Zuid Afrika bouwt zich met vallen en opstaan een nationale koopvaardij De landmacht krijgt een nieuwe tankwerkplaats Heidemaatschappij legt wegen aan met een „stabilisator-trein" Naturellen zullen de zeelui moeten worden, want aan blanken is gebrek Inrichting is uniek in West-Europa Hillegom Engelse machine bij Arnhem aan het werk 17 EVOLUTIE NA DE OORLOG De eerste boeren zwaluwen Waarom is de hals van een giraffe zo lang? Sovjet-bioloog Lysenko vond een verklaring Velsens gemeentepersoneel op 5 mei wel vrij Scheepvaart ZATERDAG 21 APRIL 19S6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COIJRAN I „MEN MOET ER REKENING MEE HOUDEN, dat de groei van de Zuid afrikaanse koopvaardijvloot langzaam zal zijn omdat er een hechte band bestaat tussen de verschepers en de oude gevestigde rederijen. Slechts vervoersdiensten van een hoog gehalte zullen het voortbestaan en de uitbreiding van het jonge scheepvaartbedrijf van de Unie kunnen verzekeren omdat de verschepers steeds zakelijke overwegingen boven nationaal sentiment zullen blijven stellen." Zo eindigt een beschouwing over de Zuidafrikaanse handelsvloot in „Economisch Statistische Berichten", waarin de verschillende facetten van deze jonge tak der wueldscheepvaart worden aangeraakt. De activiteiten van de natie waren tot voor kort voornamelijk tot het land zelf beperkt, de zee was een door weinigen oeiochte bron van inkomsten. De oorzaak daarvan moest worden gezocht in de onuitputtelijke bronnen voor welvaart in het Zuidafrikaanse land zelf en boven dien. de beloningen in het „landbedrijf" lagen belangrijk hoger dan in het veebedrijf". Daar kwam nog bij, dat de scheepsiuimte, die de nationale econo mie nodig had, in ruime mate door buitenlandse reders werd verschaft en de tarieven waren zo laag, dat slechts eventuele specialisten uit eigen kring daar tegenop konden boksen. Tot de tweede wereldoorlog had Zuid-Afrika dan ook £een vloot van betekenis op zee, buiten de paar schepen, die door de Zuid afrikaanse spoorweg- en havenadministratie van 1919 af zijn geëxploiteerd. In de vorige eeuw waren de landverbin dingen in Zuid-Afrika zeer gebrekkig en bestond er als gevolg daarvan een grote behoefte aan kustvaarders en passagiers en goederen tussen Kaapstad, Port Elizabeth, Oost Londen, Durban en verschillende kleinere havens te vervoeren. Ulaatselijk geregistreerde zeilschepen en later ook kleine stoomschepen namen intensief aan dit verkeer deel. Verder stationeerden de belangrijkste Engelse rederijen, die op de Unie voeren, speciale schepen in Zuidafri kaanse wateren teneinde aan- en afvoer- diensten tussen Kaapstad en de havens hoger op de kust te onderhouden. Aanvan kelijk was het namelijk voor de van over zee komende schepen niet lonend om be halve Kaapstad ook de andere Zuidafri kaanse havens aan te doen. Betere landverbindingen Aan dit tijdperk van intensieve kust vaart kwam echter geleidelijk een einde toen de landverbindingen verbeterden, de verkeersomvang in de grote havens zodanig groeide dat het winstgevend voor de van overzee komende schepen was om elk van deze havens aan te doen, terwijl terzelf- dertijd de betekenis der kleine havens snel achteruit ging. De specifieke functie van de kustvaart werd daardoor ernstig aan getast en de omvang van de kustvaartvloot was omstreeks 1900 reeds aanzienlijk ver minderd. Het kleine aantal scheepjes dat niette min gedurende de afgelopen vijftig jaar nog in staat was om, zij het met steeds terugkerende verliezen, in bedrijf te blij ven, zag zich gesteld tegenover twee mach tige concurrenten, enerzijds de lijnvaart voor wie het vervoer tusen de Uniehavens incidenteel was zodat slechts de variabele kosten met een kleine opslag behoefden te worden gedekt, anderzijds de spoorwegen die in 1908 zeeconcurrentie-tarieven in stelden, welke bedoeld waren om de han delaars