BOSCH A Scholieren doen practisch gedeelte van verkeersexamen Amerikaanse opdracht voor scheepswerf in Schalkwijk Vorstperiode verstoorde beeld van arbeidsmarkt vrij heftig Weinig fouten Kwartaaloverzicht voor provincie Dansende Slowaken Schoonmaak O Opruimen J WOENSDAG 2 5 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 „Als het dan rood wordtrijden jullie door Vertind. „COVELINE" Voorjaarsbeurs en bazar ten bate bouw Sionskerk Caecilia herdenkt Jungschlager Imp.. N.V. Will em van R ij n Ford-expositie in de H.K.B. Diploma-uitreiking Stichting Scholendienst Journalist veroordeeld, zijn tipgever eveneens Eredoctoraat voor Amsterdams chirurg Twee uitspraken van Amsterdams hof Zondag in Haarlem „Puck" zal niet meer voor de jongsten spelen „EUREKA is paraat T elevisie-uitzending uit Minerva Theater Maandag is het practische gedeelte be gonnen van het verkeersexamen voor on geveer 2700 leerlingen van 81 Haarlemse scholen, die allen al het schriftelijk ge deelte van dit examen hebben afgelegd. Zo kan men in de eerstkomende weken bij het gebouw Olympia steeds een groep kinderen per fiets onder leiding van hun onderwijzers zien arriveren, waar zij wor den opgewacht door brigadier Boogaart van de verkeerspolitie en agent Tamminga. De kinderen stellen zich in een belang stellende groep om deze twee heren op, waarna zij instructie krijgen over het te volgen parcours en zo „en passant" ook nog enige goede wenken en raadgevingen. „Jullie rijden van hieruit de Rozenstraat in en aan het eind daarvan wachten jullie voor het stoplicht. Als het dan rood wordt rijden jullie door „Néé, groen!!", klinken er al verschei dene stemmen. „Goed groen", vervolgt de heer Tam minga. „Dan gaan jullie rechtsaf de Kruis weg op en dan even later weer rechtsaf de Parklaan in. Bij het Kenaupark weer rechts en zo komen jullie allemaal weer hier terecht. Begrepen?" Een veelstemmig „ja" bewijst het. Dan krijgt iedere deelnemer en deelneemster een groot nummer dat hij of zij op de borst moet spelden en mag de eerste vertrekken. „Denk erom, niet racen. Wie later ver trekt dan een ander kan nooit eerder bin nenkomen" wordt nog gezegd voordat de agent bij het begin van de Kinderhuissin gel het verkeer even stop zet om de kin deren te laten passeren. Enigszins zenuw achtig en toch terdege bewust van het belangrijke ogenblik, dat een examen toch altijd teweegbrengt, fietsen de jeugdige kandidaten voor het verkeersdiploma sta tig op hun fietsen gezeten langzaam en voorzichtig (de jongens héél wat voorzich tiger dan zij anders gewend zijn) door de Rozenstraat en wachten bij het verkeers licht gehoorzaam totdat het op groen springt. „Denk erom, dan rechts en niet onder het viaduct door", was hun nog gezegd. Toch zagen we een meisje, keurig haar hand uitstekend, naar links onder het via duct door Haarlem-Noord in verdwijnen. Spoedig zal zij haar vergissing wel be merken, want zij moet dan de duidelijke bordjes met pijlen en opschriften „School- verkeersexamen" missen, die overal langs de route staan opgesteld. Controleposten Bij de belangrijkste knooppunten zitten waarnemers van de politie in burger, die gewapend met potlood en notitiebloc feil loos de eventuele feilen en fouten van de deelnemertjes opschrijven. Veel zijn dat er overigens niet, want iedereen doet op merkelijk zijn best en behalve dan een enkele, die zoals we gezien hebben, even het spoor bijster raakt en een verkeerde route neemt, worden er niet veel verkeers- fouten gemaakt. Adjudant Luiten, onder wiens leiding het afnemen van het examen geschiedt, komt ook regelmatig langs de route kijken en constateert tot zijn vreugde weinig verkeerszondaars onder zijn kandidaatjes. De man van de eerste controlepost, bij het begin van de Rozenstraat houdt enige te rugkerende deelnemers aan en stelt vragen over verkeersborden en -situaties. Vragen, die eigenlijk niet bij het examen behoren, maar waarvan de antwoorden vaak tonen in hoeverre de kinderen ook de theoreti sche zijde beheersen (hetgeen zij overigens al bewezen hebben met hun schriftelijke