JOH. A. SUYKERBUYK n.v. Wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel Glasgordijnen O Tante Aggie houdt vol Instemming in de Tweede Kamer Kapitein, stuurman en tele grafist nog op „Altair" Verhoging verrekenprijs voor melk mag worden doorberekend Dr. A. Klasens neemt deel aan opgraving in Sakkara Luchtmacht voorziet in personeelstekort bij Avio-Diepen Aardbeving kostte zeven Spanjaarden het leven Beboete Deense zeelieden staken door EGE wil Sovjet-voorstel nader onderzoeken Nieuwe staatslening in Groot-Brittannië Sovjet-protest tegen atoom- proeven in Stille Oceaan Examens Turkse premier zou Cairo onheus hebben bejegend Gemeentepersoneel in Heemstede krijgt 3 Uitreiking dam-bekers FEUILLETON door Doris Miles Disney Dat doet de Bank voor mij Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Sportdag BNMO in Olympisch Stadion Braziliaanse voetballers tegen sterke Engelsen Randolph Turpin ging toch weer boksen Oefenwedstrijden voor Drakenzeilers Belgische „voorlopigen" voor Melbourne De Duitse voetbalploeg voor Olympisch toernooi De Nederlandse uitzending naar de Olympische ruiterwedstrijden Sport in 't kort Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 21 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAM 1 Blijkens haar Voorlopig Verslag kan de Tweede Kamer zich vrij algemeen vereni gen met het. wetsontwerp, dat een tijde lijke regeling inhoudt betreffende afbeta lingsovereenkomsten. Vele leden verklaarden bereid te zijn aan een spoedige afdoening van het ont werp mede te werken, aangezien in de eerstkomende maanden door grote extra loon- en salarisbetalingen over 1955 een bedrag in de consumptieve richting zal gaan en potentieel via afbetalingszaken een nog grotere vraag zal kunnen veroor zaken. Zij vroegen de regering welke omvang de verkoop op afbetaling ongeveer heeft aangenomen, zo mogelijk ook in verhou ding tot het nationale inkomen en de totale consumptieve bestedingen? Verschillende anderen leden vestigden er de aandacht op, dat op het gebied van de afbetalingen misstanden voorkomen, die een spoedige wettelijke regeling nood zakelijk maken. Het wetsontwerp heeft echter slechts een beperkte doelstelling en wil alleen ingrijpen op grond van conjunc turele overwegingen mogelijk maken. Toch vroegen zij zich af, of juist het feit, dat telkens klachten worden vernomen, met n^me op het gebied van de overkredite- ring, het niet noodzakelijk doet zijn aan dit ontwerp een ruimere strekking te ge ven en aldus ook ingrijpen op grond van andere dan conjuncturele overwegingen mogelijk te maken. Vele leden zouden gaarne vernemen hoe de regering het voor een juistee uitvoering van deze wet benodigde toezicht denkt te regelen. Vele andere leden vroegen zich af, of de voorgestelde regeling het gevaar van ont- Zeven bemanningsleden en de meeste passagiers van het Nederlandse schip ..Altair," dat deze week bij Vitoria is ge strand, vertrekken zaterdag met een speciaal vliegtuig van de KLM naar Ne derland. De gezagvoerder van de „Altair," de eerste stuurman en de radio-telegrafist bevinden zich nog aan boord van het schip, dat met ae voorsteven boven water ligt. De Braziliaanse autoriteiten trachten hen over te halen het wrak te verlaten. Dezer dagen wordt een Amerikaanse deskundige verwacht, die zal nagaan of de „Altair" ge borgen kan worden. Als gevolg van de verhoging van de kost prijs van de melk, door de verhoging van de lonen in de landbouw die op 13 februari 1956 is ingegaan, is de garantieprijs voor alle door de veehouders afgeleverde melk voor de periode november 1955 tot novem ber. 1956 verhoogd van 22.4 tot 22.8 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3.7 percent. De toeslag van 1,7 cent voor de veehouders in bepaalde gebieden blijft on veranderd. De nieuwe garantieprijs leidt tct een verrekenprijs voor de