Zie Boven Aerdenhouts Vrouwenkoor met onconventioneel programma Kort en bondig Nieuwe constructiehal voor Commissaris in Waarderpolder Jupiter in haarspeldbocht Bloemendaal Amsterdamse Beurs MAANDAG 16 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Geslaagde jazz-avond in Bloemendaal Namen nieuwe wegen in Aerdenhout Velen werken voor bazar te Bloemendaal Examens voor jeugdbrevet zwemmend redden Bedrijf is er in Anthonie- straat „uitgegroeid" Bridge-drive van Spel en Vriendschap Brandkast geforceerd maar niets wordt vermist Weekeinde met meer dan 100 doden in Algerije Toenemende critiek van rechtse zijde op Mollet De „Altair" gestrand op de Braziliaanse kust Inbraak in Den Haag; goederen ter waarde van J 0.000 ontvreemd Brand aan Esdoornkade te Heemstede Ds. P. Riemersma deed intrede in Bennekom Inbrekers gestoord bij hun werk te Bloemendaal Geen duivenschieten in Monaco Scheepvaart Het voorjaarsconcert van Aerdenhouts Vrouwenkoor, dat zaterdagavond onder leiding van de dirigent Albert de Klerk in de aula van het stedelijk gymnasium te Haarlem werd gegeven, kreeg uit musico logisch standpunt een interessant begin. Het betrof hier namelijk de uitvoering van tweemaal een Salve Regina, het ene ge componeerd door Giovanni da Palestrina, het andere door Claudio Monteverdi ge schreven. Wanneer het de bedoeling van Albert de Klerk is geweest om met deze keuze een verandering van tijdgeest aan te tonen, had hij moeilijk met duidelijker voorbeelden kunnen komen. Palestrina werd geboren in 1525. Monteverdi zag het levenslicht in 1567. Hij behoorde dus tot de generatie, welke die van Palestrina op volgde. Zij had afgerekend met de middel eeuwse principes en de middeleeuwse men taliteit. Giovanni da Palestrina kon zichzelf zijn als middeleeuwer en voelde zich gelukkig met het componeren van liturgische mu ziek. die haar voedingsbodem in de kerk vond. Het door Aerdenhouts Vrouwenkoor gezongen „Salve Regina" is dan ook een werk, dat niet los gedacht kan worden van een liturgische sfeer en handeling. Maar het „Salve Regina" van Monteverdi, dat met continuo-begeleiding werd vertolkt, staat toch wel heel dicht bij de opera muziek. waarmee deze vooruitstrevende renaissance-componist zich geniaal mani festeerde. Ten aanzien van dit „Salve Re gina" zou men zelfs kunnen spreken van dramatische accenten, van een bewogen heid, die men bij het een verheven rust en verstilling beogende „Salve Regina" van Palestrina niet moet zoeken. Maar hoe uiteenlopend van muzikaal- geestelijke geaardheid, beide werken zijn bedoeld voor de uitvoeringsruimte van een kerk met haar sublimerende werking op de koorklank. Deze gunstige en onmisbare akoestische conditie ondervond Aerden houts Vrouwenkoor niet in de aula van het gymnasium. Klankmenging van al de geschoolde koorstemmen kon daardoor moeilijk tot stand komen. De individuali teit der stemmen moest onwillekeurig ge handhaafd blijven, inzonderheid bij de so pranen. Ondertussen betekenden deze uit- The Embers Club uit Den Haag heeft zaterdagavond in hotel „Vreeburg" in Bloe. mendaal een jazz-show gepresenteerd, waar voor een grote belangstelling bestond. Het ligt in de bedoeling van enkele jongelui in Bloemendaal geregeld dergelijke dansavon den voor te bereiden, mits daar voldoende belangstelling voor bestaat. Het is te ver. wachten dat dit het geval is, gezien de op. komst van jongelui uit Bloemendaal, Over- veen en Aerdenhout. Nederlands jongste dixieland-orkest, „The Sunny Boys", liet verstek gaan. In de plaats daarvan trgd het sextet van Wim van Eden op, dat voor het hoogtepunt van deze avond zorgde. Bijzonder goed waren de trompetsoli. Verder traden op: The Railway sextet en The Onions, kwartet Tom Thiel uit Den Haag, het kwintet van Hein v. d, Gaag, even eens uit Den Haag, en vele anderen. Het ging er deze avond nogal „hot" toe, maar het geheel was een succes; de jongelui hebben zich zowel bij het dansen als bij het beluisteren van de diverse bands zeer ge amuseerd. „Minjon", de radio-jeugdomroep, maakte op deze avond enige opnamen. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om aan de lanen in het plan „Bo- venweg-Van Haemstedelaan" de volgende namen te geven: Karei Doormanlaan, Ge neraal Winkelmanlaan en de Generaal Spoorlaan. Het reeds bestaande gedeelte van de Overste Den Oudenlaan zal worden doorgetrokken. Teneinde de gedachte voort te zetten om de nagedachtenis te eren van landgenoten, die zich in de Koninklijke Marine, de Koninklijke Land- of Lucht macht gedurende de laatste oorlog bijzon der hebben onderscheiden, was voor B. en W. aanleiding het voorstel te doen. Als voortzetting van de gedachte om de namen van vooraanstaande vrouwen uit de vaderlandse geschiedenis levend te hou den, welke gedachte reeds tot uitdrukking werd gebracht door de benaming van de in de nabijheid gelegen Juliana van Stol berglaan, stellen B. en W. voor, voor de twee ontworpen wegen in het plan „Oos terduin II" als namen te geven Louise de Colignylaan en de Amalia van Solmslaan. Oe in voorbereiding zijnde bazar ten bate van het Orgelfonds der Ned. Hervormde Gemeente te Bloemendaal ondervindt van vele zijden bereidwillige medewerking. Bij een van de dames van het comité waar de levensmiddelen verzameld worden, heb ben wij een kijkje genomen en wij hebben versteld gestaan hoeveel goede gaven, geheel belangeloos, er van grossiers en van winke liers waren binnengekomen. Als dinsdag die bazar in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gehouden wordt, kunnen de bezoeksters daar naar hartelust inkopen doen. Er is veel vlees en vis in blik, dus houdbare waar: er zijn dozen chocola en repen, snoeperij voor de kinderen, groenten in blik, limonades, wijn. teveel om op te noemen. Winkeliers hebben zich niet onbetuigd gelaten en daar. voor is de commissie hen zeer dankbaar. Op de bazar worden ook handwerken ver kocht. De hoofdprijs van een verloting be staat uit een prachtig, groot kleed van klos. kant. Verder is er een aantal kleine kleden als prijzen. De tweehonderd loten zijn reeds uitverkacht. De lidmaten van de Hervormde Gemeente te Bloemendaal zijn dus wel druk bezig om alles voor dinsdag a.s. in gereedheid te brengen. Zondag zijn door de Bloemendaalse Red dingsbrigade examens afgenomen ter ver krijging van jeugdbrevetten zwemmend red den, als ingesteld door de Bond tot het Redden van Drenkelingen. In totaal waren er candidaten, 12 voor jeugdbrevet 1 en 9 voor jeugdbrevet 2, die allen slaagden. De namen der geslaagden zijn: Jeugdbrevet 1: mej. M. M. Bakker, mej. I. van Wijk, J. Boekhorst, F. H. v. d. Broecke, F. Bruschke, C. B. A. Bijnsdorp, R. van Erp, Th. N. Jukes, R. Schipper, H. Smolenaars, P. Velders, F. L. v. d. Wildt. Jeugdbrevet 2: mej. A. Kat, mej. A. Spiele, J. Appeldoorn, B. Budding. R. Hendriks, K Hulshof, E. Meijer, E. Ran, B. de Vries. voeringen de kennismaking met prachtige muziek, waarvan ik gaarneherhaalde voor dracht door Aerdenhouts Vrouwenkoor onder gunstiger omstandigheden zou wil len horen. Merkwaardig genoeg gold het akoestische bezwaar niet voor de uitvoe ring van de missa „Cauta nostrae laetitiae" van Jan Mul. De vloeiende melodieën- stroom van deze mis, die geschreven werd voor tweestemmig vrouwenkoor en obligate fluitsolo, klonk in de eenvoudig en gelijk matig van zegging gehouden uitvoering zeer gaaf. Het transparante karakter van ijle vocale tweestemmigheid werd nog ge accentueerd door de instrumentale derde stem: de fluit, die voortreffelijk door Frans Vester werd bespeeld. Na de pauze liet het koor een knap staal tje van zangtechniek bij de uitvoering van vier vocalises voor tweestemmig vrouwen koor van Zoltan Kodaly horen. De voca lises werden gezongen op de lettergrepen: ta, la, do en di, waardoor er meer sprake was van een solfège. Albert de Klerk had het ensemble uitstekend afgericht op rit mische gelijkheid, waardoor bijvoorbeeld de fuga op een thema van Antonio Vivaldi dat ook Johann Sebastian Bach voor een fuga gebruikt heeft in alle klaar heid gerealiseerd werd. Men kon dit trou wens ook ervaren bij de andere, absoluut- muzikale vocalises: Alia Marcia, con moto en allegro. Het programma, dat het koor met. de ge noemde werken tot uitvoering had ge bracht, kon men zeker niet conventioneel noemen. En ook in de laatste gezongen .Vlaamse Liedsnoer" op teksten van Guido Gezelle, gecomponeerd door Jaap Ge- raedts, weerspiegelde zich een geest van vernieuwing. Jaap Geraedts heeft de een voudige geaarde verzen van de vrome Vlaamse dichter in een heel apart gewaad gestoken, soms wat geëxalteerd in ver houding tot de innerlijke rust, die uit de teksten spreekt, soms ook met verwaar lozing van de gevoelswaarde van 't woord, hetgeen een tekort aan expressie bewerkte. Het. meest hebben mij voldaan: Aan mijn breiend zusterke, Beziet die booze katte en 't Meezeken. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor stond met de uitvoering van deze liederen met hun harmonische complexen voor geen geringe taak. Maar Albert de Klerk had de ver tolking blijkbaar terdege voorbereid, zodat het koor geen moeite had met het into neren van ongewone klankencombinaties en zelfs de karakteristiek van het breiend zusterke, de boze „katte" en het dartel blijde meesje kon geven, ,,'t Meezeken" moest herhaald worden. De fluitist Frans Vester heeft op deze avond nog, in samenwerking met de pia niste Miep van Luin, een overvloed van muzikaal genot geschonken met de uitvoe ring van de sonate „La Vibray" van Michel Blavet, subtiele kunst die in een even sub tiele vertolking prachtig ten gehore werd gebracht door beide kunstenaars. Een vir tuoze voordracht van de Fantasie opus 79 van Gabriel Fauré verkreeg terecht een groot succes. En andermaal bewees Frans Vester zijn artistiek meesterschap met de uitvoering van de Sonatine 1932 van Stan Colestav, waarbij Miep van Luin de kla vierpartij in uitnemend samenspel muzi kaal en technisch beheerst vertolkte. Met bloemen en warm applaus zijn beide> sons- ten hartelijk beloond. P. ZWAANSWIJK. BINNENLAND Aanrijding. Het bejaarde echtpaar S. uit Doetinehem werd zaterdagavond in Hoog- keppel ernstig gewond, toen zij met hun auto tegen een uit tegenover gestelde richting komende vrachtauto met aanhanger botsten. De slachtoffers, die beiden ernstige verwon dingen aan hoofd en ledematen opliepen en ernstige inwendige kneuzingen hadden, zijn in het r.k. ziekenhuis te Doetinehem op genomen. Auto-ongeluk. De 43-jarige chauffeur H. J. B. is op de Haaksbergerstraat te Enschede door nog niet bekende oorzaak met een auto tegen een boom gereden. B. werd zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het zie kenhuis is overleden. .T. L. Nysingh overleden. Te De Wijk is op 82jarige leeftijd overleden de heer Jan Luchies Nysingh, een bekende figuur uit het Nederlandse Landbouworgandsatieleven van voor de laatste oorlog. Vooral tijdens de ja ren van de landbouwcrisis heeft hij bekend heid verworven door zijn optreden als voor zitter van de C.L.O., het contactorgaan van de drie Centrale Landbouworganisaties, in welke functie hij in 1932 ijverde voor het tot stand komen van de Crisis-Zuivelwet. Generaal Bajetto overleden. In de ouderdom van 75 jaar is in Den Haag over leden luitenant-generaal M. L. F. Bajetto. Hij werd in 1881 in Batavia geboren. Na zijn. militaire opleiding in Nederland kwam hij bij het K.N.I.L., dat hij in 1935 met de titu laire rang van luitenant-generaal verliet. Na zijn repatriëring had hij voor de R.K. Staats partij zitting in de Tweede Kamer. In 1949 trad hij toe tot de K.N.P., waarvan hij voor zitter van het dagelijks bestuur werd. Maarschalk Juin. Maarschalk Juin. be velhebber van de Geallieerde strijdkrachten in de sector Centraal Europa, zal bij de vierdaagse inspectiereis die hij zal onder nemen. op 18 en 19 april Nederland bezoe ken, waar hij vertrouwelijke besprekingen zal voeren met de minister van Oorlog, ir. C. Staf en met de chef van de generale staf, generaal B R. P. F. Hasselman. Vrijaf op 30 april. Ook dit jaar zal aan het gehele spoorwegpersoneel, voor zover de dienst zulks toelaat, op 30 april vrijaf wor den gegeven, zonder dat hiervoor korting op het reglementair verlof wordt toegepast. Op 5 mei zal normaal dienst worden gedaan. Gezantschap Guatemala. Het Nederlands gezantschap in Guatamala is destijds als be zuinigingsmaatregel opgeheven. Het ambts gebied van deze post werd toen onderge bracht bij het gezantschap in Havana. Het gezantschap in Guatamala is thans heropend. Als zaakgelastigde treedt daar op jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, die reeds op zijn post aanwezig is. HAARLEM EN OMGEVING Receptie. Morgen, dinsdagmiddag, zal de Amsterdamstraat winkeleirsvereniging ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan recipieren in het parochiehuis St. Jan aan het Teylerplein in Haarlem-Oost. Anthony van Kampen. Woensdagavond 18 april zal de schrijver en wereldreiziger Anthony van lampen in „Ons Gebouw" voor de Vereniging Haarlem Zuid-West een lezing houden en films vertonen over zijn avontu ren in Centraal Nieuw Guinea, en over het optreden van dr. J. V. de Bruyn (Jungle pimpernel) tijdens de oorlog in dat afgelegen bergland De oud-leerlingenvereniging der HBS- B te Haarlem, „De Garde", zal op 20 april een filmavond houden in hotel Boekenrode fe Heemstede. Omstreeks begin juli wordt aan de Nijver- heidsweg in de Waarderpolder, waar zich geleidelijk steeds meer bedrijven aaneen- scharen voor welke de Haarlemse binnen stad te benauwd is geworden, een grote constructiehal officieel geopend. Zij is van het constructiebedrijf van de heer L. F. Commissaris, dat thans gevestigd is in de Anthoniestraat te Haarlem, maar daar in het bijzonder voor de aan- en afvoer van materialen steeds grotere moeilijkheden ondervindt. Dit bedrijf, dat in 1929 in een klein pand aan de Burgwal werd begonnen, heeft