examens, waarvoor gemiddeld slechts één percent is gezakt). Bij de laatste post, in het Kenaupark, bevindt zich een agent in burger, die als steekproef, nu en dan op zijn fiets springt om de deelnemers te laten bewijzen, dat zij de voorrangsregels ook kennen, door iemand, die van rechts komt, voor te 'laten gaan. Ook hierbij werden, volgens de des kundigen, weinig fouten gemaakt. Wandelen Na de rit per fiets moet iedereen dezelf de route nog eens, maar nu wandelend, afleggen. Plechtig, een tikkeltje stijfjes voor zulke jonge gasten wordt er gewan deld. Bij het oversteken wordt eerst zorg vuldig naar links gekeken, dan tot halver wege de rijweg overgestoken en vervol gens de blik naar rechts gewend. Tenmin ste zo behoort het. Brigadier Boogaart merkte op, dat nogal eens vaak alleen maar naar links gekeken wordt om dan ineens de rijweg over te steken. Van te voren is hier echter genoeg op gewézen, zodat we hoop mogen hebben dat ook dit onderdeel van het veilig „wande len" voldoende zal worden beheerst. Het beheerste wandelen zal echter wel beperkt blijven tot dit examen en het uitgaan met pa en moe, maar in ieder geval leren de jeugdige verkeersgebruikers de regels van het spel, die zij dan ook zullen moeten toepassen, wanneer zij in hun eigen, enigszins vlugger, tempo op straat lopen. En daar is het tenslotte toch om begonnen. We kunnen gevoegelijk aannemen, dat deze schoolverkeersexamens, tot het wel slagen waarvan zovelen hebben meege werkt, zeker zullen bijdragen tot een gro tere verkeersveiligheid, vooral onder de jeugdige weggebruikers. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HOUTWORM? Gegarandeerde vernietiging met „COWOREX" H 24 Ged. Oude Gracht 95 Ook dit jaar zal een bazar annex voor jaarsbeurs, uitgaande van de Bouwfonds commissie der Hervormde Gemeente SparandamHaarlem-Noord plaats vin den. De opbrengst is bestemd om de grote schuldenlast die nog rust op de bouw van de nieuwe Sionskerk aan de Eksterstraat in Haarlem-Noord enigszins te verlichten. Deze voor Haarlem-Noord en protestants Haarlem en omstreken zo grote gebeurte nis zal plaatsvinden van woensdag 29 mei tot zaterdag 2 juni en wel in alle zalen van het gebouw van de Haarlemse Jonge- mannenvereniging, Lange Margaretha- straat in Haarlem. Natuurlijk had de commissie, die zich belast met het organiseren van deze plan nen, liever gezien dat dit alles had plaats gevonden in Haarlem-Noord, maar daar in deze wijk niet één zaal is, die groot genoeg hiervoor is, moest noodgedwongen worden uitgezien naar grotere zalen in Haarlem centrum. Men is hiermede uitstekend ge slaagd door beslag te leggen op de mooie zalen van de Haarlemse Jongemannenver- eniging. De ruim 2000 gemeenteleden met hun vrienden en kennissen uit Noord zullen op soepele wijze vervoerd kunnen worden naar dit gebouw. Er zal dus geen belem mering zijn om te gaan, bovendien zal ook Haarlem Centrum eens gaarne wil len komen kijken en zien hoe Haarlem- Noord tracht zijn problemen op te lossen. Er zal evenals vorig jaar een ruimte worden gereserveerd voor verscheidene standhouders, die daar kunnen exposeren en hun artikelen tentoonstellen. Ook vele culturele instellingen hebben reeds hun medewerking toegezegd. De heren ds. Van der Woord en Dijksman, voorzitter en se cretaris van de actie zijn gaarne bereid alle inlichtingen te geven en zij hopen dat het geheel zal slagen en veel geld zal op brengen voor de bouw van de Sionskerk in Haarlem-Noord. Op de laatst gehouden gewone repetitie van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" heeft voorzitter W. J. P. van Ham in tref fende bewoordingen het overlijden van Jungscblager gememoreerd. Na deze aan grijpende herdenkingsrede, welke door de honderd zangers staande werd aangehoord, werd twee minuten stilte betracht. Reeds meer dan 50 jaar do Bougie voor iedere motor HAAtKHHEKWIG AMSIf RDft'ttW. - lÉ'i/'étfu UIN(N) De waarnemende Britse consul-generaal in Nederland, de heer Edward Sullivan, heeft dinsdag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een auto-tentoon