te bewegen hun goederen per spoor in plaats van rriet kustvaarders te laten vervoeren. Pas in 1954 zijn deze tarieven, welke het Zuidafrikaanse kustvaartbedrijf bijna te gronde hebben gericht, opgeheven. Nog niet eens één schip van de UNION Castle In 1939 had de gehele Zuidafrikaanse handelsvloot een omvang van slechts 22.000 ton, hetgeen nog minder is dan de inhoud van één der mailschepen van de Union- Castle Lijn, welke tussen Engeland en de Unie varen. De oorlog deed verder afbreuk san deze kleine vloot doch uit deze verlie zen werd een nieuw begrip geboren, name lijk dat Zuid-Afrika zich na de beëindiging van de oorlog zou moeten inspannen om een eigen handelsvloot van redelijke om vang op te bouwen teneinde daardoor de afhankelijkheid van buitenlandse scheep vaart drastisch te verminderen. Allereerst moet genoemd worden dat de na-oorlogse ontwikkeling van de handels vloot van de Unie zonder enige directe regeringssteun heeft plaatsgevonden hoe wel de Zuidafrikaanse Overheid steeds de normale hulp en belangstelling betoond heeft weke van haar mocht worden ver wacht bij de opbouw van het scheepvaart bedrijf van de Unie. Dat werd aldus geformuleerd: Die Unie-regering sal soveel moont- Iik toesien dat ons sleepvaartmaatskapoye nie in 'n nadelige positie geplaas word nie, sodat ons cie rederye die buitelandse kon- kurrensie op gelyke voet kan ontmoet." Niet gemakkelijk Het was een zware taak voor het jonge scheepvaartbedrijf van Zuid-Afrika om geheel en al onbeschermd het hoofd te bie den aan de concurrentie welke in haar zuiverste vorm in de zeescheepvaart, vooral de wilde vaart, bewaard is gebleven. Zo lang de abnormale oorlogsomstandigheden van een groot tekort aan schepen en toren hoge vrachten ook nog gedurende de eerste na-oorlogse jaren aanhielden, vertoonde de Zuidafrikaanse koopvaardijvloot kust vaarders niet inbegrepen een stijging van ongeveer 15.000 ton in het begin van 1945 tot 235.000 ton op 31 mei 1950. Niet minder dan veertien rederijen werden in die vijf jaar opgericht! Toen echter meer normale omstandigheden in de wereld scheepvaart begonnen terug te keren werd de levensvatbaarheid van de jonge rede rijen erstig op de proef gesteld. Scheeps- ruimte werd overvloediger en de concur rentie sterker en in dit proces moest het oneconomische schip en het ondoelmatig bestuurde bedrijf de strijd verliezen. Dit lot heeft de handelsvloot van de Unie ernstig getroffen, want tegen het einde van 1945 tot 135.000 ton op 31 mei 1950. Niet Zuid-Afrika nog slechts uit negen schepen met een gezamenlijke omvang van 45.000 ton. Men had de mogelijkheden die de ver schillende handelsroutes aan Unieschepen konden bieden ernstig overschat, ver ouderde en ondoelmatige scheepsruimte aangeschaft en het ontbrak aan de nood zakelijke kennis van het scheepvaartbedrijf. Drie sterken Gelukkig was er een drietal maatschap- Pijen, twee in de lijnvaart en één in de wilde vaart, dat niet in bovenstaande fou ten vervallen is en met weinig kleerscheu ren 't eliminatieproces van de concurren tie heeft overleefd. Het zijn „South African Marine Corpora tion," „South African Lines" en „Northern Steamships' en men kan verwachten dat zij in de komende jaren het meeste tot een gezonde groei van de Zuidafrikaanse han delsvloot zullen bijdragen. „South African Lines" en „Northern Steamships" zijn gevestigd door twee voor aanstaande Grieken die in de aanvang van de tweede wereldoorlog naar Zuid-Afrika gekomen zijn. Het zijn de scheepvaartmag naten E. A. Eugenides en E. P. Nomikos, die hun uitgebreide kennis van het scheep vaartbedrijf in dienst van hun nieuwe vaderland hebben gesteld. Safmarine onderhoudt thans een maan delijkse dienst van havens aan de Westkust van Engeland en een twee-wekelijkse dienst van Atlantische en Golfhavens van de Verenigde Staten naar havens op de Kaapstad-Beira