Cabaret de Paris Kort en bondig Prinses Marijkeschool beschikt in Delftwijk over fraai gebouw Opening van nieuwe fabriek aan Bleekersvaart in Heemstede Adr. Cassee sprak over Bloemendaal in de oude tijd „Ons Buiten" en „Eigen tuin" moeten over vijf jaar weg Gecompliceerd verkeersongeluk op Rijksstraatweg in Haarlem-N. Bouw- en inrichtingskosten gestegen tot half miljoen gulden N. V. BOVEMA G. J. NIJMAN Tien jaar Bovenra Haarlemse volkstuinders in onzekerheid Vier personen gewond y Maatschappelijk Werk met toneelstuk in Haarlem Korte gedingen over de „Olympic Chalenger" 99 99 Modeshow in de Clarastichting Aanbesteding aanleg hulpspoor uitgesteld Advies om winkels maandag te sluiten Op 6 mei begint N.Z.H.-zomerdienst Verzoek aan B. en W. om tijdig andere plaats aan te wijzen De IJ-tunnelbouw v, L N S D A G 2 5 APRIL I 9 5 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Voor de Christelijke Vereniging voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem wordt het woensdag 2 mei een bijzondere dag. Dan zal de nieuwe en fraai ingerichte prinses Marijkschooi in Delftwijk in Haar lem-Noord officieel in gebruik worden ge nomen. Van december 1952 tot voor enkele weken werd onderwijs gegeven in het schoolgebouw aan de Sophiastraat. dat echter niet aan de eisen van de tijd vol deed. Aan de minder gewenste toestand is thans een einde gekomen. Onder leiding van de heer J. Mol is de prinses Marijikeschool bijzonder uitge breid. Vier jaar geleden begonnen drie leerkrachten les te geven aan 45 leerlingen; kort daarop waren er vijf leerkrachten met 70 leerlingen; na een jaar was het aantal leerlingen gestegen tot 100 (zes leerkrach ten), na twee jaar tot 125 (zeven), na drie jaar tot 155 (negen) en na vier jaar tot 180 (negen). Hierboven gaven wij de cijfers van de moeilijk lerende kinderen. Op 1 januari 1955 werd een klas geopend voor 10 zeer moeilijk lerende kinderen en thans zijn er 38 leerlingen met twee leerkrachten. De kinderen zijn tijdelijk gehuisvest in het wijkgebouw aan de Leidsevaart en in huize Silem aan de Hazepaterslaan. Op het ogen blik wordt de villa aan de Linnaeuslaan 1 in Haarlem-Zuid verbouwd en ingericht als school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Na de vakantie wordt het gebouw in ge bruik genomen. De heer Mol zal zich dan uitsluitend wijden aan het onderwijs in de school in Delftwijk. Het bestuur beraamt voor de toekomst nieuwe plannen en wil aandacht besteden aan blinde, slechtziende en dove kinderen en aan het geven van onderwijs aan kin deren met een normale ontwikkeling, die lees- of rekenmoeilijkheden hebben en las tig het gewoon lager onderwijs kunnen volgen. Architect van de Prinses Marijkeschool is de heer H. W. van Kempen-uit Bloemen- daal, die drie en half jaar geleden zijn plannen gereed had voor het terrein in Delftwijk, dat een oppervlakte had van 38 a en 38 ca en van de gemeente Haarlem gekocht was voor 86.000. Het terrein was langwerpig, zodat de architect in de lengte moest bouwen. Daardoor was het hem mo gelijk alle leslokalen op het zuiden te pro jecteren. De school, die twee lagen heeft, bevat twee maal vier leslokalen, een keu ken met leslokaal, een lokaal voor handen arbeid, een gymnastiekzaal, een dokters kamer (die ook gebruikt wordt voor het personeel, voor het bestuur en voor indi vidueel onderwijs) en kamers voor het hoofd der school en de concierge. In de kelder is de ver warm ingsinstal 1 a tie ge plaatst. De lokalen zijn groter dan bij het ge woon lager onderwijs, omdat de eisen an ders zijn. Zij zijn zes bij negen meter, maar Inmiddels is al gebleken dat de ruimte groter had kunnen zijn dan thans gereed is gekomen. De garderobes zijn in aparte gangen, die op de speelplaats uitkomen, ondergebracht. Ook beschikt de school over een douche, d'ie gebruikt kan worden voor leerlingen die niet aan schoolzwemmen wasgelegenheid beschikken. Alle lokalen zien er goed verzorgd uit; in het bijzonder noemen wij de keuken, waar de oudste meisjes kunnen leren