stelling geopend, die daar door de Ford dealer voor Haarlem en omstreken, de heer Geert Hoogeveen, is ingericht. In februari introduceerde Ford op de RAI een nieuwe serie, de Consul 1700, de Zephyr 2500 en de Zodiac 2500, drie wagens die men nu in de HKB wat rustiger kan bewonderen in een entourage van andere bekende Ford-modellen als de Anglia, Pre fect, de „oude" Consul en Zephyr, de fraaie Versailles en Regence en de Escort- en Squire-combinatiewagens. Een maquette geeft een indruk van de belangrijke uitbreiding van de Ford fabriek in Amsterdam, welke volgend jaar voltooid zal zijn. Dan zal daar de dag- produktie van 55 wagens verdubbeld kun nen worden. Onder leiding van de heer L. van Aspe- ren is dinsdagavond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht in Haarlem de sluitingsavond gehouden van de stich ting Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, het NW en de Dr. Wiardi Beekman stichting. Op deze avond werden aan 22 cursisten diploma's uitge reikt. Twaalf verwierven het diploma van de Arbeidersavondschool (taal, rekenen en sociale kennis) en tien het diploma van de plaatselijke kaderschool (Nederlands, boek houden, handelsrekenen, economie, ge schiedenis en staatsinrichting). Tevoren was in een kort overzicht van het verloop van de cursus 1955-1956 medegedeeld, dat de cursus in oktober startte met wat be treft de arbeiders avondschool in de beide klassen respectievelijk 28 en 18 cursisten en wat de plaatselijke kaderschool aangaat respectievelijk 9 en 13 leerlingen, welk leerlingenaantal in de loop van de cursus een kleine inkrimping onderging. Tijdens een korte toespraak deelde de heer Van Asperen mee, dat men met dit onderwijs beoogt de cursisten een zekere algemene ontwikkeling bij te brengen; dit geschiedt in volle vrijheid, hetgeen wel zeer duidelijk blijkt uit het feit, dat de taallessen onder meer gebaseerd zijn zo wel op Bijbelteksten, als op pauselijke en cyclieken als ook op teksten met humanis tische inhoud. Volgens de spreker kan men bij een -terugblik op de afgelopen cursus over de bereikte resultaten zeer tevreden zijn. Namens de provinciale commissie voor Noordholland van de stichting Scholen dienst werden de geslaagden vervolgens toegesproken door de heer A. de Zwart, die verklaarde, verheugd te zijn, dat de cur sussen zoveel „afnemers" hebben getrok ken, „want dit schoolwerk is noodzakelijk; het is namelijk zo nodig in deze tijd, dat men een zodanige algemene ontwikkeling bezit, dat men het verband ziet tussen de dingen onderling". De heer De Zwart sprak de hoop uit, dat zij, die thans de avond school hebben bezocht, hun studie zullen voortzetten aan de kaderschool. Voorts vestigde hij, voor zover nodig, hun aan dacht op het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. Tenslotte spraken enkele cursisten na mens beide groepen geslaagden enige woorden van dank aan het adres van de leerkrachten voor het ontvangen onderwijs. Na dit officiële gedeelte van de avond richtten de aanwezigen de aandacht op ontstaan en groei van de Amerikaanse vakbeweging. Er werden films van de Amerikaanse ambassade vertoond; drs. J. M. van Stralen hield een korte inleiding. Op de Haarlemse jachtwerf van de heer J. van Opzeeland aan de Zuid-Schalkwij. kerweg is men op hei ogenblik hard bezig met de bouw van een enorm jacht dat be stemd is voor een Amerikaanse zaken man in Boston. Dooi een bijzondere relatie kreeg de heer Van Opzeeland regelrecht uit de Verenigde Sta ten de opdracht on een motorzeiler te vervaardigen en in het begin van dit jaar zijn acht man, die zich anders bezighiel den met het bouwen en herstellen van kleine zeilbootjes, aan het werk getogen. Nu viel dat niet mee vooral ook niet om dat men een dergelijk groot karwei nog nooit eerder bij de hand had gehad. Na tuurlijk, men had wel eens een flink jach' gebouwd, maar eet zeewaardig schip me- een lengte van 9.40 meter, een breedte van 3.20 meter en een diepgang van 4>/ï voet was nog nooit onder de overkapping van de werf in Schalkwijk- tot stand gekomen. Daar