Benoeming voorgesteld van twee stadsorganisten Grote belangstelling voor de Bloemendaalse orgeldag J. G. Rijkeboer overleden Piet Kee en Albert de Klerk Opbrengst ruim f 4500. Toon Verhey leidde Mozart-concert Bennebroek Lisse '^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs Het politie motor- en autokampioenschap 1956 in Zandvoort Bijzondere zangdienst in de Grote Kerk Bromfietser liep zware hersenschudding op In Minerva-Thcater Jeugdspel van de N J.G. op 5 mei Maurice Genevoix spreekt voor conférences Hof behandelde ongeluk in Aerdenhout Prins Bernhard bij viering van tien jaar NEVAS Man doodgeslagen tijdens vechtpartij te Bussum Prinses Marijkeschool Uitspraken gerechtshof „Ahadi" over schulden- regeling met Nederland Een dode bij autobotsing Fluitist Marius Ruysink van N.Ph.O. naar Ü.S.O. Inrij- en wachtverboden nabij Linnaeushof D. van Gorssel 40 jaar werkzaam bij de P.T.T. WOENSDAG 18 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kaar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Burgemeester en Wet houders van Haarlem, dat de gemeenteraad in zijn eerstvolgende vergade ring op 25 april overgaat tot de benoeming van twee stadsorganisten ter voorziening in de vacature welke ontstaan is door het vertrek met pensioen van George Robert. Mede gelet op het rapport van de commissie welke de sollicitanten heeft beoordeeld en welke commissie bestond uit Sem Dres den, prof. Hendrik Andriessen en George Stam is het college van B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdient te komen tot de benoeming van twee organisten, waarvan de een in het bijzonder belast zal zijn met de bespeling van het orgel in de Grote of Bavokerk en de ander met de concerten op het Cavaillé-Coll-orgel in het Gemeentelijk Concert gebouw. Voor eerstgenoemde functie is de keus gevallen op de winnaar van de Zilveren Tulp, Piet Kee, thans organist van de Nederlands Her vormde Laurenskerk te Alkmaar, voor de tweede op Albert de Klerk, organist van de Sint-Jozef kerk aan de Jansstraat te Haarlem. Met deze voordracht heeft het College recht laten wedervaren aan de twee kun stenaars die op grond van hun artistieke prestaties ongetwijfeld het meest voor deze eervolle functie in aanmerking komen. Er is in dit geval minder sprake van een compromis dan van een weloverwogen be vordering van de faam van Haarlem als orgelstad. Door het succes van het jaar lijkse internationaal orgelconcours is het onvermijdeljjk geworden, dat beide kost bare instrumenten welke Haarlem rjjk is afgezien van het feit, dat er in de Spaarnestad nog een aantal kleinere orgels is die na restauratie eveneens van groot belang voor de orgelcultuur geacht kunnen worden intensief gebruikt zullen wor den. Eén stadsorganist met een hulporga nist wiens positie door dit voorstel niet wordt aangetast is daartoe onvoldoende. Temeer nu Haarlem de kans heeft twee organisten te benoemen, die elkaar op ge- wisselen, wanneer dat uit artistieke over wegingen geboden is. Door de benoeming van Piet Kee als stadsorganist voor de Grote Kerk worden echter eventuele gevoelsbezwarèn van de Hervormde kerk tegen het benoemen van een rooms-katholieke organist eveneens ontgaan., Wij vernemen nog, dat Albert de Klei'k is aangezocht de organist Herman Strate- gier op te volgen als organist van de rooms-katholieke kathedrale kerk van Utrecht. Hij heeft dit verzoek in beraad gehouden in afwachting van de beslissing van de raad op 25 april. Piet Kee, die in 1927 geboren is, ont ving zijn opleiding als organist van zijn vader Cor Kee en van dr. Anthon van der Horst. Hij was leerling van het Amster damse Conservatorium en slaagde in 1948 voor het eindexamen piano en orgel cum laude. De heer Kee is organist van de Grote Kerk te Alkmaar, hoofdleraar van het Amsterdams muzieklyceum en leraar aan de muziekschool van het Amsterdamse conservatorium. Van zijn hand verschenen Albert de Klerk op de orgelbank van de St. Jozefkerk te Haarlem. verscheidene composities en bewerkingen van psalmen en volksliederen. Drie jaar achtereen is hij winnaar geworden van de improvisatiewedstrijd van het internatio naal orgelconcours