ZE VEN DA GEN HAARLEM WAT'DOEN WE ERMEE? TAXI 13.300 Mens en dier bij de kapper Oranjevereniging Haarlem-N. viert gouden bestaansfeest SLEUTEL WEG? K1ÏÏPFRS JhLt&n. 'n titatUUf PLANTAARDAPPELEN Het duurt wat langer als je voorganger in bad stapt Een hoofd als een waterval: een kanjer van een beker Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Film en Jeugd 9 VOLKSWAGEN VERHUUR Hloemendaalse Reddingsbrigade F. Boukes naar Parijs N ARE DAGER? „DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerzindag op 28 mei in gebouw Domi te Overveen Kees Boeke zeventig jaar Kort nieuws VAN DEURSEN Zeer verfijnd Vclpon in het haar Meer dan gouden Trouw Terug naar de Bijbel Boeke(n)rij Filmavond voor „De Garde" Medische verzorging tijdens het weekeinde ZATERDAG 21 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het bestuur van de afdeling Haarlem- Noord van Haarlems comité voor natio nale feesten heeft de viering van het gou den jubileum enkele maanden uitgesteld. Het achtte 30 november een minder ge schikte tijd en daarom houdt het op Koninginnedag (maandag 30 april) een receptie in restaurant Bolwerk. Tot de oprichters van de Oranjevereni ging Schoten behoorden op 30 november 1905 de heden L. Alders, Van der Weiden, joosten en Haak en de vereniging hield zich bezig met het voorbereiden van fees telijkheden op de verjaardag van Konin gin Wilhelmina en later ook op die van prinses Juliana. In het bijzonder werd aandacht besteed aan de Koninginnedag. Kinderfeesten (blokjesrapen e.d.) in de omgeving van het terrein van Haarlem, volksspelen en diverse male een vuur werk, stonden op het programma. De schoolkinderen namen voor de annexatie in 1927 deel aan de aubade in eigen ge meente en op de Rijksstraaweg. waar het gemeentehuis vroeger gestaan heeft (thans wordt het gebruikt als politiepost voor Haarlem-Noord) werd onder leiding van de heer P. Q. Wolff gezongen. In de eerste jaren van het bestaan der vereniging stonden er ten noorden van het Soendaplein niet veel huizen. Het middelpunt van de viering was het Preto- riaplein, waar kermisvermakelijkheden - zij het dan in bescheiden mate - waren opgesteld. Toen de kermis in 1914 werd afgeschaft in Haarlem, trokken vele Haar lemmers naar Schoten, om daar op Konin ginnedag of op de verjaardag van prinses Juliana kermis te vieren. Na de annexatie in 1927 bleef de Oranje vereniging Schoten bestaan, zij het onder een andere naam. In Haarlem bestond de Vereniging Koninginnedag en de voorma lige Schotense vereniging sloot zich daar bij aan. De naam Koninginnedag is na de bevrijding veranderd, omdat de afdelingen zich ook bezig hielden met de viering van de bevrijdingsdag. Thans wordt gesproken over het Haarlems comité voor Nationale feesten, waarbij de verenigingen uit de verscheidene wijken zijn aangesloten. Vroeger werden de kermissen gehouden op het Pretoriaplein en het Spaarnhoven- plein. De laatste jaren is de Zaanenlaan het middelpunt van de feestviering gewor den. Over enkele dagen zullen daar weer attracties worden opgesteld. Van 1939 af is de heer H. Schindeler voorzitter van de vereniging, nadat hij eerst een aantal jaren het penningmees terschap had waargenomen. Hij volgde de heer S. Glastra op. die de vereniging enige jaren geleid had. Ook is de heer S. C. de Haas van Dorsser, vroeger gemeentesecre taris van Schoten, voorzitter geweest. De heer Schindeler bewaart aangename her inneringen aan de voorbereidingen van vele feesten, die werden geholden op ter reinen. welke inmiddels door de bouw van woningen verdwenen zijn. Op het vroegere cavalerie-terrein nabij de Middenweg is