werkt men dus nu aan en op het ogenblik vier maanden na het begin is men al zover dat men er op rekent dat het schip tegen het einde van de volgende maand te water zal kunnen worden ge laten. Dat gebeurt dan natuurlijk in het Spaarne, een plechtigheid die zonder enig officieel vertoon zal plaats hebben. Dat hoort namelijk niet bij het werfje. Men houdt er alleen van flink aanpakken en van schepen bouwen. Het nieuwe schip, dat van de toekomstige eigenaar, de heer Allen, nog geen naam heeft gekregen, is in huidgangen naar een Amerikaans ontwerp gemaakt en zal voor zien worden van nylon-tuig en niet minder dan veertig vierkante meter zeil. Boven dien krijgt het schip de beschikking over een Universal-hulp-benzinemotor die 25 pk kan ontwikkelen en het schip indien nodig met een vaartje van vijftien kilo meter per uur kan voortbewegen. Overigens zijn kosten noch moeite ge- spaard om het de heer Allen naar de zin te In het kwartaalrapport over de werk gelegenheid in de provincie Noordholland van het districtsbureau voor de Arbeids voorziening wordt medegedeeld, dat de arbeidsmarkt in de afgelopen maanden ge kenmerkt is door de weersomstandigheden. Na het vrij gunstige weer in het vooraf gaande kwartaal, waardoor veel buiten werk ongestoord voortgang kon vinden, zette de langzame stijging van het aanbod door de vermindering van de seizoenwerk gelegenheid zich ook in de maand januari voort. Het aanbod in deze maand nam met ongeveer 700 arbeidskrachten toe. Door de daaropvolgende strenge winterperiode, die gedurende de gehele maand februari voort duurde en vrijwel al het buitenwerk stil legde, vond in februari een verdere stijging van het aanbod plaats (rium 500). Dit in tegenstelling tot andere jaren, waarin het aanbod door het opgang komen van de voorjaarswerkzaamheden in het algemeen een geringe daling vertoonde. Na het be ëindigen van de vorst in de maand maart steeg de vraag naar arbeidskrachten weer aanzienlijk, waardoor het aanbod belang rijk afnam (met ongeveer 2.800). Per saldo daalde in het afgelopen kwar taal het aanbod met ongeveer 1.500 ar beidskrachten en wel van 6.327 tot 4.815. In vergelijking met het overeenkomstige kwartaal in 1955 is de afneming van het aanbod dit kwartaal iets groter, ondanks het geringe totaal hetgeen voor een be langrijk deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat de weersomstandigheden in maart 1956 veel gunstiger waren dan in maart 1955. Ten opzichte van maart 1955 daalde het aanbod met bijna 50 percent (van 8.363 tot 4.815), hetgeen een gevolg is van de gunsti ge conjunctuur, waardoor vele krachten in een blijvende werkkring konden worden geplaatst en vele seizoenwerklozen in de afgelopen winterperiode in niet seizoen- matige bedrijven werk vonden. De stijging van het aantal openstaande aanvragen deed zich in hoofdzaak in de maand maart voor. Na de vorstperiode ont plooide zich in nagenoeg alle bedrijfstak ken een grote activiteit, hetgeen resulteer de in een grote vraag naar arbeidskrachten. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam dit kwartaal toe van 7.192 tot 8.703. De belangrijkste wijzigingen in het aanbod deden zich gedurende dit kwartaal uiter aard voor in die bedrijfsklassen, die sterk afhankelijk zijn van de weersomstandighe den. Met name dienen hier de bedrijfsklas sen bouwnijverheid en landbouw genoemd te worden. In de bouwnijverheid ontstond na de vorstperiode, waardoor de werk zaamheden op vrijwel alle bouwwerken werden gestaakt, een grote activiteit. Naast de hervatting van de stopgezette werkzaamheden werd met diverse nieuwe objecten begonnen. Met de komst van het voorjaar nam ook de bedrijvigheid in nagenoeg alle overige bedrijfsklassen in meerdere of mindere mate toe, waardoor de werkloosheid in deze bedrijfsklassen een grotere of kleinere da ling vertoonde. Bij de beroepsgroep kantoorpersoneel speelde de vraag naar tijdelijke krachten voor de woningtelling een niet onbelang rijke rol. Vele administratieve krachten ook ouderen konden worden tewerkge steld. Het totaal aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde in het eerste kwartaal van 901 tot 734. In tegenstelling tot het aanbod van manlijke werkkrachten nam dit in veel geringer mate af. Het totaal aanbod daalde in Haarlem sinds ultimo december van 1.039 tot 834, in de Haarlemmermeer van 229 tot 129, in Zandvoort van 104 tot 101, in IJmuiden van 167 tot 122 en in Beverwijk van 151 tot 126. Het aantal openstaande aanvragen om werkkrachten kwam in dezelfde perio de in Haarlem van 856 tot 1023, in de Haarlemmermeer van 188 op 158, in Zand voort van 29 op 54, in IJmuiden van 250 op 678 en in Beverwijk van 102 op 99. ADVERTENTIE In het jachtwerf je va?i de heer J. van Opzeeland werkt men met man en macht om de motorzeiler op tijd gereed te krijgen. maken. Het schip, dat geheel gebouwd wordt van duimshuid-mahoniehout krijgt vier slaapplaatsen, een w.c., elektrische verlichting en een keuken waarin zelfs een ijskast zal staan te pronken. Alles wordt met bijzonder veel zorg ge ïnstalleerd zodat de heer Allen wanneer hij in Boston zijn boot van een der schepen van de HollandAmerika-Lijn komt afhalen volkomen tevreden zal zijn. Of er in de toekomst weer een dergelijk jacht in het werfje in Schalkwijk gebouwd zal worden, kon de heer Van Opzeeland ons nog niet zeggen. De wil is er wel maar men begint er pas aan wanneer er op dracht voor wordt gegeven. En die opdrach ten hoopt men door het visitekaartje van de werf de motorzeiler in stromen binnen te krijgen. Schending ambtsgeheim en publikatie vertrouwelijk document De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 26-jarige journalist J. D. dinsdag ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van veertien dagen met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van 60 gulden. De 43-jarige archiefbediende W. K. L. kreeg een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 40 gulden. L. die werkzaam was op het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd beschul digd van het zich wederrechtelijk toe eigenen van een document waarover hij uit hoofde van zijn functie als ambtenaar beschikte en dit ter inzage te hebben ge geven aan de journalist. De journalist werd ten laste gelegd een document te hebben aangenomen waarvan hij wist dat het van verduistering afkomstig was. Het betrof hier een brief van het ministerie gericht aan de Koningin betreffende het Deltaplan, die L. uit hoofde van zijn functie had moeten vei-menigvuldigen. L. had een exemplaar aan de journalist ver strekt, die er een uittreksel van in zijn blad had gepubliceerd. Vrijdag zal dr. A. Welcker uit Amster dam promoveren tot eredoctor van de Rijksuniversiteit te Leiden. Als promotor zal optreden prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar in de kunstgeschiedenis. De Leidse senaat besloot op 21 maart dr. Welcker het eredoctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerten te verlenen op grond van diens wetenschappelijke ver diensten op het gebied van de Nederlandse kunstgeschiedenis, in het bijzonder het ter rein van de zeventiende eeuwse tekenkunst. Dr. Welcker heeft zijn kunsthistorische arbeid verricht naast zijn hoofdberoep als chirurg van een der Amsterdamse zieken huizen. Prof. Welcker zal de tiende in leven zijnde Leidse eredoctor zijn. «XX)CXXX>C»CXXXXffiOOCXXXX>DCaX>COOOOOCCCOOOOOOOCl<»OOOOOOODC Er zijn bij alle arbeidsbureaus aanbod- s cijfers, die geenszins op werkloosheid duiden maar slechts op een kort tussen- stadium van de ene naar de andere betrekking. Bij de huidige toestand van de arbeidsmarkt ziet men dat verschijn sel ook erg veel: men wordt kieskeuriger en is onmiddellijk bereid om te veran deren indien de werkgever misschien eens ergens in teleurstelt of indien een ander grotere perspectieven voorscho telt. Ook dat weggaan is echter een zaak van beleid, zoals het volgende simpele zinnetje in het kwartaalrapport aantoont: „In de maand januari nam het aanbod nog een weinig toe, mede door het grotere personeelsverloop, dat na de uitkering van tantièmes en grati ficaties in december