V oor j aarsspinazie r Laatste écrivain public Zomerchrysanten Winsten en winstuitkeringen Beschilderde bussen ZATERDAG 21 APRIL 1956 7 Voor vertrouwelijke brieven 2 madameFaës, Onze tuin- en kamerplanten Dure lippen in Polen O Effecten- en Geldmarkt A. MO L E N D II K Protest tegen het Fries in het rechtsverkeer J Magnetiseur veroordeeld Oneerlijke belasting ambtenaar INBOEDELVEILING 8/9 MEI 1956 <v oor de<V rouw De laatste écri vain public te Parijs, Madame Faës, genietend van een ogen blikje rust. De Rue du Fauburg Saint Denis in Parijs is een van de drukste straten in de onmiddellijke nabijheid van twee stationsGare du Nord en Gare de l'Est. Gedurende de dag en een groot gedeelte van de nacht beweegt er zich een stroom van mensen en voertuigen door heen. Menig een zal worden getroffen door het witte bord met zwarte letters op de brede deur, die toegang geeft tot een poort, waardoor men de ingang van perceel nummer 16 bereikt. Zeer vrij vertaald luidt de tekst van het onderschrift: „Hebt u moeilijkheden met het schrijven van uw brieven, verzoekschriftensollicitaties, rechtskundige stukken, be zwaarschriften aan de inspecteur van belasting, testamen ten, wendt u dan tot de écrivain public". DOOR DE POORT met de loge van de concierge bereik ik een typisch Parijse binnenplaats. Een trap leidt naar de deur van madame Faës, de laat ste openbare briefschrijfster van de Franse hoofdstad. Het huis, overigens kraakzindelijk en naar Franse begrip pen zelfs gezellig, ligt nogal overhoop en ik krijg de indruk haar enigszins te overvallen. „Ik ben juist bezig de boel wat op te knappen," zegt zij, „want morgen heb ik een feestje. Mijn achter kleinzoon wordt dan één jaar." Ik moet wel heel verwonderd hebben gekeken, want ze begint breed te lachen. „Ja zeker, ik maak er geen geheim van, dat ik overgrootmoeder ben!" Is het mogelijk, dat deze goed gecon serveerde vrouw van, laat ik schatten, vijfenvijftigZe heeft schik in mijn verbazing en beantwoordt mijn onuit gesproken vraag: „Ik ben geen dag jon ger dan drieënzestig, hoezeer het me ook spijt!" Ondanks het ongelegen tijdstip van mijn bezoek is ze volkomen bereid mij de nodig inlichtingen te verschaffen. Terwijl zij praat, kijk ik onopvallend om mij heen. Madame Faës heeft plaats genomen achter een bureau, waarop naast een stapel gewichtig aandoende papieren een witte telefoon staat. Het is duidelijk, dat deze kamer haar tevens tot slaapvertrek dient, zoals blijkt uit het divanbed in de hoek. Ze heeft een vriendelijk, maar zakelijk gezicht onder grijzende, in het midden gescheiden haren. Onder het spreken beweegt ze voortdurend haar goed gemanicuurde handen met de felrood gelakte nagels. „Uit een oogpunt van reclame ben ik niet zo erg geïnteresseerd in uw blad," zegt ze glimlachend, „hoewel mijn cliëntèle toch ook niet uitsluitend in Parijs woont. Nog kort geleden kreeg ik zelfs een brief uit Oran, met het ver zoek de stukken voor een naturalisatie- aanvrage klaar te maken. Deze klant had over mij gelezen in een Frans tijd schrift. Ik heb ook een tijdje regelmatig voor de radio gesproken, maar daarmee ben ik opgehouden, want het bijkomen de werk was echt niet te doen. Als ik een uitzending had gehad, regende het brieven, meer dan ik kon verwerken. Ik voel er niets voor een assistent te nemen. Mijn vader heeft het vroeger ook altijd alleen gedaan en zo blijft het." HAAR BEROEP IS EEN FAMILIE TRADITIE. In 1919, toen het kantoor nog in de omgeving van de Gare Saint Lazare was gevestgd, nam zij het van haar vader over en deze was in zijn tijd de opvolger geweest van de grootvader van madame Faës. Zo kan men terug gaan ,tot 1827. Marius Faës, de oprich ter, was in die dagen een