bijvoorbeeld in 1933 een ruiterfeest gehou den. Door het verdwijnen van terreinen wordt het echter steeds moeilijker feesten voor te bereiden; ook heeft het stadsgedeelte niet de beschikking over gebouwen, waar in feestelijke bijeenkomsten gehouden kunnen worden. Voor de bijeenkomsten Van de kinderen moet gebruik gemaakt worden van een schoolgebouw. Dit jaar zal het zelfs twee keer zijn. omdat het bestuur gemeend heeft ter gelegenheid van het gouden jubileum iets extra's voor de kin deren van leden te moeten voorbereiden. De secretaris-penningmeester, de heer Pijnakker (Duinoordstraat 36) heeft wel eens ervaren, dat bewoners uit Haarlem- Noord niet bereid zijn als lid toe te treden, omdat zij geen kinderen hebben. De opzet is een programma op te stellen voor de gehele bevolking en om dat te financieren is geld nodig. De heer Pijnakker hoopt, dat velen zich zullen aansluiten. Over de plannen van 28 april (opening A DVEPTF.NTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 Instelling van tweede strandpost De gemeenteraad van Bloemendaal heeft donderdag zijn goedkeuring gehecht aan de tweede hulpverleningspost van de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade, die gevestigd zal worden aan het Noordzeestrand ter Hoogte van het theehuis Parnassia in de Kennemerduinen. Ook de z.g. huisjestent bij de bestaande hoofdpost aan de kop Zeeweg zal er ko men. Deze tent zal gedurende de zomer be woond worden door het gezin van de secre taris van de technische commissie der bri gade, zodat er en dat is heel belangrijk, het gehele seizoen een gediplomeerde van de EHBO aanwezig zal zijn. De beschikking over een vlet met bui tenboordmotor, welke motor f 1200 zal moeten kosten, zal de Bloemendaalse Red dingsbrigade voorlopig nog niet krijgen. B. en W. zien er wel het belang van in, doch zij achten deze zaak op het ogenblik niet urgent. Er zou echter bij het zwem mend redden, zoals de secretaris van de technische commissie mededeelde, veel sneller ingegrepen kunnen worden, indien men de beschikking over een dergelijk toegeruste vlet had. Men vergete niet, dat elke minuut dat men later hulp biedt voor de drenkeling noodlottig kan worden. Jeugdstrandwachtbrevet De Bloemendaalse Reddingsbrigade wil een strandwachtbrevet voor de jeugd in stellen. een unicum in Nederland. Vereis ten hiervoor zijn het bezit van het diploma geoefend zwemmer KNZB en het jeugdbre- vet 1 KNBRD. Opnieuw zal er zondag aanstaande in Stoops Bad een demonstratie met de auto cabine gegeven worden, ditmaal voor hou ders van autorijscholen. Particulieren zijn eveneens welkom. Zo ontplooit de Bloemendaalse Reddings brigade een grote activist en staat zij immer in de bres voor cie intensieve be strijding van de verdrinkingsdood. Deze zomer zal het nationale heren- en dames-volleybalteam deelnemen aan de we reldkampioenschappen, die in Parijs worden gehouden. De heer F. Boukes te Haarlem, secretaris van de nationale technische com missie is door de Ned. Volleybal Bond aan gewezen om de équipe als NTC-lid te ver gezellen. der kermisvermakelijkheden) tot en met zaterdag 5 mei schreven wij reeds. Er worden weer velen verwacht, om de ver jaardag van de Koningin en de bevrij dingsdag te vieren. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren: H. Schindeler, voorzitter; F. H. Pijnakker, secretaris-penningmeester; C. Nijgh, H. Kossen, N. Dupker en C. van Cuijlenborgh. ADVERTENTIE AMBULIN! ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Op maandag 28 mei zal in gebouw Domi te Overveen een bijeenkomst worden ge houden die bedoeld is als burgerzindag. De bijeenkomst gaat uit van het gemeen tebestuur van Bloemendaal en is bestemd voor hen, die voor het eerst aan de ver kiezingen zullen deelnemen. Ook anderen, die reeds gestemd hebben en omstreeks vier en twintig jaar oud zijn, worden uit genodigd. De voorzitters van de fracties van de gemeenteraad zullen de uitnodigin gen mede ondertekenen. Te Abcoude zijn tegenwoordige woon plaats is vandaag aan Kees Boeke, de stichter van de school ..Werkplaats Kin dergemeenschap" te Bilthoven, het boek aangeboden, dat werd samengesteld ter ge legenheid van zijn 70ste verjaardag. De redactie-commissie, die met de sa menstelling van dit boek was belast, be gaf zich onder voorzitterschap van dr. Bolkestein, de oud-minister van Onderwijs, naar Abcoude om het eerste exemplaar van het boek aan Kees Boeke te overhan digen. Het eerste gedeelte van het boek wordt gevormd door een levensbeschrij ving van Kees Boeke, in het Engels ge schreven door Wyatt Rawson, die met Kees Boeke vele jaren nauw heeft samenge werkt in de „New Education Fellowship". Het tweede gedeelte bestaat uit een serie artikelen, die een licht werpen op het aan deel van Kees Boeke in de onderwijsver nieuwing in ons land. ADVERTENTIE IVUll L/IVÜ ZIJLSTRAAT HAARLEM In de gevangenis. Op verzoek van de directeur van de strafgevangenis te Hoorn heeft een verkeersdeskundige aan politieke delinquenten, die nog dit jaar in vrijheid worden gesteld, onderricht in de verkeers regels gegeven. Een aantal van hen wenst een rijbewijs te halen. ADVERTENTIE SINDS 1851 AARDAPPELENBEDRIJF Gcd. Oude Gracht 107 - Telefoon 14245 Bij cle dameskapsalons „Leonard" aan de Wagenweg werkt de 31-jarige Frangois, die op 8 april jongstleden een zilveren wisselbeker van een halve meter hoogte voorgoed zijn eieren- dom maakte, door voor de derde achtereenvolgende maal de ereprijs te winnen van°het nationale concours van Sint Cosmas, de R.K. Kapperspersoneel-bond. Het was de zevenen twintigste prijs, die Francois in drieëneenhalf jaar won. Frangois, waarvan zelfs de meest verstokte cynicus zal moeten toegeven, dat hij een artist in zijn vak is, heet in het dagelijkse leven Frans Janssen, of beter: zou in óns dagelijkse leven zo heten, want het zijne bestaat geheel uit kappen, van vroeg tot laat; het is zijn vak en zijn hobby, hij kan het niet laten, dus is hij steeds Frangois. Van „Leonard" de Wagenweg uitrijdend in de richting Houtplein, kwamen we voorbij de Dogs Barbershop. En wat ligt dan meer voor de hand dan om de coiffure-mogelijkheden van de beste vriend der mensen eens te gaan onderzoeken? Dat de tegenstelling èn de vergelijking dan liggen „opgeschept" is duidelijk. We willen het heus niet te bont maken, maar dat de vergelijking zich sterker deed voelen dan de tegenstelling moet ons van het hart. Het zal wel aan ons liggen. Een brief, die wij ontvingen van „Een echte Haarlemmer", stelt de wereld in kennis van het bestaan van een echt Haar lems lied; aldus wordt het ver zoek van enkele oud-Amster dammers nieuw-Haarlemmers aan Johnny Jordaan (zie Zeven Dagen Haarlem van vorige weekom een Haarlems lied te maken overbodig gemaakt. „Wij hebben wel een lied", zegt de briefschrijver, „alleen ma ken wij er niet zo'n deining over". Daarmee is het lied natuurlijk al veroordeeld, want een goed lied maakt nu een maal deining. Een zangeresje Het is bij de hondenkapper toch een tikje anders dan bij de mensenkapper, al hebben de honden ook een echte salon. Het meest in het oog vallende verschil is, dat de honden in hun geriefelijke salon aan de ketting behandeld worden. Dan kunnen ze niet weglopen, zoals u begrijpt.Niettemin zou er over