koken. Van groot belang voor de school is, dat gelijk met de school de gymnastiekzaal ge bouwd kon worden. Die is naar de eisen des tijds ingericht en de meisjes en jon gens krijgen daar van hun leerkrachten les. Door hun geaafdheid is het noodzakelijk aandacht aan lichamelijke opvoeding in eigen omgeving te besteden. Doordat ter stond toestemming voor de bouw is ver leend is de gymnastiekzaal op tijd gereed gekomen. Aan de zuidzijde is een grote speelplaats aangelegd met schooltuintjes voor de meisjes. Bij de bouw, die door de aannemer M. Holleman uit Santpoort is geschied, trad de heer T. van der Wende, werkzaam op het bureau van de heer Van Kempen, ais op zichter op. Aart van Dobbenburgh heeft in de gang bij de ingang een versiering aangebracht. Met zijn arbeid is hij nog niet gereed ge komen, maar de bezoekers krijgen reeds een indruk hoe zijn kunstwerk zal worden. Ds. M. G. Blauw trad op als voorzitter van het schoolbestuur. Hij was in de twee de helft van december aanwezig, toen de kinderen het nieuwe gebouw betrokken. Het bestuur betreurt, dat hij de officiële opening niet zal meemaken. Op het ogen blik treedt de secretaris, de heer W. F. Jansen, als waarnemend voorzitter op. Deze becijferde, dat de kosten van bouw en in richting ongeveer een half miljoen gulden bedragen. Daarbij kwamen de kosten voor aankoop van de grond. De gemeente Haar lem heeft een geldlening gegarandeerd van 550.000 en de provincie stelde een subsidie van 30.000 beschikbaar. Toen het werk in december 1953 werd aanbe steed, schreef de laagste inschrijver in voor 336.000. Op aandrang van het rijk werd het bedrag teruggebracht tot 319.000. Door loon ronden en stijging der prijzen van het materiaal moest dit bedrag later weer verhoogd worden en met inbegrip van 45.000 voor de inrichting is men tot een half miljoen gulden gekomen. Woensdagavond 2 mei wordt een feeste lijke ouderavond gehouden; de volgende middag bestaat er voor belangstellende on derwijskrachten gelegenheid het gebouw te bezichtigen en des avonds komen oud- leerlingen in de nieuwe Prinses Marijke school bijeen. Op vrijdagavond 18 mei zal de afdeling toneel van de personeelsvereniging van het ministerie van Maatschappelijk Werk in gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem het toneelstuk „De wraak van Audoe Kaderr" opvoeren. Het hoofd van het bureau Noordholland van het ministe rie, de heer B. Fels, zal een inleidend woord spreken. Het houden van deze avond heeft in hoofdzaak ten doel, een rechter contact te leggen tussen de Nederlandse bevolking en hen, die uit Indonesië zijn gerepatrieerd alsmede met hen die ambtelijk hiermede te maken hebben. In de korte gedingen, die de „Austral Financiera Comercial S.A." en de „Socie- dad Maritima Miraflores", beide te Pana ma, tegen de zeven Noorse walvismaat schappijen aanhangig gemaakt hebben om opheffing te vragen van het beslag, dat deze vrijdag te Vlaardingen op de „Olympic Challenger" hebben laten leggen, zal op 1 mei vonnis komen. Het voorstel, dat de president van de Rotterdamse rechtbank mr. J. van Vollenhoven, gisteren, dinsdag, aan het eind van de zitting deed dat beide partijen een cautie van een miljoen gulden zouden stellen en dat dan zowel het beslag op de „Olympic Challenger", als het door de „Austral" gelegde beslag op de „Kosmos 3"(eigendom van de Noorse maat schappijen) opgeheven zou zyn werd door gedaagden van de hand gewezen. Dinsdagavond pre senteerde zich in de stadsschouwburg aan de leden der Haar lemse Kunst Gemeen schap het Cabaret de Paris, een uit hetero gene elementen sa mengesteld ensemble, dat lang niet in alle aspecten de exponent bleek te zijn van die superieure kwalitei ten,die men het Fran se cabaret gemeenlijk geneigd is toe te dich ten. Soms benaderde het dicht het karakter van het variété. Soms ook voelde men zich opgenomen in een sfeer, die grensde aan een gezapige grap jasserij, waarin de mopjes de spirituali teit moesten verte genwoordigen of de aforismen de onweer staanbare