Zwitsaletten PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR TL Chefarine .4 Wereldnieuws Bourguiba keert zich tegen de Franse politiek in Algerije Qlth.dantuma Aspirin Aspirin u> Aet Hij zegt Tunesische vrijwilligers niet van de strijd te kunnen terughouden PERIODIEKE PIJNEN! O Waaraan dankt zijn reputatie? 4-voudige combinatie inderdaad neet beter! zo r J WOENSDAG 25 APRIL 1956 2 De radio geeft donderdag Wijlen Beria's diensten onder scherpe controle Openbaar ministerie krijgt het oppertoezicht Tussenpersoon van prinses Margaret en Townsend verlaat hofhouding Nadere pensioenregeling voor ministers Romeinse politie treedt op tegen neo-fascisten Ex-kalief bij afrekening in (Spaans) Marokko gedood Oud-minister Iskaq terug in Indonesië na 9 maanden Rijke olielagen gevonden in Noord-Perzië Faillissementen Koningin en Prins bij Snip en Snap-revue Eerste deel van Churchills nieuwe werk verschenen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Misver standen Van onze reisredacteur) Habib Bourguiba, premier van het on afhankelijk geworden Tunesië, heeft in een verklaring aan „Le Figaro" met zijn ge bruikelijke openhartigheid een ernstige waarschuwing aan Frankrijk gegeven. Hij heeft Frankrijk aangeraden onmiddellijk met negen miljoen Algerijnen die voor hun waardigheid en hun vrijheid strijden te onderhandelen. Hij noemt de strijd in Al gerije het schandaal van de vrije wereld en meent dat wanneer Frankrijk het been stijf houdt het ujt Noord-Afrika verjaagd zal worden zoals het uit Indochina werd ver jaagd. Bourguiba, die van mening is dat Frankrijk de strijd in Noord-Afrika met tegenzin voert, verklaart, dat hij de vol gende maand in Parijs contact zal opnemen met Mraokkaanse vertegenwoordigers om gezamenlijk te bemiddelen in het conflict. Hij acht een vredelievende oplossing ook in het belang van Frankrijk, omdat de verkie zingen, die premier Mollet heeft beloofd, toch de huidige rebellen-leiders in het zadel zullen brengen en omdat hun eisen dan nog moeilijker af te wijzen zullen zijn. De voegende mededeling van Bounguiba zal zo mogelijk nog meer opschudding in Parijs verwekken. De Tunesische premier verklaart dat het hem niet mogelijk zal zijn Tunesische vrijwilligers, dde de Algerijnse Fellagha willen bijstaan, daarvan af te houden. Hij zegt dat de Tunesische regering er niets voor voelt de Franse troepen te helpen in Zuid-Tunesië wapenkaravanen te onderscheppen, die uit Lybië naar Alge rije trekken. Bourguiba verklaart tenslotte dat hij voorstander blijft van een nauwe samenwerking met Frankrijk, maar hij acht een rechtvaardige regeling van het Alge rijnse conflict een strikte voorwaarde voor het aanknopen van nieuwe banden tussen Frankrijk en Noord-Afrika. Abbas naar Cairo Niet alleen Bourguiba's houding is een duidelijk bewijs van de achteruitgang van de Franse positie in. geheel Noord-Afrika. De reis van de tot nu toe gematigde Alge rijnse nationalistenleider Ferhat Abbas naar Caïro, houdt eveneens een sombere voorspelling in. Weliswaar doen in Parijs wilde geruchten de ronde over dit verras send bezoek. Sommigen willen zelfs uit het feit dat Abbas zonder moeilijkheden naar de Egyptische hoofdstad kon vertrekken, afleiden, dat hij het terrein gaat verkennen voor onderhandelingen tussen Fransen en de rebellen. De best ingelichte waarnemers zien echter in het bezoek van Abbas aan Ben Bella, de commandant van de Alge rijnse rebellen, slechts het sluiten van de rangen der Algerijnse nationalisten, die tot nu toe verdeeld waren. Indien dit juist is, verliest Frankrijk een waardevolle tegen partij in eventuele onderhandelingen. Want Abbas, hoewel niet van het formaat van een Bourguiba, heeft, evenals de Tunesi sche leider, een sterke persoonlijke binding ADVERTENTIE Een Amerikaans reisgezelschapje Maakt in Haarlem een uitstapje. Toen men om 'n Vulpen wou gaan. Wees de gids DANTUMA aan. En daar werd gekocht ook, dat snap je! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 met Frankrijk. Beiden zijn met een Franse vrouw getrouwd, beiden zijn intellectueel sterk Frans georiënteerd, beiden hebben Noord-Afrika altijd als een brug tussen de Franse civilisatie en de achtergebleven Arabische landen willen zien. Abbas is een tragisch voorbeeld van de gematigde natio nalist, die door de traagheid van een kolo niale mogendheid steeds verder is afge duwd van de weg, die hij wilde bewande len. Aanvankelijk eiste hij slechts de pro motie van Algerije van kolonie tot Franse provincie. Laatste rem wen Toen wij anderhalf jaar geleden een lang gesprek met hem voerden in een kaal ge bouw in een achterstraatje van Algiers, waar het hoofdkwartier van zijn „Demo cratische Unie van het Algerijnse Mani fest" gevestigd was, vroeg hij een autonome Algerijnse republiek in federale binding met Frankrijk. Hij maakte toen al een nerveuse, gekwelde indruk. Heeft hij nu in wanhoop besloten zich in de rijen te scharen van de fellere nationalisten, die veel verder willen gaan? Het lijkt zeer wel mogelijk. Ernstiger nog dan de militaire situatie, dde ondanks de troepen zend ingen maar niet verbeteren wil, ernstiger nog dan de vrij wel onoverkomelijke financiële en econo mische lasten, die de strijd in Algerije aan Frankrijk opdringt, is de kans dat mannen als Bourguiba en Abbas zich gedrongen zouden zien hun hartewens opzij te schui ven en partij tégen Frankrijk te kiezen. Daarmede vallen de laatste remmen weg tegen het uiteindelijk afglijden van de Noordafrikaanse landen naar het Arabisch blok, hetgeen voor Frankrijk en voor het Westen de ernstigste gevolgen zou hebben. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen.. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Hammondorgel. 14.00 Kamer orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Instru mentaal Trio. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Metropole orkest. 18.45 Amusementsmuziek 18.40 Scha ken. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Vor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Nederlandse muziek. 11.45 Boekbespre king. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.35 Hammondorgel. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Militair orkest. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Cello en pinao. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Verkeersvlieger, een mooi beroep, causerie. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: Ameri kanen in Nederland Nederlanders in Ame rika, 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.30 Middenstandscongres Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands overzicht. 20.15 Omroep-orkest en solist. 21.10 Voordracht en muziek. 2' 35 Pianorecital. 22.05 Dansmuziek. 22.40 Actua liteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.25 Het moei lijke kind, causerie. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 a. Wij stellen u voorb. Televitrine. c. Van phonograph tot pick-up. d. De geschiedenis van de tijd, filmdocumentaire, e. Vader, be huwd- en grootvaderspel. f. Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbreicht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 1430 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Pianorecital. 16.02 Kamermuziek. 16.30 Symfonie-orkest. 16 ''O Kinderzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Japanse kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzi kale causerie. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Moderne vrouwen bestrijden ze met: ZWf TSAL preparaatV MOSKOU (Reuter) Het hoofd van het openbaar ministerie in de Sovjet-Unie heeft officieel het recht gekregen, toezicht uit te oefenen op de methoden van onder zoek van de staatsveiligheidsdienst. In een decreet van de Opperste Sovjet (parlement) wordt gezegd, dat hiervoor bij het bureau van de openbare aanklager een speciale afdeling is ingericht. De voornaamste open bare aanklager heeft door middel van andere afdelingen van zijn.bureap het bit eindelijk gezag over alle strafrechterlijke en burgerlijke zaken, met inbegrip van militaire misdrijven, en bovendien het op pertoezicht op gevangenissen