consumptie- melk van 26 cent. Dat betekent een ver hoging van de verrekenprijs met één cent, die, naar het ministerie van Landbouw-, Visserij en Voedelvoorziening meedeelt, met ingang van 29 april in de melkprijs voor de consument kan worden doorbe rekend. ADVERTENTIE ETAMINE voor de keuken 90 breed 0.75 MARQUISETTE met schulp en tussen- zetsel1.85 ZWITSERSE MARQUISETTE met schulp3.95 190 cm hoge MARQUISETTE met breed tussenzetsel 5.75 180 cm hoge VOILE met kant en tussenzetsel 9.95 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 duiking wel voldoende zal weten te voor komen. Verschillende" leden informeerden, hoe de regering het voor een juiste uitvoering komsten, gesloten met overheidsbedrijven, met name met elektriciteits- en gasbedrij ven. Ligt het in de bedoeling hier op de zelfde wijze in te grijpen als ten aanzien van de door particuliere verkopers geslo ten huurkoopovereenkomsten?, zo vroegen zij. Het graf dat te Sakkara gevonden is uit de tijd van het eerste koningshuis van Egypte, ongeveer drieduizend jaar vóór Christus heeft toebehoord aan koningin Herneit. Sakkara is de necropolis (doden stad) van de oude hoofdstad Memphis en ligt dertig kilometer ten zuiden van Cairo. De Britse expeditie, die dit graf vond, stond onder leiding van prof. Emery uit Londen. Het graf, een gekanteelde mastaba uit kleistenen gebouwd, is 38 meter lang en 16 meter breed. Het bevat, naast de graf kamer, die vijf meter diep in de rots is uitgehakt, nog 29 kamers, bestemd voor de voorraden aan spijs en drank, die aan de dode werden meegegeven in kruiken en schalen van aardewerk en steen, voor namelijk albast. Dit graf met zijn voor werpen en inscripties, werpt nieuw licht op de vroegste periode van de Egyptische geschiedenis. Aan deze opgraving werd deelgenomen door dr. A. Klasens, conser vator aan het rijksmuseum van oudheden te Leiden, die daartoe in staat gesteld werd door een subsidie van de Nederlandse or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Door een tekort aan personeel ziet de vliegtuigfabriek Avio-Diepen op Ypenburg geen kans de Amerikaanse Thunderstreak- str aal jagers voor de Nederlandse en Bel gische luchtmacht in hetzelfde tempo te assembleren als waarin zij thans worden afgeleverd. De luchtmacht zal daarom on geveer honderd technici aan Avio-Diepen afstaan o-m met het vliegklaar maken van de nieuwe toestellen te helpen. Vrijwel iedere nacht worden er op het ogenblik Thunderstreaks in plastic omhul sels naar Ypenburg vervoerd. Tal van on derdelen ontbreken echter in deze vlieg tuigen. Zij worden afzonderlijk aangevoerd en moeten in Nederland worden gemon teerd. Tengevolge van de stagnatie in de aanvoer van deze onderdelen door de slechte weersomstandigheden en door per soneelsgebrek staan tientallen vliegtuigen op afwerking te wachten. Luchtmachtper- soneel zal nu het burgerpersoneel van Ypenburg gaan helpen. MADRID (AFP-UP) Volgens de laat ste berichten hebben de aardschokken die donderdag de omgeving van Granada in Spanje geteisterd hebben, zeven mensen het leven gekost. Er zijn 56 gewonden. In het dorpje Albatlote, dat het zwaarst getroffen werd, is twintig percent van de huizen ingestort en twintig percent dreigt nog in te storten. De vierduizend inwoners koken op vuurtjes in de straten, waar zie ken en kinderen op matrassen liggen. Het weer is warm en droog. De aardbeving, de ergste sinds 1884 en 1887, toen in de provincie Granada hon derden mensen om het leven kwamen, ver oorzaakte geen schade aan het Alhambra het schitterende paleis, dat in de eeuwen van Moorse onderdrukking door de Moren werd gebouwd. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense zeeliedenbond heeft besloten zijn staking voort te zetten. Donderdag werd de bond veroordeeld tot een boete van een kwart miljoen kronen wegens het voortzetten van de staking, die door de regering onwettig verklaard is. De bond heeft echter wel beloofd dat het verkeer naar Bornholm hervat zal worden, om het eiland van voorraden te voorzien. Als gevolg van de staking is de voorraad export-boter zeer toegenomen. De winkel prijs van de boter is daardoor aanzienlijk gedaald. GENEVE (Reuter) De Economische Commissie voor Europa van de UNO (ECE) heeft met algemene stemmen be sloten de Sovjet-voorstellen voor een over eenkomst voor economische samenwerking, welke geheel Europa omvat, nader te be studeren. Zij nam een motie aan, waarin de regering van de Sovjet-Unie wordt uit genodigd vóór 1 juli nadere inlichtingen te geven over de strekking van haar voorstel len. Bij het begin van de bijeenkomst had de Sovjet-vertegenwoordiger een ontwerpmo- tie ingediend, waarin werd gezegd, dat de voorgestelde overeenkomst zich zou uit strekken tot handel en internationale be talingen, verkeer en verbindingen, krediet en bankwezen, verzekering, scheepvaart en wetenschappelijke en technische samenwer king, met inbegrip van de uitwisseling van ervaring op het gebied van een vreedzaam gebruik van kernenergie. De ECE nam verder een motie aan, waar in de technische commissies opdracht kre gen het contact tussen de landen van Oost en West-Europa te bevorderen en te ver gemakkelijken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Financiën zal voor een bedrag van 250 miljoen pond sterling aan 3Vz per cent schatkistobligaties vervallende 1979/'81 uitgeven tegen de koers van 81 percent. Er staat reeds voor een bedrag van 233 miljoen aan dergelijke stukken uit. Volgens de financiële correspondent van Reuter is deze uitgifte een nieuwe poging om de inflatie tegen te gaan. De lening zal a pari worden afgelost, zodat op de stuk ken, wanneer men deze tot aan de aflos singsdatum aanhoudt, een gegarandeerde belastingvrije winst van 19 gemaakt kan worden. Het uitgeven van deze lening betekent het lenen van werkelijke be sparingen op lange termijn, met het doel het inflationistische lenen van gelden op korte termijn bij de banken te verminde ren. Tevens is de bedoeling op deze wijze de omvang van het geld, dat de banken aan haar cliënten kunnen uitlenen, te ver minderen. Bovendien wil men er een einde mede maken aan het bouwen van huizen en elektriciteitsfabrieken met behulp van gelden, die verkregen worden door drie maands schatkistwissels of soortgelijk in- flationistisch papier. LONDEN (United Press) De Sovjet-Unie heeft in een antwoordnota aan de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen de atoom-proeven op de Marshall-eilanden in het gebied van de Stille Oceaan en deze „onverenigbaar" genoemd met de begin selen van het voogdijschap van de UNO. De nota is een antwoord op een Ameri kaanse nota van 24 februari, waarin de Sovjet-Unie werd meegedeeld, dat deze proefnemingen zouden worden gehouden. Volgens de Sovjet-nota worden het leven en het welzijn van de bevolking van be paalde gebieden in de Stille Oceaan be dreigd. Ook Japan heeft bij det Verenigde Sta len geprotesteerd tegen het houden van de proeven, om wat deze de levens van de Ja panse vissers in gevaar kunnen brengen, die in die wateren vissen. Utrecht. De heer I. Vogelzang uit Gouda is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: „De Drinkwatervoorziening voor de Aanleg van de Drinkwaterleiding in Nederland". CAIRO (AFP-UP) De Egyptische re gering stelt een onderzoek in naar een rede van premier Menderes van Turkije, op de conferentie van het pact van Bagdad te Teheran. Menderes zou volgens te Cairo ontvangen berichten gezegd hebben, dat de huidige regering-Nasser niet het Egypti sche volk vertegenwoordigt. De Egyptische vice-minister van Buiten landse Zaken, Khairat, heeft de Turkse ambassadeur in Cairo, Zorloe, medegedeeld dat Egypte, indien Menderes