Minister Beel had ditmaal succes met grondwetswijzigingen Verlies van betekenis en nut, omschakeling niet goed mogelijk Onenigheid in Franse kabinet blijkt niet te zijn bijgelegd Regering wil grond in IJselmeer- polders uitsluitend verpachten Formele juridische hindernis bij initiatief-voorstel van Tweede Kamer Recente gebeurtenissen in Algerije stellen Mendès-France in het gelijk Meerderheid in Tweede Kamer wenst echter ook de mogelijkheid van verkoop Politieke broedertwist over het Fries en de rechtszaal Ambonezen willen niet in Nederland blijven Onze strijd op Ceram gaat onverminderd voort Portret van mr. J. R. H. van Schaik in Tweede Kamer Stucadoor veroordeeld tot 12 jaar wegens moord op zijn stiefdochter Donkere toekomst voor de NA VO Vijfjaarlijkse prijs voor jonge schrijvers Kort nieuws De aanvaring tussen de IJM. 99 en SCH.225 Raad voor de Scheepvaart acht IJmuidenaar schuldig Busbedrijf van Montgomery „Iaat de tanden zien" Minister van Defensie in Praag ontslagen Rechtsbedeling van vóór 1948 wordt hersteld Griekse minister trekt ontslagaanvraag in Westelijk bondgenootschap belangrijker dan Cyprus Amerikaan in onderaards fort bij Verdun omgekomen Latere bus van Haarlem naar IJmuiden DONDERDAG 26 APRIL 1956 (Van onze parlementaire redacteur) MINSTER BEEL HEEFT een welverdiend succes in de Eerste Kamer behaald met de door hem op kundige wijze verdedigde voorstellen tot Grondwetsherziening. Enige jaren geleden waren het, op één uitzondering na, allerlei tegenslagen welke hij in dit opzicht moest incasseren. Nu daarentegen zag hij, waarschijnlijk dank zij het wijs beleid om het bij een zeer beperkte grondwetsherziening te laten, alle ontwerpen stemmingloos aangenomen, nadat hij zijn gehoor op een knap betoog over het in dit opzicht gevoerd regeringsbeleid had onthaald. Er viel echter woensdag nog meer in de Ridderzaal te genieten. Prof. Oud (VVD), die daar namens de Tweede Kamer een initiatief-voorstel ter wijziging van een bepaald onderdeel van de Grond wet te verdedigen had, deed dit op meesterlijke wijze. Plotseling bleek echter, dat het ontwerp aan een juridische fout van formele aard mank ging, zodat zelfs de scherpzinnige prof. Oud moest erkennen, dat hij zich schaakmat gezet zag. Een korte schorsing van de beraadslagingen leidde tot verdere aanhouding van dit agenda punt, teneinde te trachten de volgende week met een ook formeel vlekkeloos voor stel wederom bij de senatoren te komen. Tenslotte ontstond in deze bijeenkomst van de Eerste Kamer bij het debat over het wetsontwerp inzake het gebruik van het Fries in de rechtszaal een zeer levendige discussie. Daarbij kwam het tot een anti revolutionaire broedertwist tussen de heer Algra en zijn fractiegenoot prof. Diepen horst, en tot een heftige bestrijding door prof. Gerretson (CH) van het door het Tweede Kamerlid Scheps (PvdA) destijds inzake de Friese taalkwestie ingenomen standpunt. Bij zijn beantwoording van de over de Grondwetswijzigingen gemaakte opmer kingen gaf minister Beel toe, dat het nog steeds niet tot herziening in grote stijl ge komen was. Dit viel echter vooral toe te schrijven aan het ontbreken van voldoende overeenstemming omtrent allerlei vraag stukken, die dan oplossing zouden behoe ven. Onjuist noemde hij dan ook de stel ling van mr. Pollema (C.H.), dat het niet tot een algehele grondwetsherziening was gekomen doordat in plaats van een natio naal kabinet aanvankelijk een slechts op K.V.P. en P. v. d. A. steunend kabinet de leiding had gehad. De gedachte om mettertijd' te komen tot een vereenvoudigde Grondwet, waarin d'an alleen opneming zou plaats vinden van fundamentele bepalingen, had iets aantrek kelijks. Maar voorbereiding daarvan zou zeker nogal wat