PÉTROLE HAHN Concurrentie in bouwvak alléén mogelijk door staatsbouwbedrijf Haarlems Landjuweel dient amateurtoneel te bevorderen Voorlopige inrichting van Vishal als expositieruimte Kort en bondig Wethouder D. J. A. Geluk voorzitter van Algemeen Hoofdcomité Kilo's slanker BonKorets REGENJASSEN zonder watervrees Tweede Kamerlid J. Bommer: „Doelmatigheidsmotief, dat toevallig klopt met ons maatschappij-ideaal" R.-K. Politiebond „Sint Micbaël" - Joortzetting jaarvergadering „Hernieuwd nationaal Donderdagmiddag orgelconcert Faillissementen Burgerlijke Stand van Haarlem Geschenk voor getroffen Franse bollenkwekers Zwemvijfkamp „Haarlem" Verkiezingsbijeenkomst van P. v.d. A. in Haarlem „Hedenavond om 11 uur" Receptie bestuur winkeliersvereniging Amsterdamstraat PLANTAARDAPPELEN VAN DEURSEN Bezwaren tegen flatbouw in Overveen Bewoners van Vrijburglaan winnen eerste ronde Het A msterdamse hof Vertegenwoordiger zou vijf mille hebben verduisterd Bouw Prinsenbrug begonnen WOENSDAG 18 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE CüURANI De Stichting „Haarlems Bloei" verstrekt 0ns het volgende communiqué: Het hoofdcomité van het Nationaal Land- imveel Haarlem 195657 is in het Haar lemse stadhuis bijeen geweest op uitnodi- ,jng van de Camer „Trou moet Blijcken". pe keizer van „Trou", mr. A. Beets, richtte (en welkomstwoord tot de leden dezer hoofdcommissie en speciaal tot dr. H. van Overbceke, hoofdman der souvereine Hooföcamcr van Retoryca „De Fonteine" te Gent. He heer van Overbeeke is tevens voorzitter van de Koninklijke Commissie van het Landjuweel in België. De heer Beets ontvouwde de plannen, welke zijn opgesteld om de bloei en de groei van het amateurtoneel te bevorderen en tevens om de naam van Haarlem nieuwe luister te geven. Hij hoopte, dat de com missie belangrijke adviezen zou kunnen geven en verklaarde haar daarna als ge ïnstalleerd. Bij acclamatie werd besloten de heer D. J. A. Geluk, wethouder van on derwijs, tot voorzitter te benoemen. Nadat de heer Geluk deze benoeming aanvaard had en hij de hoofden van „Trou moet Blijcken" bedankt had voor hun aanwezig heid, stelde hij voor mr. Beets tot ere voorzitter der hoofdcommissie te benoe men. Het applaus maakte het de keizer ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? Bonkorets geven 11 in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens Het principe van deliydratie - een voudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft u geen weet meer. Ver overende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, f 3.30 per flacon. VERMAGE RINGS DRAG EES In de dinsdag in hei Concertgebouw te Haarlem voortgezette vergadering van de R.-K. Politiebond „Sint Michaël" zijn bij het punt beleid hoofdbestuur enkele op merkingen gemaakt over de wijze, waarop het overleg met regeringsinstanties ge schiedt. Enkele afgevaardigden vreesden, dat het hoofdbestuur een verlengstuk wordt van de regering en dat daardoor wel eens de belangen van de leden vergeten worden. De afdeling Rotterdam betoogde, dat de voorlichting slecht verzorgd is bij de bond en dat de leden van andere, vak organisaties beter op de hoogte worden ge steld dan de leden van „Sint Michaël". De afgevaardigde van Arnhem vroeg het con tact met de volksvertegenwoordiging te verstevigen. De voorzitter, de heer Jos. P. H. Körner, bestreed de opmerking, dat de bond een verlengstuk is van regeringsinstanties. Vaak laat men zijn tanden zien. Het is na tuurlijk mogelijk weg te lopen, als men zijn zin niet krijgt, maar dat kan gevolgen hebben. Besluiten worden dan buiten ver tegenwoordigers van de werknemers om genomen. Blijft men volhouden, dan kan er nog wat bereikt worden. Spreker erken de, dat het hoofdbestuur te weinig doet aan voorlichting en hij zegde toe, dat getracht zal worden een verbetering te verkrijgen. Voorts deelde hij mee, dat het contact met de volksvertegenwoordiging wel goed is, maar de resultaten zijn daarmee niet even redig. Bij de komende verkiezingen heeft de KVP een verkiesbare plaats voor een vertegenwoordiger van de ambtenaren bonden beschikbaar gesteld. Hiervan ver wachtte de voorzitter veel goeds. Het is niet uitgesloten, dat er nog meer specifieke vertegenwoordigers van ambtenaren ge kozen worden. De vergadering besloot telegrammen te zenden aan Koningin Juliana en aan de bisschop van Haarlem der R.