te twisten zijn, of de dames in hun salons niet vakkundiger zijn vastgelegd onder die glanzende droogkoepels, of met allerlei draden en elektrische krultangetjes haarfijn geketend. Nog een overeenkomst is dat ook dieren tijdens de behandeling smake lijke hapjes krijgen voorgezet. Een groot verschil is weer, dat de shampoo, waarmee de dieren zich het haar laten wassen, aanzienlijk beter is dan de mensen krijgen. Ook het wassen gebeurt veel grondiger. Niet dat benauwde alleen maar je hoofd wassen, nee, helemaal de badkuip in; een langdurig karwei. Als de wachtenden zien dat hun voorganger het bad instapt, weten ze dat het nog langer duurt.Maar daar staat tegen over, dat ze ook maar twee of drie keer per jaar zich laten wassen en trimmen en er dus geduld in overvloed voor hebben. Er heerst dan ook een uitstekende stemming. Een enkele maal bijt een klant de kapper wel eens in de hand, maar menig mensenkapper zou dat verkiezen boven de kwetsuren, die een klant hem woordelijk kan toedienen. De Dogs Barber Shop och, als de dameskapsalons Maison heten, dan moeten de honden toch ook hun stijl hebben? aan de Wagenweg is nu acht tien jaar in Haarlem, dat be tekent dat de eerste klanten niet meer in leven zijn. Maar hun kinderen komen nu, zoals een goede zaak betaamt. Gene raties ontmoeten er elkaar. Niet alleen generaties trou wens; ook rassen, ongeveer honderdvijftig. Hier houden we dus op met vergelijken. Bovendien is een hond met een jaar volwassen en wordt hij ongeveer twaalf jaar. In de honden-kapsalon is ook mu ziek. De dieren geven daar zelf niets om, maar kapper H. J. Dankmeijer (42 jaar, dus drie-en-half hondenlevens) hoort graag eens wat anders dan geblaf alleen. Van zijn derde jaar af heeft de huidige kapper honden gehad. „Dat la ten trimmen en wassen werd me te duur; ik ging een cur sus volgen om het zelf te leren", zegt hij en dit lijkt ons geen tip voor zijn klanten, want hij is goedkoper dan onze eigen (uitstekende) kapper. Zo is de heer Dankmeijer in zijn vak verzeild geraakt, want hij had al gauw door dat hij er in 1938 meer mee kon verdienen dan de 35 gulden in de maand, die hij toen bij een levensver zekering ontving. Als er nu een poedel bij de heer Dankmeijer komt, zwe ven de kapper veertien model len voor de geest, waarin hij het dier kan knippen. Gebeurt dat ook voor de geest van üw kapper? Hondenknippen is niet zo maar een kwestie van even een paar dotten oud haar wegscheren en klaar is Kees- (hond). In het instrumenten- bakje liggen bijvoorbeeld een aantal scharen, trim-messen, harkjes en tondeuses, die een verfijndheid van behandeling bewijzen, waar het meest deli cate schoothondje voor zou zwichten. In verband hiermee even een uitspraak van de heer Dankmeijer: „Ik heb dikwijls met honden minder last dan met hun bazen". De honden kapper heeft een speciaal soort shampoo voor zijn klanten la ten maken, dat zo goed is dat zijn eigen vrouw en kinderen het gebruiken. „Als de klanten zeggen dat hun dier erg lastig is. valt het altijd wel mee; maar berg je maar als ze zeggen: het is zo'n lieve hond." Dat zich bergen heeft toch niet kunnen voor komen dat de heer Dank meijer drie keer gebeten is. Drie keer in achttien jaar da gelijks honden knippen! Een keer kwam een dame hem vragen drie kilo hondenbrood naar Spanje te sturen voor al die arme beesten, die zo te lij den hadden door de oorlog! Wie zou willen weten welke dieren hondenkenner en -kap per Dankmeijer zelf heeft: twee prachtige Schotse ter riers. „Het is geen mode-ras, maar ik ben ook eigenlijk tegen het mode-ras, omdat het er zo door degenereert." Als Frangois