zich langzamerhand ontplooid tot een specialiteit in stalen bouwconstructies voor fabrieks- en veilinghallen, landbouwsehu- ren en hooibergen met beweegbare kappen. Het is dus niet verwonderlijk, dat het bedrijf de bouw van deze loods voor het overgrote deel ook zélf voor haar rekening heeft genomen; mannen van haar eigen montageploeg kropen daar op meer dan negen meter boven de grond met de behen digheid van ervaren dakhazen over de overspanningen om aan de binnenzijde de warmte-isolerende platen te bevestigen en aan de buitenzijde de golfplaten van het dak. Door de nieuwe ruimte en de moderne outillage kan de heer Commissaris met een geruster hart de in economisch opzicht toch onzekere toekomst tegemoetgaan. „Wanneer de conjunctuur verandert en 3-3;/,% NederL'47 3 'Nedl. 1962/64 A. K. O Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 98% 98% 320 314 2C0 464 328 325% 320% 208 358% 309 736% 716% 112 204 199% 313 131 147% 248 219% 223 235 79 160% 59% 45% 78% 43% Openings koersen 98% 98% 320 314 261 326 465 328 323 320 208 357% 310 730 709 uo% 202% 200 313 132 146 248 2)9% 223%' 235 79% 161% 59% 45% 77% 42% de concurrentie wordt verscherpt, kunnen wij met de oude werkplaats in de Antho niestraat niet meer meekomen, want daar kan niet economisch gewerkt worden", zei- de hij ons. ..Er is daar geen ruimte om elek trisch te laden en te lossen en daar kan dit bedrijf niet buiten." Aan het staaf- en balkmateriaal voor de constructie worden in het bedrijf de maten gegeven die de tekeningen aangeven en dan gaat het hele geval als een bouwdoos naar de plaats van de constructie. De productie van Commissaris speelt zich dus in twee fasen af, maar het is voor de eerste fase van grote betekenis, dat de constructie elementen zo groot en zo volledig mogelijk kunnen worden afgeleverd. En dat kan in de huidige werkplaats niet, vooral doordat de straat waardoor de afvoer moet plaats hebben, veel te smal is. In de nieuwe hal aan de Nijverheidsweg wordt dat geheel anders. Zij is vijftig meter lang, vijftien meter breed en heeft vijf meter vrije hijshoogte. Het materiaal wordt er aan de voorzijde met elektrische kranen binnengebracht en ondergaat dan zijn be werking op de pons-, knip- en zaagmachi nes, waarvan er sommige per dag vier vijf ton kunnen bewerken. Door de veel grotere ruimte voor de afvoer kunnen er ook veel grotere stukken elektrisch gelast worden en hoeft men niet langer met een menigte bouten te werken, waardoor de arbeidstijd en de produktiekosten onnodig worden opgevoerd. Zo past ook dit bedrijf, dat als een sme derij is begonnen en nu door het gehele land belangrijke constructiewerken uit voert en op het ogenblik een dikke drie ton aan opdrachten heeft, zich aan de moderne eisen. Dat geeft een zekerheid voor de toe komst, waarvan de heer Commissaris de betekenis maar al te goed kent. Zijn bedrijf is niet voor niets juist in de crisisjaren op gegroeid. De Bridge Club Spel Vriendschap hield in Dreefzicht in Haarlem haar jaarlijkse bridgedrive, waaraan door 236 bridgers werd deelgenomen. De wisselbeker, die verleden jaar werd gewonnen door „Haarlem" kwam nu met een totaal van 364% matchpumten in handen van de organiserende vereniging, op de voet gevolgd door Haarlem NBB met 359% matchpunten. Zondagmiddag omstreeks drie uur kwam men tot de ontdekking, dat ingebroken was in het kantoor van een transportbedrijf aan de Spaarndammerweg te Haarlem. Door verbreking van een glasruit kon men een raam van het kantoor openen. Met een stalen staaf is de achterkant van een stalen brandkast geforceerd. Enige bescheiden en een bedrag van 35 zijn onaangeroerd ge bleven. Ook zijn bureaus opengebroken, maar er wordt niets vermist. Zaterdagmid dag twee uur had het personeel der maat schappij het kantoor verlaten. ALGIERS (Reuter-UP) Er zjjn het af gelopen weekeinde in gevechten met Fran se troepen weer meer dan honderd Alge rijnse opstandelingen gesneuveld, waarvan de meeste in harde gevechten van man tegen man in het Aurès-gebergte. By Con- stantine overvielen Franse troepen de op standelingen met hefschroefvliegtuigen. De rebellen verloren daar zondag 82 doden. By Batna zyn zaterdag twintig opstandelingen en zeven militairen gedood. Zondag sneu velden tenminste twee Franse soldaten. De Franse kruiser Guichen heeft met een intensief bombardement een bende Alge rijnse opstandelingen vernietigd, nadat de bende door mariniers en troepen, onder steund door laagvliegende jachtvliegtuigen, in de bossen van Kaap Rosa, ten oosten van Bone, in een val waren gedreven. De rebel len waren, na een verrassende landing van Franse