tijd vergen. Tot zolang zouden gedeeltelijke herzieningen onver mijdelijk zijn. Bij zijn zeer korte verdedi ging van de verschillende herzieningsont- werpen, gaf de minister de communistische senator Geugjes een reprimande. De heer Geugjes had beweerd, dat Nederland Indo nesië voor het hoofd stoot. De minister merkte op dat Indonesië zich aan grove rechtsverkrachting schuldig maakt door eenzijdig aan bestaande verdragsbepalin gen een eind te maken en vroeg de heer Geugjes of hij dergelijke methoden wil goed praten. Toen de communistische se nator ook in tweede aanleg verzuimde ronduit de onjuistheid' van zijn bewering te erkennen, verklaarde minister Beel door dit optreden ten zeerste geschokt te zijn. Minister Beyen beantwoordde de sprekers d'ie zich met het ontwerp inzake de buitenlandse betrekkingen hadden bezig gehouden. Hij betoogde onder meer, dat er geen bepaald criterium valt aan te geven voor de gevallen, waarin uitdrukkelijke d'an wel stilzwijgende goedkeuring van overeenkomsten de voorkeur verdient. Dat steed's het advies van de Raad van State nodig zal zijn, zou in de praktijk geen be zwaar opleveren, aangezien de ervaring reeds nu had geleerd, dat, indien er haast bij is, zulk een advies met spoed tot stand kan komen. De grondwetgever heeft nooit bedoeld, dat alle afspraken parlementaire goedkeuring zouden behoeven. Dan zou het vrijwel onmogelijk zijn buitenlands beleid te voeren. In wezen gaat het er om, of een afspraak volkenrechtelijke verplichtingen schept; zo ja, dan is goedkeuring door de Kamers vereist. Foutief ontwerp Nadat de Kamer de herzieningsontwer- pen had' aangenomen, kwam het van de Tweede Kamer afkomstige initiatief-on i- De hier verblijf houdende Zuid-Moluk- kers van de Baden Perwakilan Rajat Ma luku Selatan zetten de strijd voor een onafhankelijke republiek Zuid-Molukken onverminderd voort. De strijders op Ceram houden dapper stand en hun voorraden zijn groter dan ooit. Ook zullen zij steeds blijven trachten hun zaak te brengen voor het Nederlandse en internationale forum. Is het niet mogelijk om ook de zaak van de Zuid-Molukken voor te brengen bij het Internationaal Gerechtshof, indien het dra ma van de eenzijdige opzegging van het Uniestatuut en van de Nederlands-Indone sische betrekkingen aan dit college zou worden voorgelegd? Dit zei de heer J. Hitiahubessy, bestuurs lid van de B.P.R.M.S. tijdens een perscon ferentie in Den Haag, waar drieduizend Ambonezen bijeen waren om de zesde ver jaardag van de Zuidmolukse republiek te herdenken. De heer Hitiahubessy bracht ook de zelf- verzorging der Abonezen ter sprake, zoals die door de minister van Maatschappelijk Werk, mr. Van Thiel, wordt voorgestaan. Het ministeriële pleidooi voor deze zelfver- zorging der Ambonezen suggereert, aldus de Ambonese woordvoerder, dat de hier wonende Ambonezen de pedagogische waarde van de arbeid niet zouden kennen, geen verantwoordelijkheidsbesef jegens ge zin en volk zouden bezitten en parasiteren op kosten van het Nederlandse volk. „Het is echter juist dat verantwoordelijkheids besef, dat ons er toe brengt te vechten voor ons in nood verkerende land en volk. De republiek Zuid-Molukken is niet dood. Wij willen hier niet blijven. Nederland is ons land niet," aldus de woordvoerder; „de Ambonezen parasiteren niet: zij waren be reid in de bewakingskorpsen dienst te ne men, maar de militaire status werd hun abrupt ontnomen. Even'.rin willen zij con currenten zijn op de Nederlandse arbeids markt. Op grond van dit alles kunnen zij de koers van minister Van Thiel niet aan vaarden en wordt elke gedachte aan assi milatie en opneming in het Nederlandse volk afgewezen. werp aan de orde, dat in de Grondwet wil vastleggen, dat het