Egyptisch commando overviel school, autobus en woonhuis Noors atoomgeleerde stond 5 versteld over Russische kennis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Radio-Caïro meldde einde der vergeldingsacties Von Brentano naar Londen en Parijs Akkoord in het Franse kabinet over de Algerijnse politiek Drie Israëlische leerlingen en een onderwijzer gedood Het woord is aan, Mendès-Fratice blijft echter slechts onder voorbehoud aan Ontmoeting met overgelopen Pontecorvo DONDERDAG 12 APRIL 1956 Hammarskjoeld confereert Hoessein pacteert Britse communisten maken politieke reuzenzwaai Hatta zal ontslag nemen als vice-president Zweedse premier zag geen onrust in Rusland Bokspringen voor het paleis op de Dam c&'M0BB!S*A/«4/ Tot maandag oude guldens omwisselen Adenauer kan Mollet niet voor eind mei spreken Voorzitter Algemene Rekenkamer overleden Kans op regen Weerrapport I-s 1 0 70e JAARGANG No 23 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 80 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7,-Lossenrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman JERUZALEM (Reuter) Egyptische commandotroepen hebben woensdag bij een aanval op een Israëlische school drie jongeren en een onderwijzer gedood en vijf gewond, zo heeft een Israëlisch woordvoerder bekend gemaakt. De Egyptenaren openden met automatische pistolen het vuur op dertig leerlingen die in gebed waren verzonken. Volgens ooggetuigen hadden enige leerlingen, die de Egyptenaren hadden zien aankomen, nog gepoogd de deur te barrica deren. Twee Egyptenaren forceerden echter de voordeur en de anderen drongen aan de achterkant binnen. De slachtoffers waren jongens van veertien tot zestien jaar. De school, waar landbouwonderwijs wordt gegeven, ligt nog geen kilometer ten noordoosten van Sjafrir, waar dezelfde Egyptische commandogroep kort tevoren een autobus had aangevallen, waarbij zes personen werden gewond. Sjafrir ligt aan de grote weg tussen Tel Aviv en Jeruza lem. In een dorp in de buurt werden drie personen, onder wie een jong meisje ge wond door een handgranaat die een lid van dezelfde groep door een raam naar binnen wierp. Ongeveer op dat tijdstip had radio-Cairo bekend gemaakt, dat alle com mandotroepen op hun bases waren terug gekeerd. De woordvoerder zei, dat Egypte met deze aanvallen wel een antwoord had ge geven op de oproep van de UNO om'de vij andelijkheden te staken. „Een gemene en berekenende hervatting van de aggressie tegen Israel". De commando's hebben volgens het of ficiële Egyptische persbureau vijftig over vallen op Israëlisch gebied uitgevoerd als „vergelding voor de aanval" van Israel op de burgerbevolking in het gebied van Gaza. De Israëliërs leden zware verliezen, aldus dit bericht. Van de driehonderd commando's die aan de actie deelnamen, zijn er tien gesneuveld. Volgens berichten van Israëlische zijde zijn van deze com mandotroepen elf man gedood en vijf ge vangen genomen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, zal vandaag in Cairo zijn besprekingen ter vermindering van de Arabisch-Israelische spanning met de Egyptische premier Nasser en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, Fawzy, be sluiten. Hammarskjoeld, die zich onder een sterk veiligheidsescorte naar Nasser begaf, was vergezeld van generaal Burns, de chef van de UNO-bestandscommissie. Hammars- kjoelds perschef verklaarde dat de secre taris-generaal waarschijnlijk tot vrijdag middag in Cairo zal blijven. Dan zou hij terugvliegen naar Beiroet, waar hij zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Jordanië en Syrië zijn overeengekomen hun