Kerkdiensten Diamantslijpers veroordeeld omdat zij steentjes lieten „groeien" HIS WA r \i Voetgangers aan liet woord Kort en bondig Dijkstra Vervroegde vonnissen over vijf diamantslijpers ZATERDAG 21 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Onderwijskwesties in Heemsteedse raad Bloembollencultuur vergadert 22 mei Medische verzorging tijdens het weekeinde Bijeenkomst van de Stichting Vogelrampcn- fonds Spaarndam viert nationale feesten Noodschool van Chr. Lyceum in Heemstede Vrijdag 4 mei stille tochten in Haarlem Bijeenkomst in Grote kerk II Steek Uw licht eens op bij Nieuw flatgebouw aan de Kleverlaan Directeur R.-K. HBS te Lisse benoemd Rijkspolitie pe rechtbank te Amsterdam heeft vijf slijpers i" dienst van een hoofdstedelijk diamantbedrijf veroordeeld tot gecombi neerde gevangenisstraffen, wegens verduis tering van hun ter bewerking gegeven steentjes, die zij te eigen voordele omruil den tegen kleinere steentjes. Het verschil van 1 a 2 puntjes (een puntje is een vijf honderdste gram) lieten de slijpers zich uitbetalen door twee kooplieden, die de kleinere steentjes leverden. De vijf verdachten waren slechts enkele honderden guldens rijker geworden door deze manipulaties, doch het diamantbedrijf heeft voor duizenden guldens schade ge leden. De rechtbank veroordeelde de 22- iarige F. N. van D. en de 43-jarige J. J. S. tot acht maanden (met aftrek der vier maanden preventief), waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van jrje jaar. De 28-jarige C. C. V. kreeg een geldboete van 150.—, subsidiair 30 dagen, alsmede acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek voorts alle drie onder toezicht gesteld van reclasseringsinstanties gedurende de proef tijd Tegen elk hunner had de officier van Justitie acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk met een p'roe tijd van drie jaar en met aftrek der preventieve hechtenis. Twee andere slijpers, de 20-jarige C. J. van W. en de 23-jarige J. M. O., zijn ver oordeeld tot negen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk met aftrek der preventieve hechtenis en met een proeftijd van doe jaar alsmede ondertoezichtstelling der reclassering. Tegen hen had de officier tien maanden geëist, waarvan vijf voorwaarde lijk en aftrek der voorlopige hechtenis. De rechtbank achtte de aan deze beide ver dachten bovendien ten laste gelegde ver duistering van in de werkplaats gevonden diamantjes" niet bewezen, zodat zij slechts zijn veroordeeld ter zake van verduistering B en W. van Heemstede verzoeken de ge meenteraad om gelden ter beschikking te stellen van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van de H. Bavo voor de aanschaffing van een ventilator in de beide zolderlokalen en in het typelokaal, voor een kast, voor leerboe ken ten behoeve van het boekhoudonderwijs en voor een serie zangboekjes, een pick-up en een serie grammofoonplaten voor de St. Hen- ricusschool. Voorts vragen B. en W. de raad om gelden ter beschikking te stellen voor de aanschaf fing van een nieuwe leesmethode ten behoe ve van de St. Jozefschool aan de Herenweg en tevens vopr het aanbrengen van wasge legenheden in de St. Aloysiusschool aan de Molenwerf slaan. Ter benoeming van een onderwijzer aan de Bronsteeschool hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. van der Linde, onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school te Meppel; 2. S. H. Radius, onderwijzer aan de W. de Zwijgerschool te Leiden en 3. A. P. A. Clemens, onderwijzer aan de openbare lage re school te Utrecht. B. en W. van Heemstede hebben ter be noeming van twee leerkracthen aan de Dreefschool twee voordrachten opgemaakt. De eerste voordracht luidt: 1. Mej. M. H. van Bezeij te Kinderdijk; 2. Mej. M. J. de Waard te Wormerveer en 3. Mej. I. A. A. de Borst te Ouderkerk aan de Amstel. De tweede voor dracht luidt: 1. Mei. M. J. de Waard te Wor merveer; 2. Mej. M. H. van Bezeij te Kinder dijk en 3. Mej. I. A. A. de Borst te Ouder kerk aan de Amstel. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur houdt op dins dag 22 mei in de tuinzaal van het Con certgebouw te Haarlem de 221ste alge mene vergadering. Aan de orde zullen ko men de verslagen van de secretaris en de secretaris-penningmeester. De rekening over 1955 sluit met een bedrag aan inkom- sent en uitgaven van f 258.012; het saldo bedraagt f 10.635, De opbrengst van het gebruik van het eigen gebouw (Krelagehuis) buiten de beursdagen om, is wederom buiten de ge wone rekening gehouden en gevoegd bij de reserve voor herstel van gebouwen. Aan verhuur kwam binnen een bedrag van f 15.034; aandeel omzet restaurant f 4.672; verhuur versterkerinstallatie f 375 en op roep op beursdagen f 1.211. De inkomsten waren f 21.293 en het totaal der reserve is thans f 87.702. Behandeld zal worden een voorstel van de afdeling Katwijk, om het steeds toene mende clandestien beursbezoek tegen te gaan door strenge handhaving, van het beursreglement. In het pre-advies merkt het hoofdbestuur op, dat het zich met het voorstel zal verenigen. Dat betekent, dat ieder lid zijn kaart zal moeten tonen, als hij de beurs bezoekt. Eventueel zou een boete van vijftig cent kunnen worden ge vraagd. Ook zal aan de orde komen een voorstel om het handelsreglement te wijzigen in overeenstemming met een verzoek van de afdeling Hillegom, inzake het euvel van „zure tulpen". Over dit punt is in de vo rige vergadering reeds gesproken. HEEMSTEDE: Artsen: dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, telefoon 35008 en dokter J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tele foon 34445. BLOEMENDAAL: Artsen: dokter A. Bosch, Bloemendaalse- weg 84, telefoon 22185. Overveen: dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalse- weg 223, Overveen, telefoon 22884. Aer- denhout: Dokter A. W. Mellema, Spie- gelenburghlaan 20, telefoon 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tele foon 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, telefoon 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tele foon 02560—8249 en Aerdenhout Apo theek, Zandvcortselaan 164, Aerdenhout, telefoon 26772. HAARLEMMERMEER: Badhoevedorp: dokter Den Ouden. Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg, te lefoon 280. HILLEGOM: Artsen: Dokter C. M. Wijkmans, tel. 5771. en heling van de steentjes, die ook zij had den omgeruild. In deze zaak heeft de rechtbank ver vroegd vonnis gewezen. Tegen beide boven genoemde kooplieden zal op 27 april uit spraak worden gedaan. Hoewel de ellende van de afgelopen win termaanden voor mens en dier gelukkig weer vergeten is, werden wij er gister avond in het Krelagehuis weer even aan herinnerd. Dit gebeurde tijdens de bijeen komst, die door het bestuur van de stich ting Vogelrampenfonds werd belegd voor de naaste medewerkers. De heer G. A. de Bock, secretaris van deze stichting herinnerde in zijn betoog nog eens aan de ellende van de dieren en vogels gedurende de lange wintermaanden, welke ellende de directe aanleiding was tot de oprichting van de stichting. Geheel onvoorbereid is door vele mensen enige weken harde strijd gevoerd om de nood onder de vogels te beperken en het be stuur was voor de spontane medewerking dan ook zeer erkentelijk. Het bestuur be schikt thans bij eventueel voorkomende gelegenheden over adressen van mede werkers en dierenvrienden. Spreker dankte de vele instanties die aan de zo geslaagde actie hadden deelgenomen, waaronder de Dierenbescherming, UW, collectanteriCtrices) en het onderwijzend personeel. Enkele medewerkers(sters) mochten hierna uit handen van de heer W. Boers, voorzitter van de stichting een ingelijste herinneringsfoto ontvangen. Behalve een expositie van vele foto's werd voor de talrijke aanwezigen boven dien nog een kleurenfilm van Jan Strijbos gedraaid. Ook werd de nodige aandacht besteed aan amusement zodat na het ern stige gedeelte, de heer Veldkamp met zijn cabaretgroep voor de nodige stemming kon zorgen. Zonder twijfel is deze amateur cabaretier hierin volledig geslaagd. Het op treden van het Hawaï gezelschap The Blue Birds was een groot succes, evenals Ray mond Baker met zijn imitaties. Behalve deze artisten zorgden het amuse mentsorkest, de komische clowns Jaco duo en de Rammelaars voor de goede stem ming, zodat een ieder tevreden huiswaarts keerde. Het bestuur is in de opzet om de banden te verstevigen, volkomen geslaagd. Het programma van het comité Spaarn dam, dat de feesten heeft voorbereidt voor Koninginnedag en bevrijdingsdag is sa mengesteld. Op 30 april om negen uur verzamelen de leerlingen der scholen zich en maken, voorafgegaan door de harmonie Crescendo, een rondgang ,door Spaarndam. Om half elf wordt onder