lidmaatschap van heen gaande Kamerleden pas eindigt op het ogenblik van het bijeenkomen van de nieuwe Kamers. Zowel mr. Cammel- beek (P. v. d. A.) als mr. Kropman (K.V.P.) bleken met hun fractiegenoten niets voor dit herzieningsvoorstel te voe len, omdat het staatsnoodrecht in de Grondwet zou gaan regelen. Mr. Polle ma (C.H.) en prof. Molenaar (V.V.D.) vielen echter het ontwerp bij. Hierna kwam echter de heer T j a 1 m a (A.R.) geheel on verwacht, met de onthulling, dat het initia- tiefontwerp over de aftreding van de Eer ste Kamer een artikel bevatte, dat niet in overeenstemming was met een bepaling in een der juist door de Eerste Kamer aan genomen regeringsontwerpen. Onmogelijk kan men twee afzonderlijke, me* elkaar niet kloppende artikelen over één onder werp in de Grondwet opnemen. Men ging tot schorsing der beraadslagin gen over. Daarna deed de heer Tjalma het voorstel de zaak aan te houden, opdat met behulp van een wellicht nog deze week door de Tweede Kamer aan te nemen (van de fout gezuiverd) ontwerp de zaak nog de volgende wek in de Eerste Kamer in be handeling zou kunnen komen. Fries in de rechtszaal Ofschoon bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de toelaatbaarheid van eedsaflegging in het Fries en van het ge bruik van de Friese taal bij de rechtsgang weinig leden aanwezig waren, ging het er toch vrij levendig toe. Mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en prof. Diepen horst (A.R.), die het voorgestelde te ver vonden gaan, waren er tegen, maar laatst genoemde senator werd daarna door zijn fractiegenoot Algra, die warme steun aan het voorstel schonk, duchtig bestreden. Prof. Gerretson (C.H.) ging het Tweede Kamerlid Scheps (P. v. d. A.), mèt hem voorstandier van de regeling in gees telijke zin geweldig te lijf wegens diens „revolutionair-socialistische, tevens staats gevaarlijke en ontstellend reactionaire theorieën" over de verhoudingen tussen staat en volk. Waartoe een taalstrijd al niet kan leiden. Minister Van Oven zal de vol gende week antwoorden. (Van onze parlementaire redacteur) Onlangs heeft de Tweede Kamer in ccmité-generaal besloten tot het aanbren gen in haar gebouw van portretten van de oud-voorzitters. De kunstschilder Sierk Schroder kreeg daarop de opdracht een portret van oud-voorzitter mr. J. R. H. van Schaik te maken. Dit portret is woensdag middag in de rookfoyer van de Kamer door de voorzitter, mr. Kortenhorst, onthuld met een bijzonder geestige toespraak. In zijn antwoord haalde mr. Van Schaik, wiens echtgenote ook aanwezig was, oude herinneringen op. Hij was in 1917 in de Kamer gekomen als afgevaardigde van het district Rheden en het verheugde hem prof. Oud aanwezig te zien, thans nog het enige Kamerlid die onder het districtenstelsel is gekozen. Hij vond ook gelegenheid dank te brengen aan de tegenwoordige Kamervoor zitter, mr. Kortenhorst, voor de vroeger ondervonden steun wanneer er een minis ter nog niet aanwezig was en hij de ver gadering toch niet wilde schorsen omdat het dan zo in de gaten zou lopen dat de minister te laat was. Dan was de heer Kortenhorst altijd bereid zich in het debat te mengen en vijf minuten of een kwartier of langer te spreken, ook als hij van het onderwerp helemaal geen verstand had Dankbaar was mr. Van Schaik voor het gebaar, zijn geschilderd portret in de Kamer een plaats te willen geven. Gaarne erkende hij dat hij in zijn gehele leven altijd het liefst in de Kamer had gewerkt. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dp 32-jarige stucadoor J. van S. uit Sint Michielsgestel veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Van S. wordt beschuldigd van moord op zijn 18-jarige stiefdochter J. M. de H. Het meisje werd in februari verleden jaar door een pistool gedood. De rechtbank te 's-Hertogenbosch ver oordeelde in juni Van S. tot een gevange nisstraf van vijftien jaar met onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling, welk von nis de advocaat-generaal bij het Bossché hof in appel bevestigd had willen zien. Maarschalk Boelganin en Charlie Chaplin, gefotografeerd tijdens een receptie in het Londense hotel Claridge's, tijdens de receptie aldaar door de Russen gehouden. (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel de agenda van de vergadering van de NAVO-raad, die op 4 mei in het Palais de Chaillot in Parijs begint, nog niet is opgesteld, kan veilig worden aange nomen, dat deze vergadering geheel en al zal worden gewijd aan een poging om een antwoord te vinden op de nieuwe Sovjet- politiek. Nu het accent bij de Russen steeds minder op de militaire voorbereidingen en daarentegen steeds meer op politieke en economische hulp aan de neutrale landen valt, moet de NAVO zich inderhaast be raden op een tegenactie op dat terrein. Het duidelijkste blijkt dat uit de ver wachte afwezigheid van de minister van Defensie op de komende NAVO-bijeen- komst. Er staat geen enkel militair punt van enig belang op het program. De minis ters van Buitenlandse Zaken zullen zich nu naast een algemeen onderzoek van de (Van onze correspondent in Parijs) De zowel politiek als militair snel ver ergerende situatie in Algerye heeft weer aanleiding gegeven tot meningsverschillen in 't Fransê kabinet tussen Mendès-France en de in Algiers residerende minister La- coste. Na een vrij scherpe woordenwisse ling van eergisteren is Mendès-France gis teren door premier Mollet ontvangen. Men dès-France heeft in een brief aan de pre mier een aantal maatregelen opgesomd, die zijns inziens moeten worden genomen. Daarmede zijn de geruchten over zijn aan staand aftreden weer opgedoken. Door een overhaaste en onjuiste uitleg van zijn ver klaringen op de bestuursvergadering van De regering wil de grond van de IJselmeerpolders alleen verpachten. Socialisten en communisten zijn het met dat beleid eens, maar de meerderheid van de Tweede Ka mer wil blijkens de redevoeringen van de heren Biewenga (AR), De Ruiter (CHU), Engelbertink (KVP) en Ritmeester (VVD) ook de mogelijkheid openen van verkoop van de grond. Reeds heeft de heer Biewenga verklaard dat hij door middel van een motie een uitspraak van de Kamer wil uitlokken. De heer Engelbertink zou wensen dat althans grond wordt verkocht aan boeren die wegens aanleg van een vliegveld of om andere redenen van hun oude land worden verdreven. Ook hij heeft een motie in deze geest aangekondigd. De regering wil de grond voorlopig al leen verpachten omdat de IJselmeerpolders met belangrijke offers aan gemeenschaps gelden zijn tot stand gebracht. De kosten zijn vooral voor de Noordoostpolders en de nog'te maken polders, belangrijk hoger dan de koopprijzen die zouden kunnen worden bedongen. De regering ziet niet in op grond van welk beginsel het resultaat van een gemeenschappelijk werk zou die nen over te gaan in handen van enkelingen en de staat een belangrijk verlies ten bate Op een vergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheek houders (A.N.B.L.) in Utrecht, is door de 'afdelingen een bedrag van 1000 aan het hoofdbestuur overhandigd, te bestemmen als aanmoedigingsprijs voor een jonge Nederlandse auteur. Aan de Nederlandse uitgevers op bellet- tristisch gebied zal verzocht worden om een opgave van Nederlandse romanschrijvers onder de 35 jaar die bij hen publiceren, met vermelding van de boeken van deze auteurs, die de laatste vijf jaar zijn ver schenen. Rekening houdende met enige te stellen maatstaven voor de kwaliteit van deze