Minister Cals leed een eervolle nederlaag IN DE WERELDPOLITIEK Het wezen van de vrede Agenda voor Haarlem Mijnenveger „Steenwijk" lag als een steen en week niet Beperking van de studievrijheid werd met 63 tegen 11 stemmen verworpen Q.ffi.dautunïa Tewaterlating bleef uit Drie slepers (550 pk) trokken vergeefs AUTO-RADIO Applaus van de tribunes Bonn wenst tóch achttien maanden dienstplicht Dronken „joy-riders" maakten dolle rit Verenigde Staten stap voor stap in Bagdad-pact Akkoord om atoomenergie vreedzaam te gebruiken TELEVISIE-BEZITTERS Brit gedood bij ontploffing van raket in Australië Poolse procureur-generaal en auditeur-militair van hun functies ontheven Orgaan voor atoomenergie in de Sovjet-Unie Britse commandowisseling in het Midden-Oosten H. MAERTENS N.V. ZATERDAG 21 APRIL 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Zowel de Technische Hogeschool te Delft als die, welke in Eindhoven komt, krijgen rechtspersoonlijkheid. Zij zullen, iets geheel nieuws bij het hoger onderwijs, een grote mate van zelfstandigheid bezitten. In meer dan een opzicht zal nu ook in de wet het beginsel van een academische gemeenschap, waarin mede de studenten hun aandeel krijgen, tot uiting komen. Dat zijn de belangrijke positieve resultaten van de aanneming zonder hoofdelijke stemming (met alleen aantekening van het „tegen" der Anti-Revolutionairen en der Staatkundig Gereformeerden) van het op buitenge woon kundige wijze door minister Cals verdedigde wetsontwerp. Deze had van alle zijden gelukwensen in ontvangst te nemen. Ook van de zijde van de studenten. Hun sportief gebaar om de door hen wegens één bepaald onderdeel van zijn voorstellen te weten art. 61 bis, dat de mogelijkheid wilde scheppen studenten, die in. de eerste studiejaren slechte studieresultaten bereikt zouden hebben, van voortzetting van de studie uit te sluiten hevig aangevallen minister in de ministerskamer te gaan feli citeren, deed prettig aan. De jongelui konden trouwens tevreden zijn. Hun actie had succes gehad. Want de minister leed ten opzichte van dit strijd punt, dat overigens allerminst een kern- bestanddeel van het wetsontwerp uit maakte, een nederlaag. Met 63 tegen 11 stemmen verwierp de Kamer artikel 61 bis. Ofschoon deze meerderheid allesbehalve twijfelachtig was, leverde deze uitslag toch nog enigermate een verrassing op. Het had er. door wat er in het debat was opgemerkt, veel van alsof niemand met het artikel kon meegaan. Zo bleek het echter niet te zijn. Zelfs onder de tegenstemmers leken er nog heel wat te zijn, die onder de indruk van de door de minister aangevoerde argu menten nog wel even geaarzeld hadden. In elk geval kon hij de voldoening smaken, dat zijn nederlaag eervol was. Overtuigde tegenstanders van de bepaling, zoals dr. Stokman (KVP), de heer Tilanus (C.H.), dr. Bruins Slot (A.R.), hadden hem op rechte hulde betuigd voor zijn kranige ver dediging. Met een aantal van zijn politieke vrienden verklaarde de heer Koersen (KVP) vóór artikel 61 bis te zullen stem men, aangezien het betoog van de minister op hen grote indruk had gemaakt. Ir. Posthumus (P. v. d. A.) kondig de hierop aan, dat de meerderheid van zijn fractie het „tegen" zou laten horen enigen van hen voegden zich bij het groep je van de heer Koersen met de zijnen maar niet omdat zij in de voorgestelde be paling een ontoelaatbare aantasting van de studievrijheid, noch een op zichzelf als onjuist te beschouwen gedachte zagen. Bij deze meerderheid ontbrak echter het ver trouwen, dat het voorschrift heilzaam zou kunnen werken. Voorts achtte zij het onge wenst thans incidenteel een dergelijke regeling voor het technisch hoger onderwijs tot stand te brengen. Hiertegenover had de minister verkon digd, dat het om een eventueel slechts bij uitzondering te