WASSENAAR Jeee Meilof bouwde zijn eigen huisorgel 50 jaar3 Wassenaar Westduitse liberalen bezegelen breuk met de C.D.U. Romp van Vrije Democratische partij hekelt Adenauer's clericalisme Afscheid van de heer Th. M. J. Donkersloot Op Markt en in museum Klepperman van Elleven Huisnijverheid met culturele achtergrond Gelijke verdeling Japans smartegeld onder oud geïnterneerden Poujadisten boycotten de Nationale Vergadering Parapsychologisch studie centrum opgericht Lieven Duvosel overleden JUBILEUM CHEQUES, HOOG GENOTEERD VIER MEE HET FEEST VAN: Woninginrichting Beddenspeciaalzaak Vijf Russische zeelieden uit de V.S. ontvoerd? ZATERDAG 21 APRIL 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Tarantula" (Frans Hals) Drie geleerden stellen een kunstmatige voedings stof samen die bij dieren een abnormaal sterke groei veroorzaken. Een konijn van een paar dagen is al slachtrijp, een witte rat groeit in een even korte tijd op tot een flinke hond en een marmot van een week doet iniet onder voor een stevig kalf. De met het serum ingespoten tarantula die er later in slaagt te ontsnappen spant echter de kroon. Met de dag wordt het mon ster groter en bovendien blijkt het over 'een bijzonder onvriendelijk karakter te beschikken. Eerst verslindt de spin twee koeien, enkele dagen later neemt hij met een flinke hap een hele kudde paarden tot zich en dan gaat hij zich op mensen, hui zen en auto's toeleggen. Wanneer het eenmaal zover is worden er tegenacties ondernomen. Een slimme jonge arts ontwerpt een vernietigingsplan maar toch moet er grof geweld aan te pas komen. Enkele keurig in formatie vliegen de jagers, beladen met napalm-bommen, zorgen daarvoor en daar is de tarantula, die tenslotte de afmetingen heeft aangeno men van een enorm blok huizen, niet tegen opgewassen. Wie flink griezelen wil mag dit verhaal dus zeker' niet overslaan, maar lichtge lovige mensen moeten er zeker verre van bijjvén. H. de G. „Omstreden Huwelijk" (Studio) Deze bar goedkope film heeft als boodschap voor de mensheid: laat u door conventies en buurpraatjes niet afhouden van wat het hart u ingeeft. In deze film geeft het hart van een jonge weduwe (Jane Wyman) haar in te huwen met haar tuinier, een gespierde levenswijze jongen van moeder natuur (Rock Hudson). Haar hele dorp roddelt, haar eigen zoon en dochter lopen in puber tate eigengereidheid weg; zij zwicht en ziet van het huwelijk af. Het komt er uit eindelijk natuurlijk toch van. Er is in deze film volstrekt niets levens echt en waar geworden; het is allemaal prentjeskijken. De fotografie is als uit La- dies Home Journaal, het acteren onecht en de levenswijsheden onverteerbaar. Overal heerst een grote luxe, zij het geen cinema tografische. Wij kunnen echt geen goed woord vinden, voor dit produkt van weeë- Hollywood-zelfinkeer. Wel voor de beide voorfilms „A little lost scennt" en een Woodpecker-tje. Vooral de eerste, het verhaal van een eigenwijs stink- diertje uit een groot stinkdierennest, is zeer leuk en heeft een uitmuntende gesproken tekst. N. „Het mysterie van de gouden adelaar" (Roxy) Onder regie van Jean Negu- lesco is deze film een bijzonder spannend spionage-verhaal uit de laatste wereldoor log geworden. En al zullen alle voormalige verzetsstrijders zich zeker niet kunnen ver eenzelvigen met de door Paul Henreid ge speelde ondergrondse held Van der Lyn, dit neemt niet. weg, dat met alle onwaar schijnlijkheden op de koop, een boeiende rolprent is ontstaan. Het romantische ele ment werd verzorgd door Hedy Lamarr als de bijzonder mooie, donkerharige