kustlijn. Deze diensten worden onderhoud met vier eigen sche pen, de Constantia, Morgenster en Verge legen van de" „Victory-klasse" van 7.607 ton en de South African Merchant, de nieuwste aanwinst van 9.866 ton, terwijl gemiddeld omstreeks zeven moderne sche pen in charter voor de maatschappij varen. De financiële positie van Safmarine is ge zond en plannen zijn opgesteld voor de aankoop van nog een schip. „South African Lines" onderhoudt een maandelijkse dienst tussen Europa en zui delijk Afrika, welke echter geheel met ge charterde chepen onderhouden wordt, aan gezien de drie oude schenen die van 1947 tot 1949 zijn gekocht alweer van de hand zijn gedaan. De maatschappij heeft aanvan- kelijk grote verliezen geleden maar het lijkt alsof zij nu vaste grond onder de voe ten heeft en nog zal bijdragen tot de groei van de Zuidafrikaanse handelsvloot. Wilde vaart In tegenstelling met genoemde twee li.jn- vaartmaatschappijen is de bedrijvigheid OOCXXXXXXXOOOCKÖOOOOOCOOOOOOOCOOOOOCXOOCCOOOCCOCOfXOCCOC x 3 ln een artikel van de hand van de heer 8 q C. Verburgh in „Economisch Stalisti- 8 sc/ie Berichten" heeft deze op indrin- 8 H gende wijze de ontwikkeling der Zuid- 8 Afrikaanse koopvaardij belicht. De 8 vloot van Zuid-Afrika, die thans on- 8 i geveer 100.000 ton sterk is, heeft een S lange reeks moeilijkheden achter de 8 schroef, maar, zo zegt de auteur: „een 8 door bekwame personen geleide Zuid- 'i Afrikaanse rederij, welke met eerste klas technici werkt is in staat om zon- der directe regeringssteun een succes van haar bedrijf te maken". In bijgaand uittreksel uit het artikel geven wij een x 3 overzicht van hetgeen de heer Verburgh 8 heeft willen zeggen. O X)00(3000cx>x50000<xxxyx>00000000000000cc000cxxx)000c00000c0 van „Northern Steamships" gericht op wilde vaart en tankvaart. Vijf schepen zijn kort na de oorlog uit de Amerikaanse reservevloot aangekocht, hebben hun eige naar grote winsten bezorgd en zijn in 1951 nog tijdig tegen de toen heersende hoge scheepsprijzen verkocht. Bestellingen zijn toen geplaatst voor een tankschip van 25.000 ton en een vrachtschip van 10.500 tor draagvermogen. Beide schepen zijn thans op lange termijnen aan buitenlandse maatschappijen verhuurd, zodat zij hoe wel zij weinig in Uniehavens gezien zullen worden toch vreemde valuta voor de Unie zullen verdienen. Zoals reeds is opgemerkt zijn er betrek kelijk weinig Zuid-Afrikaners die belang stellen in een zeeloopbaan omdat een moei lijke arbeid tegen matige beloning in de scheepvaart niet erg aanlokkelijk is, wan neer zoveel „gemakkelijker" werk tegen hogere beloning aan land kan worden ver kregen. In dit stadium zal Zuid-Afrika met veel moeite in de behoefte aan officieren en cadetten kunnen voorzien, zodat er geen andere keus is dan de lagere posten, die van de gewone zeeman, met kleurlingen en naturellen te vullen. OC£XXCOCOCCCODOCXC000300UOO<>XXXXXXXXXCOOÖXXXXXX>COOOaC 6 Volgens de kalender is het al een maand lang lente, al schijnt de natuur zich er niet aan te storen. Het eerste kievitsei is ook al gevonden dit jaar en dat is toch zéker wel een teken dat het voor- jaar is. En nu heeft zich dan weer een lentesymptoom, aangekondigd: boven Overveen zijn onlangs de eerste boeren zwaluwen gesignaleerd, juist op. hel ogenblik dat een fikse hagelbui los- barstte. 8 U ziet het: de natuur trekt zich (voor- alsnog) niets aan van welke lenteboden 8 dan ook, maar laten we hopen, dat haar 8 wee standarsenaal nu langzamerhand o uitgeput is en wij binnenkort van wer- kelijk voorjaarsweer zullen kunnen genieten. 