Sovjet-Unie wenst aandeel in pacificatie van Midden-Oosten Weerbericht Verrassing aan vooravond van bezoek aan Engeland OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT cfr'MORRIS Hammarskjoeld legt vredesplan voor aan premier Ben Goerion Boelganin en Kroesjtsjev in Portsmouth aangekomen Kremlin heft de Cominform op Het woord is aan. Dulles waardeert Sovjet-hulp in de UNO om oorlog te verhinderen 70e JAARGANG No 240 WOENSDAG 18 APRIL 1956 301e JAARGANG No 85 Scepticisme Leedvermaak Verlangen Eden en Dulles doof voor Cyprus-plannen Premier Jonckheer naar dr. Drees en prof. Kernkamp Emmabloem-Collecte Nederland vult gekorte Indonesische pensioenen voorlopig aan Procureur-generaal van Ned. Antillen vraagt ontslag Straatsburg en de kern energie Georgia weert negers uit parken met een foefje Weinig regenkansen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft aan de vooravond van de aan komst van Boelganin en Kroesjtsjev twee verrassende politieke stappen gedaan, die ongetwijfeld van invloed zullen zijn op de besprekingen die de Sovjet-leiders de komende dagen met premier Sir Anthony Eden zullen voeren. m De stappen zijn: de ontbinding van het communistische internationale bureau, de Cominform, zo op het oog een concessie aan de niet-communistische wereld, en een verklaring over het midden-Oosten, een bevestiging van de Sovjet-aan spraken om een aandeel te krijgen bij het handhaven van de vrede aldaar, waar mee een nieuwe slag wordt toegebracht aan de drie-mogendhedenverklaring van 1950, waarmee de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zich het recht toekenden om agressie in het midden-oosten een halt toe te roepen. De ontbinding van de Cominform, oor spronkelijk een machtige vereniging van alle Europese communistische staten, schijnt weinig meer dan een gebaar te zijn. De Cominform had niet veel waarde meer sedert de Sovjet-leiders vorig jaar naar Joegoslavië reisden om zich met maar schalk Tito te verzoenen. De verklaring over het Midden-Oosten echter, waarin ge vraagd wordt om handhaving van de vrede door de UNO, zonder inmenging van buiten af, geeft duidelijk aan welk standpunt de Sovjet-leiders bij hun besprekingen in Londen zullen innemen. Premier Eden wil de in het Lagerhuis niet meedelen over welke onderwerpen gesproken zal worden, doch het ligt voor de hand dat het Midden- Oosten een belangrijk punt zal zijn. Sir Anthony heeft al eens in het open baar verklaard dat de spanning tussen Arabieren en Joden vergroot is door de communistische wapenleveranties aan Egypte. In gezaghebbende kringen ver klaarde men, dat de Britse premier in zijn besprekingen met de Sovjet-leiders zal zeggen, dat volgens hem de recente Israe- lisch-Arabische incidenten een gevolg zijn van de wapenleverantips. De Sovjet-leiders hebben zich minder verlangend naar be sprekingen getoond dan de Britse. Volgens hen is het program van hun be zoek te officieel en kunnen zij niet met ge wone mensen in aanraking komen. Zij hebben evenwel ingestemd met zes lange perioden voor besprekingen, waaronder een verblijf van 24 uur op het buitenver blijf van premier Eden. Zij hebben duide lijk te verstaan gegeven, dat zij dan zelf iets ter tafel zullen brengen. Zij hebben de nadruk gelegd op hun verlangens om de handel uit te breiden en te spreken over de ontwapeningskwestie. De besprekingen over de ontwapening in de subcommissie van de UNO in Londen zijn vrijwel vast gelopen. In diplomatieke kringen in Londen werd de ontbinding van de Cominform reeds ADVERTENTIE BARTflJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 Veulen lederen jassen 175.