spionne Irene. De film bood ook gelegenheid een oude bekende van het witte doek, Peter Lorre, weer eens terug te zien. Een weer zien dat door degenen, die hem van vroe gere creaties kennen, zeker niet met on verdeeld genoegen zal zijn beleefd, want zijn rol hier was eigenlijk maar van onder geschikt belang. Het verhaal speelt in de Portugese hoofd stad Lissabon, een broeinest van interna tionale spionage en contra-spionage. Het is hier dat de uit Holland ontsnapte Van der Lyn de mooie Irene ontmoet, echtgenote van een employé van de Duitse ambassade, van wie hij aanvankelijk niet onmiddellijk weet wat hij denken moet. De Duitse ambassade is erg actief in Lis sabon, maar er is gelukkig ook een groep, die voor de geallieerden werkt. Eén van deze laatsten moet met een gevaarlijke op dracht naar bezet Parijs en krijgt als legi timatie een gouden munt met de afbeel ding van een adelaar. Voor zijn vertrek wordt de man echter vermoord en de Duitsers raken in het bezit van de legiti matie en willen nu een eigen mannetje sturen om het net in de Franse hoofdstad op te rollen. Tegen deze achtergrond wik kelt zich het verhaal af en het is niet dan na vele werkelijk goede spannende mo menten dat het (bevredigend) slot wordt bereikt. Een éir door verhaal én door bezet ting in zijn soort goede film, die van ste vig vakmanschap getuigt. F. D. „De twee wezen" (Cinema Palace). Er zijn door vele generaties al heel wat Hedenmorgen is in de kring van docen ten van de stichting Opleiding Maatschap pelijk Werkers in het rayon Haarlem van het Gewestelijk Arbeidsbureau afscheid genomen van de adjunct-directeur van deze stichting, de heer Th. M. J. Donker sloot, die naar Tiel vertrekt. De bijeenkomst, die werd gehouden in oen der vertrekken van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem, werd geleid door de directeur van het bureau, mr. ir. E. R. Deves. Deze prees de „enorme vitali teit" en de grote belangstelling, die de heer Donkersloot steeds voor zijn werk aan de dag heeft gelegd. Namens de docenten werd het woord ge voerd door de heer B. Fels, die zich dank baar toonde voor de ondervonden vriend schap en samenwerking. Lof en waardering voor de heer Donker sloot bleek ook in grote mate aanwezig te zijn bij het bestuur van de stichting, waar voor de voorzitter, tevens directeur van Sociale Zaken in Amsterdam, de heer J. C. van Dam, het woord voerde. Deze prees evenals de vorige spreker het zonnige ka rakter, de „typische uitstraling van mense lijkheid" van de scheidende adjunct-direc teur. De directeur zelf, de heer C. S. de Haas van Dorsser, schetste hoe de heer Donker sloot reeds voor de bevrijding een taal cursus voor de stichting had samengesteld en na de bevrijding bij Opleiding Maat schappelijke Werkers in dienst was getre den. De heer De Haas-Van Dorsser be toonde zich uiterst gevoelig voor de grote toewijding, waarmee zijn collega en vriend al die jaren met hem had samengewerkt. Nadat de heer J. J. Klimbie namens de examinatoren van het voorbereidend examen had gesproken, volgde het dank woord van de heer Donkersloot. Bij de geschenken, die de heer Donker sloot kreeg aangeboden, bevonden zich een fraaie sigarenkist met inscriptie en een boek met reprodukties. tranen vergoten bij het lezen van dit be roemde verhaal of bij het aanschouwen van de droeve lotgevallen van de blinde Louise en haar zuster Henriëtte in schouw burg- en bioscoopzalen. En wij moeten be kennen dat wij zo'n dertig jaar geleden ook geen oog en geen zakdoek droog heb ben kunnen houden bij een Amerikaanse