in botsing gekomen met een uit een laan achteruitrijdende vrachtauto. De motor rijder is kort na de aanrijding aan zijn verwondingen overleden. Na zestien jaren stilstand is dinsdag de termijnhandel in peper op de Amsterdamse goederenbeurs en te Rotterdam hervat. De vijfde termijnmarkt deed hiermee haar in trede, nadat rubber, cacao, kopra en koffie reeds aan peper zijn voorafgegaan. Voor de eerste maal na de oorlog werden de note ringen, afzonderlijk voor zwarte en witte peper, onder grote belangstelling vastgesteld en werden ook reeds zaken gedaan. Onder grote belangstelling uit binnen- en buitenland is vanmiddag de Linnaeus hof in Heemstede-Bennebroek officieel geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. Van de vele gasten, die deze plechtigheid in „Europa's mooiste tuin" waar krokussen en narcissen in volle bloei staan en waar vele bomen en struiken reeds met een teergroen waas van uitbottend lover prijken bijwoonden, noemen wij de Zweedse gezant in Nederland, Zijne Excellentie S. V. Dahlman, het vrijwel voltallige college van Gedeputeerden, vele 'burgemeester en wethouders van omliggende gemeenten en zelfs een drietal vertegenwoordigers van het Sovjet-Russische tuinbouw- instituut. Het veeltalig gezelschap werd klokke twee uur op het ruime terras, dat rijkelijk met lentebloemen versierd was, ontvangen door de directeur van de Linnaeushof, de heer Henry W. Roozen, die zich allereerst tot de Commissaris der Koningin en mevrouw Prinsen richtte. De Zweedse gezant verwelkomde hij daarna met een begroetingswoord in diens eigen taal: „Far vi halsa hjartligt val kommen Svenske ministern i Holland och tacka för vanligheten att vara tillvaro pa öppningsdagen av Linnaeushof', hetgeen in goed Nederlands niets anders jeduidt dan: „Wij heten de Zweedse gezant in Nederland hartelijk welkom en danken hem voor de vriendelijkheid, bij de opening van de Linnaeushof aanwezig te willen zijn". (Van onze correspondent in Londen) In officiële kringen in Londen acht men het niet uitgesloten dat de kritiek van Boelganin en Kroesjtsjev ten doel heeft de positie van de Britse regering te onder mijnen. Er heerst nieuwe spanning tussen Moskou en Londen. Sir William Hayter, de Britse ambassadeur in de Sovjet-Unie, die vrijdag naar Engeland komt, is ophelde ring gevraagd over de klaagzangen van de Sovjet-leiders. De agitatie schijnt enkele weken geleden begonnen te zijn door Kroesjtsjev die via de Sovjet-ambassadeur in Londen, Malik, de Britse communistische partij verzocht zou hebben uitnodigingen tot de Sovjet leiders te richten, voor bezoeken aan fabrieken, waar de Britse communisten zekere invloed uitoefenen. Het was dinsdagavond wederom het be kende handjevol belangstellenden, dat naar de Nederlands Hervormde kapel gekomen was om er een muziekuitvoering onder auspiciën van de Veiser Kunstkring „Voor Allen" bij te wonen. Met dit soort concer ten wil het nog maar steeds niet vlotten. De belangstelling is ver beneden peil, on danks de hoogstaande programma's. Het mistroostige resultaat van dit streven, dat een betere beloning verdiende, zal wel zijn dat concerteren in Santpoort tot het ver leden zal gaan behoren. Men vindt het, ge zien de kosten dezer uitvoeringen, niet langer verantwoord. De heer C. Pels, die de avond inleidde, heeft over dit alles nog eens zijn teleurstelling uitgesproken. De optredende musici waren ditkeer Hélène Hubbeling (piano) en de tenor Frans Vroons, die hun recital begonnen met „O cessate" van Alessandro Scarlatti, de napolitaanse componist, wiens zoon Do- menico met Handel zeer bevriend was. Deze Domenico, die in zijn tijd de autoriteit op het terrein der sonate was (hij schreef er zo'n slordige zeshonderd), placht zijn com posities te betitelen als „geestige schertsen der hogere muziekkunst." De pianosoliste gaf er twee van ten beste. Voor Hélène Hubbelings spel heb ik bewondering. Haar muzikale talent heeft een hoge trap van ontwikkeling bereikt. Zij mag zich tot de prominente pianisten van Kennemerland rekenen. De vertolking van deze streng klassieke sonates, alsmede van een drietal Nocturnes van Chopin, waarbij twee pos tume, bewezen