pointe. Wanneer niet Jacques Brei en Souris met hun chansons gezorgd hadden voor het verlangde tegenwicht, zou men aan heel dit optreden een magere herinnering hebben overgehouden. Nu maakten zij èn Marcel Cornelis, voortreffelijk mime-speler, Yves Joly met enige fantastische handschoen parades en in de naglans van zijn roem Pierrë Düdan nojfifWat goed. Verrukt zijn, deelnemen Ti thuis niet' o^éT vold^nde zoals dat heet, kan men over dit cabaret ADVERTENTIE De ELEKTRO-TECHNISCHE INSTALLATIE in de nieuwe fabriek van de werd uitgevoerd door ELEKTRO TECHNISCH BUREAU Spaarne34 hk Damstr. - Tel. 15758 - Haarlem Enige tijd geleden ontving de RANO- omroep voor zieken van de dames-patiën ten in de Clara-stichting te Zandvoort, waar iedere veertien dagen een uitzending wordt gegeven, het verzoek om eens een reportage te maken van een modeshow. Daarom trok de reportage-dienst er on langs op uit om een verslag te maken in restaurant Brinkmann te Haarlem van een modeshow van de firma Nouveauté. De daar aanwezige mannequins en haar leider, de heer Bosboom uit Amsterdam, boden spontaan aan om zelf een show te geven in de Clara-Stichting, daar zij terecht van mening waren dat een verslag niet vol doende is voor een modeshow en het toch hoofdzakelijk op het zien aankomt. Dins dagavond om zes uur arriveerden de man nequins, met pianist en leider in de Clara- Stichting, waar de RANO de geluidsinstal latie had klaargemaakt. Van zeven tot negen uur werd er een buitengewoon mooie collectie japonnen getoond door de mannequins die in twee zalen langs de bedden der patiënten liepen. Ook het personeel was natuurlijk aanwe zig. Na afloop werd de mannequins een cor sage aangeboden, die door de patiënten zelf gemaakt was. Al met al was het een zeer geslaagde avond en indien moge lijk wordt over zes maanden de najaars collectie getoond. waarlijk niet. Om te beginnen met het beste van het programma: Jacques Brei lijkt mij als chan sonnier toch niet voorbestemd om louter te overdonderen. Men schrijft hem explosieve chansons toe. We hebben ze gehoord. Ze zijn het inderdaad. Hoogtepunt „ca va le diable" waarvan men ook de opbouw kan bewonderen, die door een uitnemende be geleiding wordt geschraagd. Maar in zijn poëtische mijmeringen is hij zeker zo ge nietbaar en daarvan hoorden wij gister avond niet. genoeg. Zijn optreden was te snel voorbij om er meer dan een sterke impressie van te kunnen meenemen. Sou ris, die ons wordt aangekondigd als fantai- siste, was niet zo'n bliksemflits. Wel af en toe een bliksem. Zij paart een fraai expres sief en mimisch talent aan een prachtige voordracht. Kunstig in ongekunsteldheid zingt zi.i haar liederen recht op de man af met een wat hese rauwe stem, die feilloos de accenten legt. Het was een brok dyna miek op het toneel met pure levensdrift en levenszin. Toch wel het meest geslaagd van deze avond. De humoristische mime-speler Marcel Cornelis leverde een weergaloze klassieker af met zijn parodie op een pianist. De imi tatie van een circus kon wel bijval wekken, maar niet de gedachte wegnemen aan wat goedkoop effectbejag. Het handschoenen- spel van Yves Joly bekoorde in zijn feest- telijk slot en toverde diepzee-effecten vpl schoonheid daarvóór. Men bewonderde eigenlijk voortdurend de vondst en hoe zij is uitgewerkt. De wonderlijke capriolen met. de papieren poppen, waarmee Joly zijn optreden begon, verbaasden door het tech nisch raffinement, maar brachten soms Jan Klaassen op het tapijt. De verfijning werd dan prompt en resoluut doorbroken. Aller minst in extase geraakt men van Karen, wier cynische aforismen opgelegde sofismen worden met wat illusionistische trucs na. En dan komt nog Pierre Dudan, wiens levensloop aantrekkelijker blijkt dan de voordracht van zijn bekende chan sons, omdat zijn mimisch etaleervermogen en het spuien van een reeks mopjes moeten verhullen, dat die voordracht aan kracht van uitdrukking en charme veel heeft in- Marcel Cornelis in zijn parodie op - de pianist. geboet. Hetgeen het niveau van