te Haarlem. Albert de Klerk, een zoon van Jos. de Klerk, is in 1917 te Haarlem geboren. Op zestienjarige leeftijd werd hij benoemd tot organist der Sint Josefkerk te Haarlem, als opvolger van zijn leermeester, Hendrik Andriessen. Hij heeft gestudeerd aan het Conservatorium te Amsterdam, waar hij op 7 junt 1941 slaagde voor het eind diploma. Hem werd de prijs van uit nemendheid toegekend. Albert de Klerk concerteerde vele malen in binnen- en buitenland en ook heeft hij naam gemaakt als componist. Voorts is hij dirigent van Aerdenhouts Vrouwenkoor, van het koor Katholiek Haarlem en van het Koninklijk Mannenkoor 's-Hertogenbosch. De winnaar van de Zilveren Tulp, Piet Kee lukkige wfjze in repertoirekeuze kunnen aanvullen gelet ook op de geaardheid van de beide instrumenten kan men niet anders dan het door B. en W. gevolgde be leid toejuichen. De nadruk dient er op gelegd te worden, dat de beide organisten een gelijkwaardige functie zullen bekleden. Natuurlijk moet het niet uitgesloten worden geacht, dat zij van tijd tot tijd van orgelbank zullen ver- In Zandvoort zijn dinsdag de motorsport- kampioenschappen 1956 van de Nederlandse Politie Sportbond gehouden. Uit alle delen van Nederland was de gemotoriseerde politie naar Zandvoort gekomen om deel te nemen aan de puzzelrit over 154 km., gevolgd door behendigheidsproeven op het circuit. Er hadden zich 124 deelnemers gemeld. Er werd begonnen met de start voor de puzzelrit over 154 km., voerend door Kenne- merland en voor een groot gedeelte door de Amsterdamse waterleidingduinen, die nog nimmer voor dit rijverkeer werden open gesteld. Om ruim half twee arriveerden de eerst vertrokkenen weer op het punt van uitgang en legden direct de behendigheids- proef af, waarvoor voor de categoi'ieën auto's, zijspan-combinaties en solo motoren aparte proeven waren uitgezet. Er was een drukte van belang in hotel Bouwes toen zich daar om half zes deelne mers, genodigden, officials en autoriteiten verenigden voor de prijsuitreiking. De voor zitter van de Nederlandse Politie Sportbond, de heer J. Niewold, bracht dank aan allen, die aan het welslagen van deze belangrijke sportdag hadden medegewerkt en memoreer de o.m. dat het gehele landelijke politie apparaat aan deze wedstrijden had deelgeno men, n.l. de korpsen van de gemeente-politic, de Rijks-politie, de Staatsmijn-politie en de Koninklijke Maréchaussée. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, bracht dank aan de autori teiten, die door een soepele houding deze rit hadden mogelijk gemaakt. Daarna ging spre ker over tot het uitreiken van de vele fraaie prijzen. De uitslagen waren: Klasse personen-auto's: 1. en kampioen C. Broekhuizen, rijkspolitie Alkmaar, 77 str.p.; 2. C. M. Ammeriaan, 5de divisie Kon. Ma '""e, 105 str.p. Klasse zijspan-combinaties: 1. en kampioen: N. Groothuijse, Gemeente politie Alfen aan de Rijn, 63 str.p.; 2. A. H. Straatman, gemeen te politie Rotterdam, 81 str.p. Klasse solo motoren. 1. en kampioen: D. Spits, Gem. politie Amsterdam, 114 str.p.; 2. •J. M. P. Coenen, Staatsmijnpolitie Heerlen, 125 strp. Klassementsproeven. Hierbij werden niet in aanmerking genomen de behaalde resul taten in de kampioensrit. Personen-auto's. 1. C. de Jong, 5de divisie Kon. Marine, in 1 min. 0.8.4 sec. Zijspan-combinaties: 1. A. Vermeij, tijd 29.1 seconde. Solo-motoren: 1. M. Mobach, in 38.3 sec. Rest geklasseerde deelnemer (solomotor) met een andere motor dan B.M.W.: D. Spits, gemeente politie Amsteradm, 114 strafp. Totaal best geklasseerde deelnemer: N. Groothuijse, gemeente politie Alfen aan de Rijn. Best geklasseerde équipe van deelnemers met Volkswagen: G. J. Nieuwenhuis, Rijks politie Almelo, 114 str.p. Best geklasseerde équipe motor met zij span of solorfjder met B.M.W.: N. Groot huijse, gemeente politie Alfen aan de Rijn, 63 str.p. Best geklasseerde équipe van deelnemers met andere verwielige motorrijtuigen dan Volkswagen: C. Broekhuizen, Rijkspolitie Alkmaar, 77 str.p. Tenslotte werden nog prijzen beschikbaar gesteld' voor de drie beste kaar Jezers in alle klassen en voor de ongelukkigste équipe der deelnemende rijders van