Huisvesting consultatiebureau voor t.b.c. te Haarlem Eerste Kamer keurt alle grondwetsherzieningen goed Sovjet-bezoek aan Engeland een bittere teleurstelling Niemand durft nog te hopen op enig opzienbarend resultaat Vragen van kamerlid H. Peschar LAATSTE NIEUWS Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGÖLAD OPRÉCHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Moeder doodde haar kind van twaalf maanden Huldiging F. M. A. van Scha ik bij G.E.B. Auto botste tegen paal in Zandvoort Engels radiospreker met hoofd door voorruit gedrukt „Kasteel Staverden" naar Haarlem Wielerwedstrijden op Koninginnedag Duitse renners in Ronde van Lisse Stille tocht in O verveen op vrijdag 4 mei Burgerlijke Stand van Haarlem Ruimte voor Veilig Verkeer voor verkeerslessen J ungschlagerstraat in Zandvoort? Felle critiek van officier van Justitie op ministerie van Sociale Zaken Twee Poolse autoriteiten gearresteerd Mozart-Beethovenconcert van N.Ph.O. Rector L. J. H. Wolf wordt vrijdag 65 jaar WOENSDAG 25 APRIL 1956 LONDEN (Reuter/AFP) De Brits- Russische besprekingen lopen ten einde en er is nog niets gebeurd om het pessimisme, dat in de afgeiopen 24 uur is gerezen, te verminderen. Vrijdagochtend vertrekken de Sovjet-leiders. Na de besprekingen is dinsdag in een kort communiqué slechts verklaard, dat gesproken is over de wederzijdse handel, over culturele uitwis seling en over de ontwapening. Voor van daag staat nog slechts een korte bespreking op het program. De persconferentie die de Sovjet-leiders vanmiddag zouden geven, is van het program geschrapt, doch niets wijst er nog op dat de Russen deze tijd willen besteden aan verder overleg. Ook het program voor donderdag is bekort. Een bezoek aan Calder Hall, de atoomcentrale in Noordwest-Engeland, zal niet doorgaan. Onze correspondent te Londen meldt: Kroesjtsjev heeft de geest in Engeland vol komen verkeerd aangevoeld. Met dreige menten is men in Engeland aan het ver keerde adres. Men heeft genoeg van hem In Downing Street zowel als in alle andere straten. Het staat wel vast dat het bezoek, poli tiek beschouwd, een grote teleurstelling is geworden. Het ziet er naar uit. dat indien er al van enig tastbaar resultaat sprake moge zijn. dit zeer mager zal worden. In zake de voornaamste vraagstukken, het Midden-Oosten, de verdeling van Duits land, ontwapening en politieke vrijheid in de satellietlanden, is er geen teken van toenadering te bespeuren. Aangezien Boelganin en Kroesjtsjev wol met enig succes naar Moskou zullen willen terugkeren, is het niet uitgesloten dat zij op het laatste ogenblik nog met een con cessie voor de dag komen. Een drastische wijziging van hun politiek voor hun terug keer naar Moskou lijkt echter onwaar schijnlijk. Eden schijnt er weinig voor te voelen om onder de huidige omstandig heden in de naaste toekomst naar Moskou te "aan. Kroesjtsjev heeft op ongehouwen wijze wraak genomen op de Labourpartij. Kroesjtsjev en Labours partijbestuur wa ren verstoord uiteengegaan na de receptie van maandag. Aneurin Bevan had de vraag gesteld of iemand anders ook nog iets mocht zeggen. Kroestsjev ging weg zonder zijn gastheren de hand te drukken. Tijdens de lunch in het Lagerhuis zei Kroesjtsjev dat hij hoopte dat de Labour partij, de volgende maal de Russen wat vriendschappelijker zou bejegenen. Er volgden enkele momenten van ijzige stilte, daarna klonk er een aarzelend gelach. Tenslotte grinnikten de meeste aanwezigen en glimlachte Kroesjtsjev eveneens. De Russen hebben zich over het incident met de Labourleiders beklaagd bij het Britse departement van Buitenlandse Zaken. Zij zeiden dat hun ontmoeting met de opposi tie tijdverspilling was geweest. Kroesjtsjev heeft dinsdagavond te Lon den een onderhoud gehad met Harold Stassen, de voornaamste adviseur van pre sident- Eisenhower voor ontwapeningsaan gelegenheden. Kroesjtsjev nodigde .Stassen tijdens een receptie uit voor een bespre king in een afzonderlijk vertrek. Bij het onderhoud was Gromiko, eerste plaatsver vangende minister van Buitenlandse Za ken der Sovjet-Unie, tegenwoordig. Stas sen en Gromiko zijn afgevaardigden naar de ontwapeningsconferentie van de UNO. die in Londen wordt gehouden. Gedrang Op de receptie, die door de Sovjet-am bassadeur Malik was aangeboden in het