man van ge wicht en hij mocht zelfs de trotse titel „membre de la Légion d'Honneur" (lid van het Legioep van Eer) aan zijn naam toevoegen. Veel meer dan nu lieten de mensen toen ook hun eenvoudige brie ven door de écrivain public schrijven, om de eenvoudige reden, dat er heel wat analphabeten waren. Tegenwoordig komt dat trouwens ook nog wel voor en bovendien zijn er in een stad met een gemengde bevolking als Parijs zoveel vreemdelingen, die de Franse taal niet kennen of beheersen, dat madame Faës voorlopig niet bang hoeft te zijn niets om handen te hebben. Ze heeft heel wat geheimen in haar hoofd, maar als ik haar vraag mij eens wat van bijzondere gevallen te ver tellen, weigert zij zeer beslist. Ik kan haar dat niet kwalijk nemen, integen deel. Ze houdt zich strikt aan een hoge erecode, waarvan een der regelen luidt: Ik bemoei me nooit met anonieme brie ven of met zaakjes, die het daglicht niet kunnen verdragen. Het komt wel voor, dat ze optreedt in aangelegenheden, die met het hart te maken hebben, maar dan openlijk en alleen, wanneer ze door een eigen onderzoek tot de overtuiging is gekomen, dat ze er een goed werk mee doet. „Ik vind, dat er niets op tegen is een brief te schrijven voor een Algerijn die ik als zeer oppassend ken aan een meisje, waarop hij verliefd was ge worden. Ze zijn twee jaar geleden getrouwd en 'hebben een schat van een kind," zegt ze trots, alsof ze zelf de moeder is. „Maar geen ongetekende brieven van mannen aan meisjes en geen louche zaakjes, daaraan waag ik mijn naam en mijn geweten niet." IN DE RIJKE HISTORIE van Parijs vormt de geschiedenis van de brief schrijvers een apart hoofdstuk. In de vroege middeleeuwen warén de monni ken de aangewezen personen om schrif turen voor anderen op te stellen, maar reeds in 1292 hadden zich al vierentwin tig geletterde burgers in de diverse kwartieren van Parijs als briefschrijvers gevestigd. Aan het einde van de veer tiende eeuw was hun aantal al tot zes tig gestegen en verschillenden van hen konden er zich zelfs op beroemen een vorstelijke cliëntèle te hebben. Een zekere Gobert moet omstreeks 1400 een zeer beroemd man zijn geweest. Door de uitvinding van de boekdrukkunst kwam hun ambt aardig in het gedrang, vandaar dat zij zich in november 1570 organiseerden in een soort vakvereni ging van briefschrijvers, ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen. In de loop van de eeuwen is met de ver betering van het onderwijs hun aantal Kunst op textiel" is een moderne leuze geworden, die de experimentele schil der kansen heeft geschonken om zijn kleurrijke fantasieën verkoopbaar te maken. Maar ook de conventionele schilder krijgt die kans: men ziet hier een landschap als motief op een ka toentje. Het uitzicht is prachtig, moet men zeggen. geleidelijk geslonken en nu is madame Faës als enige overgebleven. Zij heeft, jammer genoeg, naar zij zegt, geen kin deren, die iets voor het vak van moeder of grootmoeder, voelen. Het is vreemd tegenover de vertegenwoordigster van een beroep met een geschiedenis van zeven eeuwen te zitten. De laatste. „Misschien toch niet," zegt ze. „Ik kan het nog heel lang volhouden, als ik ge zond blijf en wie weet wat mijn ach terkleinzoon voor ambities heeft TINEKE RAAT Een uit Polen gevluchte drogist heeft in een uitzending van radio „Vrij Euro pa" verteld, dat de cosmetische artikelen in Polen zo bedroevend slecht zijn, maar de wil van de Poolse vrouwen om er aantrekkelijk uit te zien daarentegen zo groot, dat zij bereid zijn om voor een uit het westen geïmporteerde lippenstift 150 gulden te betalen. Een in Polen gemaakte lippenstift kost 5'/ï gulden, maar deze zijn van een dermate slechte kwaliteit, dat de win kels