personen-auto's. De verkoopdag ten bate van het orgel fonds van de Nederlands Hervormde kerk te Bloemendaal is een volledig succes ge weest, zowel voor hen die deze actie orga niseerden als voor de stromen bezoekers die bij de diverse manifestaties als bazar, modeshow, feestavond en verloting in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan aanwezig waren. De totale opbrengst bedraagt ruim f 4500, een zeer mooi resultaat van veel in spanning en voorbereiding. De modeshow De dames Spruit, moeder en dochter, van het Haarlemse modehuis Spruit waren dinsdagmiddag naar Bloemendaal gekomen om, als bijdrage voor het goede doel, haar fraaie collectie, die uitmuntte door distinc tie, te tonen. Mevrouw C. J. E. Stelma-Loosjes heette de aanwezigen, waaronder ook enkele he ren, welkom en toonde zich zeer verheugd over de grote opkomst: er waren tweehon derdtien kaarten verkocht! De heer Sies- werda was met een pick-up en versterker installatie aanwezig en zorgde voor een toepasselijke, uitstekend verzorgde muzi kale omlijsting. Daarna konden de bezoekers hun oog te gast laten gaan aan zeer smaakvolle en modieuze mantelpakjes, veelal strak van lijn en sober van garnering, maar uiter mate flatteus. Zo was er onder meer een zeer gedistingeerd blauw mantelpakje van Engelse makelij, dat al dadelijk een ap plausje kreeg. Trouwens, het publiek stak gedurende de gehele show zijn enthousias me niet onder stoelen of banken, hetgeen voor de drie charmante mannequins, Maud, Gertie en Gonny stimulerend werkte. Be halve veel Engelse mantelcostuums waren er ook Franse, met een recht geplisseerde rok, want de waaiervormige plissé is niet meer in zwang. Bijzonder elegant was een Frans linnen pakje met zo'n plissé-rok, waarbij gele handschoenen werden gedra gen. Harris tweed en vooral ook katoen zijn de stoffen die dit seizoen de grote mode zullen zijn. De bolero is korter dan verle den jaar. Er waren zeer mooie jassen, die veelal wijd van model zijn en vaak heel mooi van kleur: flatteuse robe-manteaux, correct van snit, de Engelsen eigen. Opval lend was een jersey blouse, die op een wit te plooirok werd gedragen met als garne ring een paarlen ketting. Voor de pauze kwamen de drie manne quins binnenstappen, elk met een schortje voor en een tas in de hand, die voor de bazar gemaakt waren, een leuk inter mezzo. De mode is over het algemeen eenvou dig en strak van lijn. Daarvan gaven ook de getoonde japonnen blijk. Zij zijn meest al sober gegarneerd met een simpele, smaakvolle ketting of een eenvoudig bijou. Wij zagen ook een charmante gebloemde strandjurk, met een korte bolero, waarvan de uitstekende pasvorm opviel. Een klein meisje, in Zeeuws costuum ge stoken, 's morgens al op de bazar aanwe zig, kwam aan de hand van een der manne quins ook haar mooie costuumpje tonen. Hier gingen de nieuwe mode en de oude traditie hand aan hand en iedereen was vertederd door de onbevangenheid van dit meiske. Zeer modieus* was ook een shantung-ja- ponnetje met bolero en een brede ceintuur gegarneerd. De middag- en avondtoiletten ontlokten algemeen uitroepen van bewondering en alleszins verdiend, want er waren zeer mooie japonnen bij, sommige vervaardigd op de eigen ateliers van de firma Spruit. Zeer mooi was een wit avondtoilet, ge maakt van witte broderie met waaierrok. Het zou te ver voeren, hier alles te ver melden, doch de dames Spruit, van wie mej. Irma Spruit de conférence verzorgde, kunnen op een zeer geslaagde show terug zien, waarmee zij veel eer inlegden en waarmede zij tevens het goede doel, name lijk het orgelfonds dienden. Feestavond met cabaret en verloting De grote zaal van het Jeugdhuis was des avonds eivol bij het optreden van het PWN-cabaretensemble „De Pompadours", onder leiding van de heer Puck de Weyse. Dr. J. H. Stelma, predikant der Ned. Hervormde Gemeente leidde het cabaret gezelschap in, waarbij hij wees op de wel enigszins vreemd aandoende combinatie van orgel, kerk en cabaret. Doch de com missie was van mening geweest dat op deze dag ook de vrolijke noot niet mocht ont breken. Het optreden van „De Pompadours" werd een succes. Met het „Kermisbed" slaagden