3Q(X3üC>DOCrOCOCr<»COOOOCXX)CCCOOOCCCOr~ (Van onze correspondent in Wenen) Nu Lysenko is afgezet als voorzitter van de Sovjet „Academie voor landbouwkun dig onderzoek", is een van de steunpilaren van het dialectisch materialisme ten val gekomen. Hij schijnt zijn wetenschappe lijk werk echter te kunnen voortzetten. De 57-jarige bioloog is afkomstig uit de Oekraine, waar hij de hogere landbouw school te Poltava bezocht. Daarna studeer de hij in Kiew. Hij trok het eerst de aan dacht doordat het hem gelukte winter graan in snel groeiend zomergraan te ver anderen, waardoor de produktie kon wor den opgevoerd. Later ontwikkelde hij in Siberië een aantal graansoorten, die tegen vorst bestand waren. Toen hij bovendien een methode vond om de kwaliteit van aardappelen en katoen te verbeteren, vond hij steun bij de machthebbers in het Krem lin, vooral bij Stalin. Geheel in de geest van diens eenzijdige opvattingen ontwik kelde de bioloog toen de theorie dat ver worven eigenschappen erfelijk waren. Deze theorie was weliswaar niet nieuw, omdat de Fransman Lamarck ze reeds had opgesteld, maar Lysenko verdedigde deze opvatting tot in de verste consequenties. Hij beweerde dat de giraffe een lange hals heeft, omdat dit dier in ver vervlogen droge tijden zijn hals moest uitstrekken om nog een blaadje groen aan de bomen te vinden. Na de dood van Stalin werd partij-secre taris Kroesjtsjev belast met de zorg voor de landbouw en veeteelt, die op de theorie van Lysenko steunde. Ondanks alle in spanningen was echter het resultaat on bevredigend. Landbouw en veeteelt gingen achteruit, met het gevolg dat Kroesjtsjev vlak na Stalins dood een felle aanval op Lysenko en diens opvattingen deed. Daar op volgde toen een campagne tegen de bioloog en diens theorieën, die nu zijn veroordeeld. In taalkundige kringen verwacht men dat ook de leer van de filoloog N. Marr zal worden herzien, omdat Stalin deze op vattingen indertijd had aangevallen, nadat men ze eerst als de zuivere uitdrukking van het historisch materialisme had ge prezen. SPREEKUREN B. EN W. VAN HILLEGOM De burgemeester van Hillegom is verhin derd op dinsdag 24 april a.s. spreekuur te houden. Met het oog op het bloemencorso komt ook het spreekuur van zaterdag 5 mei te vervallen. Belanghebbenden kunnen zich vervoegen op het spreekuur van de wethouders Van Dam maandag 23 april van 18.30-19.30 urn en Van den Boer, vrijdag 27 april van 19.30-20.30 uur. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de Simavi-collecte in Hillegom bedraagt 219.33. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE OCOOCXXXX XX.KXXXXXXXXXXX »xxxuxxau.u«.uxixu«x Op donderdag 26 april zal Prins Bern- hard de even buiten Amersfoort op de Oud-Leusder heide gelegen tankwerk plaats van het basiscommando der Konink lijke Landmacht in gebruik stellen. Het tankwapen heeft dan de beschikking ge kregen over een werkplaats, welke uniek is voor West-Europa. Bouw en inrichting van deze werkplaats voor rupsvoertuigen hebben 18 miljoen gekost. Men heeft gezorgd voor een zo groot mogelijke efficiency, niet alleen bij de bouw, maar ook bij de inrichting. De investering van deze 18 miljoen be tekent, dat de landmacht zelf haar tanks en andere rupsvoertuigen op peil kan hou den. De bij het Nederlandse leger in ge bruik zijnde Britse Centurion-tanks, ge vaarten van 50 ton, slijten snel en moeten dus op gezette tijden totaal 'gerevideerd worden. Gezien de hoge aanschaffings- kosten een kleine miljoen gulden per tank betekent dit in eigen werkplaats revideren een besparing van miljoenen. Bouw en inrichtingskosten van deze tank werkplaats kunnen dan ook in korte tijd terugverdiend worden. Er worden nieuwe methoden toegepast, ciiie de Engelsen bouwers van de Cen turion-tanks versteld hebben doen staan. Voor de aanvoer van onderdelen heeft het Britse ministerie van Bevoorrading medewerking toegezegd, zodat niet ge vreesd behoeft te worden voor een gebrek aan onderdelen. Zeshonderd man personeel De bezetting van de werkplaats bestaat uit 600 man waarbij slechts 40 militairen voor de staf en het specialistische toezicht. De bezetting bedraagt thans 