- enige maanden verwacht. De ontbinding zal ook de neutrale Aziatische landen ple zieren. Premier Nehroe van India zou vo rig jaar tijdens zijn bezoek aan Moskou op ontbinding van de Cominform aangedron gen hebben. In het verleden heeft men zich in officiële kringen altijd sceptisch getoond ten aanzien van meningen dat de opheffing van de Cominform ook beëindiging van de gecoördineerde internationale communisti sche activiteit zou betekenen. Onze correspondent meldt dat de twee surprises van de Sovjet-regering in Parijs niet zonder voldoening zijn ontvangen. Wat de oproep tot vrede in het Midden-Oosten aangaat, is die voldoening met enig leed vermaak gemengd. Parijs heeft zijn tegen kanting tegen het Bagdad-pact altijd mede gegrond op de overweging dat dit pact de Russen een kans gaf zich politiek in het Midden-Oosten te vestigen. De Sovjet verklaring wordt in Parijs gezien als een bewijs dat Moskou hierin geslaagd is en dat het van mening is dat de eerste fase van die penetratie met succes afgesloten kan worden. Al maken de Franse commentaren nog wel enig voorbehoud aangaande de op rechtheid van het Sovjet-voorstel, men is toch in het algemeen aangenaam verrast door de onpartijdige toon, die de Sovjet verklaring kenmerkt en die een duidelijke wijziging inhoudt van de pro-Arabische lijn, die het Kremlin in de laatste maanden volgde. Het werkelijk belang van de ontbinding van de Cominform wordt in Parijs iets minder hoog aangeslagen. Men wijst er op dat de Cominform sinds de dood van Stalin al sterk gedevalueerd was en men meent dat de begrafenis eigenlijk vrij lang is uit gesteld. Als voornaamste aspecten ziet men het persoonlijk succes van Tito, de poging om de neutralistische landen .te bevrijden van de vrees dat het communisme een export artikel zou zijn en het verlangen van de communistische partijen om tezamen met de socialisten volksfronten te smeden. In het lange communiqué, dat de com munistische Humanité afdrukt en waarin er de nadruk op wordt gelegd dat de groei der communistische partijen en het veran derde politieke klimaat in de wereld de Cominform overbodig hebben gemaakt, treft men dan ook een beroep aan om de kloof, die de arbeidersklasse verdeeld houdt, te overbruggen. In een hoofdartikel van de Pravda, het officiële orgaan van de Sovjetrussische partij, wordt de ontbinding van de Comin form een stap vooruit genoemd in het com munistische streven om met de socialisti sche partijen in Europa een „verenigd front" te vormen. Dmitri Sjepilov, hoofd redacteur van de „Pravda" zei: „Naar mijn mening zijn de communistische partijen van de landen die bij de Cominform aan gesloten zijn geweest, thans volwaardig, zodat ze het verder zonder de Cominform kunnen stellen". De Cominform is gisteren in Boedapest ontbonden. Het orgaan van de organisatie, „voor een duurzame vrede, voor een volks democratie", heeft opgehouden te verschij nen. De Cominform werd in 1947 opgericht door de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, Hongarije, Polen, Joegoslavië, Bulgarije, Roemenië, Frankrijk en Italië. Albanië en Oost-Duitsland zijn er niet in opgenomen. De Cominform (communistisch informatie bureau) was de opvolger van de Comin tern (communistische internationale), die in 1943 werd ontbonden. Joegoslavië werd in 1948 uit de Cominform gezet. Doodvonnis is nog niet bekrachtigd LONDEN (Reuter/AFP) Premier Eden heeft in het Britse Lagerhuis ver klaard, dat er geen nieuwe onderhandelin gen met Cyprus zullen worden gevoerd zolang de rust niet hersteld is. Hij zei dit in antwoord op een vraag van Bevan, die het regeringsbeleid inzake Cyprus onver standig noemde en zei dat de regering mis schien nog wel gedwongen zou worden haar standpunt te herzien. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dul les heeft op zijn wekelijkse persconferentie in Washington een denkbeeld om Cyprus onder toezicht van de raad van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie te plaat sen als tijdelijke oplossing van het vraag stuk verworpen. Een dergelijke oplossing achtte hij niet mogelijk, omdat de NAVO geen zedelijk lichaam is doch een organi satie van vele souvereine staten. Alle vluchten van de British Overseas Airways Corporation over Cyprus zijn om gelegd naar Beiroet, de hoofdstad van de Libanon met het oog op de spanning op het eiland. De gouverneur van Cyprus Sir John Harding, heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek om gratie voor de jonge Cyprioot Michael Karaolis, die terecht ge steld zou worden wegens de moord op een politieman. De Griekse aartsbisschop Do- rotheos heeft de aartsbisschap van Can terbury telegrafisch verzocht tussenbeide te komen. Naar wij vernemen, zal de Antilliaanse premier, E. Jonckheer, vandaag een on derhoud hebben met dr. W. Drees. Vervol gens zal hij zich naar Utrecht begeven voor een gesprek met de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, die wegens zijn gezondheids toestand nog niet zijn werkzaamheden ten departemente heeft hervat. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Grieks spreekwoord: Wie gelukkig wil zijn moet thuis blijven. ADVERTENTIE Koop een Emmabloem, dan werkt u mee Aan de strijd tegen de tbc Woensdag 25 april JERUZALEM (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft premier David Ben Goerion van Israel een vredesplan voor Palestina over handigd, dat hij met premier Nasser van Egypte te Cairo had besproken. In UNO- kringen is gezegd, dat het plan betrekking heeft op de strook van Gaza en de gedemi litariseerde zone van El Audja, de voor naamste haarden van onrust in Palestina. De Arabische staten zullen een gemeen schappelijk standpunt innemen ten aanzien van de voorstellen van HammarsKjociu, aldus heeft een woordvoerder van de Liba nese regering meegedeeld. Hij zei dat de De regering voor de Republiek Indonesië heeft medegedeeld, dat de door haar aan gewezen burgerlijke en militaire overheids dienaren van Indonesië verschuldigde pen sioenen en daarmede in aard overeenko mende periodieke uitkeringen ingaande 1 mei aanstaande buiten Indonesië slechts tot de tegenwaarde van het rupiah-bedrag zullen worden betaalbaar gesteld. Voorts wenst genoemde regering de op deze uit keringen buiten Indonesië toekomende duurtetoeslagen en kindertoeslagen niet langer te voldoen. Ook de landsonderstan- den, welke uit hoofde van bestaande voor schriften bij behoefte ten laste van de In donesische geldmiddelen zijn toegekend, zullen, voor zover de betrokkenen buiten Indonesië zijn gevestigd, niet langer door haar worden betaald. In verband hiermede heeft de minister raad beslist, dat bij wijze van voorlopige voorziening en vooruitlopende op overleg met de Indonesische regering, van de zijde der Nederlandse regering voor de betrok kenen, voor zover zij Nederlander zijn, zal worden bijgepast datgene, waarin de In donesische regering in gebreke blijft, be houdens het hierna volgende: Voor wat be treft de op de voet van de Indonesische Pensioenwet 1952 toekomende eigen pen sioenen, met pensioengrondslagen, geba seerd op bezoldigingen krachtens de bepa lingen van de Peraturan Gadji Pegawai Negeri 1948 (P.G.P.-1948), zoals deze rege ling sedert is gewijzigd, zal de suppletie worden beperkt tot het verschil tussen het krachtens de garantie wetten gegarandeer de bedrag en het bedrag dat ten laste van de republiek Indonesië wordt betaald; voorzover het vorenstaande om administra- tief-technische redenen niet dadelijk kan worden geëfectueerd en dus de lopende pensioenbetaling nog korte tijd zal moeten worden voortgezet, moeten de betrokkenen dit zijn in hoofdzaak de niet-Nederlan- ders, de uit de tijdelijk dienst gepension- neerden en de gepensionneerden met een P.G.P.-pensioen, uitgaande boven hetgeen de garantiewet garandeert ermede reke ning houden, dat hetgeen aldus teveel wordt betaald, door Nederland zal worden teruggevorderd. PORTSMOUTH (Reuter) De meest uitgebreide veiligheidsmaatregelen ooit in vredestijd in Groot-Brittannië genomen, zijn van kracht geworden bij de aankomst van premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev in Portsmouth. Honderden poiitiemannen hadden een cordon rond het havengebied van Ports mouth gevormd, reeds twaalf uur voor de aankomst van de Sovjet-leiders. Deze maatregelen zijn overeengekomen tijdens het bezoek dat Serov, het hoofd van de Russische veiligheidsdienst, onlangs aan Engeland bracht. Alle belangrijke