troepen, teruggedreven naar een dorp, dat na het bombardement door de kruiser met raketten en machinegeweren van golven zeer laag vliegende jachtvlieg tuigen werd bestookt. De eersten der 75.000 opgeroepen Franse reservisten hebben zich gisteren bij de kazernes gemeld. Zij zullen een snelle her halingsoefening doormaken alvorens naar Algerije te worden gezonden. Max Le Jeune, de Franse staatssecretaris van Oorlog, is in Algiers aangekomen om de versterkingen over de aanwezige Franse strijdkrachten te verdelen. In Franse politieke kringen heeft de mededeling van premier Mollet voor de Franse persvereniging dat de regering,waar nodig, „plaatselijk contact." met opstande lingen voor staken van het vuren heeft toegestaan, opzien gebaard. In rechtse en centrumkringen ziet men hierin een ver zwakking van positie. Men verwacht mor gen scherpe critiek op Mollet in de Natio nale Vergadering. In de Franse staatscourant is zondag be kend gemaakt dat de militaire begroting voor 1956 met 110.000 miljoen francs ver meerderd is. Het grootste deel van dit be drag is bestemd voor de kosten van de strijd in Algerije en voor de mobilisatie van reservisten. Het toenemend gebruik van gecombi neerde operaties bewijst Frankrijks vast beslotenheid Algerije te behouden. Voor de maand ten einde is zullen tweeduizend reservisten per dag in Algerije landen. De stafchef van de Franse luchtmacht, gene raal Paul Bailly, heeft aafi United Press medegedeeld, dat Frankrijk vorig jaar 420 vliegtuigen in Algerije had, thans zijn er 750 en volgend jaar zullen er 1400 zijn. waaronder 200 helicopters. In officiële communiqué's en in berichten van het semi-officiële Agence France Presse wordt gesproken van „troepen van pacificatie" inplaats van „troepen van or de", waarmee in het verleden de Franse troepen werden aangeduid. Het Nederlandse scihp „Altair" (6410 ton) van Van Nievelt Goudriaan in Rotter dam,, is bij de Braziliaanse havenstad Vic toria gestrand' De1 kapitein' en' negen leden van de-be manning zijn aan boord gebleven. De veer tien passagiers zijn aan land gegaan. Een oceaansleepboot zal vandaag bij de „Altair" aankomen. Er is geen onmiddellijk gevaar, dat d!e „Altair", die op rotsige bodem zit, zal breken. Tussen 2 en 7 uur heeft zich zondag in een woning op de eerste étage van een flatgebouw aan de Wassenaarseweg te Den Haag een brutale diefstal voorgedaan. Ter wijl de bewoners uit waren, wist een in dringer zich toegang tot de woning te ver schaffen door de keukendeur uit het slot te rukken, nadat hij via de dienstingang naar binnen was gekomen. De gehele wo ning werd doorzocht, zonder dat iemand uit de naaste omgeving iets gehoord heeft. Toen de bewoners om zeven uur thuis kwamen werd de inbraak ontdekt. Vermist worden: een radiotoestel, een filmcamera met toebehoren, 2 flessen whiskey, een enveloppe inhoudende 1100 gulden, een caêsette met zilver, taartscheppen en een kaasschaaf, sieraden ter waarde van 6000 gulden. De totale waarde van het gestolene wordt op 10.000 gulden geschat. De Heemsteedse brandweer werd zater dagmiddag om halfvijf gewaarschuwd voor een brand op de bovenste verdieping van Esdoornkade 21, waar een atelier van een lampekappenmaker gevestigd is. Het vuur is geblust en de schade bedraagt ongeveer vijftienhonderd gulden. De bewoner deelde mee, dat hij een smeulend stuk karton ge doofd heeft en in een hoek heeft gèworpen alvorens hij het atelier heeft verlaten. De politie vermoedt, dat het vuur niet geheel gedoofd was en dat daardoor brand is ont staan. Ds P. Riemersma, voorheen predikant bij de Gereformeerde Kerk van Vijfhuizen, die aldaar ook in verschillende verenigings- functies werkzaam was, deed gisteren zijn intrede in zijn nieuwe kerkelijke gemeente te Bennekom (Gelderland). Twee weken geleden heeft ds. Riemersma afscheid ge nomen van de kerk in Drachten, naar welke plaats hij al eerder vanuit Vijfhuizen was vertrokken. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op twee plaatsen in de gemeente Bloemendaal gepoogd in te breken. Een bewoner van de Vijverweg hoorde lawaai en toeo, hij naar beneden ging zag hij, dat twee jonge manmen op de vlucht sloegen. Een ruit van fle keuken was ingeslagen. Toen de bewoners van een villa aan de Heuvellaan thuis kwamen zagen zij dat er ongewenst bezoek was geweest in de keuken. Er wordt niets vermist. Aangeno men wordt, dat de honden van de familie zijn gaan blaffen bij het horen van lawaai in de keuken en dat het bezoek daarna vertrokken is. Meent men dat de aarde het middelpunt van het heelal is en dat alle an dere hemellichamen om het onze draaien ja, dan beschrijven