met hun voorraden blijven zitten. Een tube tandpasta kost volgens hem meer dan drie gulden, maar de klant moet daarenboven nog eens 1,40 gulden betalen, tenzij hij een lege tube inlevert. Misschien bent u ook in het bezit van een hele boel lege bussen, van oplos- koffie, custard of Zaanse koeken b.v. Ze vormen een plezierige aanwinst van ons huishouden, want je kunt er van alles in bewaren. Nu wordt het moeilijker als we er veel van één soort met verschil lende dingen gevuld hebben. Al die bussen openmaken om te ontdekken dat wat je zoekt natuurlijk juist in de laat ste zit, is niets gedaan. Een eenvoudige oplossing is natuurlijk er een papiertje opplakken waarop u schrijft wat er in zit. Het nadeel is echter, dat dat er na een keer waseen afgeweekt is. Wij stel len u daarom voor de bussen te beschil deren. Legt u nu de krant niet weg om dat u op school nooit een voldoende kon halen voor tekenen en er daarom van overtuigd bent, dat schilderen helemaal niks wordt. Heus dat valt best mee. Om te beginnen hoeft u ze niet eens van ingewikkelde motieven te voorzien, alle maal een ander kleurtje kan ook en daar is niets aan. Er zijn voor dat werk kleine busjes verf in de handel, zodat u geen enorme resten hebt als u klaar bent. Koopt u daar een paar frisse kleuren van. Nu weekt u de papieren van de bussen; doet O Het kweken van chrysanten in eigen tuin kan problemen met zich meè bren gen; sommige soorten bloeien zo laat in het seizoen dat de amateur-tuinier er eigenlijk niets aan heeft. Deze herst- chrysanthen kunnen nu nog met succes aangeplant worden, doch bestel dan in ieder geval vroegbloeiende soorten voor toinbeplanting. Er zijn ook eenjarige zomerchrysanten en die kan men in eigen tuin zaaien. U hebt er niet eens kassen of bakken voor nodig; ze kunnen direct ter plaatse in de volle grond van de tuin gezaaid worden. Het is niet nodig het zaad zo diep in de grond weg te stoppen; het is al voldoen de indien het maar juist onder de opper vlakte zit. Eenjarige chrysanten kunt u in verschillende soorten en kleuren bestel len, zowel met enkele als met gevulde bloemen. Ze verlangen wel een voedzame grond en dus dient er bemest te worden: oude stalmest is prima, doch in de stad niet zo gemakkelijk te verkrijgen. Men ka-n ook heel goede resultaten bereiken met de bekende tuin- en gazonkorrelmest. Eenjarige chrysanten moeten ook een zonnige en beschutte standplaats hebben; houdt daar dus wel een weinig*rekening mee. Na opkomst van de plantjes zal men ze wel moeten dunnen op een onderlinge afstand van ongeveer vijftien centimeter. G. KROMDIJK u dat niet in een restje vaatwater, want dan worden ze vet en houdt de verf niet. U schildert de buitenkant en houdt de hand in de opening, dan kunt u niet in de verf grijpen en hebt u toch een steun tje bij het werk. U kunt met één kwastje toe voor de verschillende kleuren als u het steeds in wat warm water met wat. groene zeep reinigt. Doet u dit direct an ders dan wordt de verf hard en gaat het moeilijker. Als de verf droog is maakt u er met een of twee afstekende kleuren een randje of patroontje over het hele vlak op. Wé geven u drie voorbeelden. Het uitroepteken ontstaat, door het penseel (geen al te dunne) stevig op de bus te drukken en er dan af te halen terwijl u veegt. Voor de stippen drukt u het penseel er op en er gelijk weer af, het hindert niets of ze niet precies rond jv orden. Mocht u niet de moed hebben het zelf te proberen, legt u dan flink wat kran ten op de tafel, bind uw kinderen en desnoods hun vrienden een schort voor en laat hun het doen. U zult zien dat ze een reuze middag hebben en misschien steken ze u ook aan. En wat hindert het als het geen kunstwerken