500 man, waarvan een klein percentage in militaire dienst is opgeroepen. In en om Amersfoort j heeft men een kleine 300 man geworven, ruim 200 man is medegekomen uit Wezep, Mi-Hingen en Assen, waar zich militaire werkplaatsen bevonden, die nu uitsluitend door militairen „bemand" worden. Een bedrijfsec hooi zorgt voor de twee jarige opleiding .van jong personeel. De leerlingen behoeven zich echter niet te verbinden na hun leertijd ook op de tank- werkpiaats een functie te aanvaarden. Aan de lopende band Het revisie-werk geschiedt volgens het lopende band-systeem. De te revideren voertuigen, voor een zeer belangrijk deel Centurions, worden op de band totaal ge demonteerd, zodat uiteindelijk de „bad kuip", de 30 ton wegende bak, overblijft. Deze wordt vervolgens door de „spuit- straat" gevoerd, waarin de romp chemisch wordt gereinigd, afgébikt en geschrapt, ge verfd en gedroogd. De weer in staat van nieuw gebrachte tankromp wordt vervol gens voorzien van het inmiddels gerevi deerde onderstel, zodat zij op haar eigen wielen voortbewogen kan wonden op d'e Naar wij vernemen heeft het Velsens gemeentebestuur besloten het personeel der gemeente de vijfde mei vrijaf te geven, zulks tegen het besluit van de regering in cm de Bevrijdingsdag niet als een vrije dag te beschouwen. Er is een tekort aan funderingsmateriaal voor wegverharding Deze schaarste is ont staan door de toenemende vraag. Waar haalt men gewoonlijk het funderingsma teriaal vandaan? Men baggert het uit de rivieren (grint), men schept het uit de hoogovens (hoogovenslakken) en men haalt het uit het buitenland, dat wel de grootste leverancier is. Men heeft echter naar een goedkoop materiaal gezocht, dat dichtbij huis te krijgen was. Dat materiaal is zand. Zand kan na bevochtiging door stampen of trillen worden verdicht tot een vaste massa. Voorbeelden zijn een zandbed De „stabilisator-trein" aan het werk in de omgeving van Arnhem. onder een oude klinkerbestrating en een bij eb droogvallend strand. Zulk een zand laag wordt bij regen of droog weer spoe dig papperig of mul. Men kan echter het 7,and stabiel maken door het te binden met asfalt, kunstharsen of cement. Zandstabili- satie met behulp van asfalt vindt al ver scheidene jaren op bescheiden schaal in ons land plaats. Stabilisatie met cement, dat het goedkoopst is, komt vrijwel uitsluitend in het buitenland voor. De Nederlandsche Heidemaatschappij te Als de „stabilisator-trein" voorbij is, is de helft van de fundering voor de nieuwe weg gereed. Arnhem heeft nu deze laatste methode in Nederland geïntroduceerd. Dit deed zij in overlég en in samenwerking met het de partement van Landbouw, afdeling cul tuurtechnische dienst en het Rijkswegen- bouwlaboratorium. En thans rijdt buiten Arnhem een gemotoriseerde karavaan rond, die officieel „stabilisator-trein" heet. Als locomotief doet een zware rupstrekker dienst. Deze trekt met een snelheid van anderhalve meter per minuut een stabili satiemachine voort over de vooraf onder profiel gebrachte aardebaan. De machine mengt de juiste hoeveelheid cement, water en zand en verdicht ver volgens het verkregene met behulp van zware stampers lot een compacte massa. Na een verhardingstijd van ruim een week wordt over het dek een asfaltlaag aange bracht, waarna de weg voor het verkeer kan worden opengesteld. De machine is in Engeland uitgedacht. Zij bestaat uit drie eenheden: de menger met cementspreider en watersproeier, de verdichter en een waterwagen. Tot de sta bilisator-trein behoren voorts een weg schaaf voor het profileren van het zandbed, een zware truck voor het materiaaltrans port, een trilwals voor het verdichten van de aardebaan en het glad afwerken van de gestabiliseerde fundering, een laborato riumwagen, een schaftwagen en een ge reedschapswagen. De Nederlandsche Heidemaatschappij hoopt met deze werkwijze aan te tonen, dat met in Nederland vTij algemeen voor komend materiaal goede wegen kunnen worden gemaakt voor een prijs, die lager is dan die van de gangbare methoden, Aegis, 20 te Antwerpen. Alaitiak, 19 v. I.onden n. Marseille - Alnati. 