-K. kerk, mgr. J. P. Huibers, waarin de leden hun aan hankelijkheid betuigen. Een belangrijk deel van de middag- en avondvergadering was gewijd aan de vast stelling van nieuwe statuten en een huis houdelijk reglement. De vroegere statuten en het huishoudelijk reglement voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. De heer Th. J. Schoonebeek uit Eindhoven, lid van het hoofdbestuur en rapporteur van de commissie, die de ontwerpen ge maakt heeft, gaf een toelichting op de voorstellen. Het is de bedoeling een aantal punten van de bondsvergadering aan het hoofdbestuur te delegeren, zoals het vast stellen van de begroting, het vaststellen van vergoedingen en het toelaten van leden. De bondsvergadering komt om de twee jaar bijeen en het levert moeilijk heden op, om een begroting voor twee jaar vast te stellen. Een ander punt is het in stellen van d'e bondsraad, die een of meer keren per jaar bij elkaar zal komen. Daar door ontstaat er een betere verhouding tussen het hoofdbestuur en de leden. In het verleden lag het werk van de bond meer plaatselijk dan op het ogenblik. Iedere gemeente kende haar eigen bepalin gen en reglementen. Thans nemen de ge meenten de besluiten van de regering over en van de plaatselijke besturen wordt min der activiteit verwacht dan in het verleden. De gewijzigde omstandigheden dreigen als gevaar in te houden, dat de leden van de 'oond vervreemden. Dat dient voorkomen te worden. De bondsraad wordt een advies college, waarin behalve leden van het be stuur vertegenwoordigers en deskundigen uit groepen en afdelingen opgenomen wor den. Plet hoofdbestuur verneemt door hooi en wederhoor de mening van de leden en dat kan vruchtbaar zijn. De bondsverga deringen blijven bestaan en worden om de twee jaar gehouden. En groot aantal afgevaardigden maakte gebruik van de gelegenheid om aan de ge dachten wisseling deel te nemen en amen dementen toe te lichten. Het resultaat was, dat de vergadering de voorstellen aan vaardde. Vanmorgen heeft de bondsadviseur, pas- kor. H. Goossens uit Nuland, in de paro chiekerk „Allerheiligst Hart van Jezus" in het Kleverpark een Heilige mis opgedra gen. Om een uur is het congres voortgezet. gemakkelijk deze benoeming te aanvaar den. Tot secretaris van het hoofdcomité werd aangesteld de heer W. van Willige, directeur der Stichting „Haarlems Bloei". De heer Jan Kraakman treedt op als orga nisator van het Landjuweel en onderho righeden. De heer Van Overbeeke achtte het gewenst, dat een tweede vertegenwoor diger uit de Belgische kringen van het Landjuweel in de hoofdcommissie zal zit ting nemen. Hiermede ging de vergadering accoord. Een uitgebreide discussie ontspon zich over de samenstelling van de jury voor het nationale Landjuweel. Met algemene stemmen werd vastgesteld, dat de voor stellingen zullen worden bezocht door drie jury-leden, terwijl twee plaatsvervangers beschikbaar zullen zijn. De juryleden ko men allen uit de kringen van het beroeps toneel. Vervolgens hielden de comité leden zich bezig met de continuïteit van het Landju weel, dat in Haarlem een hernieuwd natio naal karakter krijgt. Het gaat om een goed opgezette proef, maar zowel de Na tionale Amateur Toneel Unie als het Werk verband Katholiek Amateurtoneel, welke organisaties de voortzetting in handen zul len krijgen, wilden zich nu nog niet bin den in verband met financiële consequen ties. De winnaar van het Landjuweel, een kostbaar kleinood met hoge betekenis, zal de prijs in ieder geval kunnen behouden tot een volgend Landjuweel zal zijn uit geschreven. Het. hoofdcomité machtigde de commissie