worden, de bussen worden er niet onbruikbaar van. De spinazie gaat de overhand krijgen in de groentewinkels: dat betekent voor u, dat u er zoveel mogelijk gebruik van moet maken, omdat spinazie zo'n uitste kende ijzer- en vitamineleverancier is. Als u uw fantasie eens aan het werk zet zult u zien, dat spinazie ook op vele verschil lende manieren op tafel gebracht kan worden. Vergeet u vooral niet het kook water de volgende dag tot een bordje soep te verwerken. Wanneer uw kinderen het kookwater zo lusten dan is het uitstekend om het ze zo puur op te laten drinken. Spinazieschotel. 1 a VA kg. spinazie (hoe jonger ze is hoe meer men nodig heeft) 1 kg. aardappelen of wat meer, 300 gr. ge hakt, zout, peper, nootmuskaat, melk, 1 ei, 2 beschuiten, margarine of boter. Kook de spinazie net gaar, laat ze flink uitlekken, zodat er praktisch geen vocht meer uit komt. Maak een luchtige en gladde aardappelpuree. Maak het gehakt aan met het ei, de fijngemaakte beschui ten. peper, zout en nootmuskaat. Zorg dat het vrij vochtig is. Smelt een stukje boter in de braadpan en doe hierin het gehakt. Roer het met een vork goed dooreen zodat een losse kruimelige massa ontstaat. Zorg dat het niet te hard wordt. Doe nu ouder- in een vuurvaste schotel de spinazie, leg hierop het gebraden gehakt en als bo venste laag de aardappelpuree. Maak de schotel af met paneermeel en klontjes boter en laat er in de oven een bruin korstje op komen. Stamppot van rauwe spinazie met worst. ÏU kg. aardappelen of meer, 300 gr. spinazie, zout. margarine of boter, 300 gr. boterham worst, wat melk. Maak van de aardappelen op de gewone wijze puree. Was de spinazie en snijd ze zeer fijn of maal ze. Snijd do worst in dobbelsteen tjes. Roer de spinazie en de worst vlug door de puree zodat het geheel maar zeer kort weer heet gemaakt hoeft te worden. Rijst met spinazie en gebakken lever. 100 gr. rijst, zout, 1 a VA kg. spinazie, noodmuskaat. 4 stukjes lever a 75 gr., margarine of boter, bloem. Kook de rijst mooi droog in tweemaal zoveel water als er rijst is en zout. Roer er vooral niet in. Kook de spinazie gaar en laat ze goed uitlekken. Zout de lever en haal de lapjes door wat bloem. Schudt de overtollige bloem af en bak de lever in hete boter vlug bruin en gaar. Maak de jus met wei nig water af. Dien alles apart op doe alles op een grote platte schotel. In het laatste geval kan men de rijst eerst in een kom metje doen en deze als een puddingvorm op de schotel omkeren, zodat er een bergje rijst op de schotel staat. Zet b.v. de rijst in het midden, de lever aan de ene kant en de spinazie aan de andere kant. Schotel van macaroni, kaassaus en spi nazie. 300 gr. macaroni, 3 dl. m.elk. zout, 24 gr. bloem, 24 gr. margarine of boter, 200 gr. oude geraspte kaas, aroma, 1 kg. spinazie, nootmuskaat. Kook de macaroni in ruim water en wat zout gaar. Maak van de boter, de bloem, de kaas. de melk en een paar druppeltjes aroma een gladde kaassaus. Het beste kan men de kaas raspen (eventueel ge raspt kopen). Kook de spinazie gaar en maak ze af met een stukje boter en wat nootmuskaat. Dien alles apart op of doe de spinazie onderin een vuurvaste scho tel daarop de macaroni en giet de kaas saus eroverheen. Laat er in de oven een bruin korstje op komen. Een schattig baby-jurkje voor de jong ste klant der mode. Katoen, met noppen in vrolijke kleuren, met bijpassend katoenen mutsje. Het model is eenvoudig na te maken. De Koninklijke heeft deze week weer van zich doen spreken. Er moge zich dan circa 60 percent van het kapitaal in het buitenland bevinden, de resterende 40 maken over het kapitaal van ca f 1.2 mil jard altijd nog 1 480 miljoen uit met een beurswaarde van meer dan f 3'/2 miljard