defensieplannen te coördineren en hun legers te laten samenwerken om „iedere toekomstige aggressie tegen de Arabische grenzen af te slaan". In een communiqué, dat werd uitgegeven nadat koning Hoes sein van Jordanië en president Sjoekri El Koeatly van Syrië drie dagen in Damascus hadden geconfereerd, wordt gezegd, dat de Arabische staten gezamenlijk verantwoor delijk zijn voor hun verdediging tegen het Israëlische „gevaar". Voorts wordt ver klaard, dat de twee landen, die hun poli tiek baseren op hun weigering tot buiten landse verdragsorganisaties toe te treden, ook hun samenwerking op economisch en cultureel gebied zullen versterken. Westen ver antivoor del ijk voor Sfalins fouten, die Rusland overleefde LONDEN (Reuter) Als Stalin fouten heeft gemaakt, dan is dit grotendeels een gevolg van de houding, die het Westen tus sen de twee wereldoorlogen tegenover de Sovjet-Unie heeft ingenomen, zo heeft de secretaris van de Britse communistische partij, Harry Pollitt op een partijvergade ring te Londen verklaard. Naar zijn mening hadden de Westelijke mogendheden Spanje en Tsjechoslowakije verraden en tot het uitbreken van de oorlog in 1939 getracht, Duitsland tegen de Sovjet-Unie uit te spe len. Onder deze omstandigheden had het Sovjet-bewind zich nauwelijks kunnen staande houden zonder een zeer krachlig bestuur. De kracht van het communisme is echter gebleken uit het feit, dat het deze heerschappij van één persoon heeft over leefd en het collectieve bewind heeft kun nen herstellen, aldus Pollitt. DJAKARTA (ANP) De Indonesische vice-president, Mohammed Hatta, zal zodra de grondwetgevende vergadering is ge ïnstalleerd, zijn ontslag indienen, aldus is uit betrouwbare bron te Djakarta ver nomen. Geruchten, dat Hatta van plan was zich als vice-president terug te trekken hebben reeds enige tijd in politieke kringen de ronde gedaan. Hatta, die sinds de Indo nesische vrijheidsproclamatie in augustus 1945 vice-president is geweest, zal waar schijnlijk professor aan een universiteit worden. De verkiezingen voor de grond wetgevende vergadering zijn in december vorig jaar gehouden, maar het resultaat er van is nog niet bekend, daar nog steeds uitslagen binnenkomen uit verafgelegen delen van Indonesië. De installatie wordt niet voor augustus verwacht. Abdel Nasser De Verenigde Staten hebben, blijkens een mededeling van een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Athene, Grie kenland verzocht toe te staan dat een dui zendtal mariniers op Grieks gebied wordt geoefend. Het zijn manschappen van de in de Middellandse Zee kruisende Ameri kaanse zesde vloot. Zij zouden niet in ka zernes worden gelegerd, doch hun oefenin gen in hoofdzaak op het eiland Kreta doen in de tijd, dat hun schepen in Griekse havens zouden liggen. Een woordvoerder der Griekse regering had juist een bericht tegengesproken, dal de Amerikaanse regering verzocht had ma riniers in Griekenland te mogen legeren. (United Press) De Amerikaanse vloot heeft bekend gemaakt, dat de straaljagers van de zesde Amerikaanse vloot, die in de wateren van de Middellandse Zee vertoeft, thans zijn uitgerust met geleide projec tielen, die sneller dan het geluid gaan. In Washington is men algemeen van mening dat deze bekendmaking geschied is met het oog op de spanning tussen Israel en de Arabische landen. „Wij hebben hier niets op te zeggen", aldus luidde de commentaar van een woordvoerder van het Amerikaanse de partement van Defensie op een bericht in de „Hartford Times Connecticut", inhou dend dat de thans, als onderdeel der NAVO-troepen in Europa gelegerde twee de Amerikaanse divisie