zij er zelfs in, zoveel stemming te kweken, dat de hele zaal meedeinde hetgeen voor de Bloemendalers heel wat wil zeg gen! Zonder aan de anderen tekort te doen, moeten hier vooral de volgende nummers genoemd worden: ,,'n Orgelpraatje" door Puck de Weyse, de leider van het gezel schap, die ook de regie voert en de teksten schrijft en na de pauze „Van in-spin en uit-spuit", een prestatie waarvoor Puck Kwaaitaal-Jager langdurige bijval ten deel viel. Zo viel er deze avond veel te waar deren in het gevarieerde, doch steeds zeer beschaafde programma. De begeleiding was bij Siets Piek, piano en Bert van der Goes, gitaar, in uitstekende handen. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. De clou van de avond was de uitslag van de grote en kleine verloting. Dominé Stel ma haalde de winnende nummers uit de bus. De prijzen vielen op de volgende num mers: grote verloting, een fraai'gëkantklost wit kleed viel op no. 133; dit was de hoofd prijs. Tweede prijs, no. 204, een ontbijtla- ken, derde prijs, no. 42: een kleedje; vier de prijs, no. 30: een theemuts en thee mandje; vijfde prijs, no. 25: een taartschep. Van de kleine verloting viel de eerste prijs, een fraai schemerlampje op lot no. 777 en de tweede prijs, een taartschep op lot no. 964. Tot besluit van de dag moest er geteld worden en kwam men tot het prachtig eindresultaat, nadat alle onkosten er af waren, van ruim f 4500. De verwezenlijking van het ideaal van deze dag: restauratie of vernieuwing van het Bloemendaalse kerkorgel is hiermede alweer een stuk dichterbij gekomen. Op zondag 29 april des avonds om zeven uur zal er in de Grote Kerk aan de Grote Markt te Haarlem een bijzondere zangdienst gehouden worden, uitgaande van Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Haarlem. Spreker op deze avond is dr. G. Snijders. Voorts werken mede Piet van Egmond (orgel), Annie Woud (alt) en de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap". Met vermoedelijk een zware hersenschud ding en enige schaafwonden is een achttien jarige Haarlemmer dinsdagavond naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. Hij was op de hoek Zuidpolderstraat-Fabriciusstraat in Hiarlem-Oost met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een auto. waaraan hij geen voorrang verleend zou hebben. Het derde concert van de Mozart-cyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in samenwerking met de Heem- steedse Kunstkring had dinsdagavond in het Minerva Theater plaats. De omstan digheid, dat dirigent Toon Verhey, na een vrij langdurige ziekte, weer voor het orkest tond en een persoonlijk cachet aan de uit voering van het programma gaf, maakte deze avond bijzonder belangwekkend. Zijn kijk op de muziek van Mozart is uiterst teerhartig, delicaat en subtiel. En dit maak te dat er door het orkest zeer intiem en galant gemusiceerd werd, met veel innig heid in de lyrische momenten en met de nodige reserve en bescheidenheid om de klank ongeforceerd zijn meest natuurlijke charme te geven. Het begon met de eerste vier delen van de Haffner Serenade, waarin concertmees ter Jan Hesmerg met smaak de solopartij vertolkte. Solist van de avond was Gerard Hengeveld, die hét publiek op twee kla vierconcerten onthaalde, waaronder K.V. 414, in A, dat men zelden of nooit te horen krijgt. Het andere, dat eerst aan de beurt kwam, was het zeer bekende in C (K.V. 467). Door het symphonische karakter be hoort dit tot de geavanceerde solowerken, d'ie de baan voor de klavierconcerten van Beethoven vrij gemaakt hebben. Doch naar de geest is het zuiver Mozartiaans, zelfs in de quasi-heroïsche aanhef. Een zo poëtisch middendeel als het Andante kon alleen Mozart schrijven en ook het pétillante notenspel van de Finale, door Hengeveld parelend weergegeven, draagt onvervalst het merkteken van zijn schep per. Het Concert in A (K.V. 414) is van vrij intieme aard en als zodanig niet te verge lijken met het meesterlijke in A (K.V. 488) dat door de belangrijke rol van het orkest en door de diepmenselijke expressie van zijn middendeel tot de hoogste toppen van Mozarts levenswerk gerekend mag worden. K.V. 414 behoort tot