verfilming van „De twee wezen", waarin de toen bekende filmster Lilian Gish de blinde Louise uitbeeldde. Maar deze nieuwe (Italiaanse) kleuren film heeft ons geen tranen meer doen plengen. Daarvoor is deze geschiedenis, vol valse sentimentaliteit, te zeer uit de tijd. En de - overigens onbekende - acteurs en actrices laten duidelijk merken dat zij er ook niet meer in geloven. S. K. Er zijn ditmaal veel reprises. In Rem brandt wordt opnieuw „The country girl" vertoond met een goede rol van Grace Kelly en een huilerige Bing Crosby nevens haar. Het gegeven is niet onaardig, maar de afwikkeling kan op de duur allerminst overtuigen. De bewonderaars van Bing en Grace zullen dat evenwel allemaal graag over het hoofd zien. Ook Fernandel heeft de hem toegewijde schare, die zich best zal amuseren met „Het schaap met vijf poten" in Minerva, waarin de Franse komiek zich in verschillende gedaanten vertoont en daarbij een aantal kostelijke creaties ten beste geeft. Echt om te lachen. Senti menteler, maar zeer zeker een film, die een groot publiek aanspreekt is „Rhap sody", welke film vanaf maandag wordt vertoond. De muzikale achtergrond is fraai. L i d o. prolongeert „The Benny Goodman- story" en L u x o r houdt de vertoning van „Contrabande en moord" nog een week vol. Fr. De Stichting Haarlems Bloei laat ge durende dit bloembollenseizoen vier folk loristische dansgroepen in de Spaarnestad optreden, ten vermake van de burgerij en misschien ook om de vreemdelingen ervan te overtuigen, dat er werkelijk feestelijke gelegenheden bestaan, waarbij de ouder wetse hoerendracht pas geeft. Verleden week was er een Twents gezelschap op be zoek, deze vrijdagavond kwam „De Klep perman van Elleven" uit Laren in Noord- holland aan de beurt, eerst tweemaal voor tamelijk veel belangstellenden op de Grote Markt, daarna, nog een dik half uur in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. In deze laatste omgeving moeten deze „boerendansers" zich wel helemaal thuis hebben gevoeld, hoe vreemd dit misschien" ook klinken mag. En wel om twee redenen, afgezien dan nog van de hartelijke sfeer die er heerste. In de eerste plaats, omdat de meeste Nederlandse volksdansen, voor zover er al van dansen sprake is, in de spreekwoordelijke zin echter museumstuk ken zijn. Het is zelfs de vraag of het ooit uitingen van enig levensgevoel waren. Van innerlijke beweegredenen of ontlading van emotionele spanningen is geen sprake. Daarmee komen we aan de tweede reden: men werd door deze plattelands-leut her innerd aan de anekdotische genrestukken, de herbergtafrelen vooral, waaraan men bij zijn rondwandeling door de aangrenzende kabinetten enkele kleurige toonbeelden had gezien. Tussen twee haakjes: de „conféren cier" van het gezelschap heeft zijn best ge daan het anekdotische element ook hier opgeld te laten doen. Frisia non cantat, zegt men maar echt, Holland danst niet. De Hollanders hossen en klossen en „biggen" maar wat, vrijwel altijd eender. Men moet ervan houden. K. NIET IEDEREEN zal be kend zijn met het feit dat het moderne orgel, zoals wij dat nu in de kerken en concertzalen kennen, zijn voorloper vindt in de Pans fluit. Wellicht herinnert ge u uit de Griekse mythologie verhalen over dit komieke kleine kereltje, dat, met hoorntjes en bokspoten uit gerust, door de zonnige landstreken van de oude wereld trok, spelend op zijn fluitje. Later speelden ook herdersknapen op een der gelijk fluitje, waarbij de tonen werden veroorzaakt door een luchtstroom, voort gebracht door menselijke, dan wel mythologische