pantserwagens, „zo snel mogelijk" naar het Midden-Oosten zal worden overgebracht. Het blad, dat zijn bericht baseert op te Washington van be trouwbare zijde verkregen inlichtingen, meldt verder dat Amerikaanse troepen in de komende dertig tot veertig dagen in het Midden-Oosten zullen aankomen en dat zij mogelijk in Saoedi-Arabië zullen wor den gelegerd. De derde Amerikaanse pant serdivisie zou de tweede in Europa ver vangen. De officiële woordvoerder van 't Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken weigerde commentaar te leveren op een bericht, dat Israel een ultimatum van 48 uur had gesteld, voor de stopzetting van de raids der Egyptische zelfmoordcom mando's. Indien de overvallen niet binnen deze termijn zouden worden stopgezet, dan zou Israel volgens de berichten tot ver geldingsacties tegen Egypte overgaan. Pre mier Nasser heeft in een interview met het Amerikaanse tijdschrift „Life" verklaard, dat Egypte „niet van plan ishulpeloos te blijven toezien terwijl onze kinderen voor de oprukkende Israëlische legers uit vluchten", die wapens hebben, die door de Amerikaanse burgers betaald zijn. Nasser verklaarde dat Egypte geen oorlog wenste, maar dat er zeker oorlog zou komen wan neer Israel de loop van de Jordaan zou veranderen. ADVERTENTIE STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse premier, Tage Erlander, is uit Leningrad in Stockholm teruggekeerd van een bezoek aan de Sovjet-Unie. Bij aankomst in Stockholm verklaarde de premier, dat hij tijdens zijn bezoek van dertien dagen „geen tekenen" van onrust als gevolg van de aanvallen op Stalin had waargenomen. Een vermakelijk tafereeltje kon men woensdagmiddag op de Dam voor het koninklijk paleis aanschouwen. Een aantal schooljongens vermaakte zich daar met. het aloude „bokspringen". De bok kreeg ongeveer de lengte van de legendarische zeeslang. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S M a r i v a u x Een massa vrouwen zouden er aardig uitzien, als zij konden ver geten dat zij er zo aardig uitzien. BARTEÜORISSTR.. HAARLEM - TEL. 13439 FERD BÜLSTR. 48 ADAM TEL 717162 Ribfluwelen Regenmantels 69. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft eindelijk haar lange discussie over de Algerijnse politiek met een serie beslissingen afgesloten. De belangrijkste betreffen het oproepen van de klein-verlofgangers, het invoeren van een aantal agrarische hervormingen en het ontbinden van de Algerijnse Assemblée. Belangrijker dan die beslissingen was echter dat de breuk in het kabinet in de hartstochtelijke sfeer van de discussie weer duide lijk aan het licht is getreden. Voordat de besprekingen begonnen had vice-premier Mendès-France een onderhoud met premier Mollet, dat allerminst prettig is verlopen. Met een strak gezicht verliet Mendès-France het bureau van de minister-president en begaf zich vervolgens naar het Elysée om met president Coty te spreken. De vice-premier bood nog niet zijn ont slag aan, maar hij maakte in beide gesprek ken duidelijk dat hij onvoldaan is over de politiek, die Mollet en Lacoste in Algerije willen volgen. Hij zei onomwonden dat hij bereid is de zaken nog een tijdje aan te zien, maar dat hij zich het recht voorbe houdt in de niet al te verre toekomst een beslissing over zijn al of niet aanblijven te nemen. Het gesprek met Mendès-France, wiens aftreden slechts verhinderd werd door zijn vrees voor een vrijwel onoplos bare kabinetscrisis, maar die zijn masker van ijskoude ironie reeds weer had opge zet, moet Mollet zwaar op de maag gelegen hebben. Want al is de Algerijnse discussie voorlopig gesloten, er wachten het kabinet