19 v. Recife n. Rio de Janeiro. Alpherat. 20 te Rio de Janeiro. Amstelpark, 19 v. Port Orange n, New York. Axeldijk. 19 v. Santos n. Rio de Janeiro. Abbekerk. 20 v. Singapore n. Bangkok. Alcyone, Dass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Almriijk. 20 te Hamburg. Amstelvliet. 21 v. Amsterdam n. Baltimore. Arnediik, 20 v. Rotterdam. 21 te Antwerpen. Algenib. 21 te Amsterdam. A'iotli. 20 v. I.as Palmas n. Rio de Janeiro. Alkaid. pass. 20 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Alpharca, 20 v. Philadelphia n. Baltimore. Amstelkroon, 20 v. Port Said n. Sydney. Amstelland. 20 te Montevideo. Argos, 20 'e Antwerpen. Artemis, pass. 20 Azoren n. Dordrecht. Bennekom, 20 te Balbao. Banka. 2'. te Port Said. Bantam. 20 v. Tegal n. Singapore. Blitar, 20 v. Tj. Priok ti. D.ieddah. Borneo, 20 v. Su ra ba ja n. Semarang. Bontekie, 20 te Pare Pare. Both. 20 te Tj. Priok. Baud. 20 te Makassar. Britsum, 10 150 m. o. Kp. Halteras n Hamburg. Bussum. 20 v. Fawley n. Schiedam. Ban da, 20 terug v. proeftocht te Rotterdam. Caltex Delft. 20 te Sidon. Caltex The Hague, pass. 20 Pantellaria n. R'dam. Gorilla, 20 te Onslow, n. Singapore. Cïeodora. 30 te Suez vervv. n. Curasao. Camphuys, 20 te Surabaja, dokken tot c.a. I4'j5. Costar. 20 ie Grenada. Clavella, 20 v. Trinidad n. Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 21 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Utrecht. 21 v. Suez n. Bahrein. Doris, 20 te Amsterdam. Delfland, pass. 19 Finisterre n. Las Palmas. Delft. 20 te Bremen. Dordrecht, 20 v. Hamburg n. New York. Esso, Nederland. 20 v. Mena Al Ahmadi n. Fawley. Eria, 22 tc Reykjavik vcrw. Etrema. dikt tot c.a. 24 te Amsterdam. Esso Rotterdam, uass. 21 Gibraltar n. Rastanura. Fairsea. 17 v Alen n. Genua. Friesland KRL. pass. 20 Ouessant n. N. Orleans. Farmsum. pass. 20 Vlissingen n. New Orleans. Gooiland. 20 te Recife. Garoet. 21 te Cocinada. Guineekust, pass. 21 Las Palmas n. Le Havre. Hilversum, 19 100 m. n.w. Cochin n. Melbourne. Heslia, 20 te Port Au Prince. Hydra. 10 200 m. z.z.o. Kp. Hatteras n. Morrisv. Hoogkerk, 20 330 m. w. Minikoy n. Pcnang. Hera, 19 v. Aruba n. Punta Cardön. Indrapoera, 20 v. Pcnang n. Singapore. Isis. pass. 20 Casquets n. Curacao. Johan v. Oldenbamevelt, 20 v. Pt. Said n. Suez. Japara KRL. 20 te Rotterdam. Jason, 20 te La Guaira. Keizerswaard,. 20 le Port Said. Kermia, pass. 19 Trinidad n. Buenos Aires. Korovina. 19 v. Curasao n. Kopenhagen. Kinderdijk. 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Kryptos. 20 v. Port Said n. La Spezia. Kota uiten, 20 v. Tj. Priok n. Surabaja. Karsik. 20 te Singapore. Kasimbar. 20 te Banda. Krebsia, 20 te Bordeaux verw. Kalinga, 23 te Abadan verw. n. Singapore. Kenia, dokt tot c.a. 7/5 te Amsterdam. Kopionella, 2 2te Curacao verw. Koratia. 20 te Balikpapan verw n. Rotterdam. Korenia, verin. 21 v. Rotterdam n. Stockholm. Kalydon. 20 v. Norrkoping n. Rotterdam. Kylix, 20 v. Curacao n. Auckland. Kellia, 21 te Fredericia. Kota Gede, 21 te Aden. Laertes, 19 v. Djibouti n. Suez. Lieve Vrouwkerk, 20 te Marseille. Leto. 20 v. Aden n. Suez. Leuvekerk. 20 'te Genua. Lekkerkerk. pass. 20 Khorvamorya Baan n. Suez. Laurenskerk, 20 v. Marseille n. Le Havre. Leopoldskerk, pass. 20 Pantellaria n. Nederland. Mariekerk, 19 v. Genua n. Port Said. Maashaven, pass. 19 Kp. Kp. Verd. eil. n. Rio de Janeiro. Mentor, 20 te Curacao. Maasdam. 20 te Cobh. Maaskerk, 20 Finisterre gepass. n. Le Havre. Minjak, 20 v. Makassar te Madjcne. Mitra, dokt tot c.a. 4/5 te Rotterdam. Murena, dokt tot eind april te Hongkong. Meliskerk, 20 te Marseille. Maas, 20 te.Oran. Mirza, 20 v. Fao'n. Singapore, Merwede, 20 v. Rotterdam. 