boeken, zal de bond uit die opgave een lijst van auteurs samenstellen, met vermelding van de titels der boeken. Een enquête on der het publiek zal dan uitmaken wie de populairste jonge schrijver is. Deze laatste zal op de openingsavond van de „Leesweek 1956" op 28 september a.s. de prijs van 1000 ontvangen. Het ligt in de bedoeling een dergelijke prijs eens in de vijf jaar toe te kennen en hieraan de naam „Athosprijs" te geven, ter nagedachtenis aan de overleden oprichter van de A.N.B.L. van die weinigen zou moeten aanvaarden en dus zou moeten afzien van iedere kans op voordeel bij een gunstiger verhouding tussen kostprijs en waarde in de toekomst. Pas wanneer een dergelijke verwachting niet zou bestaan, zou de regering haar be zwaar willen laten vervallen. De Wierin- germeer heeft f 6000 per ha „behuisd" land gekost, waarvan ongeveer f 700 voor de boerderijen. De Nooi-doostpolder heeft veel meer per ha. gekost. De dijken ervan zijn echter nog in een tijd gemaakt toen de prijzen nog niet of weinig waren gestegen. De grond in de nieuwe polders zal dus nog duurder worden. De voorstanders van verkoop'van grond begrepen ook wel dat de kostprijs thans niet zal worden betaald, maar het zijn so ciale redenen die ervoor pleiten dat een deel van de boeren in deze gebieden eige naars van bedrijven en gronden worden. De regering wil wel grond in erfpacht uitgeven (ongeveer 25 percent van het to taal), waarmee de Kamer zich in het al gemeen wel kan verenigen, maar de meer derheid wenst dat daarnaast ook grond in eigendom wordt overgedragen. Erfpacht heeft trouwens het bezwaar, dat de boe ren dan zelf voor gebouwen moeten zor gen, zodat alleen boeren met geld voor erfpacht in aanmerking zouden komen. Vandaag antwoordt minister Van der Kieft. VARA op 1 mei. Door ruil van zendtijd met de AVRO zal de VARA op dinsdag 1 mei de gehele dag kunnen uitzenden. De AVRO krijgt woensdag 2 mei de gehele dag de zender ter beschikking. Tezamen met de radio-omroepen van Denemarken, West- Duitsland, Oostenrijk en België zal de VARA op 1 mei 's avonds een programma uitzen den van internationale arbeidersliederen, te zingen door arbeiderskoren uit deze landen. Voor Nederland neemt het gemengd koor de Stem des Volks, afdeling Utrecht, onder leiding van Hendrik Altink, aan deze uit zending deel. de radicale partij leken die geruchten on gegrond. In feite is de positie van Mendès-France echter ongewijzigd. Hij geeft de regering tot half mei de tijd om aan zijn bezwaren tegemoet te komen. Zijn verklaring voor het bestuur van de radicale partij hield slechts in dat men de coalitie van het Republikeinse Front moest zien te behou den. Het was tegelijkertijd een politiek meesterstukje, want Mendès-France ver zekerde zich, door tot voorzichtigheid te manen, van de steun van de meestal ver deelde radicalen voor het geval hij wer kelijk af zou treden. Abbas rebelleert De bezwaren van Mendès-France zijn in de afgelopen dagen versterkt door twee gebeurtenissen. De eerste is het bezoek aan Cairo van Ferhat Abbas, de gematigde Algerijnse nationalistenleider, die zich thans zonder voorbehoud aan de zijde der opstandelingen heeft geschaard en het daarmede Frankrijk steeds moeilijker maakt nog een redelijke tegenpartij bij eventuele onderhandelingen in de toekomst te vinden. „De laatste Franse soldaat moet uit Algerië worden verwijderd, zo niet, dan zullen wij de oorlog naar Frankrijk zelf overbrengen" aldus Abbas. Ongestraft bloedbad Ten tweede de terreur-actie van de re bellen tegen de bevolking van enige loyale dorpjes in Kabylië. Niet alleen zijn de Franse troepen onmachtig gebleken deze massamoord te verhinderen, maar thans is zelfs gebleken dat de bevolking gewaar schuwd was en