naar de lucht kijkt, ziet hij in de wolken kapsels. Toen hij een foto van de Niagara-watervallen kreeg, zag hij ook een kapsel, namelijk dat waarmee hij voor de derde maal de grote zilveren wisselbeker van Sint Cosmas zou winnen. Laten we vooraf een duidelijk onderscheid maken tussen creatie en kapsel. Dat verschil is hetzelfde als bij de kok als bereider van maaltijden en als schepper van een kunststuk in bijvoorbeeld gesponnen suiker, dat grotendeels oneetbaar is. Zo oneetbaar als het laatste, zo onmogelijk is een kapperscreatie voor het dagelijkse leven. Want in Frangois' geval: hij her schiep de Niagara-waterval op het hoofd van zijn model. Hij heeft verteld hoe hij het gedaan heeft; dat is niet na te ver tellen, want wij begrepen het vooral uit wat hij niet zei; uit wat hij met gebaren duidelijk maakte. Het is echter ongeveer als volgt: de woeling van het wa ter voor de val tussen de rots blokken heeft hij voor op het hoofd gesymboliseerd in een warrige hoop krullen, die mid den op het hoofd een plotse ling vloeiende val kregen de rand van de waterval en achter schuin naar rechts ver liepen de val zelf en van daar weer in krullen in de nek naar links terugstroomden de rivier. Dit is Frangois' ver sie van de Ligne Cascade, die men dagelijks zou kunnen dra gen. Maar hij maakte er een creatie van door opzij van het hoofd kleine bloempjes aan te brengen, gemaakt uit telkens vier schelpjes, met als hartje een rose gelakt slakkenhuisje. Bovendien plakte hij met vel- pon wat mos erbij: de creatie Frangois. De platina-zilver- grijze haarkleur, de rose bloempjes en het mos vorm den met de kleding van zijn model lichtblauwe japon met rose tulen stola de prestatie, die de ereprijs be tekende. Voor de weetgierigen: met aceton gaat velpon uit het haar. „Het eerste waar ik naar kijk is de persoonlijkheid. Eerst was ik het haar, dan zoek ik hoe het valt en ver volgens probeer ik welk kapsel de dame het best staat. Het zoeken vergt de meeste tijd." Heeft hij dat gevonden dan watergolft hij. Dit is in het kort de werkwijze van deze artist, die ons ervan overtuigd heeft, dat we ongelijk hadden, toen we meenden dat velpon- verhalen en dergelijke ons een „goed gek" stukje zouden op leveren. Eerlijk is eerlijk, zegt men dan. Twee maal per jaar gaat Frangois een week naar Parijs om op de hoogte te blijven van de buitenlandse ontwikkeling. Het laatste nieuws is. dat men het gaat zoeken in de Azia tische coiffure. „Maar niet iedereen is een type voor zo'n kapsel", zegt de kapper, „laten we het maar bij het Europese houden". Het lijkt ons echter een uitkomst voor ieder, die nu eens iets hèèl aparts wil hebben, die bijvoorbeeld een „rare Chinees" is of wil zijn. Frangois' hobby is de historie van het kapsel. Hij weet pre cies wat ze in een bepaalde tijd droegen aan het Franse hof. het Engelse, het Weense enzovoorts. Ook de prachtige oud-Egyptische kapsels kent hij. Nog een creatie-stuntje van deze Haarlemse kapper tot slot: zwarte tulpen van mensenhaar, zacht glanzend en met een levende nerf èn „meel"draden.Hoe bestaat het! Op dinsdag 24 april zal het echtpaar J. Sanberg-Kors, wo nende Lange Herenstraat 13 rd in Haarlem, vijfenvijftig jaar getrouwd zijn. Dat is uiteraard een gebeurtenis, die gevierd dient te worden. Welnu, 's mor gens om half tien zal kapelaan J. H. Sanberg, een zoon van het jubilerende echtpaar, een heilige mis opdragen in de Mariakapel aan de Jansstraat. Des middags van half vier tot half vijf wordt er in de woning aan de Lange Herenstraat re ceptie gehouden. De bruid werd geboren op 18 maart 1878, de bruidegom op 15 februari 