het pro gramma niet ten goede komt. Voor de conférence zorgde Roger Comte. Hij is een innemend conférencier met een ontwapenend, maar op den duur hinderlijk defect in zijn spraakvermogen. Ik heb zo het gevoel dat hij en Pierre Dudan beter tot hun recht komen in een intieme om geving met directer contact met hun pu bliek. Hun optreden veronderstelt een wis selwerking, die door gebrek aan echt con tact de prestatie nadelig beïnvloedt. P. W. FRANSE. Een groot gedeelte van Heemstede heeft dinsdagmiddag gemerkt dat er Iets bijzon ders aan de hand was bij de Heemsteedse grammofoonplatenindustrie de N.V. Bovema want tientallen auto's draaiden om een uur of drie de grote oprijlaan van de villa aan de Bronsteeweg op om de honderden gas ten bij een enorme tent op de vroegere tennisbanen bij Gramophone-housc af te zetten. De Bovema bestond gisteren name lijk tien jaar en voor de directeur, de heer G. M. Oord jr. was dat aanleiding deze feestelijke gebeurtenis te doen laten sa menvallen met de opening van het nieuwe fabrieksgebouw aan de Blekersvaart. Voordat het echter zover was ging de heer H. H. Jacobse, hoofd van de afdeling publiciteit, in een bijeenkomst met tien tallen persvertegenwoordigers de geschie denis van de N.V. Bovema na. Hij deelde daarbij onder meer mede dat op het ogen blik in Nederland niet minder dan 45 per cent van de verkochte grammofoonplaten behoren tot het klassieke genre in tegen stelling tot voor de oorlog toen slechts der tig percent van deze muziek de weg vond naar de minnaars van de klassieke muziek. Voorts kondigde hij een jubileum-serie langspeelplaten in het Nederland-se reper toire van de N.V. Bovema aan die binnen kort tegen een bijzonder lage prijs op de markt gebracht zullen worden en tenslotte liet hij een gloednieuwe langspeelplaat horen waarop de enige tijd geleden ontdek te Hans Kaart met zijn verloofde, de En gelse Caroline Raitt, achtereenvolgens een aantal operafragmenten ten gehore brengt. Tijdens deze bijeenkomst werd voorts nog medegedeeld dat de opnamen van de organist Piet Kee, de twee Piko's en het Jupiter-orgel reeds geëxporteerd worden, dat er op het ogenblik niet minder dan tweeduizend piek ups per week worden verkocht en dat de populaire zanger Johnny Jordaan op het ogenblik reeds aan zijn zeventigduizendste plaat toe is. Al met al dus reden genoeg om een nieuwe fabriek te openen. Ms ar voordat het zover was werden er in de grote, fees telijk versierde tent in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en directieleden en vertegenwoordigers van buitenlandse gram- mofoonplatenfabrieken nog talrijke toe spraken gehouden, waaruit bleek dat een ieder overtuigd was van de ijver en de werklust van de heer G. M. Oord jr. die in tien jaren een concern heeft opgebouwd dat toonaangevend is voor de Nederlandse discofielen. De heer L. G. Brown, president-directeur van de Electrical Musical Industries, over handigde daarbij aan de directeur van de N.V. Bovema een schilderij en de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, verklaarde dat zijn gemeente die over het algemeen gekant is tegen de industrie in het dorp eventueel bij de ope ning van een tweede fabriek wellicht alle medewerking zal verlenen omdat door middel van de N.V. Bovema de naam van Heemstede in geheel Nederland en ook over de grenzen grote vermaardheid heeft ge kregen. Opening Nadat de heer Oord alle sprekers in zijn dankwoord had beantwoord vertrok het gehele gezelschap begeleid door de muziek van het Jupiter-orgel naar de Blekersvaart waar de eigenlijke opening van de nieuwe perserij zou plaats hebben. Men was daarbij afgestapt van het wei nig originele lintdoorknippen want in een hoek van de perserij had men een grote kartonnen pick up opgesteld in het hart waarvan zich een plaat bevond die als eerste nu tien jaar geleden in de eer ste fabriek geperst werd. Deze plaat, Poë ma, werd door de heer Brown met een harde slag van de arm van deze pick up in gruzelementen geslagen waarna onmiddel lijk