longen. De mens is echter niet tevreden, voordat hij een hulpmiddel heeft ont dekt, waarbij eigen inspan ning door een mechaniekje kan worden overgenome en zodoende is men ivaar- schijnlijk op het denkbeeld gekomen, kunstmatig lucht te blazen door pijpen, die elk een eigen toon kunnen voortbrengen. Dit denkbeeld was het prille begin van de orgel- bouwkunst, waarbij moet worden opgemerkt dat lang na dit begin de gewenste lucht door blaasbalgen werd aangevoerd, die ook door menselijke kracht moesten worden bewogen. En met de orgels kwa men de mensen, die muziek voor deze instrumenten componeerden. De oude Europese cultuur van vóór de veertiende en vijftiende eeuw kent vele van deze componisten, wier orgel muziek ook thans nog wordt uitgevoerd en die voor de kenners een bij zondere bekoring heeft van wege de ongecompliceerde en pure opbouw van deze werken. Eén van deze kenners, de heer Jene Meilof uit IJmui- den, organist aan de Bethel- kerk aan de Zeeweg, be treurde het al geruime tijd dat hij, als hij de heerlijke muziek van Sweelinck, Or- lasso, Frescobaldi of Hein- rich Schütz wilde spelen, naar de kerk moest gaan om op het kerkorgel te gaan spelen. Thuis was het on mogelijk deze muziekbe oefening toe te passen, om dat hiervoor geen geschikte instrumenten bestonden. Wel is er voor de huis muziek het harmonium, maar de klank hiervan kon de heer Meilof niet bekoren en hij zocht dan ook al ge ruime tijd naar een ander instrument, dat een betere, meer met die van het orgel overeenkomende klank zou kunnen geven. Zo werd de gedachte aan een huis-pijp orgel geboren, waarbij de heer Meilof aanvankelijk van een klein portatief (dus draagbaar) pijporgel uit ging, dat gemakkelijk op tafel gezet zou kunnen wor den. Het laten bouwen van een dergelijk orgel door een orgelbouwer zou een nogal kostbare geschiedenis wor den en daarom rijpte bij de heer Meilof het plan om het zelf te doen. Allereerst moest toen de vraag beant woord worden, hoe groot het orgel zou moeten wor den en welk register ge kozen zou moeten worden. Hierbij wilde de heer Mei lof ook rekening houden met het feit dat het pijp werk in de huiskamer moest klinken: dus de tonen kon den niet te zwaar en te dreunend zijn. Uiteindelijk werd besloten tot een roer fluit en een manuaal-om vang van drie octaven, van klein c tot en met c3 met in totaal dus 37 toetsen. Hierna moesten de mate rialen verzameld worden: de pijpen werden omdat een tweede-hands, aankoop niet mogelijk bleek, ver vaardigd door een bekend" orgelbouwfirma te Alkmaar. De naar buiten stekende roeren verfraaiden het uiterlijk niet en dus werd besloten deze roeren bin- neriin te bouwen, in de zo genaamde hoed. Hierna werden de andere onderdelen als toetsen, kleppen, veren en ventielen aangeschaft. Nu moest de kast nog gemaakt worden en hiervoor heeft de heer Meilof de onontbeerlijke steun gehad van zijn vader, die hem in alles heeft ge adviseerd en de kast heeft ontworpen. Op advies ook van zijn vader besloot de heer Meilof af te zien van het oorspronkelijk gedachte portatief en werd een posi tief, dus een staand, orgel gebouwd. Hiermede is het door de heer Meilof gebouwde in strument één van de zeer weinig zelfgebouwdeposi- tieforgels in Nederland ge worden. Het pijpwerk is a- symmetrisch opgesteld: de hoge pijpen links en ver volgens aflopend tot de lage pijpen rechts, de kast is uitgevoerd in eikenhout, de windlade in mahonie. De pijpen zijn van een legering, waarin veel tin voorkomt. De windvoorzie- ning wordt gewaarborgd door een kleine elektro motor, die