leiding van de hei*r S. F. van Dijk, een aubade gehouden. Daarna volgen kinderspelën. Voor de middag staat ringrijden per rij wiel en een kindervoorstelling in de mu ziektent op het programma. Des avonds verzorgt Hade een non-stopprogramma. De bevrijdingsdag wordt ingezet met,een reveille. Om elf uur kan de jeugd deelne men aan wedstrijden, om half drie wordt een rijwielrally gehouden en voor vijf uur staan volksspelen op het programma. Met muziek en zang wordt de viering van de bevrijdingsdag gesloten. ADVERTENTIE 20 m 29 april rai-gebouw - amsterdam geopend van 10.30 -17 30 en van 19^22.30 uur entree fl. 1.25 a.r.i. Geruime tijd geleden hebben wij reeds meegedeeld, dat er plannen werden uitge werkt om in de toekomst in Heemstede te komen tot een derde Christelijk Lyceum in deze streek. In het „huisorgaan" van het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem, „Nieuws van de Emmakade", wordt thans medege deeld. dat de eerste stap in die richting, de oprichting van een dépendance in Heem stede voor het veel te klein geworden schoolgebouw in Haarlem-Zuid, nog dit jaar gezet kan worden. Het schoolbestuur heeft toestemming gekregen voor de op richting van een noodschool van een acht tal lokalen met dienstvertrekken. Nog geen toestemming kon worden ver kregen om te beginnen met de bouw van de nieuwe vleugel met twee gymnastiek lokalen aan de noordzijde van het gebouw aan de Emmakade, waarvoor architect H. W. van Kempen reeds geruime tijd geleden een ontwerp maakte. Wel hoopt men bin nenkort te kunnen beginnen aan de ver bouwing van de zogenaamde technische vleugel aan de zuidzijde, waar de lokalen voor het natuur- en scheikunde-onderwijs zijn gevestigd. Op vrijdagavond 4 mei zal ter gelegen heid van de nationale herdenkingsavond in de Grote Kerk te Haarlem een bijeen komst worden gehouden.. Na orgelspel door Klaas Bolt zal de heer J. R. P. Crasborn uit Heerlen, lid van het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland, het woord voeren. Leden van de bromfietsvereniging .,De Spaarne-brommers" zullen naar Nij megen trekken, om een fakkel te ontste ken op de Waalbrug. Het vuur zal naar Haarlem worden overgebracht en een fak kel wordt de Grote Kerk binnengedragen. Onder leiding van Jos. de Klerk zal het eerste gedeelte van diens cantate „Herbo ren Nederland" ten gehore worden ge bracht. Leerlingen van middelbare scholen en het symfonie-orkest „Haerlem" (diri gent Marinus Adam) verlenen medewer king. Na de bijeenkomst volgt de stille tocht naar de Dreef. In de stoet zal de fakkel worden meegedragen, die bij het monu ment op de Dreef de gasflambouw ont steekt. Stille tochten worden gemaakt naar het monument aan de Westergracht en het mo nument op de Jan Giizenbrug. De oud-bur gemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda en pater Beekman zullen het woord voeren op de Westregracht en dr. H. van der Loos en pater Hutjens op de Jan Gijzenbrug. In Spaarndam worden om zeven uur kerkdiensten gehouden en om acht uur komt men bij het monument aan de dijk bijeen, waar kransen gelegd worden. ADVERTENTIE w ie van Komt U ^OijUstr» „nv o,stMiêeC° 'itvoer verlichtingsornamentenfabriek SPAARNE 65, tegenover Gedempte Oude Gracht tr-C\0/[2— Haarlem telt geen voet gangers, kent althans geen voetgangersproblemen. Tot deze wel zeer gewaagde conclusie zou men haast geneigd zijn te komen, in dien men weet, dat de vrij dagavond onder auspiciën van de Nederlandse vereni ging Bescherming Voetgan gers in het gebouw van de vrijzinnig hervormden aan de Vestestraat in Haarlem gehouden bijeenkomst door nog geen vijfentwintig per sonen is bezocht. En "dat, terwijl toch het onderwerp van gesprek van deze avond: de plaats van de voetganger in het drukke verkeer, zijn bescherming en zijn rechten, voor tallo zen van groot belang is. De doelstellingen van deze vereniging voor voetgangers werden vrijdagavond uit eengezet door de landelijk voorzitter, de heer L. C. Admiraal: men wil zelf standig en in samenwer king met andere soortge lijke verenigingen de voet gangers beschermen tegen de gevaren van het verkeer "en tevens zijn belangen be hartigen. Deze bescherming dient bovenal geboden te worden aan de meest weer- i lozen onder de voetgangers, de jonge kinderen, de be jaarden en de gebrekkigen. Wat de belangenbeharti ging betreft moet men ver der denken