punten in de omgeving en alle spoorbruggen tus sen Portsmouth en Londen worden be waakt. Toen de kruiser „Ordzjonikidze" in de haven aankwam werden alle toegangs wegen naar de kade afgesloten. De haven politie voer in snelle motorboten rond de Sovjet-kruiser. De begroeting was eenvoudig, aangezien de Britse politie het bezoek zo snel moge lijk in de trein naar Londen wilde hebben. Alleen de Britse jager „Vigo", die de krui ser begeleidde, voerde uit beleefdheid de Russische vlag. Kogelvrije auto's Twee kogelvrije auto's, die voor het laatst zijn gebruikt bij het bezoek aan Lon den van maarschalk Tito van Joegoslavië, zullen de Russische bezoekers ter beschik king worden gesteld. De Russische vlieg tuigen op het Londense vliegveld staan dag en nacht onder bewaking. De leden van de Britse en Russische veiligheidsdiensten begonnen gisteren alle routes zorgvuldig na te gaan die de Sovjet-leiders zullen volgen. Alle verloven van leden van de speciale politieke veiligheidsdienst van Scotland Yard zijn voor de duur van het bezoek ingetrokken. De leiders van de Britse veiligheidsdienst hebben zich niet laten verleiden tot een vals vertrouwen als gevolg van het uitblijven van ernstige in cidenten bij het bezoek van Malenkov. Hoofdpijn Sterke politiecordons zullen het publiek op een veilige afstand houden van de be zoekers. De mogelijkheid dat Boelganin en Kroesjtsjev zich vrijwillig onder het pu bliek zullen willen begeven bezorgt de po litie nu reeds hoofdpijn. Binnen het politie- cordon zullen de staatslieden nog worden omringd door een groep Russische lijf wachten, die hen overal zal volgen. Ook zullen er nog vier rechercheurs van Scot land Yard in burger aanwezig zijn. Detectives van Scotland Yard hebben alle anti-communistische organisaties in Engeland bezocht en overal het verzoek gedaan tijdens het bezoek van de Sovjet leiders geen protesten uit te voeren. De „Letlandse nationale raad" heeft bekendv- N. Boelganin gemaakt dat alle Letlanders in Engeland tijdens het bezoek „in rouw" zullen gaan. Zij zullen in die dagen speciale rouwdien sten houden in hun kerken en bidden voor Kroesjtsjev degenen die onder het Sovjet-regiem om het leven zijn gekomen. Goede stemming In de Britse uitzending van radio-Mos kou is gemeld dat de Sovjetleiders het grootste gedeelte van de dag aan dek door brengen, ondanks de wisselende weers omstandigheden, waarbij zij zich met de bemanning onderhouden. De stemming is bijzonder goed, aldus radio-Moskou, dat verder meldt dat Boelganin en Kroesjtsjev een „vriendschappelijk gesprek" hadden met de Britse marine-attaché te Moskou,, die de reis meemaakt. Vele vissersschepen en andere vaartuigen groeten de „Ordzjo nikidze" en de mensen aan voord van vreemde scheper, wuiven, aldus radio- Moskou. ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische landen zich op een conferentie over deze kwestie zullen beraden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op zijn weke lijkse persconferentie in Washington ver klaard, dat optreden via de UNO om de vrede tussen Israel en de Arabische staten te bewaren de voorkeur verdient bovén op treden van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk volgens hun ver klaring van 1950. Dulles zei, dat de Ver enigde Staten hulp van de Sovjet-Unie in de UNO om een oorlog in het Midden- Oosten te verhinderen, zullen toejuichen. Kort voor Dulles' persconferentie was de verklaring van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken bekend geworden, vol gens welke de Sovjet-Unie de vredes pogingen van de UNO zou steunen. Dulles gelooft niet dat er een oorlog in het Midden-Oosten uitbreken zal, hoewel men niet kon zeggen dat er geen gevaar bestond vopr vijandelijkheden. Hammars kjoeld heeft reeds goede vorderingen ge maakt, hoewel zijn missie nog lang niet voltooid is. Volgens Dulles moet niemand trachten Israel en de Arabische staten met geweld een regeling op te leggen. Wel zou de UNO een belangrijk aandeel kunnen leve ren door uitbreiding van de