bescherming bij de mili taire autoriteiten had gevraagd, doch deze niet heeft gekregen. De uitwerking van het Franse krachtsvertoon op de bevolking van Algerije is daarmede goeddeels teniet gedaan. Deze gebeurtenis is overigens voor Lacoste aanleiding geweest om te vragen het oproepen van de klein-verlofgangers te versnellen en in plaats'van honderdduizend man nu honderdvijftigduizend man op korte termijn naar Algerije te zenden. Op een bijeenkomst van de parlementaire fractie en het bestuur van de socialistische partij hebben Mollet en Lacoste inmiddels de nogal verrassende verklaring afgelegd, dat zij hopen dat binnen niet al te lange tijd onderhandelingen in Algerije kunnen worden geopend, die een staken van het vuren zouden kunnen bewerkstelligen. Daarna zouden in de herfst vrije verkie zingen in Algerije kunnen worden gehou den. Mollet zei niet, met wie hij hoopt te onderhandelen, maar merkte wel op dat het voortbestaan van zijn kabinet voor waarde tot deze plannen zou zijn. Onge twijfeld heeft hij hiermede zowel het lok aas uit willen werpen naar de twijfelende afgevaardigden in zijn eigen partij als naar Mendès-France. V erenigd Abbas verklaarde op een persconferentie in Cairo dat alle krachten, die streven naai de bevrijding van Noord-Afrika, samenge bundeld en onder één bevel verenigd zijn. In Algerije hebben allen zich voor de duur van de strijd tegen de overweldiger ver enigd. „Wij zijn bereid namens het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront met Frankrijk te onderhandelen", op voorwaar de dat Frankrijk het bestaan van een Algerijnse natie erkent. Abbas zei dat de Fransen „op beestachtige" wijze tegen de Mohammedaanse bevolking optreden, zon- nieuwe taktiek van het Kremlin waar schijnlijk aan twee hoofdpunten wijden, uitbreiding van de NAVO-taak tot politiek, economisch en sociaal terrein, en de steun aan onderontwikkkele gebieden. De rede, die minister Dulles dezer dagen hield, wees al in deze richting. Be zaak is dat de NAVO, waarvan de aanvankelijke bredere opzet in de steek is gelaten terwille van een zo groot mogelijke militaire krachtsinspanning, bij uitstek ongeschikt is geraakt om nog tot politiek-economiseh in strument te worden omgebouwd. Daarbij komt dat naast de NAVO een hele serie andere apparaten van nauwere of bredere westelijke samenwerking is opgegroeid: de organisatie voor de Europese Economische samenwerking, de West-Europese Unie, de Raad van Europa, de Kolen- en Staalge- John Foster Dulles meenschap, het internationaal monetaire fonds en de bank voor herstel en ontwik keling, om er maar eens een paar te noe men. En daarnaast, zijn er nog een paar UNO-organisatiës, Waarin het westen een overheersende rol speelt. Het valt niet te ontkennen dat al deze lichamen, die elkaar gedeeltelijk overlap pen, nauwelijks een hanteerbaar apparaat vormen, dat zou kunnen concurreren met het beweeglijke, gecentraliseerde mecha niek van het communistische blok, dat bij wijze van spreken op een fluitsignaal in actie kan komen. Waartoe zullen de NAVO-ministers thans besluiten? Het is nauwelijks te verwachten dat in de luttele dagen, die de ministers tot hun beschikking hebben, zij werkelijk een be sluit zullen kunnen nemen, dat de nieuwe NAVO inhoud kan geven en maken tot een organisatie, die snel en spectaculair kan optreden. De animo in de NAVO-landen om zich werkelijk aanzienlijke opofferingen te ge troosten voor dit weinig aansprekend or gaan zal trouwens met de dag afnemen. Op 25 augustus 1955 is de motorlogger „Batavia" IJM 99, terwijl dit schip vissen de was op de Noordzee, aangevaren door de motorlogger „Deli" SCH 225. Naar de mening van de Raad voor de Scheepvaart had deze aanvaring voorkomen kunnen