en gevangen kampen. De nieuwe bevoegdheden van het bureau van de openbare aanklager werden door partijsecretaris Kroesjtsjev aangekondigd op het twintigste partijcongres. De open bare aanklager, Roman Roedenko, werd toen gekozen tot kandidaat-lid van het centrale partijcomité. Deze maatregelen vormen een nieuwe stap bij het onder controle brengen van de organen van de staatsveiligheidsdienst. Na de dood van Stalin in 1953 werd hiermee een begin gemaakt. Sindsdien zijn, zoals op het jongste partijcongres werd meegedeeld, alle strafrechterlijke zaken, met inbegrip van die welke door de staatsveiligheids dienst zijn uitgezocht, behandeld door ge wone rechtbanken, die onder toezicht van het ministerie van Justitie staan. LONDEN (United Press) Een lid van de Britse hofhouding^ die de tussenpersoon is geweest tussen prinses Margaret en kolonel Townsend, heeft aan koningin Elizabeth zijn ontslag aangeboden, zonder de reden openbaar te maken. De 36-jarige kapitein Oliver Dawnay was privé-secretaris en stalmeester van ko ningin-moeder Elizabeth. Dawnay was de vertrouwensman van Margaret en Town send in de dagen voor de beslissing van de prinses dat ze Townsend niet wilde huwen. Men meent te weten dat hij haar hielp de radio-boodschap opstellen. Hij vergezelde Margaret op haar reizen naar de Caraï- bische eilanden en naar Parijs. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 april zijn aangegeven 72 ge vallen van roodvonk, 7 gevallen van difte rie en 1 geval van kinderverlamming (Rot terdam). Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp voor een nadere regeling tflt het toekennen van een uitkering en een pensioen aan gewezen ministers, staatsse cretarissen, leden van Gedeputeerde Sta ten en wethouders. Indien een minister bij zijn ontslag nog geen 65 jaar is, wordt een uitkering toege kend voor de periode waarin hij minister is geweest, maar ten minste voor de duur van twee jaren en ten hoogste voor de duur van zes jaren. De uitkering bedraagt ge durende het eerste jaar 80 percent, gedu rende het tweede jaar65 percent en ver volgens 50 percent van de voor het ambt vastgestelde wedde. Indien de gewezen mi nister andere inkomsten gaat genieten wordt de uitkering met het bedrag dier in komsten verminderd. Een minister, aan wie ontslag is verleend vóór het bereiken van de leeftijd van 65 jaar, verkrijgt recht op pensioen bij het bereiken van die leeftijd. Het pensioen be draagt voor ieder dienstjaar als minister 5 pet. van de als minister genoten wedde met dien verstande dat niet meer dan acht dienstjaren in aanmerking komen. Het weduwenpensioen bedraagt de helft van het pensioen, waarop de overleden mi nister aanspraak of uitzicht zou hebben gehad. Voorts is in het wetsontwerp opgenomen een regeling voor gedeputeerden en wet houders. Aan hen, die ophoudt lid van Ge deputeerde Staten of wethouder te zijn, kan met ingang van de dag van aftreding, voor zover hij dan niet de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt, ten laste van de pro vincie of de gemeente, waarin hij als zo danig optrad, recht op een uitkering wor den verleend. De uitkering kan worden toegekend voor de periode, waarin hij lid van Gedeputeerde Staten of wethouder is geweest tot een maximum van zes jaren met dien verstande, dat kan worden be paald, dat de uitkering ten minste voor de duur van twee jaren wordt toegekend. De uitkering bedraagt ten hoogste gedurende het eerste jaar 80 percent, gedurende het tweede jaar 65 percent en vervolgens 50 percent van de voor het ambt vastgestelde wedde. Indien het gewezen lid van Gedepu teerde Staten of de gewezen wethouder andere inkomsten gaat genieten, wordt de uitkering met het bedrag dier inkomsten verminderd. Ook hebben gedeputeerden en wethou ders recht op een pensioen, indien zij op het tijdstip waarop zij ophouden lid van Gedeputeerde Staten of wethouder te zijn de leeftijd van 65 jaren hebben bereikt. Het pensioen van een gewezen lid van Ge deputeerde Staten of van een gewezen wet houder bedraagt voor ieder dienstjaar ten hoogste 3.5 