en de Nederlandse belegger is dus nog al tijd in sterke mate bij het machtig con cern van de Koninklijke Shell betrokken. Uit de deze week gepubliceerde cijfers is wel gebleken dat het concern in de strijd om de oliewinning zijn belangrijke plaats heeft kunnen behouden en dat produktie- en prijsstijging tot een opnieuw grotere winst hebben geleid, waarvan slechts een zeer klein deel aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. Een dividend van 20 percent wil zeggen dat de Koninklijke Shell van haar 160 miljoen netto-winst niet meer dan 34 miljoen uitkeert en 126 miljoen in het bedrijf houdt, onge acht dan de afschrijvingen, welke onge twijfeld nog meer hebben bedragen, want de kapitaalsuitgaven ad 283 miljoen zijn uit afschrijvingen en niet-uitgekeerde winst verkregen. De Koninklijke bezit 60 percent van de aandelen der dochtermaat schappijen en haar aandeel in de winst van het concern kan dus globaal op 96 mil joen worden geschat, gelijkstaande met een bedrag van f 1017 miljoen bij een kapitaal van f 1216 miljoen. Na aftrek van belas tingen en forse afschrijvingen heeft de Ko ninklijke in 1955 derhalve ca. 80 percent op haar kapitaal verdiend, dat is per aan deel van f 1000 een bedrag van rond f 800, waarvan ca f 600 in het bedrijf blijft en f 200 aan aandeelhouders wordt uitgekeerd. De Amsterdamse beurs is dan ook wel zo verstandig geweest zich niet op het mis schien voor sommigen teleurstellend divi dend blind te staren. Dinsdag trad reeds een koersstijging in, maar de stimulans tot een verdere rijzing moest toch van New York uitgaan, waar men zich niet in de eerste plaats afvraagt wat er uitgekeerd, maar wat er verdiend wordt, overtuigd als men is dat wat in het vat zit er op de een of andere wijze voor aandeelhouders uit moet komen, al is het dan ook slechts in de vorm van een hogere beurswaarde, welke het voordeel heeft dat men er geen belasting over betaalt. Bovendien echter zijn oude, reeds weer sluimerende geruchten deze week tot nieuw leven gekomen. Het zou in de bedoeling liggen de kapitalisatie zodanig te wijzigen dat alle aandelen voortaan 50 groot zullen zijn. Deze zijn er nu ook wel en in de Ver enigde Staten worden uitsluitend stukken van 50 verhandeld, maar ten onzent ge schiedt de handel toch meest in de stukken van 1000, waarmee een groot bedrag ge moeid is. Een kapitalisatie enkel uit aan delen van 50 bestaande, zal aan de han del, ook aan de internationale handel zeker ten goede komen en een bredere kring van kopers kunnen trekken, ook onder hen, die met een kleiner vermogen bedeeld zijn. De Nederlandse wet schrijft nu eenmaal voor dat elk aandeel een nominale waarde moet hebben, maar het is duidelijk dat deze nominale waarde slechts een fictieve be tekenis heeft. De balanswaarde van een aandeel wordt bepaald door het verschil tussen 't actief en 't passief en dit verschil is zelden gelijk aan het nominale kapitaal. In de Verenigde Staten hebben de meeste ondernemingen dan ook geen nominaal kapitaal. Heeft een onderneming 1000 aan delen uitstaan, dan vertegenwoordigt elk aandeel 1/1000ste in het verschil tussen actief en passief en dit verschil wordt in dollars per aandeel uitgedrukt. De beurs notering van een aandeel is dus gelijk aan het bedrag dat men er voor moet betalen. Zouden alle aandelen van de Koninklijke 50 groot worden en, zoals ook nu reeds met de thans bestaande aandelen van die grootte het geval is, in zogenaamd eens- gevend geld worden verhandeld, dan zou een aandeel Koninklijke, dat nu zeg 740 percent noteert, 370 per stuk kosten en daar er dan rond 2'4 miljoen aandelen van eenzelfde coupure zouden uitstaan, zou een aanmerkelijk verbreding van de markt positie