Claridge-hotel, ontstond een hevig ge drang. Er werden glazen gebroken, er sneuvelden schotels en de lijfwachten moesten van de ellebogen gebruik maken om de Sovjetleiders tegen de opdringende gasten te beschermen. Het gedrang werd nog groter toen de filmacteur Charlie Chaplin en zijn echtgenote werden binnen geleid. Het gesprek van het echtpaar Chaplin met de Sovjetleiders duurde lan ger dan het onderhoud met het echtpaar Eden. Kroesjtsjev zei tegen Chaplin: „Wij beschouwen u als de grootste artiest van het ogenblik". Chaplin werd uitgenodigd tot een bezoek aan Moskou. Een 74-jarige kok, die vroeger keuken- Vrouw legt bekentenis af van in zenuwtoestand gepleegde daad Nadat reeds vorig jaar in eigen kring vermoedens waren gerezen, dat een toen 21-jarige vrouw te Vecndam haar dochter tje van bijna 12 maanden van het leven had beroofd, heeft de vrouw nu hierover een volledige bekentenis afgelegd. Destijds knn de politie geen enkele aanwijzing vin den. De vrouw gaf zaterdag toe haar kind door verstikking om het leven te hebben gebracht, toen zij in een ogenblik van verwarring een paar zakdoeken, een deken en tafelkleed op het hoofdje van het meisje legde, toen het begon te huilen en twee andere kinderen met elkaar vochten. De moeder zette in haar radeloosheid boven dien nog een luiermand over het kind heen en ging toen naar buiten. Na ongeveer 20 minuten rondgelopen te hebben, realiseerde zij zich wat zij had ge daan en rende naar huis terug. Het kind vertoonde toen geen enkel teken van leven meer. Zij trachtte eerst zelf de levens geesten weer op te wekken en waarschuw de, toen dit niet baatte, de huisarts, die slechts de dood kon constateren. Daar de arts in verband met ziekteverschijnselen van het meisje enkele uren tevoren nog was komen kijken, nam men aan, dat het kind een natuurlijke dood was gestorven. Niets wees immers op een gewelddaad. Voorts bekende de vrouw, die reecjs in haar jeugd in een psychiatrische inrich ting was verpleegd, dat zij een ander doch tertje van 5 jaar meermalen in drift ern stig had mishandeld. Uit het thans inge stelde onderzoek bleek, dat dit meisje des tijds dikwijls wegens kwetsuren aan het hoofdje in het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden behandeld. De moeder verklaarde destijds, dat het kind geestelijk abnormaal was en dat het meer malen onder of tegen een voertuig viel of liep. De vrouw werd na haar bekentenis aangehouden. Zij verkeerde echter in der mate zwaar overspannen toestand, dat zij reeds de volgende dag naar een zenuw inrichting werd overgebracht. Het politie onderzoek in deze trieste zaak duurt voort. jongen van tsaar Alexander UI van Rus land (18451894) is geweest, zal vandaag een souper voor Boelganin en Kroesjtsjev klaarmaken. De kok, George Poulsen, die indertijd voor het eten van de wolfshon den van de tsaar moest zorgen, heeft een aantal speciale gerechten voor de Sovjet bezoekers samengesteld. De krans die ge neraal Anders zondag namens de Poolse ballingen in Engeland bij de cenograaf in Londen had n^prgelegd bij een betoging te gen een bezoek van de Sovjetleiders, is verdwenen. De politieman, die de krans moet bewaken die Boelganin en Kroesj tsjev aan de andere kant van het monu ment hadden gelegd, heeft van de diefstal niets gemerkt. Vijandig Het orgaan van de Russische communis tische partij, Pravda, heeft toegegeven dat er tijdens het bezoek van de Sovjetleiders soms „vijandige kreten" te horen zijn. Tot nu toe had de Sovjetpers slechts Britse hartelijkheid naar aanleiding van het be zoek der Russische leiders gemeld. Dinsdag vierde de heer F. M. A. van Schaik, chef van de afdeling gasfabricage bij het gemeentelijk energiebedrijf in Haarlem zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente. Des morgens om half tien werd de jubilaris in het stadhuis ont vangen door de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, waar de heer Van Schaik een oorkonde ontving. Op het bedrijf van het GEB werd de ju bilaris onder meer toegesproken door de directeur, ir. J. C. W. Swart, die een ge schenk in couvert aanbood, door de heer J. A. P. Sweijen die namens het personeel een elektrisch scheerapparaat overhandig de, door de heer G. P. C. van Delden, die sprak als collega, door de heer J. Wild schut namens de algemene