eens te meer dat deze soliste een musicienne pur sang is. In Schuberts Impromptu opus 142 kon zij zich geheel aan de voordracht van de zorgeloze muzikale opwellingen van de componist geven, die veertien dezer kostelijke im provisaties onder de inspiratie van het ogenblik schreef en daarmee de muziek- littaratuur met een schat aan lyriek ver rijkte. Hélène Hubbeling heeft ongetwijfeld een ieder wederom weten te boeien door haar gaaf spel en de fraaie aanslag. De acoustiek van de kapel was haar niet altijd gunstig gezind: de lege ruimte resoneerde vrij sterk, zodat het geluid van de piano zowel als de menselijke stem ongewoon luid door kwamen. Frans Vroons, gewend aan een grote zaal, zong met een fors geluid. Hij bespeelde" zijn stem voortreffelijk. Grote waardering had ik voor de cyclus „Dichter- liebe" van Robert Schumann, welke de componist in 1840, het jaar van zijn huwe lijk met Clara Wieck, schreef. De roman tiek beleefde toen haar hoogtepunt. Prompt wijdde Schumann een werk aan „de onge lukkige liefde" hoewel de componist zich een zeer gelukkig man gevoelde.... Vroons droeg de bekentenissen van de naïve held der „Dichterliebe" boeiend voor. De pianiste deed haar partij leven door een flonkerende begeleiding. Daarna heeft de zanger zich in het genre laten horen waardoor hij bekendheid ver kregen heeft: de opera. Fragmenten uit Euryanthe, Manon, Carmen, Hoffmann's vertellingen, De Vrijschutter en De bruiloft van Figaro deden de enkele bezoekers de lege zaal vergeten. Hij heeft met gloed ge zongen van hetgeen Don José, Desgrieux, Adolar en hoe zij allen mochten heten on sterfelijk gemaakt heeft. Het was een belangwekkende uitvoering, die hedenavond in het gebouw aan de Dijckmanstraat te Velsen-Noord herhaald wordt. A. J. VAN DER WEIJDEN Prompt, zo onthult de diplomatieke cor respondent van de Daily Mail, sti-oomden brieven en briefkaarten naar de Sovjet ambassade. Deze brieven werden vervol gens „ontdekt" door de Tass-correspondent in Londen. De Moskouse Prawda en de Britse com munistische pers beweerden dat gewone arbeiders, voornamelijk uit Wales en langs de rivier de Clyde (centrum van de Schotse scheepsbouw) Boelganin en Kroesjtsjev wilden ontmoeten. Boelganin en Kroesjtsjev lieten tegenover Tass het protest horen, dat de Britse regering hen dwars zat. Vol gens de Britse communisten past de Britse regering fascistische methoden toe om te verhinderen dat de Britse massa's uiting geven aan hun solidariteit met de Russi sche leiders. Vlagvertoon Om nog meer aandacht te trekken zou den Boelganin en Kroesjtsjev hebben ver zocht met een oorlogsschip de Theems te mogen opvaren in plaats van in Portsmouth te landen. Dit verzoek werd afgewezen. Het gewezen Lagerhuislid John Platt Mills, een bekende communistische meeloper, schreef in de Prawda, dat zekere kringen in Engeland gekant waren tegen nauw contact tussen de Sovjetleiders en de Britse bevolking. Hij gewaagde ook van een nieuwe golf van vriendschappelijke gevoe lens ten opzichte van de Sovjet-gasten. Boelganin en Kroesjtsjev willen zich ken nelijk over regering en pers heen recht streeks tot het Britse publiek wenden en op die manier verwarring zaaien. Men vindt dit wel naïef, maar een dergelijke taktiek heeft elders, met name in Frankrijk succes gehad. In elk geval heeft de Rus sische agitatie een schaduw over het komende bezoek geworpen. De sfeer voor de besprekingen met Eden is er niet op verbeterd. Zoons (AFP) Behalve de zoon van partijsecre taris Kroesjtsjev blijkt ook een zoon van de eerste vice-premier Anastas Mikojan mee naar Engeland te komen. De Russen hebben een visum aangevraagd voor de 35-jarige Stepan Mikojan, een vliegenier, die met negen andere Sovjet-piloten ge durende het Sovjetbezoek de luchtverbin- ding tussen Londen en Moskou zal onder houden. De Mijnindustrieraad zal de mijnonder nemingen verzoeken over 1955 een uitke ring te doen van drie percent van het loon of salaris. Voorts besloot de raad in beginsel de lo nen en salarissen met zes percent te ver hogen. Ook de drie Russen werden in hun eigen landstaal welkom geheten, waarna de heer Roozen in het kort nog eens de historische