vrijwel geruis loos werkt. De bijpassende muzieklessenaar, tenslotte, is. vervaardigd uit geel koper. De gehele bouw, die uiteraard in de vrije tijd moest worden tot stand ge bracht, vergde de beide he ren Meilof ongeveer zeven maanden, maar het grootste gedeelte van het werk be stond uit het maken van de plannen en daarmee is heel wat méér tijd gemoeid ge weest. En nu kan dan de heer Meilof thuis de muziek van zijn geliefde componisten spelen, zonder dat het huis gezin hoofdpijn krijgt van het dreunende lawaai en zonder dat hem zelf de klank van zijn instrument mishaagt. Hèt is best mo gelijk dat met dergelijke positieforgels de huismu- ziekbeoefening gestimuleerd kan worden. Want het is tegenwoordig toch over het algemeen zo, dat met de uitvinding van radio en gramofoon, de oude zelf be oefende huismuziek van het toneel dreigt te verdwij nen. En van een goede huismuziek uit, kan een bloeiende kerkmuziek ont staan. De heer Meilof schat te dat een positieforgel als door hem gebouwd onge veer vijftienhonderd gul den zou moeten gaan kos ten, hetgeen niet wil zeg gen dat iedereen nu voor zulk een bedrag een der gelijk orgel kan gaan kopen. Eerst zal men moeten af wachten of er voldoende belangstelling voor een der gelijk project bestaat en zelfs dan zal het de vraag zijn. of er een fabrikant te vinden zal zijn, die zich op het bouwen van positief orgels voor de huismuziek- beoefening zal gaan toe leggen. Inmiddels kan men in de huize Meilof de klanken horen van de prachtige orgelmuziek van een Swee linck of een Frescobaldi, een muziek waar de latere groten als Bach en Handel op aansluiten. Voor het uit voeren van deze laatste muziek heeft men echter een groter orgel met meer dan één klavier nodig en die zijn voor huiskamer gebruik net weer iets te groot en tedreunend. D. De ministers Luns en Beijen hebben de Staten-Gcneraal de tekst overgelegd van het op 13 Maart 1956 te Tokio ondertekende protocol tussen het Koninkryk der Neder landen en Japan inzake de regeling van het vraagstuk betrefende zekere soorten par ticuliere vorderingen van Nederlandse on derdanen, met notawisseling. De regering, in overeenstemming met de door de verschillende belangenorganisaties naar voren gebrachte wensen, heeft beslo ten tot de volgende maatregelen inzake de betalings- en verdelingswijze van het door Japan ten behoeve van de voormalige ge- interneerden uit te keren bedrag: 1. Over de inkomsten, die aan de belang hebbenden op grond van dé financiële uit kering van het thans door Japan beschik baar gestelde „smartegeld" zullen toekomen zal geen belasting worden geheven. 2. Door de Staat der Nederlanden zal een voor financiering worden verricht, waardoor kort na de ratificatie met de uitbetaling een aanvang kan worden gemaakt, zodat de belanghebbenden niet zullen behoeven te wachten op de van Japanse zijde in vijf termijnen te verrichten betalingen. 3. Een gelijke verdeling van het door Japan be schikbaar gestelde bedrag zal plaatsvinden onder alle voormalige Nederlandse burger geïnterneerden, die op een uitkering rede lijkerwijs aanspraak kunnen maken. Over wogen is nog de mogelijkheid om de groot te van het' uit te keren bedrag afhankelijk te stellen van de mate, waarin betrokkenen tijdens hun internering leed hebben onder vonden. Deze gedachte moest evenwel wor den losgelaten, omdat zij in de praktijk niet uitvoerbaar blijkt. PARIJS (Reuter). De Poujadistische beweging voor belastinghervorming heeft besloten, dat haar nog overgebleven 46 af gevaardigden in de Assemblée Nationale tot nader