21 te Hamburg. Noordam, 22 aan de Hoek van Holland verw. Nias, 20 te Bombay. Nestor, 21 te Démerara. montagelijn. Successievelijk wordt het voertuig nu weer opgebouwd met uitslui tend gerevideerde of vernieuwde onder delen. Na deze algehele revisie moeten de rups voertuigen nog getest worden op een proef- baan, die momenteel nog niet gereed is. Geluidloos proefdraaien In aanbouw is een gebouw waarin, de 650 pk. motoren van de Centurions en de motoren der andere voertuigen, in geluids dichte cellen beproefd kunnen worden. De gene, die het proefdraaien leidt, doet dit van achter een soort commando-tafel, die door een uit dikke glasplaten bestaand venster gescheiden is van de beproevings ruimte. Mocht brand uitbreken, dan is een druk op een knop voldoende om met kool zuur de vlammen te doven. Mocht echter brand ontstaan op het moment, dat zich iemand in de beproevingsruimte bevindt, voor het opstellen van de motor en het aansluiten der leidingen, dan kan hij uit wijken naar een vluchtcel, welke voorzien is van een douche. Het proefdraaien geschiedt op propaan- gas. De demontage- en montagehal is, bij een breedte van 20 meter. 200 meter lang. De negen secties voor het revideren dee onderdelen meten 70 bij 20 meter. Het centrale magazijn is 180 meter lang en 20 meter breed. Met nog een zeer ruim was lokaal met vele douchecellen, een kantine en d'e kantoren beslaat de werkplaats 2 hectare in oppervlakte. Oranjefontein, 19 te Kaapstad. Oinala. 21 te Beyrouth. Oostkerk. 20 te Bremen. Ophir, 20 te Singapore. Oberen. 19 v. New York n. Curagao. Oranje. 20 v. Southampton n. Port Said. Pcndrecht, 20 te Sidon. Pr. Philips Willem, pass. 19 Madeira n. Teneriffe. Prins Willem van Oranje, 20 te Quebec. Parkhaven, 20 v. Rotterdam n. Montreal. Pieter S. pass. 20 Landsend n. Amsterdam. Prins Willem George Frederik, pass. 20 Father- point n. Le Havre. Perna, 20 te Rangoon verw. n. Calcutta. Pygmalion. 20 te Hamburg. Peperkust. 20 75 m. w.z.w. Lissabon n. Dakar. Pr. Johan Willem Friso, 21 v. Antw. te Hamburg. Prins Maurits, pass. 20 Kp. Race n. Montreal. Radja, 20 te Baltimore. Rondo. 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Rotula. dokt tot c.a, 11/5 te Rotterdam. Rijnkcrk. 21 te Genua. Riouw. 21 te Klrorramshar. Solon, 20 v. New Orleans n. Aruba. Stad Haarlem. 20 v. Neiv York n. België. Saroena, 20 te Pladju. Sigli, 20 te Tjientsin. Stanvac Pendopo, 20 te Sungeigerong. Straat Mozambique, 20 te Pcnang. Samarinda. 20 te Assab. Sinabang, 21 te Tawau verw. Stad Dordrecht. 22 te Rotterdam verw. Seven Seas, 21 v. Quebec te Southampton verw. Sirrah, verw. pass. 20 Sir. Ormoes n. Melbourne. Tamo, 20 te Buenos Aires. Tera. 20 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tara, pass. 20 Ouessant n. Antwerpen. Tibia. 21 te Miri. Tjikampek. 20 v. Tj. Priok n. Semarang. Tomini, 20 v. Singapore n. Tj. Priok. Tankhavcn 3, 20 te Tj. Uban. Tjitjalcngka, 20 te Yokohama. Taria. 23 te Suez verw. n. Rotterdam. Trajanus. 19 180 m. z.w. eil. Mona n. Plo. Limon. Tiba. verm. 21 v. Wismar n. Hamburg. Tiberius. 19 v. Ft. de France n. Point a Pitre. Triton, pass. 20 Barbados n. Antwerpen. Utrecht, 20 v. Colombo n. Cochin. Van Waerwijck, 20 tc Malie Seychellen. Van Cloon, 21 te Adelaide verw. Van Riebeeck, 20 te Tj. Priok. Wieldrecht, 20 te Schiedam. Wonogiri, 21 te Singapore. W. Alton Jones, pass. 19 Str. Ormoes n. Suez. Wonogiri. 20 te Belawan. Willem Ruys. 20 220 m. o. Kp. Guardafui n. Suez. Waal. 20 v. Rotterdam n. Lissabon. IJssel, pass. 20 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Zuiderkruis, pass. 20 Dakar n. Waivisbaai. Zuiderzee, 21 te New Orleans. KLEINE VAART Anna B. 20 v. Immingham te Rotterdam. Annie G, 20 v. Londen n. Amsterdam. Audacia. 