achtergrond van de Linnaeushof voor zijn gasten ontvouwde. „Nu, ruim twee eeuwen nadat Linnaeus hier werkte en een jaar voor de 250ste geboortedag van de Zweedse bloemenkoning, is een gedeelte van dit mooie buiten door particulier initiatie! weer herschapen in een bloemenparadijs. waarin van voor- tot najaar het beste dat de kwekers voortbrengen in een natuur lijke aanpassing aan het bosterrein tot bloei wordt gebracht. De heer Roozen herinnerde voorts aan de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, hier aan verbonden; moeilijkheden die alleen te overwinnen waren door het idealisme, enthousiasme en doorzettingsvermogen van allen die aan de Linnaeushof verbonden zijn. „Natuurlijk is er nog heel veel te doen om de oude roem van wat eens „Europa s mooiste tuin" heette, te herstellen, zo ver volgde hij, „en om dit te realiseren zullen nog vijf jaar nodig zijn." Hij wees er tenslotte op dat de Linnaeus hof door zijn centrale ligging vlak bij d" grote steden, de cultuurgebieden en hel Noordzeestrand bij uitstek geschikt is on uit te groeien tot een cultureel en toeris tisch wereld-evenement en eindigde met de wens, dat hier in de komende jaren dui zenden zullen kunnen genieten VAh de wondere scheppingen der natuur. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de doorkijk een groot gazon in het centrum van de Linnaeushof, omzoomd door prachtige bosschages, waar een vlieg tuig om iets voor halfdrie een parachute zou afwerpen met een boodschap van het Zweedse gezantschap voor de Commissaris der Koningin. Na deze missive uit handen van een charmante Linnaeushof-informa- trice ontvangen te hebben, zal dr. Prinsen de officiële openingsrede uitspreken, waar in hij herinnert aan Linnaeus' werk in de Hartekamp, waarvan de huidige Linnaeus hof als „Hortus Cliffortianus" het deel uit maakte, dat in die tijd reeds de reputatie van „Europa's mooiste tuin" verwierf. „Ik breng deze enkele gegevens over Lin naeus naar voren," aldus de Commissaris, „om ons er aan te herinneren, dat wij hier op historische bodem staan met bijzondere verplichtingen tegenover het verleden. Daarnaast staat dan onze verantwoorde lijkheid tegenover het heden. De Linnaeushof toch behoort tot de he laas niet meer omvangrijkg rest van het oude heuvelachtige bosgebied tussen bollen streek en de meer en meer dichtbevolkte wereld van Haarlem en Heemstede. Het behoud van het natuurschoon in dit gebied van de „Buitens langs de duinvoet", dat op de voorlopige lijst van Natuurgebieden staat, is een nationaal belang. Ik stel er prijs op, te verklaren, dat de organisatoren van Linnaeushof, nadat zij op hun meldingsplicht voor het uitvoeren van werken in deze gebieden waren gewe zen, hun volle medewerking hebben ver leend om, in nauw overleg met de Provin ciale Planologische Dienst, in overeenstem ming met de historische betekenis en de hedendaagse waarde als natuurschoon van deze terreinen hun plannen te ontwerpen. Wij juichen het toe, dat bij een erkend landschapsarchitect als de heer Warnau blijvend de supervisie over de aanleg zal berusten. Moge hij de verantwoordelijk- In de zaal van Treslong in Hillegom wa ren dinsdagavond velen bijeen, toen de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, dr. P. Th. Posthumus Meyes inleidde. Hij merkte op, dat de produktiekosten van bloembollen o.a. door de Ioonronden in het aanstaande jaar met 20"/« zullen stijgen. Dit zal moeten worden doorberekend en daarom is rationalisatie noodzakelijk. Dr. Posthumus Meyes verklaarde eerst wat produktiviteit was, namelijk alles wat tussen de grondstoffen en het resultaat ligt en om deze produktiviteit op te voeren dient men alles zo handig in te richten dat er meer wordt gepresteerd met even veel of minder moeite. De grote impuls tot oprichting van de Contactgroep Opvoering Produktiviteit is uit Amerika gekomen. Na de oorlog zijn duizenden reizen naar de Verenigde Staten gemaakt, dank zij de Marshallhulp eo daar heeft men verwon derlijke staaltjes van handigheid gezien. In 1950 is de contactgroep opgericht en die gaat propaganda maken in de Nederlandse bedrijven. Alleen door opvoering van de produk