dan de veilig heid van de voetgangers al leen; het van de straat verjaagde kind bijvoor beeld heeft meer recht op recreatie dan die welke de stoep biedt, aldus de heer Admiraal. Er moeten der halve „speelstraten" en speelweiden worden aange legd. Volgens spreker staat Haarlem in de naaste toe komst op verkeers-gebied niet veel goeds te wach ten. „Zodra de Velser tun nel gereed is, zal een in drukwekkend verkeer op Haarlem afstormen". De heer Admiraal toonde de verkeersonveiligheid in ons land wel zeer sprekend aan met de vermelding van het. aantal doden en ernstig ge wonden door verkeersonge lukken in 1955: respectie velijk 1700 en 21000. Er was voor deze avond een forum gevormd ter be antwoording van verkeers- vragen uit het publiek. In het forum, onder voorzit terschap van de heer Ad miraal, hadden zitting de heren H. G. Cannegieter, W. Holt, J. van den Oever (ambtenaar van het open baar ministerie bij het kan tongerecht in Haarlem), P. Gerritsen (inspecteur van de Haarlemse verkeerspo litie) en A. van Meerten (leraar aan de Rijskweek- school). Tijdens de debat ten, die in de loop van de avond ontstonden, werd onder meer van leer ge trokken tegen die fietsers, die dikwijls het trottoir als fietspad beschouwen, tegen die winkeliers, die een deel van hun waar op het trot toir ,.voor hun zaak plegen uit te stallen, tegen het zware verkeer in de bin nenstad en vooral ook te gen de bijzonder slechte mentaliteit, waarvan vele weggebruikers voetgan gers niet uitgezonderd blijk geven. Tenslotte werden op voor stel van de heer Cannegie ter „de heren achter deze tafel", met mejuffrouw C. P. Bal, aangewezen als voorlopig bestuur van de aldus in sneltreinvaart op gerichte afdeling Haarlem van Bescherming Voetgan gers, welke vereniging reeds veertig Haarlemmers onder haar „landelijke" le den telt. In Bloemendaal bestaan plannen binnen afzienbare tijd een fraai nieuw flatgebouw te bouwen, waarvan de heren D. C. Bonnet uit Hilversum en A. C. van Uchelen uit Laren de architecten zijn. Aannemer van dit nieuwe complex is het N.V. Bouwbedrijf Van der Schaar, eveneens uit Hilversum. Het oude pand van de markiezenfabriek van J. A. van Eerden, dat zich op de hoek van de KleverlaanKorte Kleverlaan be vindt, zal worden gesloopt en op die plaats zal het nieuwe bedrijf van de autobe- klederij N. van Beem gevestigd worden. Of ook diens aude zaak aan de Korte Klever laan 76 in tact zal blijven is nog niet bekend. Het nieuwe flatgebouw zal in drie ver diepingen worden opgetrokken, elk van acht woningen, in totaal 24 woningen. Daarachter komt eerst een stuk tuin en vervolgens weer vierentwintig schuurtjes en tweeëntwintig box-garages. De voor kant van het flatgebouw ligt op het zuiden. Het ligt in de bedoeling nu meteen de hoek KleverlaanKorte Kleverlaan wat te verbreden, zodat er meer zicht komt ten behoeve van het verkeer. Op 1 september zal in Lisse een R.K. H.B.S. geopend worden, bestemd voor leer lingen uit de bollenstreek (Lisse, Hillegom, Sassenheim en Noordwijkerhout).Tot direc teur van de school is benoemd de heer W. A. Terwijn, thans leraar aan r.k. middel bare scholen te Kerkrade en Heerlen. De wachtmeester der rijkspolitie, wo nende aan het Liewegje, is naar elders overgeplaatst. Hij zal worden opgevolgd door de heer L. Rameau. ZONDAG 22 APRIL 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, H. Av. 7: Dezelfde. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: Ds. R Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Asperen. Ba- kenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Jeugddienst. Ds. R. H. Oldeman, van Zandvoort. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dr. G. Snijders. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Diaconessenhuis, Haze paterslaan. 4.30: Ds. W. M. van Asperen. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geur- sen. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Dhr. P. Knijff. Centrum, O. Groenmarkt 10: Ds. E. Pot. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service pré- sidé par le Pasteur J. F. Ba'udraz; Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 2b Uhr: Jubilate mit Feier des Hlg, Abendmahls. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond in de Tempeliers straat 55 rood. The Bethel Pentecostal Tem ple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. „Beth-El". 