om de plannen verder uit te werken aan de hand van de begroting. Binnenkort zal een nationaal erecomité tot stand komen. Het algemeen hoofdcomité is als volgt samengesteld: mr. A. Beets, keizer van „Trou", erevoorzitter: D. J. A. Geluk, wet houder van onderwijs, kunst-, jeugd- en sportzaken en voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei"; H. P. Baard, directeur Frans Halsmuseum; Fr. Bloemkolk, Lan delijk secretaris Werkverband Katholiek amateurtoneel; mr. J. A. P. C. ten Bokkel, voorzitter letterlievende vereniging J. J. Cremer: A. den Hertog, voorzitter vereni ging van toneelschrijvers; J. Kraakman, organisator Landjuweel; dr. J. J. Mak, secretaris der Nederlandsche maatschap pij voor letterkunde; dr. H. van Overbee ke, hoofdman souvereine hoofdcamer van retoryca „De Fonteine" te Gent; drs. H. Prenen, letterkundige; G. Schmook, direc teur stedelijke bibliotheken te Antwerpen: mevrouw M. C. Schröder-Van Gogh; prof F. W. S. v. Thienen, voorzitter Nederlands Toneelmuseum: W. van Willige, directeur stichting „Haarlems Bloei"; P .V. de Wit. directeur Stadsbibliotheek Haarlem en mr. H. J. Zeevalking, landelijk secretaris van de Nederlandse Amateur Toneel Unie. De eerste kosteloos toegankelijke orgelbe speling in dit seizoen zai door dé organist Klaas Bolt worden gegeven op morgen, don derdagmiddag van drie tot vier uur in de Grote of St. Bavo Kerk. Het programma luidt: 1. Allebreve in D, Joh. Seb. Bach; 2. Passacaglia in d, Dietrich Buxtehude: 3. Allein Gott in der höh' sei Ehr, Joh. Gottfr. Walther; 4. Jesu meine Freude. Herr Gott. min schleuzs den Him- mel auf. Herr Jesu Christ, dich zu uns wend, Jhr. Seb. Bach; 5. Choral I, César Franek. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 17 april in staat van faillis sement verklaard P. Kooy. grossier in fruit te Badhoevedorp. Burg. van Amersfoortlaan 93. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. S. Groen te Haarlem. W. G. Wakker, pompinstallateur te Aals meer. Oosteinderweg 438. Fechter-commis saris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. K. Westerling, advocaat te Aalsmeer. G. Mens jr., expediteur te Lisse, Buurt Enige 1. Herenweg 420. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. v. Wijk te Heemstede. R. de Goede, eigenaar van het Lasbedrijf „De Goede", Korte Poellaan no. 7 te Haar lem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. M. Glastra te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de tweede, tevens slotuitdelingslijst, is op 11 april geëindigd het faillissement van: I. C. M. A. J. PeifferPrior, weduwe van A. T. Peiffer te Krommenie, Klaas Katerstraat 21. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto te Wor- merveer. Wegens gebrek aan actief werd op 17 april 1956 opgeheven het faillissement van J. Zoet, schilder te Haarlem, Korte Zijlstraat 2 rood. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cu rator: mr. S. Groen te Haarlem. ADVERTENTIE GEN. CRONJéSTR. la-lb - TEL. 1604S HAARLEM. 17 aoril 1956 ONDERTROUWD: 17 aoril. F. van Althuis en E. P. van Riet. GEHUWD: 17 april, D. Peereboom en C. M. Hart. BEVALLEN van een zoon: 15 april. W. Erbrinkvan Oostende; 16 april, F. C. F. Kamsmavan Kessel; M. Th. A. van den Puttenvan den Berg; G. J. M. van Wietin- gen—Duchateau; J. Hunting—Veen, BEVALLEN van een dochter: 16 april, Th. M. van den HamKuijpers; A. M. Gortzak —Consent; 17 april. T. Zomer—Muhlhaus; A. SteevenszRötschke; B. M. J. A. de Bie Brom. OVERLEDEN: 15 april, Chr. Mekking, 60 j„ Hazepaterslaan; 16 april, H. J. Stremming, 4 d., HaarlemmeiJiedestraat; A. M. de Paus, 75 j., Emmakade. De voorzitter van de „Franse groep" van de bond van bloembollenhandeiaren in Haarlem en de directeur van het produkt- schap voor siergewassen bieden vandaag in Parijs een geschenk aan in de vorm van een miljoen gladiolenknollen ter waarde van zeven miljoen frank aan de Franse federatie van tuinbouwers en boomkwe kers. Het geschenk is bedoeld als tege