optrad". XJOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOO Auto gereden onder invloed Het Amsterdamse gerechtshof deed dins dagmorgen uitspraak in det zaken tegen de directeur van een commanditaire vennoot schap te Bentveld en een Haarlemse slager, die beiden in beroep waren gekomen te gen de straffen welke hun hoor de Haar lemse rechtbank waren opgelegd, namelijk in beide gevallen gevangenisstraffen van een maand en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van negen maanden. De direc teur was volgens de tenlastelegging onder invloed van sterke drank achter het stuur van zijn auto aangetroffen voor de spoor wegovergang aan de Pijlslaan en de slager was in Velsen in kennelijke staat achter het stuur van zijn auto gekropen, nadat eerst een ander op zijn verzoek een eind gereden had. De eerstgenoemde werd ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf en drie maanden ontzegging en de slager kreeg bevestiging van het rechtbankvonnis. De procureur-generaal had in beide geval len bevestiging van de rechtbankvonnissen geëist. Eén der volksdansen van het Slowaakse ensemble Sl'uk. Uit vrijwel alle delen van de wereld zijn de laatste jaren folkloristische en exotische dansgroepen naar ons land ge komen. Men heeft er niet alleen vaak van kunnen genieten, maar ook zijn kennis vah mens en maatschappij door mogen vergroten. Haarlem is in dit opzicht min der bevoorrecht geweest dan andere grote steden en heeft bijvoorbeeld de meesle pende kennismaking met de Hongaren en Buigaren moeten missen. Gelukkig heeft ten dele Bloemendaals Openluchttheater ons schadeloos kunnen stellen. En op zon dagavond 29 april zal men in het Concert gebouw (voor zover althans de toneelruim te het toelaat) het negentig jonge mannen en vrouwen tellende ensemble Sl'UK van de volksrepubliek Tsjechoslawakije zien optreden, als men er ten minste de kosten van het toegangsbewijs voor over heeft. In een voorbeschouwing en daarna met drie foto's in „Erbij" hebben wij reeds ruimschoots de aandacht op dit in 1949 naar Sovjet-Russisch voorbeeld gevormde gezelschap gevestigd. Ik heb dezer dagen een voorstelling in Theater Carré te Am sterdam bijgewoond, die grote bijval oogst te van het overigens niet bijzonder talrijke publiek, zodat enkele nummers van het gelukkig niet overladen programma gebis seerd moesten worden. Het was een ple zierige ontmoeting, vooral dank zij de aan stekelijke levensvreugde en de viriele kracht, die er van het vertoonde uitging. Het zijn de mannen die ook hier, zoals meestal, de toon aangeven. Zij werken steeds nieuwe ritmische variaties uit, be denken telkens verrassende wendingen en ingewikkelde figuren, demonstreren een soms bijna sensationele behendigheid en geweldige sprongen. Zij durven werkelijk iets te ondernemen, ook wat betreft het tot gelding laten komen van hun individua liteit. De vrouwen en meisjes voeren voor namelijk dribbelingen en trappelpassen in rijen en kringen uit. In de zettingen van de choreografen Martin Tapaq en Juraj Kubanka dienen zij in haar landelijke cos- tuums met bonte schorten meestal als de coratieve achtergrond. Het moge waar zijn, dat de leiders van deze poging tot behoud van de bloemrijke Slowaakse folklore expedities hebben on dernomen naar afgelegen bergstreken om authentieke dansmotiëven aan de dreigen de vergetelheid te ontrukken, waarbij het streven naar authenticiteit voorop stond, men kan er zich desondanks van overtui gen dat zij de soms aan „kitsch" grenzende „show" allerminst vermijden. Mede daar door beseft men af en toe te duidelijk de strenge discipline, die er nodig moet zijn om de indruk van spontane improvisatie te handhaven. Intussen heeft men uit prak tische ervaring geleerd, dat de karakteris tieke eigenschappen van het Slowaakse volk beter in de solodans dan in de en sembles tot uitdrukking komen, hetgeen niet zo vreemd is als men denkt aan de natuurlijke gesteldheid van het land en in ieder geval voor de bezoeker enige specta culaire winstpunten oplevert. Een merk waardige aantrekkelijkheid is ook de nogal