andere beslissingen, die sterke eenheid vereisen. Mollets agenda is overvol. Zo vol, dat hij zijn gesprek met Adenauer, waarin hij de schade moet herstellen, die hij met zijn wat onverhoedse verklaring over Frank- rijks buitenlandse politiek heeft aange richt, tot einde mei na zijn bezoek aan Moskou heeft moeten uitstellen. Op 16 april beginnen de zittingen van de Raad van Europa in Straatsburg. Dan komt de Italiaanse president, Gronchi, op bezoek. Begin mei vergadert de Noord- atlantische ministerraad in Parijs en aan sluitend daarop zal over het Midden-Oos ten geconfereerd worden. Vervolgens ver wacht men besprekingen over Euratom en de Europese markt en dan moet Mollet haastig zijn koffers pakken om met minis ter Pineau naar Moskou te vertrekken. Het is te begrijpen, dat een latente kabi netscrisis Mollet onder deze omstandig heden met zorg vervult. Slagen Mollets begrijpelijk aftreden als presi dent van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft het socialistische blad „Combat" aanleiding gegeven tot bit ter commentaar jegens de Europese bond genoten, die Frankrijk in Algerije in de steek zouden hebben gelaten. Ook ons land moet het daarbij ontgelden. „Combat" zegt dat Nederland, door het verlies van zijn koloniën in een wankel evenwicht geraakt, geen ogenblik de ogen van zijn kleine zor gen heeft afgewend om zich te interesseren voor de slagen, die Frankrijk treffen. Het blad meent in Mollets aftreden dan ook een bewijs t.e zien dat de premier Frankrijk boven het zich verwijderende Europa stelt. Volmachten De ministerraad heeft zich verstrekkende volmachten toegekend om eventueel maxi maal 200.000 reservisten ter versterking van de reeds in Algerije aanwezige troepen op te roepen. De eerste reservisten, in de leeftijdsgroep van 20 tot 24 jaar, zullen vandaag onder de wapenen geroepen wor den. Officieren en onderofficieren van alle lichtingen zullen onder de wapenen geroe pen kunnen worden. Mendès-France zou niet tegen het oproepen van reservisten zijn. Het kabinet heeft ook een besluit aan genomen volgens hetwelk de autoriteiten in Algerije land kunnen onteigenen, zulks als onderdeel van het plan waarbij Moham medanen meer rechten en eigendom in de landbouw zullen krijgen. Het Algerijnse parlement dat ontbonden wordt, bestond uit zestig Europese en zestig Mohamme daanse afgevaardigden. Vele van de Mo hammedanen hebben de laatste tijd het pai'lement geboycot, deels onder druk van felle nationalisten, deels als een protest tegen de Franse traagheid in het invoeren van hervormingen in Algerije. In politieke kringen te Parijs zegt men dat de ontbinding van het Algerijnse par lement een „psychologische stimulans" zal ziin voor die Algerijnse Mohammedanen die bereid zijn met de Fransen samen te werken in het herstellen van de rust. Ook zou deze maatregel een bewijs moeten zijn dat de Franse autoriteiten in hun voor nemen om hervormingen in te voeren, met een schone lei willen beginnen. (United Press) Robert Lacoste, resi dent-minister voor Algerije, is vandaag per vliegtuig in Algiers teruggekeerd. De gelegenheid tot omwisseling van oude zilveren guldens sluit maandag 16 april. Omwisseling kan bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agent schappen van de Nederlandsche Bank ge schieden. NEW YORK (United Press) Een Noors geleerde heeft de Britse atoom-geleerde van Italiaanse oorsprong, dr. Bruno Ponte corvo, aangetroffen in Rusland, terwyl deze aan het werk was in een zeer goed ge outilleerd instituut voor atoom-onderzoek op 130 km van Moskou. Het is „Collier's Magazine", dat hierover een verhaal