tiviteit kan de levensstandaard worden verbeterd. Als lonen en grondstoffenprijzen stijgen dient er een veiligheidsklep te zijn om de prijzen laag te houden. Dit kan al leen door handiger dan op het ogenblik te werken, met als resultaten: meer, beter, goedkoper. In het bijzonder memoreerde dr. Posthu mus Meyes, dat opvoering van de produk tiviteit niet alleen voor de industrie is, maar ook mogelijk is in de land- en tuin bouw. Op het gebied van de organisatie, administratie en op sociaal terrein liggen ook mogelijkheden. Dank zij de groei kon de COP decentrali seren. Het is het overkoepelend orgaan voor de contactgroepen die in plaatsen en gewesten zijn ontstaan. Zo zal in Haarlem op 20 april een nijverheidsdag worden ge houden onder leiding van de Kamer van Koophandel aldaar. Dit is de veertiende die in Nederland wordt gehouden en men heeft er overal veel succes mee geboekt. Na zulke dagen ontstaan er altijd groepen die met elkaar samenwerken. Bij dit werk steunt het Nederlands Instituut voor Effi ciency (NiVe) alle pogingen. De COP heeft ook contact met dergelijke organisaties in het buitenland. Men houdt elkaar zeer goed op de hoogte. Daarna volgde de eigenlijke bespreking over de opvoering van de pro duktiviteit, waarin dr. Posthumus Meyes opmerkte, dat dit heus niet lag in het aan schaffen van dure machines. Neen, men dient het bedrijf zo rustig mogelijk te be zien, afstand te nemen van het verleden en zijn eigen werk. Men dient zijn bedrijf te analyseren en zich af te vragen of het niet handiger kan, of men de technische ontwikkeling bijgehouden heeft. Men dient de tips van de werknemers nooit te ver geten omdat deze zo bijzonder waardevol kunnen zijn. Men mag niet bedrijfsblind zijn en net zo scherp het bedrijf in de gaten houden als grootvader en vader, die ook hun tijd bijhielden, dat hebben gedaan. Dr. Posthumus Meyes besprak het be staan van de TNO, de organisatie voor Toegepast Wetenschappelijk Onderzoek, dat tegenwoordig overkropt is met werk. Men dient de jaarbeurzen te bezoeken om te zien of er verbeteringen zijn, die in het eigen bedrijf kunnen worden gebruikt om meer, beter en goedkoper te produceren. Eveneens dient men zijn administratie in orde te hebben, op de maand, opdat deze de lekken in het bedrijf toont. Als de kosten ooit klemmen dan doen ze het nu! Dr. Posthumus Meyes vroeg of het ge weldige sortiment van de exporteurs wel verantwoord was. Heeft de koopman in de ondernemer voldoende kostenbesef? Wordt het onderwijs voldoende gebaseerd op de dagelijkse gang van zaken in het bedrijf? Is het aantal reizigers wel verantwoord? Heeft men er wel eens over gedacht een onderzoek te laten instellen naar bijvoor beeld conservering van het riet waarmede de velden bedekt worden? Staan de stel lingen in de schuren wel goed? Is de ar- beidsgang in de pakkerij niet te lang? Heeft men al eens met anderen overlegd hoe men die enorme arbeidspieken in het exportseizoen zou kunnen veranderen? Opvoering der produktiviteit fs een kwestie van gezond verstand en samen werking. Geen kastjes, geen schotjes, geen geheimzinnigheid en dan kan men ook maatregelen beramen om de arbeiders meer naar de eigen branche te trekken. Want ze rennen niet alleen voor het geld naar de industrie, ze verlangen ook com fort, zoals een ieder die verlangt. Dr. Posthumus Meyes zeide zich niet te kunnen onttrekken aan de gedachte, dat er veel geld wegvloeit door gebrek aan samenwerking. Het bloembollenbedrijf staat cultuurtechnisch op een hoog peil, maar doet het kostenbesef dat ook? De natuur is niet te beïnvloeden, maar het werk wel en daarom moet er een Produk- tiviteitscentrum Bloembollenstreek komen. Er zullen stoere kerels nodig zijn om dit werk aan te pakken, die zich niet door teleurstellingen laten ontmoedigen, stapje voor stapje zal men voorwaarts moeten gaan, naar meer welvaart, dank zij op voering der produktiviteit. Daarna sprak de heer Keijzer ven de Contactgroep Zuid-Holland over de wijze waarop deze groepen ontstaan. Ze moeten beginnen in klein verband en kunnen dan verder uitgroeien. Met ingang van vandaag worden geen nieuwe machtigingen voor de export van