worden, indien de schepelingen, die op de brug van deze schepen met de uitkijk wa ren belast, wat meer aandacht aan hun omgeving hadden besteed. Op de IJM 99 stond slechts één roergan ger op de brug. „De schipper heeft welis waar gezegd, dat hij zich voor korte tijd van de brug had verwijderd; maar de Raad moet te vaak aanhoren, dat juist, voordat zich een ongeval voordoet, slechts één man op de brug was, maar dat overigens regle mentair wacht wordt gelopen". De Raad acht schipper C. B. van de IJM 99 hier door dan ook medeschuldig aan de aanva ring, terwijl schipper W. B. van de SCH 225 vrij van schuld wordt verklaard. „Door de nalatigheid van de ene man op de brug van de IJM 99 zijn niet tijdig maatregelen genomen ter voorkoming van deze aanvaring", aldus de Raad. MONTGOMERY (Reuter) Dc vice- president van de autobusmaatschappij van Montgomery, in de Amerikaanse staat Ala bama, Franklin, heeft op een persconferen tie verklaard iedere buschauffeur te zullen steunen d'ie zou worden gearresteerd omdat hij in zijn autobus de rassenscheiding niet zou hebben gehandhaafd. De maatschappij heeft haar chauffeurs der onderscheid te maken naar geslacht of opgedragen de rassenscheiding af te sohaf- leeftijd. In massagraven werden de lijken met ongebluste kalk vernietigd. Men schat te het aantal verslagen Algerijnen op hon derdduizend. Naar verhouding waren daar bij maar weinig leden van het „bevrijdings leger". Grote bevolkingsgroepen werden naar elders overgebracht en er waren con centratiekampen gesticht. fen, op basis van een uitspraak van het Hooggerechtshof. Franklin's persconferentie was bedoeld als antwoord op de bedreiging van de hoofdcommissaris van politie in Montgo mery, Sellers, dat hij iedere chauffeur zal doen arresteren die blanken en negers in zijn autobus niet gescheiden houdt. PRAAG, (Reuter) De Tsjechische mi nister van Defensie, generaal Alexej Ce- picka, is van zijn functie ontheven en opgevolgd door kolonel-generaal" Bohumir Lomsky, tot dusverre eerste vice-minister van Defensie Cepicka is tevens geschrapt als lid van het Politbureau van de partij en ontheven van zijn functie van eerste vice premier, aldus de verklaring. Volgens radio-Praag is Cepicka van zijn functies ontheven vanwege „tekortkomin gen in het vervullen van zijn regerings plichten". De 45-jarige Cepicka rees snel in de hiërarchie van de partij, nadat de communisten aan de macht waren gekomen Reeds in 1948 werd hij minister van Justitie en in 1950 minister van Defensie. Het voor de communistische staatsgreep van kracht zijnde stelsel, waarbij rechters van instruc tie het vooronderzoek en de ondervraging van gearresteerde personen leiden zal in Tsjechoslowakije hersteld worden ter ver sterking van de „socialistische wettigheid". Nadat de communisten in 1948 aan de macht waren gekomen, werd de rechtsbe deling gereorganiseerd en de openbare aan klager belast met het vooronderzoek. Het centrale partij comité heeft voorts tot an dere maatregelen „aangaande gerechtsho ven en openbare aanklagers" besloten, ten einde de socialistische wettigheid" te ver sterken. Volgens het centrale comité is in alle partij-organisaties scherpe kritiek geleverd op „tekortkomingen in het openbare en het partijleven". Dringende maatregelen zul len worden genomen om het maken van plannen en de leiding van de nationale economie te verbeteren, het aantal em- ployé's in het economische en administra tieve apparaat te verminderen en het hui dige administratieve stelsel te vereenvou digen. De plaatselijke regeringsorganen moeten meer bevoegdheden krijgen. Het terrein van werkzaamheid der massa-orga nisaties in het bijzonder de vakvereni gingen zal vergroot worden. Er zal een massa-organisatie