de drie pianoconcer ten, die de jonge meester componeerde, toen hij zich pas te Wenen gevestigd had en waarmee hij zou trachten de muziek gevoeligheid van zijn nieuwe stadgenoten te strelen. Het werk is een en al beminne lijkheid, zelfs in de Finale, dat nu eens niet een „Allegro vivace" maar een „Allegret to" is, tintelend van goedgehumeurdheid en onbezorgde levenslust. Hengeveld en Verhey waren het met elkaar volkomen eens om het werk zo bescheiden en deli caat mogelijk te interpreteren. Tot slot dirigeerde Verhey de Symfonie in g, zonder het werk met tragische accen ten te romantiseren. De interpretatie kwam nauwelijks buiten de sfeer van het intieme musiceren. Het was de kracht van Verhey dit alles waar en aannemelijk te maken. Wat niet wegneemt, dat een sterker mar kering van het Menuet in g mij ruim zo lief zou zijn geweest. Doch over smaak in deze valt niet te redetwisten. Verhey werd na afloop met hartelijk ap plaus bedankt, ik mag wel zeggen gehul digd. JOS. DE KLERK Dc districtsraad van de Nederlandse Jeued Gemeenschap houdt op zaterdag 5 mei des middags om half drie een groot .ieugdspcr op de terreinen aan de Van Oosten de Bruijn- straat in Haarlem. Gestreefd wordt naar een eenvoudig spel, dat de jeugd echter veel plezier zal verschaf fen Er zal namelijk een opbrachten-spel in wedstrijdvorm worden uitgevoerd voor kin deren van diverse leeftijdsgroepen. Voor de winnende groepen zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar. De groepen kunnen zich op geven voor 18 april aan het secretariaat van het district Haarlem van het N.J.G., Spaarne 98 in Haarlem. „Een romanschrüver ontmoet zijn perso nages". Onder deze titel houdt de Franse auteur Maurice Genevoix donderdagavond in de aula van het Gymnasium aan het Prin senhof te Haarlem een voordracht voor de Conférences frangaises. Hij is lid van de Aca démie frangaise en heeft de leeftijd van 66 jaar. Zijn eerste boeken waren gewijd aan trieste ervaringen in de eerste wereldoorlog, waarin hij zelf bij de slag aan de Marne ern stig gewond werd. Hij trok zich na zijn her stel weldra in de provincie terug en inspi reerde zijn volgende roman „Raboliot" op het leven van de bewoners van Solognes. Daar voor verwierf hij de P'-inxijGoncourt. Hierop volgde een trilogie, waarin hij getuigenis aflegt van de mens tussen twee wereldoor logen „Un homm et sa vie". Ofschoon hij zich op streekromans toelegde heeft Genevoix zich nooit binnen een nauwe horzon opgeslo ten, want hij maakte reizen naar Canada (die in twee romans resulteerden), naar Scandina< në en naar N.-Afrika. Na de laatstgenoemd* reis schreef hij onder meer zijn bekende boek „Afrique Blanche, Afrique Noire". Verder toonde hij zich een voortreffelijk schrijver voor de jeug i door zijn kostelijke vertel lingenbundel .L'Hirondelle que fit le prin- temps". Maurice Genevoix bereidt thans een werk v or over Rembrandt. Voor het gerechtshof in Amsterdam stond dinsdag een veertigjarige handelsreiziger in bloembollen uit Aerdenhout in hoger beroep terecht, omdat hij ervan verdacht werd op zondagmorgen 31 juli van het vorig jaar met zijn auto een lichtpaal bij het kruispunt tussen de Sparrenlaan en de Zandvoorterweg in Aerdenhout omver te hebben gereden terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Twee politiemannen, die kort na het on geluk bij de tramwegovergang van de Sparrenlaan aanwezig waren, verklaarden voor het Hof dat de handelsreiziger licht onder de invloed van sterke drank ver keerde en de verdachte zelf gaf inderdaad toe dat hij gedurende de acht uur die aan het ongeluk vooraf gingen drie glazen bier en vijf borrels gedronken had. Hij ontken de echter dat hij zulke vreemde capriolen met zijn wagen had gemaakt ten gevolge van de drank. De procureur-generaal mr. J. F. Hoef- felman, was van oordeel dat het onder invloed rijden zeker bewezen was al acht te hij het resultaat van de bloedproef (1,35 pro mille) aan de lage kant. Dit kon ech ter, aldus spreker, verklaard worden door dat deze proef pas drie uur na het ongeluk had plaats gehad. Tenslotte eiste de pro cureur-generaal twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en