financiële hulp aan de Palestijnse vluchtelingen en met krachtige garanties voor handhaving van de vrede. Wapenleveranties Op andere vragen verklaarde Dulles dat zijn ministerie berichten heeft ontvangen volgens welke Egypte binnenkort in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, waar de Amerikaanse zesde vloot opereert, over zes onderzeeboten afkomstig uit Oost- Europa zal beschikken, en dat hij geen redenen heeft te geloven dat de Sovjet pogingen om de economische hulpver lening uit te breiden tot landen als Soedan zullen slagen, omdat die landen nogal terughoudend ten aanzien van de Sovjet- Unie staan. Bij een parade in Damascus ter gelegen heid van de Syrische onafhankelijkheidsdag zijn voor het eerst Russische wapens in het openbaar getoond, aldus meldt radio- Caïro. President Sjoekri El Koeatly ver klaarde in een toespraak te hopen dat eens de Arabische legers onder één vlag en één bevel zullen marcheren. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Canada meegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen levering van twintig Sabre-straaljagers door Canada aan Israel, zo heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, verklaard voor de commissie van Buiten landse Zaken van het Canadese Lagerhuis in Ottawa. Pearson zei niet of een verzoek van Israel om levering van deze Ameri kaanse vliegtuigen zal worden ingediend. Wel verklaarde hij, dat het evenwicht in militaire sterkte in het Midden-Oosten ten gunste van de Arabische landen verstoord dreigt te worden. De Japanse regering zal waarschijnlijk de verkoop van munitie aan Syrië goed keuren, zo heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken medegedeeld. Voordat een besluit wordt genomen zal het overleg tussen ver scheidene regeringsinstanties nog voortge zet moeten worden. Washington had reeds te kennen gegeven een dergelijke transac tie goed te keuren. Begin 1957 zal men een begin maken met de infiltratie van rivierwater in de Vogelenzangse duinen ten behoeve van de Amsterdamse en provinciale leiding watervoorziening. Ruim twintig kilometer van de transportleiding Jutfaas-Vogelen zang is thans gereed. Hier ziet men een deel van de voltooide aanvoerbuis langs het Amsterdam-Rijnkanaal. Een reportage over de laatste vorderingen aan dit project vindt men elders in dit nummer. De procureur-generaal op de Nederland se Antillen mr. Ellis heeft de Koningin ver zocht hem per oktober ontslag te verlenen. (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, dinsdag Samenwer king op het gebied van de atoomenergie was het onderwerp waarover de Raadge vende Vergadering van de Raad van Euro pa vandaag heeft gesproken. Met twee plannen hebben de Europese parlementa riërs zich beziggehouden. Het ene was Euratom, het plan, opgesteld door rege ringsdeskundigen uit de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Het andere is een plan, ontworpen in de veel meer lan den omvattende O.E.E.S. Euratom zal, zo is de bedoeling, in een zeer nauwe samen werking voorzien, ongeveer volgens het patroon van de supra-nationale E.G.K.S. Het plan van de O.E.E.S. voorziet in een veel minder nauwe samenwerking. Voor de politieke commissie van de Raadgeven de Vergadering had onze landgenote mej. dr. Klompé (KVP) een rapport geschre ven, dat de Euratom als een juiste oplos sing schetst. Euratom van zes landen zou, volgens het rapport, in harmonie kunnen bestaan met het plan van de O.E.E.S. Het zou een nauwe samenwerking van een kleine groep binnen een veel minder nau we samenwerking van een veel grotere groep betekenen. Er wordt ook een plan voor de economi sche commissie opgesteld door de Zweedse liberaal Degeer. Daarin wordt het plan van de O.E.E.S. voldoende genoemd en een su pra-nationale vorm overbodig geacht. Van de gelegenheid tot debat werd spaarzaam gebruik gemaakt. Woordvoer ders van drie van de zes E.G.K.S.