bond van amb tenaren en voorts door de heren J. de Braai, G. C. Post, N. van Heun, J. J. van Houten en J. van Arkel. De heer Van Schaik ontving van de di verse sprekers allerlei geschenken en ook mevrouw Van Schaik wgrd steeds in de hulde betrokken. De jubilaris dankte alle sprekers voor de vele cadeaus en de vriendelijke woor den. De langzamerhand berucht wordende bocht in de Dr. Gerkestraat te Zandvoort heeft1 hedenmorgen" opfrifetiw slachtoffers geëist toen daar een-kleine personenauto tegen een lantaarri^aSPb'ötste. De bestuur der, de heer J. B. M. van der Zwan uit Hillegom, die met grote snelheid was ko men aanrijden, had in de bocht het stuur niet kunnen houden. Hij zelf werd slechts onbetekenend gewond, maar de naast hem zittende, bekende Engelse radiospreker S. F. S. Stevens werd met zijn hoofd door de voorruit gedrukt en kreeg ernstige ver wondingen aan zijn gelaat en een gesple ten bovenlip. De beide inzittenden, die op weg waren geweest naar Schiphol, waar de laatstgenoemde het vliegtuig van kwart voor tien nog had willen halen, werden naar het Grote Gasthuis in Haarlem over gebracht. De politie sleepte de vernielde auto weg. De „Kasteel Staverden", het schip dat jaarlijks voor het Rode Kruis een aantal tochten door ons land maakt met een ze ventigtal patiënten chronische zieken of invaliden aan boord, zal, evenals ver leden jaar Haarlem aandoen. Plet schip zal op 9 mei 's avonds in het Noorder Buiten- spaarne nabij de Paul Krugerkade ligplaats kiezen. De afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis zal er voor zorgen, dat de passagiers enige ver- rassingen bereid zullen worden. Men zal de patiënten die avond tussen half acht en half negen kunnen bezoeken. In samenwerking met de Oranje-comités in Lisse en Haarlem-oost, organiseert de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" op maandag 30 april (Koninginnedag) een twee tal wielerwedstrijden, 's Morgens wordt de Ronde van Lisse met deelname van veer tien Duitse renners en in de middaguren de Ronde van Haarlem-oost gehouden. Door de deelname van de veertien Duitse renners uit het Roergebied krijgt de Ronde van Lisse een internationaal karakter. De grote favoriet bij deze Duitsers is Josef Paw- lik, Ook Steinzen, Pass en Blasel zijn in hun land achtenswaardige renners. Hun oudste deelnemer is de 48-jarige veteraan Hans Krahe, die ongetwijfeld met Haarlems oud ste renner, de 46-jarige Ben van Dijk, af te rekenen zal krijgen. Verder wordt aan deze ronde deelgeno men door het Leidse „Swift" en het orga niserende „De Kampioen". Tot de voornaam ste deelnemers behoren: Kaptein (Lisse), Steenvorden (Heemstede), Buis (Vijfhui zen), Koper (Zandvoort) en de Haarlem mers Van Weeren. Koek, Mathot, Bes, v. d. Aar, Asma, Van Steyn, Vaars etc., allen van „De Kampioen". „Swift" wordt onder meer vertegenwoordigd door Arie en Jan van Wetten uit Noordwijkerhout, Van Houwe- lingen (Sassenheim), Wallet (Leimuiden), Plasmeyer (Voorhout), v. d. Poll (Lisse), de gebr. De Vroomen uit Warmond en nog vele anderen. Het parcours, waarop deze zestig kilo meter lange wedstrijd wordt gehouden, heeft een lengte van 5000 meter en gaat langs de in bloei staande bollenvelden. De start is om tien uur bij het Sportpark in Lisse. Haarlem-Oost Voor het nieuwelingentoemooi in Haar- lem-Oost, dat voor de zesde maal op het parcours Rich. Holkade—Diepenbrockstraat wordt gehouden, zijn uitgenodigd de Am sterdamse clubs „Ölympia", „Ulysses" en „De Germaan", het Zaanse D.T.S.. „De Ba taaf" uit Halfweg. „Swift" uit Leiden, ,.Alc- maria Victrix" uit Alkmaar, „Kennemer- land" uit Beverwijk. De ploeg van „De Kam pioen" bestaat uit: C. v. d. \ar, Koger, Vis ser, Rutte, Koonings en C. van Steyn. Het team van ..Kennemerland" wordt gevormd door: .T. Beentjes. Van Duin, v. d, Bos, A. Lute, Hendriks en Bruin. Er wordt gereden in twee series van 30 ronden, waarna de vijftien best geplaatsten in de finale komen die over 40 ronden gaat. De drie eerst geplaatsen komen in aanmer king voor de clubklassering. De start is om half drie aan de Rich. Holkade. Op vrijdag 4 mei 1956 zal een stille tocht naar de Erebegraafplaats te Overveen wor den gemaakt. De tocht kent rang noch stand, alleen de nabestaanden van de ge vallenen zullen een bijzondere plaats heb ben aan