deze uitdruk king inderdaad gebruikt mocht hebben, de zaak „met grote bezorgdheid" zou beschou wen. Zorloe beloofde de officiële tekst van Menderes' rede te zullen opvragen. ADVERTENTIE ADVIEZEN VOOR HAAR- EN HUIDVERZORGING Coiffures - Créations Thorbcckestr.il - Tel. 3382 - Zandvoort Thans is in Heemstede het raadsstukje uit gekomen waarin vermeld wordt dat het in de bedoeling ligt ook in Heemstede de uit kering aan het gemeentepersoneel te bepa len op drie percent van de op 1 mei 1956 geldende wedde. Tevens verzoeken B. en W. van Heems -de de raad om de wenselijkheid uit te spreken dat aan de secretaris, de ont vanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand eenzelfde uitkering zal worden toe gekend en hiervan mededeling te doen aan Gedeputeerde Staten van de provincie Noordholland. In het clublokaal van St. Bavo in Heem stede heeft de prijsuitreiking plaats gehad van verscheidene damevenementen. Aller eerst was er de uitreiking van de prijzen van het vier-dorpentoernooi door de heer J. v. d. Loo. Met enige toepasselijwe woorden reik te deze de beker over aan St. Bavo. dat nu definitief eigenaar is geworden. De tweede prijs eveneens een beker kreeg Lisse. Hiermede was het 9e vier-dorpentoernooi ten einde. De hele nacht dreef Boeboema verder. Hij was in slaap gevallen van vermoeidheid; toen hij wakker werd doordat het zonnetje opkwam en Boeboema rondkeek toen schrok hij geducht. Want om de kano heen waren allemaal hoge golven; de kano was in zee gedreven. Verschrikt en ongerust keek Boeboema naar dat grote, woelige water; in de verte zag hij nog de kust, maar daar dreef hij steeds verder van weg19-20 (3) Als ze zo nu en dan merkte, dat hij naar sterke drank rook, verontschuldigde ze hem: wat kon je anders verwachten van een man in een vreemde stad, die de tijd aan zich had?Hij beweerde, dat hij een baantje zocht, maar tenslotte kon hij dat niet 24 uur per dag achter elkaar doen, en het was héél begrijpelijk dat hij des avonds wel eens de Mahoney Bar of een ander café binnenliep. Wel was het jam mer, dat hij op die manier zijn goede geld uitgaf, terwijl alles erop wees, dat hij maar heel weinig geld bezat. Aggie was van plan om meneer Lovejoy, zodra hij thuis kwam, te vragen om in de keuken een kop thee te komen drinken. En terwijl ie op zijn komst zat te wachten, luisterde ze slechts half naar de conversatie van Kate en Ellen, die hoe kon het anders? natuurlijk over Laura's „Professor" ging. „Hoe oud zei je dat hij was?" vroeg Kate. „27". „En Laura is 22, nietwaar. Een mooi ver schil van leeftijd. Een man moet ongeveer 5 a 6 jaar ouder zijn dan zijn vrouw". Kate sprak op effen toon, maar ze knip oogde tegen Aggie, die even uit haar eigen gedachten scheen te ontwaken. Dit was in derdaad een prachtige manier om Ellen op de kast te jagen! Ze was nog steeds over gevoelig ten aanzien van het feit, dat zij vijf jaar ouder dan Barnay was geweest. Haar mond trok dan ook onmiddellijk in een strakke lijn. „Er zijn uitzonderingen op elke regel", zei ze snibbig. „Dat kan wel zijn. Barnay was, meen ik, enige jaren jonger dan jij, nietwaar?" „Denk je daaraan?" „Ja, hij was één van de uitzonderingen. Wij hebben het altijd heel goed gehad samen. Hij zei steeds weer, dat een man zich geen betere vrouw zou kunnen wen sen. Odaar heb je zo'n vieze vlieg!" Ellen maakte een afwerend gebaar met haar handen en liet het onderwerp leef tijden verder rusten„De eerste vlieg in dit seizoen! Het wordt blijkbaar al tijd om horren te plaatsen". „Ja, we moeten eraan denken om die dezer dagen uit de kelder op te diepen, Aggie". „Ja", zei Aggie, onmiddellijk weer terug vallend in haar dromerijen over een ver jongde meneer Lovejoy, die een vaste be trekking had gevonden en die haar dank baar was voor zijn herwonnen vertrouwen in het leven. Kate stond op, sloot het