moetkoming in de ernstige schade, welke bollenkwekers in het zuiden van Frank rijk als gevolg van de vorstperiode hebben geleden en tevens als blijk van waarde ring voor de grote steun, die ons land tij dens de watersnood onder meer ook uit Frankrijk mocht ontvangen. De gelden zijn bijeengebracht door ge noemde „Franse groep", de bond van bloembollenveilingen en de Nederlandse gladiolusvereniging: Drie expediteurs op Frankrijk hebben aangeboden de zending gratis te vervoeren. Hedenavond wordt in Stoop's bad in Over- veen de jaarlijkse zwemvijfkamp van zwem- club Haarlem gehouden. Op honderd meter wedstrijden schoolslag .rugslag en vrije slag zullen DWR. DWT, Haarlem, HPC en HVGB hun krachten inspannen om voor een jaar in het bezit te komen van de door de organi serende vereniging beschikbaar gestélde wisselbeker. Om acht uur wordt met de af- Val van stationskap Dinsdag meldden wij. dat een zestigjarige Zandvoortse timmerman maandagmorgen in het station van Haarlem van de trap was gevallen, waarbij het zich liet aanzien, dat rle man nogal ernstig gewond was geraakt- Dat blijkt evenwel nogal mee te vallen; de Zöndvoorter zal vandaag reeds het Grote Gasthuis kunnen verlaten. ADVERTENTIE Uw haar wordt droog en «tug van water; van zeewater, zoet water en zwembad-water. Gebruik geregeld Pétrole Hahn, de lotion die hoofdroos verdrijft, haaruitval tegengaat en die Uw haar soepel houdt zonder het vettig te maken. Licht en aangenaam geparfumeerd. tegen haaruitval en hoofdroos IMP: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN ft TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. Voorburgwil 239. Amjterdim ADVERTENTIE Naar wij vernemen zal in de volgende vergadering van de Haarlemse gemeente raad een voorstel aan de orde komen om de Vishal voorlopig in te richten als expositie ruimte. Er zal daartoe een bedrag van on geveer zesduizend gulden nodig zijn. Dit zal in hoofdzaak dienen voor het aanbrengen van een kaasdoekbespanning in de licht- kap om een diffuse belichting mogelijk te maken, het maken van een jutebespanning langs de wanden en het aanbrengen van een gekleurde cementhuid op de vloer. B. en W. zullen de raad tevens inlich ten omtrent de gedachten die zij koesleren omtrent de toekomstige bestemming van De Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid hield dinsdagavond in het Wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde Ge meente een verkiezingsbijeenkomst welke geheel was gewijd atin de wóningbouw. Het Tweede Kamerlid de heer J. Bommer besprak daarvan diverse landelijke aspec ten, waarna de Haarlemse wethouder de heer W. F. Happé in het bijzonder de voor uitzichten voor de woningbouw in Haar lem beschreef. De heer Bommer begon met een vergelijking tussen de huidige woning behoefte en de produktie. Het aantal hu welijken, dat vóór de oorlog 50.000 a 60.000 bedroeg, steeg in het eerste na-oorlogse jaar tot 110.000 en is in verhouding in de daaropvolgende jaren ruim tien percent hoger blijven liggen. Het sterftecijfer ligt gemiddeld 14 percent lager dan vóór de oorlog. Men had er voorts op gerekend, dat de emigratie op de oorspronkelijke schaal zou doorgaan, namelijk met 30.000 perso nen per jaar. Het laatste jaar emigreerden er echter maar 5000. Wat de produktie aan gaat zijn velen verontrust doordat er het vorig jaar slechts 61.000 huizen gereed kwamen tegen 69000 in 1954. Dat had twee oorzaken: één, waar minister Witte niets aan kon doen. namelijk de lange winter (een week niet werken scheelt 1300 wo ningen!) en ten tweede een afwijking van het bouwprogramma als gevolg van de mi nisteriële maatregel om voor projecten voor handel en industrie beneden de f 10.000 geen rijksgoedkeuring le vragen, waar tal van middelgrote bedrijven grif gebruik van maakten met het gevolg, dat er teveel bouwcapaciteit aan de woning bouw werd onttrokken. De industriële bouw kreeg hierdoor, naar later gebleken is, meer dan \l/2 keer haar portie'. Men is wel eens geneigd