2: Samenkomst, Pastor C. J. H. Theys. Dins dag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Vrijdag 8: Evangelisatie dienst. Russische Orthodoxe Kerk, Jansstraat 83. 10.30: H. Liturgie. Allc- Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Ds. A. J. Wijnmaalen van Maartensdijk. Woensdag 7.30: Ds. Tim mer, van Huizen. Stadsevangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. A. M. Agtereek, van Amsterdam. 7: Dhr. J. Jansen. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst 8: Jeugdsamenkomst. Öpwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Vrije Evang. Gemeente, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. J. Enter Sr. uit Rotterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. H. Doop. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds A. J. Snaayer. 19.30: H'lem-O. Ned. Herv. Kerk, Zomerkade. Ds. C. P. Hoekema. Re- monstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. C. Goe man. 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L Hoorweg. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstr. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. C. Goe man. Geref. Gemeente, Riddei-straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margaretha- straat 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamen komst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: Dhr. A. v. Polen, den Haag, m.m.v. zangkoor Glorieklanken. 7.30: Dhr. E. Schuurman, m.m.v. Jeugdclub „Gideon". 10: Zondagsschool. Vrijdag 8: Zweedse pre dikanten m.m.v. Pentecostal Sisters. Verga dering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeen te des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare Samen komst. 12-13: Zondagsschool. 7: Openbare Samenkomst. Donderdag 8: Gebedssamen komst voor gemeenteleden. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbid - dingsdienst. 8: Evangelisatiedienst. Ged. O. Gracht 47 3: Zondagsschool. Maandag,, Roos- veltstr. 1. Damesbijbelstudie annex hand werken. Dinsdag, Ged. O. Gracht 47, 8: En gelse bijbelstudie o.l.v. een Engelse Evan gelist. Donderdag 8: Hollandse evangelisa tiedienst. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits, Hrl. Soefibeweging, Aula gymnasium. Prinsen hof. Geen dienst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. De Vrije Gemeente, Wilhelminastraat 60. 10.30: Dr. H. Jansen, HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuëlkerk 10: Dr. G. Ph. Scheers. Sionskerk, Eksterstr. (Spaarndam- West). 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. J. v. d. Blink, Bijzondere Kerkdienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. P. N. Kruijs- wijk. Stichting „Petra", Noorderkapel (ein de Minahassastraat). Donderdag 8: Dhr. Th. Dikkes. Evangelist te Leiden. Dinsdag 8: Bijbelstudie, Maasstraat 8. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. P. C. de Vries. Sions kerk, Eksterstraat. 8.45: Ps. P. C. de Vries 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. H .W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Dijl. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Ds A. L. Broer, Dg.. Hil versum. Doopsgez. Kring, Minerva Theater 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Koe- 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. L. Hoorweg. 5.30: Ds. J. H. Mulder. Geref. Kerk Herenweg 111. 10.30: Ds. Arnold, van IJmui- den. 5.30: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Seniorenkring 1620 jaar in „De Stal". 10.30: Zondagsschool in 'het Tyo H. van Eegheninstituut. van Len- nepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. L. H. Ruitenberg, Ned. Herv. Pred. te 's Gra- venhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Dr. G. P. v. Itterson, den Haag. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9, 10.30 en 19: Dr. J. H. Stelma, H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar in „Maranatha". 10.30: Zondagsschool. Kleuterschool Boslaan en „Jeugdhuis". 11.45: Zondagsschool in „Ma ranatha". 10.15: Jeugdkeurk 1620 jaar in „Maranatha". Dhr. J. de Smalen. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. G. Kroes, Luth., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10,.30:_Ds. P. Veenhuizen, te Amsterdam. 3.30 én 7.30: Ds. G. Toornvliet. Vrjj Kath. Kerk, Popel laan i. 10.30: Gez. H. Mis.' Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. W. C. van Unnik. 19.30—19.45: Orgelspel door de heer Egbert Vos. 19.4520.15: Oecu menische Avonddienst. Ds. H. W. Wierda, Geref. pred. te Haarlem. 10.15: Zondagssch. Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 1213: Zondagsschool Ramplaankwartier, Beatrixschool en „Irene" Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk, 10 en 17: Ds. E. Zijlstra, te Aerdenhout. IIILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 5: Ds. Brouwer. Ned. Prot. Bond. 10: Dhr. N. A. C. Pols, van Harder wijk. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. D. C. van Wijngaarden, van IJmuiden. 7: Ds. Eerhardt, van Hillegom. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. C. Boers, van Hoorn. Geref. Kerk 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. Moerenhout, van Katwijk 6.30: ds. M. C. Don. Bethelkapel. 10: Ds. J. A. van Boven. Geref. Kerk geen opgave ontvangen. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhardt, van Hillegom, H. Doop. 7: Vic. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: prof., dr. S. U. Zuidema. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. B. van Gelder, Haarlem. 7: Ds. D. ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. J Hei dinga, Haarlem. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7.30: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10.30: Ds. C de Ru. Medew. van het kerkkoor. 9.30: Jeugdkapel in de nieuwe consistorie. Dhr. M. Faber. Kapel Het huis in de duinen. 19.30: Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prol. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, uit Haarlem. Geref. Kerk, Juliana- weg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Dinsdag 3: Samenkomst in pension Dijkhoffz, Brederodestraat 43. Dhr. H. Veldkamp, evangelist te den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vic. Wolfensbergen. 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. J;- Na 1960 zullen er door de K.L.M. acht Douglas DC-8-verkeersvliegtuigen met straalmotoren in gebruik worden genomen. Op de foto ziet men een ontwerp van het nieuwe vliegtuig. Het zal worden uitgerust met vier straalmotoren en plaats bieden aan 64-130 passagiers. De snelheid bedraagt 800 tot 900 kilometer per uur. Het vliegtuig is bestemd voor intercontinentaal verkeer. BINNENLAND De 75.000ste naar Australië. Met de „Wa terman" die op 23 april uit Rotterdam ver trekt, zal de 75.000ste Nederlandse emigrant naar Australië gaan. Wie van de zeshonderd emigranten aan boord die 75.000ste is, is niet na te gaan. Het Australische emigratie bureau in Den Haag is van plan pas bijzon dere aandacht te schenken aan de honderd duizendste, die tegen het einde van het vol gend jaar ons land zal verlaten. Als de „Waterman" het zeegat uit is zullen sinds 1950 75.293 Nederlanders naar Australië zijn geëmigreerd. Per postorder. Acht maanden gevan genisstraf is geëist tegen een inwoner van Apeldoorn, die drie maanden lang allerlei goederen had besteld per postorder, hoewel hij het bestelde niet kon betalen. De man, die acht maal is veroordeeld en die met zijn ge zin aan de grens van de financiële afgrond leefde, betrok op deze wijze voor ruim dui zend gulden aan goederen, waaronder drie keuken uitzetten. Nieuwe hoogleraar. Met ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, is dr. ir. A. I. van de Vooren benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de Scheepsbouw- kunde en Vliegtuigbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de trillingen van vliegtuigen. Aardgas. Op 1 juli wordt een aantal ge meentelijke gasbedrijven op de Veluwe op geheven. Zij gaan over naar de N.V. „Nove- gas". In deze N.V ziin de gemeenten Bar- neveld, oHevelaken. Nijkerk, Putten, Er- melo. Harderwijk, Doornspijk, Elburg, Olde- broek, Hattum, -Heerde en Epe aandeel houders. Epe en Heerde krijgen reeds aard gas van Apeldoorn. De laatste tijd werkten de gemeentelijke gasfabrieken alle met ver lies. Vondst. Bij de aanleg van een water bassin in Schinnen zijn ongeveer 80 cm. onder het maaiveld enkele hoefijzers, been deren van een mens en een dier, een stuk lood, een ijzeren slagzwaard en talrijke scherven van tegels gevonden, vermoedelijk uit de laat-Romeinse tijd. Erepenning. Sem Dresden heeft de pen ning van bijzondere verdiensten van de ge meente 's