order de vergaderingen van het parlement niet zullen bijwonen. Dit besluit is genomen op een vergadering van de Poujadistische afgevaardigden en het na tionale bureau van de beweging, die door Pierre Poujade werd bijgewoond. In een communiqué wordt verklaard, dat het be sluit eén gevolg is van de stelselmatige sabotage van het parlementaire stelsel door een meerderheid die haar minachting voor de rechten van de oppositie heeft ge toond. Aan het einde van deze maand komt het congres van de Poujadistische beweging bijeen. De zetels van nog acht Poujadisten worden betwist. In Den Haag is een stichting opgericht, die tot doel heeft op internationale en zui ver wetenschappelijke basis de bestudering van spontaan optredende z.g.n. paranor male verschijnselen te bevorderen. Geval len van telepathie, helderziendheid, voor- schouw, tweede gezicht, bepaalde soorten van verschijningen, spookverschijnselen en dergelijke, die zich spontaan en niet experimenteel-uitgelokt voordoen, vallen binnen het studieterrein der stichting. De stichting draagt de naam van „Inter national committee for the study of spon taneous paranormal phenomena" (inter nationale commissie voor de bestudering der spontane paranormale verschijnselen). Zij zal er naar streven om in internatio naal verband te komen tot het opstellen van maatstaven ter beoordeling van de ge rapporteerde gevallen van spontane aard en zal zich ook bezighouden met het or ganiseren van uitgebreide enquêtes in ver scheidene landen in de westerse wereld, teneinde een inzicht te verkrijgen in de huidige frequentie dezer fenomenen. In het stichtingsbestuur hebben zitting genomen de heren M. Ebon, vertegen woordiger van „parapsychology founda tion", New York; prof. F. Egidi, voorzit ter van de Italiaanse parapsychologische vereniging te Rome; G. W. Lambert, pre sident van de Engelse vereniging voor psy chisch onderzoek, te Londen; dr. Gardner Murphy, Topeka, Verenigde Staten, vice- voorzitter van het Amerikaanse parapsy chologische genootschap te New York; G. Zorab te Den Haag, secretaris van de stu dievereniging voor Psychical Research. Oud-dirigent van koren uit Haarlem en Utrecht In de ouderdom van 78 jaar is te Sint Maerten Lathem nabij Gent overleden de heer Lieven Duvosel, die van 1921 tot 1940 in ons land heeft gewoond, waarvan het grootste gedeelte in Haarlem. In die perio de heeft hij de leiding gehad van verschei dene koren, zoals de Koninklijke Liederta fel „Zang en Vriendschap", „Die Spaerne- sanghers", „Haarlems Vrouwenkoor", Utrechts mannenkoor Euterpe" en de ko ren van de afdelingen Haarlem en Tiel van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Lieven Duvosel is op 14 december 1877 te Gent geboren, begon op zevenjarige leeftijd zijn studie aan het Gentse Conser vatorium en zette later zijn studie voort aan het Conservatoire national en de Uni- versité libre te Parijs. Tot zijn leraren be hoorden Peter Benoit, Ch. Widor en G. Fauré. In België dirigeerde hij een aantal koren en componeerde vele werken voor koor en orkest. In Haarlem zette hij zijn arbeid als di rigent en componist voort. Hij meende in Nederland niet die waardering gevonden te hebben, die hij verwacht had en in het najaar van 1940 is hij naar België terugge keerd. Duvosel liet vele vrienden in Haar lem achter. ADVERTENTIE Het voor jaarsfeest van de gratis, waarde volle Jubileumchèques is in volle gang. WIE thans zijn woning nóg gezelliger en nóg gerieflijker wil inrichten, kiest uit de grote en prachtige collecties van Wassenaar. Om zich daarna met zijn