voor sport worden opge richt, waarbij men zich vrijwillig kan aan sluiten. ATHENE (Reuter/AFP) De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Spiros Theotokis, heeft zijn ontslagaanvrage in getrokken, nadat premier Karamanlis hem in het parlement had verdedigd tegen critiek wegens zijn politiek ten aanzien van Cyprus. Ik weiger, aldus Karamanlis, on verantwoordelijke inmenging van derden in de samenstelling van het kabinet en de regeringspolitiek te aanvaarden. Karamanlis beloofde het parlement, dat de regering zal trachten de vrijlating van de verbannen aartsbisschop van Cyprus, Makarios, te verkrijgen. Theotokis werd door de Cypriotische kerk verweten, dat hij te lankmoedig jegens de Britten is. Kerkleiders te Athene hadiden er op aan gedrongen Theotokis te vervangen door iemand „met meer ervaring en vechtlust." Theotokis sprak beschuldigingen tegen van de Griek-orthodoxe kerk, volgens welke hij zich niet voldoende voor Cyprus inspant. Theotokis beschuldigde de oppo sitie van een fluistercampagne. Hij daagde de oppositie uit te verklaren, dat de ethnarchische raad van Cyprus het recht heeft te beslissen over de samenstelling van de Griekse regering. Het bondgenootschap van Griekenland met de Westelijke landen is belangrijker dan elk ander aspect van de Griekse bui tenlandse politiek, zo zei de minister. Op de vraag waarom hij de betrekkingen met Groot-Brittannië niet had afgebroken, ant woordde hij dat er dan grote Griekse be langen op het spel zouden komen te staan. De Kamer van Afgevaardigden keurde later de regeringspolitiek ten aanzien van Cyprus goed. De Britse autoriteiten hebbben tussen de Turkse en de Griekse wijken in Nicosia een niemandsland van vier meter breed en ruim anderhalve kilometer lang afgezet om botsingen tussen de beide bevolkinggroe- pen te voorkomen. In het niemandsland patrouilleren Britse militairen. Het uit gaansverbod is vandaag opgeheven. Britse troepen zijn begonnen de straten van Nico sia stelselmatig te doorzoeken. Van de manlijke priekse Cyprioten werden in om heinde ruimten foto's genomen en vinger afdrukken gemaakt. Vrouwen riepen de Britse militairen toe: „Wij hebben geen brood in huis." De Britten lieten daarop brood bezorgen. Een politiehond heeft val schermtroepen op het spoor gebracht van een grote opslagplaats van door de ver zetslieden verborgen munitie en ontplof bare stoffen. VERDUN (Reuter) Reddingsploegen hebben donderdag het lijk van een Ameri kaanse soldaat, Gerald Dunnigan, die za terdag in een onderaards fort nabij Verdun verdween, gevonden op de bodem van een luchtverversingskoker, op een diepte van 25 meter. Dunnigan was onmiddellijk over leden. De Amerikaan verdween, toen hij in een oude droge gracht liep, tijdens een bezoek met zijn vrouw en twee jonge kinderen aan slagvelden van de eerste wereldoorlog. Op het ogenblik van zijn verdwijning stond zijn vrouw op de plaats van het voor malige fört Tavanne, dat uit 1749 stamt. Vierhonderd Amerikaanse en Franse mili tairen hebben gezocht in het netwerk van tunnels en kokers van de verlaten vesting. Met ingang van de nieuwe zomerdienst van de N.Z.H. per 6 mei zullen de IJmuidenaren die in Haarlem uit zijn ge weest een half uur langer respijt voor de laatste bus genieten. Die zal niet meer om middernacht, maar om half één in de mor gen van het Stationsplein vertrekken. Bovendien zullen, zoals gebruikelijk.weer een aantal op drukke dagen alle diensten doorrijden naar het strand in IJmuiden. Aan het gemeentebestuur van Vel sen is gevraagd de outillage aan dat eindpunt te verbeteren, zodat de bussen gemakkelijker kunnen keren, terwijl de maatschappij ook filehekken wil plaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11