raam en haalde een vliegenklapper te voorschijn om er de vlieg, zodra hij het waagde in haar buurt te komen, een dodelijke klap mee te geven. Ellen schonk zichzelf nóg een kop thee in. Aggie spitste opnieuw haar oren, toen ze de voordeur hoorde opengaan. Het was wéér niet meneer Lovejoy, maar toch kwam er een uitdrukking van blijdschap op haar gezicht. De voetstappen kondigden de terugkomst van haar nichtje aan, waar om heel haar leven draaide. Ze hoorde Teresa de hal doorlopen en even later ging de keukendeur open. „Hal lo. liefjes!" begroette het meisje haar tan tes, en Ellen ziende voegde ze eraan toe: „Dag, tante Ellen". Teresa was lang, bijna zo lang als haar tante Kate, en ze had donker, glanzend haar, dat aan de uiteinden omkrulde. Haar ogen waren, in vreemd contrast met het donkere haar, lichtgrijs, en zeer opvallend waren de lange wimpers, die weer heel donker waren. Ze had een regelmatig ge zichtje en een pittige mond, met prachtige witte tanden. Ze was bijna zo aantrekke lijk als de tantes haar vonden „Je bent vroeg terug", merkte Kate op. „Hoe was de voorstelling?" „Vreselijk, Madeleine en ik zijn vóór het eind weggegaan!" „Wel, wel, welzei Ellen op plagen de toon, „waarom gaat een knap meisje als jij met een vriendin naar de bioscoop? Et behoorde een heel stel aanbidders klaar te staan om je mee uit te nemen". „Dat is nu eenmaal niet het geval, tante Ellen", antwoordde Teresa op luchtige toon. Ze liet haar mantel en tas op een stoel lUllinTiïht „De financiële verantwoordelijkheid deel ik graag met deskundigen li;.!»!iii Mijn waardepapieren zijn even veilig opgeborgen als mijn sieraden: in een safe van de Nederlandsche Handel- Maatschappij. De bank administreert mijn vermogen; zij helpt mij ook mijn geld goed te beleggen. Zij verricht mijn periodieke betalingen. En hoeveel meer voordelen biedt deze band met de bank nog! ALLE BANKZAKEN OVER DE GEHELE WERELD AGENTSCHAP HAARLEM Spaarnc 58 - Tel. 13990, 13998. 13999 en 11896 met kantoren te Haarlcm-N. (Rijksstraatw. 43) Heemstede (Binnenweg 91). Ovcrvccn (Bloemend.weg 299) De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers wil de vijfde mei veroveren. Dit jaar en in de toekomst. En zij wil daar bij gaarne op deze dag ook beslag leggen op het Olympisch stadion in de hoofdstad. De medewerking van tal van zijden schijnt daar toe reeds verzekerd Zoals bekend wordt de eerste grote sport dag van de BNMO op zaterdag 5 mei ge houden, Er komt niet alleen een voetbal wedstrijd. waarvan alle kenners van dit spel zullen kunnen genieten, n.l. tussen de be roemde Braziliaanse ploeg Vasco da Gama en het Engelse elftal van Sheffield Wednes day. maar er zullen ook demonstraties wor den gegeven door de oorlogsgewonden zelf. Het financiële saldo van deze sportdag is voor de bond zeer welkom, maar toch secon dair. Hoofdzaak is het verschaffen van levensblijheid aan de oorloirss-ewonden. Zo zullen invaliden in hun rolstoelen basketbal en een soort volleybal spelen en zal men aan boogschieten en turnen doen. Op deze ma nier kan het grote publiek en zo kunnen ook burgerlijke invaliden kennis nemen met de mogelijkheden die de gewonden zijn over gebleven. De KNVB heeft bij het organiseren van deze sportdag grote medewerking verleend en het Olympisch stadion werd belangeloos ter beschikking gesteld. De BNMO hoopt en verwacht dat op de vijfde, mei het Olympisch stadion uitverkocht zal zijn en dat vanaf die dag zijn kring van vrienden aanmerkelijk zal zijn uitgebreid. De Britse bokser Randolph Turpin. oud wereldkampioen middengewicht, heeft een overwinning behaald op de Italiaan Alessan- dro d' Ottavio door ingrijpen van de scheids rechter aan het einde van de zesde ronde. De partij was vastgesteld op tien ronden. Dit was Turpin's eerste wedstrijd na zijn k.o.