gebruiken bevoegdheid gaat met betrekking tot het voorbereidend stadium bij het technisch hoger onderwijs. Dat heeft een speciaal karakter. Minister Cals verklaarde zeker niet van plan te zijn iets dergelijks voor de gehele universitaire studie in het algemeen te zullen voorstel len. Intussen betreurde hij het, dat de Kamer kennelijk op het ogenblik er niet toe wilde overgaan de kwestie zelf grondig te behandelen. Dat was wel enigszins vreemd, want zij bleek wèl bereid ver schillende andere zeer ingrijpende beslis singen te nemen. Zij ging wel mee met een van de belangrijke uitgangspunten van het wetsontwerp, dat van de erkenning van de academische gemeenschapsidee alsook wat de aanvaarding van de consequenties daarvan aangaat. Zij aanvaardde binding of beperking van de vrijheid der hoog leraren inzake studieprogramma's. Waar om dan vervolgens plots haJt te houden, als het om de studenten ging en dan geens zins om een werkelijk ontoelaatbare aan tasting van hun vrijheid? vroeg minister Cals, die de bewering, dat de bepaling ten gevolge van druk van de zijde van de in dustrie zou zijn ontstaan, onjuist noemde. Wel erkende hij, dat men daar gesteld is op jonge krachten. Uiteraard genoten de studenten op de tribunes bijzonder van deze opmerkingen. Al vocht minister Cals, naar hij zelf wel aanvoelde, voor een verloren zaak toen hij artikel 61 bis nogmaals verdedigde, zijn bijzondere gevatheid in het debat en zijn zin voor humor lieten hem geen ogenblik ADVERTENTIE DANTUMA's vulpen is zeer uptodate Het is wel de beste, dat ik weet Die pen spant de kroon, Zei Vader tot Zoon. Zorg dat je DANTUMA nooit vergeet! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 in de steek. Na met erkentelijkheid gewag te hebben gemaakt van de hem, ook door zijn tegenstanders, toegezwaaide lof, liet hij er tot vermaak van zijn gehoor op volgen: „Als men dat allemaal hoort, dan weet men wel hoe gevaarlijk de situatie is." Spreken de over de strijdleuze van de studenten, die luidde: „Artikel 61 bis er uit, of Cals er uit," oogstte hij met zijn snedig antwoord op de interruptie van de heer Gortzak (CPN) „Kan het niet allebei" hetgeen de Kamer deed schateren zowel onder de afgevaardigden als op de stampvolle tri bunes een welverdiend succes, toen hij prompt reageerde: „Dat zou zeker kunnen, als hieraan een persoonsverheerlijking voorafgegaan ware." Zo viel er tijdens dit debat in menig op zicht veel te genieten. Dat de studenten er onder andere (trouwens met het verdere gehoor) vermaak in schepten, toen de minister de voorzitter verzocht er bij een bepaald artikel nota van te willen nemen, dat hij „de curatoren klein wenste te ma ken" (een hoofdletter moest in het des betreffende artikel door een kleine letter vervangen worden), ligt voor de hand. Tot besluit zij vermeld, dat minister Cals een amendement-Posthumus overnam, waardoor de studenten in de wetsbepaling omtrent voor hen te treffen voorzieningen worden ingeschakeld en dat dir. Stokman na bestrijding zowel uit de Kamer als door de minister, prefeerde zijn amendement, waardoor de technische hogescholen ook het eigendom van onroerend goed zouden kunnen krijgen, voorlopig in de parlemen taire ijskast op te*bergen. BONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Defensie heeft namens zijn re gering verklaard dat West-Duitsland op basis van het Atlantische pact verplicht is een half miljoen man bij te dragen tot de strijdkrachten van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De minister zei dit op een persconferentie in antwoord op ver klaringen van de oppositie dat West-Duits land niet verplicht zou zijn een haif mil joen mar onder de wapenen te roepen. Minister Blank verklaarde verder in ant woord op vragen dat zijn regering erop zal staan dat de