om vermanend naar België te wijzen, waar de woningnood inmiddels is opgeheven, maai" dan moet men, naar hij zeide. ook bedenken dat het sterftecijfer daar nog altijd IV2 keer zo groot en het geboortecijfer 25 percent lager is dan in ons land. De aanwerving van bouwvakarbeiders gaat nog lang niet gesmeerd, omdat de her innering aan 1936, toen 46 percent der bouwvakkers werkloos was, nog vers in het geheugen van een groot deel van de bevolking ligt. Maar ook omdat het bouw bedrijf de jeugd in het algemeen een lang niet zo aanlokkelijk perspectief biedt als bijvoorbeeld tal van technische vakken. Daarmee kwam de spreker aan het be langrijkste punt van zijn betoog, namelijk dat het bouwbedrijf niet een technische ontwikkelingsgang van gelijke aard heeft doorgemaakt als de industrie. Het is nog altijd gebaseerd op handwerk, terwijl alle andere bedrijfsgroepen sterk zijn geme chaniseerd. Maar daar worden de prod uk - ten centraal vervaardigd, terwijl de pro- dukten van het bouwbedrijf moeten wor den vervaardigd op de plaats die ervoor bestemd is. Men moet als het ware telkens op andere plaatsen weer een klein fabriek je oprichten. De heersende gedachte van thans is: ver vaardig zoveel mogelijk onderdelen cen traal en mechaniseer die volgens een uni form systeem. Daarvoor zijn echter wel drastische veranderingen in het zozeer ver splinterde en inefficiënt georganiseerde bouwvak nodig. De K.V.P. is met een plan gekomen om een grote alles overkoepelen de woningraad in het leven te roepen, maar daaraan voelde de spreker weinig behoefte omdat er op dit gebied al ettelijke raden en commissies bestaan. De P. v. d. A. gaat er bij haar plan van uit, dat men van de bouwonder nemers geen vérstrekkende initiatieven behoeft te verwachten omdat daartoe geen enkele prikkel bestaat. Van con currentie is geen sprake, men krijgt integendeel bij aanbestedingen de in druk, dat de heren elkaar daarvóór al lang hebben gevonden. Aan dat ver schijnsel ontkomt de minister volgens de heer Bommer ook niet wanneer hij afspraken wil maken met een aantal grote, gemoderniseerde bedrijven. Hij staat met zijn rug tegen de muur, want het alternatief is, dat ook deze onder nemingen niet bouwen, wanneer de regeling hen niet bevredigt. De P. v. d. A. wil de minister een wapen in de hand geven door de oprichting van een groot, sterk gemoderniseerd bouw bedrijf, waarin de overheid de meer derheid van de aandelen heeft, zodat de bewindsman, wanneer de bouw ondernemers hun positie naar zijn mening uitbuiten, kan zeggen: goed, dan doen we het zélf. Op deze manier zal de staat pionierswerk moeten verrichten in een reorganisatie van de bouwnijverheid. Waarom op dit terrein niet, terwijl zij wel boerderijen beheert bij landaanwinningen, eveneens om de risico's van zulk pionierswerk op zich te nemen? Dit is, naar de spreker zeide, in de eer ste plaats een doelmatigheidsoverweging, die toevallig klopt met de socialistische maatschappijleer. Om die laatste reden wilde met name de K.V.P. er niet aan, maar de K.V.P.-minister heeft in het klein het nut van een dergelijke instelling al kunnen ervaren. Bij zijn moeizame onder handelingen met grote bouwbedrijven ln drie steden kon hij met geen van alle tot een akkoord komen op één na en dat was nu net het gemeentelijk bouwbedrijf van Den Haag. En het vervolg van de historie was dat hij twee maanden later ook over eenstemming kreeg met de genoemde par ticuliere bedrijven. Dat kwam volgens de spreker alleen doordat een door de over heid beheerd bedrijf hier het front had doorbroken. Desgevraagd gaf de spreker ook een uit eenzetting over het huurvraagstuk. Iedere jaarproductie van 65.000 woningen kost de staat aan subsidies f 300 millioen en aan deze scheve toestand kan alleen een eind komen door geleidelijke opvoering van de hui*en, zowel van de oude als de nieuwe woningen. Die moeten tot een gelijk niveau worden opgetrokken. „Op het ogenblik wordt er in de huizen handel al zwaar