bijvoor beeld de planeten de grilligste bewegingen. Zie Jupiter. Wie deze heldere planeet de laat ste maanden heeft ge volgd in zijn beweging ten opzichte van de dichtstbijzijnde heldere ster (Regulus van het sterrenbeeld Leeuw), zal hebben gemerkt dat Ju piter in die tijd steeds verder naar rechts (naar het westenliep; de af stand tussen Regulus en Jupiter werd telkens groter. Op dinsdag 17 april zal dat zijn afgelopen. Van die datum af gaat Jupiter weer oostwaarts bewegen (naar links dus) en het stukje van zijn baan dat hij in de maan den maart., april, mei en juni doorloopt, ziet eruit als een haarspeld, waar van de punten naar links wijzen. De bocht ligt op de plaats waar Jupiter deze dinsdag staat. Nu is een haarspeld een volkomen onbegrij pelijke figuur voor wie lijdt aan het in de aan hef van dit stukje be schreven misverstand, een misverstand overi gens dat van de vroege oudheid af tot in de zeventiende eeuw heeft standgehouden, met alle bijgeloof dat er het ge volg van was. (Want men zocht natuurlijk tóch naar een verkla ring; de enige die moge lijk was, was echter een bovennatuurlijke en zie hier dus het punt waar de antieke priester- geleerde ophield astro noom, te zijn: van hier af was hij astroloog). Maar zodra bekend wordt volgens welke ba nen de planeten (de aar de zelf dus ook!) om de zon bewegen en men zich dus, in de geest al thans, tot buiten het pla netenstelsel kan begeven om van daar af de loop der planeten in hun ware gedaante te gaan beschouwen, vervalt de reden tot geheimzinnig doenerij en Jupiter blijkt een baan te beschrijven, die wel degelijk aan de bekende natuurwetten gehoorzaamt. Geen haar speld dus, maar een ellips. Waarbij de eigen beweging van onze aar de ons uitzicht op die ellips ietwat compliceert; wij kijken er ongeveer tegen aan als iemand die een verre wandelaar gadeslaat terwijl hij zelf in een draaimolen zit. „Jupiter stationnair" heet het verschijnsel van 17 april: de planeet staakt haar westwaartse beweging en staat dus (schijnbaar) stil ten op zichte van de omringen de sterren. Jupiter, mo menteel 825 millioen kilometer van de aarde verwijderd, is als een heldere ster zichtbaar aan de zuidelijke avond hemel; de iets minder heldere ster links ervan is Regulus. Beschikt u over een goede verre kijker, zoek dan eens naar Jupiters vier hel dere manen; op de ge noemde avond staan er twee links en twee rechts van de planeet. Een van die m.anen, Ganymedes, is als een klein stipje zichtbaar op bijgaande Jupiter-foto, rechts boven de schijf van de planeet. De. vlek ken en strepen op die schijf zijn storingen in de Jupiter-atmosfeer; het eigenlijke oppervlak van de planeet krijgen wij nooit te zien, door dat het schuil gaat onder deze atmosfeer. De ovale vlek links bovenaan is de befaamde „grote rode vlek". G. v. W. De Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft, naar aanleiding van een des betreffend protest, telegrafisch belicht ont vangen van het kabinet van de Prins van Monaco, dat er. geen wedstrijden in dui venschieten zullen worden .gehouden bij het huwelijk aldaar. Aagtedi.ik, 14 v. Madras n. Rangoon. Aagtekerk, 16 te Melbourne. Alioth. 14 v. Rotterdam, 15 Beachyhead gepass. n. Rio de Janeiro. Aludra, 15 v. Bombay n. Karachi. Alwaki, 15 v. Suez n. Aden. Amor, 15 v. Alexandrië n. Beyrouth. Amstelbrug, 14 te Kiel. Amstelpark, 14 v. Houston n. Port Orange. Argos, pass. 15 Kp .St. Vincent n. Antwerpen. Arkeldijk, 14 te Rotterdam. Atje Ray S, 14 v. Rotterdam n. Londen. Axekiijk, 16 te Santos. Aldabi, verm. 26 v. R'dam n. Buenos Aires. Alhena, verm. 17 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alnati, 18 te Reciffe, 23 t, Rio de Janeiro verw. Arkeldijk, 14 te Rotterdam. A ren dy kerk, 14 te Newcastle, Aalsdijk, 15 v. Port Sudan n. Aden. Almkerk, 16 te Rotterdam. Abbedijk, 16 té Londen; - Amsteldiep. 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Anker. 16 v. Hampton Roads n. Amsterdam. Bantam, 15 v. Cebu n. Tegal. Bennekom, 14 v. Arica n. Cristobal. Bontekoe. 14 te Cheribon. Bonaire, 24 te Barbados verw. Bagan, 14 te Makassar. Boschfonlein, 20 te Tanga verw. Boskoop. 15 te Curasao, 19 te Cristobal verw. Breda, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Britsum, 15 v. Tampa n. Hamburg. Billiton, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Bloemfontein, 15 te Amsterdam. Bussum, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Fawley. Callisto, 16 te Birkenhead. Caltex Delft, pass. 15 Gibraltar n. Sidon. Caltex Leiden, 15 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 15 Malta n. Rotterdam, Ophir, 14 v. Surabaja n. Belawan. Caltex The Hague. 