de nieuwe persen in werking gesteld werden. Vervolgens werden de Engelse en Neder landse volksliederen gespeeld waarna men de gelegenheid kreeg het bedrijf te bezich tigen. Een nieuw tijdperk voor de N.V. Bo vema. was begonnen, een periode waarin opnieuw honderdduizenden grammofoon platen van de persen zullen glijden tot groot genoegen uiteraard van de directie en de medewerkers van deze N.V., maar ook van de discofielen in en buiten Neder land. De nachtegaal zong. Men deelt ons uit Overveen mee. dat daar vanmorgen een nachtegaal is gehoord. De vogel zat in een bosje nabij het gebouw van Publieke Wer ken te Overveen. De aanbesteding van het grondwerk voor de aanleg van een hulpspoorbaan ten be hoeve van de spoorwegwerken bij Heem stede, die, zoals wij reeds eerder meldden, dinsdagmiddag in Utrecht zou plaats heb ben, is uitgesteld tot 15 mei. Deze hulpspoorbaan, die 1700 meter lang zal worden, is geprojecteerd., aarx. de. west zijde van de bestaande spoorbaan Haar lemLeiden. Men hoopt haar in het na jaar in gebruik te kunnen nemen, waarna met de ophoging van de spoorbaan kan worden begonnen. Deze werken zijn nodig voor de bouw van de viaducten over de Zandvoortselaan in Heemstede en over de vijfhonderd me ter ten noorden daarvan aan te leggen oost-west-verbinding tussen de Herenweg en de toekomstige westelijke randweg langs de Houtvaart naar de Zijlweg en verder. De raad van grootwinkelbedrijven en de Haarlemse middenstandscentrale adviseren de winkeliers om op maandag 30 april (Koninginnedag) de zaken de gehele dag te sluiten, doch op zaterdag 5 mei (bevrij dingsdag) de winkels de gehele dag geopend te houden. De zomerdienstregeling van de NZHVM die op 6 mei ingaat, bevat weinig ver anderingen. Voor het Haarlemse stads net is wel het belangrijkste dat lijn 6 van het De Ruyterplein wordt door getrokken naar het eindpunt van lijn 4 in de Rollandslaan. Hierdoor krijgen de Overveners een be tere verbinding met de tramlijn Amster- dam-Zandvoort, het Diaconessenhuis en het zuidelijk deel van de Haarlemse bin nenstad, terwijl bovendien de verbinding tussen Haarlem-Zuidwest en Overveen met behulp van overstappen wordt verbeterd. Bovendien zullen de rijtijden van de lij nen 1 en 5 worden verkort, waardoor op lijn 1 de afstand tussen Oud-Schoten en Heemstede-Javalaan in 38 in plaats van in 41, en op lijn 5 tussen Oud-Schoten en de Amsterdamse Buurt in 30 in plaats van in 34 minuten kan worden afgelegd. Voor de NZHVM heeft dit het voordeel dat de materiaal-omloop wordt versneld, waar door een bezuiniging wordt verkregen. Op lijn 3 zal in de middaguren in plaats van een 12-, een 10-minutendienst worden gereden. De zomerlijnen Haarlem-Bloe- mendaalse strand-Zandvoort en Heemste- de-Zandvoort keren weer terug; laatstge noemde krijgt een nieuwe eindpunt in Zandvoort, namelijk bij de watertoren. Dit is een tijdelijke oplossing voor de ver keersmoeilijkheden op de Krocht te Zandvoort, De bij het uitbreidingsplan-Schalkwijk van de gemeente Haarlem betrokken volks tuinverenigingen „Ons Buiten" en „Eigen Tuin" zullen te zijner tijd, als de bouw van de nieuwe complexen woningen begint, van de plaats waar zij zich nu bevinden moe ten verdwijnen. Wanneer dit precies zal zijn is nu nog niet bekend en het is met het oog hierop dat het bestuur van het Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen in Nederland, kort geleden een brief gestuurd heeft aan het gemeentebestuur van Haar lem met bet verzoek om mede te willen delen, wanneer de ontruiming zal moeten plaats vinden en of er reeds maatregelen getroffen zijn, volgens welke er op het ogenblik van de ontruiming plaatsvervangende grond aanwezig zal zijn en waar die plaatsvervangende grond dan zal komen te liggen. In het algemeen hoopt men dat op het gewenste ogenblik de „verhuizing" naar de plaatsvervangende grond zo pijnloos mogelijk zal kunnen gebeuren. Met het oog hierop is het ook van be lang voor de tuinders dat de overgang in een voor hen gunstig jaargetijde plaats vindt. Vroeg