Gravenhage in zilver ontvangen „als blijk van grote waardering voor de uit nemende wijze, waarop hij door zijn compo sities, zijn organisatorische gaven en overi gens in woord en geschrift een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het Nederlandse culturele leven en aan dat van 's Graven- hage". „Contour". De opening van de tentoon stelling „Contour der Nederlandse beelden de kunst" in het Prinsenhof te Delft is uit gesteld tot zaterdag 28 april. Stopgezet. De voorstellingen van het Hoorns Marionettentheater, waarvan de heer en mevrouw Heyckeroth de directie vormen, zullen worden stopgezet. De oorzaak van dit besluit is gelegen in een conflict met het bureau voor muziek-auteursrecht, de Buma. Schippers en belasting. Op grond van het Schippersbesluit Directe Belastingen zijn binnenschippers verplicht zich jaarlijks aan te melden aan een ontvangkantoor van de belastingen ter verkrijging van een bewijs, waaruit blijkt, dat zij aan hun verplichtingen met betrekking tot de inkomstenbelasting en vermogensbelasting hebben voldaan. Aan de lijst van kantoren, waar de binnenschippers aan de vereiste aanmelding kunnen voldoen, is thans in de provincie Noordholland toe gevoegd het kantoor te IJmuiden. HAARLEM EN OMGEVING Jubilaris gehuldigd. De heer J. van der, Brugge, chef-monteur bij de firma W. Hout- kooper, transportbedrijf aan het Lorentz- plein te Haarlem, die vrijdag zijn zilveren jubileum vierde, is toegesproken door de heer W. Houtkooper, die een radiotoestel aanbood en de heer F. H. de Bruin, die namens het personeel een geschenk in enveloppe over handigde. Van zakenrelaties, die de heer Van der Brugge gelukwensten, ontving hij ge schenken. Presentiegeld. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor om het presentiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen van de afdelingen van de raad en van de raads commissies vast te stellen op f7,50 per lid voor elke bijgewoonde vergadering. Verlenging. B. en W. stellen de raad van Heemstede voor om de termijn voor de on bewoonbaarverklaring vna een perceel aan de Zandvoortselaan 98 te verlengen met een half jaar. Telefoon. B. en W. van Heemstede stel len de raad voor om voor de vernieuwing van de telefooninstallatie in het gebouw van Openbare Werken een bedrag van f7500 uit te trekken. „Grande Variété du Nord". Onder deze titel geeft de Katholieke Sociale Jeugdzorg op donderdag 3 mei in restaurant „Dreef- zicht" een variété-programma. Prot. Chr. Reclasseringsvereniging. Op de ledenvergadering van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging, afdeling Haarlem, werd als bestuurslid herkozen de heer M. Hoek en werd in een bestaande vaca ture gekozen dokter F. Hartsuiker, districts psychiater. Jaarvergadering. Woensdag 25 april houdt de vereniging Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld haar jaarvergadering in hotel restaurant „Boekenroode". Beroepententoonstelling. De boot, waar in de beroepententoonstelling gehouden wordt, zal in de week van 2328 april op zijn huidige plaats bij de Drostefabrieken blijven liggen. Daarna zal hij een week in het Spaarne tegenover de Turfmarkt komen te liggen. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Bloemendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt haar maandelijkse ledenvergadering op donderdag 26 april in het jeugdhuis aan de Donker el aan. De heer Beets uit Amster dam vertoont de bedrijfsfilm „Kent Uw industrie". De gelaarsde kat. De kinderen van de buurtvereniging Ramplaankwartier voeren op zondag 22 april in het gebouw Domi de kinderoperette „De gelaarsde kat". Lunapark. Het Lunapark in Heemstede zal op gx-ond van gemeentebepalingen zondag geopend zijn van 1417 uur en van 19—22 uur. „Haarlems Zanggenot". In onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag maakten wij melding van een concert in het Concert gebouw op maandag 23 april, uit te voeren onder meer door de liedertafel „Haarlems Zanggenot", die onder leiding staat van de heer P. J. Potgieser. Deze zal per 1 mei wor den opgevolgd door Henk Arisz, die tijdens het concert van maandag het gemengd koor „Polyhymnia" zal dirigeren. Het programma van deze avond vermeldt bovendien een solistisch optreden van de zangeres Hermina Preyer met pianobegeleiding van Emmy van den.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17