Rechter Maengkom 27 april vonnis zal Vrijdag wijzen Weerbericht MORRIS ivjrn youim/ Mevrouw Bouman kwam met ontlastende verklaringen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TIP-T0NIC Eisenhower doet een beroep op Nasser en Ben Goerion if Dupliek in het proces-Jungschlager Hammarskjoeld rapporteert aan de Veiligheidsraad: geen oorlog Het woord is aan. Indonesië vermindert pensioenbetalingen met twee-derde Vragen van Kamerlid Sukarno ook naar Peking? Jonge Cyprioot vermoord door verzetslieden 'n TIP VAN BOOTZ Vierjarige viel 12 meter Mgr. Jansen bezette bisschopszetel Rotterdam Kostbaar schilderij uit Londens museum gestolen Ierse studenten veroorzaken rel Angstig avontuur genas meisje van stotteren Deens parlement verplicht stakers tot werken Hongarije aanvaardt het Amerikaanse hulpaanbod Schending Luchtgevecht Succes in Illinois voor Stevenson en Eisenhower Wisselvallig weer met regen Staking in Noord-Span je Arbeidsonrust in Baskische provincies en Barcelona Weerrapport 70e JAARGANG No 23 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeletooD 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 13 APRIL 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 81 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Mevrouw Bouman Schending van Haagse afspraak Het besluit van de Indonesische regering de pensioenen aan voormalige Nederlands- Indische overheidsdienaren en oud-KNIL- militairen niet meer uit te betalen tegen de koers van een op een betekent een in breuk op een afspraak, die is gemaakt op de ministersconferentie tussen Nederland en Indonesië, die in november 1950 in Den Haag is gehouden. Hierop werd besloten, dat de Indonesische regering 75 percent van het bedrag in guldens, dat met deze pensioenbetalingen is gemoeid, voor haar rekening zou nemen en de Nederlandse regering 25 percent. Deze afspraak stond dus geheel buiten de RTC-overeenkomsten. Het besluit van de Indonesische regering komt er dus op neer, dat zij haar aandeel in het bedrag in guldens vermindert van 75 percent tot 33 1/3 percent. Vragen van Kamerlid Het lid van de Tweede Kamer, de heer Stufkens, heeft aan de minister van Finan ciën en aan de minister zonder portefeuille schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse regering medegedeeld, dat zij met ingang van 1 mei de pen sioenen van vroegere Nederlands-Indi sche overheidsdienaren en oud-KNIL- militairen zal gaan uitkeren tegen de of ficiële koers, zodat deze pensioentrekkers het risico lopen van een vermindering van hun periodieke pensioenuitkeringen met twee/derde? 2. Wanneer het antwoord bevestigend luidt, kan de minister dan mededelen, of en hoe zij de betrokken pensioentrekken- den denkt te behoeden voor een cata strofale vermindering van inkomsten? DJAKARTA (ANP) Een woordvoer der van de Indonesische regering was he denmorgen niet bereid de geruchten te be- bevestigen of te ontkennen, dat president Sukarno door de Chinese volksrepubliek voor een officieel bezoek aan Peking is uit genodigd. Hij verklaarde echter, dat ge zien de stroom van uitnodigingen, een uit nodiging door de Chinese volksrepubliek niet tot de onmogelijkheden behoort. De eerste reis van Sukarno buiten Aziatisch- Afrikaans gebied, zal zeer waarschijnlijk een reis rond de wereld worden. Nadat hij Canada bezocht zal hebben, zal hij op de terugweg „enige Europese landen" bezoe ken, aldus is heden in kringen, die in nau we betrekkingen staan met het paleis, me degedeeld. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR, 48 A DAM TEL. 13439 TEL MOTOR - BROMFIETSKLEDING NICOSIA (Reuter) Twee gemaskerde Cypriotische verzetslieden hebben gisteren een jonge Cyprioot op straat doodgescho ten. Officiële woordvoerders verklaren dat een der aanslagplegers gekleed was in de soutane van een geestelijke. Toen de neer- geschotene op de grond lag, werd hij door een der aanslagplegers voor de tweede maal, in de rug, beschoten. Daarop vlucht ten de verzetslieden. Te Paphos Hebben verzetslieden twee bommen naar een Brits militair voertuig geworpen. Er vielen geen slachtoffers. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat een aantal politie-uniformen gestolen is. Personen, die onwettig uniformen dra gen, kunnen maximaal tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. DJAKARTA (ANP) Rechter Maengkom heeft heden op de 64ste zitting van het proces-Jungschlager v oor het Landgerecht te Djakarta medegedeeld, dat hij op 27 april vonnis zal wijzen. De verdedigster, mevrouw Bouman, hield haar dupliek, waarvoor wij verwijzen naar pagina drie. Zij las daarbij een verklaring voor van de Britse ambassadeur in Indonesië, Morland, waarin staat, dat er nooit Britse vliegtuigen zijn gebruikt voor het afwerpen van wapens, munitie of voor raden in Indonesië ten behoeve van opstandelingen, zoals getuigen a charge hebben beweerd. Mevrouw Bouman kondigde aan, dat zij een verklaring zal overleggen van de Amerikaanse schout-bij-nacht Sheely, waarin wordt aangetoond, dat tussen augustus 1951 en februari 1953 nooit een passagier genaamd Manoch aan boord van een Dakota van de Amerikaanse ambassade is geweest en dat evenmin een piloot Kennedy dit toestel heeft gevlogen. Getuige Manoch had verklaard dat een Dakota van de Amerikaanse ambassade met de piloot Ken nedy gebruikt was voor „droppings" ten behoeve van opstandelingen. Toen mevrouw Bouman d? verklaring van de Britse ambassadeur voorlas, maak te de rechter hiertegen bezwaar, zeggende, dat in deze fase van het proces geen nieuw bewijsmiddel kan worden aangevoerd. Hij aanvaardde de verklaring van de ambassa deur echter als inlichting. Na haar dupliek overhandigde mevrouw Bouman nog een document aan de rechter, waarin een Ne derlandse horlogemaker verklaart, dat hij voor beklaagde een horloge heeft gerepa reerd, in de tijd, dat hij volgens de getuigen a charge in Indonesië is geweest. Jungschlager zei in een kort pleidooi tot de rechter: „Ik vertrouw, dat God u als handhaver van de wet de juiste weg zal wijzen". Hij verklaarde voorts nadrukke lijk, dat hij tussen drie juni 1950, toen hij voor verlof naar Nederland ging, en tussen mei 1951 niet in Indonesië is geweest. Hij zei, dat hij in Indonesië als een burger, die de wet eerbiedigt, heeft gewerkt voor zijn maatschappij. Het was niet bij hem opge komen zich tegen Indonesië of zijn rege ring te wenden. Jungschlager voelde zich kennelijk niet goed. Hij zal morgen een dokter raadplegen daar hij te hoge bloeddruk heeft. ADVERTENTIE De nieuwste tip voor Uw long drink: Harry Schefferling, vier jaar oud, uit Hamburg, heeft zijn ouders en de omwonen den de doodschrik op het lijf gejaagd door een val van 12 meter hoogte te maken. De dokters schudden het wijze hoofd, sedert zij hebben vastgesteld, dat Harry niets mankeert. Harry keek uit het raam van zijn ouder lijke woning op een vijfde verdieping. Hij zag beneden een voetbal liggen en wilde die, zoals hij zelf later vertelde, pakken. Daarop tuimelde hij uiteraard naar bene den. Buren zagen het gebeuren en hun hart stond stil. Maar hun schrik was niets ver geleken bij hun verwondering, toen zij Harry vrolijk zagen opstaan, de bal grijpen en gaan spelen. Toen zijn ouders omlaaggestormd kwa men, vertelde Harry doodleuk, dat hij zich geen pijn gedaan had. Veiligheidshalve brachten ze hem naar het ziekenhuis. Maar ook daar kon men niets vinden. Nu hebben Harry's ouders maar één zorg: hem duidelijk te maken, dat vallen gevaarlijker is dan hij denkt. (United Press). Mgr. M. A. Jansen heeft donderdag avond in de kathedrale kerk van de H. Laurentius te Rotterdam de bulle van zijn benoeming tot bisschop van het Rotter damse diocees aan de in de kerk aanwezige priesters en gelovigen getoond, nadat eerst de tekst ervan in het Latijn en het Neder lands was voorgelezen. Door het tonen van de bulle heeft de bisschop de bestuurs macht van het bisdom op zich genomen. Er was voor de zitting weinig belang stelling. Er waren slechts enige kijkers bui ten het