gespeculeerd op de toe komstige ontwikkeling omdat de eigenaren van oudere huizen op deze manier een soort nagekomen oorlogswinst krijgen", aldus de heer J. Bommer. „En als we nu de zekerheid hadden dat dit de eigenaren van vooroorlogse woningen zou aanzetten tot allerlei initiatieven om deze huizen te ver beteren, dan zouden we er ons nog mée kunnen verenigen. Maar die zekerheid hebben we nu juist niet. Vandaar dat de P. v. d. A. op deze extra huuropbrengsten een bestemmingsheffing wenste van tien percent, dat is ongeveer 50 millioen per jaar, voor een landelijk fonds van woning verbetering en krotopruiming." Ken de K.V.P. vroeger deze gedachte volgen, toen hel nog ging over „rechtvaar dige verdeling van de armoede - nu deze armoede voor welvaart heeft plaats ge maakt wenst men ineens weer niet te veel overheidsbemoeiing en is men er tegen. Vervolgens voerde wethouder Happé het woord over de Haarlemse vooruitzichten in de woningbouw, waarin hij de aandacht vestigde op verscheidene factoren, die ook in dit blad reeds op velerlei wijzen zijn be licht. De wethouder zeide onder meer dat Haarlem, telkens wanneer er enig extra volume is toegekend, voor een volgende periode weer plannen voor een nog groter aantal woningen zorgt klaar te hebben, Zo wordt voor het volgend jaar op duizend woningen gemikt en voor het daaropvol gende jaar op 1200. Het tempo van de voor bereidingen moet daartoe aanzienlijk ver sneld worden. De wethouder wijdde ver volgens een bespreking aan het Haarlemse initiatief voor de woningdifferentiatie. Op deze beide redevoeringen volgde een uitvoerige gedachten wisseling. de Vishal. Het college is in principe ak koord gegaan met een door ir. H. A. Breu- ning gemaakt ontwerp voor een gecombi neerd gebruik van de Vishal als informa tie-centrum en kantoor van Haarlems Bloei en expositieruimte. Daarbij zal de Noordelijke wand aan de zijde van de Grote Markt gesloten blijven op een gevel vlak na naast de toiletten, waarin een raam voor de directeurskamer nodig is. Tusssen het eigenlijke informatiecentrum van Haarlems Bloei, dat aan de kant van de Lepelstraat komt en dat via een open voorhof bereikbaar zal zijn, en de vertrek ken voor de directeur en een deel van het administratieve personeel zou dan de ex positieruimte komen. Het toezicht daarop zou dan door het personeel van Haarlems Bloei kunnen geschieden. Intussen moet het dagelijks bestuur van de stichting Haar lems Bloei zich ovèr dit project nog uit spreken. Van de zijde van het gemeente bestuur is het begrijpelijk, dat het nu eens haast wil maken met de definitieve huis vesting van de stichting gezien het toene mende gebrek aan werkruimte in het Haar lemse stadhuis. A mateurtnnecl Het gebouw Sint Bavo was gisteravond gevuld met een zo goedlachs en enthousiast publiek als men er maar zelden in kan aantreffen. Geen wonder want de leer lingen van het R.K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" vierden het zilveren be- staansfeest van dit lyceum met een opvoe ring door haar docenten van het excen triek toneelspel van A. Boeree „Heden avond om elf uur". Alleen al de herken ning van al die waardige figuren die anders altijd voor de klas staan en ditkeer in aller lei vermommingen het toneel bevolkten, garandeerde enige uren onbedaarlijke pret, vooral wanneer die docenten blijk gaven zich in hun nieuwe rol evenzeer thuis te voelen als in hun eigenlijke. Het had het karakter van een goede grap en het stuk, feitelijk een klucht, verhoogde nog dat aanzien. Want de zotte situaties, die zich daarin voordeden lenen zich praktisch niet voor een beschrijving, zo ingewikkeld ste ken zij in elkaar en.... zo weinig hebben zij om het lijf, gegeven nu eenmaal het feit, dat de auteur zijn inspiratie meer had ge zocht in het bedenken van allerlei verwik kelingen dan in het uitwerken van een verantwoord geconstrueerd gegeven, dat een blijspel zou mogen heten. Het was een reine klucht. Een juwelendiefstal vormde er het