15 te Sidon. Congokust, pass. 15 Ouessant n. Rotterdam. Cradle of Liberty, 14 dw. Aden n. Philadelphia. Cleodora, pass. 14 Sabang n. Suez. Cistula, 15 te Miri verw. Cottica, 21 te Plymouth. 23 te A'dam verw. Camphuys. 14 te Tolitoli. Castor KNSM, 13 140 m. o.z.o. Jamaica n Curacao. Celebes, 16 te Amsterdam. Delfshaven, 14 v. Rotterdam n. Melilla. Dordrecht. 15 v. Liverpool n. Londen. Doris, 14 te Rotterdam. Delft, 14 775 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Duivendijk, 16 te San Francisco. Esso Amsterdam, 15 te Antwerpen. Elizabeth B, 16 te Casablanca verw. Enggano. 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Eemland, 16 te Rio Grande Do Sul. Fairsea, 11 v. Colombo n. Genua. Gabonkust, 15 v. Abidjan n. Freetown. Gooiland. 15 te Ilheos. Guineekust, 13 v. Takoradi n. Freetown. Groote Kerk. pass. 15 Kp. St. Vine. n. Marseille. Gaasterland 16 te Reciffe verw. Gaasterkerk, 16 te Antwerpen. Gordias, pass. 15 Ouessant n. Algiers. Hathor. 15 te Beyrouth. Hecuba, 14 te Antwerpen. Hestia, 14 v. New York n. Port Au Prince. Hydra, 13 v. Port of Spain n. Morrisville. Haulerwijk, 15 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Ivoorkust. 15 v. Le Havre n. Antwerpen. Indrapoera, 17 te Belawan. 25 te Tj. Priok verw. Isis, 15 te Amsterdam. Java, 15 te Belawan. Jagersfontein, 23 te Kaapstad verw. Johan v. Oldenbarnevelt, 20 te Port Said, 24 te Aden verw. Japara KRL, pass. 16 Finisterre n. Bilbao. Kalydon, 14 v. Rotterdam n. Stockholm. Karimun, 15 v. Manilla n. Balikpapan. Keizerswaard, 16 te Tunis. Kertosono,15 te New York. Kinderdijk, 15 te Rotterdam. Karimata, 13 v. Priok n. Singapore. Kameroenkust, 14 v. Abidjan n. Lagos. Kopionella, 15 te Beaumont. Koratia, 15 v. Abadan n. Balikpapan. Kota Gede, pass. 14 Ceylon n. Aden. Kota Inten, 15 v. Padang n. Tj. Priok. Korenia, 14 v. Hamburg n. Holtenau. Kasimbar, 14 te Dobo. Kenia, 16 te Amsterdam. Katelvsia, 15 v. Bandarmashum n. Gibraltar. Kellia, 16 te Rotterdam. Langkoeas, 16 te T.i. Priok. Larenberg. 15 te Freetown. Laurenskerk. 16 te Genua. Leuvekerk, 15 v. Port Said n. Genua. Liberty Bell. 15 te Suez. Lindekerk, 14 te Rotterdam. Loosdrecht, 14 v. Rotterdam, 15 te Antwerpen. Le Maire. pass. 14 noordpunt Luzon n. Kobe Lemsterkerk, pass. 15 eil. Masira n. Ummsaid. Lekkerkerk, 16 v. Abadan n. Suez. Linge, 15 v.t Rotterdam n. Hamburg. Maas, 14 v. Rotterdam n. Lissabon. Manoeran, 16 te Tjilatjap. Marisa, 14 v. Pta. Cardon n. Stanlow. Marpessa, 14 te Rotterdam. Meei-kerk, 15 te Aden. Meliskerk, 14 v. Alexandrië n. Genua. Molenkerk, 14 v. Chittagong n. Calcutta. Myonia, 15 te Pladju. Maasdam, 14 te Rotterdam. Macoma, 14 v. Casablanca n. Oran. Min jak, 14 te Madjena. Mataram, 16 v. Aden n. Suez. Nigerstroom, 16 te Dakar. Noordam, 14 v. New York n. Rotterdam. Ondina, 17 te Suez verw. Overijsel, 15 v. Singapore n. Aden. Oldekerk, 14 120 m. z.w. Melbourne n. Aden. Orion, 14 te Kalyvia. Oranje, verm. 19 v. Amsterdam n. TJ. Priok. Oranjefontein, verm. 14 v. Durban n. A'dam. Oranjestad, 26 te Trinidad verw. Orestes, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Madeira. Pendrecht. 15 te Napels. Pieter S, 14 v. Rotterdam n. Barry. Poseidon, 14 v. Pto. Cabello n. Trinidad. Prins Willem v. Oranje, 14 v. R'dam n. Montreal. Pygmalion, 15 te Rotterdam. Peperkust, 16 te Bordeaux. Poelau Laut, pass. 15 Kp. Bon n. Amsterdam. Prins Casimir, 15 v. Rotterdam n. Chicago. Riouw, 15 te Basrah. Rijndam, verm. 24 v. R'dam n. New York. Rondo, 16 te Amsterdam Raki, 16 te Port Said. Rijnkerk, 14 v. Amsterdam n. Genua. Rempang, 16 te Antwerpen. Salatiga, 14 te Masinloc. Saragan, 15 te Suez. Sarpedon, 15 te Houston. Silindoeng, 14 te Zanzibar. Schelpw k, 15 v. Fao n. Balikpapan. Scherpendrecht, 14 v. New Orleans n. R'dam. Schiedijk, 15 te New York. Sirrah, 15 te Bahrein. Slamat, pass. 15 Guardafui n. Port Said. Soestdijk, 15 te Panama City. Solon, 15 te Mobile. Stad Arnhem, 15 v. Newportnews n. Europa. Stad Maassluis, 16 te Vlaardingën. Statue of Liberty, 14 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Sirrah. 14 v. Abadan n. Bahrein. Stad Maassluis, 16 te Rotterdam verw. Senegalkust, 14 v. Dakar n. Freetown. Stanvac Benakat, 15 te Sungeigerong' verw. Stan vac Talang Akar, 15 te Sungeigerong verw. Seven Seas, verm. 14 v. Quebec n. Rotterdam. Sibajak, 16 te Melbourne. Sheratan, 16 te Mena AlAhmadi. Stad Vlaardingën, 16 te Newportnews. Stentor, 15 te Rotterdam. Tabinta, 15 te Semarang. Tarakan, 14 te Colombo. Teiresias, 16 te Surabaja. Trajanus, 13 1000 m. n.o. Sombrero eil. n. Pto. Limon. Tero, 15 te Antwerpen. TeuceE,15 -v. Suez n. Djeddah Tjisadane. 