gerechtsgebouw, die niet demon streerden, toen mevrouw Bouman en Jungschlager het gebouw binnen gingen. De zitting werd bijgewoond door de poli tieke adviseur van het Hoge Commissa riaat, R. C. Kwantes en door de Italiaanse consul G. Mariani en de directeur van de K.P.M. (Van onze correspondent in Londen) Ierse studenten hebben gisteren uit de Tate Gallery te Londen een schilderij ter waarde van meer dan f 100.000 gestolen, bewerende dat het aan Ierland behoort. Meer dan veertig jaar is er tussen Ierland en Engeland een strijdvraag aan de gang over het bezit van dit schilderij. De door studenten gepleegde overval herinnert aan de diefstal door Schotse na tionalisten van de kroningssteen uit West minster Abbey op Kerstdag 1950. De ontvreemding van het schilderij werd pas bekend nadat anoniem per telefoon een waarschuwing gegeven werd. Onmid dellijk begaf de recherche zich naar het museum en werden alle zee- en luchtha vens gealarmeerd. Het schilderij is „Jour d'Eté" van de Franse impressioniste Berthe Morisot en maakt deel uit van de collectie van de over leden Ierse kunstverzamelaar Sir Hugh Lane. De Ierse studenten, die de diefstal pleeg den; legden per telefoon een verklaring af aan het Ierse persagentschap te Londen, volgens welke leden van de Ierse nationa le studentenraad het schilderij, dat vol gens hen aan Dublin behoort, uit de Tate Gallery hadden verwijderd. De actie zou de instemming hebben niet alleen van de meerderheid van de Ierse bevolking, maar ook van alle ruimdenken- den in Groot-Brittannië, zo beweren de studenten, en zij berust op een toevoegsel bij het testament van Sir Hugh Lane, da terende februari 1915, waarbij hij 39 schil derijen aan Dublin vermaakte. Er ontbra ken echter getuigen, toen hij onder het toevoegsel zijn handtekening had geplaatst en het zou daarom ongeldig zijn. Oorspronkelijk had Sir Hugh Lane de verzameling aan het nationale museum in Londen geschonken, maar later had hij be paald dat Dublin de schilderijen zou krij gen, op voorwaarde dat er binnen vijf jaar een geschikt gebouw voor gevonden werd. Sir Hugh Lane kwam om tijdens de ramp met de Lusitania. die in de eerste wereldoorlog in de Atlantische Oceaan werd getorpedeerd. Het schilderij stelt twee vrouwen, zittende in een roeiboot, met zwanen op de achtergrond, voor. Het werd gisterochtend tussen 10 en 11 uur met lijst en al meegenomen. De af metingen zijn ongeveer 70 bij 40 cm. De politie geloofde gisteravond dat het schil derij nog in Engeland was. De bedoeling van de diefstal schijnt te zijn om het doek in Ierland te verbergen, en om het dispuut opnieuw in de openbare belangstelling te plaatsen. Het schilderij „Jour d'Eté (Zomerdag) van de Franse impressionistische schilderes Berthe Morisot, dat donderdag op klaar lichte dag door leden van de Ierse nationale studentenraad uit het beroemde Londense museum Tate Gallery werd ontvreemd. (Van onze correspondent te Stockholm) De vijfjarige Annika Ljung uit Liatorp (7uid-Zweden) heeft een levensgevaarlijke tocht gemaakt. Bij het spelen was zij op het ijzeren gestel geklommen, waarmee een aanhangwagen van een vrachtwagen was vastgemaakt. Toen de chauffeur wegreed, merkte hij niets en evenmin hoorde hij de kreten van het kind. Mensen die zagen wat er gebeurde, kon den de bestuurder niet meer waarschu wen. De moeder belde haar man op. Een voorbijgange/r waarschuwde een garage houder. Men verzocht ook een automobi list er achteraan te rijden, maar deze had andere dingen aan het hoofd.... De baas van de vader stapte in zijn wagen en zette de achtervolging met grote snel heid in. Onderweg zag hij al een schoentje liggen en vreesde het ergste. Toen de vrachtwagen eindelijk in zicht kwam, zag men de beentjes van het meisje bengelen. Aanvankelijk kon hij niet passeren op de smalle weg. Nog wel twee kilometer ging dat zo voort. Toen kon men eindelijk de chauffeur laten stoppen. Het kind was meteen van haar stotteren genezen, waar aan het voor het avontuur leed. KOPENHAGEN (AFP/Reuter) De Deen se volksvertegenwoordiging heeft met 153 tegen negen stemmen, bij vijf onthoudin gen, een voorstel der (sociaal-democrati sche) regering goedgekeurd, om aanvaar ding door de stakers van de voorstellen der officiële bemiddelaars verplicht te stellen. De voorstellen, die voorzien in loonsver hoging en andere verbeteringen der ar beidsvoorwaarden, en die de lonen voor de komende twee jaar bepalen, waren reeds door de werkgevers aanvaard, doch de vak verenigingen hadden ze, met een kleine meerderheid verworpen. De voorstellen zijn een compromis tussen de verlangens van werkgevers en werknemers. Er zijn 120.000 arbeiders bij de stakingen in De nemarken, die thans bijna een maand ge duurd hebben, betrokken. De kosten van de verbetering der arbeidsvoorwaarden van de Deense arbeiders bedragen ongeveer ze ventig miljoen gulden. WASHINGTON (Un. Press) Hongarije is teruggekomen op zijn besluit geen Ame rikaanse hulp in de vorm van levensmid delen te accepteren ter bestrijding van de gevolgen van de koudegolf van de afgelo pen winter. De Amerikanen hadden zulke hulp aangeboden aan 19 landen in Europa en het Midden-Oosten, waaronder vier satellietlanden. Aan Hongarije werd hulp aangeboden op 23 februari. Dit aanbod werd van de hand gewezen. Precies een maand later werd het opnieuw gedaan en op 27 maart heeft de Hongaarse regering aan de Amerikaanse gezant in Praag laten weten dat het nu geaccepteerd wordt. AUGUSTA (Reuter-AFP) President Eisenhower heeft de Egyptische en Israëli sche leiders persoonlijke boodschappen ge zonden, met afschriften van zijn verklaring, dat de Verenigde Staten voornemens zijn elk slachtoffer van aggressie in het Mid den-Oosten met „grondwettelijke midde len" te steunen. De boodschappen zijn ge richt tot premier Ben Goerion van Israel en premier Nasser van Egypte. Diplomaten te Washington verklaren dat Eisenhower, naar men gelooft, in de persoonlijke bood schappen aangedrongen heeft op zelfbe heersing. De boodschappen hebben in het bijzonder betrekking op het beroep, dat de president heeft gedaan om de missie van secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO in het Midden-Oosten ten volle te steunen. Hammarskjoeld heeft de leden van de Veiligheidsraad laten weten, dat Israel en Egypte er mee hebben ingestemd, zich „on voorwaardelijk" te houden aan de bepalin gen van het bestandsakkoord en zich bijge volg te onthouden van oorlogshandelingen jegens elkaar. De landen behouden zich echter het recht van zelfverdediging voor Hammarskjoeld verblijft nog steeds in Caïro, waar hij morgen weer besprekingen zal voeren op het ministerie van Buiten landse Zaken. Men verwacht dat hij daarna naar Beiroet, de hoofdstad van de Libanon, reist. Aangezien maandag in Israel de dag van de onafhankelijkheid wordt gevierd, zal Hammarskjoeld zich pas dinsdag naar dit land begeven. De toezeggingen van Is raëlische en Egyptische zijde werden ge daan in antwoord op een beroep dat de secretaris-generaal op de regeringsleiders van de twee landen had gedaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Ma r k Twain: Ophouden met roken is de gemak kelijkste zaak ter wereld; ik kan het weten, want ik heb het wel duizend keer gedaan. De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft in een brief aan Hammarskjoeld ver klaard, dat de Egyptenaren hun toezegging geschonden hebben door een „reeks moor dende aanvallen" in het binnenland van Israel. „Het is duidelijk dat de Egyptische vijandelijke daden voortduren", aldus Ben Goerion. Volgens een Egyptische militaire woord voerder is bij een luchtgevecht boven de gedemilitairiseerde zone van El Aoedja een Israëlisch jachtvliegtuig van het Franse type „Ouragan" neergeschoten. Een Egyptische straaljager is na een luchtgevecht in Israel neergekomen. De piloot, die op Israëlisch gebied twee kilo meter van de grens werd aangetroffen, had slechts enkele verwondingen opgelopen. Is rael en Egypte geven tegenstrijdige lezin gen over de