-landen bleken Euratom in beginsel niet ongezind. Van Duitse zijde werd gepleit voor een ver band tussen Euratom en een gemeenschap pelijke Europese markt. De Duitse socialist Bommer herinnerde aan de voorwaarden, die zijn partij onlangs in de Bondsdag ge steld heeft aan een eventuele aanvaarding van Euratom: uitsluitend vreedzame doel einden, een strenge controle, waarvoor eigendomsmonopolies voor de materialen nodig zullen zijn, en de mogelijkheid van toetreding voor andere landen. De Franse onafhankelijke republikein Paul Reynaud hield een rede vol sarcasme en humor, doch zonder duidelijke aanwijzingen van hetgeen hij eigenlijk wilde. Bepaald afwijzend tegenover Euratom stond de Deense liberaal Federspiel. Hij stelde zich op het standpunt dat de libera len van de vorige eeuw zou hebben ge sierd. Hij vroeg zich namelijk af of men niet een voorbeeld moest nemen aan de elektriciteit, die indertijd ook niet tot in ternationale samenwerking had genoopt! Van Deense socialistische zijde haastte men zich, deze merkwaardige opvatting te bestrijden en zo de schijn weg te nemen, alsof in Scandinavië een conservatief en onhoudbaar standpunt als dat van Feder spiel algemeen wordt gehuldigd. Mej. Klompé liet van het betoog van Federspiel niets heel. Ter verdere bestudering heeft men tenslotte dit onderwerp terugverwe zen naar de politieke en economische com missie. ATLANTA (Reuter) De directeur van de staatsparken in de Amerikaanse staat Georgia, Roy Chalker, heeft negen parken aan particulieren verhuurd om te voor komen, dat er negers in worden toegelaten. Het federale gerechtshof had besloten, dat de negers toegang tot de staatsparken moeten hebben. DE BILT, woensdag 10 uur. Een depressie, die van Zuid-Duitsland naar do randstaten is getrokken, veroorzaakte boven Oost-Europa een zuidelijke luchtstroming, waarmee war me lucht afkomstig uit het Middellandse- Zeegebied werd aangevoerd. In Roemenië steeg de temperatuur plaatse lijk tot 30 graden en in Polen werden maxi mumtemperaturen van 24 graden gemeten. Aan de andere kant van de depressie stroom de koude lucht uit Scandinavië naar Duits land en onze streken. Door de onstabiele op bouw van de koude lucht ontwikkelden zich plaatselijke buien, die gistermiddag in Zuid- oost-Engeland hier en daar met onweer ge paard gingen. In Noordwest-Duitsland, Nederland, Bel gië en ZuidoostEngeland vroor het plaatse lijk 2 tot 4 graden. Ook de komende 24 uur blijft de aanvoer van koude lucht gehand haafd. De komende nacht zal opnieuw op vele plaatsen zware nachtvorst optreden. De kans op buien neemt iets af. (van hedenmorgen 7 nur) w Weers- «5 V d M <5 J 11 toestand o e O C e> 3'S O z 3 Helsinki ijsregen nno 1 15 Stockholm half bew. n -1 8 Oslo onbewolkt windstil 3 0 Kopenhagen licht bew. n 2 0 Aberdeen onbewolkt windstil -1 4 Dublin onbewolkt wnw 1 0 Londen onbewolkt nno 2 1 Amsterdam zwaar bew. n 1 0 Brussel mist windstil 1 0,1 Parijs onbewolkt nno 2 0 Bordeaux mist n 2 0 Grenoble zwaar bew. nw 3 0 Nice licht bew. nnw 10 0 Berlijn geheel bew. nw 2 14 Frankfort zwaar bew. windstil 1 15 München nevel n 1 3 Ziirieh sneeuw wnw 0 10 Genève zwaar bew. zo -0 0,4 Locarno regen nnw 5 50 Wenen geheel bew. n 6 0 Innsbruck sneeuw windstil 2 2 Rome nevel zw 11 0 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. matige n mist zwakke n zwaar bew. zw. nno licht bew. zw. zzw half bew. zw. nnw zwaar bew. windstil licht bew. matige n Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zwakke n 0 Neerslag laatste 24 uur. omrrrvr* *■>-< mmnm 4 3 3 2 2 -1 0 0,1 0 0 0 0,5 0,1 0,1 0,1 Tnnrvrr. mrnooo AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woens dagavond tot donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Vannacht op vele plaat sen zware nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. 19 april Zon op 5.37 uur, onder 19.46 uur. Maan op 13.22 uur, onder 2.56 uur. Maanstanden 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 25 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuidec Donderdag 19 april Hoog water: 10.26 en 23.18 uur. Laag water: 5.26 en 18.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1