periode van eerste opkomst voor dienstplichtigen wordt gesteld op achttien maanden. (De bondsraad heeft zich onlangs uitgesproken voor een periode van twaalf maanden). Een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar is de straf welke de rechtbank te 's-Gravenhage heeft opgelegd aan de 27-jarige koopman C. R. uit Naaldwijk. Op 28 februari heeft hij tezamen met de 32- jarige loswerkman J. L. H. F., eveneens uit Naaldwijk, toen zij vele borrels hadden gedronken, met een „geleende" auto een dolle tocht door het Westland gemaakt, welke tot een abrupt einde was gekomen doordat de auto tegen een onder een lan taarn geparkeerde vrachtauto in Waterin gen botste. De 32-jarige loswerkman F. werd we gens medepleging van „joy-riding" ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde voorts dat R. de schade, die aan de vrachtauto is toege bracht - een bedrag van f300 - moet be talen. De officier van Justitie had tegen R. een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest en drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en tegen F. een gevangenisstraf van drie maanden gerequireerd. TEHERAN (Reuter) De Verenigde Staten hebben besloten toe te treden tot de commissie ter bestrijding van onder mijnende activiteit van het verdrag van Bagdad, nadat zij woensdag als volwaardig lid waren toegetreden tot de economische commissie van de organisatie. Washington wil zich voorlopig niet bij het verdrag aan sluiten, omdat het nauwe betrekkingen wenst te onderhouden met Egypte en Saoedi-Arabië, die tegen het verdrag zijn gekant. De leider van de Amerikaanse waarnemersmissie in Teheran, Loy Hen derson, heeft verklaard, dat Washington een permanent militair verbindings-bureau bij de zetel van het permanente hoofd kwartier- van het pact zal vestigen. In het slotcommuniqué van de conferen tie, die vier dagen heeft geduurd, wordt gezegd dat er dringend maatregelen moe ten worden genomen om in het belang van de verdediging van het midden-oosten de organisatie te verstevigen. Een spoedige oplossing van de kwesties Palestina en Kasjmir wordt noodzakelijk geacht. De volgende vergadering wordt in Karatsji (Pakistan) gehouden. WASHINGTON Reuter/A.F.P.) De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frank rijk, Groot-Brittannië en acht andere lan den zijn het te Washington eens geworden over de tekst van een handvest van het toe komstige internationale atoomorgaan, dat het vreedzame gebruik van atoomenergie zal bevorderen. De tekst zal voorgelegd worden aan de deelnemers van de alge mene internationale conferentie over het gebruik van atoomenergie in september te New York. De Sovjet Unie heeft een aanzienlijke concessie gedaan, waardoor men het eens kon worden over de tekst van het hand vest. Tot nu toe had de Sovjet-Unie ver langd' dat het orgaan ondergeschikt zou zijn aan het veto van de grote mogend heden in de Veiligheidsraad. Nadat de Sovjet-Unie deze eis had laten vallen heeft men het handvest zodanig opgesteld dat het orgaan wel aan de Veiligheidsraad en aan de UNO-Assemblée verslag moet uitbren gen, maar niet onder onmiddellijke con trole van deze organen staat. Nu in Amerika de verkiezingen weer in aantocht zijn, beginnen de partijleiders aan hun verkiezingspropaganda. President en mevrouw Eisenhower bezochten een tweedaagse bijeenkomst. Op de foto ziet men mevrouw Eisenhower, die onder toe zicht van de president een blik in de toekomst werpt door een „1 like Ike" hopend toezien en werden na anderhalf uur nog eventjes voorbarig, toen de mij nenveger op de helling begon te schomme len en een decimeter verschoof. Maar ver- Bij de pogingen tot tewaterlating van de der, kwam hij JHVS tW6C uurtwerd 1 Z ei c y .v," besloten om het hedenmorgen met een De Russische raatrozen maken evenals hun