in het voorjaar of in het na jaar acht men in deze kringen de meest gewenste tijd. Een punt van onzekerheid vormt het tijdstip: wanneer zal men de thans ge- Op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, tussen de Jan Gyzenbrug en de Mina- hassastraat, is dinsdagmiddag omstreeks 5 uur een verkeersongeluk gebeurd,waarbij vier personen, allen wonende te Haarlem, min of meer ernstig gewond werden en naar het St. Elisabeths Gasthuis moesten worden overgebracht. De toestand van een van hen was zeer ernstig. Het ongeluk was nogal gecompliceerd en geschiedde op een ogenblik, dat het op de Rijksstraatweg reeds druk was, doordat velen zich naar huis begaven. Een zeventig jarige heer stak het wegdek van de Jan Gijzenbrug over van west naar oost. Uit de richting Santpoort naderden twee motoren en de bestuurders weken naar links uit, om te voorkomen dat de wandelaar werd aangereden. Dit gelukte, maar de achterste motor ging kort daarop de voor ste voorbij en raakte hem gedeeltelijk. De bestuurder van de voorste motor, de eenen dertig.! arige betonwerker N. B., raakte de macht over het stuur kwijt. Hij viel op straat, evenals de aehtenveertigjarige grondwerker C. S., die op de duo zat. B. liep ernstige hoofdwonden op en S. was levensgevaarlijk gewond. Bij het passeren van de motoren, waarbij zij met elkaar in aanraking waren ge komen,was van de achterste motor, bestuurd door de drieëndertigjarige betonwerker H. F., de remkabel los getrokken. Hij had een gang van vijftig tot zestig kilometer en was niet in staat om te remmen. De motor ging slingerend verder en kwam aan de linker kant van de weg, waar verkeer uit Haar lem-centrum naderde. De een-enveertig- jarige mevrouw H. van der W.-S., die op het rijwielpad fietste, werd aangereden en liep zware hoofdwonden op. De motor van de betonwerker raakte nabij de hoek van de Minahassastraat een autobus van de N.Z.H., die bij een halte stil stond en kort daarop viel hij. Hij was niet ernstig ge wond. De vier gewonden zijn naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. bruikte grond moeten verlaten? Hierover lopen de meningen nogal uiteen. Een pre- ciese datum is niet opgegeven en kan op het ogenblik waarschijnlijk ook niet opge geven worden. Van de zijde van Openbare Werken werd ons medegedeeld, dat het juiste tijdstip niet op een paar maanden is vast te stellen, maar dat de ontruiming van de huidige gronden vermoedelijk pas over vijf jaar zal moeten geschieden. De tuinders zouden voorlopig dus nog kunnen blijven, waar zij zijn en de gemeente kan zich nog beraden waar zij vervangende grond kan aanbieden. Men heeft over het een en ander al wel zijn gedachten laten gaan, maar is nog niet tot definitieve besluiten gekomen. Het zal dan ook nog wel enige tijd du ren, voordat het gemeentebestuur een con creet antwoord kan geven op de brief van het Algemeen Verbond van Volkstuinver enigingen in Nederland. Hoe dit antwoord ook zal luiden, in ieder geval weten de tuinders dat zij te eniger tijd, vermoedelijk pas over vijf jaar, hun gronden moeten verlaten, omdat de Volkstuinvereniging „Ons Buiten" op een plaats ligt, waar ge bouwd zal worden en de Coöperatieve Tuindersvereniging „Eigen Tuin" de plaats van een toekomstige groengordel bezet houdt. Aan één punt van onzekerheid is dus een einde gekomen. Tal van andere vragen wachten nog op een antwoord en het is te hopen dat men spoedig in staat zal zijn op deze vragen een afdoend ant woord te geven, in de eerste plaats in het belang van de tuinders, maar uiteindelijk ook in dat van de gehele gemeenschap, die met een evenwichtige stadsuitbreiding, waarbij alle delen van de bevolking har monisch op hun nieuwe plaatsen terecht komen, ten zeerste gebaat is. Bloemendaal heeft een rijke historie. En dat de bewoners van dit dorp zich daarvoor interesseren, bleek dinsdagavond wel, toen de heer Adr. Cassee voor de leden van de afdeling Bloemendaal der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde in de geheel gevulde