eens opvallende asymmetrie van de groe peringen. Meer ter zake dienend dan een wat schools commentaar op de diverse onder delen van het programma leek mij deze algemene beschouwing. Ook de kritisch in gestelde toeschouwer geeft zich al spoedig gewonnen aan deze zorgvuldig en met de gelijk vakmanschap in scène gezette uit slaande brand van vurig temperament, al kunnen de Slowaken stellig niet al hun voorgangers doen vergeten. Er zijn - be halve dat men elementen uit bijvoorbeeld czardas en polka herkent - trouwens tal rijke invloeden waar te nemen van omrin gende beschavingen en overblijfselen van vreemde (Turkse en Hongaarse) overheer sing. Men beseft dat ook sterk bij het be luisteren van het orkest: klanken van oos telijke zigeuners, waardoor men nauwelijks associaties krijgt met de folkloristische motieven, die de Boheemse componisten als Dvorak, Janatsjek of Smetana voor hun muziek hebben gebruikt. De liederen uit het Tatra-gebergte en de solozang zijn het aanhoren zeker waard. De avond eindigt met de in dans en pan-j tomime uitgebeelde legende van de natio-' nale held Janosik, een vreemde revue, waarin men een gestyleerd gevecht en een paar knappe hurkdansen kan bewonderen, waarin wat teveel van het goede eigenlijk verkeerd wordt gebruikt. De „dans met de knuppels" doet veel „echter" aan. Alleen al daarom ga ik zondag nog eens kijken. DAVID KONING. In het komende winterseizoen zal de toneelgroep Puck zich met zijn repertoire uitsluitend richten tot de middelbare schooljeugd en jongeren van dezelfde leef tijdsgroepen, en tot het volwassen publiek. Het optreden voor de jongste kinderen van 6 tot 13 jaar wordt dus niet voort gezet. Het ensemble wordt versterkt met de actrices Nell Knoop en Dini Sprock. De leiding blijft in handen van Cas Baas. Diens moderne blijspel „Wie is wie?" blijft op het repertoire, evenals „De dwaze dochter" van Lope de Vega en tot hal verwege het seizoen Jules Roy's „Cy cloon III antwoordt niet". In september zal het nieuwe seizoen ge opend worden met de première van „In de lente verboden", een modern Spaans blij spel van Casona in de vertaling van Mies Bouhuys en onder regie van Guus Ver- straete. Egbert van Paridon regisseert de Nieuwjaarspremière, waarvoor de keus ge vallen is op Goldoni's comedie „Knecht van twee meesters". Verder zal een keus gedaan worden uit Ibsen's „Bouwmeester Solness", „Ariadne" van Hella Haasse,. F. Hochwalder's „Dona- dieu", „Voluex-vous jouez avec moi" van M. Achard en Vondels „Adam in balling schap". ADVERTENTIE Als 't om BOEKEN gaat Inkoop van alle soorten boeken tegen aan trekkelijke prijzen, ook Verkade- en Droste- albums. Technische boeken en Kunst. KRUISWEG 13 TELEFOON 21677 Gebouw Hotel Royal - hoek Stationsplein Of saterdag 5 mei Zaterdag 5 mei, des avonds om acht uur, wordt vanuit het Minerva Theater te Heemstede een directe televisie-uitzending verzorgd van een nationaal programma, ter gelegenheid van de elfde verjaardag van Nederlands bevrijding. Aan dit, door de gezamenlijke omroepverenigingen te presenteren programma, wordt medewer king verleend door een aantal bekende Nederlandse artisten en enige buitenlandse gasten. Uit eigen land treden op: Conny Stuart, Maxim Herman Raft, het Kalmar trio, het Ballet Caractère onder leiding van Frans Rafall, Nicky Noble, Hans Elsink, Jan Blaaser, Dick Schallies en zijn orkest, Wal ter van Canoy en Patricia Thomas. The Liddell Sisters zijn uit Engeland afkom stig en Mary O'Hara is Ierse van nationa liteit. Tijdens dit programma zal tevens de uitslag bekend worden gemaakt van de nationale finale voor het Eurovisie Song festival, dat donderdag 24 mei in Lugano gehouden wordt. De productie van het programma berust bij Fred Bredschneyder, naast wie Jos van der Valk de regie in handen heeft. Met het oog op het aanvangsuur en ten einde storing in de uitzending te voorkomen, worden de deuren van het theater om acht uur gesloten en kunnen daarna bezoekers onder geen voorwaarde meer worden bin nengelaten

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9