1876. De heer Sanberg is gepensioneerd mon teur van het G.E.B. Hij trad in dienst in november 1902 en werd gepensioneerd op 1 ja nuari 1938. Hij was speciaal belast met de openbare ver lichting: bij het G.E.B. staat hij bekend als een „evenzeer ge schikte als gemoedelijke man". Onder deze titel heeft de gemeente van Christus een leeszaal geopend, om een schijnt het lied elke zondag te zingen in een restaurant aan het Houtplein. Wij geven onze mening over het lied voor een betere, of liever: voor een be ter lied. We laten de tekst van het Haarlems „Bloemenlied" hier volgen, in de hoop enkele mensen op deze manier te nopen 'n beter te schrijven. We hebben een langspeelplaat naar keuze voor degene over die ons het beste bloemenlied levert, het beste van de reeks die wij nu hopen te ontvangen. En als er geen inzendingen komen, kopen we die langspeel plaat zelf. Op Haarlemse dich ters! Schenk Haarlem een lied waar we Amsterdam mee plat kunnen zingen. Een goede tekst zullen we laten toonzetten. Nu dat lied waar we mee zit ten: „HAARLEM's BLOEMENLIED" Ik ben een bloemendochter. En mijn wieg stond daar Waar altijd bloemen bloeien In schoonheid rein en klaar. Door bloemenkrans omgeven In rijkdom en In macht. Fier ligt het temidden Van schoonheid en van pracht. Refrein In het schone Ken'merlandje Bij de dninenzoom Ligt de „Bloem van Holland" Aan de Spaarnestroom. Mooie Spaarnestad, mijn Haarlem Met je Bloemfestijn. 'k Zal altijd trots en dankbaar [wezen Een echte Haarlemmer te zijn. Ik houd van Haarlems dreven, Zi.in ingetogenheid. Zijn parken en plantsoenen, En zijne properheid. De Haarlemmerhout is enig! Waar ik ook ben geweest En ik ooit zal toeven Staat Haarlem voor mijn geest. Uit Haarlems trots verleden Staat heldenmoed vooraan. Voor tyrannie nooit bukkend. Steeds hoog de vrijheidsvaan. Zijn: wetenschap en kunstzin Wordt wijd en zijd genoemd Als „Bloemenstad" is Haarlem Toen wel het meest beroemd. ieder in de gelegenheid te stellen meer inzicht te krijgen in de Bijbel, om allen, die om welke reden dan ook zich thuis niet kunnen verdiepen in de Bijbel 'n nieuwe gelegenheid te geven. De zaal is geopend op dinsdag, donderdag en vrijdag van 1013 en 14.3017 uur. Boeken worden gratis uitge leend. Haese, M. d.: De heilige Gram schap: Hardenberg, J.: De laatste Eenzaamheid; Leys, Fanny: Ont wijding; Oelah: De Priester en de Moordenaar: Sharp, Margery The Tigress on the Hearth: Simenon, G.: Maigret tend un Piège: Mau- rots, A.: Climats; Krishnamurti's toespraken te Amsterdam 19,15; Delfgaauw, J. G. M., en A. I. V. Massizzo: Naar een Nieuwe Gou den Eeuw: een doorsnee van ons economisch Leven en een Blik Vooruit; Mierlo-Van Kuipers, Joke A. van: Spontaan Spel; Post. P.: Vrije expressie en Aesthetische vorming: Schouten, W. J. A.: Grote Sterrenkundigen: van Ptolemaeus tot De Sitter; Baanen, B.: Schijn werpers op Wintersporten: Mensen in de sneeuw en op glad IJs; Duyser, A., en A. H. Scheerder: Werken met Leer: Werkmethode, Werkstukken: Bibliotheek - M.T.S. Haarlem: Aanwinsten mei i94j— mei 1955; Rodenhuis, E.: Electro- nenbuizen voor batterijontvangers; Brink. E. A. B. J. ten: Het Neder- andse postwezen vroeger en nu: Kaam, H. van: Schipper van de oekomst; Bos, F.: De vreemde Woorden: Gevleugeld Woord (qe- iichten): Brochmann, Odd.: Over mooi en lelijk; Noske, F. R.: La Melodie Franqaise de Berlioz a Du- parcj Essai de Critique Historique (Acad. proefschrift); Ogrizek, D: Deutschland; Brickhill, P.: Bom men op de Roerdam: Algemene Geschiedenis der Nederlanden. Dl. VIII; Fockema Andreae, S. J.: Wat er aan de Droogmaking van de Haarlemmermeer