brengt van de Noorse natuur kundige Arne Lundby, die kortgeleden teruggekeerd is van een toernee ter be zichtiging van Russische kern-installaties. Pontecorvo, die in Italië geboren werd, verdween in 1950 achter het ijzeren gor dijn na verscheidene jaren gewerkt te heb- (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse minister van Buitenland- over we nooit gedroomd hadden, dat de se Zaken, von Brentano, is van zijn bezoek Russen ze zouden kunnen hestuderen". sl aan bondskanselier Adenauer in het Zwit serse Ascona in Bonn teruggekeerd. Aan de ben in de atoom-laboratoria van Harwell in Engeland. Hij was Engels onderdaan ge worden, maar deed daar afstand van en is nu, volgens Lundby, Russisch burger ge worden. Lundby deelde verder mede, dat „Ponte corvo er zeer goed uit zag, misschien een beetje zenuwachtig en onrustig, maar hij is nu eenmaal een nerveus type". Lundby vertelde dat het instituut op 130 km van Moskou is gelegen, daar, waar het kanaal van Moskou en de Wolga el kander ontmoeten. Hij voegde daaraan toe, dat er verscheidene dorpen ontruimd wa ren, om een heel groot kunstmatig meer te vormen, dat dienst doet als krachtbron voor het instituut. In dit instituut is de grootste synchro cyclotron ter wereld ondergebracht. Vol gens Lundby „is er niet langer enige twij fel over mogelijk, dat Rusland zich bevindt bij de landen, die vooraanstaan bij de ontwikkeling van de atoom-energie". „De hele tijd, dat ik in Rusland was onderging ik het vreemde gevoel iets mee te maken, dat ik maar niet kon geloven. Ik besprak met Russische geleerden de verst-gevor- derde experimenten; vraagstukken, waar bondsdag-fractieleden van de Christelijke democratische regeringspartij heeft hij ver klaard dat ontwapening veel beter in zijn politieke concept past dan bewapening, maar het Duitse volk zou zich met geen ontwapeningsplanncn kunnen verenigen, wanneer de verdeling van Duitsland daar door gehandhaafd moest blijven. A*4cCu von Brentano Von Brentano gaat nog deze maand naar Londen om zich op de hoogte te stellen van de besprekingen die minister-president Eden dan met Kroesjtsjev en Boelganin zal hebben gevoerd. Op drie mei zal hij in Pa rijs verschijnen, tien dagen voordat pre mier Mollet en Pineau naar Moskou ver trekken. Hij zal met zijn Franse collega de ont- en herbewapening en de Saar-kwestie bespreken. Adenauer en Mollet zullen elkander pas tegen het einde van mei in Parijs ontmoeten. In regeringskringen in Bonn wordt er de aandacht op gevestigd dat het zowel Adenauer als Mollet niet mo gelijk is geweest hun bespreking eerder vast te stellen. Niet lang daarna steekt de 80-jarige Adenauer weer eens de Atlanti sche Oceaan over. Op 11 Juni zal hij in de Verenigde Staten het ere-doctoraat van de meer dan twee en een halve eeuw oude Yale-universiteit te New Haven in Connec ticut in ontvangst nemen. Op 12 en 13 Juni zal hij in Washington met president Eisen hower en diens minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, besprekingen over NAVO- kwesties en andere problemen voeren. Russen ze zouden kunnen bestuderen", al dus Lundby. „Pontecorvo leeft in een hemel voor geleerden, waarin hij elke uit rusting en alles kan krijgen, wat hij maar wenst. Sommige dingen, die hij nodig heeft, ontwerpt hij zelf. Lundby achtte het effect, dat Russische atoom-spionnage in het westen in het bijzonder geheimen, die door een andere Britse geleerde, dr. Klaus Fuchs, waren verraden op het Russische werk van onderzoek op atoomgebied zou kunnen hebben gehad, zeer klein. Begrafenis aanstaande saterdag Woensdag is in de ouderdom van 60 jaar te 's-Gravenhage overleden de heer D. J. Gerritsen, voorzitter van de Algemene Rekenkamer, oud-directeur van de Rijks begroting. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie geschiedt zaterdagmorgen in Westerveld. Derk Johan Gerritsen werd in 1895 te Zwolle geboren. Hij doorliep de 5-jarige HBS, en was gedurende vijf jaren als bankemployé werkzaam. Na het accoun tantsexamen te hebben afgelegd, vertrok hij naar Indonesië waar hij van 19201927 bij de Belastingaccountantsdienst werkte. De heer Gerritsen was lid van het Neder lands Instituut van Accountants. Toen iq 1940 de oorlog in Nederland uit brak belaste de regering hem met verschil lende oorlogsfuncties in Indonesië. Zo trad hij van 19401942 op als gedelegeerd lid van de commissie voor het Rechtsverkeer •in Oorlogstijd. Gedurende drie jaren van 19421945 vertoefde de heeir Gerritsen in de Japanse kampen. Na de bevrijding werd hij in 1946 benoemd tot directeur-generaal van het Nederlands-Indisch Beheersinsti tuut en maakte hij deel uit van de Raad voor het Rechtsherstel. In 1948 vertrok hij als gedelegeerde van die Raad naar Neder land, waar hij op 1 april 1949 directeur- werd van de Dienst der Rijksbegroting van het departement van Financiën. Enige maanden geleden benoemde de Tweede Kamer hem tot voorzitter van de Alge mene Rekenkamer. ADVERTENTIE DE BILT, donderdag 10 uur: In de af gelopen 24 uur ziin er grote veranderingen in de algemene weersituatie gekomen. Een zwak gebied van hoge luchtdruk trok van Schotland naar onze omegeving. Daardoor kwamen in het noorden en midden van het land flinke opklaringen voor, tijdens wel'ke de temperatuur tot enkele graden beneden het vriespunt daalde. In het zuiden van het land kwamen echter niet zulke lage minimum-temperaturen voor, omdat daar vrij veel bewolking overdreef. Deze be wolking hing samen met een front dat de scheidingslijn vormt tussen de koude lucht in onze omgeving en zachtere lucht boven Frankrijk. Een ander front dat van de Oceaan West-Frankrijk binnendrong, bracht daar en in Zuidwest-Engeland wat regen en enige daling van de luchtdruk. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- w •i= Ca M toestand o S 5 u 41 2.5 Helsinki sneeuw ono 0 16 Stockholm sneeuw nnw 4 Oslo zwaar bew. nnw 4 Kopenhagen zwaar bew. wnw 3 0 Aberdeen zwaar bew. w 0 0 Dublin mist ono 7 0.1 Londen half bew. o 5 0 Amsterdam licht bew. O 3 0 Brussel geheel b w. ono 3 0 Farijs nevel zzw 11 0 Bordeaux geheel bew. wzw 12 0.2 Grenoble nevel windstil 3 0 Nice zwaar bew. nw 9 0 Eerlijn zwaar bew. w 1 0.1 Frankfort geheel bew. no 4 0 Vlünchen zwaar bew. zw 9 0.1 Zürich licht bev;. zw 4 0 Oenève onbewolkt zzw 5 0 Locarno geheel bew. windstil 9 0 Wenen geheel bew windstil. 5 0.5 Innsbruck zwaar bew. w 7 0 Rome half bew. zzo 9 0 Den Helder licht bew. windstil 1 0 Ypenburg zwaar bew. ozo 3 0.3 Vlissingen zwaar bew. ono 4 0.1 Eelde onbewolkt windstil -2 0 De Bilt zwaar bew. ozo 2 0 Twente onbewolkt windstil -2 0 Eindhoven geheel bew. O 2 0.4 Viv. Z.-Limb. zwaar bew. O 4 0.1 Neerslag laatste 24 uur. O^TTfOTmrrrrrrri-rrr.r. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen, maar vannacht tij dens opklaringen, voornamelijk in het noorden van het land, nachtvorst. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 13 april Zon op 5.50 uur, onder 19.36 uur. Maan op 6.42 uur, onder 23.03 uur. Maanstanden 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 15 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 april Hoog water: 5.03 en 17.21 uur. Laag water: 0.45 en 13.10 uur. XXXXKOCXAJCCOCX»

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1