consumptieaardappelen verleend. Het ligt in de bedoeling na 21 april de export op vergunningen die eerder zijn afgegeven niet meer toe te staan. Dit heeft het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening meegedeeld. Hoewel de aardappelvoorraden, die in ons land aan wezig zijn, nog ruim voldoende zijn om de behoefte van de Nederlandse bevolking te dekken, wil de minister voorkomen dat door een te grote uitvoer de voorziening van het eigen land in gevaar zou komen. Het uitvoerverbod geldt voor alle voor consumptie geschikte aardappelen met uit zondering van pootaardappelen. heid, die tegenover verleden en toekomst hier op hem rust, verstaan. Het is gemakkelijk genoeg dit prachtige terrein vol te stoppen met bloemen en sier gewassen. Het is echter een grote kunst deze expositie van producten van Neder landse bloemen-, potplanten-, boom- en siergewaskwekers als hoedanig deze hof is bedoeld, zodanig tussen het geboomte van dit historische bos aan te leggen, dat het bijzondere karakter van dit buiten zo veel mogelijk bewaard blijft. Een tuin als deze kan inderdaad enig in Europa zijn, omdat men hier de combinatie zal kunnen aantreffen van kwekerskunst in een land schap zoals men alleen aan de duinvoet van Nederland zal vinden. Ik meen dat wij aan de leiding van deze permanente demonstratietuin en tentoon stelling het compliment niet mogen ont houden voor de moed op deze historische grond en met herinnering aan wat eens Europa's mooiste tuin werd genoemd, hier de Linnaeushof te stichten. Naast het par ticulier belang dat hiermede gediend wordt en waarbij naar een brede wijze van sa menwerking tussen de verschillende belang hebbende groepen zal moeten worden ge streefd, wordt het algemeen belang hier bevorderd. Deze lusthof kan voor het vreemdelingenverkeer in deze provincie van grote betekenis worden. Ik meen het vertrouwen te mogen uit spreken, dat de directie van Linnaeushof zich ook in de toekomst bewust zal blijven van de verantwoordelijke taak, die zij bij de exploitatie van deze terreinen op haar schouders neemt. Doet zij dit, dan ben ik overtuigd dat wij hier opnieuw de kans hebben, dat men van Linnaeushof als Europa's mooiste tuin zal spreken. Echter ook alleen dan zal naar mijn mening com mercieel deze exploitatie mogelijk blijven. Zou men beneden de maat blijven, dan zou Charmante informatrices in leuke uni formpjes leiden de bezoekers rond. Hun dienstverlening gaat zelfs zo ver, dat zij hun gasten te midden van de bloemen met diens film- of fototoestellen vereeuwigen. daarmede misschien wel tijdelijk gewin, maar geen blijvend voordeel worden be haald. Ik ben overtuigd, dat de leiding van Lin naeushof deze aan haar doel zal willen doen beantwoorden en spreek daarom van harte de hoop en de verwachting uit, dat haar streven met een uitbundig succes be kroond zal worden. Om de eerste stap daartoe te kunnen zetten, verklaar ik hier bij de Linnaeushof voor geopend. Een vlucht klapwiekende postduiven zal vervolgens het nieuws van de opening van de Linnaeushof naar alle windstreken uit dragen. Met het spelen van het Wilhelmus en het Zweedse volkslied en het verzenden van bloemgroeten eindigt, het officiële ge deelte van de openingsplechtigheid. Een rondgang over het expositieterrein en een receptie besluiten de dag. Antwoord aan de Keukenhof Op een persconferentie, voorafgaande aan de officiële opening, heeft de heer li. A. J. van Duren, adjunct-directeur van de Linnaeushof, onder meer verklaard: „Met belangstelling hebben wij de uit eenzetting van de heer Van Waveren van de Keukenhof, 's wereld belangrijkste ex positie op het gebied van bolbloemen, ge lezen. Wij menen echter te mogen betwijfelen of onze landschapsarchitect de heer War nau de heer Van Waveren als leermeester zonder meer zou willen aanvaarden. Om duidelijk te zijn menen wij te mogen zeg gen, dat het karakter van onze Linnaeushof zo verschilt van dat van de Keukenhof, dat de vergelijkbaarheid niet aanwezig is. De beantwoording van de vraag welke vorm mooier is, laten wij gaarne en in alle gemoedsrust over aan onze bezoekers."

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9