Jubileumchèque te fuiven op een hartewens i de waardevolle Jubileumchèque de laagst mogelijke prijzen de grootste keuze een halve eeuw vakmanschap goede voorlichting en service. Kruisstraat 22, tel. 16777 Zuiver wollen TAFELKLEED 2 geheel nieuwe dessins in elk 6 verschillende en gezellige kleuren. Zeer speciale aanbieding, zo lang de voorraad strekt. Slechts 27,75 (gr. maat) En nog een Jubileum chèque cadeau. Ook tafel-, dressoir, en schoorsteenlopers en ronde tafelkleden in dezelfde kwaliteit, kleuren en dessins. Jansweg 17, t/o Station, tel. 11,329 en 18626 „MIGNON"-kinderdeken met leuke kinderteke ning, goede kwaliteit gemengd-wol. In bleu en zalm. Voor de wieg Voor ledikant MIGNON 1 pers. 150 x 200 4,90 ƒ7,90 16.95 (Van ouze correspondent in Bonn) Op de partijdag van de vrije democrati sche (liberale) partij, de zevende sedert haar oprichting, die vandaag en gisteren te Würzburg werd gehouden, is duidelijk gebleken dat de breuk met bondskanselier Adenauer en met diens regeringscoalitie niet meer te helen is. De voorzitter van de partij, dr. Thomas Dehler, die in Aden auer's eerste kabinet minister van Justitie was, maar thans een van zijn felste poli tieke en persoonlijke tegenstanders is, viel hem buitengewoon heftig aan. Adenauer wordt begin volgende week van zijn va kantie in Zwitserland in Bonn terugver wacht. Dehler verweet de kanselier, dat hij niet met voldoende ernst en voortvarendheid voor de hereniging van Duitsland in de bres gesprongen is. De regering had na de val van Beria, de dood van Stalin en het aftreden van Malenkov als premier niet voldoende gebruik gemaakt van de gele genheid onmiddellijk iets voor de hereni ging te doen. Dehler zei dat Adenauer zich in het buitenland vertrouwen had verwor ven ten koste van het vertrouwen van de Duitse bevolking. Hij beweerde dat Aden auer's macht berust op het misbruik ma ken van Christendom, godsdienst en kerk voor politieke doeleinden. Dehler zei dat er sedert februari van het vorig jaar geen coalitievraagstukken meer besproken zijn. In plaats daarvan heeft Adenauer's partij, de C.D.U., gepoogd de vrije democraten „gelijk te schakelen". Dat was reeds voor Adenauer's reis naar Moskou begonnen. De vrije democratische partij had op het standpunt gestaan dat Adenauer aan het aannemen van de Rus sische uitnodiging de voorwaarde had moeten verbinden dat de Russen de Duitse gevangenen zouden vrijlaten. Ook de vroe gere minister-president van het bondsland Baden-Württemberg, Reinhold Maier, viel Adenauer heftig aan. De zestien vrije democratische leden van de bondsdag, onder wie vier ministers van Adenauer's regering, die de Bondsdag fractie van de vrije democraten hebben verlaten, behoren officieel nog tot de par tij. Zij zijn echter niet op de partijdag ver schenen. Deze afgevaardigden, die hun groep de naam „democratische arbeiders gemeenschap" hebben gegeven, zijn vast besloten een nieuwe partij op te richten. Dit zal waarschijnlijk Dinsdag in Bonn gebeuren. Vermoedelijk zal deze nieuwe partij „Volkspartij voor vrede en eenheid" heten. De minister voor woningbouw Preusker zou voorzitter worden. Met de socialisten? Dr. Dehler werd stormachtig toegejuicht bij zijn felle aanval op de bondskanselier. Ook dr. Reinhold Maier verwierf veel in stemming, toen hij verklaarde, dat de ver kiezingen van het volgende jaar moeten leiden tot de verdwijning van de Christen- Democratische meerderheid in het parle ment. Het debat heeft onmiskenbare tekenen opgeleverd, dat de liberalen de weg effe nen voor een mogelijk samengaan met