het hoofd van de stoet. Vóór de stille tocht zal een bijeenkomst worden gehouden voor de nabestaanden en belangstellenden in een der gebouwen van Publieke Werken aan de Zeeweg, waar zullen sprekoen ds. G. Toornvliet, Gerefor meerd predikant en pater C. Tijnagel O.F. M. In het gebouw zijn voor ieder zitplaat sen. Bij zeer ongunstige weersomstandig heden 'bestaat voor hen. die de tocht om gezondheidsredenen niet kunnen meemaken gelegenheid het nationale radioprogramma in het gébouw te horen. De bijeenkomst begint om 6 uur. De opstelling van de stoet ceschiedt. kwart voor zeven op de Brou- werskolkwcg. hoek Zeeweg. Om 8 uur zal in de gehele gemeente stilte worden be tracht. HAARLEM. 24 april 1956 ONDERTROUWD: 24 aoril: Chr. J. Braun en A. M. Th Pompe; E. W. F. W. Thöt en ,T. Kroon* A. J van Eist en M. K. Boehmer: W. J. Beunder en M. E de Wilde: R. W Blauw en F Ausma; M. A. A. Lubbers en W. Tim- mBF.VALLEN van een zoon: 21 april: Th. E. Landman-Brand: 22 april: N. van Geldorp- Kuiiken: P. Vergers-Burggraaf; 23 april: A. M. de Vries-van Schagen; H. van Batenburg- Michc; J. Fabel-Landman; 24 april: Th. C. Sleper-Cornet. BEVALLEN van een dochter: 21 april: M M. Smit-Koopman; 22 april: G. Schaden- berg-de Jonge; 23 april: H. K. Pater-Kam- perman; J. G. van Veldhuizen-Cornelissens; 24 april: C. M. Derogee-Sminia; R. Hemerik- Boosman; B M. Kerkstra-van der Kamp. OVERLEDEN: 21 april: H. Cramer, 92 j., Koninginneweg; 22 april: P. R. Bekema, 18 j., Zomerstraat; J. B. J. van der Voort, 7 m., Kamperlaan; M. J. M. van Leuven, 74 jaar, Kampersingel; H. M. Jansen-Kanon, 76 jaar, Rijksstraatweg; 23 april: J. F. Cassee. 83 jaar, Jansstraat; J. A. Kiezebrink, 3 j., Zuidpol derstraat. Het Tweede Kamerlid de heer H. Pe schar heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat het drin gend noodzakelijk is het bestaande con sultatiebureau voor TBC te Haarlem op een betere wijze te huisvesten Is het juist, dat uitgewerkte plannen voor de bouw van een nieuw consultatie bureau reeds geruime tijd geleden bij het ministerie werden ingediend en dat hier over nog steeds geen beslissing is geno men Is de minister bereid, indien deze vragen bevestigend mochten worden beantwoord, de afdoening van deze aangelegenheid zo veel mogelijk te bespoedigen? Conclusies van dr. O. H. Dijkstra In „Strijd tegen de tuberculose", het or gaan van de Haarlemse vereniging tot be strijding der tuberculose, wijdt de voorzit ter dr. O. H. Dijkstra een artikel aan het consultatiebureau. Hij komt tot de conclu sie, dat het tegenwoordige consultatiebu reau aan de Gedempte Oudegracht volko men versleten is en uitgediend heeft (het is verreweg het oudste consultatiebureau in den lande). Een nieuw consultatiebu reau zal heel veel geld kosten en de be dragen, die men daarvoor ten departemen- te in gedachten heeft, zijn veel te laag, ook als een consultatiebureau met de grootst mogelijke soberheid gebouwd wordt. Be stuurders van verenigingen zijn, aldus dr. Dijkstra, doodgewone mensen en geen en gelen, met doodgewoon mensengeduld. Door eindeloos uitstellen en zijn geld te tellen en uit te kijken of er niet nog een andere geldgever zal komen opdagen, be reikt men slechts dat men besturen van verenigingen ten algemene nutte ontmoe digt en het initiatief bij deze besturen doodt. Lijdensweg Dr. Dijkstra geeft een beschrijving van, zoals hij het noemt, de lijdensweg. Hoe veel jaren zijn we er mee bezig? Al voor de oorlog waren er plannen voor verbouw van het bureau aan de Gedempte Oude gracht, maar ze konden niet worden uitge voerd. Van omstreeks 1950 dateren de plannen om tot stichting van een geheel nieuw gebouw op een andere plaats te ko men. In 1953 gaf het bestuur van de Noord hollandse vereniging tot bestrijding der tbc aan prof. ir. H. T. Zwiers opdracht een plan voor een bureau te bouwen op een terrein aan de Orion weg hoek Steenbok straat. Begin augustus 1954 zijn de uitgewerkte plannen naar het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid gezonden; aan gezien het rijk uiteindelijk de gelden ver schaft voor de bouw, behoeven de plannen de goedkeuring van de minister. Officieel (Van ome parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft alle, door de regering ingediende voorstellen'tot grond