toedracht van deze luchtinci- denten. Drie Israëlische straaljagers heb ben het Jordaanse luchtruim geschonden en een Arabisch passagiersvliegtuig dat van Amman op weg was naar Caïro nage- CHICAGO (Reuter) Adlai Stevenson, een van de Amerikaanse Democratische kandidaten voor het presidentschap, heeft volgens zijn opgetogen aanhangers de helft van het totaal aantal stemmen ge kregen. In 1952, toen hij door Eisenhower verslagen werd, kreeg hij ongeveer 32 per cent van de stemmen. Stevensons voor naamste tegenstander, de Democratische senator Estes Kefauver, stond voor deze voorverkiezingen niet ingeschreven. Wel is er een actie gevoerd om de kiezers over te halen zijn naam op de stembiljetten te schrijven, doch volgens de niet-officiële uitslagen kreeg Stevenson meer dan 700.000 stemmen teger. Kefauver minder dan 30.000. Bij vroegere voorverkiezingen in twee andere staten werd Stevenson door Kefauver verslagen. Bij de republikeinen had Eisenhower ongeveer 600.000 stemmen, senator Know- land minder dan 30.000. Dwight D. Eisenhower jaagd, aldus heeft een Jordaanse woord voerder meegedeeld. Het vliegtuig is veilig aangekomen. Volgens een Israëlische militaire woord voerder hebben Egyptenaren donderdag avond een Israëlische stelling bij Gaza on der vuur genomen. Het vuur werd beant woord. Er vielen geen slachtoffers. De Israelisch-Jordaanse gemengde be standscommissie heeft Israel schuldig be vonden aan een grensincident dat twee Jor- daniërs en een Israëliër zaterdag het leven kostte. De aanvallen door Egyptische commando- Loepen hebben, volgens het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, sinds zaterdag aan dertien personen het leven gekost. Er werden 33 personen gewond. De twee opperrabijnen van Israel hebben een beroep gedaan op alle religieuze auto riteiten en andere geestelijke leiders van de gehele wereld „teneinde hun aandacht er op te vestigen dat de terroristische aan slagen in Israel tegen vrouwen en kinderen opzettelijk het karakter hebben gekregen van misdaden tegen de mensheid". Toezicht op geheime dienst De Amerikaanse Senaat heeft zich met 59 tegen 27 stemmen uitgesproken tegen een voorstel om een speciale Congrescom missie in te stellen, die toezicht zou moeien houden op de zeer geheime centrale inlich tingendienst. Dit besluit was een overwin ning voor president Eisenhower, die sterk tegen de resolutie was gekant. Aanhangers van het voorstel zijn van oordeel, dat de dienst fouten heeft gemaakt en dat het Congres hier vrijwel geen controle op heeft. DE BILT, vrijdag 10 uur: Op de Atlan tische Oceaan ten noorden van de Azoren ligt een uitgebreide depressie, waarvan de fronten de afgelopen 24 uur west-Europa binnendrongen. Door de luchtdrukdalingen die daarmee gepaard gingen, kwam ook de grens tussen koude en zachte vochtige lucht, die ten zuiden van ons land lag, weer in beweging. Deze grens drong gisteravond, begeleid door een regenzone, ons land bin nen. Omdat deze zone maar langzaam be woog viel er tamelijk langdurige regen, vooral in het noorden van het land waar de luchtsoorten-grens tot stilstand kwam. Daarbij kwamen vanmorgen vrij grots, temperatuurverschillen voor tussen noord en zuid. Tegenover temperaturen van 4 graden in het noorden stonden tempera turen van 10 graden in het zuiden. De regenzone van het volgende oceaan front kwam intussen alweer snel naderbij. Bovendien naderde de hoofdkern van de oceaandepressie west-Europa. Daarna wordt ook voor de komende 24 uur wissel vallig weer met wat regen verwacht. Daar bij zal de temperatuur in het noorden van het land wat hoger worden. In geheel noord-Europa blijft het intussen nog volop winter, met matige tot strenge vorst en flinke sneeuwval de grens van vorst en sneeuw ligt enkele honderden kilometers ten noorden van ons land. I MADRID (AFP, De correspondent van AFP schrijft uit Madrid, dat in noord- Spanje een staking is uitgebroken die de eerste van haar soort is sinds het einde van de Spaanse revolutie. Zij heeft zich