14 v. Santos n. Buenos Aires. Tomini, 15 v. Belawan n. Singapore. Tibia, 14 te Pladju. Tankhaven 3, 15 te Singapore verw. Talisse, pass. 15 Bona n. Halifax. Tamo, 14 v. Santos n. Montevideo. Utrecht, 15 te Colombo. Van Riebeeck. 14 te Semarang. W Alton Jones, pass. 14 eil. Masira n. Mena Al Ahmadi. Westerdam, 14 v. Rotterdam n. New York. Westland, 14 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Wonogiri, pass. 15 Ceylon n. Belawan. Wonorato, 15 te Singapore. Wonosari, 17 te Singapore verw. W Alton Jones, pass. 13 Ras Fartak n. Mena Al Ahmadi Waterman, verm. 23 v. Rottèrdam n. Wellington. Willem Ruys, 17 te Colombo, 24 te Pt. Said verw. Waterland, pass. 15 Fern. Noronha n. Paysandu. Willemstad, 15 v. La Guaira n. Trinidad. Waal. 15 te. Amsterdam. Wonosobo, pass. 15 Malta n. Beyrouth. Zuiderkruis, pass. 14 Wight n. Las Palmas. KLEINE VAART Aktjo, 14 v. Huil te Amsterdam. Alpha, 14 v. Skarrehage te Amsterdam. Antares, 14 v. Hansweert te Vlissingen. Aeneas, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Algarve, 15 v. Swansea te Amsterdam verw. Aco, 14 v. Maassluis te Boston. Arctic, 14 v. Rotterdam n. Londen. Appingedam, 13 v. Rotterdam te Lissabon. Betty Anne S, 14 v. Swansea te A'dam verw. Bill S, 14 v. Swansea te Amsterdam verw. Birmingham, 14 v. Harlingen n. Leit'n. Basilea, 14 te IJmuiden verw. Bab T, 13 v. Barry n. Nantes. Badzo, 14 v. Rotterdam n. Londen. Bergsingel, 14 v. Tyne te Brake verw. Cornelis Houtman, 14 v. Bergen te R'dam verw. Concepcion, 13 v. Montevideo n. Asuncion. Corrie B. 14 v. Dordrecht te Durban. Duurt, 15 v. Glassondock te Nordenham verw. Deni, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Daje Böhmer, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Domburgh, 15 v. Rotterdam te Casablanca verw. Ellewoutsdijk. 14 v. Nordenham n. Gateshead. Erasmus, 15 v. Par te Amsterdam verw. Elsenburgh, 14 v. Londen n. Rotterdam. Flevoland, 14 v. Rotterdam n. Kingslynn. Fram, 14 v. Amsterdam n. Purmerend. Frans v. Seumeren, 14 v. Emden n. Gravenchon. Hast 5. pass. 14 Vlissingen n. Fleetwood. Heemskerk, pass. 14 Vlissingen n. Garston. Henrica, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Haaksbergen, 14 v. Pt. Lyautey te Agadir verw. Haringvliet, 16 v. Manchester te Leixoes verw. Ida Jacoba, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Import, 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ida Pieter, verm. 14 v. Newport n. Rotterdam. Ingeborg, verm. 14 v. Vlaardingën n. Helsinki. Ida D, 15 v. Requejada te Calais verw. Jacaranda, 14 v. Newportnews te Rotterdam. Jenjo, pass. 14 Vlissingen n. Terneuzen. Joost, 12 v. Gijon Mussel n. Bordeaux. Jan Kreumer. 14 v. Londen n. Rotterdam. Kaap Falga, 11 v. Port Talbot n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 12 v. Manchester n. Swansea. Konny M, 14 v. Liverpool te Genua. Lijnbaansgracht, pass. 14 Brunsbüttel n. A'dam- Lijnbaan, 14 v. Hansweert te Rotterdam. Leuvehaven, 14 v. Tanger te Rotterdam. Larix. 12 te Middlesbrough v Rotterdam. Lydia, pass. 14 Vlissingen n. Hansweert. Midsland, 14 v. Grangemouth n Rotterdam. Marcellaj 16 v. Vestman eil. te Harburg verw. Marjan, verm. 14 v. Swansea n. Velzen. Matthew, 16 v. Newcastle te Oskarshamn verw, Myfem, pass. 14 Kielerkanaal n. Parijs. Muphrid N. verrh. 14 v. Immingham n. R'dam- Nautic, 14 v. Rotterdam te Gdynia. Nieuwehaven. 14 v. Rotterdam n. Malmö. Nero, 14 v. Hamburg te Amsterdam. Nieuwland, 14 v. Rotterdam n. Grangemouth. Oranjepolder, 14 v. Safi te Nantes. Procyon, verm. 14 v. Amsterdam n. Londen. Pavo, 11 te Grangemouth v. Bayonne. Ponza, 13 te Bayonne v. Nantes. Poortvliet, verm. 15 v. Rotterdam n. Harlingen. Phidias, 12 v. Valencia te Cartagena. Ransel, verm. 14 v. Teignmouth n. Rotterdam. Silvaplana, 14 v. Malmö n. Rotterdam. Spurt, 14 v. Rotterdam n. Londen. Stella Maris, 14 v. Rotterdam te Zeebrugge. Taurus, 14 v. Hansweert te Vlissingen. Trito, 14 v. Rotterdam n. Dublin en Belfast. Tyro, pass. 14 Lizard n. Bristol. Tilly, 12 te Bayonne v. Nantes. Vrijburgh, 14 v. Rotterdam n. Londen. Walenburgh. 14 v. Rotterdam n. Bordeaux. Westersingel, verm. 14 v. R'dam n. Casablanca. Westpolder, 15 te Oporto .verw, v. Rotterdam- Wilca, verm. 14 v. Rotterdam n. Londen. Zwerver, 14 v. Vlissingen n. Colijnsplaat. Zeehaan, verm. 15 v. Rotterdam ri. Agadir. SLEEPVAART Gele Zee, 13 70 m. o.z.o. Kp. St. Vine. n. Engeland. Oostzee, 13 v. Mersin te Alexandrië. Poolzee, 13 40 m. n.o. Ouessant ri. Hamburg. Thames, 13 180 m.w. Kp. St. Vine. n. Alexandrië. Witte Zee, 13 160 m. z.w. Hongkong n. Hongkong-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10