hoogste leiders trips door Londen. De matrozen zijn afkomstig van de Russische schepen, waaronder de Sovjet kruiser „Ordzhonikidze"die momenteel voor anker liggen in de haven Portsmouth. Op de foto ziet men de matrozen in volle bewondering voor de wacht te paard van de „Horse Guards Parade" bij Whitehall te Londen. kustmijnenveger „Steenewijk" die vrijdag middag op de werf der Haarlemse Scheeps bouw werden gedaan drong zich onweer staanbaar de naam van een Engels oorlogs schip op welke sterk van toepassing zou zijn op dit schip: de „Onverplaatsbare". Honderden genodigden en belangstellenden zagen rondom de fiere veger en aan de overzijde van het Spaarne gespannen toe toen de echtgenote van de burgemeester van Steenwijk, mevrouw A. Voetelink- Riemersma na de champagnedoop het bijltje hanteerde. Toen zij enige venijnige slagen had gegeven knapte er wel iets, maar dat had verder geen enkele beteke nis voor de positie van het gevaarte voor haar. Het volgende ogenblik zetten enige arbeiders een oliedrukpomp in werking, maar de Steenwijk week niet en bleef on wrikbaar op de goten liggen. Men had bij deze tewaterlating, die van de conventionele afweek doordat zij van een speciaal daartoe gebouwde pontonhel ling geschiedde, wel op enige tegenslag ge rekend, want onmiddellijk zwaaide een forse sleepboot, de Heyme Goedkoop, van de kant los en werd een tros overgegooid. Even later kwam de kleinere Jenny II er ook nog bij en tenslotte werd het aantal ingezette paardekrachten met een derde sleepbootje, de „Spaarne", aangevuld tot 550. En deze leverden samen wel genoeg kracht op om de tros enige keren te doen breken, maar niet om de „Steenwijk" in haar element te trekken. Ook niet toen tientallen arbeiders tege lijkertijd over het dek van bakboord naar stuurboord heen en weer renden om het vaartuig aldus wat losser op de helling te krijgen. Zij werden daarbij nog geholpen door een andere ploeg, die aan een over stuurboord neergelaten kabel ging trek ken. Noch dit zijdelingse sjorren, noch het motorgeweld in het Spaarne, noch de com binatie van die twee sorteerden enig effect. Toen er na een uur nóg niets was gebeurd, bleek de menigte toeschouwers al aardig te zijn gedund, maar velen, met name de aanwezige Nederlandse en Amerikaanse marine-autoriteiten, bleven meelevend en drijvende bok van de goede buur Conrad- Stork te proberen. Het was echter wel een teleurstelling voor de eerste burger en burgeres van Steenwijk en niet in het minst voor de directie van de Haarlemse Scheepsbouw en al haar personeel, al zullen die allen wel beseft hebben, dat achteraf be zien de staat van dienst van een schip altijd toch belangrijker is dan de vlotheid van zijn stapelloop. ADVERTENTIE worden er op attent gemaakt, dat onze 24 uur service-verlening enkel en alleen geldt voor onze eigen leveranties. Zij, die tot aanschaf over willen gaan, kiezen met zorg hun Televisie-leverancier: Dat voorkomt ergernis en teleurstelling. Televisie is nu eenmaal te technisch en vereist veel vak kennis, om het zo maar hier of daar te kopen. Televisie-specialist De Mooy (off. erkend). Kruisweg 64, Haarlem, telef. 19019. Koop bij een vakman. SYDNEY (Reuter) De Australische mi nister van Bevoorrading Howard Beale heeft bekend gemaakt, dat James Edward Lister, een vooraanstaande Britse natuur- kundige die de leiding had van raketproe ven te Woomera in Zuid-Australië, over leden is aan verwondingen, die hij giste ren door het voortijdig ontploffen van een projectiel had opgelopen. Verder werden onder meer ernstig gewond twee inge nieurs van de Britse vliegtuigfabriek De Havilland,' McLoüghlin én Hart en de hoofdopzichter bij de proeven Price, een door de Britse regering „uitgeleende" offi cier. Australiërs die bij de ontploffing ernsti ge verwondingen