ontspannings zaal van het PEN een causerie bil de ver toning van een groot aantal lichtbeelden hield, hoe Bloemendaal er in vroeger tijden uitzag. De voorzitter, mr. E. J. W. Top, vroeg zich in zijn openingswoord wel af of al deze be langstelling nu dé tuinbouw gold of oud- Bloemendaal. Toch is de maatschappij ver want aan het verleden van deze plaats. Want Bloemendaal heeft mooie tuinen en het is nu maar de kunst deze mooi te houden, zei mr. Top. De heer Adr. Cassee memoreerde dat het een jaar geleden was dat hij in hotel „Rust hoek" voor dezelfde vereniging een soort gelijke lezing hield en daarom had hij voor deze gelegenheid maar een geheel ander aantal plaatjes uitgezocht, geput uit de zeer uitgebreide collectie van het gemëente-ar- ehief van Bloemendaal. De heer Cassee wist uit ervaring, dat de tegenwoordige bewoners veel interesse voor het vroegere Bloemendaal hebben, ondanks het feit dat er in deze dynamische tijd, vooi'al bij de jongeren vaak alleen belang stelling is voor het heden en de toekomst. De historie wordt in Bloemendaal echter niet vergeten. Vele plaatjes waren niet ouder dan on geveer vijftig jaar. En toch. wat is er niet allemaal veranderd in een halve eeuw tijds, met name de wegen en wat is er ontzettend veel van de prachtige begroeiing en bebos sing verloren gegaan, deels tengevolge van de bezetting in de tweede wereldoorlog of door de woning- en wegenbouw. Een voorbeeld, hiervan is b.v. de prach tige, bosrijke omgeving van „Wildhoef", waar de vroegere bewoner, de heer Kops de natuur de vrije hand had gelaten. Tij dens de Duitse bezetting werd dit fraaie buiten ontbost. De heer Cassee toonde beelden van de Schapenduinen met zijn mooie beukenlaan en waterpartij, zo geheten, omdat er vroe ger schapen werden geweid; het Meertje van Caprera, thans eigendom van de ge meente geworden. De heer Cassee sprak de wens uit, dat dit unieke stukje natuur schoon in de tegenwoordige toestand be houden zou blijven. De Buurweg, een z.g. heirweg, behoort tot een van de oudste wegen van ons land. Daar bloeiden duizen den sneeuwklokjes, want de flora en de fauna waren zeer rijk. Vermakelijk was een afbeelding van het sleden in vroeger dagen op de Koninginneduinweg met sleden, zoals wij ze thans niet meer kennen en het sport- costuum is ook wel enigszins veranderd! Er waren lichtbeelden bij van „Kleveroord", waar prof. Van Vloten vroeger woonde en van „Bellevue" het huis, dat Busken Huët tot woonplaats diende. Spreker herinnerde eraan, dat vele schrijvers en artisen Bloe mendaal tot woonoord kozen: 't echtpaar Roland Holst-van der Schalk, Oscar Mend ij k en zijn echtgenote, de heer Burdet, Jo Vincent, enz. En niet te vergeten dr. Jac. P. Tnijsse, de man met rijke gaven van hart en verstand, die in zijn lange leven steeds heeft geijverd de jeugd tot de natuur te brengen. „Bloemenheuvel", waar thans de kleuterschool is gevestigd, zal afgebro ken worden en daar zal in de toekomst het nieuwe raadhuis verrijzen. Bij dit plaatje kwam naar voren, dat de duinen vroeger tot aan de Bloemendaalseweg hebben ge reikt. Dat Bloemendaal de bakermat van de bloembollencultuur is geweest kwam even eens tot uiting. In 1827 werd daar de eerste bloembollententoonstelling gehouden en Zondag 22 april is te Amsterdam aan de Piet Heinkade een begin gemaakt met het werk van het doorgraven van de spoorbaan voor de bouw van de IJtunnel. Gedurende een aantal uren waren twee van de sporen opgebroken en kon op het viaduct het eer ste graafwerk geschieden, waarna hulpcon structies, die de baan voorlopig zullen on dersteunen, werden ingebouwd. Vandaag wordt met een grote drijvende bok een proefbelasting uitgevoerd van een stalen funderingspaal, welke hiertoe is in geheid vóór de kop van de Oostelijke Han delskade (westzijde), zulks ter verkrijging van bodemgegevens. namen als Roozen, Eldering en Bijvoet her inneren er nog aan. Het gedeelte na de pauze was hoofdzakelijk gewijd aan het vertonen van plaatjes uit het oude Over veen, o.a. van „De