wetswijziging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij drie daarvan, namelijk bij het ontwerp dat de bepaling wil opheffen dat bij uitzending van dienstplichtingen van de landmacht naar Nederland Overzee nog toestemming door een speciale wet nodig is, bij het wetsontwerp inzake de buitenlandse betrekkingen en bij het voor- si el. dat het veertiende hoofdstuk schrapt, en onder meer Nieuw Guinea een plaats in de opsomming der bestanddelen van het. Koninkrijk toekent, lieten de communisten hun tegen aantekenen. Vóór de stemming legde prof. m r. An erna (A.R.) namens zijn fractie de verklaring af, dat terwijl bij de vorige herziening der Grondwet in 1952, de be slising over de uitbreiding van het aantal leden van de beide Kamers onzuiver was, omdat in het daartoe strekkend voorstel toen tevens andere aangelegenheden waren ingelast (de mogelijkheid van stemover- dracht bijvoorbeeld) een deel van zijn fractiegenoten toen tegenstemde. Thans, aldus ging de verklaring verder, is een zuivere stemming mogelijk. Wat de uitbrei ding van de Tweede Kamer aangaat wenst de A.R.-fractie haar eigen beslissing te dezer zake te eerbiedigen. Wat de Eerste Kamer betreft voelt zij voor haar uitbrei ding als zodanig weinig sympathie, maar de uitbreiding van de internationale werk zaamheden der Kamer en de wenselijkheid tot de handhaving van de bestaande grond wettelijke verhouding in de Tweede en Eerste Kamer geven voor de Anti-Revolu tionairen de doorslag. Derhalve zullen zij thans allen hun stem aan het ontwerp schenken. Te verwachten valt dat morgen de on dertekening van de herzieningsontwerpen zal plaatsvinden en tevens het besluit tot ontbinding der beide Kamers zal afkomen, met dien verstande dat het wederom ge lijk het nu al sinds vele jaren gebruikelijk is een ontbinding op termijn zal zijn. Dat wil zeggen, dat de ontbinding zal in gaan op twee juli. De verkiezing voor de Tweede Kamer zal geschieden op 13 juni nadat op 3 mei de kandidaatstelling zal hebben plaats gevonden. De verkiezing voor de Eerste Kamer zal plaats vinden op 14 juni na kandidaatstelling voor de Eerste kamerzetels op 22 mei. Het voor nemen bestaat de tegenwoordige zitting van de Staten Generaal op 30 juni te slui ten. Op 3 juli zal dan de opening van de buitengewone zitting, dat wil zeggen van de zitting van de nieuwgekozen Kamers plaats vinden. Ter vermijding van misver stand zij hieraan toegevoegd dat dat nog de Kamérs zijn, bestaande uit respectieve lijk honderd en vijftig leden: eerst zal dan in tweede aanleg in beide Kamers een twee-derde meerderheid bereikt moeten worden voor de verschillende herzienings ontwerpen. Wanneer dat is geschied zal pas daarna de uitbreiding van de Tweede en de Eerste Kamer haar beslag kunnen krijgen. .Vleeshal een mogelijkheid Het is te verwachten, dat in de vanmid dag te houden vergadering van de gemeen teraad van Haarlem bij het punt inzake het inrichten van de Vishal tot expositieruimte gesproken zal worden over de Vereniging Veilig Verkeer. Het bestuur der plaatse lijke afdeling van deze vereniging had reeds geruime tijd plannen in een gebouw in het centrum der stad een verkeerstafel te plaatsen. Weggebruikers zouden bij de tafel les kunnen krijgen en het is niet uitge sloten, dat de rechtbank of de kantonrech ter in een vonnis aan overtreders de voor waarde zou stellen, een bezoek te bren gen aan de verkeerstafel, om geïnstrueerd te worden. Het bestuur van de afdeling Haarlem van Veilig Verkeer had de indruk, dat een ge deelte van de Vishal beschikbaar gesteld zou worden. Tekeningen waren gemaakt, maar het blijkt thans, dat het plan voor lopig van de baan is. Intussen hoopt het bestuur, dat de ge meente Haarlem aandacht aan het streven van Veilig Verkeer wil blijven besteden, omdat de verkeersveiligheid voor een stad van bijzonder groot belang is. Een ander punt dan de Vishal is de eerste verdieping van de Vleeshal. Door in de Spekstraat een aparte ingang te maken zou het mogelijk zijn de bovenzaal in te richten. Dat er behoefte is aan voorlichting aan weggebruikers, is bekend. Velen voelen er ook voor en dat blijk/bijvoorbeeld uit het groot aantal deelnemers aan de bromfiets cursussen. Bij een voorstel van B. en W. van Zand- vóort om een aantal straten in plan-Noord van namen te voorzien werd dinsdagavond het college door een der raadsleden, de heerBreure (VVD), in overweging gegeven een der nog in aanleg zijnde straten de naam „Jungschlagerstraat" te geven. B. en W. wilden dit gaarne in overweging nemen. 