voorafging; 1940-1945 Nederland en de Neder landers in de Literatuur; Bradbu ry, R.: De Stad. (Het model voor de uitgever, Aug. 1954); Fockema Andreae. S. J.: Poldernamen in Rijnland; Boon. L. P.: Niets gaat ten onder; Huizinga, L.: Schoon Schip; Plievier, Hildegard: Honden waren mijn Troost; Rinser, Lüise: Jan Lobel uit Warschau; Visser, A.: De Vlag Halfstok: Masters. J.: The Deceivers: Stewart, J. I. M. The guardians: Monnier, T.: Fleu- ve: Zijlstra. J.: De Omloopsnelheid van het Geld en zijn Betekenis voor Geldwaarde en Monetair Evenwicht: Parkhurst, Helen- De Wereld van het Kind: Graewe. Zo zag Ik de Chirurgie: Spoert A.: H.: Atomphysik: Schiirmann. H.: Uw Vriend de Auto: Veenendaal, W. van: Tussen Hemel en Aarde; Slogteren, E. van: Plantendokter; Mar ja, A.: Voor de Bijl; Schrij"crs slaags met de Buitenwereld; Wfjde- veld. G.: Vijf Geheimen en andere gedichten: Goris, R., en J. Gres- hoff: Marnix Gijsen; Vliegen, J.: Balans d,er moderne Limburgse Wand- en Glasschilderkunst: Nettl, P.: W. A. Mozart 1756-1956: Boelen, K. W. J.: Dokter aan de Wissel meren: Biew, A. M.: Kapitza de Atoom-tsaar; Veth, C.: Het geheim van den Idioot; Hood. M.: The nuclear Theme as a Determinant of Patet in Javanese Music; Bus. A. J. M.: Der Mythus der Musik in Novalis' Heinrich von Ofter- dingen; Boelganin. N. A., N. s. Chroestsow: Redevoeringen tijdens hun verblijf in India. Birma en Afghanistan: Rijkens. P.: Het Be drijfsleven en de Belastingen. Het Instituut „Film en jeugd" had vrij dagmiddag in de aula van het Stedelijk Gymnasium op het Prinsenhof een bijeen komst belegd, die was bedoeld als een in troductie bij die Haarlemse instanties, die voornamelijk met het jeugdwerk te maken hebben. De bijeenkomst ging dus buiten de commissie voor de filmische vorming van de schooljeugd' om. Uit het openings woord van wethouder Geluk bleek, dat de gemeente Haarlem zich als lid van het In stituut heeft aangemeld. De voorzitter van „Film en jeugd," de heer J. Pront, lichtte de gewenstheid van dit besluit vanuit zijn oogpunt toe met een uiteenzetting van werk en werkwijze van het Instituut, waarbij hij als doel stelde de vorming van een methodiek en didactiek, waarmee de jeugd wegwijs gemaakt moet worden in zake de film en het filmgenieten. Merk waardigerwijs stipuleerde hij, dat het In stituut tot dusver weinig andere concrete resultaten heeft bereikt dan het concrete seren van een drietal congressen en het uitgeven van litteratuur op het door het zelve bestreken terrein. De wetenschappe lijke onderzoekingen door vele medewer kers verricht gaan altoos door. Het uitzoe ken van voor de jeugd geschikte films is met kracht ter hand genomen. Met ijver stelde hij de noodzakelijkheid van de be moeiingen van de volwassenen met het fenomeen film voor de jeugd, omdat er zo veel gevaren op de loer liggen. In hoeverre het Instituut Film en jeugd die bemoeiin gen heeft gebundeld en van welke positieve strekking zij zijn bleef nog in het vage. Mevrouw prof. dr. H. W. F. Stellwag, profesor in de pedagogiek, sprak in haar kwaliteit van adviseuse van het Instituut over enige aspecten van het vraagstuk Film en jeugd. Zij onderkende vele opbou wende elementen, maar waarschuwde voor het gevaar van nivellering. Vooral de litteratuur boet aan belangstelling in doch de film, meende zij en ze wees op de ver vlakkende werking van bijvoorbeeld de verfilming van de Olyssee die in geen ver houding staat tot het oorspronkelijke. De mythe van de ster heeft een ongunstige invloed op de sterk op het visuele gerichte massa. De film laat zien hoe andere men en doen. Ze dringt door in hun