uitgebreid tot alle vier Baskische provin cies. In ver uiteengelegen industriegebie den wordt tegelijkertijd gestaakt uit pro test tegen de stijging van de prijzen, kort na een loonsverhoging. Ook in de Cata laanse hoofdstad Barcelona wordt gestaakt. Hier leidden in 1951 stakingen tot onge regeldheden. Deze werden toen pas twee maanden later door verzet in de Baskische provincies gevolgd. Het is ook van betekenis, dat de huidige beweging haar oorsprong heeft in het con servatieve Navarre (Pamplona), waar tot nu toe geen arbeidsongeregeldheden tegen het regiem van Franco hebben geheerst. De meerderheid hier toonde zich indertijd nationalistisch. Overigens verloopt de sta king volkomen rustig en de politie heeft nergens behoeven in te grijpen. AFP merkt op, dat een communiqué van de gouverneur van Barcelona, volgens wel ke de staking uitgelokt zou zijn door ele menten, die orders van buiten af ontvan gen, ingetrokken is. De gouverneur heeft overigens toch de arrestatie van de aan stokers gelast en opdracht gegeven twee fabrieken te sluiten. In de hoofdstad Ma drid was men nog niet officieel in kennis gesteld van de staking, noch van de ar restatie van studenten en evenmin van de moeilijkheden in de kolonie in Spaans- West-Afrika. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Martin Artajo, heeft in Washington op een persconferentie verklaard, dat de stakende Spanjaarden geen gevaar voor hun leven lopen noch honger lijden, „zulks in tegenstelling tot de verklaring van de Amerikaanse vakbondsleider" Meany, die had gezegd, dat het „droevig was, dat Washington „de minister van de dictator Franco" feestelijk binnenhaalde." Hij zei de volle sympathie te hebben voor de arbei ders van Pamplona, wier loon onvoldoende was, om voedsel voor hun gezinnen te kopen. In Pamplona staken vijftienduizend arbeiders. In San Sebastian heeft de sta king zich verder uitgebreid. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat sedert zondag in Madrid vier studenten gearresteerd zijn, die op de uni versiteit opnieuw een manifest zouden heb ben verspreid. In februari zijn bloedige in cidenten voorgekomen, waarna een aantal studenten werd gearresteerd. In het mani fest zou onder meer de invrijheidstelling van nog vastgehouden studenten worden geëist. Bondsdag keurt verdrag met VS goed Op de eerste vergadering na het Paas- reces heeft de Bondsdag donderdag met al gemene stemmen in laatste lezing zijn goedkeuring gehecht aan het vriendschaps-, handels- en scheepvaartverdrag met de Verenigde Staten. Het wordt het eerste „klassieke" handelsverdrag sinds de oorlog genoemd. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand Helsinki sneeuw no Stockholm sneeuw nnw Oslo onbewolkt nno Kopenhagen geheel bew. wzw Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirieh Cenève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt zzw regen no geheel b w. windstil regen o licht bew. zw regen z regen zzo half bew. windstil regen windstil geheel bew. o regen zw regen w zwaar bew. z zwaar bew. zzw regen windstil nevel w nevel w nevel zzo - w g CL ■- s Z zS 0 3 2 4 -3 0 1 0,1 0 0.1 7 2 9 9 5 7 11 4 9 16 11 1 8 0.6 10 13 4 0 11 10 10 5 4 5 9 5 9 0.1 10 0.4 5 0 11 0 Den Helder lichte regen o Ypenburg motregen wzw Vlissingen zwaar bew. wzw Eelde lichte regen o De Bilt motregen ozo Twente lichte regen ono Eindhoven geheel bew. wzw VIv. Z.-Limb. geheel bew. zw Neerslag laatste 24 uur. 4 11 10 10 11 9 •YYmYrrfYYvryrrr» TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 1115 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen, maar in het noorden in hoofdzaak uit ooste lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 14 april Zon op 5.48 uur, onder 19.38 uur. Maan op 7.26 uur, onder uur. Maanstanden 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 25 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 april Hoog water: 5.03 en 17.21 uur. Laag water: 0.45 en 13.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1