der aandelen worden verkregen. Dit is ook daarom van belang, omdat in deze tijd op verschillende wijze aandacht wordt geschonken aan de popularisering van het aandeel als een beleggingsobject ook voor de smallere beurzen, welke zich tot dusver uitsluitend of voornamelijk tot ae obligaties beperkten. De industriële ont wikkeling van de laatste tientallen jaren en het deskundig en conservatief beleid van vele directies heeft meegebracht dat tal van bedrijven zijn uitgegroeid tot concerns, welke een stevige financiële basis hebben gekregen, zodat ze tegen de wisselingen van de conjunctuur beter betand zijn. Het aandelenrisico is uiteraard altijd groter dan dat van obligaties, doch naarmate de basis van de bedrijven wordt verbreed en versterkt, neemt dat risico af en daarmee het bezwaar tegen het aandeel als beleg gingsobject. Daar komt bij dat vele directies öf uit eigen beweging, öf op instigatie van de Vereeniging voor den Effectenhandel en de pers er toe overgaan jaarverslagen te pu bliceren, waarin meer uitvoering en vol ledige gegevens worden verstrekt en de jaarcijfers zo worden gegroepeerd, dat ook minder geschoolde lezers zich over de be- ADVERTENT1E PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoortcrplcin 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Mr. K. Jansma te Amsterdam heeft tot de Eerste Kamer een uitvoerig request ge richt, waarin hij betoogt, dat het thans aanhangige wetsontwerp betreffende de toelating van de Friese taal in het rechts verkeer in strijd is met de Grondwet en allerminst de door de regering gehoopte bevrediging zal geven. Het is naar de me ning van mr. Jansma de eerste stap op de weg naar een noodlottige taalstrijd. Hij zegt in zijn request dat aan de kleine groep militante Friezen het recht niet ontzegd kan worden te trachten in Friesland het Nederlands zo volledig mogelijk door het Fries te vervangen, maar daartegenover staat het recht der Nederlanders de Neder landse taal te verdedigen. Bovendien is het aantal Friezen veel te gering dan dat zij ooit door een eigen taal in alles kunnen voorzien, waarvoor de moderne mens zijn taal nodig heeft, zodat een bevrediging toch nooit zal kunnen worden bereikt, aldus mr. Jansma. drijfsuitkomsten en de financiële positie een oordeel kunnen vormen. De grote con cerns, als de Koninklijke, de Unilever, de A.K.U. en Philips, zijn hierin voorgegaan en allengs volgen nu andere. Wij doelen hier op de vermelding van de winst voor eivna afschrijvingen en belastingen, de ver- ;V heading tussen het eigen en het vreemd vermogen, de aanchaffingswaarde en de boekwaarde van de vaste activa en de jaar lijkse investeringen, zomede een overzicht van de liquiditeit, gegevens, welke de aan deelhouder een inzicht geven in de intrin sieke waarde van het aandeel en waardoor het speculatief karakter er van kan wor den verminderd. Voorts rijpt ook het inzicht dat welis waar de intrinsieke waarde van het aan deel voor de aandeelhouder van belang is en een krachtige reservepositie daarom ook door hem moet worden toegejuicht en ge waardeerd, doch dat aan de andere kant de vruchten van het bedrijf hem ook weer niet al te spaarzamelijk moeten worden toegemeten. De doorgaans vaste stemming op de aandelenmarkt van de laatste weken houdt zeker verband met het feit, dat tal van ondernemingen een wat ruimere divi dendpolitiek gaan volgen. De Rotterdam- sche Bank heeft becijferd dat van 88 maat schappijen, welke in het eerste kwartaal van 1956 het dividend hebben gepubliceerd, met minder dan 49 tot verhoging van de uitkering zijn overgegaan, terwijl 37 het op het percentage van 1954 hebben gehand haafd en slechts 2 met een lagere uitkering voor de dag