percent van de laatstelijk ge noten wedde, met dien verstande, dat niet meer dan 20 dienstjaren in aanmerking worden genomen. Indien naast het pen sioen als gewezen lid van Gedeputeerde Staten of als gewezen wethouder een ander pensioen wordt genoten en het totaal dier pensioenen meer zou bedrasen dan het genoemde grensbedrag, wordt het eerst bedoelde pensioen beperkt. ROME (United Press) De Italiaanse politieke politie heeft een inval gedaan in een kantoor, van de It^li:gapsq,,^,o-£asps- tische beweging, de MSI, in de voorstad van Rome Prenestina. De, politie, vond een zelfgemaakte bom, een dantal pMtilen Tri' „andere wapens". Dertig jeugdige MSI- leiders werden van hun bed gelicht en op het hoofdbureau van politie ondervraagd. De inval van de „Publica Sicurezza"- politie volgt op soortgelijke overvallen in een aantal Noorditaliaanse steden. Tien da gen geleden deed de politie een inval in het plaatselijk hoofdkwartier van de MSI in Turijn en verrichtte verscheidene arres taties. In de afgelopen maanden hebben jeug dige onrustzaaiers van de MSI herhaalde lijk zelfgemaakte „papierbommen" in ra men en voor deuren van gebouwen der communistische partij in Rome en andere steden geplaatst. TETOEAN (Un. Press) In een bloedige „afrekening" in de vroegere Spaanse zone van Marokko is de onlangs afgezette kalief van Alca-Zarquivir doodgeschoten aan de rand van de stad waar hij eens geheerst heeft. De moord op de ex-kalief was het tweede grote incident in de zone sedert Spanje daarvan op 7 april de onafhanke lijkheid erkende. Tien dagen geleden heb ben zeven Marokkanen het leven verloren bij ongeregeldheden nabij Larache. Erkennend dat zij niet in staat is .de openbare orde te handhaven, heeft de Istiqlal-partij, die op zich had genomen politiediensten te verrichten, de vroegere regering gevraagd de verantwoordelijkheid voor handhaving van de discipline weer op zich te nemen. De Spaanse autoriteiten be vinden zich in een delicate positie en voe len er weinig voor met geweld gezag op te leggen aan de onafhankelijke Marokkanen. Spaanse bestuurders zullen de Marokkaan se bestuurders helpen twisten tussen in heemse groepen te onderdrukken. De ex- kalief was een vriend van de Pasja van Larache, Si Saley Reisuni, wiens vogelin gen betrokken waren bij de gevechten van tien dagen geleden. ADVERTENTIE U jndt zien da» een ASPIR!N*)-tablet on middellijk in een glas water uiteenvalt. De kleine AspirinIdeeltjes, die onontlecd de maag passeren beginnen eerst vanuit de darm hun heilzame werking. De maagwand wordt dus niet aangetast. Dit snelle uiteen vallen is één van de kenmerken van Aspirin*). Neem daarom tegen hoofdpijn, griep, ver koudheid en reumatische pijnen het be proefde onschadelijke Aspirin*! F.lk buisje en elk tablet is voorzien van het Bayerkruis, het garantiemerk voor hoogwaardige en betrouwbare geneesmiddelen. Prijs nu 88 cenl per buisje a 20 tabletten. GEDEPONEERD HANDELSMERK [bayerJ DJAKARTA (ANP) De oud-minister van Indonesië, Iskaq Tjokrohadisurjo, is te Djakarta aangekomen na een verblijf van negen maanden in het buitenland. Hij vertrok in augustus 1955 na het ontslag van het eerste kabinet-Ali Sastroamidjojo, waarin hij de portefeuille van Economische Zaken bekleedde. Hij werd teruggeroepen voor een verhoor met het oog op de anti corruptiemaatregelen van het nieuwe kabi- net-Burhanuddin. Iskaq werd op het vlieg veld begroet door vooraanstaande figuren van zijn partij (PNI). Onder de aanwezigen bevonden zich de voorzitter van het parle ment, mr. Sartono, de "huidige minister van Arbeid, Sabilal Rasjad en de burgemeester van Djakarta, Sudiro. Hij legde geen ver klaringen af, evenmin als de procureur- generaal, Suprapto, -die hij na zijn aan komst onmiddellijk bezocht. TEHERAN (AFP) Voor het eerst sedert de tweede wereldoorlog laat de Sovjet- Unie zonder protest toe, dat de regering van Perzië in de noordelijke provincie Ma zanderan, bij de kust van de Kaspische Zee. een gebied, dat in de onmiddellijke nabijheid van de grens tussen de beide landen is gelegen, naar olie laat zoeken. De nationale Perzische oliemaatschap pij heeft bekendgemaakt, dat twee ploe gen geologen, een Amerikaanse en een Zwitserse, in Mazanderan belangrijke olie- lagen hebben gevonden. Als de resultaten daartoe aanleiding geven zal de Perzische oliemaatschappij overwegen in het gebied van de Kaspische Zee een raffinaderij te bouwen. De Sovjet-Unie, die vroeger steeds protesteerde, wanneer in Mazanderan deskundigen ..naar olieJagen zochten heeft tot dusverre geen enkel bezwaar gemaakt. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 24 april in staat van faillissement vei-klaard: J. Jonker Pzn., poelier te Oostzaan, Kerkstraat 62. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. N. Fel- hoen Kraal te Wormerveer. C. Schreuaer. voorheen handelende on der de naam Handelsonderneming „Cor rect", te Haarlem, Jansstraat 25 rd. Rech ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. W. Glastra te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 24.april opgeheven het faillissement van A. G. v. d. Mey, schilder te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. C. E Muller. Curator: mr. A. J. Fibbe te Haarlem. Bij vonnis van de Haarlemse rechtbank van 24 april is, na gedaan verzet vernietigd het vonnis van 4 april 1956, waarbij H. P. le Noble, metselaar te Haarlem, Benkoe- lenstraat 19, in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. S. Boek man te Haarlem tot curatrice. AMSTERDAM Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet, hebben dinsdagavond in theater Gooiland te Hilversum de Snip en Snap- revue „Hollandse nieuwe" bijgewoond. Deze voorstelling werd gegeven ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de sportvereniging van het personeel van het Koninklijk paleis te Soestdijk. De baten kwamen ten goede aan het erefonds voor oud-verpleegsters. (Van onze correspondent in Londen)' Maandag, op de dag van St. George, Enge- land's schutspatroon, is het eerste deel van een nieuw monumentaal werk van Sir Winston Churchill verschenen, dat tot titel draagt „een geschiedenis van de Engels sprekende volkeren" en vi&r delen zal om vatten. Churchill's nieuwe historische ar beid getuigt van zijn onuitputtelijke werk kracht. Het eerste deel heet „De geboorte van Brittannië". Churchill heeft reeds twintig jaar geleden, na de voltooiing van de schitterende biografie van zijn voor vader, de hertog van Marlborough, het plan tot dit werk opgevat, dat zijn grootste zal moeten worden. In de oorlog moest hij het werk terzijde leggen. Churchill maakte toen geschiedenis... Na de oorlog moest het wachten op de voltooiing van zijn oorlogsherinneringen. Daarna herschreef hij het eerste deel, omdat het hem niet be vredigde. Het begint bij de pre-historische tijden, toen Engeland en Nederland door een laag vlakte met elkaar waren verbonden met de Theems als een zijrivier van de Rijn. Het eindigt met de slag van Bosworth in 1485, toen volgens de historici de Engelse middeleeuwen eindigden met het op de troon komen van de Tudors en de eigen lijke Engelse natie werd geboren. Ook dit boek is typerend voor Churchill's persoonlijkheid en voor zijn humor. Zijn beschrijvingen van oorlogen en politieke onderwerpen zijn meesterlijk. Ofschoon sommige passages rhetorisch aandoen, wordt ook dit boek beheerst door Chur chill's magisch taalvermogen. Het tweede deel zal volgens de plannen nog voor het einde van dit jaar verschij nen. Churchill werkt elke dag vier uur aan dit boek. dat hij dicteert. Een staf van des kundigen verzamelt de gegevens die hij vèrwérk'i' Wén' schat 'dafnij er elf "miljoen gulden aan zal verdienen. - 'Vanmiddag zal Churchill de eerste steen leggen van het nieuwe gebouw van de firma Cassell, die in Londen zijn nieuwste werk uitgeeft. In ons land verscheen het eerste deel reeds verleden week. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAARLEM 18. „Hoe zou Joris het hem geleverd hebben om uw vaas voor de tweede keer te stelen?", vroeg Panda. „Ik weet niet" antwoordde verzamelaar van Ekster, zijn huis binnentredend, „maar in elk geval heeft hij mij niet nog eens kunnen wijs maken, dat dit de ontbrekende tweeling vaas was. Ik zet hem op zijn oude plaatsje terug en„Kijk!", riep Panda opeens, „uw vaas staat er nog steeds!" „Wel ver baasd!", riep de verzamelaar, met grote ogen naar de Mungvaas starend, die daar nog rustig op zijn eigen plaatsje stond, „maar wat heb ik dan in mijn hand?!'' „Dat is nogal duidelijk", antwoordde Pan da, „de ontbrekende tweelingvaas natuur lijk!" „Dus TOCH!", jubelde verzamelaar van Ekster, „het paar is eindelijk com pleet! Maar dit betekent dan, dat ik ver zamelaar Goedbloed onrecht heb aange daan!" Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zeil al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen falen. ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET c T«gen pijnen en griep Geschiktvoorde gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox Geslagen. Graaf Attlee, de gewezen leider van de Labour par tij, is gisteren door koningin Elizabeth tot Ridder in de Orde van de Kousenband geslagen. Gesloten. De gouverneur van de Spaanse provincie Biskaje heeft de arbeiders van de ondernemingen „Babcock and Wilcox" en „General Electric" ge schorst en de fabrieken gesloten, even als enkele afdelingen van de „Sociedad Espanola de Construction Naval." De Spaanse autorteiten hebben deze maat regelen genomen naar aanleiding van de recente stakingen in Noord-Spanje. Gezonken. Volgens niet-officiële berich ten die in Moskou ontvangen zijn, is verscheidene maanden geleden op de Zwarte Zee een Sovjet-kruiser op een mijn gelopen en gezonken. Verscheidene opvarenden zouden om het leven zijn gekomen. Men meent te weten, dat de kruiser een vroeger Italiaans oorlogs schip was dat in 1948 als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie uitgeleverd werd. Opgegeven. De reddingsploeg van tachtig man militairen en politie en alpinisten die in de Zillertal Alpen (Oostenrijk) naar acht skiërs zocht, verkeert in moeilijkheden. Zij heeft nog voor twee dagen voedsel. Er lijden 27 man aan uitputting en sneeuwblindheid. Door lawinegevaar en zware sneeuwval kan men hen niet bereiken. Vliegtuigen heeft men tot nu toe wegens de harde wind ook niet kunnen gebruiken. Het weer wordt echter gunstiger. De hoop voor de acht vermisten is opgegeven. In beslag genomen. Het Spaanse minis terie van Voorlichting heeft 35.149 protestantse bijbels en andere gods dienstige boeken in beslag laten nemen bij het onder Britse leiding staande bijbelgenootschap in Madrid. De reden is niet bekendgemaakt. Vijfdaagse. Een Belgische afgevaardigde op het congres van de „Internationale federatie van Christelijke vakorgani saties van personeel in openbare dienst" heeft de verwachting uitgesproken dat voor het einde van het jaar in België de vijfdaagse werkweek voor het over heidspersoneel zal zijn ingevoerd. Tevens deelde deze afgevaardigde, de heer J. Buyens, mede dat binnenkort de Belgische dagbladen niet meer op zondag zullen verschijnen. Benoemd. De Chinese vice-premier, maar schalk Tsjen Ji, heeft dezer dagen in Lhasa de Dalai Lama benoemd tot voorzitter van een commissie die regio nale autonomie van Tibet binnen de Chinese republiek moet voorbereiden. Eisen. De Spaanse staatsaanklager, Rubio, heeft gevangenisstraffen geëist tegen een Spaanse diplomaat en drie studen ten die betrokken waren bij relletjes in februari op de universiteit van Madrid. De aanklager eiste tegen de diplomaat Girbao een gevangenisstraf van vijf jaar en vijf maanden, een boete van 75.000 pesetas en opschorting van zijn diplomatieke en burgerlijke rechten en verantwoordelijkheden gedurende elf jaar. Tegen de studenten eiste hij ge vangenisstraffen van vier jaar en zes maanden, plus hoge boetes en voor één van hen opscfio'rting vari de burgerrech ten gedurende tien jaar. Ingestemd. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft er in beginsel mee ingestemd, dat een Amerikaanse delegatie deelneemt aan de conferentie voor atoomenergie, die in mei in de Sovjet-Unie wordt gehouden. Verloren. Bij een ontploffing in een biblio theek voor oude handschriften in Lon den zijn maandag tien personen ge wond. Bij de brand, die uitbrak, gingen bijbels ter waarde van een half miljoen gulden verloren. Overgebracht, Het Kaukasische bruine beertje Nikki, dat de Sovjetleiders voor prinses Anne hebben meegebracht, is op verzoek van de prinses en haar broer, prins Charles, uit de Londense dieren tuin naar het kasteel Windsor overge bracht. Gevonden. Bij herstelwerkzaamheden aan een oud huis te Zürich heeft men in een dakspant een kanonskogel gevonden, die de Russen in 1799 hebben afgevuurd, toen zij de Frane troepen onder Mas- sena belegerden. .Verslonden. Vijf inwoners van Angola, een Portugese kolonie in West-Afrika, zijn door leeuwen verslonden. Er is nu verzocht om een jagersbrigade, daar in de afgelopen drie jaaj- tientallen het slachtoffer van wilde dieren werden. VEROORZAAKTE het radiohoorspel „The war of the worlds" van Wells des tijds in de Verenigde Staten een paniek omdat het publiek de fantasie van de schrijver voor harde werkelijkheid aanzag, dergelijke misverstanden zijn geenszins nieuw, al is de uitwerking daarvan in het verleden nimmer Zo catastrofaal geweest Eerst lang na het verschijnen van Gulli ver's Reizen schijnt bijvoor beeld pas een deel van het Engelse publiek de mening te hebben prijsgegeven dat de door reuzen en dwergen be woonde landen werkelijk be stonden. En van Budeus wordt verteld, dat hij zó volkomen V. overtuigd was van het bestaan van Thomas More's Utopia, dat hij voor stelde daar zendelingen heen te zenden. Ook de „Onderaardse reis van Klaas Klim", gefantaseerd door de Noorse letter kundige Holberg, scheen een zó sterk ken merk van echtheid te dragen, dat het werk werd aangehaald als bewijs voor bepaalde geologische opvattingen. Het grappigst zijn echter de misverstan den die ontstaan doordat critici de bedoe lingen van de schrijver niet hebben on derkend. Klassiek is in dit opzicht de kri tiek die in deel X van de Bibliothèquc Frangaise verscheen naar aanleiding van het gedicht van J. Lemaire, getiteld: „Triomphe de l'amant vert enz". „Ik be grijp niet, zo klaagt de criticus, waarom de schrijver de bijnaam heeft aangenomen van de groene minnaar, tenzij we de reden hiervan moeten zoeken in de groene kle ding die hij, volgens zijn eigen verklaring in het gedicht, placht te dragen". Enige regels verder spreekt de criticus er zijn verbazing over riit dat Lemaire (als groene minnaar) in deze dichterlijke brieven niet heeft geschroomd zich te beroemen op het feit dat hij op zeer vertrouwelijke voet heeft geleefd met prinses Margaretha van Oostenrijk, voor wie het toch hoogst pijn lijk moet zijn geweest dat deze schrifturen in druk verschenen zijn. De critiek besluit dan met de opmerking: „Hij zegt van zichzelf dat hij in Boven-Ethiopië is ge boren, maar het is gemakkelijk in te zien dat dit een verzinsel is". En dan te beden ken, dat Lemaire met de „groene min naar" niet zichzelf, maar een papegaai tot. hoofdpersoon van zijn gedicht had gemaakt! Hoe weinig sommige com mentatoren in het verleden op de hoogte bleken met de bedoelingen van de schrijver demonstreert het uitvoerige artikel van Gilbert Wagen- field, die zich uitsloofde regel voor regel aan te tonen dat de bekende „Zang van een aanzienlijk persoon" van Pope volsla gen nonsens was. Het gedicht van Pope was echter een parodie op de hoogdraven de onzin die de dichters van zijn tijd in elkaar knutselden! Wagenfield blijkt, on danks deze blunder, toch een heel wat beter criticus dan de Nederlandse beoor delaars die op het eind van de vorige eeuw bijkans eenstemmig de lof zongen over „Julia", een gedicht vol banaliteiten en opgeschroefde onzinnigheden, onder schaterlachen bijeengerijmd door Kloos en Verwey, bijgestaan door Jan Veth en C- E. Duyts, met het doel de onbevoegdheid van de Nederlandse litteraire kritiek aan te tonen. Dat is hun inderdaad gelukt, want de heren hebben zich onsterfelijk geblameerd. We naderen nu het thema der falsifica ties. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2