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 97ft/14 971'/1u 314 324/ 25514 330 460 334 327 207 ex-u. 383 F, 303 ex-d. 771% 752/ 113/ 200 202 303 13214 157 249 2£3/ 218 232 77 162/ 61/ 44% 77% 45/ Openings koersen 97/, 97% 314 324/ 255 330 460 334 326 207 380 302 765 745 111 200 1 203 303 130 153 249 2231 218 232 7614 161/. 60/ 44/ 76% 45% hoorde het bestuur er voor het eerst weer van in april 1955. De minister had geen be zwaar tegen het gebouw, maar wel tegen de prijs. Deze was 40.000 hoger dan het bedrag, dat het departement oorspronkelijk genoemd had. De Noordhollandse vereni ging wist niet goed hoe zij op de bouw be zuinigen moest. Zij wilde geen gebouw stichten, dat in opzet niet zou deugen, b.v. door te kleine of te weinig werkruimten; ook wilde zij niet een bureau laten zetten, gebouwd van minderwaardig materiaal. Het bestuur wilde wel besprekingen voe ren met het departement. Bijeenkomsten voor 5 juli en 9 september 1955 uitgeschre ven gingen niet door wegens verhindering van ambtenaren. Een bespreking op 19 september 1955 gehouden leverde geen re sultaat op; er werd niets aangevoerd, waar op bezuinigd moest worden. Het departe ment verlangde echter binnen veertien dagen een nieuwe begroting, die op tijd werd ingezonden. Op 7 februari 1956 kwam bij Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem het bericht binnen, dat de minister van Wederopbouw toestemming tot de bouw had .verleend, maar men kan niet bouwen zonder geld. Men heeft dan niet veel aan een bouwver gunning alleen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft nog geen geld ter beschikking gesteld. Binnenkort loopt de bouwvergunning af; zij is maar drie maanden geldig. Dan kunnen we weer op nieuw beginnen. Hoe lang nog?, aldus besluit dr. Dijkstra zijn artikel. Onbetrouwbare man een vertrouwensfunctie gegeven De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. M. J. Bruigom, heeft tegen de 30-jarige kantoorbediende J. A. van V. uit Vught een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van het voorarrest geëist wegens verduistering van een be drag van 4000 a 7000 gulden ten nadele van de administratie van het Ambonezen- woonoord „Lunetten" te Vught. De man was als arbeidscontractant in dienst van de directie Arbeidsvoorziening afdeling Huisvesting van het ministerie van Sociale Zaken en wordt in de tenlastelegging als ambtenaar aangemerkt. Mr. Bruigom stel de in zijn requisitoir dat verdachte een royaal gebruik heeft gemaakt van de wan toestanden, die er ter administratie van „Lunetten" heersen. De verdachte, „die in feite kampknecht was", werd op de admi nistratie te werk gesteld en dientengevol ge met financiële verantwoordelijkheid belast. Hij verdiende veertig gulden per week. Bij zijn indienstneming heeft de overheid, met name het departement van Sociale Za ken, aldus de officier, niet de moeite ge nomen te informeren naar de antecedenten van de man. Het zou de overheid toen zijn gebleken, dat verdachte reeds twee maal voor oneerlijkheid was veroordeeld. De laatste maal in Indonesië waar hij als oorlogsvrijwilliger militaire dienst ver richtte tot een gevangensstraf van een jaar en drie maanden. „Hij had dus palmen gezien, en dat scheen het enige criterium", aldus mr. Bruigom. „De overheid heeft er in dit geval gewoon om gevraagd bedrogen te worden. Er was niet de minste controle. Men bleef doorgaan de man onder te beta len. De overheid draagt een niet geringe schuld aan de misstap van deze man; zij j is verschrikkelijk dom geweest en heeft weinig verantwoordelijkheid getoond", al- I dus de Bossche officier van Justitie in zijn requisitoir tegen Van V. De raadsman, mr. P. B. M. de Sevaux uit Den Bosch vroeg zich af of de rechterlijke macht voldoende grond tot straffen heeft, nu de overheid zo'n grote schuld op zich geladen heeft. De verdachte heeft erg moeilijke jaren achter zich en men heeft daar geen begrip voor willen tonen. Hij vroeg de invrijheidstelling van verdachte bij de uitspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Ex-leden van de veiligheidsdienst