-nederlaag tegen de Canadees Wallace in oktober 1955. Hij kondigde toen aan dat hij niet meer zou boksen. De KVNWV heeft in dit Olympische jaar een serie oefenwedstrijden ingesteld voor drakenzeilers. Deze wedstrijden zullen op lfl. 12. 13, 19 en 20 mei worden gehouden op het IJselmeer met Muiden als haven. In totaal zullen acht wedstrijden gezeild worden, na melijk twee op 10. 13 en 20 mei: op 12 en 19 mei wordt een wedstrijd gezeild. Van deze acht wedstrijden zullen de beste zes tellen voor de Ernst Moltzer-beker. Behoudens goedkeuring van het bestuur. heeft.de technische commissie van het Bel gisch Olympisch Comité de volgende sport lieden geselecteerd voor de Olympische Spe len in Melbourne: Atletiek: Moens en Hei-man. Roeien: Knuysen. Baetens, Steenackor. Boksen: Hellbuyck. Schermen: Delaunois en Vcrhalle. Hockey: Delaval, Dubois, Enderlé, Goo- sens en Vanderstappen. Worstelen: J. Mewis en M. Mewis. Zwemmen: Kozma en Desmit. Schieten: Laforlune jr. Zeilen: Nelis. Vertegenwoordigers van de Duitse Voet balbond en van de sectie voetbal van de oostelijke zone hebben besprekingen ge voerd over de samenstelling van een, ge heel Duitsland vertegenwoordigende, ploeg in de voorwedstrijden voor het Olympische Voetbaltournooi, en meer speciaal wat be treft de wedstrijden tegen Turkije op 6 juni in Ankara en op 20 juni in een stad in Duitsland. Besloten fverd dat de spelers, die voor deze ontmoetingen in aanmerking komen, op 22 mei zullen worden aangewezen door Herberger en door de Oostduitse coach Os wald Pfau. De voorbereiding voor de eerste wedstrijd zal in West-Duitsland en die voor de tweede in Oost-Duitsland geschieden. Naar wij vernemen heeft het Nederlandsch Olympisch Comité aan het organisatiecomité van de Olymp. ruiterwedstrijden in Stock holm medegedeeld, dat Nederland inschrijft voor de dressuurproef (het individuele num mer voor de Grand Prix) en voor het zware springconcours, individueel en met een team, De dressuurproef wordt 15 en 16 juni ge houden, het zware springconcours staat op de laatste dag van de Olympische ruiterwed strijden, zondag 17 juni. op het programma. De definitieve aanwijzing der ruiters voor beide nummers zal pas later geschieden. Als chef d'équipe fungeert majoor b. d. C. C. Hasselman (Zoelen). De heer J. H. W. Pas man, algemeen voorzitter van de Neder landse Hippische Sportbond, is officieel af gevaardigde van deze stichting bij de Olym pische ruiterwedstrijden. De NOC-delegatie zal bestaan uit dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het comité en gen. majoor C. F. Pahud de Mortanges, lid van het Internationaal Olympisch Comité en vice-voorzitter van het N.O.C. ENGELSE TT. De Koninklijke Engelse Automobielclub heeft besloten de Engelse TT-race, die voor 15 september op het pro gramma staal, dit jaar niet te laten doorgaan, De bond heeft geen reden opgegeven voor dit besluit AMSTEL. Op 29 april worden op de Amstel lange-afstandswedstrijden voor da mes gehouden. Bij de achten zijn ingeschre ven: Nautilus. De Amstel, De Vliet, Willem III. RIC, Het Spaarne, De Hunze en De Laak. ADVERTENTIE HAARLEM. 20 april 1956 GEHUWD: 20 april, G. J. Coule en B. M Rijbroek. BEVALLEN van een zoon: 17 april. A. F. Hirs v. Wijk; 18 april, P. L. L. Ch. v. Otiden- niel—Mooren; 19 april, S. H. H. Mulder- Borst; C. A. M. Hoogervorst—Smit; 20 april, K. KoningsKuil. BEVALLEN van een dochter: 19 april, H. G. SpeeHermans; S. J. GlassHensing. OVERLEDEN: 19 april, P. J. H. de Haas, 73 j., Grote Houtstraat; 20 april. C. Bastings— Verkerk, 78 j„ Zonnebloemstraat. vallen en vroeg: „Is er nog thee te krij gen?" „Wat een dwaze vraag", zei Kate, terwijl ze een kopje voor haar nichtje begon in te schenken. „Er zou heel wat moeten ge beuren eer er hier in huis géén thee meer te drinken viel!" Teresa installeerde zich aan de tafel en vroeg: „Hoe voelt Laura zich in haar nieuwe positie