opliepen zijn dr. Gray- don van de „Commonwealth Serum Labo ratories" te Melbourne en een lid van de Australische luchtmacht Adams. LONDEN (United Press) Radio-War- schau bericht, dat de Poolse regering de procureur-generaal Stefan Kalinovski en de auditeur-militair Stanislav Zarakovski uit hun functies gezet heeft na de ontdek king van ernstige tekortkomingen op het bureau van de procureur-generaal. In het werk van de auditeur-militair zijn „ver draaiingen" vastgesteld en „een ontoelaat baar gebrek aan controle op de strafrech telijke organen van de Poolse strijdkrach ten. De Poolse staatsraad heeft zijn secreta ris Marian Rybicki benoemd tot opvolger van Kalinovski. Voor Zarakovski is nog geen opvolger benoemd. Bovendien is de minister voor Staats boerderijen Stanislav Radkievicz vervan gen door Miczyslav Moczar. De minister van Justitie en de openbare aanklagers moeten in september rapport uitbrengen over de maatregelen die zij genomen heb ben om personen, die door gerechtelijke onregelmatigheden geschaad of onrecht vaardig veroordeeld zijn, schadeloos te stellen, aldus de Poolse radio. Het bestaan van vredesbewegingen, al of niet hun werkzaamheden com binerend en afzonderlijk voortkomend uit de gevarieerde politieke staal kaart, bevordert wellicht het voortbestaan van een merkwaardig misver stand, namelijk dit: dat het streven naar en het werken voor de vrede het monopolie zou wezen van de groepen, die het vredesideaal uitdrukkelijk op hun naamkaartje voeren. Het is een misverstand, dat helaas nog in de hand gewerkt wordt door overigens oprechte politici, die het vredesstreven met een welwillende glimlach bezien of er huiverig voor terugdeinzen, al naar gelang de politieke kleur dier bewegingen maar zich nooit uitdruk kelijk doen kennen als vredesstrevers nummer één. Zij laten hun vredes wil afhangen van bepaalde politieke ontwikkelingen en maken hem onder geschikt aan bepaalde politieke doeleinden, alsof de vrede een welkom bijproduct van de politiek zou zijn, dat bij voorkomende gelegenheid gaarne wordt aanvaard doch niet noodzakelijk tot de oogmerken van een politicus behoeft te behoren. Een analyse van het wezen van de vrede leert echter iets geheel anders. Wie een huis bouwt of kinderen ter we reld brengt, doet zulks niet in de veronder stelling, dat het huis of die kinderen eerst daags door de catastrofe van een oorlog zullen worden vernietigd. Wie maatschap pelijk werk verricht, wie een spaarbank boekje aanlegt, wie een pensioenpremie betaalt, wie zijn zoon laat studeren voor ingenieur of zijn dochter ter opleiding naar het buitenland laat gaan, doet dit alles in een overtuiging, die de basis van onze ganse samenleving vormt: de overtuiging, dat we leven in een vredige wereld en in een maatschappij, waarvan de normen en bezittingen normaal en ongestoord hun diensten zullen kunnen bewijzen geduren de een voor hun structuur uitgestippelde, langdurige periode. De gehele gang van zaken in onze samen leving is gebaseerd op die overtuiging. Onze samenleving is een samenleving des vredes, in al haar geledingen en details, die slechts bestaat bij de gratie van de vrede en er uitdrukkelijk op gericht is. Het plan ten van een jonge boom in een plantsoen door de overheid ener stad betekent niets meer of minder, dan dat die overheid re kent op een vredige toekomst, die de boom gelegenheid zal geven groot te worden en de stad te sieren. Aangezien de overheid dus ook de vrede tot richtsnoer van haar handelingen en voorzieningen heeft geko zen, is het logisch dat zij voor de handha ving van die vrede zich tot het uiterste in spant, niets nalatend dat het voortbestaan van de vrede kan bevorderen. Nu de ontwikkeling der militaire moge lijkheden en de gevolgen daarvan het uit breken van een oorlog