LONDEN (Reuter) De vroegere Poolse plaatsvervangende minister van Openbare Veiligheid, Roman Romkovski, is gear resteerd, aldus meldt radio-Warschau. De arrestatie volgt op het ontslag tijdens het afgelopen weekeinde van drie kabinets ministers en enkele hoge burgerlijke en militaire functionarissen van het mi nisterie van Justitie en tevens op de be kendmaking dat dertigduizend gevangenen op vrije voeten zullen worden gesteld. Een directeur van het vroegere ministerie van Openbare Veiligheid, Anatoli Soegjin, is eveneens gearresteerd. Radio Warschau zei dat beide gear resteerden „verantwoordelijk zijn voor het overtreden van de wet, het ontnemen van de vrijheid aan een aantal onschuldigen en het toepassen van niet toegestane methoden j van ondervraging bij diensten van hun I ministerie." Beiden werden gearresteerd nadat een uitgebreid onderzoek was inge steld naar overtredingen van enkele func tionarissen op het vroegere ministrie van openbare veiligheid, aldus radio-Warschau. Cepicka Het orgaan van het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Defensie, „Obrana Lidoe", bericht, dat leidinggevende figuren, die zich niet storen aan critiek en het algemeen vertrouwen hebben verloren, hun post moeten verlaten. Waarnemers zien in deze verklaring een nieuwe aanval op de mi nister van Defensie, generaal Cepicka, op wie onlangs critiek is geleverd wegens „persoonsverering". Cepicka is een schoon zoon van de eerste communistische presi dent van Tsjechoslowakije, wijlen Klement Gottwald. Hij is eerste vice-premier en lid van het politieke bureau van de commu nistische partij. Volgens berichten uit Praag heeft Cepicka reeds verzocht „van al zijn functies ontheven te worden". Geen muziek. De burgemeester van Haarlem brengt ter algemene kennis, dat in afwijking van hetgeen daaromtrent in verleende vergunning is bepaald op de Nationale Herdenkingsavond op 4 mei in tapperijen na zes uur 's avonds geen muziek mag worden gemaakt of ten gehore gebracht en geen openbare vermakelijkheden mogen worden gehouden. Het tweede concert van de Mozart-Beet- hoven-cyclus van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest had dinsdagavond plaats in de Haarlemse Concertzaal, onder leiding van Toon Verhey. Diens herver- schijnen op het podium, na een vrij lang durige ziekteperiode, werd door het pu bliek met hartelijk applaus begroet. Ver hey vond ter verwelkoming bloemen en een krans bij zijn lessenaar. Na een meer intieme dan sprankelende ouverture van „De Bruiloft van Figaro", hoorden wij het Vioolconcert no. 4 in D (K.V. 218) van Mozart, met als soliste de Hongaarse virtuose Elise Cservalvi, die naam gemaakt heeft met onderscheidingen op internationale concoursen te Genève, Scheveningen en Brussel, en die velen zich zullen herinneren van een vroeger optre de met het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het bekende galante en vriende lijke Concert in D is een dankbare solis tische opgave, daar in zijn ontwikkeling het orkest slechts een zeer gering aandeel heeft. Dit heeft er een bijna louter begeleidende rol in, wat maakt dat alle aandacht gecon centreerd blijft op de solopartij. Het is een stuk dat coquetteert op uiterst innemende wijze. Maar in het hoofddeel neemt het ook virtuose allures aan. Uiteraard was dit concert een kolfje naar de hand van de charmante vertolkster. Deze had echter enige tijd nodig om het juiste evenwicht te vinden in de klankproduktie, met andere woorden: zich aan te passen bij de zaal- akoestiek en het overigens zeer bescheiden en delicaat begeleidende orkest. De fraaie, volle en warme viooltoon, die wij ons van haar vorig optreden herinnerden, open baarde zich pas bij de grote cadens, die dan ook verrukkelijk mooi klonk. En deze heer lijke sonoriteit bleef zich nu manifesteren tot het gracieuse eind toe; klank vol tere emotie, spitse ironie en licht-badinerende scherts, waarin wij het idioom van de vroegwijze, galante Mozart herkennen. De coda van het Andante (dus na de cadens) was wel een bijzonder verrukkelijk mo ment in de vertolking. Terecht werd Elise Cservalvi op ova tioneel applaus onthaald en even terecht liet deze de dirigent in dit succes delen, want hij had haar alle denkbare kansen gegeven, het stuk te interpreteren naar haar inzicht. Na