van verloofd meisje, tante Ellen?" Ze negeerde Kate's waarschuwende blik om Ellen niet wéér over dit onderwerp aan de praat te brengen. „Ze voelt zich érg gelukkig", antwoordde Ellen prompt. „Vanzelfsprekend! Niet ieder meisje is zo gelukkig een man te krijgen als...." „Tussen haakjes", onderbrak Kate haar schoonzuster ongeduldig, „heb ik je al ver teld over die nieuwe jonge advocaat op Teresa's kantoor? Hij is er nog maar pas, maar hij heeft nu al een oogje op Teresa. Een aardige, frisse jongeman „Nee, daar vertelde je me nog niets over", zei Ellen, terwijl ze een scherpe blik in Teresa's richting wierp. „Hoe heet hij?" '„Gordon Thomas", antwoordde Teresa geamuseerd en geërgerd tegelijkertijd. En haastig voegde ze eraan toe: „Ik zou niet willen beweren, dat hij een oogje op mij heeft. Hij heeft me alleen een paar keer mee uit gevraagd. Dat is alles". „O, juist", zuchtte Ellen gerustgesteld. Teresa trok zich niets aan van de ge- ergerde blikken, die Kate en Aggie haar toewierpen. Ze weigerde eenvoudig om als wapen te dienen in hun eeuwige rivaliteit met Ellen, en vervolgde: „Hij is nogal saai. weet u". Er kwam een ondeugende glans in haar ogen en even was ze in de verleiding om eraan toe te voegen: „Net zo saai als Laura's dierbare Hugh". Maar ze zei het. niet hardop. Tante Ellen zou denken, dat ze jaloers was.... „Ik zou hem zeker niet saai willen noe men", zei Kate. „Ik kreeg de indruk, dat hij een flinke jonge man was, die zijn weetje weet. Geen „Streber", maar toch ook niet iemand, die zich van zijn plaats laat dringen". Ze keek haar nichtje misprijzend aan. „Ik begrijp niet, waarom jij in iedere man, die je ontmoet altijd allerlei gebreken moet ontdekken! Als je zo doorgaat, lieve kind, word je een oude vrijster!" Teresa wierp haar tante een allerliefste glimlach toe. „Dat lijkt me, hoe dan ook te verkiezen boven een huwelijk met een vervelende alledaagse man." Ellen keek het meisje verwonderd aan. Wat stak er achter al dat gepraat over saaie mannen Op dat moment hoorde Aggie de voor deur weer opengaan. „Ik geloof dat er ge beld wordt," verzon ze en glipte snel de keuken uit. Meneer Lovejoy wilde juist de trap op lopen, toen Aggie hem staande hield. „Goe denavond," zei ze vriendelijk. „Ik dacht dat er gebeld werd we zitten juist thee te drinken maar ik schijn me vergist te hebben." „Ik heb in ieder geval niet gebeld", zei meneer Lovejoy en zette een voet op de volgende traptrede. In enkele seconden zou hij naar boven verdwenen zijn.... Geagi teerd zei Aggie: „Wat zou u ervan zeggen, meneer Lovejoy, om bij ons in de keuken een kopje thee te komen drinken, voordat u naar boven gaat?" „Een kopje theeHij keek haar we zenloos aan. Er brandde slechts een klein lampje in de hal, maar dit gaf voldoende licht om Aggie de wezenloze uitdrukking op het gezicht van haar huurder te ont hullen. „Ja," zei Aggie haastig, „met een stuk cake er bij, als u dat lekker vindt." Meneer Lovejoy scheen voor deze uitnodiging ten slotte toch wel iets te voelen. Theedrinken met twee oude ongetrouwde dames in een gezellig ingerichte woonkeukenhet zou iets geheel nieuws voor hem zijn! „Goed", antwoordde hij, „waarom eigen lijk niet?" Toen hij zich omdraaide, merkte Aggie helaas te laat hoe onzeker zijn gang was en ook rook ze sterke alcohollucht, die hij uitademde. Deze alcoholwalm was ook onloochenbaar, toen hij aan de tafel bij de vier vrouwen had plaats genomenZijn ogen, onder de zware donkere wenkbrau wen staarden leeg voor zich uit of waren gericht op het theekopje voor hem en de portie cake. Aggie voelde zich diep in de put over het beeld van meneer Lovejoy, dat het schelle keukenlicht onthulde. Ze zou hem stellig niet hebben uitgenodigd om binnen te komen, als ze geweten had in wat voor conditie hij verkeerde.1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6