hebben gelijkgesteld met de vernietiging van alle redelijke kan sen op voortbestaan en welvaart, dringt deze overtuiging van de plicht der overheid zich nog des te sterker op. Men kan twisten over het hóe van een vredespolitiek, over het waarom lijkt discussie overbodig. En niet alleen de overheid, ook iedere burger draagt de dure plicht tot vredesarbeid op de schouders, wil hij zijn maatschappelijke taak verstaan en verantwoord zijn tegen over zijn medeburgers, zijn kinderen en zijn dienstbaren. Dit is een evolutie. Voorheen was het immers niet de vredesarbeid, doch de medewerking aan de veiligheid en de on schendbaarheid der natie, die de burger als een plicht werd aangerekend. Nu de vei ligheid en de onschendbaarheid der natie zonder behoud van de vrede illusoir ge worden zijn, heeft zich in de bepaling van de burgerplicht een logische verschuiving voorgedaan, die nog niet door iedereen ten volle wordt beseft of erkend. Er zijn nog vele mensen, die de vraag van de vrede nog menen te moeten laten afhangen van het nationale prestige, van politieke strijdvra gen en nationale aspiraties, van voorkeur voor politieke systemen of vriendschappe lijke gevoelens tegenover andere naties. Dit alles is, hoe rigoureus het ook klinkt, vol komen uit de tijd, doordat het niet meer past in de werkelijkheid. De vraag van oorlog of vrede is niet meer een probleem van nationale beslissingskracht, doch van voortbestaan of ten gronde gaan. Het is nog slechts daar een vraag van nationaal be leid, waar men zich krachtig genoeg voelt om de oorlog in volle omvang te kunnen dragen en de afloop te kunnen bepalen. Dat is nog slechts op twee plaat sen onzer aarde het geval: in Moskou en in Washington. Overal elders is de keuze weggevallen en moet men de consequenties van internationale ontwikkelingen en ver wikkelingen aanvaarden in lijdzaamheid, tot het laatste moment trachtend de fatale afloop daarvan mede te helpen voorkomen. Als de slag valt, kan men als kleinere na tie niet met hoop en vaste wil ten oorlog tijgen. Men kan slechts het hoofd buigen en bidden, dat men hét overleven zal. Als men al in deze onverkwikkelijke si tuatie verkeert, wil dat allerminst zeggen, dat men in internationaal opzicht geen taak meer heeft. Integendeel, juist in die si tuatie is de taak van een klein volk zeer duidelijk omschreven. Men moet beseffen, dat het louter een vredestaak is, doch hoe veel mogelijkheden biedt deze taak niet! Want zij betekent, dat de successen van nationale inspanning niet meer zullen wor den afgemeten naar de grootte van bevol king of grondgebied. De materiële potentie wordt ondergeschikt aan de spirituele. De geest van een volk, hoe klein ook, kan op het gebied van de vrede prestaties verrich ten die internationaal van het grootste formaat zijn. Maar gemakkelijk is die vredestaak niet. De afhankelijkheid in materieel opzicht, waaronder alle kleine landen ten opzichte van de grote gebukt gaan, maakt de be vrijding van de vredeswil moeilijk en ris kant. Onder het mom van bescherming en veiligheidsgarantie dwingen de grote mo gendheden de kleine tot medewerking aan een politiek, die de vrede in gevaar brengt. De nationale kracht van een klein volk moet in geestelijk opzicht enorm zijn, wil het weerstand kunnen bieden aan de open lijke of verborgen dwangmaatregelen, waaraan het bloot staat van de zijde der genen, die menen de oorlog nog als factor in de berekening van hun eigen belangen te kunnen opnemen. Het wezen van de vrede is in onze dagen duidelijker dan ooit in de wereldgeschie denis te onderkennen. De vrede als voor waarde tot voortbestaan en welvaart heeft zich ontdaan van de sentimentele en bar baarse overwegingen, die in vroeger tij den zijn belangrijkheid verborgen en mis vormden. Misplaatste