de sociaal-democraten. Aantrekkelijk plan Dr. Erich Mende, lid van het partijbe stuur, diende een plan voor de hereniging van Duitsland in, dat, naar verwacht wordt, op vele punten aantrekkelijk is voor de socialisten. Het voorstel van dr. Mende vormt een uitwerking van het „plan-Eden" voor een buffer-zone in Duits land, dat voor het eerst op de top-confe- rentie te Genève in juli van het vorige jaar aan de orde werd gesteld, doch dat men op de tweede conferentie van Genève op aan drang van Adenauer en Washington liet varen. Volgens dit plan zouden de buitenlandse strijdkrachten van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie de bondsrepubliek, met uitzondering van de Eifel en het ge bied van Rijnland en Palts, moeten ont ruimen. De Russen zouden zich achter de Oder-Neisse-grens terugtrekken. In het tussenliggende gebied zouden beperkte Duitse strijdkrachten zich mogen legeren. Tegen het voorjaar van 1958 zouden er vrije verkiezingen worden gehouden, waar na een herenigd Duitsland zou toetreden tot een Europees veiligheidsstelsel. Van het ogenblik af, dat dit stelsel van kracht wordt, zouden automatisch de banden tus sen Oost-Duitsland en het verdrag van Warschau enerzijds en tussen West-Duits- land en de NAVO anderzijds worden ver broken. De twee genoemde verdragsorga nisaties zouden echter blijven bestaan als onderdelen van het nieuwe stelsel voor Europese veiligheid. Sovjet-encyclopedie over de Verenigde Staten In het zojuist verschenen nieuwe deel van de Russische encyclopedie zijn 97 blad zijden gewijd aan de Verenigde Staten. Hierin komt de beschuldiging voor dat Amerika de „koude oorlog" begonnen zou zijn. De encyclopedie vermeldt, dat na de verkiezing van Truman tot president de invloed van reactionaire kringen in de Amerikaanse regering toenam. „Reeds voor het einde van de tweede wereldoorlog wei gerden de V. S. de samenwerking met hen, die tegen Hitier streden, voort te zetten. In het tijdperk na de oorlog hebben de V.S. openlijk gestreefd naar het leiderschap over de wereld". Volgens de encyclopedie vormen de V.S. een „bourgeois republiek". WASHINGTON (Reuter) Een functio naris van de Amerikaanse Nationale Raad van (protestantse) Kerken en een uitge weken Russische zeeman hebpen de Sov jet-afgevaardigde bij de UNO Sobolev, er van beschuldigd, dat hij de heimelijke ont voering" van vijf Russische zeelieden uit de Verenigde Staten heeft georganiseerd. Zij verklaarden voor de subcommissie voor de binnenlandse veiligheid van de Ameri kaanse Senaat, dat de vijf zeelieden, die in de Verenigde Staten asiel hadden gevraagd, op 7 april, omringd door 20 tot 25 „Sovjet bandieten", van een vliegveld van New York vertrokken waren. Een kerkelijke instelling had zich over de vijf zeelieden ontfermd, toen zij in de Verenigde Staten aankwamen. Zij waren bemanningsleden van het Russische tankschip „Toeapse", dat in 1954 door Chinese nationalisten naar Formosa was opgebracht. De republikeinse senator Welker, voor zitter van de sub-commissie, zei, dat hij van plan-is na te gaan welke Amerikaanse regeringsdienst ervoor verantwoordelijk is, dat de zeelieden „weggezonden" konden worden. In de eerste plaats moet echter worden onderzocht, hoever de Sovjet-dele gatie bij de UNO in New York is gegaan, zo zei hij. Volgens het Amerikaanse weekblad „News Week" hebben Sovjet-vertegen woordigers zware pressie op het vijftal uitgeoefend en zijn Amerikaanse diensten nalatig geweest bij de controle tijdens het gedwongen vertrek.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13