vier maanden in trekking van het rijbewijs. De rechtbank had de verdachte tot dezelfde straf ver oordeeld. De verdediger, mr. F. J. D. Theyse jr., wees op allerlei persoonlijke factoren van de verdachte die ertoe geleid hadden dat dit ongeluk was gebeurd. Pleiter achtte het onder invloed rijden niet bewezen en vroeg daarom vrijspraak. Voorts hekelde spreker het feit, dat de officier van Justitie in Haarlem in appèl was gegaan, alleen omdat er een voorwaardelijke straf was opgelegd. Spreker noemde dit een misken ning van de wetgever en van de rechter. Mr. Theyse besloot zijn betoog met het hof te verzoeken inzake een overtreding een kleine geldboete op te leggen. Het hof zal op 1 mei uitspraak doen. Lunch aan boord van de „Oranje" Prins Bernhard heeft in Amsterdam, aan boord van de „Oranje", het vlaggeschip van de stoomvaartmaatschappij ..Neder land", dat gemeerd lag bij de etablissemen ten van deze maatschappij, de viering van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen (NEVAS) bijgewoond. De prins arriveerde circa kwart over twaalf bij de „Oranje". Voor hij zich aan boord begaf, werd hij ontvangen door mr. D. A. Delprat, president-directeur van de S.M.N., de heren P. de Josselin de Jong, J. A. Warning, directeuren van de S.M.N. en de gezagvoerder J. Lassche van de „Oranje" en de heer H. W. de Monchy, voorzitter van de Raad van Beheer van de NEVAS. Tussen een erehaag van leerlin gen van de Kweekschool voor de Zeevaart en die van de Kweekschool voor Scheeps werktuigen ging de prins aan boord. Bij het betreden van de muzieksalon werden de leden van het bestuur van de „NEVAS" door de heer J. van Duiken, voorzitter van de vereniging, aan de prins voorgesteld. Aan de lunch zaten onder meer aan vice- admiraal F. T. Burghard, commandant Zeemacht Nederland, mr. S. Glanenburg namens de minister van Verkeer en Wa terstaat, de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, de heer C. Moolenburgh, inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer A. F. Vas Dias, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging, de heer S. E. Britten, secretaris van de Britse NEVAS en vele vertegenwoordigers van rederijen, diverse instellingen op scheepvaartgebied en het onderwijs. Na de lunch werd een buitengewone ver gadering gehouden onder voorzitterschap van de heer De Monchy. Bij een ernstige vechtpartij is gister avond de 32-jarige ongehuwde houtbewer ker B. D., wonende aan de Floralialaan te Bussum, met een knuppel doodgeranseld. Dit was het tragisch slot van een woorden wisseling. Omstreeks acht uur waren kinderen aan het voetballen achter een woning in ge noemde straat, in een gang die uitkomt tegenover de woning van mevr. D. Reeds vaak had zij last van het voetbalspel on dervonden en ook nu weer tikte zij tegen het raam om de jongens het spel te doen staken. Toen hieraan niet direct werd vol daan kwam haar zoon met een grote zaag naar buiten. Dit werd opgemerkt door de 25-jarige ongehuwde draglinem.achinist J. H., die een grote knuppel hanteerde. Tus sen beide mannen ontstond een woorden wisseling, waarbij D. met de zaag in de richting van H.'sloeg. Hij raakte diens ge laat en verwondde de rechterpink van H. in ernstige mate. Deze ontstak hierover in dusdanige woede, dat hij met de knuppel op de man lossloeg, tot deze ineenzeeg. Ook toen diende H. hem nog enige slagen toe. Het slachtoffer zag nog kans zijn woning binnen te strompelen. Een geneesheer achtte onmiddellijke overbrenging naar de Majella-Stichting noodzakelijk. In de loop van de avond is D. overleden. Nadat in het ziekenhuis zijn pink was gehecht, is H. in arrest gesteld. Na tien jaar In de afgelopen nach is na een vrij lang durige ziekte op 59-jarige leeftijd over leden de heer Johan Gossen Rijkeboer, in leven technisch hoofdambtenaar voor bij zondere diensten bij het gemeentelijk ener giebedrijf in Haarlem. De heer Rijkeboer, die op 28 juni in Den Helder werd geboren, vervulde na de vol tooiing van zijn studie aanvankelijk een functie als tijdelijk technisch inspecteur bij het gemeentelijk telefoonbedrijf in Am sterdam. Op 16 april 1920 