Olmen", het „Huisje van barmhartigheid", de Militairen weg, de Ju- lianalaan „De Hut" enz. Zonder toelichting zouden deze lichtbeel den echter niet zoveel gezegd hebben, zoals de heer Top in zijn dankwoord tot de heer Cassee terecht opmerkte. Want de spreker heeft ze voor zijn gehoor doen leven en daarbij geput uit een schat van herinne ringen. BINNENLAND Ambassadeur. Bij Koninklijk Besluit is jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, ambte- naar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, benoemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur bij de republiek Peru. Twaalf mille gestolen. Via een onbe woonbaar verklaarde verdieping van een huis in de Kolksteeg te Amsterdam hebben dieven zich toegang verschaft tot de ernaast gelegen woning van een slager. Uit een geld kistje namen zij het handelsgeld van de sla ger f12.000, en een gouden damespolshorloge mee. Niet politiek. Het hoofbestuur van het Veteranen Legioen Nederland deelt ons me de, dat de berichten alsof het legioen op enigerlei wijze verbonden zou zijn met de Nationale Oppositie Unie (vroeger Neder landse Conservatieve Partij), van alle grond zijn ontbloot. Het Veteranen Legioen Neder land sluit zich als oud-strijders-organisatie bij geen enkele politieke partij aan en laat zijn leden de vrijheid zich politiek te orga niseren zoals zij willen, mits zij zich niet aansluiten bij totalitaire groeperingen. Zwarte lonen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennisneming aangeboden een nota met enige bijlagen om trent „zwarte" lonen. De minister heeft daar mee voldaan aan een toezegging, gedaan bij de behandeling van de begroting 1956 van zijn departement in de Tweede Kamer. A. Hugas overleden. Te 's Gravenhage is in de leeftijd van 54 jaar overleden de heer A. Hugas, plaatsvervangend hoofddirecteur van de centrale directie der P.T.T. De heer Hugas trad in 1929 bij de P.T.T. in dienst. Na verschillende rangen doorlopen te hebben werd hij in 1953 benoemd tot plaatsvervan gend hoofddirecteur. Rembrandt. De Haagse schooljeugd zal ter gelegenheid van de Rembrandtherden- king een exemplaar van de herdenkingsuit gave krijgen, zo heeft de raad van Den Haag besloten. De oudere scholieren krijgen de officiële herdenkingsuitgave, waarvan de tekst zal worden verzorgd door dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis, de jongeren een boekje, dat door Leonard Rog geveen geschreven zal worden. Ontwapening. Te Utrecht is opgericht de „Liga voor internationale samenwerking in ontwapening" (Liso). Zij streeft naar samenwerking tussen allen die, zonder partij te kiezen voor een der beide machtsblokken, gewelddadige methoden als middel tot op lossing van internationale en nationale ge schillen verwerpen. Vluchtelingenfonds. Het Nederlandse Comité voor Hulpverlening aan Vluchte lingen heeft 10.000 gulden geschonken aan een fonds, dat opgericht is ter herdenking van de Nederlander Frans Marie Kooijman. Een lid van het personeel van het kantoor van de Hoge Commissaris voor Vluchte lingen van de Verenigde Naties, die van 1952 tot zijn dood in maart 1955 in die functie werkzaam was. HAARLEM EN OMGEVING Ooievaartje. In het Diaconessenhuis slaagden voor het examen kraamverzorgster op 20 april de verpleegsters D. de Goeij, A. A. Hoogendijk, A. Kasten, E .M. Niemöller, H. Rietberg. P. A. von Winckelmann en E. F. van Wijck. Koninginnefeesten. In de vanmiddag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om aan het Haarlems comité voor nationale feesten voor het jaar 1956 een aanvullend subsidie van ten hoogste f 1.500 te verlenen. Beëdigd. Als makelaar in bloembollen werd dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer A. van der Vlugt te Lisse. Jubilaris by het P.E.N. Op zaterdag 28 april zal de heer G. Plugboer te Haarlem, monteur eerste klasse bij het P.E.N., de dag herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar ge leden bij dit bedrijf in dienst trad.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11