intimitei ten. Hetgeen dan gaat betekenen: zo doe je. Zo leef je. Zo moet je doen. Wanneer wij de jeugd voorbereiden op het leven moeten wij het aspect film niet verwaar lozen en wijzen op de goede films en haar waarde. Een uitbreiding van de leerplicht zou moeten inhouden dat wij de kinderen ook met de film vertrouwd maken en hen niet langer rekensommetjes opgeven. De film kan instructie geven omtrent de levensvragen van de jeugd, zij kan de jeugd ook helpen zich te oriënteren op de werkelijkheid. De inleidingen werden gevolgd door een discussie waaraan het schaarse aantal aanwezigen met verve deelnam. Omtrent de vraag wat het wezenskenmerk is van het lezen van een boek en het zien van een film kwam de heer Pront tot een alles be halve duidelijke conclusie: hij wist het namelijk ook niet. Het lilmverschijnsel bleek de inleiders niet zozeer vertrouwd te zijn dat zij het onderscheid tussen ster en filmregisseur duidelijk aangaven. Op het gebied van de jeugdpedagogiek beheerte prof. Stellwag echter glorieus het terrein, hetgeen de bijeenkomst dan toch een be vredigende afloop schonk. P. W. FRANSE De vereniging van oud-leerlingen der H.B.S. B „De Garde" bood haar leden vrij dagavond in hotel Boekenrode te Heem stede een filmavond aan, die werd ingeleid met een overzicht „Zestig jaar film" door de directeur van het Nederlands Film museum, de heer J. de Vaal. De heer De Vaal zette zijn betoog kracht bij door de vertoning van een aantal films, die een kleine karakterschets gaven van de ontwik keling der cinematografie. Van George Meliès zag men zijn merkwaardige trucage uit de begintijd van de film „Le voyage a travers l'impossible". Met een ferme sprong kwam men bij Eisenstein, die door een korte scène uit „De Generale Lijn" werd aangeduid. De moderne beheersing van het filminstrument werd met de ver toning van Norman Mc. Larens satyre „Neighbours1'' bewezen, zeer zeker een ge slaagd bewijs, want de film is een fraai voorbeeld van de functionele toepassing van kleur en geluid, ze is even geestig als schrijnend. De „Variational über ein Film- thema" boden de toeschouwers de gelegen heid zich een beeld te vormen van het tech nisch instrumentarium, dat de film ten dienste staat. Het sluitstuk „The rival world", de bekroonde film van Bert Haan stra over de insektenbestrijding met de fantastische sprinkhanenepisode vormde een apotheose, die de Nederlandse docu mentaire alle eer bewees en de cinemato grafie in haar beste kwaliteiten demon streerde. HAARLEM Artsen: Men raadplege de firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken: Firma Duym en Keur, Kei zerstraat 6, telef. 10378; apotheek Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525, Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946. HEEMSTEDE Artsen: Dokter P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903 en dokter J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164. telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197. BENNEBROEK Artsen: Dokter P. van Aalst, Rijksstraat weg 53, telefoon 300. LISSE Artsen: Dokter A. J. Duymaar van Twist, Herenweg 295, telefoon 3453. ZANDVOORT Artsen: Dokter B. Entzinger, Brederode- straat 1, telefoon 2181. Wijkverpleegsters: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Apotheken: De Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, tel. 2389. Tot 2 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. Apotheek M. J. Kerk- hoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telef. 3073. Tot 6 uur geopend, daarna uitslui tend voor noodgevallen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7