werd hij aan gesteld als tekenaar bij het electriciteits- bedrijf in Haarlem. Op 1 januari 1930 volg de zijn benoeming tot inspecteur en negen jaar later werd hij bevorder-d tot hoofd inspecteur. Op 1 januari 1948 werd de naam van deze functie gewijzigd in technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten. Bovendien was de heer Rijkeboer van 21 september 1922 tot 1 januari 1947 tijde lijk leraar aan de gemeentelijke avond nijverheidsschool. Sinds 1947 bezette de thans overledene de functie van directeur van deze school, die overigens de naam gemeentelijke lagere technische avond school had gekregen. Bij het GEB was de heer Rijkeboer even eens een figuur van betekenis. Gedurende de laatste jaren heeft hij zich vooral bezig gehouden met de hoog- en laagspannings- kabelnetten en de schakel- en transforma torstations Hij maakte bovendien geduren de de laatste jaren de belangrijke ontwik kelingen van deze onderdelen zeer van nabij mee temeer daar hij een groot aan deel in dit werk had. Zo had hij bijvoor beeld te maken met de twee onderstations meer te sto, pen. van vijftigduizend volt in Haarlem-Noord en -Zuid en voorts was hij belast met de aanleg, het onderhoud en de uitbreiding van de straatverlichting in Haarlem. De heer Rijkeboer was een man met nooit verflauwende ijver en liefde voor zijn vak, die vol ambitie de nieuwe ontwikke lingen in de techniek volgde. Het schoolgebouw „Prinses Marijke" aan de Dinkelstraat in Haariem-Noord van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een Christelijke school voor buitenge woon onderwijs zal woensdag 2 mei officieel in gebruik worden qenomen Een negentienjarige kolensjouwer uit Spaarnwoude, die veertien dagen geleden voor het gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep terecht stond omdat hij in de avond van de dertigste augustus van het vorig jaar een veehouder met een stoel in de nek zou hebben geslagen, werd dinsdag veroor deeld tot vijfenzeventig gulden boete, subsi diair vijftien dagen hechtenis. De Haarlemse rechtbank had conform de eis van de pro cureur-generaal de kolensjouwer veroor deeld tot tien dagen gevangenisstraf. Conform de eis van de procureur-generaal werd een 26-jarige machinebankwerker, die veertien dagen geleden voor het gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep terecht stond, dinsdag veroordeeld tot vijftig gulden boete. De verdachte was op 4 november van het vorig jaar door de Haarlemse rechtbank ver oordeeld tot een week gevangenisstraf omdat hij niet had voldaan aan het bevel van een agent om op de Kruisweg in de Haarlemmer- Volgens het regeringsgezinde blad „Abadi" is de Indonesische regering vastbesloten niet de schulden aan Nederland te betalen, die Indonesië bij de soevereiniteitsover dracht van het Nederlandse gouvernement had overgenomen. „Abadi" zegt dit verno men te hebben in kringen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Op de Rijksweg tussen Coevorden en Emmen nabij het dorp Erm is mevrouw M. L.-E. uit Groningen omgekomen bij een auto-ongeluk. Mevrouw L. kwam met de auto, die zij bestuurde, uit Gramsbergen en botste in volle vaart tegen een boom. De auto waarin tevens een tweejarig zoontje en een paar maanden oude baby zaten, werd door de botsing totaal ver nield. Beide kinderen kwamen er echter vrij goed af. Mevrouw L. overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Emmen. Marius Ruysink, eerste fluitist van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, gaat Haarlem verlaten. Met ingang van het vol gende seizoen zal hij in dezelfde functie aan het Utrechts Stedelijk Orkest verbon den zijn. Op 16 augustus 1946 trad de heer Ruy sink bij de H.O.V. als eerste fluitist in dienst. Hij zal bij zijn vertrek dus precies tien jaar deel van het Haarlemse orkest hebben uitgemaakt. Hij begon te musiceren uit liefhebberij in een plaatselijk harmonie korps in de Zaan, waar een bekende merkwaardigheid vele blazers vandaan komen. Ook speelde hij in een door zijn vader geleid orkest van familieleden. Zijn beroepsopleiding kreeg hij van Hubert Barwahser, solofluitist van het Concertge bouw-Orkest te