de pauze tracteerde Verhey het pu bliek op een van zijn lievelingsstukken, de Pastorale Symfonie van Beethoven. Wan neer men deze compositie hoort na Mo zart is het wel duidelijk dat Beethoven niet op deze meester, maar op Haydn heeft voortgebouwd. Mozart is in zijn instrumen tale muziek enkel geest en abstractie. Haydn pn Beethoven halen er ook reali teiten hii: zij gaan dichter bij de mensen staan. Zulks is vooral kenmerkend in de Pastorale, die. hoe men het ook keert of draait een stuk nrogrammamuziek is, maar dan van de edelste soort. De romantische geest van de negentiende eeuw is er mee ingeluid. De muziek is aan het vertellen en aan het schilderen gegaan. Verhev speelde het als steeds klaar, de suggestieve kraeht van het werk te laten melden, het auditorium indrukken te ver ghaffen van de frisse buitenlucht, van de klaterende beek. van het zingende bos met riin gevederde bewoners, van de vrolijke dnnsnartii van het onweer en van de pas toep idvlle als de bui over is. Het was weer een van die doorwrochte interpretaties, waarvan Verhey het ge heim kent en die ziin terugkeer voor de lessenaar tot een treffende en aangename "ebeurtenis maakte. JOS. DE KLERK In intieme kring hoopt rector L. J. H. Wolf van het St. Josephinternaat, een kost school voor meisjes en van het Observatie huis „Immaculata" beide aan de Dennen weg te Bloemendaal, vrijdag 27 april zijn vijfenzestigste verjaardag te vieren. In eigen kring, zoals gezegd, want rector Wolf is er de man niet naar om in het openbaar gehuldigd te worden. Hij is het type van de denker, de man die gaarne in zijn rustig studeervertrek vertoeft, waar hij kan uitzien in het geboomte dat zijn wo ning omringt. Naast zijn werk, namelijk de leiding van het internaat met zestig a ze ventig meisjes, die op deze kostschool lager onderwijs krijgen, het oppertoezicht op de ongeveer vijfendertig meisjes die in het ob servatiehuis vertoeven, houdt hij nog veel vrije tijd over om te studeren. „Kinderen zijn prettig materiaal om mee te werken", vertelt rector Wolf en het is vooral als priester dat ik mij met hen bezig houdt. In het observatiehuis zijn meisjes onderge bracht, die uit zedelijk oogpunt bekeken de kans lopen dat het later scheef met haar gaat. En nu komt het er maar op aan, hoe men zo'n meisje aanpakt om haar weer in goede banen te leiden.Daarom zijn er naast de directrice en haar medewerksters ook een psycholoog en een psychiater aan het observatiehuis verbonden. Een sociaal werkster houdt contact met de gezinnen. De meisjes mogen eenmaal in de maand naar huis. De observatietijd is drie maan den en dan weet men meestal wel wat er met de meisjes moet gebeuren. Rector Wolf werd 27 April 1891 in Rot terdam geboren. Hij bezocht het seminarie Hageveld, destijds nog in Voorhout, thans in Heemstede en daarna het seminarie te Warmond. Na een elfjarige studie werd hij in 1917 te Haarlem tot priester gewijd en in 1918 werd hij kapelaan. In datzelfde jaar werd hij docent aan het Klein-Semi- narie Hageveld. In 1922 verhuisde hij mede naar Heemstede om daar Grieks te do ceren. In Warmond had hij filosofie en theologie gestudeerd en toen er in 1930 in Warmond een Philosoficum kwam, werd rector Wolf daar ondcr-directeur. In 1937 werd hij benoemd tot pastoor met stand plaats Bennebroek. Na een jaar moest hij dit herderlijk werk wegens gezondheids redenen opgeven. In 1938 werd hij ver bonden aan de huishoudschool in de Abr. Kuyperstraat in Den Haag om godsdienst onderwijs te «even en in november 1940 vestigde hij zich in Bloemendaal, waar hij nu al bijna zestien jaar woont en werkt. Het internaat was toen al door de Duit sers bezet en hij was er pas twee dagen toen de kinderen al moesten vertrekken. Zijn woning en ook het observatiehuis ble ven echter van bezetting gevrijwaard. Tij dens het schooljaar 19451.946 werd het Internaat ook weer in gebruik genomen. Van de hand van rector Wolf verschenen de volgende publicaties: „Abba, Vader"; God, Christus", „De Kerk", in opdracht van de mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in het bisdom Haarlem, in samenwerking met Th. van Woesik. Ook heeft rector Wolf een boek uit het Duits vertaald, namelijk „Katholieke Ascese" van dr. H. Hengstenberg.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7