uitgangspunt van en een butler was er de hoofdfiguur in, alsmaar trachtend verdachte personen te ontmaskeren en er natuurlijk telkens naast zittend. Dat ten slotte de bedriegers bedrogen uitkwamen en de diefstal der juwelen neerkwam op het wegkapen van wat onnozele imitatie sieraden bleek de laatste verrassing, die de schrijver voor het publiek in petto had maar ik geloof, dat de zaal zich toch meer heeft geamuseerd met de zo plotseling het toneel toegewijde lerarenbent en de talen ten door hen ten toon gespreid, dan dat er nu zoveel waardering werd opgebracht voor de excentriciteiten van het toneelstuk. Als een gezellig onderonsje slaagde de voorstelling dan ook in de eerste plaats en van het aandeel in 't succes der spelen den dient met name genoemd de wijze, waarop pater Wilzhaus zich van zijn func tie als butler kweet zo komisch als men maar zelden paters aan het. werk ziet. Terecht kon mejuffrouw Nolte in haar slot woord getuigen van het oprecht medeleven der aanwezigen met dit hoogstaand op treden der docenten. Terecht ook gaf het voornamelijk jeugdige auditorium door langdurige bijvalsbetuigingen blijk van de pret. die het had gehad. Het was een aller- genoegelijkste vertoning. FR. In het parochiehuis St. Jan aan het Tey- lerplein in Haarlem-Oost hield de Amster damstraat Winkeliers Vereniging dinsdag middag een receptie ter gelegenheid van het feit dat deze organisatie vijfentwintig jaar geleden werd opgericht. Onder de aanwezigen, die het bestuur onder leiding van de voorzitter de heer S. N. Verstraten kwamen gelukwensen, bevonden zich be halve een groot aantal winkeliers uiteraard ook vertegenwoordigers van bevriende winkeliersverenigingen. Tevens waren aanwezig adjudant Prins namens de poli tie en de heer W. van Willige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei, die de receptie kwam opvrolijken omdat hij in gezelschap was van drie bloemenmeisjes die kwistig bloemen uitdeelden. Voorts waren er diverse gelukstelegrammen bin nengekomen, onder meer van het college van burgemeester en wethouders. Des avonds verenigden de winkeliers uit de Amsterdamstraat zich in Brinkmann waar het feest onder meer met een diner werd voortgezet en waarbij speciaal de penningmeester van de vereniging de heer N. A. Meiland, die reeds van de oprich ting af deze functie vervult, werd gehul digd. j BINNENLAND Premielening Amsterdam. Aan de ge meenteraad van Amsterdam zal worden voorgesteld over te gaan tot het sluiten van een geldlening tot een bedrag van f 20 mil joen, met een looptijd van 40 jaar en tegen een rente van 2!4 pet. Zij is verdeeld in 20.000 series, ieder van 10 obligaties van nominaal f 100. Ieder jaar wordt één obligatie afge lost met f 100.000. Daarnaast worden obliga ties afgelost met f50.000. f25.000. f 10.000 f5000. f1000, f500 en f125. In 1966 worden 178.000 obligaties afgelost met f100. Huisvrouwen-jaarvergadering. De Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen zal op 24 en 25 april in Emmen haar veertigste algemene vergadering houden. Op het pro gramma staat onder meer een inleiding over „De verantwoordelijkheid van de vrouw en moeder voor de jeugd" door de heer J. A. Sellenraad, directeur van het Pedagogisch Centrum te Enschedé. Vliegveld Eelde. De N.V. Luchtvaart terrein Noord-Nederland heeft aanbesteed het verrichten van opruimings- en grond werk, het aanbrengen van draineringen en rioleringen alsmede het maken van verhar dingen tot wegen, voetpaden en parkeer plaatsen nabij de toegang van het vliegveld Eelde. Hoogste inschrijfster was de firma Bolsenbroek te Bloemendaal met f353.000, laagste de aannemersmaatschappij „Gruno" te Groningen met f285.440. Er waren 16 in schrijvingen. De gunning is in beraad ge houden. Italiaanse minister. De Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Gaetano Martino zal op 8 en 9 mei een officieel bezoek aan Nederland brengen. Minister Martino, die thans in Straatsburg vertoeft in zijn hoe danigheid van