kwamen. Gevolg hiervan is dat het gemiddelde rendement op 199 Neder landse aandelen, dat ultimo september 1955 tot 4.4 pet. was gedaald en ultimo decem ber 1955 4.6 pet. bedroeg, ultimo maart 1956 tot 4.7 pet. was gestegen, waarin ook tot uitdrukking komt dat het gemiddeld koerspeil van de aandelen, hoewel sinds de laatste tijd weer wat gestegen, toch nog altijd lager ligt dan eind september 1955. Men kan dus wel zeggen dat het de aan deelhouders, dooreen genomen, thans naar den vleze gaat, niet alleen wat de resul taten van „hun" ondernemingen betreft, maar ook ten aanzien van wat zij er als dividend van ontvangen. In bizondere mate geldt dit van die aandeelhouders, welke een deel van het dividend, sommige zelfs het gehele dividend (Scholtens Aardappel meel) uit de agio-reserve ontvangen, wat wil zeggen dat daarover geen inkomsten belasting behoeft te worden betaald. Dit is wel een zeer sympathieke geste en betekent ook geen verzwakking van de reservepositie van de maatschappij als het dividendbedrag ten laste van de winst weer aan de reserve, wordt toegevoegd. Men heeft wel bezwaar gemaakt tegen de uit gifte van aandelen boven pari, waardoor immers een agioreserve ontstaant, maar als deze, zonder de reservepositie van de maatschappij aan te tasten, kan worden ge bruikt om aandeelhoudrse geheel of ten dele een belastingvrij dividend te kunnen utikeren, zullen velen er ongetwijfeld vrede mee hebben. De directie van de Hollandsche Bank Unie heeft trouwens gelijk als zij zegt dat de uitgifte van aan delen a pari tenslotte tot een verzwakking van de reservepositie van de maatschappij leidt, welke niet altijd verantwoord is. Maar hoe dit zij de dividendaankon digingen van deze week hebben vele krin gen van aandeelhouders voldoening ge schonken en in de meeste gevallen heeft de beurs zich daarbij niet onbetuigd gelaten. ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540 Voor de kantonrechter te Groningen heeft terechtgestaan de 55-jarige A. R. uit Groningen wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. Er werden drie getuigen gehoord. Twee waren, naar zij verklaarden, volledig door de magnetiseur genezen nadat zij voor hun kwalen bij dokters geen baat vonden. De administrateur van de Nederlandse Werkgroep voor de Praktische Toepassing van Paranormale Begaafdheid te Utrecht deelde mee dat de verdachte behoort tot de 200 door de commissie van onderzoek van deze werkgroep erkende magnetiseurs. Er was een enquête gehouden onder de patiënten van verdachte en daaruit bleek dat van de tachtig ondervraagde patiënten 27 genezen waren, 27 flink verbeterd en 8 matig verbeterd. De ambtenaar van het openbaar mini sterie eiste f 1000, subsidiair twee maan den hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter veroordeelde de ver dachte tot f 150 boete. Tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de 25-jarige ad junct-commies G. van W. uit Amersfoort, die van het belastingkantoor in 1954 en 1955 herhaaldelijk allerlei stukken uit be lastingdossiers mee naar zijn huis nam en, samen met zijn broer, een belastingplich tige er toe had willen verleiden hem f 3000 uit te betalen. In ruil er voor zou de ver dachte dan zorgen, dat de betrokkene zijn belastingschuld van f 15.000 niet aan de ontvanger zou behoeven te voldoen. De rechtbank te Utrecht had de oneer lijke belastingambtenaar eveneens 10 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk, op gelegd. Het hof zal op 4 mei uitspraak doen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS X3 Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdtjkstraat bij de Ztjlweg Wmê? Haarlem - Tel. (K 2500) Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11