20 v. Cardiff te Maassluis. Ancora, 20 v. Amsterdam n. Maassluis. Aco. 20 v. Delfz 1 n. Newcastle. Amigo, 20 v. Hansweert n. Goole. Arctic, vertr. 21 v. Louden n. Rotterdam. Appingedam. 19 v. Oporto n. Antwerpen Bab T, v. Requejada n. Calais. Birmingham, 20 v. Grangemouth te Rotterdam. Baracuda, 20 v. Middelharnis n. Hull. Bergsingel, 20 v.Delfzijl te Londen. Cobri, 20 v. Londen te Numansdorp verw. Casablanca, 20 v. Haifa n. Djibouti. Castor, 19 v. Schiedam te Rotterdam. Da Capo, 20 v. Antwerpen te Rotterdam. Deni, 20 v. Londen te Zeebrugge. Dietert. pass. 20 Vlissingen n. Breskens. Diet, verm. 20 v. Middelharnis n. Leith. Erasmus, 20 v. Numansdorp te Rotterdam. Elda, 20 v. Rotterdam te Wemeldinge. Evertsen, 20 v. Middlesboro te Avonmouth. Erkalin, 20 v. Middelharnis te Sunderland. Export 2, 20 v. Londen te Rotterdam. Erasmus. verrh. 20 v. Rotterdam n. Chattam. Flardinga, 20 v. Huil te Rotterdam. Flevoland. 20 v. Kingslynn te Rotterdam. Friedi, 20 v. Par te Amsterdam. Fedala. 20 v. Haifa n. Rostock. Gerd, 20 v. Amsterdam n. Purmerend. Goote, 20 v. Rotterdam te Amsterdam. Hendrik B. 20 v. Amsterdam n. Goole. Henrica B, 21 v. Huil te Breskens verw. Hoogvliet, verm. 20 v. Groningen n. Bristol. Ilias. 20 v. Amsterdam te Rotterdam. Ingeborg. 20 v. Vlaardingen te Helsinki verw. Joost, 18 te Immingham v. Bordeaux. Julia Mary, 19 v. Manchester te Lissabon. Jan Kreumer. 20 v. Rotterdam te Londen. Kaap Falga. 19 v. Zaandam n. Flensburg. Kaap St. Vincent, 19 v. Antwerpen n. R'dam. Koh I Noor. 20 v. Amsterdam n. Delfzijl. Kemphaan, verm. 21 v. Londen n. Glasgow. Lijnbaan, verm. 20 v. Goole n. Rotterdam. Lanx, 18 v. Nantes n. Bayonne. Lydia, 20 v. Londen te Rotterdam. Lacra, 20 v. Huil te Antwerpen. Lelystad. 20 v. Rotterdam le Antwerpen. Liberie, 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Lutetia, 20 v. Amsterdam n. Enimeloord. Midas, 19 te Kopenhagen n. Amsterdam. Mado 2. pass. 20 Vlissingen n. Gent. Matthew. 20 v. Oskarshamn te Kopenhagen verw. Marjan, verm. 20 v. Numansdorp n. Glouchester. Martha, pass. 20 Vlissingen n. Avonmouth. Mascotte. 20 v. Middelharnis n. Cardiff. Maymere. pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Meuse, pass. 20 Kiel Holtcnau n. Norrkoping. Meteoor, 20 v. Cardiff te Amsterdam Musketier, 20 v. Newport te Rotterdam. Naulic, verm. 20 v. Gdansk n. Grimsby. Nero, 19 v. Rotterdam n. Tunis. Paloma, 20 v. Amsterdam n. Vlaardingen. Philetas, 20 v. Tunis n. Catania. Poortvliet, 21 v. Harlingen te Preston verw. Pavo, 18 te Nantes v. Grangemouth. Philetas. 20 v. Tunis n. Catania. Plato, i0 v. Catania n. Messina. Ponza. 18 te Huil v. Bayonne. Procyon. 21 v. Amsterdam n. Londen. Servus. 20 v. Swansea te Amsterdam. Silvaplana, 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Surte, 20 v. Amsterdam n. Middelburg.' Saba, verm. 20 v. Hansweert n. Londen. Spirit, verm. 20 v. Hansweert n. Londen. Stella Prima. 20 v. Sfax te Bougie verw. Spurt, 20 v. Hansweert te Londen. Tilly, 17 te Londen v. Bayonne. Thaletas, 20 te Amsterdam n. Kopenhagen. Texelstroom, 20 v. Amsterdam n. Liverpool. Thaletas. 20 v. Rotterdam te Amsterdam. Tromp. 20 v. Avonmouth n. Newport. Taormina, 20 v. Coleraine te Glasgow verw. Tyro. 21 v. Swansea te Rotterdam verw. Westerdok, 19 v. Londen te Amsterdam. Willy, 20 v. Londen te Rotterdam. Westerhorn, 20 v. Ellesmereport te Bristol verw. Zus, 20 v. Amsterdam te Harlingen. Zevenbergen, verm. 20 v. Benghazi n. Tripoli. Zwerver, 20 v. Amsterdam n. Emmeloord. Zeehaan, 23 v. Rotterdam te Agadir verw. SLEEPVAART Blankenburg, 19 v. Bremerhaven n. Maassluis. Goeree, 19 150 m. z. Kp. Finisterre n. Pt. Said. Noordzee, pass. 1.9 Suez n. Kandia Oostzee, 20 rede Tunis. Poolzee. 19 v. Hamburg te Maassluis. Rode Zee, 19 v. Rotterdam n. Inverkeithing. Gele Zee, 20 120 m. w.z.w. Ouessant n. Falmouth. Loire, 20 120 m. w.z.w. Ouessant n. Falmouth

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19