vaderlandsliefde, gebaseerd op verwrongen denkbeelden over nationaal prestige en sentimentele per soonsverering, heeft zovelen in 't verleden parten gespeeld en hun toch steeds aanwe zige innerlijke vredeswil verstikt, 't Is een geluk voor ons en onze tijdgenoten, dat wij de vrede tot duidelijk synoniem van onze bestaansmogelijkheid hebben zien ontbol sterd worden. Niemand kan ons meer in ernst overtuigen van het feit, dat wij iets door een oorlog zouden hebben te winnen. Integendeel, klaar en duidelijk doet zich voor ons het toekomstbeeld open van da gevolgen, die een oorlog voor ons land zou hebben. Zo is de vrede niet een vaag ideaal, doch een dwingende voorwaarde voor ons geworden en als zodanig een dwingend on derdeel van onze nationale politiek. Wanneer men zich dan echter afvraagt, op welke wijze wij nationaal aan de hand having en versteviging van de vrede mede werken, valt het op dat wij onze politieke leiders daartoe blijkbaar nog al te weinig hebben geïnstrueerd. Wij hebben in ons kabinet niet eens een functionaris, die de verwezenlijking van onze vredesdenkbeel- den tot praktische werkopdracht heeft: een minister voor de Vrede. Wij hebben wel een minister van Oorlog, een functionaris die gebonden is aan verouderde opdrach ten van militaire werkzaamheid en blijk baar als enig ideaal de honorering van uit het grote buitenland komende verlangens heeft te kiezen. Zijn werkzaamheid strekt zich slechts uit tot de idee, dat de toekom stige oorlog ons verdedigings- en behouds- kansen zou geven iets, wat niemand meer serieus kan geloven. Het wezen van de vrede is dus nog niet verstaan en gehonoreerd in de opvattingen van onze i-egeerders, wat een gebrek aan coördinatie tussen regering en volksover tuiging moet heten. Alle functionarissen van ons kabinet zijn geroepen tot bevor dering van het nationale geluk en de maatschappelijke welvaart. Op welke an dere basis dan die van de vrede kunnen zij deze roeping vervullen? Zij openen brug gen, dienen wetsontwerpen in, verrichten diplomatieke missies en regelen maatschap pelijke ordeningen waartoe? Met welk vooruitzicht? Slechts met de bedoeling, dat tot in lengte van dagen die brug onbe schadigd in dienst zal kunnen zijn en het maatschappelijke levensbeeld onbeschadigd zal blijven. Hoe kunnen zij daarbij de vrede missen? Laten zij er dan voor werken koorts achtig, onvermoeid, vol van realistisch ide alisme en zonder ballast van verouderde onmogelijkheden. Laten zij komen tot een preciese omschrijving van wat een klein volk voor zijn eigen behoud w e r k e 1 ij k kan doen in de kring der internationale partners.En laten zij vooral de denkbeelden hunner grote partners nauwkeurig toetsen aan de mogelijkheden, die deze voor ons eigen land hebben. Een politiek van vrien delijk toegeven aan nutteloze eisen ter be vordering van onze deviezenpositie is geen goede Nederlandse, pationale politiek. Het is de politiek van de geestloze handels man, die niet over het directe, voor de hand liggende gewin kan heenkijken om het dreigend verlies van alles te zien, dat opdoemt als logisch gevolg van een misken ning der werkelijke plichten, die een mens in zijn functie krijgt opgedragen in het grote, algemene belang. J.L. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet pers bureau „Tass" meldt, dat in de Sovjet- Unie een centraal administratief orgaan voor atoomenergie is ingesteld, dat onder toezicht van het kabinet komt te staan. Efim Pavlovitsj Slavsky is benoemd tot leider van het orgaan dat is ingesteld om „toepassing op grote schaal van de atoom energie in alle geledingen van het econo mische leven te verzekeren en ter bevor dering van de samenwerking tussen de Sovjet-Unie en andere landen op het ge bied van de vreedzame aanwending dezer energie". Het orgaan heeft ook tot taak atoomreactors voor elektriciteitsinstalla ties en andere krachtstations te ontwerpen. Ook zal het de leiding hebben van weten schappelijk onderzoekingswerk, dat ten doel heeft andere wijzen van toepassing der kernenergie te vinden. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Lui tenant-generaal Sir Geoffrey Bourne, die in de afgelopen twee jaar op Malakka de strijd tegen de communistische rebellen heeft geleid, is benoemd tot opperbevel hebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten. Gedurende het bèvelheb- berschap over de veiligheidstroepen op Malakka van de eenarmige generaal is het aantal opstandelingen van ongeveer vijf duizend tot minder dan drieduizend ge daald. Tevens heeft hij het streven van Malakka, om onafhankelijkheid te verkrij gen, gesteund. Generaal Boume zal op Malakka worden opgevolgd door generaal- majoor Bower, die stafchef van de Atlan tische strijdkrachten in Noord-Europa is geweest. In het Midden-Oosten volgt gene raal Boume Sir Charles Keightley op. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 ZATERDAG 21 APRIL Minerva: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De twee we zen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. LuxOr: „Con trabande en moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Omstreden huwelijk", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Mogambo", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „Het mysterie van de gou den adelaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The country girl", 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopen stelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma. 8.30 uur; kindervoorstelling, 2.30 uur. Terrein Verenigingsgebouw, Herenweg, Heemstede: lunapark. Stadsschouwburg: 8 uur, „Theater" met „Een nacht vol ver warring". C. J. M. V.-gebouw: 8 uur, Feest avond oud-mariniers. ZONDAG 22 APRIL Rembrandt: Dr. Paul Julien houdt een le zing met filmbeelden over „De Pigmeeën van midden-Afrika", alle leeft., 11 uur. Lido: „Aïda", alle leeft., 11 uur. Cinema-Palace: „De grote tovenaar van Oz", alle leeft., 10.30 uur. Studio: „Koning der Melodieën", alle leeft., 11 uur. Minerva: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De twee wezen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Om streden huwelijk", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Mogambo", 18 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Het mysterie van de gouden adelaar", 14 j2. 4.15, 7, 9.15 u. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.30 uur; kinder voorstelling, 2.30 uur. Terrein Verenigingsge bouw, Herenweg, Heemstede: lunapark. Stadsschouwburg: 8 uur, „Theater" met „Een nacht vol verwarring". Concertgebouw: 8 uur, Bonte avond m. m. v. Johnny Jordaan, Cees de lange, Drie Jacksons, Wama's, Fransky en Annabelle's Co. Zuiderkapel: 10 en 5 uur: Dienst o. d. v. de heer J. Klein Haneveld, 8 uur: Jeugdsamenkomst. Gebouw Bakenessergracht 63: 10.30 uur, Wijdings- dienst Rozekruisersgenootsehap. Gebouw „Cultura": 10.30 uur, Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". MAANDAG 23 APRIL Minerva: „Rhapsody", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De twee wezen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Omtreden huwelijk", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Mogambo', 18 lt., 2, 4.15, 7, 9.15 u. Roxy: „Duel in de nacht", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstel ling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur, „Theater" met „Familieconflict", Begijnhof kapel: 8 uur. Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. R. K. technische school, Kamperstraat 37: 8 uur, Voorlichtingsavond technisch onder wijs.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5