voorzitter van het ministers comité van de Raad van Europa, vertelde dinsdag, dat hij reeds enige tijd geleden door de regeringen van de Beneluxlanden was uitgenodigd, die landen te bezoeken. Hij zou aan deze uitnodigingen gevolg geven vlak voor en na de vergadering van de Noord- atlanüsche Raad, die op 4 en 5 mei in Parijs bijeen komt. HAARLEM EN OMGEVING Maranatha-lezingen. Op uitnodiging van de Stichting tot Verkondiging van het Evangelie en verspreiding van Christelijke lectuur zal ds. J. Visser uit Amsterdam een vier-tal lezingen over de wederkomst van Christus en de daarmee verband houdende gebeurtenissen houden in de Zuiderkapel te Haarlem. De eerste lezing is bepaald op don derdag 19 april en het onderwerp luidt: „De opname der gelovigen". Het verdere pro gramma luidt: donderdag 3 mei „De Anti christ"; 17 mei: „Het Joodse vraagstuk" en 24 mei: „Komt er werkelijk een. 1000-jarig Rijk?" ADVERTENTIE SINDS 1851 AARDAPPELENBEDRIJF Ged. Oude Gracht 107 - Telefoon 14245 Mr. A, D. P. V. van Löben Seis heeft met de behandeling van het bezwaarschrift van een aantal bewoners van de Vrijburglaan te Overveen tegen de flatbouw aan de Dompvloedslaan voor een commissie uit Gedeputeerde Staten, waarover wij in ons blad van 11 april reeds hebben geschreven, succes gehad. Gedeputeerden hebben namelijk de door B. en W. van Bloemendaal op grond van artikel twintig van de Wederopbouwwet gegeven bouwvergunning voor de flatbouw vernietigd. Daarbij heeft het College van Gedepu teerde Staten overwogen, dat de reclaman ten door de door B. en W. van Bloemendaal gevolgde procedure geen gebruik hebben kunnen maken van de rechten, die hen toe gekomen zouden zijn indien de weg van wijziging van het uitbreidingsplan zou zijn gevolgd. Een dergelijke uitbreiding immers zou in de gemeenteraad behandeld zijn, waarna voor eventuele bezwaarden niet alleen beroep bij Gedeputeerden, maar ook bij de Kroon mogelijk zou zijn geweest. Voor het Amsterdamse gerechtshof stond dinsdag een 57-jarige vertegenwoordiger uit Amstelveen i" hoger beroep terecht omdat hij ervan verdacht werd valsheid in geschrif te te hebben gepleegd ten nadele van een vleeswaren- en conservenfabriek in Lisse. De vertegenwoordiger, die in dienst was hij deze fabriek, zou gebruik hebben gemaakt van valse duplicaten en afleveringsbonnen waarop vleeswaren te verkrijgen waren en hij zou gedurende enkele jaren de bedragen en hoeveelheden, die op deze duplicaten voorkwamen, veranderd hebben waardoor hij zich bijvoorbeeld in 1954 alleen al bijna vijf duizend gelden zou hebben toegeëigend. De directeur van de fabriek, die als ge tuige gehoord werd, verklaarde dat. de ver- tegenwoordger in dienst was gebleven en dat hij reeds f 1700 van het verduisterde bedrag had teruggekregen. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffel- man, was van oordeel dat in dit geval alleen de ernst van het geval in uitdrukking ge bracht kon worden in een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De rechtbank had de vertegenwoordiger ver oordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijk. Met deze zienswijze was de verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, het volstrekt niet eens. Hij wees er op dat de organisatie bij de vieeswarenfabriek in het geheel niet sluitend was en dat de verkooppolitiek volkomen aan de verdachte werd overgelaten. De verdedi ger meende dat de vervolging van de ver dachte door de justitie reeds voldoende straf had opgeleverd en hij vroeg dan ook mede gezien de gezondheidstoestand van de verdachte een geldboete of een voorwaar delijke straf. Naar wij vernemen is het bouwbedrijf V. de Vries, Püntorenstraat 2, in Haarlem, begonnen met de bouw van de Prinsenbrug ten noorden van de spoorbrug over het Noorder Buitcnspaarne in Haarlem. Het werk is onderhands aanbesteed. Door de bouw van deze brug zal 't industrieterrein in de Waarderpolder worden ontsloten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7