Amsterdam. Tezamen met de pianiste Anneke Uitten- bosch vormde hij een duo voor het vertol ken van kamermuziek. De heer Ruysink was ook enige tijd voorzitter van de orkest commissie van het N.Ph.O. Wegens de te verwachten drukte voor Lin naeushof hebben B. en W. van Bennebroek besloten een inrijverbod in te stellen ten aan zien van het binnen de bebouwde kom ge legen gedeelte van de Binnenweg van de brug over de Bennebroekervaart, voor het verkeer in de richting van zuid naar noord: de Ben- nebroekerlaan van de Rijksstraatweg tot de Meerweg, voor het verkeer in de richting van oost naar de Sehoollaan van de Willink laan tot aan de Binnenweg, voor het verkeer in de richting zuid naar noord. Verder is een wachtverbod ingesteld voor voertuigen, gel dende voor het binnen de bebouwde kom gelegen gedeelte van de Binnenweg, de noord zijde van de Bennebroekerlaan, de zuidzijde van de Bennebroekerlaan (voor langer wach ten dan een kwartier), de Sehoollaan, van de Willinklaan tot aan de Binnenweg en de Zwarteweg tot en met de Centenbrug. Onder grote belangstelling vierde de heer D. van Gorssel te Lisse dinsdag het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij de P.T.T. Na twee jaar in Den Haag werkzaam te zijn geweest kwam de heer Van Gorssel naar Lisse. In de 38 jaar, in Lisse doorgebracht, was hij een gaarne geziene persoonlijkheid. Hij was een prima collega en bij allen gewaardeerd. Dat sprak ook wel duidelijk uit de woorden die dinsdagmorgen door de directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos, tot hem gericht werden bij zijn huldiging. De directeur memoreerde hoe de jubilaris zich in het bijzonder als P.T.T.-vakman had doen kennen bij de aanleg van de P.T.T.-in- stallaties op het Jamboree-terrein in Voge lenzang. Dat werk was zo af, dat hem direct een goede positieverbetering in Haarlem werd aangeboden, maar de heer Van Gorssel sloeg dit af omdat hij graag in Lisse wilde blijven wonen! De directeur overhandigde een oorkonde voor trouwe dienst met een geschenk in enveloppe. Voorts werd het woord gevoerd door de dienstgeleider van de P.T.T. te Lisse, de heer H. T. Slootjes en de heer H. de Graaf, chef bedrijfstelefonie, die beiden woorden van lof spraken resp. in hun kwaliteit als superieur te Lisse en als voor zitter van de personeelsvereniging Bloembol lenstreek. Geschenken werden aangeboden. Des middags kwamen zeer velen hem ge lukwensen te zijnen huize waarbij men te vens afscsheid van hem en zijn vrouw nam wegens vertrek naar Driebergen. (Verhort weergegeven) Dierenbescherming Het ingezonden stuk van het bestuur van de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken, reactie op een interview van een uwer verslaggevers met dr. Kas, be sluit met de volgende woorden: „De oor zaak van de moeilijkheden in de vereniging is juist dat het bestuur tegenover zich heeft een aantal opposanten die zich hebben ge schaard aan de zijde of zijn voortgekomen uit de kring van de oudbestuursleden die de exploitatie van het pension voorstonden en die als leken beslisten over leven en dood der dieren." Deze passage zou bij de lezers een ver keerde indruk kunnen wekken. Wij stellen er dan ook prijs op te verklaren, dat onze groep volkomen los staat, van het door het huidige bestuur zo fel bestreden vorige be stuur, maar dat hij wordt gevormd door een groot en steeds stijgend aantal leden dat het niet eens is met het optreden van het tegenwoordige bestuur. Wij achten het onze taak, een en ander ten spoedigste tot klaarheid te brengen. Namens „de groep van tien" J. C. Strebe-Langendonk (Hiermede is de discussie over deze, bij wijze van uitzondering in deze rubriek toe gelaten kwestie, gesloten. Red.) 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Dell Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98 Vb 98 320 312 255 466 329 324 319/4 208 359 744)4 723 113 204 20 IK 308 132 147 K 247 222% 220 235 78% 161% 60 44'»/,, 78% 43 Openings koersen 98% 98 320 312 247 ex-d. 328 466 329 326 321 208 362% 762 742% 115 203% 202 308 134% 146% 247 222 220 235% 78 162 60% 44% 78 42%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11